STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V. BUITENGEWOON BELANGRIJKE KUNSTVEILING A° 1807 miJDAG II DECEMBER 1936 DERDE BI7AD PAG. g |ET VORSTELIJK UWELIJK mrtcommlssie: Oude Vest—Oude Singel 11 de Woensdag gehouden vergadering n bovengenoemde commissie is besloten zien van het doen aanbrengen van siering. Het ligt echter in de bedoeling op Vrijdag 8 Januari a.s. des avonds i 8 tot 10 uur een verlichte boot te doen ren van Haven tot Galgewater en retour. \an boord van dit vaartuig zullen ïetal muziekkorpsen zich om beurten >n hooren, terwijl naar verhouding der chikbare financiën en behoudens goed- ïring der betreffende autoriteiten op hot Igewater vuurwerk zal worden ontstoken. anbesteding bureau-behoeften meente Leiden 1. en W. van Leiden zullen op Vrijdag December 1930, des voormiddags te elf r, in het openbaar ten gemeentehuize, penburg 12, aldaar, aanbesteden: e levering van bureaubehoeften ten be- •ve van de gemeente-secretarie en van lere gemeentelijke bureaux of admini- aties, gedurende het jaar 1937. )e voorwaarden liggen vanaf heden ter retarie, afd. Financiën, ter inzage. ergadering van den Armenraad Inder leiding van d'en waarn. voorzitter H. J. M. Boonacker vergaderde Woens- [avond de Armenraad, i zijn openingswoord merkte deze op, de voorzitter Pastoor G. A. Smit in band met de moeilijkheden van de «■genomen reorganisatie van het bureau neend heeft te moeten aftreden, en gaf uiting aan de groote erkentelijkheid >r al hetgeen Pr. Smit vele jaren lang ir den Armenraad heeft gedaan (teeke- l van instemming). n de vacature van plaatsvervangend he- urslid, ontstaan door het aftreden van heer J. Mulder, koos de vergadering heer P. van Weeren. ervolgens kwam aan de orde een voor van het bestuur tot reorganisatie en uiniging leidende tot een aanzienlijke laging van het budget Nadat uit de gadering eenige vragen waren gedaan deze door het bestuur waren beantwoord eenigde de vergadering zich met het rstel. e voorzitter deelde nog mee, dat aan den ïenpaad is verzocht een Commissie van ienwerkin>g voor Bijzondere Nooden in leven te roepen en sloot vervolgens de ;adering. inspectie-vergadering de Stadsgehoorzaal an ons verslag vaji de Algemeene vctr- iorinig van de vereeniging van onderwij- ls en onderwijzeressen in de inspectie (den hebben wij niet veel meer toe te ;en. De hoogst interessante rede van Dr. Mollerus oogstte veel en verdiend es. In de middagvergadering werd door heen- Jac. v. d. Elsacker uit Rotterdam erkundig werk voorgedragen, in de eer plaats klassiek en modern dichtwerk; arts een ragfijne sohets van Top Naeff, de hear v. Elsacker het daarna in het humoristische genre zoohit. De was misschien wat te groot om de ke dictie van dezen voordrager ed tot haar recht te doen komen. Het ver leide alles wat te veel in de groote ruimte. Jheer v. d. Elsacker heeft de intieme sifeer het directe contact met zijn hoorders idig. Maar ondanks de ongunstige factor de te groote ruimte was zijn werk fijn (beschaafd en imponeerend. De zaal toon- Izioh zeer dankbaar. je heer Baak sloot den dag met hartelijke jo-den van dank, tun de tuberculose-bestrijding t werk móét voortgezet Vereeniging tot bestrijding der tuber- alhier schrijft ons: Vereeniging tot bestrijding der tuher- ise zond voor eenige weken meer dan i circulaires aan de burgerij met het efd doch dringend verzoek een bijdrage trillen storten op onze giro 45396, ten het bestuur in staat te stellen voort met zijn arbeid, nl. het uitzenden minvermogende patiënten van allie ge- naar sanatoria, e Vereeniging was nl. genoodzaakt ge ilst door haar ongunstige financieele toe- id patiënten te laten terugkomen en geen nieuwe patiënten uitzenden door i re'k aan geldmiddelen. Zelfs was er een 'incieel tekort over het loopende jaar f 1300. Op deze 4000 circulaires kwa- 180 giften binnen, die te zamen f 741.25 roegen. Hieronder waren 2 mooie giften f 100. Ondanks dit bedrag kunnen we niet beginnen nieuwe patiënten uit te iden. Dringend verzoeken wij u, indien log met tiebt bijgedragen, alsnog dit te n. Er wordt veel gevraagd er wordt andere doeleinden veel gegeven. Maar werk de tuberculose-bestrijding och noodzakelijk. Bedenkt wat het zeg wil voor zieken onvermogend zelf kosten te moeten dragen, zich de gene- jskans te zien ontgaan door gebrek aan l. Bedenkt bovendien dat het ook uw i is de vreeseliij'kê ziekte zooveel moge- in toom fe houden. Ike niet genezen lijder