Jlieuuif JTrillsrljt (Jfourattt N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 20 pCt. kortinn PALTHE I V abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verte" as Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 [(na 6 uur 3166)[ Postbox 20 Postgiro 58936 gfobrrtentirprtpeti: Van I tol 5 regainf 1.177» Elke regel meer 0.227» Dtgezonden Mededeelingtn van 1-5 regels230 Elke regel meerO 45 Voor bel beviagen aan 't bureau worrff berekend0.10 NO. 5964 DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 16e Jaargang IE zich heden voor één jaar op ons VV blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a s. verschijnende nummers, met inbegrip van het uitgebreide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, zoowel als de aangebrachte zelf hebben recht op de JULIAN A-VERLOVINGS LEPEL In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad zij de leuze. AFD. PROPAGANDA. MET TWEE MONDEN SPREKEN Zaken zijn zaken, denkt de directie van e bladen, welke zich officieel „de Arbei- derspers" van Nederland noemen. En dus begrijpt zij, dat de sociaal-democratie een M dubbele uitkijk moet hebben; de eene ge richt naar het binnenland, de andere naar het buitenland. Hoe is de toestand van de Nederlandsche i arbeidende bevolking? Ge kunt elke dag in a,, de roode pers lezen, dat deze eigenlijk nooit zoo droevig is geweest als tegenwoordig. Neen. dan moet ge eens in het land van gezond verstand", Denemarken, komen; óf in het welvarende Zweden van heden; uja in België, waar het niet zoo goed wi als hier, wordt het gaandeweg beter en neemt de koopkracht aanzienlijk toe. Maar hier, man, zwijg er van Dat is de kijk van de roode pers naar binnen,, voor gebruik in Nederland. Maar directie van de Arbeiderspers kijkt ook naar buiten en adverteert in een supple ment van het Engelsche tijdschrift „Mar keting" om Engelsche firma's te bewegen annonces in de Nederlandsche roode pers plaatsen. Waarom doen de Engelsche firma's daar verstandig aan? De directie zal het u zon- jder eenige overdrijving zeggen. Omdat de negen roode dagbladen geheel Nederland 'bedekken, niet alleen, maar vooral omdat Lpdeze bladen gelezen worden door de geor- gfjganiseerde Nederlandsche arbeiders, erkend best-betaalde werkers in de wereld" iajen hun families het grootste deel van de producten opnemen. Zij vormen dus een essentieele factor in elke reclame campagne, welke men in Nederland wil n 'voeren, en men kan dus slechts met schade lanivoor zich zelf hun pers negeeren. Wat het feit op zich zelf betreft heeft de sidirectie van de roode pers, gelukkig, vol- nkomen gelijk: de loonen zijn hier beter dan ergens in de wereld. Maar als het tegen de inifRegeering gaat, dan doopt de roode pers haar pen in gal en schrijft keer op keer: de Nederlandsche regeering hotidt welbewust uil de welvaart tegen. B Zóó spreekt men met twee monden naar gelang men naar binnen of naar buiten gdfcjkt EIGENAARDIGE POLITIEKE WEDIJVER Er is al sinds maanden een eigenaardige ilitieke wedijver aan de gang tusschen lociaal-democraten en roomsch-katholieken. T)e eersten doen in hun pers en hun rede- letterlijk niets anders dan betoo- m, dat zij zoo heerlijk met de Roomsch- th. Staatspartij zouden kunnen samen- 'erken in de regeering. Doch hoe heviger _öj opdringen, hoe meer bezwaren van R.K. I Etijde worden opgeworpen. Waarlijk niet al- een van de zijde der meer behoudenden in T^pleze partij, om het zoo maar te noemen, evenzeer van de kant der democraten; |n het baat de roode pers niets, al stookt voortdurend de twee vleugels tegen ilkander op. Dan antwoordt de „linkervleu- rel" doodkalm men moet vooral goed weten, dat ook de katholieke democraten vóór ólles katho lieken zijn, en als katholieken leven uit de overtuiging, dat alleen de volle bele ving der goddelijke zedenwetten aan de menschheid het zoozeer nagejaagde ge luk kan schenken. De voorstelling van een voor de hand J*'iggende groepeering, alsof dus katholie- ken en sociaal-democraten als 't ware op elkander zijn aangewezen, is