POKON .GRONINGEN' RAATUURTJE 1 WOENSDAG 9 DECEMBER 19S6 No. S6!> De fosforzuurbehoefte van den grond Welke fosforzuurmeststof verdient thans aanbeveling? door Ir. 0. J. CL3VEBINGA, Rijks- landbouw-consulent te Zutphen. n. Slakkenmeel bevat het fosforzuur in een vrij ingewikkelde verbinding met kalk en kiezelzuur, maar deze verbinding ontleedt vrij gemakkelijk tot een product xuet dezefde samenstelling als fertifos. Het is bovendien echter naar verhouding zeer rijk aan bijbestanddeelen, die in vele ge vallen zeer nuttig, doch soms ook minder gewenscht kunnen zijn. In de eerste plaats bevat het 48 pCt. kalk, dat voor een deel gebonden is aan fosforzuur en kiezelzuur en dat verder voorkomt als vrije kalk (ongeveer 15 pCt) Al deze kalk komt in zeer werkzamen vorm Voor en kan dus op eenigszins kalkarme gronden een zeer nuttige werking ver- toonen. Groote fouten in den kalk toestand moeten door een a f- zonderlijke bekalking worden hersteld. Daar de groote meerderheid der zandgronden neigt en zelfs iets moet neigen naar de kalkarme zijde, terwijl bovendien in ons klimaat vrij veel kalk uitspoelt (de hoeveelheid die voor de plan tenvoeding wordt gebruikt is practisch van geen beteekenis) kan slakkenmeel hier zeer nuttige diensten bewijzen om het dalen van den kalktoestand tegen te gaan. Men kan daardoor dus kalkmeststoffen helpen uit sparen. Kalk heeft echter evenals fosforzuur, zij het in mindere mate, de zeer hinderlijke eigenschap, dat het gemakkelijk slecht op losbaar wordt in den grond en daardoor zeer moeilijk bewegelijk is. Het vereischt voor de goede verdeeling een krachtige menging met den bouwgrond. Daar dit op grasland niet gaat ervaren wij dan ook, dat het zich hierin zoodanig kan ophoopen, dat de bovenste hoogstens 5 c.M. dikke zodelaag veel kalkrijker kan worden dan verdere lagen van de bouwvoor. Wanneer dergelijk grasland bovendien nog eens ge kalkt is, kan het zelfs gemakkelijk voor komen, dat de zode overkalkt wordt door geregeld gebruik van slakkenmeel. Bij onze jongste onderzoekingen is ons 'duidelijk geworden, dat hierin een vrij ernstig gevaar schuilt. Bij overkalking kan de structuur van den grond, vooral van zandgronden snel terug loopen met alle gevolgen van dien voor het gewas en dus ook van het grasbestand. Op dergelijke in een niet te verwaarloozen aantal voor komende overkalkte graszoden en natuur lijk ook op de slechts spaarzaam voor komende overkalkte bouwlanden, moet siakkenmeel althans tijdelijk vervangen worden door minder kalkrijke fosforzuur- meststoffen zooals fertifos en superfosfaat Andere in het algemeen als zeer nuttig en gewenscht te beschouwen bijbestand deelen van slakkenmeel zijn kiezelzuur, magnesium, mangaan en zoo men wil nog Ijzer. Kiezelzuur is behalve planlenvoedsel feen zeer waardevolle bouwstof voor den opbouw van klei- en humusbestanddeelen, die in den grond een zoo groote rol spelen bij de plantenvoeding. Bovendien heeft kiezelzuur een gunstig effect op dë oplos baarheid van het fosforzuur. Magnesium is tevens onmisbaar bij de plantenvoeding en heeft ^oor verbetering van den kalktoestand als zoodanig een zelfde ontzurende werking als kalk. Mangaan speelt eveneens als voedings stof een nuttige rol en beinvloedt vooral de kwaliteit der producten, o.a. het 10Ó0-kor- relgewicht, terwijl het de kiemkracht ver hoogt. Hoewel het niet mogelijk is al deze bijbestanddeelen, welke .voor een niet onbelangrijk deel 40 c per fles rmede oorzaak van zijn, dat lakkenmeel in de prakt ij k van ouds zoo hoog staat aangeschre ven, in geldswaarde uit te druk ken, dient men er zich toch bij prijsvergel ij kingen ter dege ekenschap van te geven, dat deze in slakkenmeel veel, in superfosfaat veel minder en in fertifos in het geheel niet voor- k om e n. Wij zagen reeds dat dit in een beperkt aantal gevallen, zooals op overkalkte gron den een voordeel kan zijn, doch in de groote meerderheid der gevallen mag men 5t een nadeel noemen. De praktijk zal rstandig handelen, wanneer zij een zoo veelzijdige meststof als slakkenmeel niet lichtvaardig terzijde zet. Overigens kan men dus zeggen, dat uit een zuiver oogpunt van fosforzuurbemes- ting alle drie vrijwel gelijkwaardig mogen worden genoemd, zoodat er omgekeerd uit dien hoofde ook geen enkel bezwaar is om ue een door den ander te vervangen. 