llifutvr gntactft Courant 6en Sruïl mHollfliidbtuÉ Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5966 ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 16e Jaargang Sfifoertmtiepripcn: Van I tot 5 regel» ••«-••* 1.17'/» Elke regel meer 0-22'/* Ingezonden Mededeelingt van 1-5 regels 2^0 EJke regel meer 045 Voor bet bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 De blijde bruidstijd ingeluid! Dat galmt door de klokkeklanken van de oude St. Jacob, die. zich hoog verheft tegenover het Haagsche Stadhuis; in af wachting van het plechtige oogenblik, dat het prinselijke bruidspaar onder de histo rische kerkgewelven de zegen hoopt 'te ontvangen over het gesloten huwelijk. De blijde bruidstijd ingeluid; dat wuiven u de vlaggen en dennetakken toe, die met allerlei kunstige versiering van heel Den Haag een bruidshuis hebben gemaakt. De blijde bruidstijd ingeluid; dat zingt morgen in de gewijde muziek, welke het psalmgezang steunt der gemeente, die de zegen Gods inroept over een jong bruids paar. De blijde bruidstijd ingeluid; dat is de grondtoon van de vreugde, welke het hart der Koningin in deze dagen doortrilt; het is oorzaak van groote blijdschap voor de bruid, die ongedwongen en eenvoudig gansch het volk deelgenoot maakte van haar geluk: wij «ijn het eens, zeer eens geworden. Om dit alles is het een nationaal feest en is de Prinses de nationale bruid. Nochtans, vergeten wij geen oogenblik, dat het in de eerste plaats twee jonge men- schen zijn, wier bruidsdagen zijn begonnen en die deswege een menschelijk recht hebben om ook zichzelf te zijn en persoon lijk de genieting smaken van een weelde, welke duizendmaal bezongen en door God zelf verordineerd en toegezegd is. Het is nu eenmaal zoo, dat de ware ge nieting dezer vreugde gestoord wordt door luidruchtig feestbetoon en daarom werpe ons anders zoo nuchtere volk in deze ongewone dagen niet alle schuch tere ingetogenheid weg, maar gunne het aan het prinselijke bruidspaar iets van de gewoon-menschelijke verlustiging in eigen kring. Ook nu geldt: die de bruid heeft is de bruidegom en hij bezit uitzonderlijke rechten; al volgt er dan ook onmiddellijk op: maar de vriend van den bruidegom verblijdt zich evenzeer. De aanstaande Prins-gemaal was voor ons volk een vreemde vóór Koningin en. Prinses hem in ons land introduceerden; maar de liefde van Nederland voor zijn Vorstenhuis is zóó gefundeerd, dat met oprechte gulheid onmiddellijk in de volks gemeenschap wordt opgenomen, wie zóó in den kring der Oranje's mag treden. Er is echter nog meer. Treffend is in het boek der Kronieken van Israëls koningen de stereotiepe her haling: En de naam zijner moeder was aldus. Te treffender, omdat de moderne geschiedvorschers ons steeds hebben wil len suggereeren, dat de vrouw en moeder in vorige eeuwen zoo goed als niet in tel en haar invloed gering was. De. Schrift leert het anders. Zij wijst er nadrukkelijk op van hoe groote beteekenis de moeder des Konings was voor zijn vorming in de jeugd en voor zijn regee ring op later leeftijd. Welnu: op dezen dag is onze vreugde rijker en voller, omdat wij van Prinses Juliana kunnen zeggen: en de naam van haar moedér is Koningin Wilhelmina. Het is goed om in dezen tijd te waken voor overdrijving en idealiseering, welke tot vorstenvleierij en menschvergoding zou kunnen leiden. Vorsten zijn voor Gods aangezicht zondige en onvolkomen schepselen als ieder onzer. Met de Prinses is het niet anders: Zij had als kind haar nukken en zal als vrouw en Koningin haar gebreken hebben; haar Moeder is evenzeer onvolmaakt als andere moeders en alle opvoedkundige moeilijkheden