daarom van een uitermate ónlogische construc tie, die niet door de werkelijkheid wordt gedekt. Dit alles kén de roode pers weten, even goed als wij. Maar hoe kan zij dan schrij nt „Sedert meer dan achttien jaar is één van de grondslagen van het politiek be leid der sociaal-democratie: de erken ning van het feit, dat een belangrijk deel van de niet-bezitters in Nederland zich bij de verkiezingen schaart achter de R.K. Staatspartij. Als telkens blijkt, dat er in ruime mate overeenstemming be staat tusschen het program van de S. D. ,A. P. en het program van de Staatspartij, dan is dit in de eerste plaats het gevolg van de maatschappelijke samenstelling van 't kiezerscorps van de Staatspartij." Het feit als zoodanig is volkomen juist, dat in de R.K.S. alle maatschappelijke stan den vereenigd zijn; dat is aan alle Christe lijke partijen eigen, omdat deze uit het be ginsel leven en het Christelijk beginsel heeft voor alle maatschappelijke groepen dezelfde eischen van rechtvaardigheid, Christelijke zede, eerbied voor het gezag handhaving der vrijheid. (Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat de praktijk nooit voor eonflicten plaatst.) Echter, wat de roode pers schrijft is be- leedigend voor de R.K.S. In dit citaat staat met zooveel woorden, dat de R.K., evenals de sociaal-democraten, zich bij hun politiek optredën door belangen laten leiden: er zijn niet-bezitters in hun midden, deze vormen zelfs een belangrijk deel van de kiezersgroep en daérom voert de R.K.S. een „democratische" politiek. Niet het be ginsel, maar het belang domineert en gaat voorop. Het zou verloochening van eigen overtui ging en grondslag zijn, wanneer de Roomsch- kath. partij deze „gelijkstelling" met de S.D.A.P. aanvaardde. En zoo schiet de roode agitatie haar doel voorbij en brengt ze ver wijdering in plaats van samenwerking. HET A.S. PRINSFJJJK HUWELIJK Rijksgebouwen vlaggen van 19 December tot 7 Januari Het geschenk van de Princevlag Als antwoord op vele vragen wordt medegedeeld, dat de ingang, door wel ken het Vorstelijk bruidspaar de Groo- te Kerk te 's-Graveohage zal bin nentreden en verlaten, düe is, welke gelegen is aaa de zijde Riviervisch- markt, tegenover perceel 2 (gebouw van „de Residentiebode''). Naar wij vernemen, zullen de Rijks gebouwen vlaggen van 19 December tot en met 7 Januari a.s. De verlichting van de Rijksgebouwen zal op 30 December, 2, 4, 5, 6 en 7 Jan. des avonds ontstoken zijn. Reeds enkele dagen na de verlovirng van H. K. H. Prinses Juliana werd door „de Princevlag" besloten, te vragen als huwe lijksgeschenk te mogen aanbieden paleis standaards en autostandaards voor Prinses en Prins. Het geschenk voor de Prinses is thans >reed gekomen. Het bestaat uit drie groote paleisstam- daards, en twaalf autostandaards, vervaar digd in de fabrieken van de N.V. P. F. van Vlissingen Co te Helmond, overeenkom stig de officieele gegevens. Zoodra de stan daard van Prins Bernhard officieel is vast gesteld, zal ook aan dezen een dgl. geschenk worden aangeboden. Het cadeau zal ver gezeld gaan van een fraai uitgevoerd al bum, gecalligrafeerd door Dick Meester te Amersfoort, en gebondien door de kunstbin der Callenbach aldaar. „De Princevlag" biedt ook een blijvende herinnering aan. Deze bestaat uit een zilveren gedenkpen ning voorstellende Prinses Julinana en Prins Bernhard gevat in bronzen pla quette, en deze verwerkt op coromandel- houL Ontwerp en model zijn van de firma Cornelis L. J. Begeer te Utrecht. Op de plaquette is een opdracht gegraveerd. Het geheel is geborgen in een zwaar lederen étui met blauw velours bekleed. Voor de gasten van het bruidspaar z.ullen tevens een 50-tal losse penningen worden bijge voegd. DE BE-EEDIGING VAN PRINS BERNHARD Plechtigheid vastgesteld op 23 December a.s. HM. de Koningin en Prinses Juliana zullen tegenwoordig zijn Het is thans vastgesteld, dat de plech tige eedsaflegging van den onlangs tof kapitein, lnitenant ter zee le klasse en ritmeester titulair resp. la 'suite' uit de drie hoofddoelen der weermacht be noemden Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld zal plaats hebben op Woensdag 23 December e.k. bij een groote garnizoensparade op het Malie veld te 's-Gravenhage. In groote trekken vernemen wij, dat de plechtigheid als volgt zal geschieden: De troepen der Residentie, versterkt met onderdeelen van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré-formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegenover het mid- :n van het Krrkpad. Ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der Residentie, luit.-generaal Jhr W. Röell, vergezeld van Z. D. H. den te beëedigen Prins te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gebruikelijke begroeting van vaandels, standaarden, autoriteiten, niet-ingedeelde officieren en verdere genoodigden, zal de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana worden afgewacht Na inspectie door H. M. van de troepen, en van de daarbij voor dezen dag ingedeel de weermachtssymbolen van alle deeien der Koninklijke weermacht zal tot de eeds aflegging worden overgegaan, waarbij de Kon. Besluiten van benoeming door opper en vlagofficieren van het Kon. Ned. Ind. leger, de Kon. Marine en de Kon. Land macht zullen worden voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats hebben in handen van den gouverneur der Residen tie, die de oudste opperofficier is van zer en landmaoht, voor zoover met een com mando belast Vermeld kan nog wordien, dat voor des*, plechtigheid troepen van de Koloniale Re serve en troepen van de Kon. Marine zullen zijn ingedeeld. Na de eedsaflegging zal voor H. M. de Koningin worden gedefileerd. Na het ver trek vain Koningin en Prinses zal vermoe delijk een terugmarsch naar het Kon. paleis plaats vindien met de muziekcorpsen en onderdeelen van de geparadeerd hebbende troepen, die nabij het Kon. paleis aan den paradecommandant vergezeld van Z. D. H. zullen voorbijtrekken. Lii verband met de mogelijkheid slecht weder zullen voor de uit te noodigen autoriteiten overdekte plankieren worden i' gericht, terwijl er op de gewone plaats voor de vele andere belangstellenden, die zich jaarlijks bij de parades daartoe aanmelden, een niet-overdekt plankier zal worden opgesteld. Het aantal dergenen, die daar voor in aanmerking komen, zal echtpr be perkt zijn. Stopzetting Haringvisscberij Op 31 December a.s. Naar wij vernemen zal de aanvoer van gezouten haring na 31 December worden verboden. Hiermede zal de haringvisscherij dus practisch op dien datum worden ge ëindigd. Het aanvoeren van versche haring zal na 1 Januari nog worden toegestaan, doch gezien de ongunstige resultaten die de Kanaalvisscherij dit jaar heeft opgeleverd, zullen waarschijnlijk zeer weinig schepen van deze gelegenheid ge bruik mak-en. De Stadt-Schanke Leidscheplelo 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER I DINER DINER 4 gaages 6 g.ogeo 75 c. I 1— 1.25 ELK DINER BEN TOPPRESTATIE HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. Voor de ingang van de Groote Kerk, waar het huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden ingezegend, is gistermorgen een repetitie gehouden van het voorrijden met de gouden koets en van de eerewacht van het regiment Grenadiers. DE RIJKSMIDDELEN IN NOVEMBER Raming met f 3V2 m;r' overschreden Achterstand over cl maanden bijna tngehaah Hoogere opbrengsten over vrijwel de geheele linie Ootober gaf voor de Rijksmiddelen een liooge opbrengst. November blijft niet achter: de opbrengst was f 34.414.472 (v. j. f 29.997.104), terwijl de raming met ruim f 3y2 millioen werd overschreden. De opbrengst van de indirecte belas tingen over elf maanden bedraagt thans f 337.2-i0.466 (v. j. f 335.021.904). Er is dus een lichte verbetering te bespeuren. De raming is echter niet gehaald, want deze bedraagt f 340.564.583. Slechts een zeer goede Decembermaand zal aet thans nog bestaande deficit kunnen inhalen. Enkele maanden geleden ging het nadee- lige verschil nog boven de f 10 millioen uit Hieruit blijkt dus wel, dat het Rijk met zijn inkomstbronnen niet slecht