De toestand in Sian Foe blijft ongewijzigd DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a! OM HET LOT VAN ISKANDEROEN Turkije is bezig zijn problemen eens door te nemen en zijn macht te consolideeren. Sinds het, onder Ataturk, tot een ver nieuwd, krachtig centraal regiem kw en binnenlands den boedel heeft weten op te ruimen, heeft het rijk van den voorma- ligen „zieken man" weder zijn kraoht en aanzien herwonnen. Het kan zich nu zelfs de weelde veroorloven, met het buitcnalnd tot onderhandelingen over de afronding van zijn grenzen te geraken. De eerste belang rijke stap op dit pad, nu afgezien van wat er reeds zeer veel vroeger zich rond Smyrna heeft afgespeeld, was de regeling van de defensieve vraagstukken, welke op de Turksche Zee-engten betrekking hebben. Men had voor deze besprekingen, welke in Zwitserland plaats hadden, bijzonder den wind mee. In het toenmalige tijdsgewricht was er met name voor Groot-Brittannië alles aan gelegen, zijn positie in het oos telijk Middellandsche Zeebekken te ver sterken. tegen of desnoods ten koste van het om hoogstrevende Italië. Vandaar dat Turkije spoedig zijn zin kreeg, en de oude fortificaties, waartegen de geallieerden in den wereldoorlog zoo bloedig het hoofd stieten, mocht gaan herstellen, terwijl ook Turkije's Russische vrienden zijde sponnen bij deze affaire. Zij immers ontvingen toe stemming voor de vrije doorvaart hunner oorlogsbodems, die voortaan niet meer in de Zwarte Zee zouden behoeven rond te drijven, als in een enorm, vreedzaam visch glas. zonder ooit de kans te hebben zich in eventueele disputen in de Oude Wereldzee te kunnen mengen. Dit eerste groote succes heeft Turkije aangemoedigd nu ook het lot van Iskan- derocn onder de aandacht van Genève te brengen. Iskanderoen, of Alexandrette, zoo als de meer bekende Fransche benaming luidt, ligt in het Turksch-Syrische grens gebied. en is daardoor een eenieszins ha chelijk volkenkundig probleem. Zijn bevol king is namelijk voor een aanzienlijk deel Turksch, en voor het overige Arabisch. Tur kije heeft eerstijds erin toegestemd, dat ook deze stad onder Fransch mandaatsregiem zou komen; het was toen trouwens nog niet zoo krachtig en zelfbewust. als het sedert dien onder Ataturks' leiding wel is gewor den. Gelijk men weet, bestaan er thans plan nen, Syrië van een mandaatstaat onder Fransch opzicht tot een zelfstandigen staat te verheffen. Turkijë acht deze periode van voorbereiding het meest geschikte moment, om erop te wijzen, dat het voor Iskande roen een ander lot wenscht dan dat van een Turksche minderheid onder Syrische, dat is in werkelijkheid Arabische overheer- sching. De in Genève hierover gevoerde debatten hebben aan Rustu Aras weinig voordeelen gebracht. Nu het er niet om gaat, Italië een vlieg af te vangen, toonen Frankrijk en Groot-Brittannië zioh eensklaps veel min der geneigd, iets te offeren voor het beeit der Turksche vriendschap. Parijs wil Syrië gunstig gestemd houden, als toekomstige nieuwe bondgenoot; Londen wenscht niet, dat er door den Volkenbond te veel geroerd zal worden in de bevoegdheden der man- daatregeeringen, daar het zelf veel van deze mandaten in handen heeft, en daar over liever op de manier van een grand seigneur, zonder teveel toezicht, blijft be slissen. Bovendien heeft het Britsche kabi net reeds moeilijkheden genoeg met de Arabieren, dank zij de Palestijnsoh-Jood- sche aangelegenheden, en heeft het geen behoefte eraan, nieuwe armen vol brandstof op het vuur van het opwakkerend Arabi sche nationalisme te doen aandragen. En geland zou ilan ook liefst Alexandrette met zijn ten deele Turksche bevolking