LUX TOILET ZEEP ALLE HEN/.' De gebeurtenissen in Noord-China EZOND WOENSDAG DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland WAAROM MOEST KONING EDWARD VIII AFTREDEN? En het verschil tusschen de Engelsche constitutie en de Nederlandsche grondwet In de laat'te dagen vóór de gr;ofc beslis sing van de wisseling van den fc ming van Engeland, rees ook voor ons volk de vraag op, moet Edward nu afstand doen van den troon of kan er nog een middel gevonden worden om den koning voor zijn volk te behouden? Wanneer de Nederlandsche regeering voor zulk een geval geplaatst zou worden, welke gevolgen dit dan voor den koning van ons land zou hebben, werd door velen beant woord met de veronderstelling uit te spre ken, dat de abdicatie van den koning een voldongen feit zou zijn. Niets is echter minder juist dan deze meening.. Alvorens deze vraag te beantwoor den moet men eerst de vraag stellen: moest Edward aftreden, kon hij vrijwillig aanblij ven, natuurlijk in de voorop gezette meening, dat hy zijn liefde niet prijs wilde geven. Het groote verschil tusschen de Engelsche constitutie en onze grondwet, waarin het koningschap is geregeld, is wel deze, dat wij een volledige grondwet bezitten, waarin dui delijk de rechten van den koning en het volk, benevens ce plichten, zijn neergelegd. AIzoo één staatsstuk, terwijl de Engelsche constitutie bestaat uit verschillende stukken, waaronder zelfs zeer oude. Noemen wij er eenige, zooals de Magna Charta van 1215, de Petition of Right van 1659, de Habeas Corpus Act van 1679, de Bill of Rights van 1689, de Act of Settlement van 1701 enz., dan is het ons toch duidelijk hoe moeilijk het voor het gewone volk en zelfs een koning kan zijn, om in een bepaald geval den weg te weten op het doornig pad van het staatsrecht. Moest de Engelsche koning aftreden? Wij moeten u terug voeren tot het jaar 800 na Chr. Zooals bekend, werd Engeland toen bewoond door verschillende stammen als Germanen, Kelten, Anglo-Saksen enz., tot dit-land in 1066 door Willem de veroveraar werd onderworpen. Deze zichzelf tot koning gemaakte vorst had een bijzondere voorstelling van dit ko ningschap, n.l. deze, dat, en nu komen wij bijhet cardinale punt, de persoon des konings werd opgelost in den koning als re geerder. Persoonlijke handelingen kon hij dus niet doen. Dit principe werd vastgelegd bij- charters en conventies en werd dus een deel van de constitutie van Engeland. Een zeer langzame democratiseering, ook van het staatsrecht, in Engeland, bezorgde een groo- tep.invloed van het volk op dit recht. Én waar nu eens het groote licht van den Koning zijn schaduw wierp op het volk, zoo is juist door de volksinvloed de rol omge draaid en het parlement, zich vasthoudend aan het oude recht, kende geen persoon des Konings. Hiermede bedoel ik, dat alle han delingen des konings, dus ook huwelijk, een staatszaak was. De Engelsche koning mocht dus niet huwen, met wie dan ook, zonder advies met dwingende gevolgen van de re geering, die het volk vertegenwoordigde. De prime-minister Baldwin adviseerde, dat de koning met mevrouw Simpson niet mocht huwen (er was natuurlijk een groote meerderheid tegen). Huwen van den koning is een staatszaak. Hij mocht dus niet huwen. Maar mocht hij dan niet huwen als Hertog? Neen, het koningschap is ondeel baar. Nu de vraag beantwoord moest de koning voor het parlement dan heengaan? Ja, wanneer hy zijn liefde niet opofferde, want de Engelsche constitutie liet geen te toe, andere wegen te bewandelen. De Engelsche koning heeft bij Bill (wets voorstel) zijn ontslag gevraagd, doch dit kon door het Parlement geweigerd of goedge keurd worden, daarna werd het pas wet. We zien dus hoe