EEN SÏAAIKUNDIGE EPIDEMIE GE Mr. H. P. MARCHANT DIT BOEK LEZE IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 legrafenis P. v. d. Kam Men 6chrijft ons uit Den Haag: iOnder groote belangstelling is Woens dagmiddag op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. v. d. Kam, hoofdboek houder van de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen, in Nederland. Te voren heeft de wijkpredikant, Ds. A. Barkey Wolf, Geref. predikant te Den Haag-Oost aan het sterfhuis een dienst ge- kouden, waarbij hij sprak naar aanleiding ran Ps. 103 en Hebr. 13 8. In den stoet kwamen o.m. mede dr S. 1, arts te Buitenpost, ds S. J. Popma, :ref. predikant te Amersfoort, prof. dr. J. 'aterink, hoogleeraar aan de Vrije Univer- Iteit, ds. A. G. Barkey Wolf, dr. A. A. L. itgers, lid van den Raad van State, de 'weede Kamerleden mr G. van Baren en mr Dobben c'e Bruyn, resp. voorzitter [n secretaris van het Centraal Bestuur van 'ankzinnigen in Nederland, benevens de den overledene, dr. J. Koetsier. Terwijl het orgel de melodie van Psalm 23 ieelde, werd de kist de aula binnen gedra- Daar voerde allereerst het woord ds A. G. key Wolf, die namens den kerkeraad Geref. Kerk van Den Haag-Oost den ,erleden ouderling herdacht. Hij diende in ieheidenheid, ook in den wijkraad, maar iet groote toewijding. Hij was een man, die zaak van het Koninkrijk Gods en van de Jezus Christus droeg op het hart. uigen tijd mocht hij als ouderling dienen, de ongedeelde Geref. Kerk. In vol- vrede en zonder veel strijd ging hij heen. maakte hem los en achter Christus aan ing de heer v. d. Kam de heerlijkheid bin- en. Zoo valt over dit graf het licht van jods genade. Voor het centraal bestuur van de Ver. tot !hr. Verzorging van Krankzinnigen in Ne- ferland voerde het Tweede Kamerlid mr G. I Baren, burgemeester van Delft, het word. Deze herinnerde aan het plotseling verlijden van den heer v. d. Kam. 14 dagen eleden sprak het bestuur met den heer v. Kam over diens eventueel met pensioen Ban. Maar de heer v. d. Kam gaf te kennen og te willen aanblijven, wijl zijn gezond- tid zoo goed was. God heeft den overledene et afscheid nemen van het werk dat hem bo lief was bespaard. 44 jaar diende de heer i d. Kam en onder zijn leiding is het werk (eeds uitgegroeid. Zijn adviezen werden bhier nimmer veronachtzaamd. Met den per v. d. Kam daalt een stuk geschiedenis En de vereeniging ten grave. Man van vast rakter, gave persoonlijkheid, blijft hij in aar dankbare herinnering. Voor het personeel van het Centraal kan- ior sprak de heer G. Branderhorst en enkel woord. Hij noemde de uitnemende rmenwerking en schetste den overledene als en man van weinig woorden, maar van de aad, die bij allen, die met hem samenwerk en, in hooge eere blijft. Namens het Staatstoezicht op het Krank- finnigenwezen sprak de inspecteur dr J. H. fameyer, die wees op de beteekenis van Ier heer v. d. Kam voor de vereeniging, pelke hij diende en waarin hij voor den pven krankzinnige tot een zege was, waar- por spr. hem hartelijk wilde danken, f Als mede-wijkouderling voerde dr A. A. Rutgers het woord. Spr. mocht eiken laandagavond met den heer v. d. Kam huis boek in de Gemeente doen en hem spoedig (eren kennen en waardeeren. Veel mocht »r. van den overledene, die zijn oudere en teerdere was, leeren en daarin meer dan één <gen ontvangen, doordat spr. den blik ocht slaan in het persoonlijk geestelijk 'ven van den ontslapene. ^Terwijl het orgel de melodie van Ps. 27 ■zette, droegen leden van het