Vestigt U te BREDA Firma A.KRAAIJEVELD Pzn. Het 65-jarig iufcr'eum van Hollands langste brug Enkele gegevens over de nieuwe brug Het Baggerwerk, het Zink- en Stortwerk, de Zandlevering, de uitbouw en het glooiings- werk a. d. Zuidelijken oever N.V, C. KASTELEIN Zoon's Aannemersbedrijf letcentrumvan de Baronie HOLLANDSCHE ASBEST MAATSCHAPPIJ vRIJDAG ii DECEMBER 1936 DERDE BI.AD PAG. 10 't Is niet de eerste keer, dat een De cembermaand de eer te beurt valt, het plekje op de kalender te zijn, waar wordt aangeteekend het historische moment van de opening van een brug over het Hollandsch Diep. Toen de Spoorbrug feestelijk in gebruik werd genomen, was het ook de laatste maand van het jaar, en wel de laatste dag daarvan. Het was op 31 Dec. 1871. Op oudejaarsdag zal dit groote moment dus juist 65 jaren achter ons liggen. De vlaggen waren uitgestoken dien dag, en de trein uit Breda werd aan het Dordt- sche station ontvangen met muziek van de schutterij, die over een prima corps be schikte, later omgezet in het Koninklijk Dordtsch Fanfarecorps. De Spoorbrug een grootsche prestatie De bouw van deze brug genoot bijzondere belangstelling tot ver buiten Dordrecht, ja heel Europa stond verbaasd over deze pres tatie van de Nederlandsche ingenieurs. Van 1867—1871 is er over gedaan. Op 18 Mei 1867 werd de eerste paal voor dit machtige bouwwerk in de grond gedreven. Want ook deze brug ls gebouwd op palen. Niet, zooals de nieuwe, op betonpalen, maar op palen van hout. Alleen de drie Zuidelijke pijlers zijn met op palen gefundeerd, omdat men destijds nog niet kon heien op de diepte die daar aanwezig was. De fundatie zou daar name lijk op pl.m. 22 meter beneden N.A.P. moe ten komen, en dat ging boven, of liever, dat ging beneden het kunnen van de aannemers van heiwerken van dien tijd. Bovendien is de bodem daar veenachtig. Daarom is de fundeering daar door een Fransche onder neming gereed gemaakt, die met behulp van caissons werkte. Men liet dan een groote duikerklok zakken die vol lucht werd ge pompt (vandaar de benaming pneumatische fundeering) en waarin zich werklui bevon-, den, die, wanneer het gevaarte de bodem haa bereikt, daar graafwerk verrichtten. Zoo heeft men daar diep onder water een groot gat gegraven, tot men vasten bodem voor de pijler had gevonden, die toen dus a. h. w. in die diepe kuil is geplaatst. Deze wijze van fundeeren was een gevaarlijk en moeilijk werk. Sliedrechts eerste roem Bij de onderbouw zijn vooral de Slie- crechtsche aannemers betrokken geweest Ilet was hun eerste millioenenwerk, en er was veel durf, moed, volharden en hard werken voor noodig. om dit bijzondere kar wei aan te vatten en tot een goed einde te brengen. De bovenbouw werd op dezelfde wijze ge plaatst als thans is toegepast voor de ver- keersbrug, nadat de spanningen eerst in tegenstelling met thans, ter plaatse aan de wal waren vervaardigd. Ze werden op schui ten naar hun bestemming gebracht, om ze dan met afnemend getij op de rustpunten te laten zakken. De bovenbouw is vervaardigd door de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, dir. Ceuvel en Beelenkamp. Roemrijke brug Vele Jaren heeft deze brug dienst gedaan, en nog denderen er elke dag onophoudelijk lange treinslierten over naar en van het buitenland. Terecht is ze beroemd geworden, want vooral in die tijd is de bouw een prestatie geweest, welke nog steeds bewondering van de vakmenschen afdwingt. Langen tijd was ze de langste brug van Europa. De brug over de Kleine Belt. in 1934 gereed gekomen, is 