IHraiue gHhsdje (tfoitrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RESTAURANT YPENBURG Abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dageüjksche zending5250 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijphaai Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5961 MAANDAG 14 DECEMBER 1936 16e Jaargang S&tarttntijprijjen: Van t tot 5 regels t.17V# Elke regel meer 0.227» thgezonden Mededeelinget» van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0i45 Voor bet bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 WIE zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a s. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, zoowel als de aangebrachte zelf hebben recht op de JULIAN A-VERLOVINGSLEPEL In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad zij de leuze. AFD. PROPAGANDA. „MIDDELPUNT VAN CHRISTELIJKE CULTUUR" Ons Christelijk maandschrift Stemmen es Tijds viert thans het heuglijk feit van zijn vijf-en-twintigjarig bestaan met een jubileumnummer dat een prachtige terug blik geeft op het Christelijk en cultureel leven hier te lande in de laatste kwart eeuw. De aflevering bevat de volgende studies: de theologie, het kerkelijk leven, de over- zeesche gewesten, de sociale ontwikkeling, de politieke strijd, de literatuurgeschiedenis, het onderwijs, de exacte natuurwetenschap, het Nederlandsche rechtsleven gedurende de laatste 25 jaar. De auteurs der genoemde bijdragen zijn achtereenvolgens dr. W. J. Aalflers. dr. F. W. Qrosheide, dr. H. Colijn, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, dr. P. A. Diepenhorst, dr. C.-Tazelaar, dr. Jh. J. Iden- burg, dr. F. M. Penning en dr. P. S. Ger- J)raivdy. I Gelijk men ziet is deze jubileumaflevering do 'moeite van kennisneming ten zeerste wsard en verdient ze een hartelijke ie veling. Zij accentueert nog eens weer opnieuw, van hoe ontzaglijke beteekenis voor het I Christelijke leven in ons land „Stemmen 1 des Tijds" is geweest en is. Vijf-en-twintig jaar geleden bestond in onze kring geen algemeen cultureel tijdschrift. De drie pe riodieken. welke er toen waren, konden de steeds sterker wordende drang naar eigen oriënteering niet bevredigen: Stemmen voor waarheid n vrede was te uit sluitend theologisch en kerkelijk, Ons Tijdschrift te uitsluitend literair en Onze Eeuw niet belijnd genoeg. Naar ds. Molenaar, die vanaf het begin sec.etaris der redactie, is geweest, meedeelt, iis het initiatief tot de stichting van Stem men des Tijds uitgegaan van wijlen den heer G. J. A. Ruys, die zich voor deze uit gave groote offers heeft getroost; het is nu eenmaal zoo, dat een tijdschrift in Neder land zich maar zelden kan bekostigen. In het prospectus werd als doel van het nieuwe maandschrift voorgesteld: ,een middelpunt van christelijke cultuur" te vormen. Welnu, het kan met overtuiging worden vastgesteld bij dit zilveren jubileum, dat dit doel is bereikt. En wel zien wij juist in drieërlei opzicht. In de eerste plaats bood Stemmen des Tijds gelegenheid aan hen, die de resultaten van hun studie, inzicht en erva ring wilden brengen tot hun eigen mede standers en gcloofsgenooten. Ten tweede gaf het bestaan van Stem men des Tijds velen een prikkel tot het aanvatten van studies, die zonder deze publicatiemogelijkheid nooit zouden zijn ge maakt Door het initiatief der redactie wer den bovendien zéér vele leidinggevende, be langrijke artikelen in het leven geroepen. M.a.w. de bestudeering en belichting van de verschillende vraagstukken van den dag op 't gebied van wetenschap en onderwijs, jmoraal en cultuur staat en maatschappij 'vanuit Christelijk oogpunt is door het tijd jschrift ongemeen bevorderd. Het heeft krachtig meegeholpen aan de vorming van die schare publicisten, die mede helpen bouwen aan de Christelijke cultuur. En ten derde heeft Stemmen des T ij d s de duizenden in den lande door zijn leiding, door zijn principieele voorlichting in positieve geest gevormd en beïnvloed. Hoevelen zijn er niet, die aan de studies in Stemmen des Tijds juister inzicht in vele problemen te danken hebbenl Een respectabele arbeid is gepresteerd in de 300 lijvige afleveringen, een schat van wijsheid en voorlichting ligt er in vervat Wat ons