maar in Arabische macht laten; dit lijkt het veilig ste Men heeft er thans dit op gevonden, dat In den overgangstijd, dus eer Syrië zelf standig wordt, een neutrale Volkenbonds commissie in de betreffende stad haar toe zicht zal uitoefenen en haar onderzoekingen verrichten inzake een oplossing der minder heden-moeilijkheden. Het denkbeeld heeft den Turk niet kunnen bekoren. Hij wensch- te in deze commissie ook een Turk en een Franschman te zien plaats nemen, omdat hij wel voorziet, hoe het met de „neutrale" commissie zal verloopen. Deze zal natuur lijk in Alexandrette door de Fransche over heid niet anders dan eenzijdig kunnen wor den voorgelicht, zoodat haar beslissing, zijns inziens, niet ter zake kundig zal mo gen worden geacht. Hopen wij dat ten bate der „groote" poli tiek in dit deel van Klein-Azië niet een nieuwe Volkenbonds-brandhaard geschapen zal worden. Aan Danzig en het Memelge- bied hebben wij in dit opzicht waarlijk reeds genoeg! De pan-Amerikaansche conferentie Amerika's nsutraliteitsontwerp gewijzigd. Het neutraliteitsontwerp. dat door de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika was in gediend op de pan-Amerikaansche conferen tie, is veranderd in een conventie, bestemd tot het coordineeren, ontwikkelen en waar borgen van de uitwerking der verdragen, die de verschillende Amerikaansche Staten heb ben onderteekend en ter verzekering van de functionneering dier verdragen. Het langdurig besproken ontwen) is goed gekeurd, waarbij echter de regeeringen van. Argentinië, Columbië en Venezuela formu leerden. Het ontwerp bepaalt o.m., dat de Ameri kaansche naties zich verplichten alle con flicten, die zich onder haar mochten voor doen, langs vreedzamen weg op te lossen. Wanneer niettemin vijandelijkheden uit» breken, zullen de andere Amerikaansche naties in hun kwaliteit van neutrale landen, een gemeenschappelijke houding aannemen ten aanzien van het conflict. De Amerikaansche staten bevestigen we derom de trouw aan de pacten van Briand— Kellogg en Saavedra Lamas en besluiten, dat zij in geval van een oorlogsverklaring onmiddellijk als neutralen 'n gemeenschap pe'ijke en solidaire houding zullen aanne- NANKING-REGEERING BESLUIT TOT GEWAPENDE ACTIE Hoe Tsjang Kai Sjek werd gevangen genomen De toestand in Sian Foe, de hoofdstad der Chineesche provincie Sjensi^ is nog steeds niet opgehelderd. In de provincie Karusoe zouden gevech ten hebben plaats gehad, met name In het gebied van Lantsjau, tussohen de troepen der centrale Chineesche regee ring en de strijdkrachten van den pro vincialen gouverneur Yoe Sjoe Tsjoeng, die aan de zijde van Tsjang Sjoe Liang moet staan. Havas meldt, dat de chef van den inlich tingendienst van het Chineeische ministerie van Buitenlandsche Zaken het Japansche agentschap Domei telegrafisch heeft mede gedeeld. dat maarschalk Tsjang Kai Sjek ongedeerd is en dat zijn moreel goed is. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft den Aus- tralischen journalist Donald een telegram gezonden, waarin zij hem verzoekt, naar Nanking terug te keeren in plaats van naar Sian Foe te gaan, zooals hij aanvankelijk van plan was. Te Nanking werd officieel medegedeeld, dat Sjao Nan Tsjoeng. één van de tien gij ze laars, die te Sian Foe door Tsjang Sjoe Liang worden vastgehouden, niet meer in leven is. De heer T. V. Soeng, een broer van mevr. Tsjang Kai Sjek, deelt mede, dat hij zich op uitnoodiging van Tsjang Hsoe Liang naar Sian Foe zal begeven on op weg daar heen Nanking zal aandoen. Men legt dit daar uit als een poging van Soeng en mevrouw Tsjang Kai Sjek, om ondanks l;et besluit van den ccntralen