1100 meter, en die over de Storström tussohen Falster en Seeland in Denemarken, die bijna voltooid is, heeft een lengte van 3300 meter. De Groote Belt, die op de smalste plaatsen 15 K.M. breed is. is niet overbrugd. In de loop der Jaren heeft de brug veel onderhoud gevraagd. Onder meer zijn er kapitalen aan zinkstukken neergelaten, om de fundatie van de pijlers te beschermen en te versterken, wat wegens de sterke stroom in het Hollandsch Diep voortdurend noodig is. Plannen voor een tweede brug Maar op den duur bleek naast deze brug nog meer vaste verbinding noodig tusschen de beide oevers van dit breede water. Aller lei plannen werden gemaakt. Ruim 10 Jaar geleden werd de idee geopperd om 'n nieuwe spoorbrug te bouwen en de oude te bestem men voor .gewoon" verkeer. Maar sinds nam het autoverkeer zoo geweldig toe, dat deze gedachte weldra onbruikbaar bleek. Toen werd een groot plan opgemaakt, dat zeer omvangrijk was, en pas in 1945 zou kunnen zijn uitgevoerd. Later kwam de actie voor versnelde bruggenbouw, en in het daar toe dienende wetsontwerp van Januari 1935 was ook een verkeersbrug over het Holl. Dien opgenomen, met als tijd van opleve ring Voorjaar 1937a De spoorbrug in aanbouw, omstreeks 1870 Nu de brug heelemaal klaar is, nemen we van de geschiedenis van haar wording tot het eerstvolgende jubileum afscheid, en daarom willen we voor het laatst nog eens snuffelen in de talrijke technische gegevens die op dit groote bouwwerk betrekking heb ben. Er zijn zeer interessante bij. Sommige er van zullen straks in alle schoolboekjes staan afgedrukt, zooals deze, dat de brug bestaat uit tien ovenspanningen van 100 meter en dus totaal één kilometer lang is, enz. Maar of al het andere dat over deze Aannemers van Bagger-, Ophoogings- en Oeververdedigingswerken - Zwijndrecht (Telefoon 6254 Dordrecht) verrichtte ten behoeve van den onderbouw der Moerdijkbrug: DORDRECHT Hei-, Fundeering- en Waterbouwkundige Werken, Verhuren van Materieel. Pneumatische breek-boor- zandstraal en verfspuitinrichting. Pompinstallaties van diverse capaciteiten. Speciaal Ingericht voor het heien van betonpalen tot 23 Meter met stoomblokken van 2- 3- en 4 ton slaggewicht. TAKELBLOKKEN, in hout en ijzer, STAALDRAADKABEL. STROPPEN van Staaldraad. Ketting en Touwwerk leveren wij regelmatig als specialisten. Leveranciers der meeste, groote Montagebedrijven en MachinefabrieKen, enz. Vraagt pr(Ja aan onze afdeeling SCHEEPSBENOODIGDHEDEN brug is te vertellen, ook aan de latere ge slachten tot hun stichting en leering als deel der schoolwijsheid zal worden doorge geven, betwijfelen we, en daarom zetten wij ze bij gelegenheid Yftn de opening nog eens zwart op wit. Dat de brug slechts duizend meter lang is, terwijl tevoren het Holl. Diep daar 1400 meter breed was, heeft als oorzaak, dat een breede dam is aangelegd naar een strek dam, die op 400 meter van de Noordelijke oever evenwijdig daarmee is aangebracht op een zandbank, waarvan de Zuidelijke helft is weggebaggerd, zoodat de Zuidelijke geul het Diep meer capaciteit kreeg, wat noodig was door het afdammen van de Noordelijke. Deze normaliseeringswerken zijn uitgevoerd niet door het Bruggenbureau maar als behoorend tot de gewone dienst van de Rijkswaterstaat. De toegangswegen Van deze strekdam is een breede dam naar de Noordelijke oever aangelegd, waar door een heel stuk brug is uitgespaard, wat een financieel voordeel beteekent De Noordelijke toegangsweg, van de weg Dordrecht-Willemsdorp, naar de brug, loopt gedeeltelijk over deze