3c. De Prijs per procent fosforzuur. Laat men de bijbestanddeelen buiten be schouwing, dan is men gerechtigd, in ver band met de betrekkelijk geringe verschil len, die de meststoffen onderling vertoonen, directe prijsvergelijking per procent oplosbaar fosforzuur te maken. Volgens de ons verstrekte gegevens zal in de eerstvolgende maanden de prijs van het fosforzuur ongeveer zijn: in fertifos 12 ct; in slakkenmeel 14 ct en in superfosfaait 15 ct. Ieder kan voor zich de juste prijsbereke ning op een gegeven oogenblik maken. Fertifos is dus voorloopig het goedkoopst en superfosfaat het duurst. Neemt men echter voor slakkenmeel de bijbestanddeelen in aanmerking, dan is het prijsverschil vooral bij gebruik op matig kalkarme gronden (100 kg. slakkenmeel bevat alleen reeds ongeveer evenveel kalk als 100 k.g. mergel en dan in zeer werk- zamen vorm) minder groot dan het schijnt. Practische conclusies Hoewel zooals uit het voorgaande blijkt de keuze tenslotte vooral bepaald moet worden in verband met de eischen van elk perceel afzonderlijk (kalkarm of overkalkt, behoefte aan magnesium, mangaan, kiezel zuur of niet), zoodat geen algemeen geldig voorschrift kan worden gegeven, is het voor de praktijk toch wellicht nuttig de volgen de wenken, die vrij algemeen toepassing kunnen vinden, te geven: 1. Laat allereerst althans uw zandgronden controleeren op den fosforzuurtoestand (daarbij tegelijk den kali- en kalktoestand) opdat ge niet onnoodig bemest op gronden die ruim voldoende opneembare voorraden bevatten. 2. Tracht onder eJle omstandigheden door goede ontwatering, regeling van den kalk toestand, krachtige organische bemesting en doelmatige bewerking van het leven in den grond en daardoor de kruimelstructuur zoo krachtig mogelijk te maken (ook op grasland is een krachtige organische be mesting onmisbaar). Hierdoor alleen wordt brengen en houden va fosforzuurvoorraden en bemestingen bevorderd. 3. Laat U bij de keuze der fosforzuurmest- stof niet eenzijdig leiden door den prijs per procent opneembaar fosforzuur, maar neem tevens de nuttige en ongewenschte neven werking van bijbestanddeelen, vooral dus die van slakkenmeel in aanmerking. 4. Terwijl men ongeacht de verdere be mesting moet zorgen, dat de kalktoestand aan de hand van grondonderzoek, hetzij door bekalking op peil wordt gebracht, of door ontkalking met zure meststoffen meer naar beneden wordt gedrukt, zal men zoo lang het gewenschte peil nog niet verkre gen is op te kalkarme gronden de voorkeur moeten geven aan het kalkrijke slakken meel, terwijl op flink overkalkte gronden superfosfaat beslist het beste is. In verband met den kalktoestand en de neiging tol daling die deze steeds vertoont komt ferti fos het meest in aanmerking op gronden die in goeden tot ruim voldoenden kalktoe stand verkeeren. Op gronden in goeden kalktoestand be- het in omloop de vastgelegde ook van verdere st8at er dus uit dit oogpunt volstrekt geen bezwaar tegen om slakkenmeel eens een jaar en zelfs wel enkele jaren door fertifos te vervangen. Is de kalktoestand van den grond echter met ruim voldoende, dan zal men er reke ning mede moeten houden, dat men na enkele jaren wat meer zal moeten bijkal- ken. Bovendien bestaat het helaas door grondonderzoek nog niet te controleeren gevaar, dat sommige perceelen behoefte