STADSNIEUWS RIJKSPENSIOENVERZtKËRIüG WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 De Kersttoeslag voor werkloozen Versiering en verlichting De Leidsche Werkloozenvereeniging heeft een adres gericht tot B. en W. dezer ge meente, waarin verzocht wordt de Kerst- toeslag ad 25 pet. van het steunbedrag te venhoogen tot 50 pet. De slachttarieven voor de varkens De slagers willen verlaging Door de Slagerspatroons-vereeniging voor Leiden en Omstreken en door de R. K. Slagerspatroonsvereeniging is aan B. en W en den Raad een adres gericht, waarin deze vereenigingen, in aanmerking nemende, dat de invoer van varkensvleesch van af het platteland en in het bijzonder van uit Gel derland, in onze gemeente steeds meer en meer toeneemt, dat daardoor voor de Leidsche slagers en grossiers een onhoudbare toestand ont staat, omdat de prijs van het varkens- vleesch, hetwelk wordt ingevoerd, lager is van het varkensvleesch hier, zoodat de be narde toestand van het zwaar belaste sla- gersbedrijf daardoor nog verergert, verzoeken de slachttarieven voor de zware varkens met 50 pet. en voor de lichte met 70 pet. te willen verminderen Zij voorzien, dat dit aan de gemeenschap ten goede zal komen, want niet alleen de grossiers en slagers in deze gemeente zullen beter kunnen concurreercn met degenen die nu vloesch van buiten invoeren, doch, door dat het aantal slachtingen hier zeer zal vermeerderen, zal dit nieuwe werkgelegen heid scheppen Zij betreuren het, dat een mooie inrich ting als de nieuwe varkenshal voor ln paar varkens zal moeten worden gebruikt, wan neer de tarieven blijven zooals ze zijn. Zij zijn van oordeel, dat een plaats als Leiden, met pen groote veemarkt, en een openb. slachthuis met spoorverbinding, bij verlaagde tarieven in staat zal zijn vleesch uit te voeren. Zij vragen zich af wat een bedrijfswinst als het openbaar slachthuis oplevert, baat, wanneer deze anderzijds dubbel aan steun- uitkeering moet worden uitgegeven. Er kun nen op een drukke slachtplaats heel wat mensohen werk vinden. Zij zijn alzoo overtuigd, dat een verlaging van de slachttarieven niet alleen een groot voordeel voor het slagersbedrijf in de ge meente Leiden zal beteekenen, doch uitein delijk ook aan de gemeente Leiden geen financieele schade zal brengen. Zij dringen er daarom op aan tot verla ging van de slachttarieven, als door hen bedoeld, te willen overgaan. Collecte Nationaal Huwelijksgeschenk Een laatste oproep Wij herinneren er aan,, dat morgen hier ter stede de collecte zal worden gehouden ten bate van het aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk. Van des morgens 10 tot des middags 4 uur bestaat er in de Stadsgehoorzaal voor hen, die reeds bijdroegen of zulks alsnog wensdlien te doen, gelegenheid om hun handteekenmg te plaatsen op lijsten, welke eveneens aan het Koninklijk Bruidspaar zullen worden aangeboden, terwijl ook even tueele giften daar gaarne worden aanvaard. Aan ons Bureau bestaat nog tot Vrijdag middag 5 uur gelegenheid bijdragen te stor ten. Men bedenke dus goed dat heit thans de laatste kans is om bij te dtragen aan het huwelijksgeschenk van het geheele Neder- landsche volk. Na deze laatste collecte beschouwt ook het plaatselijk inzamelingscomité zijn taak als geëindigd. St. Nicolaasbezoek aan Kinderhuis Jeruel Een prachtig initiatief van twee jongens Wat een interessant gezicht bood de St. Nicolaasavond, voorbereid door twee jeugdige philantropen, de scholieren J. K. en J. v. D„ aan 56 van de armste kinderen, die deelnemen aan de mor genkindervoeding in Gebouw „Jeruel", Middelstegracht 3. Een aardige gedachte van die twee jon gens om den ouden Sint te bewegen die arme kleinen een bezoek te brengen. O als St. Nicolaas maar genegen was, dan wilden zij wel het initiatief nemen om de gelden bijeen te brengen. En de afspraak kwam tot stand. Toen togen zij aan 't werk en 't ge heele jaar zijn zij bezig geweest alles te ver zamelen en te maken wat voor een ba zar noodig is, welke zij dan ook in Novem ber gehouden hebben. Vader en moeder von den het goed, dat de zolder in beslag werd genomen tot het