dam en is 1400 meter lang. Ze was vrijwel gelijktijdig met de brug gereed'. De Zuidelijke oprit, die bij de kruising van de Bredaschedijk op de oude weg uit komt. heeft een lengte van 3y2 k.m. Het aanleggen hiervan bracht groote moeilijk heden mee. door de veenachtige bodem. Er ligt daar een veenlaag van 5 4 6 meter ben. N.A.P., die eenige meters moest worden afgegraven, om plaats te maken voor zand, waarvan totaal meer dan een half millioen kub. meter moe6t worden aangevoerd. Veer tien maanden is over deze weg gewerkt door circa 150 werklieden. Eind November was hij gereed. Hij zal de eerstvolgende jaren veel onder houd vragen, want de verzakkingen en het uitwerken van de veenlaag hebben hun tijd noodig om tot rust te komen. De Noordelijke oprit is 7, de Zuidelijke 7,25 meter breed. Er is ruimte om deze breedte zoo noodig te verdubbelen. De onderbouw De onderbouw is in ruim anderhalf jaar gereed gekomen. In Mei 1934 werd hij voor f 953.000 door de Amsterdamsche Ballast Mij. aangenomen, die Dec. 1935 er mee ge reed kwam, terwijl het bestek oplevering vroeg in Juni 1936. Groote moeilijkheid leverde de bouw van het Zuidelijk landhoofd op. waarmee ter stond in Mei een aanvang werd gemaakt Daar moest buitendijks een ontbaggering en binnendijks een ontgraving plaats hebben, daar de grond er slecht was. Een 60.000 M3. zand is er in gebracht 41 K.M, paal-fundeering De negen pijlera en fcw$ê kndhoofdia zijn gefundeerd op achtkante betonnen palen van 2022 meter lengte. Totaal is er een lengte van 41 K.M. van dit materiaal in de grond gedreven, om de 1 K.M. lange brug te kunnen dragen. Alvorens te kunnen beginnen, moest na tuurlijk eerst op de uitgestrekte watervlakte worden uitgerekend waar do pijlers moest moest komen. Daar werd dan een houten hulpsteiger gebouwd, om de ijzeren dam- wanden in ae bodem te kunnen slaan bin nen welke de betonpalen werden geheid (de eerste op 27 Aug. 1934) en de pijler kon worden gebouwd. Totaal was niet minder dan 17000 M2. stalen damwand noodig! De betonpalen steken in een betonlaag, waarop verder de pijler is opgetrokken. Alles is met ijzer gewapend, totaal ongeveer twee milli oen K.G. De totale hoeveelheid voor de on derbouw verwerkte beton is 20.000 kub. meter. De laatste beton werd in aanwezig heid van autoriteiten gestort op 20 Nov. 1935, aan het Noordelijk landhoofd. De stalen damwanden werden na hun dienst te hebben gedaan, ondier water af gebrand. De bovenbouw Zoodra er pijlers gereed waren, kwam men met de bovenbouw aangevaren op hooge stel lages gelegen, die rustten op groote bak ken. Het eerst waren, van het Zuiden gere kend, de 2e en 3e pijler klaar, en op 30 Maart 1935 werden deze door de eerste over spanning verbonden. Het opleggen van zoo'n gevaarte van 900.000 kg. was telkens een zeer interessant en uiterst verantwoordelijk werk. Gebruik makend van dalend tij en door volpompen van de bakken werd ze op haar vier rust punten neergelaten. Tusschen de beide steunpunten op één pijler is 'n groote ruimte gelaten, waardoor met een inspectie-wagen onder de heele brug kan worden doorge- Dat de bovenbouw door acht Nederland sche bedrijven werd vervaardigd, hebben we reeds vermeld, alsmede dat hoofdaannemer was Penn en Bauduin te Dordrecht. Alleen voor het verbinden oer bij de montage te verbinden deelen zijn 400.000 klinknagels verwerkt met een gewicht van 127.000 k.g. Voor de geheele brug waren nocdig 1.1 mil lioen klinknagels. De brug krijgt een aluminium kleur, af gedekt met grafiet, om het glinsteren to