de Engelsche grondwet in ma- terieelen zin, ten opzichte des konings streng en stroef is. De persoonlijkheid des konings komt bij een vrijheidslievend man zoo in het gedrang, dat men inderdaad kan spreken van een offer, om Engelsch koning te zijn. Hoe is het nu bij ons gesteld? De verschillende grondwetsherzieningen, die wij hebben beleefd, hebben een groote soepelheid gebracht inzake troonsopvolging en het angstvallig ontzien van den persoon des konings. In ons staatsrecht kennen wij wel degelijk den persoon Van den koning. Het zou te ver voeren al deze rechten hier te behandelen. Echter is het voldoende te weten, dat huwelijk e.a. bij ons wel degelijk persoonlijke handelingen van den koning zijn. De koning heeft het recht te huwen met wie hij wil. Wel eischt de grondwet toestem ming der Staten-generaal, doch zij bevat niet den eiseh van vóór het huwelijk. Na het huwelijk en wel jaren later kan de koning nog toestemming vragen, natuurlijk met het oog op de troonsopvolging. Alleen een koningin moet vooraf toestem ming vragen, in verband met het mogelijk vertrek met haar gemaal naar een ander land en dat zou niet kunnen. Wij als volk van Nederland zijn den grond wetgevers nu nog dankbaar, niet alleen met het oog op de moeilijkheden die de Engelsche constitutie wel schept, maar vooral hierom, dat onze Prinses Juliana een vrije keuze kon doen, en juist door de soepelheid op dit gebied der grondwet haar geluk volkomen verzekerd zij. WAT IS HET LOT VAN TSJANG KAI SJEK? Berichtgeving blijft uiterst verward ELTEHA. Japans nieuwe gezant te Moskou Besprekingen met Litwinoff De nieuwe Japansche gezant te Moskou, Shigemiteu, heeft dezer dagen met L i t w i n o f f besprekingen gevoerd, waar bij de betrekkingen tusschen Japan en Rus land nauwkeurig onder het oog werden ^"irfhet bijzonder werden behandeld de kwesties over het vormen van zgn. ge mengde commissies ter vaststelling van de grcnaen tusschen Sovjet-Rusland en Mand- sjoekwo en ter beslechting van de grens geschillen, alsmede de kwestie van de ver lenging der Japansche visschery-over eenkomst in de Sovjet-Russische territoriale rate ren van liet Verre Ooetien. Bij het vraagstuk van de regeling dei grensgeschillen stond de volkscommissaris erop, dat de Japanners niet, zooals zy wenschten. als derde partij bij de onder handelingen zouden optreden, maar ais volwaardige betrokkenen, óf alleen óf met de regeering van Mandsjoekwo tezamen. Verder moet, naar de opvatting van Sov jet-Rusland! de met China gesloten overeen komst van 1925 geldig blijven, totdat de grenskwesties een definitieve regeling ge- vondien hebben. Betreffende de visschery-overoenkomst verzocht de Japansche gezant de sovjet- regeering, dit accoord zoo spoedig mogelijk te onderteekenen, overeenkomstig de af spraak van Peiping van 1925, daar een lan ger dralen met het 6luiten van het verdrag om politieke redenen bij de Japansche open bare meening verbazing zou kunnen *Litwinoff stelde hier tegenover d»> opvatting, dat eenige technische moeilijk- hrcücn de oorzaak van het uitstel waren. Veroordeelingen wegens hoogverraad Dertien ledten van die vroegere sociaal democratische partij zijn, op een aanklacht vaa voorbereiding tot hoogverraad, te Due- séldorf veroordeeld tot gevangenisstraffen in twee en een half en negen jaar. Twee andere oud-leden der partij werdten wegens het verleenen van hulp bij deze voorbereiding veroordeeld tot resp. drie jaar en zestien, maanden gevangenisstraf. Drie andere beklaagdlen werdten vrijge sproken. Het proces heeft veertien dagen geduurd. De inval in Trotzkv's woning Daders veroordeeld De vijf leden der nationale unie, een fas cistische Noorsche partij, dde