KERK EN ZENDING RT 'troeft WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 DERDE BLAD PAG 10 „DEMOCRATEN OP FASCISTEN JACHT" Een beschouwing van Mr. J. E. W. Duys De heer Duys was altijd pikant. Dat was hij reeds als ambtenaar bij de Rijks verzekeringsbank. Vervolgens als wet houder van Zaandam. Dan als Kamer lid en permanent „wachtgelder". Einde lijk als advocaat, Altijd als propagam dist vóór de S.D.A.P., nu als rechter over do S.D.A.P, En gelijk, heeft hij, ook. In een artikel in het „Haagsch Maandblad", daarna afzonderlijk verschenen als brochure bij A. yv'. Sijthoffs Uitgevers Mij. te Leiden, ver wijt hij de S.D.A.P. met recht en reden, d.w.z. naar waarheid «n met voorbeelden, dat zij zich zelf schuldig gemaakt heeft aan wat zij nu in anderen, in de N.S.R. met name, laakt. Ja, dat zij op dat oogenblik nog precies hetzelfde wenscht als de N.S.B., al is de inaugureele rede van den nieuwen professor aan de Amsterdamsche Univer siteit, Mr G. v d Bergh niet met instem ming in de roode pers ontvangen, omdat men er terecht een zelfveroordeeling in las. Mr. Duys maakt allereerst die rede tot een onderwerp van scherpe en vernietigen de critiek. Na deze rede vergeleken te hebben met vroegere propaganda-speeches van den professor stelt hij vast: lo. De inaugureele rede is niets anders dan een oppervlakkig bewerkte en van latijnsche teksten voorziene herhaling van een propaganda-speech, door mr. Van den Bergh tien maanden te voren voor een sociaal-democratische vereeni- ging gehouden; 2o. Ofschoon de argumentatie in beide voordrachten tot in détails dezelfde is, komt mr van den Bergh in zijn inaugu reele rede tot een conclusie, welke lijn recht tegengesteld is aan die in zijn oorspronkelijke voordracht. Achtte hij het zelfs nog op het Paaschcongres 1936 der S.D.A.P. practisch onmogelijk, de' N.S.B. als verboden vereeniging te ver volgen, voor zijn academisch gehoor achtte hij dit wel mogelijk en beval hij' deze methode zelfs aan; 3o. deze zonderlinge evolutie is slechts mogelijk doordat het causaal verband in beide redevoeringen, op het punt, waar het op aankomt, volkomen zoek is en de speker deze leemte eenvoudig overbrugt door te verkaren, dat hij „na nauw keurige toetsing", of „na lang aarzelen" of „na veel overpeinzingen en na lang aarzelen" tot de eene of tot de andere conclusie is gekomen. Dat is allemaal treffend! juist en waar. En wanneer Mr. Duys dan verder gaat en aantoont, we onderstrepen dat woord gaarne, dat de Arbeiderspers bijzonder knap is in tendentieuze journalistiek en dat zij, anderen verwijt, waaraan ze zelf schuldig etaat, dan heeft Mr. Duys ook gelijk. Zoo schrijft hij van de S.D.A.P. Zij hebben geroepen om „uniform-ver boden" voor...... anderen, en «ij zijn er zelf een der slachtoffers van, jammeren als zij doen over veroordeelde „roode lulpen""-dragertjes enz. Zij hebben geroepen om strenger straf wetten tegen beleediging en „bescherming der openbare orde" en ze staan zelf des wege voor d/m Rechter. Zij hebben geroepen om verbods bepalingen van allerlei aard voor ande ren enden militairen wordt het verboden lid der S.D.A.P. te zijn, de Arbeiderspers te lezen, enz. Zij beletten anderen in hun Vrijheids rechten (Vergadering, Colportage, Druk pers) en de hunne worden mede inge kort, zoodat zij van den morgen tot den avond klagen over overheids-willekeur. Zóó is het. De wijze, waarop schrijvers in de roode pers tegen de N.S«B. tekeer gaan, is weinig verheffend en soms be lachelijk. B.v. wanneer A.B.K. zoowel op 6 Dec. '33, als op 26 Febr. '34 letterlijk ver klaart, dat hij voor het eerst van zijn leven een volledig exemplaar van „Volk en Vaderland" onder de oogen kreeg. Gelijk heeft Mr. Duys, wanneer hij in herinnering brengt, wat de sociaal-demo craten