inrichten van een bazar. Alle familieleden, vrienden, kennissen wer den aangespoord de klimtooht naar den zol der te ondernemen en 't werd een geloop van je welste. Wie zou twee glundere jon gens zulk een bezoek hebben kunnen wei geren? De resultaten waren verrassend. Per auto arriveerden Maandagavond St. Nico laas met zijn beide zwarte knechts in groot ornaat. Met enthousiasme en gezang werden ze ontvangen. Sommigen hadden een aardig onderhoud met Sint, anderen kregen een rake vermaning; Sint bleek met alles van hen goed op de hoogte te zijn, doch 't liep voor allen wonderwel af. Beide zwarte Pie ten deelden met gullen lach lekkernijen uit en ieder kind ontving van St. Nicolaas per soonlijk een stuk speelgoed. Opgetogen trok ken de kinderen huiswaarts, 't Zal de klei nen nog lang heugen. Och, velen, die geen blik in de wereld van zorgen hebben, kunnen zich zoo moeilijk voorstellen, wat zoo'n uurtje van verrukking voor die kleinen beteekent! De directie van Jeruël zou 't onmogelijk hebben kunnen be kostigen en wat was het een verrassing voor haar, toen Sint bij dit alles haar een enve loppe ter hand stelde met het bedrag, dat die twee jongens nog hadden overgehouden van de opbrengst van hun zolder-bazar. f 30.74: ten bate van de morgeirkindervoe- ding. Moge door dit voorbeeld vele harten ge opend worden voor dit mooie werk. Bravo, jongens! BURGERI 1JKE STAND Verschoor d OVERLEDEN: J C H Steenhuls. m 64 J. H E Giesen, dr. 23 E E de Wolfv Koope ten, vr, J. E AWempe, xn., 68 4. Bi] de huwelijksfeesten De Contact-Commissie van Vereenigingen op Nationalen Grondslag te Leiden verzoekt de burgerij zooveel mogelijk door versiering en verlichting van winkels en huizen, het aspect van de stad bij de feestelijkheden op 4 Januari 1937 ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, te willen verhoogen De commissie zal de buurtcomimissies uit- noodigen de beoordeeling van de versiering en verlichting van winkels en huizen zelf ter hand te nemen, buurtsgewjjs. De commissie stelt voor dat doel ter be schikking van iedere buurtcommissie. clie zulks vóór 15 dezer zal verzoeken, twee bronzen medailles met de beeltenis van Prinses Juliana en Prins Bernhard, en wol één voor de „fraaiste" versiering en/of ver lichting en één voor de „aardigste" ver siering en/of verlichting. Het ligt verder in de bedoeling van de commissie om de versiering en verlichting van de versierde buurten al9 geheel te doen beoordeelen door een daartoe in te stellen jury en de jury daartoe ter beschikking te stellen een oorkonde, welke aan de fraaist versierde buurt zal worden uitgereikt. Buurtcommissies, welke voor een beoor deeling in aanmerking willen komen, wor den verzocht eveneens hiervan mededeeling te doen aan de contact-commissie. Secreta ris van de contact-commissie is de heer J. Mulder, Steenschuur 16, alhier. Buurtvereeniging „Hoogewoerd Vooruit". Algemeens vergadering Maandagavond werd in de groote zaal van den heer W. F. van Wijk, Hoogewoerd 10610S, alhier, een algemeene vergadering van de bewoners der Hoogewoerd gehouden Na een openingswoord van den voorzitter, den heer F. G. Mastenbroek, werden de notulen door den secretaris, den heer H. M. Verhulst, voorgelezen en goedgekeurd, waarna de penningmeester, de heer J. H. Maas, rapport uitbracht ovex de geldmid delen. waarbij hij er op wees, dat zoo langzamerhand een vrij aardige inventaris van versieringsmaterialen als blijvend be zit der vereeniging te vermelden valt. Vervolgens hield de heer H. Trossel een uitvoerige ir leiding betreffende een ontwier pen, passende feestelijke versiering ter ge legenheid van de a.s. huwelijksfeesten van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard, waarbij ook een electrische licht- versiering is ingelascht. Ter toelichting was een compleet model, aanwezig, dat algemeen bewonderd werd door de aanwezigen. Bij de discussies werden de noodige uit eenzettingen gegeven, waarna tot stemming werd overgegaan. Met algemeene stemmen werd besloten een versiering met verlichting te doen aanbrengen, mits de noodige gel delijke bijdragen .door de