onlangs ge tracht (hebben de woning van T r o t z k y te doorzoeken naar compromitteerende do cumenten (Trotzky woonde in Hoenfocss) zijn gisteren gevonnist. Het hof veroordeelde hen tot gevangenis straffen van 60 tot 12 diagen. Vier hunner werdien voorwaardelijk veroordeeld. De toestand in Noord-China blijft nog onopgehelderd. De berichten over het lot van Tsjang Kai Sjek, den president der Centrale Chineesche regeering, spre ken elkander op frappante manier te- gem Nu eens verluidt, dat hij erin zou zijn geslaagd, aan maanschalk Tsjang Sjoe L i a n g te ontkomen, die hem ip gijzeling hield om invloed uit te oefe nen op China's politiek ten opzichte van Japan; dan weder wordt beweerd dat Sjek zou zijn gedood door Sjoe of Sjoe door Sjek. De Nanking-strijdkrachten voeren in de omgeving van Sian Foe operaties uit, welke ten doel hebben, deze residentie van Tsjang Sjoe Liang te omsingeden. In Sjanghai' is men van meening, dat de militaire opstand in Sian Foe den veld tocht van de centrale regeering tegen de Moiifioolsche en Mandsjoerijsche indringers de provincie Soei Yoean zal vei tragen. Sedert het uitbreken van den opstand in Sjensi zouden de Mongolen hun activiteit aanmerkelijk hebben vergroot. Uit Chineesche bron verluidt, dat Tsjang Sjoe Liang beslag heeft gelegd op het deprr. van het filiaal der Centrale Chineesche Bank te Sian Foe. Dit depót was bijzonder belangrijk, aangezien de Nanking-regeering \<an meening was, dat Sian Foe een veilig onderkomen bood tegen het Japansche ge vaar. Verder worden berichten ontvangen over troepenbewegingen der rebellen en van de Nanking-regeering, maar over gevechten wordt niets gemeld. De Nanking-troepen, de provinciale troe pen, de afdeelingen van Tsjang Sjoe Liang en de z.g. roode troepen liggen op onontwar bare wijze door elkaar, zoodat het moeilijk is, een oordeel te vormen aver den militai ren toestand. Breidt het oproer zich uit? De tegen Nanking gerichte beweging zou zich ook hebben uitgebreid tot Lantsjau,, de hoofdstad van de provincie Kansoe, waar ge vechten geleverd worden tusschen de regce- ringstroepen en de troepen, die onder be vel staan van Joe Soe Tsjoeng, een der voor naamste officieren van Tsjang Sjoe Liang. Neutrale bemiddelingspoging De Australische journalist Donald, die Tsjang Kai Sjek den laatsten tijd als raads man terzijde stond, telefoneerde uit Loyang: „Tot Maandagnamiddag heeft Tsjang Kai Sjek geweigerd met generaal Tsjang Sjoe Liang te spreken, hoewel de opstandige lei der verschillende malen getracht heeft met den maarschalk in bespreking te treden, ik bracht een bezoek aan Tsjang Kai Sjek in gezelschap van Tsjang Sjoe Liang, die er herhaalde malen bij den maarschalk op aandrong, zijn eischen in te willigen. Tsjang Kai Sjek verklaarde evenwel, dat zulks be slist onmogelijk was". Een Havas-telegram uit Shanghai meldt dat Donald ook aan Tsjang Kai Sjek ge vraagd heeft, of deze wenschte, dat zijn vrouw zich bij hem in Sian Foe zou voegen. Tsjang Kai Sjek zou hierop ontkennend heo- ben geantwoord. Donald ontkende, dat in Sian Foe een tegen-revolutie was uitgebroken. Chineesche patriotten willen actie! regeering worden gezonden, waarin he1 standpunt van de hoogleeraren en studenten van de universiteit van Peking wordt onder steund, die in een onlangs gepubliceerd ma nifest verzet aanleekenden tegen een verder toegeven aan de „Japansche agressie". In bedoeld petitionnement zal n.a. worden geëisc-ht. dat de Chineesche regeering ter stond alle nationale hulpmiddelen zal moDi- liseeren ten behoeve van de nationale defen sie en geheel haar activiteit in overeenstem ming zal brengen met deze politiek. China, aldus wordt in het petitionnement, 