b.v. in 1903 tegen de Regeering en vooral tegen Dr. Kuyper durfden schrijven, hoe ze de militairen en politie tegen de cverheid opzetten en dat wat de N.S.B. thans schrijft daarbij vergeleken op „Zon dagsschooltraktaatjes" lijkt; maartelkens komt bij ons 'de ge dachte op: dat had mr Duys toen dertij d zelf wel kunnen schrijven. Het bewijs voor deze veronderstelling behoeven we niet te leveren; vast en zeker heeft mr Duys ook wel knipsels van hem zelf uit die dagen. Zijn citatenarchief was immers sedert jaren beroemd. En dMrom valt deze louter negatieve brochure, ondanks alle waarheid, ons tegen. Het wil ér niet in, dat de eene misdadiger" als openbaar aanklager tegen over zijn vroegeren compagnon optreedt. Een schuldbelijdenis zou meer van deemoed getuigen dan als rechter te zitten over anderen, die ook het verleden gaarne en blijkbaar gauw vergeten. Aalsmeersche veiling in het zilver Tea* gelegenheid vain liet 25-jarig bestaan der veilingsvereeniging „Bloemenlust" te Aalsmeer is gister door het bestuur een re ceptje gehouden, welke zeer druk bezocht was. Namens den minister van Landbouw werd 5ie«t woord gevoerd door ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs, waarbij hij de gelukwensohen oor regeering overbracht en tevens mededeelde dat de voorzitter, de heer J. van der Meer Pzn. benoemd was tot ridder in de ome van Oranje Nagsau. Voor de gemeente voerde de burgemeester, de heer J. Kastelein het woord, die memoreerde hoe nauw de veilingsvereeniging met de financieele positie van de gemeente verbon den is. Verder werd nog gesproken door een vijftiental sprekers van allerlei tuinbouw organisaties in het land, o.m. door den re- geeringscommissaris. den heer F. V a 1 s t a r. Het jubileum werd des avonds besloten met «en feest. „VERDEKKERDE" MOLENS IN GEBRUIK GENOMEN In de Aarlanderveensche polder Lof voor den uitvoerder In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden werden de vier „verdekkerde" molens van de Aarlan derveensche polder officieel In ge bruik genomen. Onder de aanwezigen merkten wij op het bestuur van de ver eeniging „De Hollandsche Molen", de burgemeester van Alphen a. d. Rijn waarvan Aarlanderveen deel uitmaakt tal van afgevaardigden van omlig gende polders en den heer A J. Dekker, uitvinder van het systeem. Men verzamelde zich te ongeveer 3 uur bij de zgn. vijzelmolen, waar de secretaris van de vereeniging „De Hollandsche Molen" eenige uitleg -gaf van de verbeteringen die er aan de molens, speciaal ook wat de wie- ken betreft, was aangebracht De molen werd daarna door den voorzitter van het polderbestuur, den heer Bol, in werking gesteld. De deskundigen bleken vol lof te zijn over hetgeen hier door het systeem „Dekker" was bereikt Met geheel ontbloote wieken dat is zonder zeilen verwerk te de molen pl.m. 53 M3. water per mi nuut Een middag vol lof voor den heer Dokker Na de demonstratie van de molen ver zamelde men zich in het café „Het oude Rechthuis", waar de „verdekkering" officieel werd herdacht De vergadering werd geopend door den heer Bol. die er in zijn rede op wees dat liet systeem „Dekker" door het polderbe stuur aan alle belanghebbenden werd aan bevolen. Dringend noodzakelijk werd ge voeld dat verbetering van de waterloozing moest plaats hebben maar men schrok te rug voor de hooge kosten aan mechanische bemaling verbonden. Het werk van den heer Dekker kwaim echter aan alle beswaren te gemoet Zonder hooge kosten werden de molens verbeterd en het resultaat stemt tot voldo lig. Het wo. J was daarna aan den secre taris van de vereeniging „De Hollandsche Molen", Jhr. van Ryckevorsel, van 's-Her- togenbosch, die zijn groote voldoening uit sprak over het hier bereikte resultaat en daarbij nc tal van technische bijzonder heden vermeldde. De