;ngelands terker positie SUKRISTOL Spanje's tragische moeilijkheden de spaansche burgeroorlog ..holland-indie" Natuurlijk in VOORBURG' ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 JAN PEZIE ALMELO VLAGGEN in alle soorten hranje, blanje, bleu bl rood, wit, blauw katoen 1.50X1.- ML ƒ150 g.50 X 1.50 ML ƒ2. S75 X 2.10 ML 3.90 puilen mogelijk. prigên. en echt rood, wit, blauw keper 2.75X2.10 ML ƒ7.- 3.15X2.40 ML ƒ7.75 3.50 X 2.25 ML ƒ9- Franco rembours. j. wimpels en wollen vlaggen vrage prijs. Buitenland In de uitvoerige politieke rede, waarin Britsche minister van buitenlandsche ten Eden het Lagerhuis een overzicht en heeft van den stand der Spaansche tagstukken, speciaal in zooverre deze rekking hebben op het werk der niet- lengmgsconunissie en op de door Frank- Engeland gezamenlijk ondernomen aiddelingspogingen, heeft hij er den na- ik op gelegd, dat de wereld met minder orgdhcid de Kerstdagen tegemoet zal unen zien. Blijkbaar is er aéhter de ermcn een verandering zich' aan het trekken, welke het vermoeden wettigt, thans de allerergste gevaren voor een jreiding van het Spaansche conflict tot overige Europa bezworen zijn Een aan- ding, dat dit ook inderdaad zoo is, dt men in den toon van de verschillende jpraken, waarin deze staatsman gedu- rie de laatste weken zijn licht heeft in schijnen. Men constateert daarin meer 'bewustheid en als gevolg düarvan ook vergroote overtuigingskracht. Blijkbaar It het kabinet-Baldwin zijn. positie ver ■kt. niet zoozeer door de gelukkige wij- [waarop het uit de constitutioncele crisis te voorschijn gekomen, dan Wel door de jsnelde organisatie der imperiale verde- kngsmiddelen. Men weet daardoor, aan j woorden eventueel kracht bij te kun- t zetten, en deze overtuiging alleen reeds iakt dat zij verder gaan dragen. Opgevallen is onlangs het scherpe ver- ;an. dat door Eden aan Duitschland is «cht betreffende de heiligheid van ver- [gen. Ook in Edens jongste uitingen ft men symptomen aan van deze nieuwe pewustheid; Engelands positie is ster- geworden. )at Eden in verband met de gebeurte- sen in Spanje repte over onnoodige be- jgdheid, zal voorzeker verband houden it de verklaringen, welke den laatsten over en weer tusschen Londen en Rome yisseld zijn. Aanvankelijk heerschte aan [Theems een scherp wantrouwen ten op- :hte van Mussolini's bedoelingen met de feering-Franco. De door Italië aan Frapco rleende hulp was te opvallend, om er 6t het een of ander achtér te zoeken, en fcn meende reeds den adder onder het u te hebben ontdekt, toen vast kwam te aan dat Italiaansche troepen zich op een Jf Spaansche eilanden uit den BaTearen- foep bevonden». Het zou den duce dus te ien lijn om versterking van zijn strategi cs positie in. de Middellandsche Zeel tissolini is zoo verstandig geweest, deze 'gerustheid zoo spoédig mogelijk weg te men door de ondubbelzinnige verkla ag, dat hij geen enkel plan in dit opzicht >jï. en dat zijn regeering geen respect zou liben voor een Spaansche nationalisti- a.e regeering, welke deeien van haar ffedgebied aan derden zou afstaan. 'anaf dat oogenblik is er een toenade- ''k merkbaar geworden tusschen Londen lijRome. Wel kon noch wilde de Britsche jeering de jure der Italiaansche veroye- ïfc Vfln Abessinië erkennen, doch zij liet ji wel aan den dag treden, met dit feit "ictisch rekening te willen houden, door eV de strategische situatie in de Middel- Insche Zee te onderhandelen. De tijd lijkt {ns dan ook niet verre meer, dat men op Js der wederzijdsche 'belangen inderdaad geraken tot een zoogenaamde gentle- 0's overeenkomst, waardoor de bezorgd- li over elkanders optreden den scher- kant zou verliezen. De duce heeft er laatsten tijd bovendien blijken van ge- .j, mét Engeland op de oude voet van .dschap te willen verkeeren. Hij moet inzien dat het voor Italië toch