zullen krijgen aan magnesium of mangaan, terwijl men ook de nuttige opbouwende werking van het kiezelzuur mist. 5. Het meest komen graszoden, die door jarenlang gebruik van slakkenmeel en mis schien nog eens een extra bekalking, over kalkt geworden zijn, in aanmerking voor een tijdelijke vervanging van slakkenmeel door fertifos en bij ernstige overkalking ook door superfosfaat 6. Een zeer doelmatig gebruik der fosfor- zuurmeststoffen op bouwland kan zijn, dat men op gronden in niet te hoogen kalk toestand ongeveer de helft of twee-derde van de fosforzuurbemesting in den vorm van slakkenmeel ondiep onderploegt en de rest in dien vorm van fortifos of ook wel superfosfaat voor het zaaien flink inegt. Men krijgt dan een mooie verdeeling door de bouwvoor, terwijl de jonge planten di rect kunnen beschikken over gemakkelijk opneembaar fosforzuur. Dit kan de stevig heid der weefeels, (stevig stroo, harde bie ten) en de vruchtzetting (aantal korrels per aar) bevorderen. 7. Een verstandig landbouwer zorgt dat de structuur van zijn grond in orde is, mede door de regeling van den kalktoe stand. Is dit het geval, dan verdient het niet alleen voor de fosforzuurbemesting, maar evenzeer voor de kali- en stikstof- bemesting alle aanbeveling om naar den vorm der meststoffen wat af te wisselen. Men profiteert dan telkens van andere bij bestanddeelen en voorkomt tevens? dat zich deze zoodanig eenzijdig kunnen ophoopen, dat zij nadeelig kunnen worden. Natuurlijk zal men bij deze afwisseling telkens zooveel mogelijk den vorm kiezen, die op dat oogenblik het goedkoopst is. Deze groote bedrijfsvrijheid kan zich echter alleen de landbouwer veroorloven, die zijn grond in het gewenschte even- wioht heeft gebracht en houdt aan de'hand van grondonderzoek en met behulp van voldoende organische bemesting en doel matige grondbewerking. Laat iedier zorgen, dat hij over deze be drijfsvrijheid, die door geien regeering aan banden wordt gelegd, ten volle de beschik king heeft. Het komt ons voor, dat deze prijsbe rekening niet geheel juist is. Fertifos kost wel 12 cent per percent fosforzuur, doch ddt is af loods. Slakkenmeel kost ongeveer 12.7 oent per percent af loods en superfos faat het meest gebruikt is 14%) komt op 12.7 oent De berekeningen van den schrij ver zullen zijn franco boerderij, maar dan is de prijs van fertifos te laag gesteld. Voor de kalk in slakkenmeel kan men per baal de waarde van 100 Kg. mergel aftrekken, waarmee de prijs van het fosfor zuur met 2y2 3 cent per percent lager gesteld kan worden. Redactie. Chr. Land- en Tuinbouw- onderwijzers Een deeer dagen vergaderde te Rotterdam in het Geheelonthouderstehuis een groep van Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers, om allereerst met elkaar te overleggen, of men niet opnieuw zou trachten meer ver band te krijgen met en onder elkaar. De op komst was niet groot, maar toch besloot men het er niet bij te laten zitten, maar voort te gaan Als eerste winst viel al een tweetal nieuwe ledien te boeken voor de landelijke vereeniging. Door den heer Vink uit Ottoland werd daarna ter sprake gebracht de actie onder de Chr. Jonge Boeren en Tuinders. Ook daar over werd met vrucht van gedachte gewis seld. Ook hierin werd van meerdere kanten steun toegezegd. Meerdere moeilijkheden werden onder de oogen gezien. Tenslotte werd besloten om, wanneer de grootste drukte van het vergaderen wat over zou zijn weer bijeen te komen. Bedrijfsuitkomsten voor de landbouw Het jaarinkomen van den boer In de laatste weken zijn verschillende boekhoudbureaux uitgekomen met de cij fers van de bij hen aangesloten boeren. Ln den regel zijn het niet de sleohtste boeren, die hun bedrijf laten controleeren door zoo'n bureau. Daarom te meer hebben deze cijfers waarde om een kijk te krijgen op het inkomen van den boer en