kan een mettingsbron vormen, waarvan de kie- op vaak onnaspeurlijke wijze ook in gezin kunnen doordringen, ns gironummer is 45396. et adres van den secretaris-penning- ister is: arts A. J. B. Poortman, Rijns- gerweg 11 JDEN DOCTORAAL ondag 13 December 1936, zal het vijftig geleden zijn, dat Dr. J. /Broers te ravenhage aan de Leidsche Universiteit eerde tot doctor in de faculteit der iceskunde. JEGERLIJKE STAND EVALLEN: C M OuwerkerkHoups d W k—v d Ploeg- d C C Pon—Parlevllet z VERLEDEN: E Tollenaar—v Dixhoorn vr„ J L v d Eroek, zn, 3 mnd F v Leeu- 66 j. NDERTROUWD: PBeen 24 j. en I A de luse 25. J. Hl 1 Bezoek van Luiksche studenten aan onze Universiteit Onder leiding' van Prof. Dr. Ver deyen, hoogleeraar aan de Univer siteit van Luik, heeft onze stad giste ren en vandaag bezoek gehad van een dertigtal mannelijke en vrouwelijke studenten uit Luik, welke bezoek is aangevangen met een officieele ont vangst door den Rector Magnificus der Leidsche Hoogeschool, in de Se naatskamer van het Universiteits gebouw. Bij dieze ontvangst waren nog enkele andere hoogleeraren van onze Universiteit aanwezig, zoomede de Secretaris van Cura toren, Mr. Dr. P. J. Idenburg. De Rector Magnificus, Prof. Dr. J. van der Hoeve, heeft in een korte maar hartelijke rede zijn groote blijdschap over dit bezoek uitgespro ken. In dit bezoek zag spr. allereerst en allermeest het beste bewijs dat de weten schappelijke banden tusschen Nederland en België in het algemeen, tusschen de Urii versiteiten van Leiden en Luik in het bij zonder, nog steeds zeer nauw zijn. Wat beide laatstgenoemde plaatsen betreft, wees spr. op het merkwaardige feit, dat de Uni versiteit te Leiden eenmaal werd gesticht door Prins Willem I, terwijl die van Luik Koning Willem I als stichter kon aanwij zen. Spr. herinnerde aan het bezoek, uaf hij aan Luik heeft gebracht tijdons jongste wereldtentoonstelling, toen spr. als leider van de wetenschappelijke afdeeling der Nederlandsche inzending was opgetre den. Van die dagen heeft spr. de meest aangename herinneringen bewaard en hij sprak tenslotte den wensch uit dat Luiksche studenten veel voldoening v> hun reis mochten smaken. Prof. Verdeyen dankte voor de ev spontane als hartelijke ontvangst in dezo mooie zaal. Hij gaf Prof. van der Hoeve dr verzekering, dat ook de Rector van d Luiksche Universiteit deze geste van *1i Leidsche Universiteit op hoogen prijs zal stellen. Inderaad zoo zeide spr. zijn dc banden tusschen Leiden en Luik steeds nauw geweest, waarbij spr. slechts her innerde aan de namen van Van Limburg Brouwer, Akkermans en tal van anderen. Nederlanders, die hun beste krachten aan de Universiteit van Luik geschonken hebben. En wat aangaat het historische feit door Prof. Van der Hoeve zoo juist gere leveerd, wanneer gij, zoo vervolgde spr.,, eens een bezoek brengt aan de aula van de Luiksche Universiteit, dan zult gij boven aan den wand, boven vele andere namen aantreffen dien van Koning Willem I der Nederlanden. Luik is niet vergeten, aldus eindigde spr., en Luik zal nooit vergeten dat het een Universiteit bezit die gesticht Is door Koning Willem I. Een der deelnemers aan de studiereis, de heer Jadot, heeft namens zijn reisgenooten den Rector Magnificus in hartelijke bewoor dingen dank gezegd voor de ontvangst. Spr. was er van overtuigd dat de vriendschap tusschen de studenten aan beide hooge- scholen meer is dan een ijdel woord en hij sprak den wensch uit, dat dit bezoek aan Leidien het eerste officieele bezoek van Luiksche studenten aan deze stad, niet het laatste zou zijn. De Secretaris van Curatoren, Mr. P. J. Idenburg, heeft vervolgens het gezelschap door het Academiegebouw rondgeleid, waarna een bezoek werd gebracht aan de Universiteitsbibliotheek. Des avonds kwa de studenten in Beukenhof te Oegst- geest bijeen. Hedenmorgen zijn de deelnemers rond geleid in verschillende Universiteitsinstel lingen en vanmiddag vertrok het gezel schap onder leiding van Prof. Verdeyen naar Den Haag en Scheveninigen. Aan deze studiereis, die plaats vond onder de auspiciën van het Nederlandsch Bureau voor Buitenlandsohe Studenten betrekkingen, werd deelgenomen door IS mannelijke en 12 vrouwelijke Luiksche studenten. 