personeel van t Centraal kantoor, die ook als slnppendra- Irs dienst deden, de kist naar den graf- ilder. Nadat het stoffelijk overschot was neer- idaald in de groeve, nam ds Barkey to 1 f het woord, om to wijzen op de predi- ng van dit graf, waarin een man gelegd »rd, die kende de rust in God en daarom lor allen tot een lichtend voorbeeld is. Spr. I het slot van 1 Cor. 15 en de Apostolische ploofsbelijdenis, waarna een der zoons jnkte voor de betoonde belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen merkten we de heeren mr. dr. J. D 0 n n e r, oud- Inisler van Justitie; mr A. J. L. v. Beeck «lkoen, adm. aan het Dep. van Onder ijs; dr. J. Meinema, geneesheer-direc- Lr van de stichting „Bloemendaal" te Loos- ïinen en ds H. Boswijk, geestelijk ver- er van deze stichting; dr. S. O. Los, predikant van de Geref. Kerk van Den g-Oo'st; ds F. de Vries, Geref. predi- t te Den Haag-Oost; J. P. Thierry, Scheveningen en W. A. te Winkel van tem, leden van het Centraal bestuur van rer. tot Chr. Verzorging van Krankzin- .1 in Nederland; J. Breimer, adm. van /aleriuskliniek te Amsterdam, tal van in den kerkeraad van de Geref. Kerk Den Haag-Oost en van het personeel van ♦lichtingen van bovengenoemde vereeni- AVONTUREN VAN P1EPNEUS EN BIBBERSN0E1 Begrafenis W. Alons Woensdag werd onder belangstelling uit breeden kring het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Alons, in leven leeraar en w.n. directeur van de Ambachti*- school te Groningen en leeraar aan d« Kweekschool met den Bijbel aldaar, in het familiegraf op „Oud Eik en Duinen." ter ruste gelegd'. Tevoren leidde de wijkpredikant, Ds. J. Smelik, Geref. predikant te Loosduinen, aan het sterfhuis een, rouwdienst, sprekend» over Ps. 23. In den stoet kwamen met de familie mee de heeren Ds. J. Smelik, Ds. II. D. Drenth. €m. predikant te Nunspeet, en R. C. Haan, uitgever te Groningen. Op den doodenakker merkten we nog op do heeren A. Boot. rus tend hoofd eencr Chr. school te Groningen en R. Coulander, secr. van het hoofdbestuur van den Bond van Geref. Mannenvereeni- gingen in Nederland, benevens tal van le den van den kerkeraad van de Geref. Kerk van Loosduinen, die de overledene eenige jaren als ouderling heeft mogen dienen. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, wees Ds, Smelik er op, dat in den naam van den Vader, den Zoon en den H. Geest dit stoffelijk overschot aan de groeve der vertering wordt toevertrouwde Spr. her innerde aan het gedicht van Jercmias de Decker: „Aan mijn sterfdag", waaruit hij enkele regels citeerde ten bewijze hoe ook hier de dood op zachte voeten is gekomen Het is echter een troost te weten dat wij staan aan de groeve van een Koningskind. Br. Alons wandelde met God. Wel klaagt ons hart 'bij dit verlies maar wij weten dat ook dit stof eenmaal zal herrijzen. Spr. richtte woorden van troost tot de verwees de kinderen, hen er op wijzend dat ook hier de dood wezen mocht een doorgang tot het eeuwige leven. De heer Alons was een opziener Gods. Hij ging ons voor. En die hoop moet al ons leed verzachten. Spr. noodigde de aanwezigen uit dit lievelings vers van den overledene aan te heffen. Ds. H. D. Drenth, zwager van den overle dene, heeft hierna namens de kinderen en familie woorden van dank gesproken voor de betoonde belangstelling, er aan herinne rend dat in zijn familie treffend juist is ge bleken de waarheid van het woord der Schrift, waarover hij j.'