poli- tieken raad. het offensief tegen de troepen van Tsjang Sjoe Liang te openen, de onder handelingen met den opstandigen generaal te hervatten. Hoe de ontvoering plaats had Volgens een te Nanking ontvangen ver slag van een ooggetuige wilde Tjsang Kai Sjek zich op 12 December per auto naar de stad Sian Foe begeven, met het oog op een inspectie. Toen hij in de auto stapte kwa men plotseling de rebellen tevoorschijn en schaarden zich om den wagen. De soldaten van Tsjang Kai Sjeks lijf wacht slaagden spoedig erin, een ring om de opstandelingen te\ormen en boden hard nekkig tegenstand. Eerst toen hun aantal aanzienlijk geslonken was en ook omdat zij vreesden dat Tsjang Kai Sjek door een ver dwaalden kogel zou kunnen worden getrof fen gaven zij zich over. Een officier van de lijfwacht wist naar Sien Yang te ontkomen, waar hij het gar nizoen waarschuwde. Toen de rebellen drie uur later de stad aanvielen, troffen zij dan ook de verdedigers ten volle voorbereid aan. Offensief tegen den muiter-maarschalk Het besluit van den centralen politieken raad, om een algemeen offensief tegen de strijdkrachten van den opstandigen gene raai Tsjang Sjoe Liang te openen is, naar men te Nanking meent, genomen onder krachtige pressie van den minister van Oor log, Ho Ying Tsjin en van den Christen- generaal Feng Yoeh Siang, die bij afwezig heid van maarschalk Tsjang Kai Sjek de functie van voorzitter van den oppersten militairen raad waarneemt. De minister-president ad interim Koeng, een zwager van mevrouw Tsjang Kai Sjek, heeft zich met kracht tegen dit besluit verzet. Algemeen verwacht men, dat Feng Yoen Siang of Ho Ying Tsjin maarschalk Tsjang Kai Sjek zal opvolgei>, indien deze zou ver dwijnen. Men twijfelt evenwel eraan of de woelige elementen dan nog in toom gehou den kunnen worden, zooals tot dusver door Tsjang Kai Sjek geschiedde en meent, dat men dan rekening zou moeten houden met een hervatting van de burgeroorlogen. Vrees r Japansche Interventie Uit Sjanghai wordt gemeld, dat zich aan de bezorgdheid, die veroorzaakt wordt door de binnenldndsche crisis, nu ook nog de vrees paart voor een mogelijke Japansche interventie. Uit goede bron wordt namelijk vernomen, dat de Japansche vloot belangrijke voorbe reidingsmaatregelen treft In Noord-Ghina, vooral in de streek van Tientsin, worden Japansche troepenbewegingen gesignaleerd. Ook de Japansche luchtmacht is actief. Wat nu verder de actie van de Nanking- troepen in Noord-China betreft, van betrouw bare zijde wordt vernomen, dat de strijd krachten der centrale regeering de voor steden van Sian Foe hebben bereikt. In de Oostelijke stadswijken zou het reeds tot bot singen zijn gekomen. Nog hoop voor Tsjang Kal Sjek? De Australische journalist Donald, voer de met verschillende regeeringspersonen be sprekingen, om de onderhandelingen over vrijlating van maarschalk Tsjang Kai Sjek met nieuwe instructies te kunnen hervatten. Donald koestert nog steeds de hoop, dat hij er in slagen zal.de invrijheidstelling van den maarschalk te verkrijgen. Hij acht het mogelijk, dat trots het door de Nanking- regeering gegeven bevel, om het offensief tegen Siang Foe te openen, een overeen komst omtrent vrijlating van Tsjang Kai Sjek wordt bereikt. Welingelichte waarnemers meenen intus- schen, dat de valsche berichten over een terechtstelling van den chef der centrale regeering er toe zullen bijdragen, de ver bittering van Tsjang Sjoe Liang tegen Japan nog te versterken. Een afdeeling Chineesche soldaten in hun typische winter-uitrusting op marsch EDEN BEANTWOORDT VRAGEN De ambassade in Addis Abeba Italië en de Spaansche kwestie In het