niet .ijk is, tegen het rijke en machtige in bewapening blijvend te con- uurlijk, Mussolini houdt ervan, for taal te gebruiken. De rede, dezer da- Littoria door hem uitgesproken, ,n hij het heeft over den karakter fabel van den eeuwigen vrede legt ._n eens te meer getuigenis af. Doch ii( deze zelfde toespraak verklaarde hij stellig te gelooven, dat de nog inde kwesties „langs den normalen kunnen worden afgedaan. Ook Mus- begint du§ reeds, met „zeil te min- len mag dan ook binnenkort op goede pden een duidelijke toenadering tus- en beide landen verwachten. Dl" C0RPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. »rme besparing op Uw suikerrekening, ïral bij bereiding van Rhabarber en lere vppi suiker vragende spijzen. Onmis- ir bij picnn SUKR1STOL geeft geen pnaak; het is een zuiver producL In (itlige platte draaidoosjes 400 stuks, »|Chts 25 cent. Bij Apotheken en Drogisten, port.: H. TEN HERKEL Hilversum. LAcLvJ De niet-inmenging heejt oorlogsgevaar beteugeld De Fransch-Britsche bemid deling zal. worden voortgezet „De problemen zijn geenszins onoplosbaaraldus Eden In den loop van de Vrijdag in het Laerhuis gehouden debatten over En gelands buitenlandsche politiek, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, wederom een uitvoe- rigë verklaring afgelegd over de ge beurtenissen' in Spanje. Wij zijn van oordeel, zeide de minis ter o.a., ,dat liet de plicht van alle na ties is, buiten den strijd in Spanje te blijven en het Spaansche volk te ver oorloven, zijn reeds voldoende tragi sche moeilijkheden pp eigen wijze te regelen. Wanneer sommigen meenen, dat wij de non-interventie steiunen uit sympa- thie voor de eene of de andere zijde, vergissen zij zioh. Ik wil openhartig zijn. De niet-inmenging heeft niet aan onze verwachtingen beant woord, doch is dit een voldoende reden om de niet-inmenging op te zeggen? Ik geloof, dat een opzegging de oorlogsgevaren dich ter bij zou brengen voor Europa. Een ver gunning voor de Spaansche regeering wa pentuig in Groot-Brittannië te koopen, zou geen enkele uitwerking hebben op de loop van den strijd. Het alternatief zou zijn een aotieve interventiemaatregel van den kant van Groot-Brittannië en niemand bepleit daL Ik geloof, aldus Eden, dat de niet-inmen ging, ondanks de flagrante schendingen, eer het geheel de gevaren voor een Euro- peeschen oorlog heeft verminderd. Ik zou niet zeggen, dat Blum ongelijk had, toen pij als zijn meening te kennen gaf, dat in Augustu sjl. Europa op bet punt stond, in oorlog te geraken en dat de non-interventie Europa gered ■heeft. Men kan naar voren brengen, dat, on danks de non-interventie wapenen geleverd zijn door Rusland, Duitschland en Italië. Wij weten dat, maar ik zou willen ze-ggen, dat het niet-inmengingsaccoord de bet eeke nis van deze schendingen verminderd heeft. De kamer zou kunnen denken, dat de Fransche regeering de oorlogsgevaren van het najaar heeft overdreven, maar ik zou willen, dat de kamer er aan dacht, dat het beter is, de oorlogsgevaren te overdrijven dap ze onopgemerkt te laten voorbijgaan. De steun van de riiet-inmengingspolitiek is niet te wijten aan zwakheid. Wij geloo ven, dat een getrouwe uitvoering van een zoodanige politiek de meest wijze methode is voor ons zelf en voor Europa en ook een plioht. dien wij jegens Spanje op dit oogen blik op ons hebben rusten. Niettemin !s de toestand diep onbe vredigend. Wij zoeken eenige midde len, om het niet-inmengingsaccoord te verbeteren, en uiteraard zou de beste methode, om dit tot stand te brenen de een of andere controle-methode zijn. Wanneer de voornaamste naties van Europa het non-interventie-accoord werkelijk doeltreffend wilden maken, zou het een uiterst eenvoudig systeem zijn, om te controleeren, maar wan neer zij dat niet wilden, zou geen en kel controlesysteem voldoende