. Zondag preekte, niet wetend dat zijn zwager reeds overle den was: „Er is maar één schrede tusschen ons en den dood". Het is zalig te weten dat wie zoo plots weggeroepen wordt ook bo- reid is. Hiermede was de droeve plechtigheid, die in den stroomenden regen plaats vond, ge ëindigd. I Een zevental bloemstukken dekten de baar.t Gemeenteraad van Amsterdam GEWEIGERDE INTERPELLATIE OVER STADHUISBOUW Een nieuw hoofdbureau van politie Een rijk beladen agenda heeft de Raad an Amsterdam bezig gehouden. Veel be langrijks uit algemeen oogpunt zat er niet in, want tal van agendapunten passeerden de hamer zonder eenige of zonder noemens waardige discussie. Het eerste punt, waarover een tamelijk uitvoerig debat is gehouden, was de Stadhuisbouw een aangelegenheid die ook in de hoofdstad tot eenige wrijving aanleiding gaf. De heer Boissevain (v.b.) heeft nl. de prijsvraag voor den bouw van het nieuwe stadhuis ge lezen en naar aanleiding hiervan wilde hij door middel eener interpellatie uiting geven aan zijn bezorgdheid, dat de inrichting van Dieuwe stadhuis niet doelmatig zou zijn. Z.i. wordt de Raad te veel buiten de uit- oering der plannen gehouden, en de heer Boissevain gaf met zooveel woorden te ken nen, dat bij den burgemeester hiervoor aan ziet. De Raad in zijn meerderheid bleek even wel niet gezind de interpellatie toe te staan. Dc heer M a 11 h ij s s e n (s.d.) had aan stonds een voorstel hiertoe bij de hand, en zijn partijgenoot-wethouder, de heer D e Miranda (s.d.), verweet den heer Boisse vain zelfs misbruik van het interpellatie- recht Ja, zoo gaat het, als de oppositie van voorheen, die van het houden van inter pellaties in het geheel niet afkeerig was ran plaats verwisselt en weer achter de tafel van B. en W. terecht komt. Volgens den wethouder had de Raad het College gemachtigd een prijsvraag uit te schrijven en nu heeft de Raad af te wach ten totdat de jury een uitspraak heeft ge daan en dan kan de Raad beslissen. B. en W., verklaarde de heer de Miranda dapper aan het slot van zijn betoog, gaan voor een interpellatie niet uit den weg! De burgemeester Dr. W. de V 1 ugt. heeft hierna verklaard, dat hij niet wilde worden aangezien voor de stille kracht, die den Raad buiten de Raadhuisplannen houdt. Spr. is altijd voor de rechten van den Raad opgekomen, maar ook voor de afzonder lijke taak, aan B. en W. door de Gemeente wet opgedragen. Het verzoek van den heer Boissevain Is hierna door den Raad afgewezen met 23 tegen 14 stemmen (Vrijheidsbonders, R. K., behalve wethouder Kropman, Mej. Katz (c.h.) en de communisten). Een tweede punt van importantie was de bouw van p Op een'ge afstand stellen we ons jl a' liiei een sneeuwhoopje op. Gedurende Uge minuten gebeurt er niets. Zwijgend iBn de eekhoornsoldaten op den loer, in kring om den boom heen „Reken maar. f Heintje dezen keer niet ontsnapt!" zegt fcf Knokstaart. Nu, zoo dachten wij er jcies eender over. I 64. Toch zal het nog niet zoo glad gaan. Want Hein blijkt nog een afzonderlijke ge heime uitgang te hebben, die onder de sneeuw verborgen is. Tot onze ontsteltenis wordt opeens de sneeuw vlakbij ons omhoog- geworpen en dc boosaardige kop van Hein lcomt te voorsrehijn. r(Wordt vervolgd)) WAT Uw Fijne ieden*? vrienden VAN HOUTEN een nlenw hoofdbureau van politie aan dc Marnixstraat. De hierop betrekking hebbende voordracht staat los van de plan nen omtrent samenvoeging van politie en brandweer. Dit nieuwe hoofdbureau, dat ge raamd is op f 1.177.000, is beschouwd als ob ject van werkverruiming en zal dus aan het bestuur van het Werkfonds der Regeering