Lagerhuis heeft Eden naar aan leiding van een desbetreffende vraag mee gedeeld. dat de kwestie der Engelsohe ver tegenwoordiging in het bezette Abessinië reeds eenigen tijcx in studie is, vooral met inbegrip van de problemen, die voortvloeien uit het behoud van een diplomatieke missie, welke geaccrediteerd is bij een regeering, die geenerlei plaatselijk gezag meer uit oefent. In ieder geval ligt het niet in het voor nemen van de Britsche regeering de jure de erkenning van de annexatie van Abessinië te verleenen. In antwoord op een andere vraag ver- klaarae Eden, dat op 12 September de Brit sche zaakgelastigde te Rome, overeenkom stig instructies van Eden, den Italiaanschen minister van buitenlandsohe zaken, Ciano, an in kennis heeft gesteld, dat iedere wijziging van den 6tatus quo in het Westen van de Middellandsche Zee een kwestie zou zijn, die ten nauwste de Britsche regeering >u raken. Ciano gaf toen den Britschen zaakgelas tigde de verzekering, dat de Italiaansche re geering zicih vóór nooh na den aanvang der Spaansche revolutie had begeven in eeniger- lei onderhandelingen met Franco, waardoor de status quo in de Middellandsche Zee zou worden gewijzigd. Evenmin zou de Italiaan sche regeering zich in de toekomst met on derhandelingen inlaten. Dit is wederom bevestigd tegenover den Britsehen vlootattaohé te Rome door den minister van marine, terwijl de Ttaliaansche ambassadeur te Londen bij verscheidene ge legenheden dergelijke verklaringen heeft gegeven. men ten aanaien van het verbod tot verkoop an wapens. De bepalingen van het verdrag zullen van geen invloed zijn op de plichten van de sta ten, die terzelfder tijd leden van den Vol kenbond zijn. De Spaansche burgeroorlog TWEEHONDERD DOODEN IN HERTOGELIJK PALEIS Revolte onder de Belgische vrijwilligers De door de nationalisten ten uitvoer gelegde manoeuvre, westelijk van Ma drid. die hen in het bezit stelde van Boadilla, is voor de volksfronttroepen zeer moorddadig geweest. Alleen in het paleis van den hertog van Sueca heeft men 200 lijken gevonden. Het paleis was een waar arsenaal met 28 gemonteerde en 38 reserve-mitrail leurs. Na de operaties zijn twee vrachtwar gens bezet met leden van de Guardia civil overgeloopen naar de rechtsche linies. In Madrid zouden verscheiden jonge Belgen, die, door valsche beloften mis leid, zich bij de roode militie hadden laten inlijven, in opstand zijn gekomen. Zij moeten een toevlucht hebben gezocht in het gebouw der Belgische legatie. De luchtmacht der nationalisten heeft gisteren haar activiteit boven het Madri- leensche front hervat. In den vroegen namiddag verschenen vijf groote bommenwerpers van de witten, ge ëscorteerd door veertien gevechtsvliegtuigen, boven de Noord-Westelijke stadswijken en wierpen daar een lading bommen neer. Zeer spoedig verscheen ook een aantal jagers van het volksfront boven de stad. Zij bonden den strijd met de nationalistische vliegtuigen aan, die zich tenslotte terugtrokken. Kort daarna wierpen evenwel twinrig bombardementsvliegtuigen van de witten ongeveer veertig bommen op Majada Hon.la een stadje dat twaalf kilometer ten Noorden van Madrid ligt aan den weg naar El Es corial. In aansluiMng hierop bombardeerde een luchteskader van de nationalisten de arbei derswijk Cuatro Cominos, waar vijf huizen werden vernield en ook de wijk Tetuan, waar drie personen zouden zijn gedood en een groot aantal anderen zouden zijn go- wond. Naar verluidt, is de niatvrieele scha- die door het bombardement in Tetuan werd aangericht, zeer aanzienlijk. Tal van huizei» zijn totaal verwoest. Van Tetuan vlogen de bommenwerpers van de witten