)B WEGFUNDEERING IEDERLANDSCHE HOOGOVENSLAKKEN »ELT HOOYKAAS n.v. fANEN VERSTOEP N.V. RNHEM EN MOERDIJK BAKO IIJDAG ii DECEMBER 1936 PAG. 11 van den Zuidelijken toegangsweg naar de brug over het Hollandsch Diep IS GEMAAKT van VAN IJMUIDEN ROTTERDAM JLLANDSCH AANNEMERSBEDRIJF iGravenhage Groot Hertog£innelaan 39 - Telefoon 336230 UITVOERING VAN GROND-, HEI-, BETONWERKEN EN WEGENBOUW Voerden o.m. uit de eerste werken voor den brugbouw te Lent en Nijmegen, alsmede aanleg toegangswegen tot de bruggen te 99 HEETW ATE ROVEN (wettig ged.) met wanden van iaoleerende „BAKO" plaat, welke nooit kunnen vergaan 1 In tUI bakmatm i prima en zulnlf men oven klieren 100 PROCENT WAAR VOOR UW GELD Bakovenbouw v.h. H. P. DEN BOER N.V. Merwedestraat 48 Dordrecht Drie groote brugroutes tusschen Noord en Zuid Sinds 1926 is begonnen met oen algeheele verbetering van het wegennet, aangepast aan de eischen van het moderne verkeer. Bij het wegenplan van 1932 aijn in do richting noord-zuid drie verkeerswegen ontworpen, leder voorzden van de moodigo bruggen. In den oos te lijken verkeersweg vindt mon «en brug over den Rijn bij Arnhem, een over de Waal bij NiJmegjen en een over de Maas bij Grave. Deze drie bruggen zijn thans reeds voor het verkeer opengesteld. De middelste route splitst zidh ten zuiden van de brug over de Lek bij Vianen in tweeën. Het eone traject loopt via de brug over de Waal bij Zaltbommel en de brug over de Maas bij Hedel naar Den Bosch. De eerste twee bruggen zijn klaar, die te Hedel ls in uitvoering. Het derde traject leidt via de nog te bou wen brug over de Merwede bij Gorcum (1941 gereed) en de reeds ln gebruik zijnde brug over de Bergaöhe Maas bij Keizers veer naar Breda. Van den westelijken verkeersweg van Rotterdam naar het zuidten maakt de tfhans opgeleverde overbrugging van heit Hol landsch Diep deel uit, zoomede ook een brug over de Oude Maas bij Dordrecht, welke in 1938 voltooid zal zijn. Verbinding Oost-West Behalve de verbindingen ln de richting Noord-Zuid, zijn op het Rijkewegenplan nog groote rlvletbruggon voorzien ln de weg var» Rotterdam naar 't Oosten en in do richtingen Oost-West over den Gelderschien IJssel bij Doesburg en Deventer. De brug, die ln eerstgjenoem dien weg over de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht zal wor den gelogd, zal waareohijnlijk eveneens *n 1937 worden aangevat. Voor de brug over dien IJsseH te Deventer is op de ontwerp-Verkeersfondsbegrooting voor 1937 eten eerste bedrag uitgetrokken, zoodiat het ook in hieit voornemen ligt met deze brug spoedig aan te vangen. De brug over den IJseel te Doesburg, die dam nog rest, kan niet worden losgemaakt van een plan tot kanalisatie van den Gelder- Bdben IJssel, dat thans in overweging is. Wanneer uitgemaakt is of deze kanalisatie al dan niet zal worden uitgevoerd, kam over het tijdstip van bouw van deze brug wor d/en beslist Thans is dat nog niet het geval. Indiien zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen mag intusschien verwacht worden, dat owr ongeveer 5 jaar heit brug gen r>]ais afgewerkt. WAT DE BRUG KOSTTE We geven hierbij nog een klein overzicht van de totaalkosten van dit groote bouw- Ten slotte nog lets over die kosten. Dezer dagen hebben we reeds in eenige artikelen velerlei gegevens in veihand met de nieuwe De beide bruggen over het Hollandsch Diep. Luchtfoto K.L.M Oude teekenlng Spoorbrug van Moerdijks che oever gezien. brug onze lezers voorgelegd, om. dat de totaalkosten ruim vier millioen bedragen, tegen 5 6 millioen, die noodig waren voor de bouw van de Spoorbrug. De brug bij Arnhem (252 meter) kostte 3 millioen, die bij Nijmegen (580 meter) 5 millioen, die bij Vianen (500 meter) 2y2 millioen. Bij genoemde 4 millioen komt nog f 85.000 voor grondaankoop en onteigening. De on derbouw kostte pl.m. 1 millioen, de opritten vroegen 1 millioen, en voor de bovenbouw was 2 millioen noodig. De kosten van het brugdek alleen zijn t 120.000 en die van de slijtlaag f 20.000. Bijzondere