meteen kan dan blijken, dat voor de vaak smalen de opmerking: boeren klagen altijd, als zoo danig geen reden is, omdat er wel degelijk reden is tot klagen. Wij zullen alleen de eindcijfers van eenige van deze boekboudbureaux geven om 't jaar inkomen van den boer, dus het loon, dat hij voor zijn werk en zijn zorgen heeft „geno- te leeren kennen. De verdiensten der minderjarige kinderen is hierbij inbegre pen. Hierbij merken we al dadelijk op, dat de niet-ingewijdie moet bedenken, dat wat de boer uit zijn eigen bedrijf heeft genoten aan levensmiddelen, reeds bij de netto-in komsten is gerekend voor de volle waarde. De netto-inkomsten in Zeeuwsch-Vlaan- deren en in West Noord-Brabant bedroegen gemiddeld 500 600 gld. per jaar. In min der welvarende streken was het veel min der en moest er zelfs geld bij gelegd wor den. Zooafe in het land van Maas en Waal en in het Land van Heusdcn, waar piot groot verlies is gewerkt. Heit gemiddeld inkomen van 316 boeren bij de Zeeuwsohe landbouwmaatschappij angesloten, bedroeg nog geen ƒ1000, n.l. 994 gulden. Van hier naar de Veenkoloniën Is wel een groote eprong, dooh de opbrengst al daar loopt niet zoo ver uiteen met die in Zeeland, en kan als gemiddelde van 125 landbouwbedrijven gemiddeld 20 H.A. groot gesteld worden op 1200 gulden. De 949 landbouwbedrijven, aangesloten bij het boekhoudbureau van de Overijssel- sche landbouwmaatschappij, gaven de vol gende bedrijfsuitkomsten: In het weidegebied was Het gemiddelde inkomen van 244 bedrijven ongeveer 161 gulden; in het zand- en veengebied van 92 bedrijven 249 gulden; in het zandgebied an 475 bedrijven 217 guldien; in de IJssel- streek van 44 bedrijven ruim 94 gulden er in de Veenkoloniën voor ?.5 bedrijven on geveer 400 gulden. Alles per jaar. Het boekhoudlbureau van de Ho 11. Maat schappij van landbouw geeft voor Noord- Holland in het gebied van de Akkerbouw en de gemengde bedrijven, cijfers, die va- rieeren van 13.99 tot 42.52 per H.A. De be drijven zijn gemiddeld groot ca. 35 H.A., zoodat het jaarinkomen van de boeren al daar loopt van 500 tot 1500 gulden. In de weidestreek van Noord-Holland loopt de gemiddelde opbrengst per H.A. van 19.25 tot ƒ36. De grootte varieert van 18 tot 28 H.A., zoodat de gemiddelde inkomsten va- rieeren van 380 tot 720 gulden. In Zuid-Holland zijn de opbrengsten in de akkerbouw en de gemengde bedrijven zeer uiteenloopend en loopen ze al naar de gebieden van ƒ4.93 tot ƒ23.89 per H.A. De grootte der bedrijven varieert van 30 H.A. '8 H.A., zoodat de jaarïmkomsten loopen van nog geen 150 tot 900. De weidestreek van Zuid-Holland geeft nog meer afwisseling in de opbrengetcijfers Deze loopen aldaar vam 0.26 tot 49.88 per H.A. Waar de grootte der bedrijven af wisselt van 25 tot 34 H.A., daar blijkt dat het netto jaarinkomen varieert van ƒ6 tot ƒ1700. Deze cijfers geven een beeld van de ver diensten van den boer in Nederland. Practische proeven met mestvarkens Kan dierlijk eiwit in het voeder ver vangen worden door plantaardig eiwit? Door de sterk dalende varkensprijzen is men tot de vraag gekomen of niet op goed koop er wijze de varkens gevoerd kunnen ♦worden. De toevoeging van visohmeël, ha- ringmeel en diermeel aan de graanmeelrant soenen der mestvarkens hadden wel heel gunstige resultaten opgeleverd, doch de prijs was tamelijk hoog, te hoog, in elk géval, voor de geheel ingezonken prijzen, die men voor de varkens krijgt. Daardoor kwaim de vraag naar voren of deze eiwitrijke stoffen niet door andere te vervangen zouden zijn, zij het dan voor de helft, door plantaardige eiwitstoffen bijvoor beeld. Deze kon men veel goedkooper ver krijgen in de vorm van geëxtraheerd soya- meel, geëxtraheerd grondnotenmeel en co- cosmeeL Sedert 1931 zijn hiermede proeven geno men onder leiding van de „proeven- missie", welke commissie