1 KLEERMAKERIJ 'S-GRAVENHAGE AMSTERDAM Lange Houtstraat 2b Heerengracht 440 UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN GEMEENTERAADSVERGADERING Maandag 21 December vergadert de raad onzer gemeente. Een nieuwe verordening voor de schoolgeldheffing Voor de gemeente een belangrijk financieel verlies B. en W. hebben den raad dezer gemeen te een nieuw ontwerp schoolgeldregeling ter vaststelling doen toekomen. Naar het B. en W. voorkomt, zal in de verordening als grondslag voor de heffing moeten worden opgenomen de vermengde hoofdsom, waaronder in het kort is te ver staan het totaal oer hoofdsommen over een vol jaar„ verschuldigd wegens gemeente fonds- en vermogensbelasting. De Wet. bepaalt, dat het schoolgeld per leerling en per jaar bedraagt volgens de laagste klasse van heffing 3,— per jaar voor scholen voor gewoon lager onderwijs en 6 voor scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Voorts mag per leerling en per jaar aan schoolgeld nooit meer worden gevorderd dan resp. 0.S2 en 2.72. Daar het naar B. en W. meenen, te ver zou gaan de heffing voor het uitgebreid lager onder wijs tot 2,72 op te voeren, hebben zij het maximum schoolgeld voor dit onderwijs be perkt tot 1,57, zijnde dit ongeveer twee maal het bedrag van het gewoon lager on derwijs. Het tarief gaat er voorts van uit, dat geen schoolgeld verschuldigd is door hen, wier gemengde hoofdsom minder dan 2 be haagt. Teneinde een inzicht te geven in de wer king van het door B. en W. voor het ge woon lager onderwijs voorgestelde tarief geven wij hieronder voor enkele willekeurig gekozen inkomens, hetgeen nu verschul digd is aan schoolgeld en wat met ingang ,vaa 1937 zal moeten jyordeii betaald; Laat de Nederlandsche Adressen Centrale ook U in contact brengen met koopers, die reeds lang bij U moesten koopen. -» ADRESSEN OP ALLE GEBIED <- Het best geoutilleerd adressenbureau in Nederland. Vraagt conditiën. Nederlandsche Adressen Centrale SPOORSINGEL 78 ROTTERDAM TELEFOON 41250 Een vader met een zuiver inkomen van 950 met één kind, dat school gaat, be taalt nu 6,per jaar; voor twee kinderen die beiden school gaan, 10.80; met vier kinderen, waarvan er drie schoolgaan, 14.40. Deze bedragen worden 3,80, 612 en nihil, m.a.w. de vader met een inkomen van 950, wiens gezin vier kinderen telt, waarvan er drie schoolgaan, betaalt geen schoolgeld meer. Neemt men een vader met een inkomen van 1650, dan moet hij betalen, met één kind, dat schoolgaat, 13,20, wordt 9.50; met twee kinderen, beiden schoolgaand, 23,76. wordt 13,95; met vier kinderen, waarvan er drie schoolgaan, 31,68, wordt 13,20. Iemand met een inkomen van 3400,-r-: met één kind, dat schoolgaat, betaalt nu 22,80, wordt 26,met twee kinderen beiden schoolgaand 41,04, wordt 43,20- met vier kinderen, waarvan er drie school gaan, 54,72, wordt 45,60; met zeven kin deren. waarvan er vijf schoolgaan, 6S,40.. wordt 21, Iemand met een inkomen van 6000, met één kind, dat schoolgaat, betaalt nu f 34,80, wordt 53,met twee kinderen, beiden schoolgaand, 62,64, wordt 90,90; met drie kinderen, alle drie schoolgaand. 83,52, wordt 121,20; met zeven kinderen, waarvan er vijf schoolgaan, 104,40. wordt 96,—. De financieele consequenties voor de ge meente zijn, bij gebreke van alleszins juiste gegevens, niet precies te becijferen. Vast staat echter wel, dat de gemeente een langrijk verlies zal lijden, hetgeen blijken moge uit het feit, dat de Chr. Oranje school aan de Zaalbergstraat, welke tot dusver 1535,10 aan schoolgeld opbracht, berekend naar het voorgesteld tarief, slechts 662,02 zal opbrengen. Voor de Chr. school aan de Stevinstraat zijn deze cijfers resp. 2407.20 en 1880.69, doch het sterkst blijkt de in komstenderving voor de gemeente wel uit de cijfers voor de R.K. school aan de Para dijslaan, welk tot dusver 1108,32 opbracht, terwijl dit voortaan slechts 197,09 zal wor den. De samenkomst, die gehouden werd in de Ned. Herv. Kerlc, werd door den voorzitter, den heer C. Koren, met een welkomstwoord geopend. Ds. Joh. Stehouwer, Ned. Herv. predikant, ging daarna in gebed voor. In zijn openingsrede feliciteerde Ds. Stehouwer ien B.B. met dit jubileum. In de 20 jaren yan zijn bestaan heeft hij veel mogen doen sn is tot een rijken zegen geweest. De so- kwestie van recht. Daarom verheugt 't spr. kwestie va nrecht. Daarom verheugt 't spr. dat ook in Alphen een zoo groote kring ge vonden wordt die het sociale leven wil rich-, ten naar den eisch Van Gods Woord. De feestrede werd uitgesproken door Ds. J. Hartkamp, Geref. predikant. Spr. begint met te zeggen dat er thans vreugde in ons hart is fcdj dit jubileum en vraagt of dit wel bij zooveel werkloosheid en