cxKKft an)z& ypiwm WEKELIJKSCHE BIJLAGE BILTHOVEN-PLANTWIJGK K&G jiREX" ZOETE MOST !if hef Sovief-paradiis Kleeding uit aardappelzakken Mevrouw Alma Archer, die in New-York een bekend modehuis heeft, keerde onlangs naar de Vereenigde Staten terug na een wekenlange studiereis door de Unie dor Sovjet-Republieken, waarheen zij getrok ken was in de hoop, enkele nieuwe denk beelden voor vrouwen- en meisjeskleedine op te doen. De nieuwe denkbeelden heeft zij er inderdaad aangetroffen, doch zij waren voor de Amerikaansche samenleving niet wel bruikbaar, evenmin trouwens als .voor de West-Europeesche. De meeste vrouwen, die ik in Moskou, Leningrad en andere steden zag, zoo vei- telt de ondernemende Amerikaansche, wa ren in jute gekleed. Oude meel- en aard appelzakken worden er namelijk verwerkt tot rokken en blouses, met als afwerking rond den hals op zijn hoogst een eenvou dig lint Het meest elegante costuum, dat ik lij- 'dens mijn verblijf in Moskou zag, was een bonte schort, dat men in onze winkels voor slechts weinig geld kan koopen. Kousen zijn ook vrij zeldzaam. Slechts Weinig vrouwen dragen katoenen kousen en zijden kousen zijn heel zeldzaam. Men draagt in het algemeen goedkoope tennis schoenen of linnen schoenen met platte hak ken en gummizolen. Dit weinig elegante schoeisel treft men ook in de mondaine wereld aan. bijvoorbeeld in het Metropool hotel. het middelpunt van het Moskousche nachtleven. De hooge prijs, die voor zijden kousen en leeren schoenen betaald moet worden is oorzaak, dat bijna niemand zich een dergelijke luxe kan veroorloven. Zelfs de beroemde Russische laarzen, die ïnen in alle Europeesche landen bij slecht weer ziet dragen, kan men in Rusland slechts tegen fabelachtig hooge prijzen kco pen. Mode-tijdschriften kent men in Rus land niet. Zij vallen onder het begrip „ver- l.ioden lectuur". Als kostbare stukken wor den zij over de grens gesmokkeld. In enkele modehuizen kan men in een achterkamer dergelijke tijdschriften inzi-n om zich dan een costuum volgens zeer bur gerlijke snit te laten maken. Voor 46 roe- hel kan men hier „patronen" laten copiëren. Met de gecopieerde modelschetsen gaat de Russische vrouw naar haar modiste, die dan alle moeite doet, om iets te vervaardigen wat daarop lijkt In Leningrad trof ik een jong meisje aan, 'de dochter van een bekend geleerde, dar opvallend elegant was gekleed. Zij ver trouwde mij het geheim toe van haar goed verzorgde garderobe. Een familielid had haar zomerkleediing in een Nieuw-Rorksch warenhuis gekocht en heimelijk over de Russische grens gesmokkeld. Aan de nagenoeg verwaarloosde kleeding van de Russische vrouw kan men den Ic- venstandaard van de Russische bevolking lperon kennen. Het leven in de landen dei SOESTDIJKERSTRAATWEG 3739 RUSTHUIS voor Herstellenden, Hulpbehoevenden en lichte Zenuwzieken Mooie ligging. Alle comfort Prijzen naar gehang der kamers vanaf 125.