Jlirnwr geitecift QLemaat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Verkeer eischt negen dooden tijdens de Kerstdagen Voor nieuwe lezers Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche 'zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf No. 5971 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 28 DECEMBER 1936 16e Jaargang Sfotatmtitprijjm: Van 1 tot 5 regelsI.I7'/» Elke regel meer 0.22 '/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer 0-45 Voor Tiet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 .KERSTMIS 1936 Ook Kerstmis 1936 is weer voorbij. En mei 'benige bitterheid zou men kunnen zeggen: \et had een normaal verloop. Toen ons land in een dichte nevel gehuld 'joerd, wisten we met zekerheid dat het Tukke verkeer, dubbel druk op deze Kerst een, zijn slachtoffers zou eischen. Het schoonverlichte Ben Haag trok, zoo- ils te begrijpen was, duizenden en duizenden lezoekers. En t is de moeite waard er een lijkje te nemen. Den Haag spant wel, be grijpelijk, de kroon der versierde steden, al het bekend, dat het eertijds roode Zaan- Iam wellicht de derde, zoo niet de tweede in Ie rij is. Vooral Tweede Kerstdag stonden Ie pleinen in de residentie vol met auto- iissen, welke vreemdelingen aanvoerden alle kant en over de wegen kwamen ange files auto's binnen. Men kan zeggen: in Ben Haag was „licht n vroolijkheid". Maar ondertusschen eischle iet verkeer her en der zijn tol. In vele ge- tallen door de mist, want zelfs de meest oekelooze matigt zijn gang als er een mist aak voor zijn auto ligt. Toch was er ook n een enkel geval weer sprake van gru lichtzinnigheid, waardoor niet de achter het stuur door het onge- uk getroffen werd, maar de onschuldige iets er of wandelaar. Het ware te wenschen, lat men de strafmaat voor dergelijke ver grijpen tegen het leven wat ruimer nam. Zoo heeft ook ditmaal het verkeer op de ,'rie Zondogen waarop overigens het maat- ehappelijk leven, voorzoover het geen ver- and houdt met uitgaan en genieten, stil tond, zijn deel genomen. Het aantal dooden al wellicht een vijftiental bedragen. Het is vaarlijk erg genoeg. Van schecpvaartrampen zijn er nog geen \erichten binnen. Een haringlogger liep loor de mist op de kust en is nog niet ilot kunnen komen, maar menschenlevcns lijn er niet te betreuren. Bat op het oorlogsfront in Spanje de strijd tok gedurende de Kerstdagen bleef doorgaan, rpreekt wel van zelf. Toen het ruwe weer bedaarde nam de activiteit aan de fronten uter toe: vijftig dagen wordt Madrid nu be leger d en de menschen raken er zoo aan "ion, dat het leven van alle dag normaal iopt, wanneer de kanonnen even zwij gen; dan speelt de muziek en floreert het cafèleven, alsof men niet in een belegerde teste zit. Volgens de redenaars op de Kerstvergade ringen der S.B.A.P., welke evenals vorige 'aren gehouden werden, wordt in Spanje de trijd gestreden tusschen democratie en fas- \isme en de sociaal-democraten hebben zich (ian de zijde der democraten geschaard. j Laat dit voor Spanje niet geheel juist zijn, Lhet is zoo moeilijk daarover te oordeelen kan er zich slechts over verheugen, dat onzent de S.B.A.P. vóór de democratie zoowel tegen fascisme als communisme Zooals het ook teekenend is dat wer de. sprekers thans weer de gewone, maar valsche tegenstelling Ie maken tusschen Kerstvrede en wereld- ne^e: al paait men zich elk jaar met de \waze illusie, dat menschenmacht en partij- tracht ten slotte de maatschappij behouden Indien het Kerstfeest ons niet wat anders geleerd, dan is het ons zonder zegen Juist deze hoogtijd van het Christendom noet ons indachtig maken, dat alleen God- ielijk ingrijpen de wereld redden kan. Noch In Berlijn, noch in Moskou, Home of Lon- ien wordt de definitieve beslissing genomen: geschiedde eenmaal in het grijze, ver- Bethlehem. Niet diplomaten of dictators schrijven 'de het is Gods vinger die doet; het is Gods hand. die de wereld Dfficieele Berichten De heer f3. J. Kersten, burgemeester van de Wisch, is benoemd tot ridder in de Orde Oranje-Nassau. Janssen en S. D. Hameiers, belden te Maas- richt. Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje ,'assau, P. J. N. v Os te Rotterdam. Benoemd Is tot ridder in de Orde van Oranje- fnnnau t a v Lakerveld te Den Haag. Eng-elbrecht te Rotterdam. jEGER en vloot Benoemd is tot res.-offlcler van gezondb. 2e d.. de d.pl. vaandrig G. J. M. J. Hoek. Bevorderd zijn: tot lu' le lel. de luit. d Blink; tot off. van den dienst le kl. de officieren 2e kl. A. Sizoo en E. v d Woude: tot luit. ter zee e kl. de luit. ter zee 3e kl. H. G. Brandt Aan kap. C. A. F IV Slcherer, leeraar bö de Mil. Academie is eervol ontslag verleend. Benoemd en aangesteld is bij het wapen der nfanterie, tot res.-majoor, de eervol ontslagen Sicherer. 13 Ju] i advies moet 'erzoekschrlften, re te Den Haag. Zware mist en ijzel veroorzaken tal van ongevallen Twee auto s in het water gereden Zeventienjarige longen veroor zaakt ernstia auto-ongeluk In plaats van de zoo graag aangehaalde, en toch zoo weinig voorkomende „witte Kerst", hebben we ditmaal een Kerstmis gehad, waarop de wereld, dank zij zware mistbanken die zich telkens verspreidden, voor onze oogen tot wel zeer kleine proporties werd teruggebracht Indien dit echter alleen tengevolge had, dat we niet, zooals anders, van de natuur konden genieten, het ware de moeite van het overdenken niet waard. Helaas, deze zware mistwolken, die over ons land lagen, hebben voor het verkeer, dat zwaar gehandicapt was, weer zeer ernstige gevolgen gehad. Tal van ongelukken deden zich alom voor en het aantal slachtoffers, dat te betreuren valt is wel heel groot: negen menschen verloren tijdens de Kerst dagen en de Zondag die er op volgde, tengevolge van een verkeersongeval het leven. Bovendien zijn er tal van gewonden te betreuren. Het is wel een droeve lijst, die we liieronder laten volgen Drie dooden te Schagen De ongevallenreeks is begonnen te Schagen, waar Zaterdagmiddag op de onbewaakte overweg aan de Keins een auto door een sneltrein gegrepen werd. Drie personen moesten dit onge luk met den dood bekoopen. De sneltrein, welke omstreeks 12 uur uit D e n Helder vertrekt en 12.13 te Scha gen moet aankomen, reed op bovenge noemde spoorwegovergang en kwam in bot sing met een Ford-automobiel, nummer G 2691. De auto werd aan de achterzijde ge grepen en ongeveer 50 meter verder aan den voet van den dijk neergeworpen. Twee der inzittenden, mej. A. Reu vers uit Dirkshorn en mej. J. de Reus uit Winkel, werden op slag gedood. De derde inzittende, mej. N. Hopman uit Warmenhuizen werd zwaar gewond en met den trein naar *n ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. In den trein was toevallig aanwezig dokter Schuringa uit den Helder, welke met een eveneens in den trein aanwezige pleegzuster de eerste hulp verleende. In den loop van den avond is ook mej. Hopman aan de bekomen verwondingen overleden. Het ongeluk is te wijten aan den zwaren mist, welke over Schagen hing. De snel trein zette met een half uur vertraging de reis voort. Auto met vier personen te water Zondagmiddag omstreeks half een is een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, bestuurd door den heer H. Rubingh uit Stadskanaal, nabij de Gasselternijveenschebocht al daar in het kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eeni- ge kinderen, die op den weg aan het spelen waren. De wagen slipte, kantelde en kwam in het kanaal terecht Direct was hulp ter plaatse en men slaagde erin drie der inzit tenden, den heer Moesker, diens echtgenoote en den heer Bartels, allen uit Stadskanaal spoedig op het droge te brengen. De bestuurder verdronken Zij waren echter zoodanig geschrok ken, dat zij vergaten mede te doelen, dat de bestuurder, de heer Rubingh, nog in den wagen zat Doze is, ongeveer een half uur later, toen men den wa gen opgehaald had, levenloos achter het stuur vandaan gehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch zulks mocht niet meer baten. Het lijk is naar Stadskanaal overge bracht. De drie overige personen, die geen noemenswaardig letsel hadden bekomen, konden later huiswaarts keeren. Twee dames verdronken Zondagnacht omstreeks een uur begaven twee dames en heeren uit G o e s, die den Tweeden Kerstdag te Middelburg had den doorgebracht, zich per taxi naar hun woonplaats. Op den hoek van de Maisbaai en de Loskade te Middelburg is de auto, die bestuurd werd door den heer J. Pantus uit Goes, in het kanaal gereden. De bestuurder en de twee zich in de auto bevindende heeren J. Braam en G. de Pan,, konden zich door het verbrijze len van de voorruit uit het voertuig be vrijden. Zij werden door een voorbijgan ger, die op het hooren van den slag in het water was toegesneld, door hand reiking op den wal getrokken. De belde dames die zich in den wa gen bevonden, de 29-jarige M. van Hoorn, echtgenoote van den heer de Pan en haar 21-jarige zuster, C. van Hoorn, konden niet uit de auto komen en verdronken. Eerst toen de wagen met behulp van een lu-aan tegen den wal was opgetrokken, kon den de slachtoffers worden bevrijd De le vensgeesten waren echter reeds geweken. Mevrouw- de Pan—van Hoorn was moe der van zes kinderen van drie tot twaalf jaar. Haar zuster was ongehuwd. Wielrijder door onbesuisden jongeman doodgereden Zondagmorgen omstreeks kwart over xtien heeft zich op den Schaesbergerweg te Schaesberg een ernstig auto ongeluk voorgedaan, waarbij een per- soon den dood heeft gevonden en een tweede vrij ernstig verwond werd. De toedracht was als volgt: ^Zaterdag had de 17-jarige jongeling S. uit Heerlen de auto van zijn vader, welke voor een reparatie in een garage was ge bracht, buiten medeweten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje. Onderweg kreeg de auto een lekken band, zoodat de jongen haar in een garage le Schaesberg achterliet Een plotseling sterf geval maakte het echter noodzakelijk, dat de vader de beschikking kreeg over zijn auto, zoodat de jongeman Zondagmorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wagen op te halen. Met een vaart van naar schatting 60 tot 70 K.M. reed hij langs den Schaesbergerweg naar Heerlen. Onnoodig geremd Zijn nervositeit was naar het schijnt nog grooter geworden door de omstandigheid dat de weg beijzeld was, althans, toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rij den. remde hij plotseling, zonder dat daar toe eenige noodzaak aanwezig was, met het gevolg, dat de wagen slipte, het trottoir op vloog en vervolgens nog drie maal heen en weer over den weg slingerde. Een der wielrijders, de heer Bühr- mann, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij zeer spoedig daarna overleed. Een tweede, de schoon zoon van den heer Bührmann, bekwam een hoofdwonde en eenige schaafwon den, terwijl een derde, de heer Plan- nings, eenige kleine kneuzingen opliep. Van nog een vierde wielrijder werd het rijwiel totaal vernield, doch de man zelf bleef ongedeerd De auto schoot ten slotte in een lieg en bleef daar steken., De jongeman kwam tr met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Wielrijder gedood te Delft Zaterdagochtend omstreeks elf uur werd op den Delfgauwscheweg nabij den Pauwmolen te Delft, de wielrijder M. van der Steenhoven uit Delft, door een auto aangereden. Ofschoon de verwondingen zich aan vankelijk niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffer later in het gasthui» te Delft aan de bekomen kwetsuren over leden. De bestuurder van de auto, welke de aan rijding veroorzaakt had, is na het ongeval doorgereden. In verband met deze aanrij ding verzoekt., de Commissaris van Politie te Delft, den autobestuurder, die direct, na het ongeval aan omstanders verklaard heeft, de juiste toedracht van het gebeurde te weten, zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau, afdeeling recherche, te vervoe