over Boadilla en de omgeving van den Puente de los Franceses, waar zij eveneens eenige bommen neerwierpen. Gijzelaarsschip aangevaren Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Britsche torpedoboot „Fearless" bij het verlaten van de haven in aanvaring is gekomen met een schip, da» gijzelaars vervoerde. De „Fearless" bracht 274 vluchtelingen naar St. Jean da Lui7. over. Het andere schip dreef af en raakte aan den grond. De gijzelaars moesten van boord worden gebracht; zij werden in een gevangenis opgesloten. De „Fearless" had eenige schade opgeloo- pen, doch kon de reis voortzetten Britsch schip aangehouden De gezagvoerder van 't Britsche s.s. „City of Oxford", dat uit Liverpool te Gibraltar aankwam, heeft gerapporteerd, dat hij onder de Portugeesche kus* is aangehouden door het Duitsche slagschip „Deutschland", het welk door middel van signalen vroeg, waar men vandaan kwam en waarheen men ging. Een Rexistische Kamer-interpellatie Gisteren heeft een der Rexistische leden van de Belgische Kamer een interpellatie .-ehouden nopens de aanhouding van enkele Rex-jóurnalisten, terwijl de roode partij secretaris D e 1 v i gn e, wiens wapensmok- kclnrii de zaak is. waarom deze aangelegen heid in feite draait, ongemoeid is gelaten. De socialisten hebben deze interpellatie op o gebruikelijke manier met gejouw na melijk beantwoord. De interpellant beschuldigde de regeering haar plicht niet te hebben gedaan, daar zij naliet Del vigne te arrestee ren, die, naar uit de gestolen documenten bleek, schuldig is aan het smokkelen van wapenen en het recruteeren van vrijwilligers voor de Spaan sche regeering. De minister van justitie antwoordde dat Deilvigne tot nu toe volgens geen enkele wet strafbaar is. Hij wees er verder op, dat een wetsontwerp door de regeering is ingediend om in deze lacune te voorzien. De Parijsche tuinders-staking De staking van de tuinders in de omge ving van Parijs duurt nog steeds voort De betrokkenen beweren, dat zij voor hun groen ten en andere tuinproducten niet de bedra gen ontvangen, waarop zij krachtens hun produotie-kosten recht hebben. Thans heeft ook de bond van landarbei ders van de departementen Seine en Seine et Oise, dus uit het onderhavige gebied, zich bij de stakingsbeweging aangesloten. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathoustngal 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz. fAdv.) GEMENGD NIEUWS De roofmoord in de hoofdstad Ernstige aanwijzing teger. de verdachte R. Als verdacht van het plegen van den moord, in het benedenhuis van perceel Groote Bickerstraat 77 b te A'dam, waarvan de 61-jarige mej. Teeseling het slachtoffer is geworden, bevonden zich zooals men weet, de 28-jarige koopman R. en een kennis van dezen man in arrest. Beiden blijven ontkennen dat zij van dezen moord de daders zijn. Wij vernemen hieromtrent thans nader dat de chef van het bureau Spaarndam- merstraat, hoofdinspecteur J. v. d. Berg, in het begin van deze week nogmaals een onderzoek in het huis heeft ingesteld en daarbij enkele ledige etuis heeft gevonden, waarin een gouden horloge, een gouden ring met diamant en een paar kristallen reukflacons met gouden dop geborgen zijn geweest. Het vermoeden bestond dat de dader of de daders deze voorwerpen hadden meegenomen, in welk verband de hoofd inspecteur een sterke aanwijzing kreeg door het hem anoniem ter kennis gekomen feit, dat R. op den dag van den moord een aantal sieraden aan een kennis heeft trach ten te verkoopen. Deze man, die werd op gespoord, bevestigde de waarheid van deze anonieme mededeeling. Hij had echter niets gekocht omdat hij niet in moeilijkheden