— p. mijd. TELEFOON 2161 BILTFOVEN P. 0. RAT.K Diploma Ned. Bond v. Ziekenverple- gingen Ned. Vereen, v. Psych. en Neur. Sóvjet-Unie is hopeloos grauw. Doch voorloo pig is men nog niet aan den tijd toe, om zich beter te kleeden, daar momenteel her overgroote deel der Russen nog niet eens voldoende te eten krijgt Een moderne wasch-inrichfing Hoe het bedrijf werkt Een wasch-inrichting, waar volgens de nieuwste methoden het vuile goed chemisch wordt gereinigd, is eigenlijk een prachtige uitvinding, waarbij de waschkuip en het schrobbord van vroeger jaren dan ook te recht op den achtergrond zijn geraakt Wie het doen kan, aanvaardt gaarne de hulp van zulk een modern groot-bedrijf, om juist dat deel van de huishoudtaak, dat zeker wel het zwaarst is en het onprettigst, vlot en zonder moeite aan den kant ta krijgen. Hoe werkt nu 'n wasscherij, opdat er geen chaos zou ontstaan en u kle-edingstukken thuis gestuurd zoudt krijgen, die nimmer te voren in uw linnenkast zijn geweest, terwijl .juist wat u past zou ontbreken? Eerst valt de vuile wasch in handen van een sorteermeisje, die de waschlijst contro leert en hierop zoo noodig aanteekeningen maakt. Elk meisje wisselt daarna haar waschlijst in tegen gen metalen plaat met serieletter, waaraan een bepaald aantal ge lijk genummerde spelden bevestigd zijn. Dit nummer wordt dan het nummer van den klant en de letter geeft aan in welke serie deze wasch behandeld wordt Een serie wasschen bestaat meestal uit 40 wasschen, het kunnen er echter ook bi 80 of 100 zijn. Heeft een sorteermeisje de plaat verkre gen, dan gaat zij de wasch sorteeren in: wit goed, stijfselgoed, bont, wol en zijde. Het witte goed doet het meisje in een zak, waaraan zij een speld bevestigt van haar plaat Deze zakken met wit goed gaan naar de wit wasscherij, waar wij aanstonds ook zul le arriveeren. De andere soorten goed met de bijbehoorende spelden plaatst het sorteer meisje op een loopende band, welke dit goed naar de bont- en wolafdeelingem brengt, waar dit verder gesorteerd wordt. Dan verlaten wij het sorteerlokaal en wandelen de witwasscherij binnen. Hier vallen ons direct de groote waschma- chines op, welke verdeeld zijn in genum merde vakken, b.v. van 1 tot 40. In elk vak komt nu de witwasch van één klant. Nadat de zak geledigd is in een vak, wordt de zak binnenste buiten gekeerd om zeker te zijn, dat de geheele witwasch in het vak is ge komen. De bijbehoorende speld wordt boven de waschmaohine aan het nummer van het vak gehangen. Na afloop van het waschpro- ces, dat voor een 40-vaksmachine ongeveer anderhalf uur duurt, wordt elke wasch In een net gepakt en aan dit net wordt de bij behoorende speld weer bevestigd. Al deze netten worden naar de centrifuge-afdeeling geëxpedieerd, waar wij deze straks terug zullen vinden. Aan het hoofd van de bontwassche- rij staat een bekwaam bontwass'cher, die al het bont zeer zorgvuldig sorteert in: licht bont, donker bont, gekleurde tafella kens, jaeger, flanel, overhemden sokken en kousen, overalls, molton dekens enz. Deze soorten goed worden geheel verschillend ge- wasschen daar zeer bepaalde temperaturen voor het wasschen hiervan noodig zijn. Be vat één serie wasschen te weinig bont, dan worden b.v. twee series bont bij elkaar ge voegd en te zamen gesorteerd en gewasschen. In de wol- en zijdewasscherij ziet men slechts weinig machines, daar het meeste goed met de hand op de tafel gewas schen wordt Wolier dekens worden in een stampkuip of in langzaam heen en weer be wegende machines zeer voorzichtig behan deld met uitsluitend neutrale zeep. Het spoe len van wol en zijde geschiedt in spoelkui- pen met water van verschillende tempera tuur, terwijl het water telkens vervensoht moet worden. Wandelen wij nu de centrifuge-af d e e 1 i n g binnen, dan zien wij hier de netten, waaraan de genummerde spelden be vestigd zijn, gereed liggen ter