voorzitter van de vereeniging, Mr. van Tienhoven, van Amsterdam, complimen teerde het polderbestuur met deze molen verbetering en wees er op dat deze daad van groot belang is voor ons heele volk. Laten wij toch, zegt spr., zuinig zijn op onze molens, in het buitenland is men ja- loersch op dit bezit Ir. Wilgenberg wees op de waarde van de windmolens in tijd van mobilisatie en oorlog. Wanneer er steeorkoolgebrek heérscht en olietoevoer is gestaakt dan kunnen de molens hun werk blijven doen, want wind kan ons niemand ontnemen. Hierbij sloot zich aan de luik-kolonel overste Opal, die memoreerde dat deze zijde van de molen-kwestie ook ide aandacht heeft xm Defensie, er op wijzeiid dat een molen bij een bomaanval minder trefkans biedt dan b.v. een electyische centrale. Vervolgens spraken onderscheiden afge vaardigden van polderbesturen, waarbij er meerderen waren die met cijfers het nut de „verdekkerinig" aantoonden. Het onkostencijfer daalde niet zelden met 50 pet Nadat de heer Dekker nog woorden van dank had gesproken voor de lof die men hem had toegezwaaid, werd de vergadering door Jhr. Ryckevorsel gesloten. S. J. Karsten Gaat heen als burgemeester van Wisch Blijkens de Staatscourant is aan den heer S. J. Karsten tegen 31 December a.s. eer vol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Wisch. Wisch behoort tot de groote gemeenrten van den Gelderschen Achterhoek en omvat de dorpen Varsseveld, Terborg en Silvolde, benevens eenige buurtschappen. Wisch heeft ruim 11.000 inwoners. Van detzie gemeente is de heer Karsten gedurende 30 jaren burgemeester geweest, nadat hij eerst van 2 Juni 1895 tot 1 Jan. 1907 burgemeester der gemeente O u d d o r p (Z.-H.) was geweest. 1 Januari 1907 kwam hij te Wisch en al daar heeft hij de groote moeilijkheden voor een gemeente, die in de grenszone ligt, in den oorlogstijd meegemaakt. Daarnaast zijn in de laatste jaren de moeilijkheden geko men waarin de crisis de overwegende boe renbevolking bracht, hetgeen zijn terugslag op de gemeentefinanciën geducht deed voelen. Onder leiding van den heer Karsten zijn in de gemeente Wisch verschillende groote werken tot stand gekomen, waaronder uit blinkt de bouw van het monumentale ge meentehuis te Varsseveld. Toén in 1935 de burgemeester zijn 40-jarig ambtsjubileum vierde, heeft de bevolking hem zeer hartelijk gehuldigd. UIT OOST-INDIE De woekerbestrijding in Indië Regeling van het geldschietersbedrijf voorgesteld BATAVIA, 8 Dec. (Aneta). De commissie voor de woekerbestrijding concludeert in haar rapport, dat het woekerkwaad slechts uitgeroeid kan worden langs den weg der volksopvoeding, waartoe zoowel door de overheid als door particulieren dient te worden medegewerkt. Ten aanzien van mogelijke wettelijke maatregelen stelt de commissie voor, dat een ordonnantie tot regeling van het geld schietersbedrijf zal worden ingevoerd in overeenstemming met de Nederlandsche geldschieterswet, n.l. een vergunningsstelsel voor beroepsgeldschieters en wel voor lee ningen van 5.tot 500. Voorts wordt door de commissie ook voor gesteld een wijziging in de bestaande woe- kerbestrijdingsregeling-1916 te brengen, in dier voege, dat de rechter bevoegd zal zijn overeenkomsten te matigen óf te vernieti gen, indien tusschen de wederzijdsche ver plichtingen der partijen een buitensporige onevenredigheid bestaat en blijkt, dat de benadeelde partij da gevolgen van haar verbintenis niet ten volle heeft overzien. GEREF. KERKEN B-eroepen: Te Sellingen, W. Reinders te Overschild. Aangenomen: Naar Woubrugge, K. Dronkert, cand. en hulppred. te Naaldwijk, NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hoevelaken (toez.), J. Lekker kerker te Oldebroek. Te Wijngaar den, cand. A. H. Sonnenberg te Ermelo. Te Daarle (toez.), M. B. Verkerk te Oude Tonge. Te Wijhe (toez.), H. J. Drost te Aalten. HULPPREDIKER Met Ingang van 7 December heeft de Raad van de Geref. Kerk te Utrecht op voor dracht van wijk II in verband met de be staande vacature, als hulpprediker tot het waarnemen van catechisaties en ziekenbe zoek in deze wijk benoemd de heer J. G. W. Terhaak, theol. candidaat aldaar. Hij blijft in de gelegenheid iederen Zondag de kerken te dienen en een eventueel beroep in overweging te nemen. Zijn adres blijft Plom- petorengracht 4 B, telef. 