zijn. De bemiddelingspogingen Voortgaande legde Edien er den nadruk op, dat de Fransoh-Engelsche regeeringen niet vtrwachten, bij haar eerste poging reeds als resultaat te krijen, dat de bemid deling, hetzij in Spanje, hetzij in Europa, gunstig wordt ontvangen. Zij zijn echter voornemens, deze zaak voort te zetten en misschien zullen haar pogingen ten slotte toch beloond worden. Wat den humani'airen kant van de aan gelegenheid betreft, zeide Eden, de zeker heid te hebben, dat de kamer zal toegeven, dat de resultaten der Britsche pogingen daarvoor een rechtvaardiging vormen. Ten aanzien van de evacuatie-faciliteiten zijn belangrijke vorderingen gemaakt en in een enkel deel van Spanje worden wekelijks sinds eenigen tijd 200 personen geëvacueerd. Het zou mij verbazen, aldus Eden, wan neer in totaal het aantal uitgewisselde gevangenen geen getal van vijf cijfers ormde. Na vervolgens lof te hebben toegezwaaid aan de humanitaire werkzaamheden van de Britsch econsulaire en diplomatiek? ambtenaren, zeide Eden, dat een der meest vruchtbare resultaten verkregen is in het •noord-westen van Spanje, waar ten gevolge van een reeks overeenkomsten aanzienlijk minder bitterheid heerscht tusschen Burgos en de Baskische regeernig dan tusschen Burgos en de Spaansch eregeenng. Op grond van het in dezen verrichte werk zijn honderden burgers reeds uitge wisseld en Eden hoopt, dat binnenkort nog weer 4000 personen op Rritsche schepen zullen kunnen wordien uitgewisseld. Er is alle hoop, dat met geduld en volharding de plaatselijke autoriteiten in de andere deelen van Spanje zullen kunnen worden overtuigd, gebruik te maken van het Engelsohe aanbod, deze uitwisseling.van gevangenen ten uitvoer te leggen, overal waar dat mo gelijk is, zonder rekening te houden met de politieke sympathieën van de betrokkenen. Wij hechten, aldus Edien, een zeer groot belang aan dit werk, niet alleen omdat daardoor levens gered worden, maar op grond van het effect, dat het misschien zal hebben, door de bitter heid van den strijd te verminderen en door de bemiddelingsmogelijkheden te vergemakk el ij ken. Wij hopen, dat het mogelijk zal zijn. de humanitaire werkzaamheden op pronte schaal te organieeren en met dat doel heb ben wij een bijeenkomst gevraagd van de Internationale Hulpunie, terwijl Cran- borne te Genève een beroep heeft gedaan op de coördinatie .van he internationale streven en voorgesteld .heeft, den secretaris-generaal van dien Volken bond machtiging te 'verleenen, technische hulp aan Spanje te geven. De Britsche regeering is eveneens bereid, de werkzaamheden van iedere partculiere organisatie te vergemakkelijken. Niets be let particuliere organisaties, gasmaskers aan Madrid te leveren. Eden herhaalde, dat Britsche schepen i-n geen enkel opzicht lastig gevallen zijn. Ten aanzien van de kwestie der Engel- sche vrijwilligers, verklaarde de minister, dat er geen sprake van is, dat de Britsche regeering tracht een -wetsontwerp in-dézen in ,te dienen. Geen sombere stemmingen! Tén slotte ging Eden over op den alge- meenien toestand. Hij verklaarde, dat hij niet gaarne het lagerhuis in sombpr-e stepi- ming op Kerstmis zoif zien gaah. WaHt, ofschoon de toestand» moeilijk ia en de problemen nog scherp zijn, .-rijn zij geens zins onoplosbaar. Spr.