temperen. Het verfonprrvlak is 10C.00O M2. Het brugdek Zoodra eenige overspanning'!! hun plaats van bestemming hadden bereikt, werd een aanvang gemaakt met het vervaardigen van het brugdek van gewapend beton. Het is nog iets zwaarder dan de ijzeren overspan ning zelve, weegt gus nog iets meer dan 9.000.000 k.g. In Maart '36 werd met de bouw ervan door de fa. Reef te Oldenzaal een aanvang gemaakt. Totaal is er 600.000 k.g. betonijzer in verwerkt en 4000 kub. meter beton. Het is voorzien van een zeer harde, stroeve slijtlaag, volgens een speciaal, mo dern, procédé, vervaardigd van Egypto- Monolith. Dc hoogte der brug Het hoogste puilt van de brug ls 10.70 boven N.A.P. of 9.50 meter boven gemiddeld hoog water en 11.50 meter boven gemiddeld laag water. Het middelste punt van de brug ligt 2 nieter hooger dan de uiteinden. De Spoorbrug was lager. Aan de Zuide lijke oever bood deze door een draaibrug in een inham gelegenheid voor de scheepvaart om haar te passé eren. Die draaibrug is ver dwenen, en de Spoorbrug is ook nagenoeg op de hoogte van de nieuwe brug gebracht, d.w.z. de tweede en derde overspanning, gerekend van het Zuiden, zijn 3.09 met-ir omhoog gebracht. De ander zijn in een langzame helling gelegd, terwijl de drie Noordelijke gelijk bleven. Het Diep vroeger tweemaal zoo breed Een merkwaardigheid is, dat heit Hol landsch Diep door de bouw van de beide bruggen ongeveer tot op de helft is inge damd. Vóór de Spoorbrug tot stand kwam, was het circa 2200 meter breed. Toen werd ook een dam gelegd, waardoor de brug slechts 14 X 104.25 is pl.m. 1460 meter lang werd. Thans is het Diep weer zoover ver smald, dat met een brug van 1000 meter kon worden volstaan- Geschenken De opening van de nieuwe brug is aan leiding geworden tot het aanbieden van ge schenken, en wel door de twaalf Kamers van Koophandel, die voor de tot standko- ming zich zeer hebben ingespannen, en de K.N.A.C. De twaalf Kamera bieden een geschenk aan, dat moet voorstellen de vreugde over het gereed komen der brug. Het is een bron zen gedenkteeken, ontworpen door den beeld houwer van Halle te Sloterdijk, en wordt aangebracht in de IV*» meter breede opening tusschen de beide middelste overspannin gen. Het stelt voor een juichend} vrouwen figuur. Onder haar zijn golven, waar een school visschcn door schiet, en boven haar zijn storm en regenvlagen en het firmament gesymboliseerd'. De wapens der twaalf Ka mers zijn rondom aangebracht, en een bron zen plaat met inscriptie vermeldt schenking en opdracht. >Het geheel is ruim 7 meter hoog. Het duurt nog eenige maanden eer het kén worden aangebracht De K.N.A.C. heeft door het aanbieden van eén bronzen gedenkplaat aan de Zuidzijde dc - brug zijn waardeering willen uiten voor het werk van de Waterstaat. Deze plaat is ontworpen door den beeldhouwer L. Bolle te Rotterdam. Het hoofdmotief is een relief- stuk van de pont, die zeer getrouw is weer gegeven. Vea-der is een symbolische voor stelling aangebracht van het Holl. Diep, waarboven een overspanning van de nieuwe brug. welke bekend Is om haar natuur schoon en hare vriendelijke bevolking De stad heeft uitstekende terreinen voor industrie gelegen aan spoor en water en aantrekkelijke gedeelten voor woning bouw, o.a. in zeer mooie Villaparken De opvoeding der kinderen wordt verge makkelijkt door de aanwezigheid van ver schillende inrichtingen van voorbereidend hooger, middelbaar en vakonderwijs De Koninklijke Militaire Academie, de ie Breda gelegen infanterie, cavalerie en artillerie geven de