bewoners gegeven zullen worden; een dezer dagen zal een in zameling worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat, zoo moge lijk. de versiering den 23sten Dec. a.s. ge reed zal zijn, zoodat met de komende don kere dagen ran Kerstmis de Hoogewoerd, al is het dan tijdelijk een aanvulling op de bestaande straatverlichting zal hebben, het geen niet overbodig mag heeten. Bij de rondvraag werd o. m, gevraagd of er reeds iets betreffende een verbeterde straatverlichting bekend was. Van bestuurs zijde werd medegedeeld, dat op een gezon den request aan den gemeenteraad tot op heden nog geen antwoord was binnengeko men, doch dat men hoopvol dienaangaande gestemd bleef, en binnenkort het heugelijk nieuws aan de bewoners verwachtte te kunnen mededeelen, dat een stralende ver lichting zal worden aangebracht. Augusteïsche reliefceramiek Lezing van Prof. Dr. A. Oxé Dinsdagavond hield Prof. Oxé uit Kre- feld een lezing in het Museum van Oud heden over Augusteïsche Reliefkeramik, ein Spiegel der Augusteïschen Zeit In de periode van vrede en voorspoed die Rome doormaakte onder de regeering van keizer Augustus, beleefde ook de kunst een tijdperk van groote bloei. Ook in het kunsthandwerk vinden wij dat weerspie geld. In dezen tijd komt het beroemde Ro- meinsclie reliefaardewerk, de terrasigillato, algemeen in gebruik. Spr. wilde thans uit sluitend de fabrieken van Arezzo bespre ken, waar de mooiste stukken gemaakt wer den tussehen ongeveer 30 v. Chr. en het begin onzer jaartelling. Hoewel het orna ment van dit aardewerk in wezen hellenis tisch is, komen er toch ook echt Romein- sche trekken ia tot uiting. De oudste stuk ken zijn halve bolvormige kommen, nog wat grof van ornament eerst, maar weldra groeit deze vorm, op een slanken, goed ge- proportioneerden voet gezet, uit tot een ele gante kelk. Als orgament vindt men voor namelijk gestyleerde bloemen en bachische motieven. Wanneer scènes met menschelijke figuren optreden is het beeld veld gewoon lijk in tweeën gedeeld, een enkele maal slechts treft men een rondom doorloopende voorstelling aan. Soms ook vindt men toe spelingen op de politiek van den tijd, bijv. op Augustus' overwinning op Antonius of op zijn onderwerping van Parthen en Ger- Merkwaardig is het, dat reeds vóór het be gin onzer jaartelling het verval intreedt, de smaak wordt grover. Voorstellingen van uiaenaden in walden dacs en met verwron gen lichaamshoudingen Komen dan in zwang of wed het geheele veld wordt gevuld met een groot aanta' kleinere figuren in een verwarde compusitiev Tegelijkertijd worden de vormen van het vaatwerk ooa. meer gedrongen, de profielen zwaai der. A.vi het einde an zijn lezing, die door een groot aantal lichtbeelden geïllustreerd werd, vertoonde spr. ten slotte nogmaals de vier mooiste stukken, om den hoorders een schoone berinnering mee te geven aan deze merkwaardige ceramiek. Agenda Donderdag 10 Dec. Harmonie, 8.30 uur. Vergadering ter bespreking optochtplannen Leidsche Middenstand. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, te lef. 136. A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oeg^tgeest, telef, 274, /vamAmtwmuL £scomm MAATSCHAPPIJ QPGEGfCHT 1857 A//e£ankfa\v©w AZIeEtfectQvrLCto&w KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG De Raad zat Maandagmiddag weer in een erge boemeltrein. De vele stationnetjes, waarlangs naar het vrij belangrijke eind station (het Siportfondsenbad) werd gere den, waren van zeer ondergeschikte betee- kenis, maar toch achtte men het noodig hier en daar stil te staan. En dan niet zoo maar eventjes. Noen, als men eenmaal uit den trein was gestapt, hadden de conduc teurs de grootste moeite om de passagiers te bewegen weer in te stappen en de reis te vervolgen. En net als liet treintje een beetje vaart begon te krijgen kwam er al weer een ander station in zicht. Zoo gevoelde de heer v. d. Voort een ern stige behoefte om uit te stappen bij het voorstel om het lidmaatschap te beëindigen van een commissie, die samenwerking be oogt inzake personeelsbelangen tussehen de verschillende gemeenten met een zielental van meer