12477. Ds J. HOFKER Het bericht in ons blad van Maandag in zake Ds J. Hofker behoeft eenige verbe tering. Ds J. Hofker, die 15 December a.s. van verlof in Singapore verwacht wordt, ontving een verzoek van het Kerkbestuur om na aankomst te Singapore een dienstreis naar Tandjong Pinang (Rio) en andere plaat sen in dat ressort te maken en hoopt daarna op 15 Januari te Batavia aan te komen. Ds. B. PLANTING Den 26sten December hoopt Ds. B. Plan ting, predikant der Baptiste Gemeente te Amsterdam, zyn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Planting, geboren in 1870 te Hauler- wijk, werd opgeleid in het seminarie te Ham burg en deed 26 December 1806 zijn intree te Groningen. In 1911 vertrok hij vandaar naar Haarlem en Amsterdam. In 1925 kreeg Haarlem een eigen voorganger, zoodat sinds dat' jaar Ds. Planting uitsluitend predikant te Amsterdam is. Ds. Planting is in de Baptiste gemeenten en ook daarbuiten zeer gezien en heeft zoowel in den pastoralen arbeid als in evangelisatiewerk en als redacteur van „De Christen" een groote activiteit ontplooid. AFZONDERLIJKE AVONDMAALSBEKERS De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam besloot, naar wij in .Her vormd Amsterdam" lezen, over te gaan tot de in gebruikneming van kleine avondmaals bekers. In de discussie, die gevoerd werd over de principieele zijde van deze zaak, werd opgemerkt, dat het principe van den éénen beker was prijsgegeven, toen er bij elke tafel vier werden gebruikt. Besloten is nu - indien kerkmeesters geen bezwaren hébben tegen de kosten in de Nieuwe Kerk de kleine bekers bij wijze van proef in te voeren. Voorloopig zal de eene tafel de kleine bekers, de andere de groote bekers gebruiken. In dien tusschentijd worden de kleine door de vrouwen van de diakenen gereinigd. Ds. Koningsberger verzocht den jeugddienst te mogen leiden die aan de eer ste avondmaalsbeurt, waarbij de kleine be kers dienst zullen doen, voorafgaat. Dan zal hij de jonge menschen, die naar zijn zeggen vooral bezwaar hebben tegen den eenen be ker, opwekken aan het avondmaal te komen. De vraag is nu nog, of de kerkelijke commis sie bereid is 100 bekers tegen een gulden per stuk aan te schaffen. dan' y „Wat de Christenen in ons volk het diepBt krenkt", zoo lezen we in d» Reform. Kirchen- zeitung, „is de ruwheid, waarmee een deel der „volksche" pers de dingen aanvat, wel ken den Christen heilig zijn. En steeds weer verbazing wekt de oppervlakkigheid, waar mee gesproken wordt over alles, wat de grootste denkers van alle tijden met eerbied vervuld heeft." En dan geeft het blad er een voorbeeld van, dat ook ons bij het lezen met ontzetting vervult. Het is een fragment uit een artikel over die tien geboden in „Der Durchbruch" van 22 October 1936: Voor ons liggen de tien geboden, volgens de sage door den Jood Mozes opge schreven. Men kan ze slechts als teekenen van een erbarmelijke karakterloosheid ver klaren: gij zult nietopdat gij niet Gij zultopdat gij, enz. Afgezien nog van het feit, dat iemand hooger te schatten is naar mate hij goed doet en kwaad vermijdt zon der uitzicht op belooning of vrees voor straf beteekenen deze geboden het opgeven van 't gezonde zelfstandige menschelijke oordeel, dat wil zeggen de verslaving van ons