gen. Wandelaar aangereden en gedood Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den weg tusschen Vlissingen en Kou dekerk» de arbeider Kopejan, die daar wandelde, door een personenauto aangere den en op slag gedood. Het slachtoffer, dat te Koudekerke woonde, was ongeveer 35 jaar. Autobotsing te Den Haag Zondagmorgen zijn te Den Haag ten ivolge van de dikke mist twee auto's, resp. bestuurd door de chauffeurs J. N. te Scheveningen en W. R. uit de Appelstraat te Den Haag met vrij groote vaart tegen elkaar gereden. De slag was zoo hevig, dat beide wagens geheel in elkaar gedrukt werden. De chauffeur J. N. was er zeer ernstig aan toe. Met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is hij naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overgebracht W. R. had slechts lichte kwetsuren opge- loopen, o.m. een neusbeen gekneusd. Hij kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren Melk auto contra luxe wagen Zaterdagochtend zijn op den Kostverloren weg te Stompwijk tengevolge van de mist een personenauto en een vrachtauto van den veehandelaar C. van den Akker, laden met melkbussen, tegen elkaar gebotst De melkauto sloeg driemaal over den kop en kwam in een sloot terecht. De bestuur der kon spoedig op het droge worden ge bracht. Hij had veel builen en schrammen bekomen. Dit was ook het geval met den bestuurder van de personenauto, den heer Th. van Leeuwen uit Wilsveen. Mej. Auwer- laan, die ook in laatstgenoemde auto zat. brak een arm en is ter verpleging opgeno men in de St. Antoniushoeve te Voorburg. Elf bussen melk gingen verloren. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. KOM OVER DE BRUGl De Zutphe- naren brachten dit gezegde letterlijk en massaal tot werkelijkheid, toen de nieuwe brug over de IJsel officieel voor het ver~ keer werd geopend. P. Wielinga Gaat heen als Tweede Kamerlid Naar wij vernemen heeft de heer P. W i e 1 i n g a lid van de Tweede Kam-°r. aan het Centraal Comité van de A.r. Partij medegedeeld, dat hij geen candidatuur voor de a.s. Kamerverkiezingen zal aanvaarden. De heer Wielinga zal dus na de verkie zingen niet in de Tweede Kamer terug komen. Huwelijksgeschenk van de Chineesche regeering De regeering der Chineesche republiek heeft door tusschenkomst van den Chinee- schen gezant bij ons Hof aan H.K.H. Prin ses Juliana een huwelijksgeschenk doen toekomen, bestaande uit een ivoren stan daard en een daarop rustenden ivoren bal. Dit ornament, dat bestemd is om onder een glazen stolp op een voetstuk, gevormd door met Chineesche zijde bekleedt fraai bewerkte kussens, in een salon te worden geplaatst is uit één stuk ivoor gesneden i met kunstig lofwerk versierd. In het midden van dezen standaard is een kleine ajour bewerkte ivoren bal uit gesneden waarin zich kleine ivoren balletjes bevinden. Deze versiering wordt gedragen door Chineesche vrouwenfiguren. De losse ivoren bal, die op dit siervoorwerp rust, is eveneens ajour bewerkt. Daarin bevinden zich 21 beweegbare ivnren balletjes. Het geheel is hoogst smaakvol en kunstvaardig bewerkt en geeft een goeden dunk van de bekwaamheid der Chineeséhe ivoorbe werkers DR H. COLIJN ALS LITURG Bijzondere Kerstbijeenkomst in de Residentie In de Oosterkerk te 'ê-Gravenhage werd Zaterdagavond een Kerstbijeenkomst gehouden, die wel een heel hijzonder karak ter droeg, omdat daarbij de Minister-Presi dent. Dr H. Colijn, de taak van liturg ver vulde. De bijeenkomst stond onder leiding van Ds. C. Bouma, Geref. predikant te Den Haag-Oost, terwijl medewerking verleend is door mevr. Elly Anema (solo-zang), den heer M. W. v. d. Laan (orgel) en de Chr. Zangvereeniging „Euphonia" (dir. J. A. Meeusen). Nadat Dr. Bouma de bijeenkomst od ge bruikelijke wijze had geopend, zong de ge meente het bekende „Groote God, wij loven U!" enz. Schriftlezing, gemeentezang, solo zang en koorzang van de Zangvereeniging „Euphonia" hebben elkander vervolgens af gewisseld. Acht maal heeft Dr. Colijn go deelten uit de Schrift gelezen, zoowel uit het Oude al3 uit het Nieuwe Testament Met zijn rustige, klare stem las hij achter eenvolgens gedeelten van Ps. 96, Jes. 60, Ps. 72. Lukas 2, Joh. 1. Gal. 4, Openb. 