wénschte te komen. Behalve de genoemde voorwerpen is nog gebleken dat ontvreemd zijn twee gouden kettinkjes, voorzien van een gouden me daillon en een van een hangertje met stepn en een gouden schakel-armband. Daar deze sieraden op 2 December 1.1. of een der vol gende dagen in beleening gegeven of ver kocht zijn, verzoekt de commissaris van politie hun, die hieromtrent inlichtingen kunnen verstrekken, dringend zich ten spoedigste te vervoegen aan het politie bureau Spaarndammerstraat 100. Gewezen gemeente-ontvanger van Hindeloopen Ter beschikking gesteld Gister is ter beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden gesteld de gewezen gemeente-ontvanger van Hinde loopen. P. van V., verdacht van verduiste ring in dienstbetrekking van 6400. Van V. was sedert den afgeloopen zomer voortvluchtig maar is enkele maanden na zijn verdwijning in Frankrijk, aan de Ri viera, door de Fransche politie aangehou den. Thans heeft de Fransche regeering hem, op verzoek van de Nederlandsche aan onze justitie uitgeleverd. Nog een tekort Bij een gisteren gehouden kascontrole bij den gemeente-ontvanger te Gem er t is een tekort aan het licht gekomen. De groot'e van het bedrag kan in verband met het loopende onderzoek nog niet bekend ge maakt worden. Tevens is valschhcid in ge schrifte gebleken. De ontvanger is in arrest gesteld en zal heden voor den officier van justitie te Roermond worden voorgeleid. BARNEVELD Melkproductentabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, mot goud bekroond uiterst concu'ieerend. «- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. (Adv.) MARECHAUSSEE'S AANGEREDEN Een van hen gedood Tragisch ongeval Op den weg naar Warnsveldi, ter hoogte van café Wandelzicht, heeft gistermiddag omstreeks 5 uur een zeer ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat de 22-jarige marechaussee Smit uit Ede het leven gekost heeft De wachtmeester Hagcnraad werd bij dit ongeval gewond. Voor café Wandelzicht stond omstreeks kwart voor vijf een paard en wagen, ge laden met kolen, welke wagen door G. uit Vorden bestuurd werd. Een vrachtauto van de firma W., rijdende naar Warnsveld, reed achter op den stiletaanden wagen, waardoor het paard schrok en naar voren trok met de kar. De vrachtauto werd be schadigd, evenals de kolenkar. De marechaussee van de nabij gelegen kazerne, nk die waohtmoestter Hagenraad en de marechaussee Smit stekten een on derzoek in. De chauffeur van de vrachtauto ver klaarde, dat hij geen achterlicht op dien wa gen had gezien. Toen zij met hum onder zoek bij de kolenkar klaar waren, wilden zij naar de vrachtauto, die voor het café stond, terugkeeren. Vermoedelijk is hierbij niet de noo- dige oplettendheid betracht, waardoor zij werden gegrepen door een op dat oogenblik met een snelheid van onge veer 50 Kilometer uit de richting Zut.ph.en naderencte auto, bestuurd door mevr. O. Hagenraad werd weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Smit werd ook tegen den grond ge smakt Hij bleek er het ergst aam toe. Dr Thate uit Warnsveld verleende de eerste hulp. Later kwamen ook de doktoren Van Lieir en Holloman ter plaatse. Smit werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden Hagenraad kreeg een wonde aan het hoofd en klaagde over pijn in den schouder. Hij is per auto naar huis vervoerd. De substituut-officier vam justitie Mr Stam, de districtscommandant vam de ma rechaussee .kapitein De Hoog, alsmede de brigadecommandant waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. Inbraak bij veldwachter te Dongen In het hol van de leeuw Toen gistermorgen de echtgenoote van den gemeenteveldwachter