zooveel leed. Ja, als we ons lidmaatschap van het C.N.V. maar niet beschouwen als 'n luxe, maar als een eisch van Gods Woord. Het C.N.V. is voor alle tijden, in voor- en tegen spoed, omdat hij werkt Gods werk. Spr. teeJcent daarna de toestand van Je ruzalem na de terugkeer uit de balling schap. Hoe alles was terneergeslagen en neergedrukt. Hoe Nehemia evenwel in Gods kracht het werk aanpakt om Jeruzalem te herbouwen. Het feit dat hij aanvankelijk geen medewerking had heelt hem niet ont moedigd, maar hij is in Gods kracht voort gegaan. Hiermede is ook get e eken d de toe stand van den arbeidenden stand in het laatst der vorige eeuw. Eenerzij ds weelde, anderzijds bittere armoede. Toen kwamen onze mannen, die met Gods Woord in de hand eisehten verhooging van het levens peil van den arbeidenden stand. Ook hier geen medewerking, maar wel tegenwerking. Zij hebben evenwel niet versaagd, maar zijn in Gods kracht voortgegaan in Patri monium en Werkmansbond en toen in het C.N.V. als centraal lichaam. Alphen heeft reeds vroeg medegewerkt, toen er nog maar 16 Besturenbonden waren was Alphen ook daarbij. De voorzitter van het C.N.V. hierna het woord verkrijgende wensoht den Besturen bond geluk met zijn jubileum. Spr. ging in het kort de ontwikkeling na van het C.N.V, en wees op de arbeid der vakbeweging in de dagen van hoogconjunctuur en laag conjunctuur. God is doende nieuwe verhou dingen te scheppen. Laten we gaan staan op de plaats waar we moeten zijn, dan zul len we ook de nieuwe verhoudingen stellen jn het licht van Gods Woord. En daarom is het parool: voorwaarts in het oude spoor De eere-voorzitter, de heer H. v. d. Pol. sprak daarna een kort slotwoord en me moreerde dat de Besturenbond, opgericht met 6 leden, is uitgegroeid tot 600 leden. De heer v. d. Pol sloot deze mooie avond met dankgebed. tiet dames/koor van de Chr. Zang vereen. „Hosanna" heeft op uitnemende wijze voor afwisseling gezorgd door het zingen van een aantal liederen. PROP.-VERGADERING VAN DE BURGERAFD. VAN „PRO REGE" Ernstige rede van den heer Gelijnse In gebouw Concordia hield bovengenoem .de afdeeling een propaganda-avond. Helaas was deze avond door verschillende omstan digheden slechts matig bezocht. De vereeniging „Pro Rege" bedoelt zoo veel mogelijk steun te verleenen aan de Chr. militairen gedurende hun diensttijd. De arbeid van de burgerafdeelingen be staat hierin, dat zij de jonge recruten, die in dienst moeten, wijzen op het bestaan van „Pro Rege" in de garnizoensplaatsen en him adressen doorgeven naar die plaatsen. Ds. de Bruin, Ned. Herv. predikant, sprak een openingswoord. Spr. heette in het bij zonder welkom burgemeester Colijn, en den heer Gelijnse uit Achterveld, lid van het hoofdbestuur. Nadat de Mandolineclub „Excelsior", die op verdienstelijke wijze onder leiding van den heer Polak aan het welslagen van de zen avond meewerkte, zich had laten hoo ren, kreeg de heer Gelijnse het woord. Als titel van zijn onderwerp was door spr. ge kozen: „Voorwaarts met opgeheven banier". Spr. begon met zijn blijdschap uit te spreken over de hernieuwe bloei van de afdeeling. Er wordt wel eens opgemerkt dat de afdeelingen van „Pro Rege" klein zijn, aar, merkte spr. op, wordt de strijd op alle terreinen van het leven niet door een kleine, inaaj; .trouvya. ..cjp Ch£i§i?nen ge voord? De arbeid is vaak in stilte en heeft daarom oogenschijnlijk zoo weinig succes. Vervolgens sprak de heer Gelijnse over wat „Pro Rege" is. nl. een vereeniging voor mannen en vrouwen, die als doel heeft ook in de weermacht te strijden voor den naam van Koning Jezus, of kort gezegd de strijd voert voor „de Bijbel in de kazerne". Dié strijd is droeve werkelijkheid. En die is een gevolg van de verhouding tusschen 'het volk en de weermacht. Het Christenvolk heeft haar taak tegenover de weermacht niet begrepen. Soldaat zijn was iets minder waardigs. En daardoor is het te verklaren dat de hoogere rangen in het leger bezet wérden door die menschen die niet niet God rekenen. Daarom is het zoo moeilijk voor onze Christen-jongens in dienst. En daarom, om die jongens te steunen, die in een heel an dere omgeving komen, is de arbeid van „Pro Rege" noodzakelijk. Maar hij die arbeid heeft zij de steun der Christen-ouders noodig. De overheid werkt mee. Zij geeft gelegenheid voor gebed en Bijbellezing, en dit is bij vroeger jaren dus al veel gewonnen. Aanklacht tegen vele ouders Maar, vervolgde de heer Gelijnse, die