steeds weer treft in deze uitste kend geleide periodiek is niet alleen de degelijkheid der bijdragen, maar ook de rijke echakeering van onderwerpen en het groote aantal geleerden uit onze kring, dat medewerking her" verleend Het mag een w mier heeten, zegt ds. Mo lenaar. dat zoovele uitgaven van olijke aard te gronde gingen en Stemmen de T ij d s blééf bestaan. Wij gelooven, dat God niet alleen men- schen leidt, maar ook wat zij tot stand brengen, ook de tijdschriften. Hem past dan ook de dank, dat hij tot heil van ons volk, Stemmen des Tijds als „middelpunt van Christelijke cultuur" niet alleen deed ontstaan, maar in stand hield tot heden toe. Hij gebiede over dit zegenrijke werk bij den voortduur zijn zegenl - KINDERLIJKE OPVATTING Tegen het „Comité van Waakzaamheid van anti-nationaal-socialistische intellec- tueelen" hebben ook wij gewaarschuwd, omdat wij van oordeel zijn, dat deze samen werking van zeer heterogene elementen volstrekt onvruchtbaar moet wezen. Te meer hebben wij ons tegen deze broederlijke actie verzet, omdat het Comité in, zijn kring tevens betrekt communisten, wier streven krachtens hun beginsel richt op omverwerping van het bestaande enbevordering der revolutie. Met voldoening namen wij kennis van het feit, dat onder degenen, die zich tegen deze funeste vermenging verzetten, ook de redactie der liberale .Avondpost" behoort. Terecht verweet dit blad aan de vrijzin nige intellectueelen, die deze actie met hun naam steunen, onverantwoordelijke slapheid. Wat antwoordt hierop nu de Voorzitter van het Comité van Waakzaamheid, Prof. H. J. Pos, in een ingezonden verweer ii blad? Dat het communistisch beginsel geen ge vaar oplevert voor andersdenkenden of dat het geen struikelblok vormt voor doeltref fende samenwerking? Niets daarvan! De hoogleeraar beroept zich op het feit, datonder de honderdveertig orider- teekenaren vier zegge vier, namen voor komen van communistisch-gezinden. Onder aanhaling van een bekende uit roep, die de Minister van Justitie onlang: aan het adres van Ds. Van der Heide jde in de Tweede Kamer bij de be handeling der zaak-Ries, zouden wij willen en: Wat een kinderlijke opvatting spreekt hieruitl Maar vier, zegge vier, communistisch - gezindenl Alsof het hier geen vraag van begin alen, maar van aantal of cijfers betrof. Alsof niet heel de communistische actie is ingesteld op het cellensteisel! t communisme keurt eiken vorm goed, waaronder zijn representanten in een bepaalden kring of gemeenschap worden opgenomen, mits het maar een kannul heeft om zijn invloed tot gelding te brengen. Ongelukkig is een land, waar sommige professoren blijken kinderen te zijnl MISPLAATSTE TROTSCHHEID Hoezeer het communistisch gevaar door sommigen wordt onderschat, kan bovendien blijken'uit een tweede argument, waarmee Prof. Pos de anti-nationaal-socialistische samenwerking met communisten meent te kunnen verdedigen J)e intellectueelen van WaakzaamheicT aldus deze professor „strijden niet voor en niet tegen eenige politieke partij, maar voor een ontwikkeling der Neder landsche cultuur, die haar verdere vrije ontplooiing verzekert." En voorts: de heeren communisten „zijn eenvoudig toegelaten als intellectueelen." Dat het Comité in dit opzicht niet exclusief is, bewijst dat het geen politieke organi satie is en zich een ruimte van grondslag kan veroorloven, waarop z ij n be stuur trotschi s." Hiiwr aneel* -ien schrijver parten nn ze kere ruimte van blik die in deze dagen het deel is van sommige goedbedoelende, ieve idealisten, die de booze werkelijkheid niet kennen of, ze wèl kennende, haar ge vaarlijke strekking negeeren. Professor vergeet namelijk, dat zijn achte communistische medeleden, ook als zij optreden in de onschuldige rol' va tellectueelen, allerminst hun communis tisch beginsel thuislaten. En dit communisme zou de verdere vrijf ontplooiing der Nederlandsche 'cultüur ver zekeren? Geloove wie gelooven wil in déze vrijheid van Russische makelij. Wèar ook het communisme' optreedt, neemt het deel, aan de strijd der beginse len;, wie dit niet verstaat, kent'de realiteit van deze geweldige tijd niet.. Wie den geest uit den afgrond,'die uit hetcommunisme spreekt, heeft-leeren on derkennen, zal