'erklaard, moet zijn onderhandelingen nier Japan tot vriendschappelijke regeling var: alle tusschen beide landen bestaande kwes ties voortzetten, dorh alle voorstellen, welke kunnen leiden tot een schending van de Chineesche souvere.initeit moeten worden u-worpen*. Tevens moet China, aldus wordt voorge steld, vasthouden aan de volgende eischen: Opheffing van de zoogenaamde wapenstil standsvoorwaarden van Woe Soeng en Tang Koe, krachtens welke gedemilitariseerde zones in Noord-China langs den Grooten Muur en rond Shanghai werden ingesteld. Beëindieintr door Japan -van de interven tie in de Chineesche bestuursaangelegen heden in Oost-Hopei, thans bestuurd door de onder Japansche protectie staande regeering van .Tin Joe Ken. Terugtrekking van alle onder Japansch" leiding staande ongeregelde^ Mandsjoerijsche troepen uit Tsjahar en Soei Yoean. Staking van de onwettige vluchten van Japansche vliegtuigen boven Chineesch ter ritorium. Staking van de Japansche protectie van smokkelaars. Teruggave van de Vier Noord-Oosteflijko provincies (Mandsjoekwo). De verzekering, dat de Japanners in de toekomst iedere illegale militaire beweging in China zullen staken. Ten slotte stelt het petitionnement voor. dat de Chineesche regeering alle maatrege len zal treffen, om, indien de onderhande lingen zouden mislukken, de onvermijdelijke stappen te nemen. Waarom zo uitdrukkelijk MAGGI' producten vragend Met MAGGI5 Producten ben» U verzekerd het beste te hebben, dot op dit gebied verkrijg baar is. Het is dus in Uw eigen belang, wan neer U let op de geel-rode etiketten en de fa brieksmerken i de naam MAGGI en de Kruisster Zijn de Hollandsche zeelieden onbeleefd Klachten In het Engelsche Lagerhuis In het Lagerhuis heeft men den minister van handel, Ru*nciman, gevraagd, of het hem bekend was, dat de kapiteins Nederlandsche motorschepen en dere Nederlandsche vaartuigen bij het bin nenvaren van de haven van Londen voort durend trachten te ontkomen aan de ver plichting van het aan boord nemen van een loods. Bij het verlaten van de haven, aldus steller van deze vraag, kunnen zij deze verplichting niet ontduiken, doch dan wordt de loods met du i del ij ken tegenzin op liet schip toegelaten en meermalen is het voorgekomen, dat hij door de taal en het gedrag van dien kapitein beleedigd werd Runciman antwoordde, dat Trinity House niet bekend was met het gedrag van Nederlandsche kapiteins. Alleen was er een ernstige klacht van een loods aan boord van een Nederlandsch motorschip, maar dit geval is niet geheel onderzocht. Trinity House gelooft overigens wel, dat er onder de loodsen een zekere ontevreden heid heerscht over een gebrek aan beleefd heid, getoond door kapiteins van Nederland- sohe schepen. De minister zal overwegen, of stappen bij de Nederlandsche autoritei ten moeten worden gedaan. Op de vraag, of hij er rekening, mede wil houdten, diat on beleef d*hedd onder varens gasten een ander begrip is dan onbeleefd heid bij „landrotten", antwoordde de nieter, dat hij er zich zeer zeker van wust is, dat men zeelieden een „breedere vaargeul" moet toestaan dan anderen. =:--=^= Pon. smaahol 9C ersigoscUk erkende kwaliteit met nog een keurig shantung zakdoekje er bijl Breng bij Uw kennissen gratis iets geurigs en fleurigs in huis! Geef Lux Toilet Zeep in feestverpakking! Slechts 50 ets. De Spaansche burgeroorlog IERSCHE VRIJWILLIGERS TREKKEN NAAR FRANCO In Catalonië hebben de rooden broedertwist Op de verschillende Spaansche fronten heeft nog steeds weinig actie van beteeke- nis plaats. Dinsdag zouden de volksfron- ters in verschillende sectoren, vooral in Villa Real, actief zijn geweest Zij werden evenwel overal teruggeslagen. In