een samenwer king inhoudt van het Centraal Veevoeder bureau in Nederland en de Phyaiologische Afdeeling van het Rijkslandbouwproefsta- tion te Hoorn. Zeer breed opgezette proeven zijn geno men en nauwkeurig heeft men de resulta ten nagegaan. Hierbij is natuurlijk ook ge bruik gemaakt van andere proeven op dit gebied, b.v. de resultaten van de Engelsche proefstations, van het Amerikaansche proef station te lowa, van de proeven die ln Duit6chland genomen zijn. Wat in ons land op dit gebied is bereikt, is neergelegd in een uitvoerige beschrijving van de genomen proeven en van de daarbij verkregen uitkomsten. Het geheel is geworden een voor varkens houdiens zeer leerzaam boekwerk van 80 pagina's. De resultaten geven aanleiding tot de conclusie, dat tegen halve vervanging van het dierlijk eiwtvoer door plantaardig in overigens goed samengestelde rantsoenen voor mestvarkens boven 60 kg. levend ge wicht geen bedenkingen behoeven te wor den gemaakt. Bij de jongere dieren bestaat hiertegen wel geen overwegend bezwaar, maar moet toch eenige voorzichtigheid in acht genomen worden. Wij raden varkenshouders aan een exem plaar van deze publicatie aan te vragen. Ze zijn gratis te bekomen bij den secretaris van het Centraal Veevoederbureau in Ne derland, Ir J. van Laarhoven te Raalte. De tuinbouwkalender Herwig's kalender „Buitenleven" Een zeer mooie weekkalender met 54 prachtige foto's over bloemen en planten, een enkele op het gebied van de vrije natuur. Aan den rugkant van elke bladzijde een inlichting over de afgebeelde plant, of wel instructies voor het verzorgen van bloemen en planten in de week waarop het kalender blad betrekking heeft. De redactie is ver zorgd door den heer A. J. Herwig te Bussum, aan bloemenliefhebbers wel bekend door zijn wekelijksche radiopraatjes. Het schild is rustig uitgevoerd in tinten van sepia, waarop in gouden letters de nood zakelijke tekst. De eerste foto op het titel blad is al direct bijzonder geslaagd: een doorblik tusschen boomen naar bloeiende bloembolleniperken, een belofte voor de ko mende lente. Maar ook de foto's op elk week blad zijn zonder uitzondering mooi afgedrukt op crème kunstdrukpapier. Op elk weekblad is ruimte voor tuin- notities. Een kalender, die ieder graag zal wil]»" bezitten. Dat kan, want de prijs is verwon derlijk laag gehouden. Ontvangen geschriften Verslag over de werkzaamheden van den Plantenziektenknndlgen Dienst ln 1935. Door den Plantenziektenkundigen Dienst i al heel wat gedaan in het belang van de land- en tuinbouw. Dat blijkt ten overvloede nog uit het verslag over wat in 1935 is ge daan door dezen dienst. Bij het Inzien van dit verslag, dat zeer leerzaam is, omdat het van allerlei middelen, die in den handel zijn, de bruikbaarheid, getoetst aan de prac- tijk, vermeldt, viel het ons op dat ook niet phytopathologische adviezen verstrekt wor den. Zoo b.v. in het geval te Waddinxveen, waar het zwemwater onbruikbaar was door de enorme hoeveelheden watervlooien, die door het middel dat dece Dienst aanbeval verdwenen. Ook bij allerlei huisplagen werl advies gegeven. Maar hoofdzaak is de (bestrijding der plan tenziekten. En op dit terrein is, zooals uit dit verslag blijkt, heel wat gepresteerd. Ma rkto verzicht (Medegedeeld door het Oentr. Bur.) Voerartikelen De afgeloopen week bradfit weer een veel vastere stemming op de graanmarkt, waar van in dn eerste plaats het artikel mais profiteerde. Weliswaar kwam er aan het slot der week een kleine Inzinking, doch thans heeft de prijshoudende stemming weer de overhand. De overige voedergranen, zooala gerst en rogge, alsmede voertarwe waren ook iets vaster, doch hier was de verhooging min der groot. Gerst blijft zeer schaarsch, voor al in de betere kwaliteiten. Rogge is feite lijk voor voederdoeleiniden wat te hoog ge- loopen, zoodat