geen gemeenschap met vertegenwoordigers dezer richting willen hebben onder wat schoone vorm •en in welke onschuldig lijken ie organisatie ook Het communisme zou nergens zijn doel bereiken, ware het niet, dat er overal ievelingen worden gevonden, die in wellicht goedbedoelde, maar niettemin heillooze argeloosheid het pad voor de chaos effenen. Daarom zij het comité van Waakzaam heid allereerst werkzaam in eigen kring en late zijn trotschheid varen. Prinses en Prins dineeren De Minister van Staat, Commissaris du Koningin in de provincie Zuid-Holland, Jhr Mr. Dr. H. A. van Karnebeek en mevr. van Karnebeek hebben Zaterdagavond ao K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Pnr.s Bomhard van Lippe-Biesterfeld te hunnen huize een diner aangeboden, waaraan werd deelgenomen door Z. H. Pangeran Adi pati Ario Mangkoe Negoro VII, do Rato- Tirnoer en hun dochter. Radio-reportage langs de weg van de bruidsstoet Overal luidsprekers opgesteld en W. van 's-G ravenhage hebben opdracht gegeven langs de geheele route den koninklijken stoet op 7 Jan. luidspreker-installaties op te stellen, de eerste plaats zullen dienen om de politie-autoriteiten in de gelegenheid te len het talrijke publiek aanwijzingen te ge ven omtrent de door hen noodig geachte orde-maatregelen. Met goedkeuring van de bevoegde autori teiten zuilen deze installaties tevens ge bruikt worden om het publiek, dat zich langs den weg van den optucht heeft ge schaard, zooveel mogelijk de algemeene. radio-reportage van de huwelijksplechtig heid te doon beluisteren. De uitgebreide apparatuur is gehuurd van de N. V. Philips Radio te Eindhoven en zal door den gemeentelijken telefoondienst wor den geïnstalleerd, waarbij door het staats bedrijf der P. T. T. uitgebreide medewer king zal worden verleend. De werkloosheid licht stijgende Lager dan verleden jaar De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 30 November 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloor heids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 531.300, hieronder zijn begrepen 74.200 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ont angen worden Van de 457.100 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week 23 tot en met 30 November 1936 29.5 in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Nov 1936) 29.0 in de over eenkomstige verslagweek van '35 30.4 pet.; in de overeenkomstige verslag week van 1934 27.0 Bij 1058 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Nov. 1936 in totaal 431.052 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 407.i09 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 414.540 werkloos, onder wie 396.582 mannen. ile van auto's en fietsers, die onm'td- k na de opening der nieuwe Moerdijk' e"r >-;< o'-er d* f-r'ip maakten. De aankomst van H.M. de Koningin aan de Zuidzijde der nieuwe Moecdijkbrug. nadat H.M. het lint aan deze zijde der brug had doorgeknipt. BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND Nieuwe werkverschaffings objecten in voorbereiding Het tertiaire wegenplan In de Memorie van Antwoord van Ged. Staten van Zuid-Holland op het verslag der Commissie van rapporteurs betreffende de begrooting 1937 wordt opgemerkt, dat aan den ruimeren aanleg van den weg Scheve- ningen-Wassenaar-Noord-Hollandsche grers meer onderhoudskosten verbonden zijn. Deze meerdere kosten moet men echter niet te hoog aans'aan, omdat bij vergrooting der breedte de onderhoudskosten slechts in min der mate stijgen. De détails betreffende het gereedmaken in een gedeelte van de aarden baan in de duinen door dp gemeente 's-Gravenhage zijn nog niet met het gemeentebestuur bespro-' ken. Voorshands komt het Ged. Staten voor, dat men hier gezien den aard en de betee kenis van het werk te maken heeft met een werk in gewone werkverschaffing doch in eerste instantie zal het gemeentebestuur hierover zijn oordeel moeten geven. Op welke wijze de gemeente het aan haar stratennef aansluitende gedeelte, dat geheel voor haar rekening komt en waar de Drovincie buiten staat, wenscht uit te voeren, zal aan het gemeentebestuur moeten worden overgelaten. Nieuwe plannen Uit het op de begrooting voor 1936 beschik baar gestelde