dan veertig duizend. Deze com missie, zoo verklaarde wiethouder Tepe, die bekend staat om de voorzichtigheid van zijn uitlatingen, was een vrij overbodige instelling. De verschillende regelingen ten opzichte van het gemeentepersoneel, waar over men gezamenlijk zou kunnen praten, zijn alle in kannen en kruiken. Er was nog maar één zaak, die men in studie zou kunnen nemen, nl. de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, die wethouder Tepe dan ook te berde gebracht had, maar de commissie dacht er niet over om daar aan te beginnen, omdat over deze kwestie nog geen communis opinio bestaat. Lid te blijven van een commissie, die geen werk meer heeft, heeft geen zin, en als d>ar dan bovendien nog ruim honderd gulen s jaars voor neergeteld moet worden is het lid blij ven zelfs ongewenscht. Enfin, de heer y. d. Voort stapte dan bij dit stationnetje uit en hij was erg moeilijk weer in den trein te krijgen. Hij wilde het graag nog eens met de commissie probeeren en achtte de honderd gulden van geen belang. Ook de heer Van Eek stapte uit en zette uitvoe rig uiteen, dat hij het om in de beeld* spraak te blijven hier zoo'n aardig plaatsje vond en zoodoende bleef men hier dan geruimen tijd staan, totdat de meerder heid van de passagiers had verklaard, dat men toch eigenlijk midden in den polder stond, omdat men in geen veld en wegen een huisje kon bekennen. Zoo (boemelde men door naar het eind station, nadat men nog eenige oogenblikken in een voorstad had vertoefd, nl. bij de ca- pitulanten-verordening. Daarmee bleek de Raad, begrijpelijk, niet erg ingenomen, maar het had niet veel zin hierover na te kaar ten, omdat deze verordening op een rijks wet steunt. De verordening zelf, de lijst van beroepen, die voor de capitulanten in aanmerking komen, is gemaakt in overleg met den voorzitter van den capitulanten- raad. De heer Eikerbout wilde niet nemen, dat die voorzitter het maar voor het zeggen had en stelde voor de heele lijst door te schrappen op de betrekkingen van agent van politie 2e klas en havenrecher- aheur na. De Raad verloochende haar hier boven reeds aangeduide antipathie tegen de capitulantenwet niet en nam het voor- stel-Elkerbout met groote meerderheid van stemmen aan. We betwijfelen zeer of het veel succes zal hebben. Wethouder Tepe was wel heel stellig in zijn meening, dat men op deze manier een spelletje ging spelen, dat men op den duur vast en zeker zou moeten verliezen. In de behandeling van het voorstel om garantie te verleenen voor een door de N.V. de Sportfondsen bij derden af te sluiten leening voor den bouw van een Sportfond- senbad hier ter stede is men halverwege blijven steken. Het oponthoud in de vele kleine plaatsjes maakte, dat de dienstreger ling volkomen in de war liep, zoodat men niet op tijd het eindpunt kon bereiken. Van het meeste belang bij de bespreking waren wel de amendementen van de drie rechtsche fractie-leiders en daarvan im het bijzonder de voorstellen om het gemengd zonnebaden en het gemengd baden in de op te richten zweminrichting niet toe te laten en het bad des Zondagsmorgens van 9—12 geslo ten te houden. Als aan deze voorwaarden wordt voldaan, gelooven wij niet dat er be zwaar tegen bestaat de garantie te verlee nen. Wij declen ook niet de meening van den heer Goslinga, dat de kans zeer groot is, dat deze voordracht door Ged. Staten niet zal worden goedgekeurd. Immers Lei den verkeert in de zeer uitzonderlijke po sitie, dat er een groot tekort aan zwemge- legenheid is. Het gemeentebestuur moet daarin op de een of andere wijze voorzien. En de voorgestelde wijze houdt vele gun stige factoren in zich. De zaak is echter nog lang niet afgehandeld. Er staan nog verschillende sprekers in eerste instantie genoteerd, waarna dan de wethouder aan het woord komt en in dit stadium kunnen wij ons de waarde van allerlei argumenten voor en tegen nog niet beoordeelen. Over 14 dagen vergadert de Raad weer en zal een beslissing worden genomen, die naar het zich laat aanzien wel in gunstigen zin voor het Sportfondsenbad zal uitvallen, wan neer de amendementen van de heeren Wilmer, Wilbrink en Beekenkamp worden aanvaard. UIT DEN OMTREK ALKEMADE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 10 December 1936 des mid dags om V/o uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken. 2. Intrekking en opnieuw vast stelling eener verordening op de heffing en ordering van een vergoeding voor het •strekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister. 