stad 'n bijzonder cachet Jan Willem Friso brug? Er zijn stemmen opgegaan om de nieuwe brug Jan Willem Frisobrug te noemen, als herinnering aan den 15-jarigen Frieschen stadhouder, die, na zich in de Spaansche successie-oorlog met roem overladen te heb ben, in verband met de vredesonderhandelin ?en op weg naar het Noorden, bij 't overste en van het Holl. Diep op tragische wijze verdronk. Het pantserschip, dat naar hem is genoemd, zal bij de opening der brug, samen met de O XVI, saluutschoten lossen. Het contact dat er op deze wijze bij de opening zal zijn met het verleden, demon streert aldus meteen op tragische wijze de moeilijkheden die het breede, woelige water van het Holl. Diep aan het verkeer in de weg legde. Dc pont was een rendeerend zaakje! Hoe belangrijk het verkeer over den Moer dijk reeds thans is, blijke uit de volgende gegevens: het aantal auto's, dat door middel van het veer bij Moerdijk werd overgezet, is als volgt: in 1932: 164.753 luxe auto's en 46.265 vrachtauto's; ln 1935: 192.277 luxe auto's en 49.133 vrachtauto's. Ongetwijfeld is zelfs na de opening van de Moerdijkbrug een veel grootere toeneming van het ver keer te verwaohten dan na die van de brug bij Zaltbommel. Immers, de verkeersweg over de Moerdijkbrug vormt de voornaam ste verbinding van de haven Rotterdam met het zuiden van het land en met België. De bruto-opbrengst van de Moerdijk-pont was in 1933 f 380.000 in 1934 ongeveer 4 ton en in 1935 f 430.000. Enkele economische perspectieven We wezen reeds op de belangrijke econo mische beteekenis van de nieuwe brug. In dit verband zij nog de aandacht gevestigd op het feit, dat industrieel Noord-Brabant, dat de n-eiging had zich voor het vervoer harer producten over zee meer tot Antuer- pen en de andere Belgische zeehavens te wenden, dan in het verleden, allicht, nu ook de handicap van plaatekosten en loods gelden goheel of gedeeltelijk is weggewerkt, voor de Nederlandsche zeehavens herwon nen kan worden. Naast het terugwinnen van het verlorene zal uiteraard winnen van nieuw achterland ten zeerste in de hand worden gewerkt. Te denken is hier aan Noord- en Zuid-Limburg en heit West-Duitsohe industrie- en land bouwgebied. Voorts zal de brug ook een opleving van het toerisme van Zuid naar Noord en om gekeerd, in de hand werken. Dat dit groote bouwwerk ls tot stand ge komen in een periode van economische d>:ipressie, verleent aan deze prestatie van historische beteekenis, nog bijzonderen luis ter, en symboliseert de moed en het door zettingsvermogen van dien rechtgeaarden Nederlander. Het effect nog niet volledig Jammer is, dat de brug tusscuen Üorit en Zwijndrecht nog niet gereed is. De moei lijkheden die hier bij voorbereiding en uit voering worden ondervon-den, zijn van dien aard, dat ze zeker niet voor 1938 in gebruik genomen kan worden. Tot zoolang zullen ook nog niet ten volle doorwerken de ver anderde situaties, die een gevolg zijn vart de voltooiing der nieuwe Moerdijkbrug. Een gewichtig moment. Langzaam nadert het uiteinde van de laatste overspanning de plaatswaar het jaren, misschien eeu wen, de brug zal dragen. Deze tegenlicht- opname laat tevens zien, daar de zon ach ter de Spoorbrug opkomt, dat dit ge schiedde op een vroegen zomermorgen VAN DER L 1 N DEN IVELDHUIS. AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN P H. KADE »04 LEUVEHAVEN 177-179 BLOEM STRAAT 55 FABRIEK-KEILEHAVEN-ROTTERDAM j FABRIKANTEN VAN ASBEST-RUBBER, -PAKKING-MAGNESIA-ISOLATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6