M. v. d. B. te Don gen beneden kwam, bemerkte zij, dat in brekers aan het werk waren geweest. Op tafel lag de aanstelling van haar echtgenoot als veldwachter uitgespreid, terwijl een geldsbedrag van ongeveer 75 alsmede eeni ge sieraden tot een waarde van ruim f 50 werden vermist. Dat men hier met vreemden te doem heeft, moge o.a. blijken uit het feit, dat men zich gewaagd heeJ5t in het „hol van den leeuw" en de inbrekers, toen zij bemerkten in wiens woning zij terecht waren gekomen, overhaast zijn vertrokken, zonder andere dingen van hun gading te zoeken. In den voortuin werd .een sok gevonden. Men heeft hier dus wel met „vaklieden" te doen gehad. Dat de veldwachter zelf niets heeft be merkt, is gemakkelijk te verklaren. Het heeft den geheel en nacht gestormd en bo vendien kwam hij eerst om één uur uit den avonddienst. Even voor t naar bed gaan heeft hij nog met drie andere politiemannen gesproken over de inbraak in de pastorie in de Loonsche Moer, welke den vorigen nacht had plaats gehad. Vermoedelijk zijn hier dezelfde inbrekers aan het werk geweest, die eveneens de wo ningen van dr. Overstraate Kruiser en van den heer Volk te 's-Gravenmoer geheel door zocht hebben. Een dochtertje van den veld wachter v. d. B. heeft gisternacht een auto gehoord. De politiedeskundige Schatte Olivier uit Breda heeft terstond het onderzoek in handen genomen. Beleediging van Minister Van Schaik Leider van „Zwart Front" in hooger beroep Het Bossche Gerechtshof behandelde ra hooger beroep de strafzaak tegen A. J. M., leider van het Nederlandsche VolksfascLs- me „Zwart Front", te Oi ster wijk, die door de Bredesche rechtbank is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens be- leediging va,n Mr. J. R. H. van' Schaik, Mi nister van Justitie. Tegen dit vonnis hebben zoowel de ver dachte als de officier van Justitie hooger beroep aargeteekend. De advocaat-generaal betreurde het in zijn requisitoir, dat de rechtbank vprdachte terzake van smaad heeft vrijgesproken hem alleen wegens beleediging heeft ver oordeeld. Hij achtte den inhoud van tW artikel in hooge mate beleedigend voor Mi nister van Schaik. Daar de verdachte het vorig jaar een voorwaardelijke straf vam twee maanden heeft gehad, waarvan de proeftijd nog niet om i6, zal ook deze straf ten uitvoer wor den gelegd. Hij eischte een gevangenisstraf van vier maanden. AUTO IN HET WILHELMINAKANAAL De bestuurder jammerlijk verdronken Tweede inzittende gered Gisteravond te ongeveer zes uur Is een personenauto, bestuurd door den heer Gebhardt, chef van het Sphinx Service Station te Breda, in volle vaart, door de gesloten hekken van de brug over het Wilhelminakanaal nabij O o s- ter hout gereden, mot het gevolg, dat de wagen in de diepte verdween. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon 1 worden gered. De bestuurder is echter verdronken. Omtrent dit auto-ongeluk vernemen wil de volgende bijzonderheden: Voor de gesloten deurhekken van de brui stonden enkele auto's te wachten, toen d heer W. Gebhardt met groote snelheid u de richting Breda kwam aanrijden. Waai schijnlijk heeft hij gedacht, dat de auto geparkeerd stonden voor het café, dat zie daar ter plaatse bevindt en heeft hij nii bemerkt dat de wagens voor de geopenc brug moesten wachten. De situatie t< plaatse is, vooral bij duisternis buiteng woon gevaarlijk, omdat de brug schui over het kanaal loopt en men gemakkelij door de straatverlichting misleid wori Reeds herhaaldelijk is de aandacht op d beruchte punt gevestigd. Ook zijn de a sluithekken niet voldoende verlicht, tcrw zij zich bovendien onmiddellijk aan d» waterkant bevinden. De