3. Vaststelling School geldverordening. 4, Opnieuw vaststelling der verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gcmecntefondsbelsting. 5. Verlenging ontruimingstermijn van de wo ning, staande te Niemve-Wetering, plaatse lijk gemerkt C 16. 6. Wijziging gemeente- begrooting 1936. 7. Aanschaffing van een bahymotorspuit. 8 Reclnme straatbclasting. 9. Reclame hondenbelasting. COLLECTE De collecte voor 't Nat Huwelijksgeschenk heeft alhier opgebracht f 131 t.w. van Oud- Ade f 14.30. Rijpwetering f 28.25. Roelofarends veen f41.02 Nieuwe-Wetering f 11.18, Oude- Wetering f37.15 en de Kaag f10. Aan de collectanten wordt door het comité dank gebracht voor hunne belanglooze medewer king. De gelden zijn door den penningmees ter aan het Nationaal Comité afgedragen. NATIONALE FEESTDAG Door B. en W. zal in de eerstvolgende raadsvergadering worden voorgesteld een be drag van f0 25 per leerling uit do gemeen tekas beschikbaar te stellen voor feestelijk heden op de scholen bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. II. Prinses Juliaana. ALPHEN a.d. RIJN FILMAVOND Eenmaal in het winterseizoen geeft de plaatselijke allleeling ven de Chr. Transport er. Fabrieksarbeiders haar leden een bijzon dere avond. Dinsdag werd ook weer een dergelijke avond gegeven, met als hoofdschotel een filmvoorstelling. Te half acht riep de voorz. van deze afdee ling de heer Jac. van Noort in het Nutsge- bouw de aanwezigen een welkom toe, spe ciaal de twee leden vnn het hoofdbestuur onder wier leiding deze filmavond stomd. Hierna werd direct met de vertoomng be gonnen. Eerst werd men op de hoogte ge steld met het gelukkige leven van den werk man Kees Kommer. Het was een gelukkig echtpaar Kommer en zijn vrouw. En die Kees Kommer doet z'ch kennen als een ijve rig propagandist voor de Chr. Vakbeweging Maar hij wordt werkloos, daardoor valt er een schaduw in dat gezin, en Kees Kommer zoekt omgang met verkeerde kameraden, die hem bijna een dief maken. Door de sympathie van zijn rechters voor hem, en zijn blanco strafregister, krijgt hij dan een voorwaardelijke veroordeel i ng, die hem weer aan de maatschappij teruggeeft, waarna Kees Kommer zijn fouten inziet en tenslotte ziet hij ook dat zelfs iemand die steun moet halen en stempelen, nog niet overcompleet is, maar wel degelijk zijn taak heeft. Na deze film sprak een der hoofdbestuurs leden een woord van propaganda, waarna eenige komische films werden Vertoond. Op de gebruikelijke wijze werd deze avond gesloten. SNEEUWBALWOEDE Door de jeugd is gisterenavond weer een waar sneeuwbalfeest gevierd, dat echter weer op plaatsen gehouden werd, waar dat niet mag. Vooral in de hoofdstraten moesten passeerende wielrijders het nogal eens ont gelden terwijl ook verschillende ruiten ge- ^neuveTd zijn. De politie trad echter krachtig op, zoodat Jrerschillënde jonge menschen heugenis zul- en houden aan dezen avond, doordat zë kennis moesten maken met de gummistok. VERKEERSONGEVAL In de Wilhelminastraat werd een vracht auto van den heer M. alhier, achterop gere den door een auto bestuurd door R. uit Winterswijk. Deze heer reed te dicht achter zijn voorganger, en daar deze moest rem men, bij e,en gedeelte waar men de weg aan het verstraten is, werd zijn auto geramd. De auto van R. werd zoo zwaar bescha digd dat hij moest worden wegesleept; de vrachtauto werd licht beschadigd. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. HAZERSWOUDE A. R. PROPAGANDA- CLUB Door de A. R. Prop.