volk. Wij Duitschers willen vóór al het andtere, de vrijheid van ons eigen oordeel". En verder: „Zooals wij ons volk kennen, zooals wij onszelf kennen, weten wij, dat de enkeling ook zonder tien geboden uit besef van verantwoordelijkheid voor zijn volk het kwade nalaten en het goede dat voor hem slechts de uitdrukking van zijn onderbe wustzijn is doen zal". Zoo mogelijk nog hoovaardiger klinkt de volgende uitspraak: AUeen wie ..van nature" slecht gescha pen is, zooals eens de Jood, kan zich na tuurlijk nooit deze vrijheid indenken, doch moet als aangeboren crimineel onder den druk gehouden worden. De Kerk predikt het. zondebesef van den Bijbelschen Jood als voor alle menschen, geldig. Zij moge dat doen, waar zij wil, alleen niet in D u i t s c h- 1 a n d. Ons Duitsche volk zal vrijer en min der belemmerd handelen, als men het van dat Christelijke angstgevoel bevrijd heeft, dat het verdorven en zondig is,: dat het beven moet voor den almachtigen God, die 't alleen uit zijn verdorvenheid redden kan. Zoolang deze „Godsvrucht" Duitsche men schen van zelfbewustzijn berooft, is er natuurlijk een oplossing noodig, welke in de prediking der genade en barmhartigheid Gods gegeven wordt opdat de arme mensoh, wien men door zijn voorgelogen en ingebeel de zwakheid de zekerheid van en het geloof in zichzelf ontnomen heeft een reddingsan ker vinden mocht". Men huivert bij h'et lezen van zoo hoog moedige, Godtergende woorden. En men vraagt zich af. hoe het nog mogelijk is, dat in ons land Christenen van overtuiging ge vonden worden, die ziende blind zijn voor dé gevaren, welke het Nederlandsche filiaal van het Duitsche Nationaal-socialisme voor bereidt. GIFTEN EN LEGATEN De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te 's-G ravenhage ontving van Mevr. F. F. een gift van duizend gulden. Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk Afdeeling Zuid-Holland Gistermiddag heeft bovengenoemde Vereeniging in gebouw „Eltheto", St. Laurensstraat te Rotterdam, een vergadering gehouden, waar niet al leen kerkvoogden, maar ook predikan ten en kerkeraadsleden aanwezig wa ren. Daar de voorzitter, Mr. F. A. Nelemans, nog niet aanwezig was, opende de 'heer Wil brink, van Leiden, met gebed en een kort openingswoord. Mr. F. A. Nelemans nam vervolgens het praesidium over, waarna de secretaris, M r. A. d e J o n g, de notulen van de vorige vergadering voorlas, die werden goedgekeurd. Ook de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer v. d. Pol, van Strijen, over 1935 werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden Mr. F. A. Nelemans van Rotterdam en H. Scheer te Schoonhoven her kozen. In de plaats van den heer J. van Lok horst te Woerden, die zich niet herkiesbaar stelde, werden candidaat gesteld de heeren S. Tom van Gouderak en A. H. Goldberg van Pijhacker. Daar de laatste candidatuur werd ingetrokken, werd de heer S. Tom bij acclamatie gekozen. De behandeling van de aan alle Kerkvoog dijen toegezonden circulaires over de kerke lijke administratie, het borgstellingsfonds voor Kerkelijke ontvangers en de te organi- seeren geldinzameling voor de restauratie der ingestorte Cunera-kerk te Rhenen lokte eeni ge bespreking uit. Wat de kerkelijke administratie aangaat werd door den secretaris er op gewezen, dat het zeer nuttig zou zijn, om malversaties te voorkomen, een accountantsdienst in te stel len, die 3 of 4 maal per jaar de boeken komt con troleeren. Sommigen der aanwezigen had den 'bezwaar tegen de kosten, welke daaraan verbonden zouden zijn en anderen wilden, wanneer deze dienst ingesteld zou worden, dat men dan zou betalen naar draagkracht en omvang der administratie. De heer de Jong gaf de Kerkvoogdijen in overweging zich vrijwillig aan te sluiten bij de centrale