worden voorgelegd. Over twee zaken liep gistermiddag in hoofdzaak het debat. In de eerste plaats over de architectuur van het gebouw. Zoo wel de heer Boissevain (v.b.) als de heer Ter Haar (c.h.) vonden het ontwerp foei-leelijk. Zij hadden een maquette m de koffieka mer gezien en laatstgenoemde was er van geschrokken, zóó „horrible" leek het hem. De architect van het nieuwe gebouw geniet blijkbaar de bewondering van de roode fractie want wethouder de Miranda als de heeren Matthijssen en Gulden na men het elk op hun manier voor den ont worpen bouwtrant op. Eerstgenoemde had een pijnstillend middei bij de hand. toen hij opmerkte .dat de schoonheidscommissie en de Commissie van Bijstand nog over het ontwerp hun oordeel moesten geven, maar de wethouder roemde al vast dit soort archi tectuur, waarvan Amsterdam, volgens hem, veel genoegen zal beleven. In de tweede plaats is ook bij deze voor dracht Jvet oude strijdpunt: werkverruiming of niet? voor den dag gekomen. De sociaal-democra ten. die een paar jaar geleden alleen voor uitvoering van werken tegen normaal loon zich verklaarden, zijn ook op dit stuk hart grondig veranderd. Telkens, wanneer het te pas komt, krij gen ze hierover het noodige te hooren, meestal en ook nu van de Vrijheids bonders en van de communisten. Maar dan komt de heer D,e Vries (sd.) aan het woord die de ommezwaai der roode fractie goedpraat. Ook thans heeft hij den Raad weer verteld, dat men moet onderscheiden in werkverschaffingsloonen. normale loonen bij onderhoudswerken en werkverruimings- loonen. De theorie is keurig, vooral wanneer men er dan altijd bij te hooren krijgt, dat de vakvereenigingen den loonnorm hebben te beoordeelen. De praktijk is evenwel, dat de Regeering niet toestaat, dat Amsterdam dergelijke groote werken in eigen beheer en dus tegen normaal loon uitvoert. Dat heeft wethouder de Miranda uiteengezet, waarbij hij.verzuimde het motief der Regee ring te noemen, nl. de zorg voor het zoo goed mogelijk in evenwicht houden van ontvangsten en uitgaven der gemeente. Zóó bezien had de heer Ter Ilaar (c.h volkomen gelijk, toen hij opmerkte: beter werk tegen minder loon dan géén werk. Eu de oppositie tegen de uitvoering in werk verruiming van de heeren De Groot en Din gemans (r.k.) en Roobo 1 (c.d.u.) was dan ook volkomen onvruchtbaar. Ten slotte heeft de Raad met 26 tegen 10 stemmen de voordracht aangenomen. Ingezonden Stukken (Buiten vi -deltfkheid van de Redactie) TOESTAND ONHOUDBAAR? Zal de naaste toekomst niet leren dat ook op dit punt alles blijft zoals het is? 'k Ver moed van wel maar dan is tevens bewezen dait de toestand „houdbaar" is. Of ze „goed" is? Wie zal zeggen van wel? De moeilijkheid is echter om tot een oplossing te komen. 'k Ben blij dat er plaatsen zijn met 25 a 30 belijdende leden, die een eigen dienaar kun nen onderhouden, maar 'k weet ook van plaatsen met heel wat groter aantal leden, die het niet kunnen en die er toch naar snak ken. Leeren offeren? Wie zal daar een oor deel over vellen!? Een ieder zegt, dat hij genoeg offert. Maar als ik dan hoor wat ex percentsgewijze opgebracht wordt, komt de vraag wel eens boven: „Treedt ook hier het: Ben ik m'n broeders hoeder?, niet naar voren?" Als we vergelijken wat er op 't platteland geofferd wordt met wat in de steden gegeven wordt, waar zal dan de offer zin het grootst zijn? Halen we „als we het over predikantstractementen hebben, deze in wezen niet neer tot een handelszaakje? 