-Club „Schrift en Historie" alhier werd in een lokaal der Chr. school, een vergadering gehouden. De voor zitter, de heer C. Bogaards, opende op ge bruikelijke wijze. Aan de orde was art. 2 van ons Program van Beginselen, dat han delt over het gezag. Inleider was de heer K. Tom. Er is gezag van den grootén denker, van den vermaarden medicus, van den huis vader, gezag der overheid in den staat. In het woord overheidsgezag schuilt een belij denis, in de erkenning er van wordt posi tie gekozen tegen de leer der volkssouve- reiniteit, waarvan de consekwente doorwer king leidt tot de stelling dat alle gehoorza men een schande is voor den vrijen burger. De Calvinist gehoorzaamt omdat het hem een eere is, om het aan God verordineerde gezag te steunen, omdat het staatsgezag zooals dat naar Schrift en Historie gegroeid is, behoort tot de fundamenteele grond voorwaarden der samenleving op een door zonde verworden wereld. Hierop volgde een geanimeerde en leer zame bespreking. De vergadering werd door den voorzitter gesloten, de heer H. van den Berg ging voor in dankgebed, GESTOORDE INBREKER Een ongewenscht persoon bracht een nachtelijk bezoek aan de woning van den heer Z. op het dorp alhier, 'blijkbaar met het doel in te breken. De zuster van den heer Z. bemerkte echter onraad, doordat, men bezig was een opening in het raam kozijn te boren. Zoodra nu de inbreker bij het wegschuiven van een luik bemerkte dat hij ontdekt was. koos hij ijlings de vlucht met achterlating van een boor, die misschien nu dienstig kan zijn tot opspo ring van den dader, DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS De openstelling der Algemeene Begraaf plaats aan den provincialen weg zal plaats he'bben op Donderdag 10 December e.k., des voormiddags 10 uur HILLEGOM JAARFEEST M.V. Gisteravond hield de Meisjesvereeniging „Belijden en Beleven" haar feestelijke jaar vergadering in Patrimonium. Ondanks het slechte weer was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. De presidente, mej. G. de Heer, opende op de gebruikelijke wijze. In haar openingswoord heette zij de aanwezi gen hartelijk welkom, ook de afgevaardig den der velschillende vereenigingen. Tevens wees zij op het grootsche en nuttige werk der M.V. Na de jaarverslagen volgde een inleiding van mej. M. Brands over „Achab en Elia". Een goede bespreking volgde Daarna werd het programma voortgezet Het was zeer veel wat werd geboden: ta- RAAD VAN ARBEID me. TERUGBETALING VAN PREMIER bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde bleau, voordrachten, zang e.d. volgden elkander op. Apart genoemd mogen wel orden „De nieuwerwetsche rok" en „Dc Never-Mind-Club", die een groot succes oogstten. De eere-voorzitter, Ds. Krabbe, sprak een kort slotwoord, waarin hij de presidente dankle voor haar leiding, waarna hij in dankgebed voorging. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT Hedenavond om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. Ligten- berg van Lisse. NAAR DIEPPE Evenals het vorige jaar het geval was, is ook nu weer Ds. H. Ph. Ingwersen naar Dieppe vertrokken ter gelegenheid van het erblijf der visschers aldaar, ten einde hun geestelijke verzorging te bieden. OEFENTOCHT MET DE REDDINGSBOOT Gistermorgen werd met de reddingsboot een oefentocht gehouden. Er stond een flinke branding, zoodat veel stuurmans kunst noodig was om hierdoor heen te ko men. Het materiaal bleek goed in orde te zijn, zioodat de oefening geslaagd mag heie ten. KOUDEKERK OPBRENGST BAZAAR De bruto opbrengst van de gehouden Bazar van de Vrouwenvereniging „De Liefde Sticht", bedraagt 611.44. TOEGEMUURDE VERTEN Vrijdag 11 Dec. a.s. des avonds te half acht, zal op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier, vanwege den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbeiders, een filmavond worden georganiseerd. Behalve een afwisselend programma zal o.m. ook worden vertoond de nieuwe geluidsffilm: „Toegemuurte Verten". Tevens zal des middags om 5 uur, in de zelfde zaal een kindervoorstelling worden gegeven. LEIDERDORP RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 10 December 1936 des vjn. 10.45 uur. Agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. In gekomen stukken en mededeelingen; 4. Voorstel tot delegatie van bestuursbevoegd heden van den Raad aan Burg. en Weth.; 