steun wordt lang niet altijd verleend door de ouders. Door „Pro Rege" wordt aan de ouders van de jongens van Chr. huize een vragenlijst toegezonden, waar op o.a. de volgende vragen voorkomen: Verlangt u dat uw zoon de godsdienst oefening van den legerpredikant be zoekt? Welke kerk verlangt gij dat hij bezoekt? Moet 'hij de catechisatie of J.V. bezoeken? enz. En het droevige is dat ongeveer 40 pet, der ouders deze vra genlijst niet terugzendt. Is het wonder dat vele jonge menschen in hun dienstperiode wegzinken in werelds vermaak? Dat is niet door den geest van het leger, dat is doordat de geest der ouders niet. deugt. Als de ouders de arbeid van „Pro Rege" niet steunen is het werk tevcr- geefsch. Ook op het belang van de militaire tehui zen wees spr. en spoorde aan om brieven etc. niet te zenden naar de kazerne, maar naar de Chr. Mil. Tehuizen, Daar hebben ze hun plaats, hun rustig hoekje. Daar wordt de aanknooping gevonden tusschen de CÉir. jongelui. Als Chr. Nederland niet in minachting neerziet op het militaire leven, maar medewerkt een band te leggen tus schen volk en weermacht, dan zal de ar beid die door „Pro Rege" wordt verricht, nog voor vele jonge menschen ten zegen zijn. Jezus is het middelpunt van haar arbeid. Haar arbeid, die drieërlei is, Pro Rége, Pro Regina, Pro Patria, voor Koning Jezus, voor de Koningin, voor 't vaderland. Met gespannen aandacht werd deze rede aangehoord. En duidelijk bleek dat hier voor ons volk nog een groote taak ligt Het slotwoord werd gesproken door bur gemeester Colijru. HAZERSWOUDE OPENING NIEUWE ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS Donderdagmorgen werd de nieuwe Alge meene Begraafplaats, onder zeer groote be langstelling van de ingezetenen, door den heer A. Warnaar, burgemeester der gemeen te, opengeste/ld. Hierbij waren tegenwoordig heer J. van der Meulen, oud-ourgemeev téjr dezer gemeente; de beide wethouders, dé beeren D. de Bruijn en C. A. van Dam; de heer B. den Braver, gemeente-secretaris; de heer J. Dekker, gemeente-opzichter; de heer T. Wezelenburg Kzn.; Ds. P. L. Kiehl, pred. der Ned. Herv. Kerk; Ds. M. Heuse- veldt, pred. der Geref. Kerk, vele belangstel lenden en genoodigden. In de Kapel saamgekomen werd door bur gemeester Warnaar het woord gevoerd. Gaarne maakte spr. van deze gelegenheid gebruik om in korte trekken het een en an der mede te deelen van het tot stand geko men werk. Ofschoon de thans buiten gebruik 'ïlde begraafplaats pas in 1909 is ge sticht, was de toestuur daar sinds lang on houdbaar. De zeer slappe grond ter plaatje maakte iedere verbetering onmogelijk. In de latere jaren, ook reeds voor mijn komst in deze gemeente, heeft dit vraagstuk in het college van B. en W. herhaaldelijk een punt van bespreking uitgemaakt. Men stuitte ech ter steeds op twee groote bezwaren. In dc eerste plaats was het niet gemakkelijk in deze gemeente een terrein te vinden dat go schikt gelegen was voor dit doel en waa" bovendien de grondslag van dien aard was dat niet voor nieuwe teleurstellingen behoef de te worden gevreesd. En in de tweede plaats speelden vooral in de latere jaren, toen de economische omstandigheden zoo eel slechter werden, de finaniciën een zeer groote rol en durfde men een dergelijke groote uitgaaf niet 'best aan. Toch namen do plannen, omdat het vraagstuk steeds urgen ter werd, geleidelijk vastere vormen aar. De aanleg vain een nieuwen provincialen weg, dwars door de Hazerswoudsche Droog makerij, opende, wat de terreinkeuze be "tTéft, mogeilijkhedien die er voor dien niet waren geweest. Op 20 Januari 1934 werd dan ook door den gemeente-opzichter, den heer J. Dekker, rapport uitgebracht aan het toenmalige college van B. en W., waarin hel onhoudbare van de bestaande toestand dui delijk werd aangetoond. En inmiddels werd door liet College bij den Prov. Waterstaat bedongen dat een vergoeding van f 2100, die gegeven zou worden voor een nieuwe af scheiding langs de oude begraafplaats zou mogen worden gereserveerd voor het nieu we plan. Toen spr. in de gemeente kwam waren er voorloopige plannen, wat het ter rein betreft waren er bevredigende mogelijk heden. Met den heer A. v. d. Lelie werden onder handelingen aangeknoopt over den aankoop ■van een geschikt terrein en op 14 Aug. 1934 werd deze overeenkomst door den Raad goedgekeurd. Spr. dankte den heer Van der Lelie namens het gemeentebestuur voor de welwillende houding die hij in deze aango