de omzet van voerrogge min of meer vastgeloopen is. Aan de hand van de vraagprijzen voor blanke rogge en d9 huidige denaturati©vergoeding, komt deze boven de maisprijaen uit De havermarkt is stilgelegd, omdat de uitvoer gehinderd wordt tengevolge van de nieuwe bepalingen der regeering, waarbij fixatie van de terug gave der monopolie/heffingen niet meer toegestaan is. De export wordt daardoor bemoeilijkt, aangezien de exporteur niet het risico wil loopen, dat tusschen verkoop- en uitvoerdatum de heffing wordt verlaagd en daardoor ook dë restitutie bij uitvoer. De koekenmarkt blijft vast gestemd. Lijn koeken, palm- en coco9koek zijn onver anderd in prijs; eoyakoek en schroot zijn verder in prij6 verhoogd. In!, grondnoten- koek niet voor directe levering aangebo den. Met Ingang van Maartdag is de monopo- Meheffing op buitenlandsche visch- en dier- meelsoorten van ƒ1.50 per 100 Kg. ver laad tot J 0.75. In verband hiermede zijn deze artikelen lager genoteerd. Meststoffen Stikstofmeststoffoü. in stikstof P. DE VOGEL Pzn TELEF. 53 BERKEL Z. H. H'iisbrand- en Industrie!# H.H. EIERVE'RZENDERS!! Wanneer U in alle richtingen heh geprobeerd een goed afzetgebied voor Uw eieren te vinden, en niet naar wensch zijt geslaagd, probeer het dan eens bij DE ROTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM Telefoon 13649 Warmoeziersstraat S 3739 Recht van controle voor H.H. Zenders Directe afrekening na iedere veiling TH. W. POOLMAN, Dir.-Veilingmeester Alg. OnderL Haatseh. Verzekert)c van Paarden en Rundvee. Catharijneslnpel 75 UTRECB1 TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke Voorwaard* tegen lage onderlinge of yaste 1 RESERVE: 165.901.1L Deskundige vertegenw. gevraag G. J.WOUDA- ORANJEWOUÜ SPECIAAL ADRES voor le kwalitel TUIN-, BLOEM- en LANDBOUWZADEN en origineele FRIESOHE ELEIPOOTAARDAPPELEJ BELASTINGZAKEN - BOEKHOUD» Voor ALBLASSER WAARD K la Uw aangewezen adres: j J. VAN HOVEN SLIEDRECHs TeL 271 D 15 (by de Tolsteeg Central. Boekhouding toot .Ue badrljvi ■5 GLAS per klet 54 ruiten 51.5 X SS cm. k 1 6.75 «6 ruiten 69.5 X 48.5 chl L B.T5 v 47 ruiten 59.6 X 88 cm. 4 b.t5 s 94 ruiten 88 X 29.6 am< A 5.75 120 ruiten 82.6 X 27 cm. k f 5.75 ,A 21 ruiten 141X78 em. k 14JB 0 Dubbeldik glas. Klatan gratis Niet fraaiS v. d. BURGH's Glashandcz TELEFOON 15 MAASLAND JZ.-I ia niets nieuwe te melden van 'de afge!os pen week. v Thomasmsel In twee oprichten! '7- men bij dit artikel ia afwachting. Allereerst waoht mien op beter weer. H?' voortdurende regenachtige en stormachtij'1 weer is wel een groote teleurstelling gz, weest. Op tal van plaatsen, waar men g wend is in November en December la zaaien, hëeft men eenvoudig afgewacht ts het beter weer zou worden. Dait is het nog niet. Een gevolg van een en ander z echter zeer zeker «en opstopping in de e levering van thomasmeel moeten rijn, èL straks iedereen tegelijk bediend wil word^ Ten tweede wacht men op de ontwikï ling van de markt Deze was de laaü weken .niet vast te noemen en ïn verbatt daarmede bleven de importeurs in het t gemeen ook wat afzijdig. Toch blijft men de Belgisofie markt ra aandaëht volgen. (Q Door de betere binaenlartcfeoÏÏe vraag jt België rijn de fabrieken iets terughoud der geworden en hebben rij aldaar en oL voor de export, haar prijzen iets verhoogd De Luxemburgers, die den laateten ttf ook goedkoop naar België leverden, hebb* deeelfdo taktiek toegepast en de prijzirt eveneens iets verhoogd, i 349 Mijn veestapel breidt zich uit Dat is een goed teeken zal men zeggen. In 't algemeen is dat waar. Maar er zijn Uitzonderingen. Missohien is mijn geval wel zoo'n uitzon dering. 