verdere be handeling. Een centrifuge bestaat uit twee in elkaar passende trommels, waarvan de binnenste een geperforeerde wand heeft en zeer snel kan ronddraaien. Een bepaalde hoeveelheid netten wordt in de binnentrom- mel geladen en de centrifuge wordt aange zet Door het snelle draaien wordt een groot gedeelte van het water uit het waschgoed geslingerd. De zoo verkregen wasch heet nu w i n d d r o o g. Volgen wij nu de netten op hun verderen weg door de wasscherij, dan komen wij aan de distributie-a fdeeling. In deze afdeeling bevinden zich kasten met. 40 vakken. In elk vak wordt nu de gehe»le wasch van een bepaald nummer bij elkaar verzameld. Dat al de stukken uit zoo'n wasch bijna gelijk in de distributie-nfdecling aankomen is, van zeer veel belang voor den Vluggen gang van zaken en hangt ten nauw ste samen met de organisatie van de was scherij. Elk meisje controleert nu of de ge heele wa6ch compleet is door na te gaan of alle ontbrekende spelden van de serieplaat aanwezig zijn. Is dit in orde, dan worden de spelden van de netten verwijderd en weer aan de plaat bevestigd. Het platte goed wordt met een bon naar de mangolafdeeling gevoerd, het fijn goed naar de strijksters; de distributie van het lijfgoed is afhankelijk van de soort wasch, nl. of het een droog- wasch, pers- of opmaakwasch is. Loopen wij eerst mede met het platte goed. dan komen wij in de m a n g e 1 a f d e ling. Hier verrichten groote verwarmde mangels van verschillende type hun werk. Het platte goed wordt eerst uitgeslagen en de zoomen plat gemaakt. Dan wordt 't goed (van één klant) met den bijhehoorenden bon op een plank, soort bij soort, zeer netjes klaargelegd voor de mangelmeisjes. Meestal staan vier mei6jes voor de mangel in te steken. Telkens nemen twee meisjes een plank bij zich en brengen het goed door de verwarmde mangel. Is het plankje leeg, dan gaat een gekleurd lapje door de mangel ten Nr 772: gekleede, zeer gemakkelijk te ver vaardigen japon van wollen stof. De mou wen zijn aan het blousje geknipt. De gar neering bestaat uit een geborduurde cein tuur, geborduurde manchetten en een ge vlochten koord met kwasten langs de hals. Benoodigd materiaal: 3.25 meter stof van 130 c.M. breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 46: bovenwijdte 107 c.M., taille wijdte 90 c.M., heupwijdte 120 C.M. Door het al of niet aanknippen van naden is het pa troon passend te maken voor het eigen fi guur. Prijs 30 ct per stuk. Nr 774: bekoorlijke avondjurk voor jonge meisjes. Het materiaal, dat gebruikt is, is taftzijde. Benoodigd: 7 meter van 90 c.M. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte 86 c.M., taillewijdte 70 c.M. en heupwijdte 98 c.M. Door het al of Utrecht De Beste HANDWERKEN Rond kleed gehaakt van Astrakan Frotti van H.V. „Artsilk" - Breda Benoodigd: 3 strengen Astrakan Frotté, bruin kleur 156; 3 strengen Astrakan Frot té, beige kleur 153; 3 strengen Astrakan Frotté, terra kleur 154; 1 streng Astrakan Frotté, zwart kleur 159. Opzetten met bruin 156, 75 losse steken, daarop 75 vaste steken haken. De volgende toeren telkens bij het einde 5 vaste steken laten staan, dit 8 maal, Nu van een andere kleur, 153, 2 toeren vasten van 30 steken. Met kleur 156, 20 vas ten. Met kleur 153, 5 vasten. Verder kleur 156. Zijn er 6 toeren kleur 156 tusschen (dit is voor de kleine punt), dan haakt men weer 2 toeren beige van 30 steken. Vervol gen^ de groote punt afmaken met bruin. Dan 2 toeren zwart. Nu met een andere kleur, bijv. 153, een nieuwe punt beginnen. Daarin het kleine puntje kleur 154. De volgende groote punt met kleur 154 en de kleine punt met kleur 156. Zoo moet men 12 punten haken. De opening in het midden dichthaken met vaste steken. Het kleed omhaken me? zwart 3 lossen, 1 vaste en daarin de franje knoopen; GK\ i LDE KOOL (4 pers.). 