legenheid, zoowel bij den aankoop van het land, als in verband met de uitvoering van het werk, steeds heeft aangenomen. Op 20 April 1935 werd bij den Minister van Sociale Zaken de aanvrage ingediend om dit werk in werkverschaffing te mogen uitvoeren en op 11 Juni 1935 werd de goedkeuring van den Minisiter verkregen. Na heeft wat wik ken en wegen slaagden B. en W. er in een plan op te zetten, waarbij zooveel mogelijk menschen werden te werk gesteld, zonder dat de totale kosten hierdoor al te zeer wer den verhoogd. Half October 1935 kon mot het werk een aanvang worden gemaakt en spr. wil niet nalaten hulde te brengen aan onze Hazerswoudsche schippers en arbei ders, die practisch zonder een enkele uit zondering hebben getoond, dat ze graag wer ken willen en goed werken kunnen. De Ico nen waren bevredigend, in sommige geval len zelfs hooger dan de normen die door de Regeering waren bepaald. Den heer Van 't Hul, dei met 't dagelijksch toezicht was belast, bracht spr. gaarne hu'dc voor zijn werk. Als wij nagaan dat aan dp werk, buiten de toegangshekken, trap, graf kelders en kapel. inclusief de sociale lasten, enz., ruim f 17.000 is vertoond, kan ieder na gaan, dat dit werk ook voor het economisch welzijn van onze arbeiders van groote be te ekenis is' geweest. De uitvoering; van lief 'Aitk loidexds §sel in de KUNSTVEILINGZAAL WITTE DE WITHSTRAAT 28, ROTTERDAM OUDE en MODERNE SCHILDERIJEN AQUARELLEN - MINIATUREN waarbij prachtwerken, in den catalogus vermeld, wolke op aanvraag gratis wordt toegezonden. Alsmede een selecte collectie PERZISCHE TAPIJTEN De veiling zal plaats hebben op DINSDAG 15 en WOENSDAG 16 DECEMBER 1936, telkenmale des avonds om HALF ACHT, ten overstaan van notaris J. C. S. VAN LIS. KIJKDAGEN: ZATERDAG 12 en MAANDAG 14 DECEMBER van 16—5 en van 7—9. DE VEILING HEFFT PLAATS ONDER DIRECTIE VAN ALGEMEENE KUNSTHANDEL (Dir. J. A. van Eijk), Telef. 15756 en KUNSTHANDEL „DE PROTECTOR", Telef. 11344. De aannemers hebben hun werk tot vol komen tevredenheid van hQt gemeentebe stuur opgeleverd. In September 1936 was 't werk zoo ver gevorderd, dat de beplanting kon worden ter hand genomen. Gelukkig be schikt bet gemeentebestuur in den persoon van den heer T. Weselenburg K©n. over een bij uitstele deskundige, op wiens medewer king niet tevergcefsch een beroep werd ge daan. Zoo kwam een beplanting tot stand die bewondering afdwingt. Onze gemeente-opzichter, de heer Dekker, heeft zich met liefde en. groote toewijding voor dezen arbeid gegeven en in sterke mate zijn persoonlijk stempel op het geheel ge drukt. De toegangshekken maken een fraaien en monumentalen indruk, de Kapel draagt de sporen van een cxud-Hollandsche degelijk heid en schoonheid. De begraafplaats zelf is even fraai als practisch ingericht In de ramen zijn in glas en lood enkele eenvou dige symbolische voorstellingen aangebracht, van tijd en eeuwigheid, van leven en dood, allen overheerscht door het Kruis, van de kruisramen. Den heer Dekker betuigt spr. namens het gemeentebestuur zijn bijzonde ren dank. Spr. achtte bet een voorrecht dat ook de heeren predikanten en kerkeraden van de kerkelijke gemeenten, welker leden hier een maal hun laatste rustplaats ©uilen vinden hier tegenwoordig waren. De geestelijke be arbeiding van een belangrijk gedeelte van de bevolking is aan hen toevertrouwd. Moge God hun arbeid rijkelijk zegenen, zoodat van zeer velen diie hier ter ruste zullen worden gelegd, het woord zal gelden, dat boven den ingang van deze Kapel geschreven staat: „Die in Mij gelooft, zal leven, al ware hij ook gestorven", en dat gij op dezen onwain- kelbaren grond ook woorden van rijken troost zult kunnen vinden, als burgers van ons goede dorp hier de laatste eer aan hun lieve afgestorvenen z/ullen komen bewijzen- Hierna werd door den heer J. van der Meulen, oud-burgemeester der gemeente, een woord van dank gebracht aan het ge meentebestuur voor de urtnoodiglng om bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn, waar aan door hem gaarne werd voldaan. In het bijzonder omdat tijdens zijn ambtsvervul ling in de gemeente deze zaak reeds een on derwerp van bespreking heeft uitgemaakt in de Raad en plannen tot uitvoering werden overwogen. Met genoegen m< cht hij nu con- stateeren, dat dit grootie werk, waaiuan zoo veel was verbonden, is tot stand gekomen en op keurige wijze. Door de aanwezigen werd daarop de be- graafplaast bezichtigd. HILLEGOM RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente kwam gister middag om kwart voor twee in vergadering bijeen. Afwezig de heer Meskers. De Voor zitter, Burgemeester Pont, opent op de ge bruikelijke wijze, waarna tot afhandeling van de agenda wordt overgegaan. De voorzitter deelt mede dat Ged. Staten het niet goed vinden dat er thee en siga ren worden gepresenteerd. Punt 3, zijn ver zoeken om ontheffing c.q. oninbaarverkla ring schoolgeld, straatbelast,ing e.d. Dit punt wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Punt 4, vaststelling kohier straatbe lasting en suppletoir-kohier Hondenbelas ting dienst 1936. De begrooting van den schoolartsendienst, dienst 1937, wordt met alg. stemmen vastgesteld. In verband met de steun aan z.g. eigen werkers", komt het Burg. Armbestuur een bedrag van f2200 te kort voor dit jaar. B. en W. stellen vooi dit te verleenen, onder voorwaarde dat al leen voor de eerste levensbehoeften wordt gezorgd bij deze categorie. De steun wordt in natura verstrekt, tot een maximum-bedrag van f6.—. De heer van Dam vraagt of de kleine kweekers hiervoor ook in aanmerking ko men. De voorz. zegt dat al wat arm en be hoeftig is voor steun in aanmerking komt Het voorstel wordt thans met algemeene stemmen aangenomen. Punt 7, voorstel tot het aangaan van een rekeningcourant met de N. V~ Bank voor Ned. Gemeenten, voor 1937. De heer Veldh. van Zanten vraagt, hoe hoog de rente is. De voorz.: 3% pCt. Met algem. stemmen aangenomen. Hernieuwde vaststelling vindt plaats van de beheers- verordeningen ten behoeve van het Gas- en Waterbedrijf en van Openbare Werken. Punt 9: voorstel tot het verleenen van machtiging voor het aangaan van kasgeld- leeningen in 1937. Daar tijdelijke kasgold- leeningen vaak voordeeliger gesloten kun nen worden, dan het opnemen van geld in rek.-courant bij de Bank voor Ned. Ge meenten,vragen B. en W. machtiging om dit in 19G7 te mogen doen zonder daartoe een speciale vergadering bijeen te roepen. Na stemming wordt dit voorstel aangeno men met 10 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Fijma, van Lierop, Paase en Spilker. Punt 10. Benoeming van de leden van de vaste commissiën van bijstand wegens pe riodiek aftreden. De heer Loerakker stelt voor de commissiën bij acclamatie te her benoemen, welk voorstel met algem. stem men wordt aangenomen. Punt 11, voorstel tot wijziging van het Ambtenaren reglement, betreffende vergoeding overwerk. ITet des betreffende art. van bet Reglement wordt in dien zin veranderd dat alleen voor over werk tengevolge van ziekte of ontstentenis (geen vacantie zijnde) van een of meer ambtenaren een vergoeding wordt gegeven. Het voorstel wordt met algem. st. aangeno- Punt 12. Voorstel tot intrekking van het presentiegeld voor de leden van de comm. voor plaatselijk toezicht op het L.O. en de comm .tot wering van schoolverzuim. De voorz. zegt, dat Ged. Staten dit zoo wen- sehen en dat er weinig aan te doen zal zijn. Na eenige tegenstrubbeling goedge keurd. Tegen stemden de heeren Loerakker, Spieker en Pijnaker. Punt 13. Ruiling archief der Ambachts heerlijkheid Hillegom. In verband met plaatsruimte en onbelangrijkheid stellen B. en W. voor vorengenoemd archief, dat hoofd zakelijk zoogenaamde scheidingen en me tingen bevat, welke voor de Gemeente prac tisch geen waarde hebben, in ruil af tp staan tegen een tiental reproducties van etsen van de ambachtsheorcn en ambachtsvrou- en uit het geslacht Six, aan Jhr. J. Six te Amsterdam, den tegenwoordigen Am bachtsheervan Hillegom. Dit voorstel wordt met algemeene aangenomen. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 11 JANUARI Programma 3: 8 Keulen of div; 10.10 DeutscH landsender; 11.20 R. Danmark; 12.06 Parüs R; 13.05 russel VI; 14.20 Diversen; 14.65 Parus R; 15.20 Deutschl-s; 16.20 Parijs R; 17,20 Keulen; 19.05 Diversen; 19.30 Berlijn; 21.20 Droltwlch; 21.40 Brussel Fr; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.33 R. Danmark Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen: 10.35 Lenden Reg; 12.50 Droltwlch; 13.35 Lon don Reg; 16.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.45 :h; 19.50 London Reg; 20.20 Gram.muz. RD; 22 Drc ivlch ZATERDAG 12 DECEMBER Programma 3: 8 Keulen of div; 9.50 Parijs R 11.50 Keulen; 13 20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.35 Brussel Fr; 15.20 Keulen; 18.20 London R 19.20 Diversen; 19.30 Weenen of Boedapest of atv; 2i Boedapest of div.; 21.35 Diversen; 21.50 Berlijn (Leipzig) Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Ionden Reg; 11.23 Droltwlch; 13.20 Lon den Reg; 16.