auto een vie persoonswagen is dan ook dadelijk va den oever gegleden en geheel onder wan verdwenen. Het kanaal is ter plaatse ong veer drie meter diep. De inzittenden slaagden erin een gat i de kap te maken en daardoor heeft zit eerst de monteur, de heer van Dorst, wete heen te werken. Door handreiking is h daarna op het droge gebracht. Ook de he Gebhardt kroop uit den wagen, doch nt voor men hem kon bereiken, is hij weer i het water gevallen en waarschijnlijk ond de auto terecht gekomen. De heer Ge hardt, die een goed zwemmer was, is to< jammerlijk verdronken. Eerst om tien ui kon de wagen worden opgehaald. Daan is de politie gaan dreggen naar den drei keling, die eenige tijd later is opgehaald. De heer Gebhardt was 32 jaar oud, g» huwd en vader van een kind. Het stoffelijj overschot is naar Breda vervoerd. Het ong< luk veroorzaakte groote stagnatie op de| drukken verkeersweg. BOEKEN EN GESCHRIFTEN j Kunstgeschiedenis der Nederlande| onder redactie van Dr H. E. vaj Gelder, Directeur van het Gemeen» museum. Uitgevers-Maatschappij t de Haan te Utrecht. h Aan dit standaardwerk hebben meeg^. werkt Dr N. Beets te Amsterdam, Prof. Di G. Brom te Nijmegen, Prof. Dr. A. W. Bji vanck te Leiden, Dr J. G. van Gelder I Rotterdam, A. M. Hammacher te Wassenaaf Jkvr. Dr. C. H. de Jonge te Utrecht, J. Knof te Amsterdam, Dr. G. Knuttel te 's-Gravet- hage, Dr M. Osinga te 's-Gravenhage, XL A. Staring te Vorden, Dr F. J. van Thienn te 's-Gravenhage, Dr. F. J. Vermeulen f 's-Gravenhage, ProL Dr. Aug. Vermeylen tl Brussel en Prof. Dr. W. Vogelsang te Utrechl Dit boek geeft een samenvatting van <if kunstgeschiedenis van Nederland en Vlaai) deren van de Middeleeuwen tot heden. Bij d samenstelling van dit werk is niet allereerl gedacht aan den engeren kring van be oefenaars der kunstgeschiedenis, doch veet eer aan den veel breederen kring van alle* die belangstelling hebben voor kunst en kul tuur. i Hoewel het werk ruim 560 pag. beval bleek beperking in de te behandelen stof ntf dringend noodig. Niet alleen bleven tooneej muziek en literatuur geheel buiten bescho^ wing, maar ook op het overige terrein di kunst moest een en ander onbesproken blij, ven, wilde het boek althans niet te groot vai omvang worden. Zoo moest o.m. alles, w^ onder het begrip kunstnijverheid valt, wej gelaten worden. En in zooverre de onde\ scheidene gebieden der kunst wel voor handeling in aanmerking kwamen, moestq de samenstellers zich nog beperken tot kenmerkende en richting gevende. Maar met volkomen recht mag gezegj worden, dat aan de samenstelling van boek meegewerkt hebben personen van er^ kende bekwaamheid, zoodat populaire handeling volkomen gedekt is door weteq schappelijke verantwoordelijkheid. Moeiten noch kosten zijn gespaard, boek te geven, dat belangstellenden i stelt zich juist te oriënteeren op het uitgd breide veld der kunstgeschiedenis. Bouwkunst, boekdrukkunst, schilderkunj en beeldhouwkunst, zooals deze in verschij lende perioden _^n eigen stempel dragi worden met grondige kennis van zaken populair mogelijk behandeld. Ongeveer 200 zwarte illustraties en kleurplaten verluchten dit mooie boek. Den uitgever verdient alle lof, dat hij een prachtwerk, op keurige wijze uitgevoerd voor zoo geringen prijs in den handel braeh» Grootsch is de opzet, streng wetenschap pelijk verantwoord de inhoud, vlot en pulair de stijl en uiterst laag de prijs. 3 auto's Haast -etkacjcl: Indien een auto bezig Is een vooi* hem rijdende andere auto In tel halen mag men dit voertuigen-*1 paar niet voorbijrijder .isi nooit drie auto's naast elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2