't Ergert me steeds als ik hoor: de dominé's verdienen te veel, evenals dat ik verneem: we krijgen pas steun als we op een bepaald salaris beroepen, 'k Geloof, dat van weers zijden de kwestie verkeerd gesteld wordt, 't Geld heeft dan de beslissing! Zal de oplos sing niet liggen in het Bijbelwoord: Zoek eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerech tigheid en al deze dingen zullen u toegewor pen worder! Er zijn predikanten, er is werk, en nog deugt het .ïtet. Laten wij ons allen dan bezinnen op het „Zoeken", ophouden met praten en schrijven, zoeken, en, 'tzal goed komen! T. BUBBERMAN Bakhuizen (Fr). VOOR HET KERSTFEEST! Langs deze weg komen wij de hulp van buiten inroepen voor het Kerstfeest. In eigen kring en omgeving kan weinig hulp gevon den worden. Gaarne zouden wij een klee- dingstuk verstrekken, aangezien daar zao groote behoefte aan is in menig gezin. Onder de vele arbeiders in werkverschaffing en steuntrekkenden ontbreekt het aan veel en velerlei. Helpt het bestuur, opdat ook in deze ar melijke, donkere deelen van Drenthe, eenig licht en vreugde wordt gebracht. Postgiro 184652 Herv. Evang. Ver. „Eben Haëzer" te Vledder (Dr.). Kleedingstukken worden ook gaarne ont vangen aan onderstaand adres. Bij voorbaat onzen dank. Hoogachtend, H. v. RHEENEN, Evangelist Vledder. Hoogste stand te Zürich 772.4. Laagste stand te Thonshavn 72-4.1. Stand vanmorgen halftwaalf 761.5. WEERVERWACHT1NG Aanvankelijk stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke, later ruimende en afnemende wind, zwaar bewolkt tot be trokken, later opklarend, waarschijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk zacht, later kouder. ALGEMEEN WEEP 0VER7ICHT Het diepe depressiecentrum dat gister nog ver in het Westen lag is thans de Farör gepasseerd en trekt lang de Noorsche kust naar de Poolzee af Aan de achterzijde stijgt de luchtdruk snel. secundaire depressies liggen nog over Engeland en voor de kust van Spanje; daar achter komt, na de groote warmte die thans tot ver naar het Oosten is doorgedrongen, een afsluiting in zicht met polaire winden en opklaring. Op de oceaan 6tijgt de lucht druk sterk. Het gebied van hooge luchtdruk boven het continent neemt nog steeds in beteekenis toe. Volgens de vliegtuigwaar nemingen in Duitschland en de opgaven der bergstations is de temperatuur der atmosfeer boven Centraal-Europa gestegen tot zomer- 6che warmte. In het Schwarzwald viel veel regen. Ook in de Alpen steeg de tempera tuur en nadert de nulisotherm tot 2500 m. Ook daar viel veel regen of sneeuw. Het karakter van het weer blijft aanvan kelijk nog stormachtig, zacht en snel wisse lend met later afkoeling en opklaring. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 11.4 C. 19 DECEMBER Zonsopgang 8,08 uur, zonsondergang 3,46 uur Maan op vm. 10,52 uur, onder nam. 10,15 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 DECEMBER Van 's avonds 4,16 uur tot 's morgens 7,38 uur VRAAG EN ANTWOORD de hoogte. We he daar geïnformeerd, doch het schijnt niet zoo algemeen bekend te zijn. Deze soort spelen zijn niet zoo duur. U kunt ze voor een luttel be drag In elke goeden bockhandel koopen (Perry r de "elschen voor het Mulo diploma, kennen wij helaas niet. Kan misschien iemand, die op deze wijze talen geleerd heeft, ECONOMIE EN FINANCIEN NOTEERINGS-EMBARGO Oordeêl van den Minister van Financiën Over het geschil met de gemeente Rotterdam De Minister van Financiën heeft een ant woord gezonden op de schriftelijke vragen van den heer Doo-ker in verband met het door