crediet van 50.000 voor het instellen van een onderzoek naar geschikte objecten voor werkverschaffing en werkver ruiming zijn tot dusver uitgaven gedaan of bedragen toegezegd voor: a. het treffen van voorbereidingen voor de verbetering der tertiaire wegen; b. het opmaken van een gedétailleerd plan voor duinbebossching en ontsluiting duingebieden; het omwerken van een reeds bestaand plan tot voorloopig herstel der zeewering van de Kruiningergors; nadere bewerking van het z.g. tweede Biesboschplan, d.i een plan tot ver dere inpoldering van den Zuid-Hollandschen Biesbosch; e een plan tot droogmaking van plassen in den Noordsche Buurterpolder; het salaris van een ingenieur, die ter beschikking is gesteld van de rijkscommissie van advies voor werkverschaffing en werk verruiming in Zuid-Holland teneinde tech- nischen bijstand te verleenen bij het op sporen en onderzoeken van werkobjecten. In totaal is hiermede een bedrag van rond 12.000 gemoeid. Vereeniging „De Princevlag". In de Zaterdag jl. in „Terminus" te Den Haag gehouden vergadering van het hoofd bestuur van „De Princevlag werd de w.n. voorz der ver., de heer Joh. G. L. Berlott al daar. definitief tot voorzitter gekozen en de heer H. J. Nestelroy to Amsterdam tot vice- voorzitter. De opening van de Moerdijkbrug Een Belgische gelukwensch De Belgische minister van openbare wer ken, Merlot, heeft zijn Nederlandschen col lega het volgende telegram gezonden: „Ik wensch u geluk bij het in dienst stol len van de Moerdijkbrug en geef uiting aan mijn bewondering voot de groote snelheid, waarmeoe de Rijkswaterstaat dit belang rijke werk volbracht". Nationaal genootschap van accountants Zaterdagmiddag werd te 's Grav... age onder voorzitterschap van den heer S. J. van der Bil, de jaarlijksche algemeene vergadering van het nationaal genootschap van accountants, gevestigd te Rotterdam, ge houden. Na eenige bespreking werden jaar verslag en begrooting met algemeene stem men goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid de heer B. Wijnhola, van Den Haag, werd herbenoemd. De voorgestelde wijziging der statuten werd aangehouden tot een volgende vergadering. DE DRIEMAST-SCHOENER .FüGLEN" VLOT De EVenache driemast-schoener „Füglen" die op de Spijkerplaat voor Viissingen aa.n den grond rat. Is gistermiddag, na groo tendcel» gelost te zijn, met behulp van -leep booten vlot gebracht Het schip i<- iaar erneuzen gesleept om alda cht srp?v>aai-> n*v£w,i«n *a Export-overschot van Indië Voor dit jaar op 300 millioen begroot BATAVIA, 11 Dec. Het exportoverschot voor 1936 wordt naar de „Java-Boda" verneemt, geschat op f 300.000.000.— en voor 1937 op f 350.000.000.—. In het eerste bedrag is de stijging van den export over de laatste drie maanden van het jaar verwerkt. Op basis van den huidigen toestand is ook het export- excedent voor 1937 getaxeerd. Op dezen grondslag zal de Vennoot schapsbelasting, die voor 1936 is begroot op f 9.000.000.—, over 1937 het dubbele van dit bedrag opbrengen. Uitvoering van de Crisisvarkenswet Vereenvoudiging gevraagd De Nederlandsche Bond van Varkenshan de aren heeft zich met een advies tot da leden van de Tweede Kamer gericht, waarin den leden wordt verzocht te willen bevorde ren een eenvoudiger systeem van uitvoering van de crisis-varkenswet 1932. In het advies wordt gewezen op verschil lende misstanden die door de varkenswet zijn ontstaan, de belangrijkste van deze zijn. uitschakeling en verarming der yarkenshan- delaren, benadeeling van grossiers en sla gers, toekenning van extra winsten aan ba- confabrikanten, irreëele concurrentie via de veehouderij centrale, vernieling van talrijke middenstandsbedrijven, enorme verliezen op de afname van varkens en op de export, niet loonende prijzen voor den boer en ontoelaat bare beteugeling van het particulier initia tief. Het monopolie der' Nederlandsche Veehou derijcentrale t.a.v. den afzet der producten heeft vele met groote moeite opgebouwde handelsrelatiën verbroken en er bestaat al dus het adres gegronde vrees, dat het „alles-in een-hand" streven een algeheele ommekeer in de Nederlandsche Handels struc i uur zal teweegbrengen met al de scha delijke gevolgen van dien. O.a. de inkrim ping van het