den sector van Burgos en in het Zuid- Westen ondernamen de nationalistische strijdkrachten een tegenaanval en dwongen zij den vijand tot den terugtocht. Een groot aantal gevangenen viel hun in handen. Op het Madrileensche front hebben de witten zonder veel moeite het plaatsje Boadilla bezet. De cavalerie van Franco kon bij Siguenza ver in het door den vijand bezette gebied doordringen, nm verken ningstochten te maken, die van groot nut waren. Door het radio-station van Burgos werd nog medegedeeld, dat de blokkade van Barcelona met succes wordt doorgevoerd. Zoowel oorlogsschepen als luchtstrijdkrach ten nemen aan de blokkade-actie deel, Iersche vrijwilligers onderweg Gisteren zijn van Liverpool weer 100 offi cieren van de Iersche blauwliemden naar Spanje vertrokken om te strijden aan den kant der nationalisten. Bovendien zijn duizend manschappen :heej)gegaan van Galway, waar zij zich in het geheim verzameld hadden. Zij kwi uit alle deelen van den lerschen vrijstaat. De brigade der blauwhemden, die op 21 Januari in actie zal komen, is thans 1500 man sterk, ongerekend degenen, die werk zaam zullen zijn bij de hulpdiensten en liet Roode Kruis. Er is behoefte aan tolken Officieren van het witte leger zijn uit Spanje te Gibraltar aangekomen, om tolken aan te werven, die Engelsch, Duitsch en Italiaansch spreken. Het hoofdkwartier der nationalisten heeft dringend behoefte aan deze tolken. Men biedt hun 600 peseta's per maand de officiersuniform aan. Twee Britsche on* derdanen hebben de aanbieding aangeno men, De rooden twisten in Catalonië In Catalonië is weer eens voor de zoo- veelste maal, tengevolge van het onderling getwist, een regeeringscrisis uitgebroken. De ruzie heerscht voornamelijk tusschen de socialistische t,Unión general de los Traba- jadores" en de anarcho-syndicalistische „Confederación nacional del Trabajo" eener zijds en de marxistische eenheidspartij an derzijds. De „Unión general de los Trabajadores" publiceerde een manifest, waarin gezegd wordt, dat samenwerking onmogelijk is, in dien de marxistische eenheidspartij, die de ideeën van Trotsky aanhangt, in de regee ring zou worden opgenomen. Volgens uit Aragon ontvangen berichten, zou het conflict tusschen Stalinisten en Trotsky-isten ook op het roode front aldaar zijn overgeslagen. In de loopgraven trachten Catalaansche anarchisten de beide elkaar bestrijdende partijen te verzoenen, om te voorkomen, dat zij de loopgraven verlaten. Het schijnt echter, dat deze pogingen even min als in de Catalaansche hoofdstad tot dusver eenig succes hebben gehad. De Catalaansche minister van handel zou verklaard hebben, dat hij voornemens is, in de haven van Barcelona een internationale zóne in te stellen, die geen veiligheidszone zijn zou doch alleen bestemd zou zijn, om bepaalde levensmiddelenvoorraden op te nemen, teneinde de voedselvoorziening van Catalonië te verzekeren. Kerst-uitwisseling van gevangenen Uit San Sebastian wordt gemeld, dat tei gelegenheid van het Kerstfeest een uitwis* seling van bijna vier duizend gijzelaar^ van beide elkaar bestrijdende partijen za plaats hebben. Onder hen zouden zich voor aanstaande persoonlijkheden bevinden, vai wie gemeld werd, dat zij reeds waren over leden. Er zijn dienaangaande onderhandelingei aangeknoopt tusschen de autoriteiten vai San Sebastian, Pampeluna en Bilbao. Als dit merk op Uw reclame drukwerk, Uw catalogi, of Uw (OtOIOir) tijdschriften staat, weet ieder- J J een, dat U een efficient zaken- S man bent. U laat immers druk- ken bij de goedkoopste drukkerij van Nederland, die het fraaiste drukwerk levert, 30 procent goedkooper. Hevige vechtpartij in de Hoofdstad Twee mannen zwaar gewond Een