de Vereeniging voor den Effectenhan del gelegde embargo op de noteering van nieuwe leeningen der gemeente Rotterdam De minister merkt o.m. op, dat het zgn embargo op nieuwe ieenit.gen van de ge meente Rotterdam, is voorafgegaan aan de tegen deze gemeente gevoerde procedure en dat, aangezien door de gemeente Rotterdam, na het met de Vereeniging voor den Ef fectenhandel ontstane geschil, nimmer een aanvrage om noteering van nieuwe leenin gen is ingediend, in formeelen zin weige ring van noteering ten opzichte van deze gemeente niet heeft plaats gehad. De Vereen, v. d. Effectenhandel heeft in tal van andere gevallen naast een beroep op den rechter den maatregel van een no- teerings-eimbargo, toegepast. In één dier gevallen betrof de maatregel ook een Ne- derlandsch publiekrechtelijk lichaam. Bij de beoordeeling van de wenschelijk- heid van een noteerings-embargo gelden niet uitsluitend rechtsoverwegingen. Het gemaakte onderscheid tusschen pu bliekrechtelijke lichamen en private perso nen acht de minister niet juist. De Vereen, v. d. Effectenhandel treedt hier op eener- zijds in het belang van crediteuren, die in de meeste gevallen verspreid en ongeorga niseerd, tegenover debiteuren een zwakke positie innemen, anderzijds in het belang der geldnemers, voor wie het uiteraard van groote beteekenis is, dat het vertrou wen van het beleggend publiek in hun lee ningen wordt bevorderd. Zou de Vereeni- a*ing nu onderscheid maken naar gelang de debiteur al dan niet een publiekrechte lijk lichaam is, dan zou zulks aan het cre- diet dier lichamen zeker niet ten goede komen. Door eenigerlei vrees, dat de debi teur de uitspraak van den rechter niet zou nakomen, is het embargo niet ingegeven. Waar tot dusver niet is gebleken, dat de Vereen .v. d. Effectenhandel van haar bevoegdheden een onjuist gebruik heeft gemaakt, bestaat er geen aanleiding tot het treffen van wettelijke maatregelen te dezer zake. Tabak Mij. Arendsburg Interim dividend 8 De N.V. Tabak-Mij Arendsburg zal in Januari a~s. overgaan tot het uit- keeren van een interim-dividend van 8 over het boekjaar 1935/'36. Over het boekjaar 1934/'35 werd geen inte rim dividend uitgekeerd, doch een dividend van 9 Duitsche Handelsbalans Het uitvoeroverschot van de Duitsche handelsbalans over November bedroeg M. 64 tnillioen (v.m. M. 76 millioen). Voor de eerste elf maanden van het jaar bedroeg het uitvoeroverschot M. 459 millioen. In de afgeloopen maand is vooral gedaald de uit voer naar de devaluatielanden van den laatsten tijd: Nederland, Italië, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. j Geref. Kerk van Hilversum Uitgifte 4 obligatieleening ad ƒ145.000 a 100 Bij de Ned. Middenstandsbank te Amster dam en Hilversum, Ingwersen Co te Amsterdam, de Boazbank te Groningen en de Noord-Friesche Middenstandsbank te Leeuwarden, wordt vanaf heden de inschrij ving opengesteld op een 4 obligatielee ning groot 145.000 in stukken van 1000, ƒ500 en 100 aan toonder. Koers van uitgifte 100 Coupons 1 April en 1 October. Hou ders van niet uitgelote obligaties der 5 leening 1928, welke per 15 Januari aa af losbaar is gesteld, hebben recht van voor keur. Betaling 15 Januari a.s. De opbrengst dezer leening dient ter ver- krygi-ng van de geldmiddelen, benoodigd voor de vervroegde aflossing van een 5*4 hypothecaire leening, pro resto groot ƒ54.000 van de hierboven vermelde 5 obligatieleening pro resto bedragende ƒ83.050 en van enkele kleine leeningen. Ten laste van de Kerk loopen nog enkele