vermelding verdient, dat da brug. uitgezonderd de grondstoffen waar over "ons land niet beschikt, geheel Neder* landsoh fabrikaat is. it" MENGD NIEUWS R AUTO'S OP V KLUITJE F h' Gecompliceerde botsing i" ioor de gladheid en 6 lichtgewonden Moordrecht heeft op de weg —Rotterdam gisteravond een gecom- ■de auitobotsing plaats gehad, die ge- behoudens veel materieele 6dhade, rit led is afgeloopen. >ei- het begin van het betonnen viaduct le ringvaart van den Zuidplaspolder len door de gladheid van den weg een in iting Gouda rijdende personen-auto, Ion rd door den 35-jarigen handelsreiziger B. uit Nijmegen, die alleen in den zat. De auto kwam dwars over het t te staan. Terzelfder tijd naderde van nderen kant een personenauto, welke jestuurd door den 48-jarigen rijkstuin- pnsulent ir J. M. Riemens uit Den die eveneens eenige inzittende _was. juto reed op den geslipten wagen in. I na deze botsing kwam uit de richting I een vrachtauto met den 26-jarigen leur L. H. uit Rotterdam achter het Ook hij zat alleen in de auto. Dit voer led de twee andere wagens links voor- jna was het gepasseerd, toen van den flams ahen kant een personenauto I bestuurd door den 34-jarigen arts J. Reewijk, die met vrouw en twee kin- jwas. (rachtauito en die van den dokter reden elkaar en het.gevolg was, dat zij met in te voren gebotste auto's in elkaar te zitten. •n de gevolgen te overzien waren, dat de handelsreiziger een gebro ken neusbeen en een wonde aan een knie had. Per auto van den G.GD. ia naar het St. Jozefpaviljoen te Gouda vervoerd. Ir. Riemens was aan het ge zicht gewond en had een tand uit de bovenkaak verloren. De bestuurder van de vrachtauto en het doktersgezin kwamen met den schrik vrij. De twee auto's, die het eerst tegen elkaar reden, werden zwaar beschadigd. Met een kraanwagen zijn zij weggesleept. De andere twee wagens kregen lichter schade en konden op eigen kracht verder rijden, ROOFMOORD OP EEN NEDERLANDER Lijk van chauffeur opgehaald Tusschen Wildert en Ca Imp- hout in België heeft men uit een sloot gister het lijk opgehaald van den Nederlandschen vrachtautobestuurder Comelis Maas uit W o u w. Het is vrij wel zeker, dat de man het slachtoffer van roofmoord is geworden. Men heeft hem het laatst Woensdagavond omstreeks 11 uur te Esschen gezien. Het lijk vertoont schotwonden aan de rechterzijde. De auto heeft men te Deurne bij Antwerpen teruggevonden, het voertuig was niet be schadigd, doch ledig. Het slachtoffer was hooihandelaar van be roep. Tevens hield hij te Wouw een café. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. De man had met zijn vrachtauto een lading hooi naar Mechelen vervoerd en moet op de te rugreis zijn overvallen. Waarschijnlijk had hij een bedrag van ongeveer 1500 Belgische Francs bij zich. Het lijk werd in een langs den weg loopenden sloot gevonden, en z>ou ook messteken vertoonen. De Belgische gen darmerie heeft een onderzoek ingesteld. Klegenheid van de opening van de nieuwe Moerdijkbrug is Dordrecht 's is feestelijk verlicht. Het standb eeld vatl de gebroeders 'de Witt, op de brug wordt met schijnwerpers verli cht. GERAFFINEERDE OPLICHTINGSPOGING Getracht de Twentsche Bank voor 44.000 te benadeelen De toeleg mislukt Aan heit kantoor der Twentsche Bank te Enschedé heeft een geraf fineerde oplichter getracht deze zaak op te lichten voor 44.500. Daar men het geval niet vertrouwde is zijn toe leg mislukt. Het kantoor van deze bank werd gister op gebeld door iemand die zich uitgaf voor den heer G. van Heek, een bekend grootindus trieel aldaar. De man deelde mede, dat hij in den loop van den dag een bedrag noodig zou hebben van 4000 h f 5000, welk bedrag vermoedelijk tegen vier uur door een bode zou worden geïnd. Toen tegen dien tijd dan ook iemand verscheen met een enveloppe, waarin zich een kwitantie bevond met de anderteekening van den heer Van Heek, ver wonderde zich op de bank daar niemand over. Alleen was men verbaasd over het be drag, dat op de kwitantie