van hen aan de verwondingen overleden Gistermiddag omstreeks half vier kreeg t Amsterdam de bewoner van de eerst verdieping van een huis in de Bootstraa op Kattenburg bezoek van den echtgenot van de vrouw met wie de bewoner eenige tijd had samengeleefd. De vrcuw vertoel op het oogenblik in het ziekenhuis. De bezoeker, een bewoner van de Ind sche buurt kwam met de klaarblijkelijk bedoeling, lucht te geven aan zijn gevoe lens jegens den minnaar van zijn geweze vrouw. Hij was nog niet lang binnen of h haalde een scheermes voor den dag, waa mede hij zijn tegenstander ernstig toetake de. Deze vluchtte de keuken in en nam o zijn beurt een groot keukenmes, waarmed hij zijn aanvaller eveneens ernstige verwoi dingen toebracht. Het gekrakeel werd behalve door om-! wonenden ook door een voorbijkomen den agent van politie gehoord. De agent vond de deur van het huis gesloten, doch trapte deze in en vond in een der kamers de twee mannen, die beiden deerlijk bloedden. Vooral de aangeval lene had ernstige verwondingen aan den hals. De Geneeskundige dienst heeft de bei( slachtoffers van deze vechtpartij naar h< Binnen-gasthuis overgebracht. Daar is ee van hen aan de bekomen venvondinge overleden. De toestand van den ander van dien aard dat hem een verhoor k< worden afgenomen. Hij verklaarde, dat i de gescheiden man is van de vrouw, die kort bij zijn tegenstander in de Bootstra heeft gewoond. Beide mannen hadden i gesproken bij elkaar te komen, jom-)e sprv* ken over de kinderen van de gescheid vrouw. Hierover geraakte men zoo opg wonden, dat de bewoner van de kamer v het bovenhuis in de Bootstraat een zak mi trok en hem aanviel en hij zich verdedif heeft met een scheermes. Hij beweerde i noodweer te hebben gehandeld. ALS EEN VISCH Roggebrood - kleurt de koontjes rood I U zult een slechte klant van de dokter zijn want geregeld TEN HOEVE's ROGGEBROOD eten betekent gezondheid. vraaqt uw bakker* GEBR. TEN HOEVE OEN HAAG ROTTERDAM TEI.333298 TEL53949 vew4aalT.uit wet-* DSCHE yfsSCHERSLEVEN doobG.van~TEIJL1NGLN (32 En wanneer ze er voordeel in zagen, samen te werken? Tja, dan moest dat ten koste van anderen. Logisch. Alleen jam mer. dat het vaak de arme drommel, de werkman was. die een trap kreeg. Bleef echter de vraag, of je terug mocht trappen. Plots werd het ruim donker. In de opening bonsde een ton. Hé Piet! Daar komt -ie! Lekko maar! Het vat bomde neer. Hale maar! De ijzeren haken rinkelden, gleden naar boven. Het spil siste, wikkelde zich tweemaal in de runner, zeulde een ton omhoog. Vieré! 1 Klaas liet het touw voorzichtig schieten. Lekko! Vijftig kantjes slokte de 130 naar binnen. De stuurman noteerde het aantal in zijn vangstboekje. Ziezoo Kees zei Hein Nou gaan we ons wasschen en scheren. Eenmaal per week doen we dat. 's Zaterdags. Op andere dagen hebben we er geen tijd voor. Met schrik bemerkte de jongen, dat hij zich werkelijk niet meer gewaschen had, sedert den laatsten morgen aan wal. Dat went bizonder gauw. bootste hij Ful na. Vind je niet grinnikte deze. Je vel wordt zoo dun door al dat water en zeep. Ik geloof, dat m'n nek begroeid is. In die van jou kan je spinazie pooten, Ful. Geeft niks. Een goede beschutting tegen de kou. Een eiken watervat werd opengeslagen. En weldra waren de houten putten bedekt met grijs zeep- schuim. 