accountantsdienst en in de colleges dit nader H.V. VERWARMINGS-MY. UTRECHT AUTOMATISCHE KOIENSTOKERS te bespreken. Door den voorzitter werd de uiteenzetting van den secretaris nog nader onderstreept. Voor het borgstellingsfonds voor Kerke lijke ontvangers, werd aan de Kerkvoogdijen om medewerking gevraagd. Daar ook op het gebied van borgstelling zooveel verkeerde praetijken voorkomen, drong de voorzitter er op aan, een verzekering voor de Kerkelijke ontvangers tot stand te brengen, die alleszins safe is en zich daartoe te wenden tot ver trouwde instellingen. Over de geldinzameling voor de restauratie van de ingestorte Cunera-kerk te Rhenen, merkte de secretaris op, dat hierbij medewer king verleend behoorde te worden door de geheele Ned. Herv. Kerk. Ondanks vele ge storte bedragen kan men er nog niet komen, vandaar de circulaire, die de Kerkvoogdijen ontvingen om een collecte te houden of op andere wijze hulp te verleenen. Nadat ver schillende personen hierover opmerkingen hadden gemaakt, werd besloten voor ge noemd doel 50 uit de kas der Vereeniging beschikbaar te stellen. By punt 6 van de agenda, dat een andere wijze van heffing van den hoofdelijken om slag behelsde, werd uitvoerig gediscussieerd. Hierna volgde bespreking en beantwoor ding van vragen, welke door verschillende Kerkvoogdijen, betreffende juridische en an dere aangelegenheden, tot het bestuur waren gericht. Door den voorzitter en den secreta ris werden de leden voor zoover mogelijk met hun moeilijkheden geholpen. Na de rondvraag werd deze goedbezochte samenkomst op de gebruikelijke wijze ge sloten. GODSDIENSTONDERWIJZERS Tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gem. te Borne is benoemd de heer A. Dubbeldam, in gelijke betrekking werkzaam te Barger-Compascuum. KAGAWA BLIND GEWORDEN Het Christelijk Persbureau te Berlijn meldt dat de artsen in Japan er niet in geslaagd zijn den grooten Japanschen evangelist en Ghrlstelijken leider Kagawa voor blindheid te bewaren. Dr. Kagawa is thans 48 jaar oud. Zijn ooglijden kreeg hij door besmetting bij den socialen arbeid in de ellende-kwartieren der hoofdstad. DE TOESTAND VAN DEN PAUS Blijkens de berichten uit Rome geeft de gezondheidstoestand van de - Paus niet meer in die mate zorg als Zondag j.l. De medici hebben voortdurende verbetering geconsta teerd'; echter verzochten zij den patiënt, nog in bed te blijven. Met tegenzin gaf de Paus daar gevolg aan. ACTIE VAN HET VATICAAN De reis van ikardinaal Bacelli naar de Vereen. Staten heeft o.m. dit resultaat gehad, dat het Vaticaan een sterke actie tegen het bolsjewisme, het nieuw-heidendom en alle vormen van ongodsdienstigheid gaat voor bereiden. Zoodra de rapporten over den toe stand in alle plaatsen, waar een nuntius is gevestigd, binnen zijn, zal het Vaticaan aan de R.K. van de geheele wereld instructie geven inzake de organisatie van de systema tische bestrijding van het materialisme, het communisme, het nieuwe heidendom en de religieuse onverschilligheid. Dit is het symbool van fraai drukwerk, tevens van het goed- >nrtr«rl ko°Pste adres in Nederland. Tijd- 7 schriften, dissertatiën, catalogi, 30 goedkooper. Vrijblijvend offerte en modellen. Apeldoorn (Adv.) EVANGELINE BOOTH De generale van het Leger des Heils is na Port-Said en Britsch-Indië, waar zij thans vertoeft, voornemens van 713 Januari Cey lon te bezoeken en den 14en Januari van Co lombo naar Britsch-Indië te gaan, waar zij 23 Januari denkt aan te komen. Het is de eerste maal in de 40 jaar welke het Leger des Heils in Indië arbeidt, dat de hoogste autoriteit van het Leger Java bezoekt. Alle voorbereidingen worden voor een grootsche ontvangst getroffen. Evangeline Booth spreekt in ons Indië te Bandoeng (2426 Januari, Con cord ia-congresBatavia, Semarang, Pe- lontoengan, Krengseng