kleine leeningen ad ƒ5100, ƒ11.750 en ƒ2150, waarop resp. ƒ200, ƒ400 en ƒ1400 per jaar wordt afgelost. Tegenover deze schulden staat een bezit van vaste goederen ten bedrage van ƒ248.000 waarop ƒ98.000 zal zijn afgeschreven. De totale uitgaven der Kerk bedroegen over 1935 ƒ39.121.10, waarin ƒ5000 aflossing op de geldleeningen is begrepen. Deze uit gaven werden gedekt uit de volgende in komsten: vrijvv. vaste bijdragen ƒ21.594.35, collecten en bussen ƒ16.565.31, diverse in komsten ƒ361.91. Door het uitgeven der onderhavige leu ning nemen de aflossingsverplichtingen der Kerk niet toe, terwijl haar rentelasten aan merkelijk vermin-deren. De rekening van ontvangsten en uitgaven voor 1936 sluit met de be/rrooting, terwijl voor 1937 een sluitende beicrrooting werd ingediend. Het ledental der Kerk bedreeg op 1 Jan. 1936 circa 4100. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL De C.N.V.B.-competitie KI a I: 1 HBS 1— rïl-trlct Rottei Pro Patria 1 K 1 a a a e III: 3 WO 1—HSM 1 Res. Klasse I: 5 Pro Patria 2—PW 2 Res. Klasse II: 7 Unicum 3—WO 3 Res. Klasse III: 9 TrekvogelsHBS S: 10 Unicum 4—Condors 3 Junioren: 12 Rijs- oord A—Centrum A: 13 Zwaluwen A—WO A Afd. Utreclit. Klasse I: ODO 1Gero SV 1 Excelsior 1Desto 1 Afd. Zwolle. Klasse I: Stormvogels 1— Volharding 1; Elb. Boys 1—Quick club 1—CSV 1 Kla tesse 2 Afd. Twente-Weat. Klasse II: Vroomsh. Boys 2—Victoria 1 Junioren: DES a— Volharding a Afd. Tnonte-Ooit Junioren: Achilles a— Deto 2—OW 1 Afd. We. t-Vein we. Junioren: DVS HGM b: Chr. Lyceum b—Chr. Lyceui Afd. Gelderland. K 1 a DISTRICT ROTTERDAM i II: SKV 2—Julia- ODS HBS rw Unlcuj 7 7 0 0 14 32—10 8 5 1 2 11 21—13 7 4 1 2 9 29—16 6 4 11 7' 24—15 8 2 3 3 7 20—22 7 3 0 4 6 27—17 6 2 0 4 4 1419 8 1 2 5 4 13—24 7 0 0 7 0 650 12 25—12 12 28—14 10 18—10 10 15— 8 7 21—23 5 14—15 Z 0 2 5 0* 14- VERSCHENEN: TWEEDE DRUK ingenaaid f 2.40 gebonden f 2.90 HET ZIEKTEBEELD VAN HET DIETSE NATIONAAL-SOCIALISME IN NEDERLAND De Rotterdammer (A.R.): „Dit is het boek van Mr. H. P. Marchant over het Nationaal-Socialisme in ons land, dat gelezen en gewaardeerd zal worden en. waarvan niet zal gelden, wat Mr. Mar chant onlangs schreef. „Het komt wei eens voor, dat een journalist een boek critiseert, dat hij niet heeft gelezen". Zo zal het met dit boek niet zijn want het heeft dit tegen, dat het den lezer onrustig maakt als een spannende ro man: men kan niet tot rust komen, vóór men het in zy'n geheel heeft ge lezen". De Nederlander (C.H.): „Mr. Mar chant wijst terecht de tegenstelling: Mussert of Moskou volstrekt af. Wij staan niet voor die keuze, kunnen er ook nooit voor komen te staan, omdat beide vormen te veel gemeenschappe lijk hebben. Beide willen de Kerk ver nietigen ten gunste van de almachtige Staat Mr. Marchant's boek is waard door velen gelezen te worden en te worden begrepen". De Maasbode (R.K.): „Ons volk - nke de verdiende aandacht aan dit merkwaardig boek van een merkwaar dig man". De Avondpost (Lib.): „Het is een kloek werk, uitvoerig, gedocumenteerd, sterk. Dit boek is van grote beteekenis omdat het de nationaal-socialistische politiek in al haar naaktheid ten toon stelt". Het bestelbiljet inzenden gefrankeerd met V/2 ct aan TEULINGS' jI. GEVERS-MAAI SCHAPPIJ 's-HERTOGENBOSCH BESTELBILJET Ondergetekende wenst to ontvangen: ex. Mr. H. P. Marchant - EEN STAATKUNDIGE EPIDEMIE ingenaaid 2.40 gpbonden 2.!)0 Doorhalen wat nl®t /e-mngd wnrdL Naam Adres Ook verkrijgbaar in de Boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3