7 en Opertb. 22. De dienst droeg een liturgisch karakter en de zang der gemeente sloot meermalen treffend aan op het door den staatsman voorgelezen woord der H. Schrift Het laatsl las Dr. Colijn enkele strophen uit het laatste hoofdstuk van het laatste Bijbelboek, waarin de Ziener van Padmos getuigt van het Maranatha: Jezus komt In antwoord daarop zong de gemeente het bekende gezang: „Die hoop moet al ons leed verzachten, Komt, reisgenooten! 't hoofd omJioogl" De drukbezochte bijeenkomst is h>nrna met dankgebed gesloten. Inbraak in juwelierszaak Voor f 20.000 sieraden ontvreemd Gedurende de afwezigheid van den eigenaar hebben inbrekers zich Zater dagavond tusschen 8 en 11 uur toegang verschaft tot een juwelierswinkel in de Boekhorststraat te Den Haag en voor een bedrag van ongeveer f20.000 aan gouden sieraden, juweelen, horloges enz. ontvreemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de daders via het dak van een belendend perceel en door het breken van een ruit in het zolderraam op de bovenverdieping van de bewuste zaak zijn binnengekomen. Toen ze in de winkel daarna hun slag sloegen hebben ze, opdat ze niet in hun Werk gestoord zouden worden de buitendeur gegrendeld en het rolluik voor de vitrine laten zakken. Nadat ze wat van hun gading was, inge pakt hadden zijn ze vermoedelijk weer op dezelfde wijze,, waarop ze gekomen waren, verdwenen. RESTAURANT TAVERNE Q TEAROOM GESOIGNEE JE DAGSCHOTELS vanaf FL 1.25 LUNCH FL 1.50 DINER SOIGNé FL 2.—, FL 3 - la Carte. ORCHESTRE FARKAS JENO VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Een interview met den oud-gouverneur* generaal Jhr. Mr. D. C. de Jonge. Bij een inbraak in een Haagsche jtiwe- lierswinkel is voor f 20.000 aan juweelerf ontvreemd. Het voorstel tot sluiting van de beurs op 2 Januari aangenomen. De Koloniale Bank doet belangrijke mededeelingen over afschrijving en reser* veering. Jaaroverzichten Rotterdam en Den Haag. Te Schagen is een auto met vier perso* nen te water gereden. Drie personen kwa men om het leven. In verband met de moord te Leek zijn twee personen aangehouden. In Stadskanaal is een auto in het kanaal gereden. De bestuurder is verdronken, j In Middelburg is een taxi te water ge* reden. Twee dames verdronken. Tengevolge van de mist moesten op Tweede Kerstdag alle K.L.M.-vliegtuigen te Eelde landen. De IJselbrug te Zutfen is thans weer in gebruik genomen. De stijging van de werkloosheid was eind November kleiner dan verleden jaar. Op de lijn Volendam-Kwadijk is een personenauto door een tractor gegrepen; twee inzittenden werden vrij ernstig ge* wond. De vrijlating van Tsjang Kaï Sjek heeft in China groote vreugde verwekt "Aan het front van Madrid heeft een overrompelend offensief nieuwe troepen van Franco over de Manzanares gebracht Er bestaat eenige ongerustheid over de aanhouding van het Duitsche schip Palos door de volksfront-regeering, daar men bevreesd is voor incidenten. De Fransche en Britsche regeeringen hebben stappen gedaan om de stroom van vreemde oorlogsvrijwilligers in te dammen* In den Berlijnschen ondergrondschen spoorweg heeft een hevige brand gewoed. Er zijn geen slachtoffers. Zuurvaste vloer en wandtegels voor chemische fabrieken. n.v. vereenig de nederlandsche Chamotte-fabrieken geldermalsen, tel. 3 en 69 (Adv.) p rtia/a Jt PijpTabak Toeonla Leeuwarder» onze krant gratis tot en met 31 December. Ook ontvangen nieuwe lezers nog toe gezonden een exemplaar van ons JAAREIND-NUMMER. Wie een lezer aanbrengt voor minstens één jaar, zóówel als de aangebrachte zelf, heeft recht op de JULIANA VERLOVINGSLEPEL In ieder Christelijk gezin het Christelijk dagblad, zij de leuze. Afd. PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1