'k Had vroeger één paard Nu heb ik mij, ïeggen ze of zegt men, een tweede klepper aangeschaft waarop ik lustig ga rijden. Sommigen noemen het doordraven. Maar 'dat zijn er enkelen. En die enkelen hebben heel wat genoegen, beweren ze, in mijn be oefeningen van de ruitersport Het gros spreekt niet van doordraven, dat ïs zoo'n raar woord, doch van het nemen van hindernissen en dat, zooals men dit in de ruitersporttermen uitdrukt in „fraaie stijl'. 'k Kreeg een krul in mijn neus toen ik dit hoorde en mijn kuif kreeg een extra golf Van louter aandoening en zonder hulp van de haarpeuteraars. It Was mij zulke prestaties niet bewust en had geen flauw benul er van wat ze nu wel bedoelden met mijn veestapel, met mijn paarden, mijn doordraven en mijn hinder nissen-nemen. Maar ten slotte ging mij een lampje op. Iemand beweerde, dat het margarine- paard zeker veranderd was in een ceöpera- Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis tie-kmollertje. „O, bedoel je dat!" zong ik. Ale je ouder wordt gaat je denken en doorden ken wat trager, weet ge. Men doelde op mijn stokpaarden en dacht dat ik NAAST EET MARGARINE STOKPAARDJE EEN COÖPERATIESTOKPAARDJE, had opgetuigd Och laat een oud mensch zoo z'n liefheb berijtjes. Maar een stokpaardje is het niet 't Is een stevige boerenknol. Daarmee nam ik een hindernis in het landbouwschrfj- versconeours. De z.g. coöperatie, die een ge wone handelszaak geworden is en dengenen, die zich dat laten getroosten, vele land- bouwvereenigingen, met een gouden muil korf (dat woord is niet door mij uitgedacht) de mond snoeren. Maar nu zwijg ik er voorloopig weer een poosje over. Als men (begint te denken, dat ik op stokpaardje® rijden ga, dan zwijg ik. Ge weet hoe dat met het margarinepaardje gegaan is. 'k Had anders nog wel Wat stof om over coöperaties, dit geen coöperaties zijn, te pra ten. B.v. over zulke die electrische stroom leveren, dat doet men ook al coöperatief en als een malerij tióh van zulke coöperatie af scheidt en dus, naar het zeggen, Veel duur der uit zal rijn, dan blijkt dat ze meer als 1000 gulden voordeel per jaar hebben. Zoo over konkelarij om kleinere coöperaties, echte coöperaties, maar in de macht te krij gen. "k Zou misschien wel een praatuurtje zoek kunnen brengen aan dit alles. Maar ik zal nu eens zwijgen. Misschien komt het ondere nog wel eens loa Doch 't is nu voorloopig genoeg, 't Wordt zoo'n bedompte boel, hé! Ga liever als het weer het eenigszins toelaat wat frissohe lucht happen. Dat hebt ge na, zoo iets noodig. Ga dus naar DE TUIN, WAAR NOG WEL WAT TE BELEVEN IS. Ook nog wel wat te doen. Velen meenen van niet. Als men nog verzuimde de tuin voor win- terrust in orde te maken, dan kan het nog heel goed. Mits de grond door sneeuw en regen niet slikkerig is gewrorden en er bij 't omspitten 'n papperige massa zou ontstaan Als dat zoo is dan kan men beter deze win ter de grond zoo maar laten liggen. Men zou meer bederven dan goedmaken. Maar als het wel kan dan moet men an ders spitten dan men in het voorjaar zou doen. Maakt men dan de grond zoo fijn en gelijk mogelijk, nu laat men de aarde ruw, m groote stukken liggen zonder ze fijn te maken. Men spit met grove speten en harkt of steekt niets fijn. Op deze wijze de tuin in de winter te laten Liggen is heel goed voor de «tructuur van de grond. De vorst, als deze komt wij hebben zooveel losse winters tegenwoordig zal de groote klui ten stuk doen .vriezen en de aard van de, grond gunstig beïnvloeden. We moeten er nog even op wijzen, dat men goed diep moet spitten. Sommigen kunnen zoo vlug hun lapje grond omwerken. Maar het is er dan ook naar. De grond is maar oppervlakkig losgemaakt en de ondergrond blijft dicht en belemmert een goede planten groei. De sahop zoo recht mogelijk in de grond steken, en zóó diep, dat ze geheel on der de grond verdwijnt. De plakken niet zoo heel dik nemen, hoogstens 6 a 7 c.M. men behoeft er geen cent.imetertje bij te nemen. 