verkoop-apparaat in Engeland door uitschakeling van een aantal agenten Deze zullen dan hun toevlucht tot producten van een ander land moeten nemen, zoodat deze maatregel in de toekomst tot beperking van het afzetgebied moet leiden. Eenzelfde gevaar meent de Bond te be speuren in de methode van verkoop aan centrale inkoopbureaux, die dan ook zooveel mogelijk dient te worden tegengegaan. Op de rundveemarkt viel, zoodra de regee- ring zich niet meer met binnenlandsche af zet bezighield, verbetering te constateeren. Bij de varkensstapel is dit helaas nog niet het geval en het loslaten van velerlei dwin gende bepalingen, het teruggeven van vol ledige bedriifsvrijheid aan de handel, 't op nieuw geven van eigen verantwoordelijk heidsgevoel in eigen bedrijf, zullen de stu wende krachten moeten vormen voor een stahiele verbetering. Met betrekking tot de elschen, welke aan het exportartikel worden gesteld, is het evenmin noodig een gecentrali«eerden in koop te laten bestaan, met hnndhavint? van talrijke ambtenaren, inspecteurs, controleurs zaak-voerders en anderen, die allen tezamen een groote uitgaaf vorderen van het land- bouw-crisisfonds. Met opheffing van deze overbodige be moeiing in den afzet, zal een gunstige ont wikkeling gediend zijn en zich spoediger aanpassen bij een normale verhouding op een stabieler vlak. Verwijdering van wat velen als iets over bodigs zien. zal zich openbaren in een meer tevreden geest, welke die van het verzet zal vervangen. hoogvuurvaste normaal- en vormsteenen vlg. teekening of model n.v. vereenigde nederlandsche Chamotte-fabrieken geldermalsen, teL 3 en 69 (Adv.) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Memorie van Antwoord op het vac-» cinatiewetje wijst op een dreigend gevaar bij eventueele pokkenepidemie. De werkloosheidscijfers over November vertoonen een lichte stijging vergeleken met de vorige maand, doch zijn lager dan het vorig jaar in November. Zaterdag heeft de heer Wapenaar het zilveren jubileum als letterkundige gevierd* Doodelijk auto-ongeluk bij Nieuwe-» Wetering. De slachtoffers van de Lijster zijn in ons land aangekomen. In Noord-China is maarschalk Tsjang Hsu Liang in opstand gekomen tegen Nanking. Hij wil den oorlog verklaren aan Japan en heeft om de Chineesche republiek daartoe te dwingen president Tsjang Kai Sjek als gijzelaar gevangen ge nomen. Ex-koning Edward vertoeft momenteel in Oostenrijk. Een Spaansche duikboot der volksfront-: regeering is in den grond geboord; er zijn 44 dooden. Zaterdagmiddag is George VI tot koning uitgeroepen. RESTAURANT - TAVERNE TEAROOM 0 GESOIGNELi xJE DAGSCHOTELS vanai FL 1.25 LUNCH FL 1.50 DINER SOIGNé Fl. 2.—, Fl. 3.— a la Carte. ORCHESTRE FARKAS JENO 'n Evenement voor Den Haag. U kunt bij ont rustig lunchen en dineeren. Pracht uitzicht en U ziet ze vliegen. (Adv.) Trawl logger gestrand Zaterdagnacht is de logger KW 112. schip per C. Schaap, van de reederij Vertrouwen te Kamperduin, gemeente Schoorl. op he.t strand geloopen. De opvarenden zijn door leden van de Reddingsbrigade te Petten van boord ge haald. Waarschijnlijk is de mist de oorzaak van het uit den koers raken van den logger De sleephooten .Utrecht" en „Nestor", van de firma Weismüller, zijn naar de KW 112 gevaren en hebben het schip Zondagmiddag om 3 uur, toen het getij gunstig was, vlot gesleept. Het schip is later naar IJmuiden opge- Met een klomp op het hoofd geslagen Aan de gevolgen overleden Te Putten kreeg een vrouw ruzie met haar buurvrouw, waarbij ze zich tenslotte zoo opwond, dat ze haar tegenstandster met een klomp op het hoofd sloeg. Deze laatste werd ernstig gewond naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overgebracht, waar z« later aan de gevolgen is overleden. De zaak is in handen van de Justitie Door autobus gegrepen Man zwaar gewond Hedenmorgen reed op den weg van Enschedé naar Losser een dienst- bus van lijn E., toen de voorband sprong. Op dat moment passeerde een zekere Dijkstra, uit Overdinkel, die dnor de bus werd gegrepen. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd de man op genomen en naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is hopeloos

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1