heeft geboerd. En bij vorige jaren vergeleken is de voor uitgang wel heel groot, want zonder uitzon dering werd „de eindstreep" gepasseei-d met een tekort van enkele tientallen millioenen iets wat voor 1936 tot de onmogelijkheden behoort, want de achterstand zal op zijn hoogst een paar millioen ibeloopen. Over vrijwel heel de linie bewegen de in komsten zich in stijgende lijn. Voorop gaan de zegelrechten, de invoerrechten en de suc cessierechten. In November werden op de beurs nog veel zaken gedaan. Dat kwam de beursbelasting ten goede en dus ook de zegelrechten, die op de middelenstaat paraisseeren met een bo- drag van f 2.4 millioen (v. j. f 1.3 milioen). De bedrijvigheid is thans sterk geslonken en December zal vermoedelijk een minder goede opbrengst doen zien. De verhoogde invoer deed uit den aard der zaak ook de opbrengst van de invoerrechten stijgen. November gaf f 7,7 millioen (v. j. f 6,9 millioen). Voor elf maanden bestaat er echter nog een tekort: er werd f 78,5 mil lioen geïnd, terwijl geraamd was f 81,6 millioen. Het statistiekrecht weerspiegelt de hooge re cijfers, die onze handelsbeweging te zien gaf. Een bedrag van f 189.571 werd in de af- geloopen maand ontvangen (v. j. f 148.503) Een mooie opbrengst gaven ditmaal de successierechten met f 4,2 millioen (v. j. f 3,2 millioen), waardoor de raming met 8 ton werd overschreden. Men zal de „opIe ving" moeilijk op rekening van de deprecia tie kunnen schuiven. Immers moet de aan gifte geschieden binnen 8 maanden na over lijden, terwijl betaling binnen een maan i na aangifte moet plaats vinden. Ook met den gouden standaard zou dus dit middel rui mer hebben gevloeid. De omzetbelasting weerspiegelt ontegen zeggelijk de betere gang van zaken die zich in ons larjd baanbreekt. November sloeg met en opbrengst van f 6.601.752 zoowel demaan- delijksche raming (f 5.000.000) als de op brengst van November 1935 (f 6.066.822). Over elf maanden werd f 56,6 millioen ont vangen (v. j. f 55,4 millioen). De registratierechten waren bijna 2 ton hooger dan verleden jaar, doch bleven even wel onder de maandelijksche raming. Cou ponbelasting en loodsgelden bleven onver anderd, evenals de belasting op gouden en zilveren werken. De dividend- en tan-tièmebelasting betee- kent in de laatste maanden van het jaar niet veel meer. Toch was November hooger dan verleden jaar met f 467.848 (v. j f 396.625). Over 11 maanden werd f 13,2 millioen ont vangen (v. j. f 10.5 millioen), waaruit blijkt, dat het bedrijfsleven reeds in 1935 van het eerste vleugje opleving in da wereld heofl kunnen nrofiteeren. Voor 1937 (wanneer de resultaten over 1936 hekend worden)) zijn de verwachtin gen hoog gestemd, zoodat de opbrengst van dit middel vermoedelijk verder zal stijgen. Over het bier en gedistilleerd kunnen we kort zijn. Dit zijn de middelen, die de disso nanten in deze maandstaat voor hun reke ning nemen. Zij leverden rosn f2,2 millioen (v. j. f2,5 millioen) en f608.000 (v. jaar f748 000). De Regeering heeft echter verla ging van accijns in uitzicht gesteld, zoodat op den duur ook hier een gunstige wending kan worden verwacht. Suiker gaf in November de zoete op brengst van f49 millioen of 9 ton meer dan verleden jaar. Tabak deed het beter dan verleden jaar met f2,7 millioen (v. j. f2,5 millioen) doch laat een nasmaak na: bij de raming bleef deze accijns 2 ton achter. Geslacht en wijn kwamen beter voor den dag dan verleden jaar met resp. f542.658 (v. j. f500.451) en f41.166 (v. j. f5351). De zoutaccijns stelde teleur met f124.035 (v. j. f152.074) Wat de directe belastingen betreft is thans voor f99,4 millioen op het kohier ge bracht (v. j. f95,7 millioen). De inkomsten belasting neemt hiervan f63,5 millioen voor haar rekening (v. j. 60,6 millioen), de doodehandsbelasting f 1.536.537 (v. jaar f 1.636.376). De totale raming voor 1936 be draagt f 113.1 millioen zoodat deze vrij wel zeker niet zal worden gehaald. De rijwielbelasting bracht in Decembei f20.000 op, de motorrijtuigbelasting f 1.264.770 Dit is een vrij hoog