5. Voorstel tot deelname in het maatschap pelijk kapitaal van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten; 6. Voorstel tot het gaan van een rekening-courant-overeen komst met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten; 7. Voorstel tot overname van hel laatste gedeelte van de Koningstraat en de Dr. de Bruynestraat; 8. Vaststelling welke gemeentelijke sportterreinen en inrichtin gen bij de Sportstichting zullen worden in gebracht; 9. Voorstel subsidie feestviering; 10. Reclame plaatselijke belastingen; 11. Wijziging begrooting 1936; 12. Rondvraag en sluiting. LEIDSCHENDAM NIEUWE KERKKLOKKEN De nieuwe klokken voer de R.-K. kerk in de buurtschap Stompwijk, zijn door dr. A. Smijers, professor aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in de gieterij van Petit en Frïtze ge keurd. De tonen zijn zuiver bevonden. De gening der klokken had vanochtend p.oats door den heer J. M. Jonckbloed, te Zoeter- woude. De toonhoogte der grootste klok is Fis. Deze klok weegt 860 K.G. De tweede heeft den toon Ais en weegt 433 K.G. en de kleinste Cis, met een gewicht van 254 K.G. De oude klok heeft na een dienst van 117 jaren, een uur lang zijn eigen doodslied ge- luid. Morgen worden de nieuwe klokken in den toren geplaatst en tevens de electrische in stallatie aangebracht, door de firma J. A. El- derhorst en Zn. Vermeld zij nog, dat de burgemeester en mevr. Keijzer bij deze plechtigheid, als peter en meter, optreden. TER BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID B. en W. van Stompwijk stellen den Raad voor, ter bevordering van de werkverruiming, de volgende werken uit te voeren: verbete ring van de Dr. van Noortstraat (laatste ge deelte) verbetering van den Achterweg; ver betering van den Oostvlietweg en demping van de Smidssloot. De resp. kosten worden geraamd op f 5111.30, f 22.589.45 en f12.000 (qe provincie is genegen in de uitvoering eer bijdrage te verleenen van f 4750). B. en W. 6tellen den raad voor hen mach tiging te verleenen tot uitvoering van de wer ken in werkverschaffing en de benoodigde be dragen uit te trekken op de begrooting 1937. KOSTELOOZE INENTING B. en W. van Stompwijk en Veur deelen mede, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her-inenting voor kinderen uit deze gemeenten, beneden één jaar, in de voormalige O. L. School te Leidr schendam op Woensdag 16 Dec., des nam. tussehen 2 en 3 uur en in de O. L. School te Veur op Woensdag 16 Dec., eveneens tus sehen 2 en 3 uur. Trouwboekjes moeten worden medegebracht VERPACHTING VISCHRECHT Door Gedep. Staten is indertijd bezwaar ge maakt tegen onderhandsche verpachting, van het vischwater in de gemeente Stompwijk, omdat er meer gegadigden bleken te zijn. B. en W. van Stompwijk achten het thans niet gemotiveerd het vischrecht onderhands te verpachten en venvacht wordt, dat bij publie ke verpachtingen een hoogere inschrijvings som zal worden verkregen. B. en W. stellen den raad voor, het visch recht in de Stompwijksche en Nieuwe Vaart, alsmede in de Knipsloot publiek te verpach ten en aan B. en W. de gunning op te dra- CONCERT NED. HERV. KERK De Chr. Gem. Zangvereen. Zanglust zal uiavond in samenwerking met het jeugdkoor Jong Zanglust een concert geven in de Ned. Herv. Kerk. Verdere medeweking verleenen mej. Styner, Rotterdam, alt, mej. Anny Mo lengraaf, Overschie, piano, de heer H. de Groot Leidschendfim, tenor, de heer L. J. Oudshoorn, Leidschendam, orgel, Ds. Vernet zal een openingswoord spreken. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 9 DECEMBER 'rogramma 3: 8 Keulen of <Jlv.; 9.50 Deutschl .der; 10.20 Diversen; 11.06 Londen R; 11.20 R Danmark; 12.20 Brussel VI; pl.m 12.50 Droltw.; 13.15 Brussel VI; 14.20 Diversen; 14.50 ParUs R 17.20 Keulen: 17.50 Brussel VI; 18.05 Keulen; 19.05 Diversen: 19.20 Deutschl-s; 20.05 BerlUn; pl.m 20.35 Londen Reg; 21.40 Weenen of div. Programma 4: S Brussel VI; 9.30 Gram.-mur. -- 11.50 Londen R; 15.10 en; 19 Droltwich j] DONDERDAG 10 DECEMBER Programma 3: 8 Keulen of div; 11.20 ParUs 1, R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Diversen; 14.55 ParUs R; 15.50 Londen "R; 15.50 ParUs R: 17.20 Br 18.50 Brussel Fr; 19.20 Radio I! Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen R; pl.m 15.35 Droitwlch: 18.20 Dl- Ich; 19.30 Sportpraatje door 1 den heer J G A Janssen (Journalist); 20 Droit-B lch; 20.55 Boedapest of div.; 21.20 Drc" 1 irlün; 21.05 ParUs t' LEVERING ELECTRICITEIT De Gem. Lichtbedrijven hebben een con-ï tract aangegaan met de gemeente Delft inzake, de levering van electrischen krachtstroom aanP de N.V. Eerste Ned. Kogellager- en Schroe-, venfabriek Enkes tegen een speciaal tarief. r< De levering welke per 1 Januari a.s. ingaatpi hiedde voordien rectstreeks door de ge- d meente Delft aan deze fabriek. f LANDBOUWER VEROORDEELD i kantonrechter te Delft heeft veroonf deeld den landbouwer H. C. van den A., nende te Stompwijk, wegens knoeien met melk£ tot f 7.50 boete of 3 maanden hechtenis. HET VORSTELIJK HUWELIJK Op een dezer dagen gehouden vergadering^ der Chr. Oranjeveren. Prinses Juliana is be-J" sloten aan den vooravond van den ondertrouw een godsdienstoefening te houden in de Gerei Kerk. LISSE Jj VERKIEZING AMBTSDRAGERS In de gehouden vergadering van mans-j] lidmaten der Geref. Kerk werd tot ouder ling gekozen de heer W. A. Schouten en tot^ Diaken de heer J. de Zee. GEVONDEN VOORWERPEN Wollen kinderwant, bruine handschoenic belastingmerk, autowiel met bandi, booreïr van vee-auto, knot wol, actetasch. InlichJ tingen op het politiebureau. tenberg. Oud-Geref. Gem. 7 uur, de weleenv. heerH Zwolferink, van Ederveen. lc GROOTE PROPAGANDA-VERGADERING le Woensdagavond wordt in gebouw Reho-J both een groote propaganda-vergadering ge-, houden van het district Bloembollenstreek, van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. f NOORDWIJK U GEMEENTERAAD a Gistermiddag te drie uur is een openbar® zitting van den Raad gehouden. p De voorzitter opent en doet mededeeling,o dat de heer Alkemade kennisgeving vana verhindering zond. De notulen werden z. h. s. vastgesteld. Punt vier van de agenda brengt verschil-" lende benoemingen. Als gemeente-arts wordt benoemd de aane de beurt zijnde geneesheer dr. F. J. Visser;, de aftredende leden van de commissie van® toezicht L.O., de heeren J. H. Hegeman enu R. Klunder. worden herkozen; de aftreden-L de commissie tot wering van schoolver-L zuim wordt eveneens in haar geheel her-J, benoemd, n.l. de heeren H. G. de Boer, L.« J. Droogh, R. Klunder, H. G. Vis, G. A. Wig«j gers en E. L. de Witt. k Naar aanleiding van het verslag der# commissie Spaarbank over 1935 vraagt dejf heer Schelvis of hieraan voor de gemeentel financieele verplichtingen zijn verbonden.] en of het niet mogelijk is de rentevoet der hypotheken te verlagen. De voorzitter zegt, dat dit niet de ge meente aangaat De punten 6, 7, 8 en 9 der agenda leveren geen discussie op. Geen aandacht Inzake het voorstel pelijke regeling vleeschkeuringsdienst kring Katwijk, leest de heer Schelvis een zeer lijvig rapport betreffende stichtingskosten van een centrale slachtplaats voor, dat bij den Raad, blijkens de vele onderlinge gesprekken, wele zich ontspinnen, weinig belang stelling vindt. Aan het einde van dit relaas merkt de voorzitter laconiek op, dat deze kwestie in het geheel niet aan de orde is. De vaststelling van het capitulanten-!' reglement vindt niet veel bijval. Deza' wordt van hoogerhand opgedragen, en de! Raad wil hier toch niet al te veel meae-r1 werking aan verleenen. De heer Liefferink, gesteund door heeren De Vrede en Vogelaar, stelt voor dejj laatste zeven categorieën uit het voorstel; van B. en W. te schrappen, waarbij zicttf. een klein incident voordoet. De voorzitter brengt dit voorstel van den heer Liefferink in stemming. De raad verwerpt het met 6 stemmen voor-en 7 tegen, doch vraagt den voor zitter eerst na deze stemming, waar over eigenlijk is gestemd De voor zitter zegt over het voorstel van den heer L„ waarbij blijkt, dat de Raad meende over het voorstel van B. en W. te hebben gestemd. Het voorstel Liefferink wordt daarna nogmaals in stemming gebracht en verworpen met

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6