'k Wil hier even wijzen op het voor par ticulieren zeer geschikte en fraaie MAANDBLAD BUITENLEVEN van de bekende Herwig, die bij zoovelen door de radio bekend is, door de praatjes die hij houdt over de bloemen en planten uit kamer en tuin. Particulieren hebben hier heel veel aan. 'tBlad komt eens per maand en geeft 'n groot aantal fraaie afbeeldingen te zien. De lectuur ia zeer belangrijk en steeds interessant en vlot geschreven. In het laatste nummer b.v. is weer voel dat de liefhebber zal interesseeren. Wij moeten ech ter opmerken, dat het bemestingsadvies, dat in het artikel de Groentetuin in December gegeven wordt niet zonder eenige bedenking is. De sohrijver huldigt nog de oude en ge heel verouderde leer, dat slakkenmeel al leen in het najaar gegeven kan worden. Zoo was het vroeger. Zoo meende men vroeger. Doch èn de fabricage is anders en opk de practijk heeft wel geheel anders geleerd. Men kan deze gerust in het voorjaar geven. Geeft daarmede ook heel wat kalk. En dat heeft de groentetuin ook noodig. Vele tuinen en tuintje® Hebben 'dat dringend noodig zelfs en vele mislukkingen zijn aan kalkge- brek te wijten, 't Is daarom fout dat in be doel artikel geheel niet op de behoefte van kalk gewezen wordt. Dat meststoffen aanbe volen worden, die op de vaak toch al geringe kalkvoorraad van de bodem een groote aan val doen, die de bodem en dus de planten groei zal schaden. Met super en met zwavel zure ammoniak zooals in alle vijf gevallen geadviseerd wordt, wordt de grond steeds zuurder. Als daar niets aan gedaan wordt En daarover zwijgt de adviseur ten eenen- male. Had hij voor super eveniwel slakkenmeel aangeraden dan was dit alvast een goede raad geweest. Nu wordt niet eens gezegd welke super bedoeld wordt De gehaltes loo pen nogal uiteen, yan 14 tot 20 percent Neen dit bemestingsadviés is niet van gevaar ont bloot. Alleen bij de groep peulen, erwten, capucijners en tuinboonen wordt gezegd dat in plaats van 8 K.G. super ook (in het na jaar, maar voorjaars kan 't ook best) 12 Kg. Thomasslakkenmeel gegeven kan worden en wJordt aangeraden chili te nemen. Overal el ders is het advies zwavelzure ammoniak. (Söhrijver bedoelt toch zeker met zw. amo- niak door hem steeds met één m geschre ven, de bekende zwavelzure ammoniak?). Men moet met zijn adviezen aan particu lieren uiterst voorzichtig zijn. Ook VOORZICHTIG MET EMIGRATIE NAAR NIEUW-GUINEA. Dat is dezer dagen nog eens weer naar vd- rea gekomen op de Indi' Jfj te Wageningen waar Ir. M. B. Smits er 0 wees, dat thans veel reclame gemaakt wör) i voor vestiging op Nieuw-Guinea. Dit zou v<j gens de heer Smits voortvloeien uit een o( juiste opvatting omtrent de functie van de i grond m het bedrijf. De waarde daarvan i potentieel, en daarom in Nieuw Guinea a beteekenend. Ook wanneer Nieuw Guini een vruchtbaarder land was dan het is ook als landbouwarbeid door European* daar mogelijk was, zouden eventueele set iers toch een strop hebben. Ze zouden a stand hebben gedaan van een groot bei aan thans niet gewaardeerde goederen diensten in onze maatschappij om een fi' tieve waarde daarvoor in de plaats te krj gen. Waar bovendien de menschen waa onder de propaganda gevoerd werd ni<3 weten van de ongelooflijk harde levensvol waarden, die hen zonder hulp van het grod kapitaal wachten in de rimboe, achtte spii ker deze propaganda bijna misdadig. Het i exploitatie brengen van deze streken is ee taak voor een grootbedrijf, en dit kan veè licht eenige tientallen Europeesche werl krachten gebruiken. Velen uit de vergadering waren den spn ker dankbaar, omdat hij duidelijk had aa: getoond, waarom vestiging van Nederland sche boeren in Indië niet mogelijk is. D, reclame voor Nieuw Guinea wordt algemed afgekeurd. Nu moogt gij 't afkeuren wat it ga doei ik doe het tooh en zeg .Tot 'de volgende week, PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8