bedrag doch over elf maanden bedraagt de opbrengst thans f 19,8 millioen. Vrij zeker zal de raming van f22,5 millioen dus niet worden gehaald. EERSTE KAMER Gisteravond half 9 vergaderde de Eerste Kamer. Na trekking van de afdeelingen wordt de openbare zitting geschorst en komen de af deelingen bijeen voor het kiezen van de voorzitters en ondervoorzitters. Na heropening van de vergadering deelt de Voorzitter mede dat tot afdelings voorzitters zijn benoemd de heeren: Otten, Briët van Sasse van IJsselt, de Jong en Michiels van Kessenich, tot ondervoorzit ters de heeren Serrarens, Ter Haar, Anema, Schoenmaker en de Bruin. Na afloop van de openbare vergadering komen de afdeelingen opnieuw bijeen voor het onderzoeken van verschillende wetson' werpen. Uit de A.R. Partij CENTRALEN CONVENT 1937 Voorstellen voor de verkiezing Deputatenvergadering 8 April a.s. Het Centralen Convent der Anti- rev. Kiesvereenigingen zal gehouden worden op 14 Januari 1937 des voormiddags om elf uur in de groote zaal van het Jaar beursgebouw, Vredenburgte Utrecht De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Behandeling van het voorstel inzake de candidaatstelling. 3. Behandeling van het voorstel-Verkie zingsmanifest 4. Rondvraag. 5. Sluiting. Van het voorstel Candidaatstelling hebben wij op 15 September reeds uitvoerig mel ding gemaakt Het verkiezingsmanifest is reeds meerma len gepubliceerd en wordt bovendien uit voerig besproken. Van de Kiesvereenigingen zijn geen wijzi gingsvoorstellen ingekomen met uitzonde ring van een verzoek der Kamercentrale te Groningen. Deze bepleitte overgangsmaat regelen voor hen, die vroeger een salaris genoten van 3000 of hooger en dus niet onder de Invaliditeits- en Ouderdomswet vielen, maar wier inkomen thans beneden dat bedrag is gedaald; terwijl voorts op een tijdelijke crisissteunregeling aangedrongen werd voor kleine middenstanders, boven de 65 jaar, die in moeilijkheden zijn gekomei: Het C. C. is van meening, dat het thans niet de tijd is om in détails te treden en dat de schatkist geen verhoogde uitgaven dra gen kan. De oproepingsbrief voor dit Centralen (Adv.) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In de Tweede Kamer is de begrooting van Defensie met 53 tegen 21 stemmen aangenomen. Daarna is een aanvang ge maakt met Landbouw en het Landbouw crisisfonds. De beëediging van Prins Bernhard zal op 23 December plaats hebben. De opbrengst van de Rijksmiddelen over November. Uitgifte van Schatkistpapier tot een be drag van totaal 20 millioen. Belangrijke opdracht aan de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij. Vergadering van de Vereen, van Anti- rev. burgemeesters, wethouders en secre tarissen. Gisteravond is een auto in het Wilhel- minakanaal gereden, waarbij een der in zittenden is verdronken. De verdachten inzake de roofmoord te Opende zijn door de Groningsche recht bank tot zeer zware straffen veroordeeld. De toestand in Sian Foe is nog niet op gehelderd. Troepen der Centrale Chinee- sche regeering rukken op om de stad in te sluiten. Madrid is opnieuw gebombardeerd; Belgische vrijwilligers in de hoofdstad zouden in verzet gekomen zijn. In de Belgische Kamer heeft een Rex- interpellatie kabaal onder de socialisten verwekt ROOKT U EENS GROENEVELDS TABAK DE Rijpe pijptabak FABRIEK TE SNEEK (Fr.) RESTAURANT TAVERNE TEAROOM 0 GESOIGNEE. JE DAGSCHOTELS vanaf FL 1.25 LUNCH FL 1.50 DINER SOIGNé FL 2.—, FL 3.— a la Carte. ORCHE^TRE FARKAS JENO op ALLE prijzen van chemisch reinigen en verven (Adv.) Dr. H. Nanning's TANDPASTA in luben van 25 en 60 cis. Neerlands beste Tandpasta I kriil.i„, k.r.,4 »r. H. HANNINC'. Pb... CL... f.bri.k, NV- DEN H»«G. Convent bevat voorts de agenda voor ie werkzaamheden der Kiesverpenigingen in zake de voorbereiding dei verkiezingen; deelt mee dat de datum voor de Deou- tatenvei.nadering vastgesteld is op 8 April a.s. (tenzij deze of andere data gewijzigd zouden moeten worden) en geeft ten slotte het Program van actie^l929

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1