zul len zeker niet volmaakt zijn opgelost; maar één ding weten we en wel dit, dat God onze Koningin met een rijk verstand begiftigd heeft, dat zij geen zwakkeling jwas in liefdebetoon tegenover haar kind jen geen oogenblik vergat, welke taak dat kind, naar wij biddend hopen, wacht; en eindelijk, dat in het houden van Gods ge boden groote loon ligt óók, ja niet het minst, voor vorsten en overheden. Deze overtuiging, versterkt door de sfeer van de blijmoedige eenvoudigheid, waarin Koningin en Bruidspaar heel de verloving en ondertrouw gezet hebben, geeft ons volk goede hoop, dat onder Gods genade deze bruidstijd voorbode mag zijn van een huwelijksleven, dat zegen brengt aan land en volk. Gelukkig is het land en het volk, dat tot zijn Prinses met dankbare erkenning mag zeggen: de Koningin staat aan uw rechter hand en heeft. U met trouwe, maar ook met wijze liefde geleid naar de plaats, welke gij nu begeert. Voorts, of het jonge bruidspaar'het wil of niet; en of wij het willen of niet; deze bruidstijd heeft nationale beteekenis. Een vorst kan en mag niet alleen voor zich zelf leven. Vorst, dat wil zeggen, in het ge vaar de voorste te zijn; dat is voor te gaan en zich te geven aan het volk, dat 'er niet om zijnentwil is. Zonder liefde geen wederliefde. Dat geldt niet alleen voor het verbond van twee menschen; dit geldt evenzeer in de gebondenheid van vorst en volk. Het is geen vleierij, maar slechts op rechte erkenning, indien wij onze Prinses de eere geven, dat zij reeds jaren aaneen getoond heeft in het voetspoor van haar Moeder te willen gaan in het naderen tot de nooden van het volk, dat zij toont te begrijpen en lief te hebben; en zij heeft de harten des te gemakkelijker gewonnen, omdat alle aanstellerij haar vreemd is. Dat is zeker mede de oorzaak van de ongedwongenheid, waarmee gansch Ne derland thans dankbaar en met vreugde het bruidslied te harer eere zingt; van de spontaneïteit en royaliteit, waarmee het vorstelijk 's-Gravenhage zich versiert als de bruid zelf: de Prinses kan zich niet be klagen over gebrek aan belangstelling en medeleven. Het is baar van harte gegund. De blijde bruidstijd ingeluid; dat is de mare, welke op dezen donkeren voor-win terdag een lichtend vreugdevuur ontsteekt, omdat de liefde van twee zich uitspreidt over gansch een volk en in aller hart de stemming wekt: Dring luid vanuit ons feestgedruisch De b.êe Gods hemel in: ..Blijv' met ons oud Oranjehuis Het volk steeds één van zin!" Prinses en Prins prijze' onze zang En 't klink' aan allen kant: „Bewaar het vorstlijk bruidspaar lang Voor 't lieve Vaderland!" t In naam van de vreugde: de vlaggen gevierd Ter eere van 't Prinselijk Paarl De huizen, de hoven, de straten versierd: De vorstlijke Bruidsdag is daar! Ontsteekt nu het feestvuur en blaast de bazuin Er is weer een Bruid in de Hollandsche tuin Een Bruidspaar in 't land bij de zee. Een Koninklijk Bruidspaar, hoezeel De kerkdeuren openl De klokken geluid. En knielt in Gods voorhoven neer. Bidt God om 't geluk voor de vorstlijke Bruid En gaat voor Haar Prins tot den Heer. Dankt God voor de zegen aan Neerland bereid. Aan Hem zij ons feestlied, ons danklied gewijd. Aan Hem die aan Neerland gedenkt En heerlijke feestvreugde schenkt. Laat liefde en eendracht de sierselen zijn Waarmede zich Nederland tooit Nu God op dit zonnig Oranjefestijn De Hollandsche harten ontdooit. Komt schaart om het Vorstelijk Bruidspaar U hecnl Laat schallen het feestlied en sluit u aaneen En jubelt en juicht met ons mee: Voor 't Koninklijk Bruidspaar hoezee (Nadruk verboden), LEO LENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1