1 witte of sav kool, 1 pond soepvleesch, 1 >ei, 2 sneden witte- of tarwebrood, zout en peper, 2 a 3 llieelepels Maggi's Aroma, 40 gr. vet of boter, 40 gr. bloem. Maak de witte of sav. kool schoon door de blaren in z'n geheel te houden en de stronk eruit te snijden. Wasch ze en kook ze 15 minuten in water met zout. Leg in een vergiet een schoone, dunne doek en bedek deze met de afgekookte koolbladen. Draai liet soepvleesch door de vleeschmolen vermeng het met het geweekte brood, de Maggi's Aroma, een beetje zout en peper en noot muskaat en het eiwit. Leg een gedeelte van dit gehakt op de kool, daarna een laag kool, dan weer gebakt. De bovenste laag moet uit kool-bestaan. Knoop de doek dan stevitr -vast en kook de kool iy2 uur in y2 liter water'zachtjes gaar. Stort de kool MOEDERS MOLENAARS KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! daarna op een verwarmde schaal. Smelt 't vet of de boter in een pannetje, voeg hier bij de bloem, doe er de kool bouillon bij en laat de saus nog even doorkoken. Maak ze af met de eierdooier en nog eenige druppels Maggi's Aroma. Giet een paar lepels zout over de kool. Geef bij dit gerecht gekookte aardappelen. GEVULDE BROODJES. i/2 pond bloem, 1 afgestreken eetlepel boter, 20 gr. gist, 4 eet lepels melk, 1 ei. Voor de vulling: resten van vleeech, gekookte ham rund- vleesch enz., 1 snee oud wittebrood, een stukje boter of vet, 1 eetlepel bloem, 2 d.L of 2 kleine kopjes vol water, 3 theelepels Maggi's Aroma, zout, peper, 1 uitje. Maak de gist aan met een beetje lauw warme melk, laat ze vijf minuten rijzen. Maak dan een beslag van meel, melk gist, boter en ei en een theelepel zout. Rol dit uit op een met bloem bestrooide plank tot een c.M. dikke lap. Steek er ronde koekjes uit van 15 c.M. middellijn. Maak het vulsel. Smelt de boter of het vet, voeg de gesnip perde ui toe, laat het een beetje bakken, voeg de bloem toe en daarna het water, maakt het sausje af met de Maggi's Aroma, een beetje zout en peper en roer er het fijn gehakte vleesch door. Het vulsel mag niet te dun zijn. Leg op de eene helft van ieder plakje deeg een gedeelte van dit vulsel. Be strijd de randen met eiwit of water en sla de andere helft van het plakje er overheen. Prik er met een vork eenige gaatjes in. Be strijk ze met ei. Laat ze vijftien minuten rijzen bak ze daarna in een zeer heeten oven in 15 a 20 minuten gaar en licht bruin. TOAST. Eenige stukjes geroosterd brood of sneetjes wittebrood, wat resten soep vleesch of gekookte ham, 1 fijngehakte ui, 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels aziji\ 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 hardgekookt ei, wat fijngehakte peterselie. Hak het soepvleesch of de gekookte ham goed fijn, vermeng ze met de fijngehakte ui, het fijngewreven ei, olie, azijn, de Mag gi's Aroma en zoo noodig een beetje zout. Strijk deze massa op stukjes geroosterd brood of wittebrood, die van tevoren met boter zijn besmeerd. Strooi