was ingevuld nl. 44.500 terwijl 's morgens over 4 h 5000 was gesproken. Bovendien ontdekte men eenige afwijkin gen in de handteekening. Daarom hield men den boodschapper aan de praat en informeerde bij den betrokkene of alles wel klopte. Men begrijpt het resultaat, en ook dat de recherche werd gewaarschuwd, die den bood schapper een verhoor afnam. Deze bleek volkomen te goeder trouw. Hij was taxichauffeur en op de Markt aangespro ken door iemand, die zich als vreemdeling voordeed. Deze vroeg hem te rijden naar het modemagazijn van de firma Woudstra aan de Haaksbergerstraat. De chauffeur aan vaardde de opdracht hoewel het genoemde magazijn dacht in de buurt lag. Daar aange komen stapte de passagier uit en deed alsof hij den winkel wilde binnengaan. Hij keerde zich echter om, haalde een enveloppe uit zijn zak en vroeg den chauffeur deze even af te geven aan de Twentsche Bank. Hij moest op een antwoordbrief wachten en de opdracht gever zou die in ontvangst nemen, wanneer hij zijn ziaken bij de fa. Woudsfcra had afge wikkeld. Toen de bode eindelijk met het antwoord verscheen was de onbekende natuurlijk el lang verdwenen. Uit het lange wegblijven van den man had hij de voor de hand liggen de conclusie getrokken, dat de zaak was scheef gegaan. De chauffeur is terstond op vrije voeten gesteld. Naar zijn opdrachtgever wordt thans ijverig gespeurd. Met een sleepboot er van door Drie jeugdige dieven aangehouden De politie te IJumuiden heeft drie jeugdige personen aangehouden, den 19-jarigen W., den 22-jarigen S. en den 24-jarigen B. terzake van diefstal van 'n sleepboot, gemeerd liggen de aan den steiger van de Alkmaar Pakket in het Noordzeekanaal, waarmee zij er van door waren gegaan. Zij hebben het echter niet ver gebracht wegens onbekendheid met navigatie en ma chine. Het gevolg was dat een stoomleiding is gesprongen en dat zij de boot weer spoedig aan den wal hebben moeten meren. De miachine is dermate beschadigd, dat de boot voorloopig niet gebruikt zal kunnen worden, Belangrijke verduistering doof veekoopman O.a. 50 koelen en een auto gestolen Als gevolg van het feit, dat de veekoopman K. K, te Blerik in Limburg in den loop der vorige wede in staat van faillissement is verklaard, is een belangrijke verduistering, door dezen koopman' gepleegd, aan het licht gekomen. De koopman was met zekeren C. J. te Blerik deelgenoot van een N.V. veehan del. Thans is gebleken, dait K, ten nadeele van deze N.V. belaaigrijke verduisteringen heeft gepleegd. Het onderzoek, dat verricht wordt door de gemeentepolitie te Blerik, heeft reeds aangetoond, dat K. ongeveer 50 koeien, een auto en andere goederen, alsmede een bedrag aan contanten» welke aan de N.V. toebehoorden, heeft verduisterd. De veekoopman as voortvluchtig; hij heeft ver moedelijk de wijk naar België genomen. De schatkist opgelicht Grossier tof een jaar veroordeeld Ruim zes jaar geleden, in den zomer van 1930, brandde te L i s s e een suiker pakhuis van den thans 66-jarigen grossier V. af, waarbij, een partij suiker verloren ging. Eenigen tijd na den brand vernam V., dat de voor deze suiker betaalde accijns door de •schatkist gerestitueerd zou worden. Hij zond toen aan den ontvanger een opgaaf, volgens welke op den dag van den brand 5000 K.G. suiker in het pakhuis opgeslagen zou zijn ge weest. De accijns welke hij hiervoor betaald had, ontving hij terug. Eenigen tijd geleden ontving de politie een brief van den vroegeren boekhouder van V. (die .Wegens een verduistering was ontsla gen) waarin deze mededeelde, dat V. zich aan- oplichting had schuldig gemaakt, aange zien de opgaaf van de verbrande suiker veel 'te hoog was geweest. De Staat zou daardoor voor een niet'onbelangrijk bedrag benadeeld zijn jgeworden. V.' stond gister voor de Haarlemsche recht bank terecht. Hem was oplichting ten laste gelegd. In deze zaak werden niet minder dan twee-en-twintig getuigen gehoord, waarvan de meesten verklaringen aflegden over den verkoop van een groote partij