- is van mee ning, dat de Britsche positie in Europa zeker beter is dan een jaar geleden en dat is,niet zon der belang voor het behoüd van den vrede. Een andere factor, die niet uit het oog verloren moet worden, aldus Edén, is cje groote hartelijkheid Van ~dev Franëch-Eng«l- sche betrekkingen, welke te belangrijker is, daar zij niet exclusief is en omdat wij dui delijk te verstaan hebben gegeven, dat ons doel is en blijft een Europeesche regeling tot stand te brengen. Ik troost mij een weinig, zoo zeide Eden, met het feit, dat het semi-officieele Duit- sche nieuwsagentschap twee dagen geleden gezegd heeft, dat men niet zou kunnen ontkennen, dat de redevoeringen van Blum en mijzelve een eerlijke poging vormden, een uitweg te vinden uit de huidige moei lijkheden en het begin van een oprecht wederopbou w erk. Ik zal de laatste zijn, de moeilijkheden kleióer voor te stellen, maar ik heb hoop omdat geen enkel werk onmogelijk is voor staatslieden, die het vertrouwen hebben, om op te treden en den moed hebben om te volharden. ONTRUIMING VAN MADRID GAAT VOORT Van de fronten weinig nieuws Sinds 21 November hebben 250.000 perso nen Madrid verlaten. Het gaat hier echter niet alleen om de Madrilenen, maar ook om de vluchtelingen uit de in handen der op standelingen gevallen provincies. Het ont- ruimingscomité beschikt over 7200 voertui gen, waarvan ten minste 3800 autobussen en vrachtwagens. Met dit tnateriaal. kunnèn dagelijks 7000 personen vertrekken naar de verschillende provincies, die in handen der regeering zijn, terwijl 2500 personen naar het naastbijzijnde spoorwegstation gebracht kunnen worden. Er zijn gedelegeerden gezonden naar de centra der uitgewekenen, o.m. te Valencia, Alicante, Murcia, Barcelona en Tarragona, om daar zorg te dragen voor onderkomen en ravitailleering. Er moest gezorgd worden oor woning en onderhoud van 350.000 per sonen. Eveneens heeft men schikkingen getrof fen te Madrid om de bewoners van de „oor logszone" die de hoofdstad niet willen ver laten, over te brengen naar minder gevaar lijke wijken. De strijd bij Boadilla Radio-Sevilla meldt, dat Vaantal dooden der regeeringstroepen bij Boadilla 95 heeft bedragen. De rechtschen hebben zich mens- ter gemaakt van 15 mitrailleurs en e*en loop graafmortier. benevens van drie gevechts wagens in een waarvan een Russisch be stuurder zat, die door een granaatscherf was gedood. Voorts deelt deze zender mede. dat te Boadilla eenige gevangenen gemaakt zijn, die verklaard hebben, dat het opper bevel gevoerd werd door een Russischen officier, die kortgeleden te Madrid is aan gekomen. De rechtsche luchtstrijdkrachten hebben Madrid intensief gebombardeerd, waarbij een regeeringstoestel neergeschoten werd. De i i-lnterventie De sub-commissie van de non-interventie- commissie zal Dinsdag bijeenkomen en de commissie zelf Woensdag ter bestudeering van het antwoord der Spaansche regeering, waarvan de tekst aan dén Britschej} zaak gelastigde te Madrid is, overhandigd, maar nog niet te Londen ontvangen. Lord Plymouth, de voorzitter van denon: interventie-commissie heeft een nota van Polen ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat Polen, vrijwilligers zal beletten naar Spanje te gaan. Tevens wordt mede-" deeling gedaan van de maatregelen, welke Polen heeft genomen om over zee en door de lucht verzending van oorlogsmateriaal naar Spanje te verbieden. Antonescu bij Delbos De Roemeensche minister van Buiten landsche Zaken, Antonescu, heeft te Parijs een bezoek gebracht aan zijn Fran- schen collega Delbos, met wien hij be^ sprekingen heeft gevoerd. Een communiqué over deze ontmoeting verklaart, dat beide politici met vriendschappelijke openhartig heid den Europeeschen toestand uitvoerig hebben besproken. Beide ministers konden zich overtuigen van de volkomen gelijkheid van meening ten aanzien der verschillende politieke vraagstukken, die op het oogenblik de aan dacht hebben hunner regeeringen. In het bijzonder verheugden zij zich over het bestaan van harmonische betrekkingen niet alleen tusschen Frankrijk en Roemenië maar tusschen Frankrijk en de geheele klein« entente. Zij konden de middelen tot het accen- tueeren van een politiek van economische samenwerking scherper omlijnen. Naar uit Londen wordt gemeld, wijst niets erop dat Antonescu voornemens zou zijn, eveneens een bezoek te