't Is toch niet zonder resultaat, meende Kees. Och wat. Dat beetje vuil. De moeite niet waard. Een ander praatje. Ga je haring schoonmaken met Flip? Dan eten we vanavond gebakken visch. Daar ben ik voor te porren. Hoeveel? Een zestig. In den namiddag groepte de bemanning samen op de last. Het kouwetje was ingekrompen. De zee lag glad. Kees leunde over de verschansing, tuurde in het donker blauwe water. Kijk. kijk!, hij sprong op. Wat zie je? Nou zijn ze weg. Zwarte knobbel voor den boeg. Ze kwamen op, doken onder. Zeker ijzeren potjes. Let op, die komen ginder weer boven. Inderdaad verschenen vier ronde potmodellen boven de zee oppervlakte. Een oogenblik glommen ze in het zonlicht, bogen zich om en verdwenen. Zijn dat potvisschen? Krek mijnen. Ja ze lijken wel iets op die smerige dingen. —Heb jullie die op zee zien drijven?, vroeg Kees kwasie verwonderd. Hij wilde verhalen uitlokken. De mannen zou den wel veel hebben beleefd. Spannend. Wellicht hapten ze toe. Indien Hannes er iets over te vertellen wist, zou hij nu ongetwijfeld beginnen. De jongen had goed geraden. Mijnen gezien? Honderden, pochte Hannes. Heb jij dan in oorlogstijd gevaren? Weer een lokaas. En Hannes beet gretig. Ik weet het als de dag van gisteren, begon hij. (Alles weet hij als de dag van gisteren, dacht Kees. Geen flauwe praat nou. Luisteren). Ik voer op een bom. Jullie kennen die schepen wel, lui. (De mannen knikten). Zoo'n vierkante kist zonder voor- of achtersteven. Even lang als breed. Met die houten blokken hoefde je bij een gedraaide wind alleen het roer te verhangen. Want an manevreeren was geen denken. Ja. dat waren onwijze bakken. Was er weinig bries, dan kreeg je er geen gang in. We deden er soms weken over, om het visscherijtje te benaderen. Maar ze hadden één voor deel. Het mocht stormen of orkanen, ze ware niet van hun stuk te brengen. Vast als een muur, zate' ze in 't water, 'k Heb er wat stellen mee beleefd. Ja, dat heb ik En die mijnen? Nou wacht even. Je laat een mensch niet eens behoor lijk uitpraten. Die mijnen hè? Nou, 't was 's ochtends 3 uur, 'k weet het precies. De vuren brandde' nog en heelemaal donker was het niet meer, licht net zoo min, half om half. We ;waren an 't halen en hadden een aardig vangetje. Ik-sta op de kop, zal k maar zeggen. Want ik zei al, er was geen onde scheid tusschen kop of achtersteIk kijk over den mui naar de reep en(hier wachtte hij even. Geboren feuill tonist) en zie een grijze bol drijven, recht op ons an. Ik schr me 't heen en weer. Thuis hadden ze verteld, dat er schepi gebleven waren, op mijnen geloopen. En de lui die gen waren, hadden gezegd, dat die gevaarlijke dingen er meest grijs uitzage'. In allerlei vormen, rond puntig, schuitjes kegels. Affijn, me hart staat bijna stil. Doodsangsten stond uit, dat begrijp je. Want die smeerlap deinde een enkc vaam voor me op en neer. Er staken een paar voelhorens u Mot je voorstellenWij achter de vleet, niet te verwil ken of te bewegen. Wat zou je ermee opschieten, als je reep kapte? Niks. Die kist was toch niet weg te krijgen, f daarom moesten we wachten. Finaal wachten op je dood. H leek een uur, een eeuwigheidEn 't was toch maar e» minuutDe kléine boot uitzetten? Maak de kachel a Onderwijl zou je in brokken uit mekaar springenH monster dreef langs de kabel, aaide er langs, maakte e< lichte zwenking en eh(weer wachtte hij, nam met vc doening de spanning waar. Hannes. Hannes, wat een succes ik kijk er bovenop. Het kopvuur flakkerde en krek langs romp schuift de mijn voorbijwij waren gered. Ik zeg w Want 'n mijl achter óns haalde 'n fiets. Die kon 'em op z neus krijgen, dat snap je. Anroepe' konden we niet. H eenige was seinen. Gelukkig hadden die kerels het d^or zagen kans om te ontsnappen, 't Was op het kantje af Ta d oorlogstijd was benauwd. Je kon beter an wal blijven. Maar je kon een bom duiten verdienen zei Klai Prijzen als toen maak je nooit meer. Risico liep je, d geef ik toe. Niet alleen door de mijnen, ook door die gluiperii duikbooten, „(Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2