er een beetje gehakte peterselie over. RAGOUT IN SCHELPEN (voor ongeveer 8 schelpen). Voor de saus: Vi L. kokend water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 2% afgestreken eetlepel bloem, iy2 afgestreken eetlepel boter, stukje foelie, snuifje lijm en peper! Voor het vulsel: 4 eieren, 1 dL. lauwe melk, 1 theelepeltje geschrapte ui, eetlepel gehakte peterselie, wat peper, nootmuscaat en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Klop voor het vulsel de eieren goed door elkaar; neem er 1 lepel vol af om straks door de saus te doen en klop door de rest wat zout, wat peper en wat nootmuscaat. Voeg er de fijngeschrapte ui, de peterselie, de melk en de Maggi's Aroma bij en giet het mengsel in een kommetje, dat eerst goed is ingesmeerd met boter. Zet het dichtge- dekt in een pannetje met kokend water en laat het daarin ongeveer y2 uur staan, tot het mengsel gestold is; (zoo, dat het water 6lechts ternauwernood aan de kook blijft). Moeder zorgt voor 'n verrassing: vandaag V I S C H van JANSEN Keizerstraat 23 Telefoon 56175 ONS WEKELI1KSCH KNIPPATROON niet aanknippen "van naden Is Het' pal passend te maken voor het eigen, figui Prijs 30 ct per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij Afd. Knippatronen van de Uitgevers-Mij Mijlpaal, Singel 91, Amsterdam-C. Toezei ding zal geschieden na ontvangst van h( bedrag, dat kan worden overgemaakt postwissel, in postzegels of wel per po: giro no 41632. Aan de lezeressen wort vriendelijk verzocht bij bestelling duidelij het nummer van het gewenschte patri cn tevens naam en adres zoo yolled. nauwkeurig mogelijk op te geven. Men komt daardoor onnoodige vertraging in verzending. Verwarm intusschen de boter en de bloem tot een gelijk papje; voeg er geleidelijk den bouillon bij, waarin de foelie en de tijm zijn afgetrokken. Laat het sausje even doorko ken, tot het goed gebonden is, neem kruiden uit, voeg er naar smaak wat pepei en misschien wat zout bij en roer er als de saus van het vuur is genomen het overgehouden geklopte ei door. Snijd het gestolde eiermengsel in kleine blokjes en warm ze even in de saus op (niet koken!); doe de ragout in de 6chelpen, schik die op een met een papieren servetje bedek ten schotel en leg tusschen de schelpen achtste partjes citroen, die over de ragout kunnen worden uitgeknepen. BROODJES MET KAASCREME. 6 kleine lange broodjes (zg. „dinerbroodjes"), 4 af gestreken eetlepels boter, 1 ons geraspte kaas, 2 dL. melk, 2 afgestreken eetlepels bloem, 1 theelepel Maggi's Aroma, wat peper, nootmuscaat en zout Snijd van de broodjes (die liefst een dag oud moeten zijn) het bovenste kapje af; hol de broodjes uit en bestrijk ze van binnen met wat van de gesnmolten boter. Verwarm roerende de bloem met 1 afge streken eetlepel van de boter, voeg er gelei delijk de melk bij, laat het mengsel tot een stevig sausje kóken en maak dit op smaak af met peper, nootmuscaat, zout en Maggi's Aroma. Roer r de geraspte kaas door, ver warm het mengsel nog even tot het mooi roomig is en vul er dan de broodjes mee. Leg er de van binnen met wat gesmolten boter besmeerde kapjes weer op, bestrijk de broodjes ook langs den buitenkant met ge smolten boter en zet ze op een met boter bestreken bakblik in den oven, tol ze knap pend zijn. Schik ze op een schaaltje, waarover eerst een papieren servetje ia geplooid. teeken voor de aanpakster, dat