brengen aan Londen, om Eden te ontmoeten. WORDT TSJANG KAI SJEK VRIJ GELATEN? EEN DRIEDAAGSCHE WAPENSTILSTAND De dood of onvoorwaardelijke vrijlating" Donderdag is een driedaagsch wapen bestand gesloten tusschen de troepen der centrale Chineesche regeéring en de strijdkrachten van den opstandigen maarschalk Tsjang Sjoe Liang. De vijan delijkheden, die op bevel van Tsjang Kai Sjek zelf Donderdag zijn gestaakt, zullen eventueel Eedenavond om zes uur weer beginnen. De generalissimus moet in een schrij ven hebben verklaard: „Voor zoover ik weet, zal ik Zaterdag te Nanking terug- keeren". Dit schrijven is per vliegtuig uit Sian Foe gekomen en gericht' aan Ho Ying Tsjin, den commandant van de zeventien divisies, die tegen de rebellen worden samengetrokken. De militaire deskundigen echter hebben niet veel vertrouwen in de bemiddelings pogingen en zijn van meening, dat het groote offensief van de zeventien divisies, die de centrale regeering concentrisch tegen het centrum van de rebellie in het veld ge bracht heeft spoedig moet worden geopend en dat alleen een militaire actie de ern stige crisis kan oplossen, waarin China door cLe revolte gestort is. Intusschen heerscht onder de bevolking nog de grootste onzekerheid. Nog steeds doen de wildste geruchten dè ronde. Vol gens sommige daarvan is Tsjang Kai Sjek, wat de centrale regeering ook moge be weren, niet meer in leven, terwijl volgens andere geruchten de maarschalk per vlieg tuig uit Sian Foe naar het door de commu nisten beheerschte gebied ten noord-westen van de hoofdstad van Sjensi gebracht is, waar hij door de roode troepen, die Tsjang Sjoe Liang steunen, gevangen zou worden gehouden. Tsjang Kal Sjek onwrikbaar Generaal Tsjang Tsjing Weng, die door maarschalk Tsjang Sjoe Liang als onder handelaar in vrijheid was gesteld, deelde naar hier verluidt, mede, dat Tsjang Kai Sjek -evenals voorheen, weigert den opstan digen maarschalk concessies te doen. Hij staat op het standpunt, dat er slechts twee mogelijkheden voor hem zijn: de dood of een onvoorwaardelijke vrijlating. Tsjang Tsjing Weng voegde hieraan toe, dat alle personen, die tegelijk met Tsjang Kai Sjek in hechtenis werden genomen, van hem zijn afgezonderd en dat geen hunner den maarschalk mag spreken. Verklaring van Sjoe Te Tai Yoean is een afgezant aangekomen van den opstandigen maarschalk Tsjang Hsoe Liang in wiens opdracht hij de vol gende verklaring aan generaal Yen Sji San overhandigde: In het belang van de natie ben ik bereid mijn belangen op te offeren. Ik wil Tsjang Kai Sje knaar Nanking vergezellen en mij buigen voor iedere straf, die de maarschalk zou besluiten mij op te leggen. BLOEDWRAAK IN BRAZILIË Boer schiet zestien Japanners neer In Sao Paulo (Braz.) heeft een verschrik kelijk drama plaats gehad, dat uit een klein alledaagsch voorval is ontstaan. Een zoontje van een Brazil iaansohen boer, een kind van tien jaar, stal namplijk grint uit den tuin van eon Japanschen kolonist. Deze, hierover in woede ontstoken, aangezien diefstal in Japan een ongehoord iets is, greep een bijl en hakte daarmee het jongetje een hand af. Het kind kon nog het huis van zijn ouders bereiken en daar vertellen, wat er gebeurd was. Daarna overleed het. De vader, buiten zichzelf gebracht door dit voorval, greep een geweer, doodde den Japanner en schoot vervolgens alle landge- nooten van dezen neer, die hij op den weg zag. Zestien Japanners werden het slacht offer van dit verschrikkelijk dramal RUST- EN HERSTELLINGSOORD 'T HEMELDAL Landgoed Hartenstein - Oosterbeek Voorzien van C.entr *'cr\v W en K stroomend water Bi'lijke Verpleging in 3e kl. Geneesheer aan huis verbonden. Aanvragen a. d. Directie. Tel. 5152 POLENS BUITENLANDSCH BELEID Beek legt verklaringen af In de senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft de Ppolkche minister 'van bui- tenlandsphe zaken Beek een uiteenzetting gegeven aangaand? de buitenlandsche poli tiek. Hij zeide om te beginnen, dat. Polen zijn buitenlandsche politiek niet heeft gewijzigd, maar toch het terrein van zijn contacten en belangen heeft uitgebreid. Met een zinspeling op de betrekkingen met Rusland, zeide Beek: Het door ons te zamen met Sovjet Rusland verrichte wérk gaat voort weldadige vruchten af te werpen, zon der schokken of misverstanden van eenige beteekenis. Vervolgens de betrekking mét Duitschland besprekende, stelde Beek vast, dat een zekere nervositeit zich meedeelde aan de openbare meening( aan beid? zijden der grens, maar, aldiis voegde hij er aari toe: „dat'.verandert geenszins mijn overtuiging, dat een groot moedige beslissing om op vriendschappelijke wijze onze betrekkinger met Duitschland te regelen haar volledige waarde behoudt". Vervolgens de bondgenootschappen van Polen besprekende, zeide Beek: Onze defen- sievè bondgenootschappen, bezield met een geest van volkomen loyaliteit jegens de be^ langen van derden, blijken positieve factoren in het spel der Europeesche krachten. In dit verband noemde spr. in de eerste plaats de tusschen de opperste militaire lei ders van Frankrijk en Polen gewisselde be zoeken, zoomede de aan maarschalk Smig- 1 y R y d z in Frankrijk bereide ontvangst. Dit bezoek was het resultaat van zekere overeenkomsten aangaande het probleem der nationale verdediging. In deze atmosfeer ontwikkelt ons contact met Frankrijk, onzen vriend en bondgenoot, zich op steeds bevredigende wijze en, naar ik hoop, zal het volledig tot uitdrukking ko- koinen bij in de toekomst in Europa te slui ten verdragen. Na gewezen te hebben op het bezoek van den Roemeenschen minister Antonesco en ge neraal Samsonovici aan Warschau, deelde Beek mede, te Boekarest deze besprekingen te zullen voortzetten. Ten aanzien van de kwestie van een nieuw Locarno, verklaarde Beek, dat „een toekom stige overeenkomst alle positieve waarden der oude overeenkomsten moet behouden met vermijding v?n haar fouten". Polen heeft de vrij ernstige voorbehouden ten aanzien van den band tusschen het oude verdrag van Locarno en den Volkenbond ge formuleerd. Ten opzichte van Danzig zal de houding van Polen eenvoudig en onveranderlijk zijn. Op dit gebied zal geen enkele wijziging mo gelijk zijn. Polen en Danzig De Poolsch-Danzigsche onderhandelingen hebben ten doel: 1. De rechten en belangen der Polen te Danzig te doen gelden nopens de nieuwe door den senaat genomen maatregelen: 2. de moeilijkhedén uit den weg te ruimen welke zich hebben voorgedaan tusschen den vertegenwoordiger van den Volkenbond en den senaat. De zaken van Danzig zijn moei lijk en dat waren ze al eeuwen lang. Niettemin, aldus besloot Beek, ben ik er van overtuigd, dat het wederzijdsch belang ons in staat zal stellen, gemeenschappelijk redelijke levensvormen te vinden op onzen grooten handelsweg. Mussolini spreekt te Littoria Wij hebben niets, van wie ook, te leerenl Mussolini heeft te Littoria een rede ge houden, waarin hij o.a. met trots erop wees, dat Abessinië door zijn troepen was veroverd in den tijd van slechts zeven maanden en dat de pacificatie, welke op de verovering volgde, in nauwelijks drie maan den was tot siand gekomen. Aan den wegenaanleg, zoo zeide hij. wer ken thans 115 000 arbeiders en hun ijver zal ons in staat stellen, het rijk onmiddellijk zijn waarde te doen afwerpen. De Duce bracht eveneens ter sprake het geen er in sociaal opzicht was tot stand gebracht en verklaarde daarbij: Wij hebben niets, van wie, ook te loeren, integendeel, wij hebben iets aan de heele wereld te onderwijzen. In mijn te Avelino uitgesproken rede voering was het zaak te weten of onze reke ningen zouden worden vereffend. Alle Afri- kaansche rekeningen werden