suiker aan de Hoofddorpsche winkeliersvereeniging. De be langrijkste getuige was de gewezen boekhou der, die de zaak aan het licht had gebracht. Hij verklaarde onder andere dat verd. ook voor de verzekering een valsche balans had opgemaakt, waarop als waarde van de aan wezige goederen 73X100 stond aangegeven, hoewel de werkelijke waarde 53.000 was. Verdachte ontkende. De officier van Justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman, achtte het ten laste ge legde bewezen eri eischte, rekening houdend met den leeftijd van verd., een jaar ge vangenisstraf. Mr. W. de Rijke pleitte vrijspraak, subs, clementie. De rechtbank zal op 24 December uitspraak doen. TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN De 65-jarige koopman B. H. H. Bever- w ij k, die bij een aanrijding te Santpoort deze week ernstig werd gewond, is in het r.k. ziekenhuis te IJmuiden overleden. De doodelijke aanrijding bij Arnhem Autobestuurder opgespoord De Oosterbeeksche politie is er ln geslaagd, den bestuurder van de auto te vinden, die in den vroegen ochtend van 18 November j.l. op den Utrecht- schenstraatweg tusschen Arnhem en Oosterbeek de postbode P. van Kuilenburg uit Oosterbeek die per rij wiel reed, heeft aangereden,, tengevolge waarvan K. nog denzelfden dag over leed. Van K. werd te omstreeks vijf uur in den ochtend gevonden, bewusteloos liggen de op het rijwielpad. Zijn rijwiel lag in de nabijheid. Ondanks de oproepen en nasporingen der politie bleef de auto-bestuurder onbekend. Thans heeft de Oosterbeeksche politie een veetransporteur uit Randwijk, J. M. C. geheeten, opgespoord, wiens auto overeen komt met het signalement, dat getuigen van de bewuste auto gaven en die in den bewuste ochtend van den 18den November via Oosterbeek en Arnhem naar de Vee markt in den Bosch is gereden. C. verklaart van een aanrijding niets be merkt te hebben. Op de auto zijn ter hoogte van het rij- wielstuur van K. echter krassen gevonden. De auto is voor nader onderzoek in Beslag genomen. Kapitale boerderij afgebrand Twee paarden en tien runderen in de vlammen omgekomen Gistermiddag is te Nes» in de ge meente Utingeradeel, de kapitale boer derij, bewoond door den veehouder S. Bottema, totaal door brand vernield. Terwijl de bewoners het middagmaal ge bruikten, sloegen opeens vlammen uit de geheel met hooi gevulde schuur. Met groote snelheid greep het vuur, dat in den grooten voorraad hooi gretig voed- Ten afschzld. Deri van 2d fcOü?eg 'die 'de Helder wasgoed, en niet duur ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERHORST" NEDÉRHORST DEN BERG Adv, sel vond, om zich heen, zoodat weldra de stal, waar bet vee was ondergebracht werd aangetast. Men slaagde er in een twaalftal koelen twee paarden kwamen in de vlammen orn. Behalve de schuur en de stal brandde het woonhuis tot den grond toe af. De in boedel ging verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse,, doch werd bij het blusschingswerk sterk gehinderd door het ontbreken van voldoen de water in de nabijheid der boerderij. Zij kon slechts water betrekken uit een langg de boerderij loopend slootje. Verzekering dekt de schade. Brand in een kerk te Venlo Sacristie uitgebrand Vanmorgen tie omstreeks half zeven ont dekte de koster van de R.K Kerk van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis, gelegen buiten de Roermondsche Poort te Venlo, dat er brand was ontstaan in de sacristie, welke aan den rechterkant van de kerk ié aangebouwd. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die met groot materiaal uit. rukte. Door snel ingrijpen wist zij uitbrei ding van den brand te voorkomen. Niet voor komen kon echter worden, dat de sacristie met alle daarin aanwezige miskleeren en kerkgewaden totaal uitbrandde. Na ongeveer een uur blusschen had de brandweer het vuur zoover onder .de knie, dat voor uitbreiding niet meer govreesd be hoefde te worden. verbinding Noord-Zuid onderhielden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7