deze wasch afgeloopen is. Na het mangelen behandelen de vouw- sters de wasch al naar gelang de soort is. Elke wasch komt dan weer in een ge nummerde kast of gaat in kistjes met de bijbehoorende bonnen langs een loopenden band naar de volgende afdeeling. Alvorens echter met deze band mede te loopen, kea ren wij nog even op onze schreden terug om de droogafdeeling te bezichtigen. Hier zijn verschillende typen van droog- machines. Het meest in gebruik zijn ver warmde coulissen, waar het goed opgehan gen wordt om rustig te drogen. Elke wasch heeft een eigen vak hierin. Bij het ketting- droogapparaat wordt het hangende goed door de verwarmde lucht heen bewogen. De draaiende droogtrommel is in vakken ver deeld voor de verschillende wasschen, waar doorheen verwarmde lucht wordt geblazen. Nu komen wij in de s trij k- en pers- afdeelingen, waar voor de dames v-eei te zien is. De groote stukken van jassen en schorten worden hier eerst geperst, waarna met de hand de rest hiervan gestreken wordt In plaats van persen worden ook dikwijls groote strijkijzers (glad-irons) ge bruikt Voor het hanteeren van deze ma chines worden de beste meisjes uitgezocht Zoo zijn wij aan het eind van onze wan deling in de expeditieafdeeling aangekomen. Alle wasschen worden hier, geheel gecon troleerd volgens de waschlijst en verpakt ln de eigen mand, verdeeld over de verschil lende wijken van de chauffeurs. Hef Boek voor Je Vroi Durable Breiboek Van de Firma H. Blenken te EnschedjS ontvingen wij het DURABLE Breiboek L Dames, die zich het eerste breiboek mi*1 de alleraardigste modellen hebben aan#1' schaft, zullen er zeker prijs op stellen oo" dit tweede deel te bezitten .vooral wanneps ze vernemen, dat het een even groote vejb; scheidenheid biedt en dat de werkbeschrigi vingen weer uitmunten door bijzondere dii^ delijkheid en overzichtelijke indeeling. IL. talrijke foto's geven ook in dit tweede DL. RABLE Breiboek de verschillende werP. stukken uitstekend weer. Door het handif1 formaat laat het zich bovendien gemakkj lijk meenemen in een handwerktasch. F Een aantal nuttige wenken gaat aan <k' beschrijvingen vooraf, terwijl een duidelijk overzicht van de. verschillende wolsoortejd het kiezen van de wol, die in bepaalde j vallen de voorkeur verdient, eenvoudig] maakt. De vele vlotte, modieuze modellen jumpers, pullovers en deux-pieces, zuil# wel heel wat breisters naar de pennen dor grijpen. F Ook aan de kinderen is gedacht Moede# die voordeelig voor hun babies of kleutejei een kruippak of een schattig warm jurkfec willen maken, zullen blij zijn met de left] ke modellen, die ze in dit tweede DUR BLE Breiboek vinden. MEI- GRASKAAS Heden verkrijgbaar onze fijne kwaliteit EDAMMER KAAS met bet Klaverblaadje ln vol nieuw graszuivel. Worden uitsluitend bereid in de beste polders van NOORD-HOLLAND Vraag Uw winkelier I FIRMA W. VAN AMMERS OOSTHUIZEN (N.-HOL1.) m Gevestigd sinds 1888 Breidt Uw klantenkring uit. Adverteert in Voor Onze Vrouwen. STOOMWASSCHERIJ Th.B0MBEl( OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 525[ ROTTERDAM FIJNGOED, onze SPÉCIALITÉ^ UW DAGELIJKSCH KOPJE K O F F 1 fc UW DAGELIJKSCH KOPJE THE maar allebei van N.V. Kanis Gnnnlok. Importeurs. Kamp (ALCOHOLVRIJ) HEERLIJK VERFRISSCHEND VERSTERKEND I Vink's Conservenfabrieken N.V. (Afd. Kosterij) Hien-Dodewaard (Bet.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10