tot de laatste centime betaald. Andere rekeningen en an dere kwesties bestaan nog. Maar gij kunt met zekerheid gelooven, dat zij langs normalen weg zullen wor den geregeld, zooals wij allen het wen- schen en willen, omdat, indien wij, fas cisten. de karakteriooze fabel van den eeuwigen vrede, die nimmer bestond en nooit zal kunnen bestaan, van ons hebben afgezet, wij een zoo langdurig mogelijke, periode van vrede wenschen. Tenslotte zeide Mussolini: Vrouwen van Minturno steekt de olijftak omhoog; gij weet, waarmede wij hem zullen begeleiden. Dit laatste was een zinspeling op een pas sage uit Mussolini's redevoering te Bologna toen hij sprak van een woud van bajonetten en den olijftak. Staking dreigt in Manchester In de katoenspinnerijen van Manchester dreigt een werkstaking uit te breken, waar bij honderdduizend arbeiders zullen betrok ken worden. Door hen wordt een loonsver- ho.oging geëischt van 14 pet; een aanbod van een verhooging van 5 pet werd afge slagen. De gestelde termijn van onderhandelen loopt hedenmiddag ten einde. TROTZKY THANS NAAR MEXIO? De Mexicaansche minister van binnen- landsche zaken heeft Trotzky, die in Noorwegen verblijft, officieel machtiging verleend zich naar Mexico te begeven, op voorwaarde evenwel, dat hij uit het land zal worden gezet, indien hij zioh in de politiek mengt. Dit is het symbool van fraai Drukwerk, tevens van het go-d lOtOJOiri koopste adres in Nederland. Tijd J J schriften, Dissertatiën, Catalogi 30 goedkooper. Vrijblijvend offerte en modellen. Juist van de pers Libel 216-217: Kuyper in de caricatuur f 0.90 in omslag f 1.25 tn band. Net zoo'n interessante bundel als COLIJNIN DE CARICATUUR Bestel ze bij uw boekhandelaar. UITGAVE: BOSCH KEUNING BAARN - De Danzigsche volksdag Eigenaardige reglei&entswijzigingi Volgens het nieuwe reglement van orde van den Danzigschen volksdag, dat is aan genomen met de stemmen der nationaal- socialisten vóór, is het mogelijk, dat afwe zige, afgevaardigden voor verscheiden zittin gen worden uitgesloten. De voorzitter van den volksdag heeft besloten deze bepaling rigoureus toe te passen tegen afgevaardig den, die zich in preventieve hechtenis be vinden. Zoo is de socialistische afgevaardig de G o d d a u uitgesloten van deelnoming aan tien zittingen. DU BlEUSE VORDERINGEN FIDUCIA INCASSO'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Aiin.) De Fransche werkstakingen Blums ingrijpen De afgevaardigden van 16.000 stakende mijnwerkers in het bokken van de Sambre die vier weken geleden het werk hebben neergelegd, besloten de arbitrage-voorstellen van minister-president Bl u m te aanvaarden. De bond van werkgevers in de textiel industrie heeft ee>n schrijven gericht tot Blum, waarin ernstig wordt geprotesteerd tegen het voorstel de fabriekende neutrali seeren in gevaT van arbeidsconflicten» In deze brief wordt een dergelijke neutralisa- onteigening ten voordeele van de'schuldi gen aan ongeregeldheden genoemd.' als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeellge belegging zijn, nietwaar? als U buizen koopt bij Algemeen Beheer*; en ze daar in beheer g«eft. hebt U geen' risico, geen zorg, geen rompslomp. maar wel7 tot 12 renté' na aftrek van alle kosten, juist nu hehl>en wij zeer voordeellge aah-4 biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan 7. Meerdervoort 259 Telefoon 333278. Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen Het Makelaarskantoor en Wonlngbnrean Steenbofstn.at 77. SOEST Telefoon 909 verschaft U alle Inlichtingen onurent vestiging te SOEST SOESTDIJK. SOESTD'JINEN en SOESTERBERO Vraagt gratis en franco gelll. Woninggids de ideale randgemeente der Residentie I Ro«teloo?e BemlrtctollnQ WONINGBUREAU „VRONESrEYN" Park Vronesteyn 61, Pi. Mariannclaon 272

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3