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 19.0S :wlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargenomen door da apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136. A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. H0LLAN0SCHE SOCIËTEIT - - Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN (Adv.) Punt 14, voorstel tot aankoop van het vischrecht in de oude Hillegommerbeek. Dit vischrecht is eigendom van den heer W. F. van Waveren te Heemstede. Deze wil het echter verkoopen voor f 300. De rente en af lossing die de gemeente voor deze trans actie zou moeten betalen, kunnen bestreden worden uit de te bedingen pacht. Aldus wordt besloten. Punt 15 betreft een wijziging in de Pensioenverordening wethouders. Ge- dep. Staten dringen er op aan, gezieai den financieelen toestand der gemeente, om de bepalingen betreffende het weezenpensioen, te doen vervallen. De heer Spilker vindt het eigenaardig dat er geen aandacht wordt ge schonken aan het feit dat het pensioen der oud- wethouders nog hooger is, dan het salaris der tegenwoordige wethouders. De voorz. deelt mede dat hieraan niets te doen is. Het voorstel wordt met algem. stemmen aangenomen. Punt 16. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van schoolgeld. Aangezien de personen die geen inkomen hebben, maar wel een vermogen bezitten, geen schoolgeld behoeven te betalen„ terwijl een arbeider wel schoolgeld betaalt, het geen volgens de wet juist is, zoo wordt thans de weg geboden om hierin veran dering te brengen. De voorz. hoopt dan ook dat het voorstel geen tegenkanting zal on dervinden. Na eenige discussie wordt het voorstel met algem. stemmen aangenomen. Weth. Vermeer brengt een woord van dank en waardeering voor het vele werk dat de ambtenaren hieraan hebben gehad. Punt 17. Comptabiliteitsbesluiten worden aangenomen. Punt 18, nadere behandeling an de onbewoonhaarverklaring van de voningen aan de Molenbuurt- De voorz. deelt mede dat B. en W. bereid zijn bet voorstel tot onbewoonbaarverkla ring in te trekken en den heer Wreede te verzoeken een bouwaanvraag in te dienen, volgens bouwverordening. Ten opzichte van de heeren van Zanten en Van Dooren, wil len B. en W. dit niet doen. Indien deze hee ren binnen 8 dagen geen bericht zenden, dat zij de huizen zullen verbeteren, dan zullen de huizen onmiddellijk onbewoonbaar wor den verklaard De heer Loerakker vindt deze eisch wel wat te zwaar in dezen tijd raagt dan ook of hier rekening mee ge houden kan worden. De Voorz.: Wij kun nen van de verordening geen dood ding maken. Wethouder Vermeer betreurt het, dat hij over dit punt ook nog iets moet zeggen, om dat een der eigenaars op ergerlijke wijze de correspondentie van B. en W., die nog niet eens sreëindigd was. gepubliceerd heeft. Te vens heeft de heer W. van Zanten zijn per soon genoemd in betrekking tot de Boaz- school. als zou hij belang hebben bij het feit dat de wonineen onbewoonbaar worden verklaard .terwijl spreker niet in het bestuur der school zit ,ei> er uiteindelijk dan ook niets mede te maken heeft. Een dergelijke publicatie hoeft hem zeer pijnlijk getroffen. De voorz. vertrouwt dat de Raad thans vol doende is ingelicht en verdaagt dit punt tot de volgende vergadering.. Punt 19. Ont werp van een plan van uitbreiding voor deze gemeente. De voorzitter acht het beter dat de Raad eerst door den Directeur van Openbare Werken wordt ingelicht aangaan de deze uitbreiding. Dit zal geschieden op 18 December a.s. tusschen 34 uur. Dit punt wordt dan ook aangehouden tot de volgen de vergadering. Mededeelingen: Verzoek van M. C. de Wreede om de panden in de Molenbuurt aan te koopen en om deze voortaan te noe men Prins Bernhardbuurt. De Voorzitter vindt het te verregaand om op een derge- gelijk voorstel in te gaan (dit niet in betrek king tot de bewoners). Hij adviseert den Raad dan ook om dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, welk voorstel wordt aangenomen. Bericht is ontvangen van den Hoofdinge. Dir. van den Rijkswaterstaat,, dat er geen rijwielpaden langs den Rijksweg aangelegd worden, aangezien de rijweg tusschen tram en rijwielpad dan te smal zal worden. Aangaande de straatverlichting van deü Rijksweg, dee'+ de voorzitter mede, dat hei

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9