en Soerabaja (1 Fe bruari), waarna zij scheep gaat naar Singa pore, om vandaar naar Hongkong, China en Japan te gaan. Half April hoopt de generale weer te Londen terug te zijn. Kerk en Staat in Duitschland Teruggenomen In Oldenburg had de landsoverheid gelast, dat in de scholen de crusifixen en afbeeldin gen van Luther beide verwijderd moesten worden, daar ze de volkseenheid onder de kinderen schaadden. Op de krachtige bezwa ren, welke zoowel van Roomsch-Katholieke als van Protestantsche zijde, o.a. behalve door de kerk ook door de Gustaaf Adolf- vereeniging, werden ingebracht, heeft de nister thans toegegeven. Hij heeft in de Ol- denburgsche pers laten publiceeren dat sifixen en Lutherafbeeldingen in de scholen blijven mogen. Verboden bladen De beide periodieken van het Gossnersche zendingsgenootschap, ook in Nederland gele zen, nl. „Die Biene auf dem Missionsfelde" en „Die kleine Biene auf dem Missionsfelde" zijn tot nader orde verboden. Het Gossnersche zendingsgenootschap, ge sticht door Johannes Evangelista Gossner in 1636, viert juist den 12en December van dit jaar zijn 100-jarig bestaan. Kerstfeestviering Stralende kindergezichten door Meinema's kerstboe' :es. Fleurig van uiter lijk, mooi van druk n aantrekkelijk van prijs. Catalogus gratis op aanvraag. Uw bestelling wordt gaarne aangenomen door Uw boekhandelaar of door de uitgeefster N.V. W. D. MEINEMA, Delft. Adv ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDER WIJSBENOEMINGEN Dinteloord. Ned. Herv. School. Tot onderwijzeres: Mej. M. W. Nor tier, on- derw. Chr. School te Zijderveld. Oudewater. School m. d. Bijbel. Tof hoofd (vac. J. J. Verlinde): de heer S. T. V e r d o n k, onderw. aldaar. Sprang. School voor C.V.O. Tot tijdel. onderwijzer: de heer W. Benjamins e, wachtg. te Capelle. Examens zoogxiierhart". Leiden. Doet. geneeskunde, de heeren R. •I/enaingr, W. C. Strieker, A. W. PhUippl en E. J. van Romondt. Doet. Indflech redht: de heer H. A- van Vlera- Cand. wis- en natuurkunde L: de heeren M. *B. E. Haanappel en E. A. Hartree; Idem I: de •heer A Maaskant. Utrecht: Kerkelijk voorbereidend^ die heer 'F. H. J. Bik. Amsterdam. Cand. rechtsgeleerdheid: de heeren P. Barns, B. Witte en N. C. Drost Jr. Doet Germaansche taal en letterkunde (D.) mej. T. M. de Potter. Stuurlieden. Den Haag. Geslaagd voor 2e- stuurman groote stoomvaart: de heeren A. •Manschot I. J. L. RLsseeuw. C. W. E. van Iejk. 'J. F. A. Pesle en J. v. d. Houwen. Instituut „ROELOF HART" annex aan het Stedelijk GYMNASIUM te TIEL INTERNAAT en SCHOOL Voorber. Hoger Onderwijs voor jongens en meisjes, die in het klasseverband niet tot hun recht komen. Prospectus op aanvrage. Dir.: E. B. PLOOIJ. Tel. <44 (Adv.) GEMENGD NIEUWS Tusschen wagons bekneld Stationschef zwaar gewond Op het tramemplacement der Braban'schc Buurtspoorwegen, tie Veghel, is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer 50-jarige stationschef Gerbrands stak haas tig de tramlijn over, terwijl men goederen wagens aan het rangeeren was. Op dit oogenblik kwamen juist eenige stilstaande wagens in beweging, tengevolge waarvan de stationschef tusschen twee wagons bekneld raakte. Het rangeerpersoneel slaagde er met moeite in, den ongelukkige uit zijn hache lijke positie te (bevrijden. De heer G. bleek zwaar gekwetst te zijn aan beide beenen en het onderlichaam. In ernstigen toestand Is hij naar het ziekenhuis ter plaatse overge bracht. De moord te Kloosterzande Dader uitgeleverd De dader van den roofoverval, welke plaats had te Kloosterzande in den •nacht van 23 op 24 Oct., B. Polman, die op 1 Nov. werd gearresteerd te Apeldoorn, is, 'zooals men zich zal herin eren, op 4 Nov. •uit de cel te Groenendijk ontvlucht Op dienzelfdlen dag kon hij reeds weer te Gent •(België) wordien gearresteerd. Gisteren werd P. uitgeleverd te Sas van Gent, waar hij in ontvangst werd genomen door den gemeente-veldwachter Van der Vij ver, den wachtmeester en marechaussee van de brigade te Groenendijk (gera. Hon- tenisse). Nadat hem een verhoor was afgenomen, werd hij overgpbracht naar het Huis van Bewaring to Middelburg. Ook het rijwiel van den marechaussee, waarmede P. de vlucht had ondernomen, werd weer meegebracht, zoo Jne/!i Een snelwerkend en succesvol mid del bij aandoe ningen der adem halingsorganen, verkoudheden, ca tarrh, kinkhoest, bronchitis en griep. Onmiddellijk merkt U verlichting) iconi a f 1.50 en 90 et. Wielrijdster in botsing met auto Spoedig overleden Op de Betonweg tusschen Nieuw- veen en Nieuwkoop heeft ten gevolge van de gladheid een ernstig ongeval plaats gehad, dat aan de 21- jarige Mej. T. E. v. d. Ent Braat uit Nieuwkoop het leven heeft gekost. Mej. v. d. Ent Braat, die zich per rijwiel naar Nieuwveen begaf, is bij het passeeren in •botsing gekomen met een uit tegenoverge stelde richting komenden auto, bestuurd door den heer N., uit Gouda. Volgens verklaringen van den bestuurder, zou mej. v. d. Ent Braat niet geheel rechts van den weg hebben ge reden, waardoor de automobilist zich genood zaakt zag, plotseling te remmen, hetgeen hem op den gladden weg noodlottig werd. De auto maakte een halven slag om, met het gevolg, dat de wielrijdster door het achterste deel van den wagen werd geraakt en over een afstand van ongeveer 17 meter werd weggeslingerd. Na een kwartier is zij over leden, hoewel spoedig geneeskundige hulp aanwezig was. De auto is in beslag genomen. Tegen brug gereden Ernstig ongeval te Spijkenlsse Te Spijk en is se is een personen-auto, bestuura door den heer B. uit Oost voorn o, die deze wagen gehuurd had, met vrij groote snelheid tegen de Oude Maasbrug gereden. De voorzijde van de wagen werd totaal ver nield. De chauffeur werd bewusteloos uit de wagen gehaald. Nadat de juist passeerende Dr. Slis uit Nieuwenhoorn eerste hulp ver leend had. is het slachtoffer, dat ernstig ge wond was, naar het ziekenhuis vervoerd. Treinverkeer gestagneerd Tusschen Rotterdam en Den Haag Gisteravond is het verkeer op de spoorlijn' Rotterdam (Hofplein)Den Haag eeniger", tijd gestagneerd geweest. Tusschen Berke 1 en Pijnacker deed zich nl. een zgn. blok 1 storing voor, d.w.z. een storing in de be vei ligingsinrichtingen (seinen) voor het trein verkeer. Het euvel, was spoedig verholpen doch doordat het juist optrad op het uui van hét drukke forensenverkeer tusschen zes en zeven uur ondervond 't publiek nog al hinder er van. De langste vertraging die oen trein ondervond bedroeg 14 minuten Werkloozen voor Spanje geronseld? Naar wij vernemen hebben de Centrale Recherche te Amsterdam geruchten be-i reikt, dat enkele te Amsterdam woonachtige personen zich zouden schuldig maken aam het strafbare feit van het ronselen van; werkloozen, die dan naar Madrid zouden' worden gezonden om dienst te doen in het. 'Spaansche leger. De recherche heeft in deze geruchten aan leiding gevonden om na te gaein of zij op waarheid berusten. Tot dusver beschikt zij echter nog niet over eenigerlei positieve ge-,- gevens. t Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie); SONNEVANCK Het was voor mij een blijde dag toen, na dat de pogingen voor het in het leven roe pen van een diaconale stichting voor Chr. verpleging van t.b.c.-lijders gefaald hadden, nu 30 jaren geleden mijn pleiten voor een Chr. Vereeniging voor dat doel gezegend werd. En toen hooggeachte mannen, waar onder niet alleen de overleden prof. Bics- terveld en Ds. J. C. Sikkel, maar ook de nog levende heeren De Lange en Cozijnsen, met mij de handen saamsloegen voor do oprichting van een Chr. sanatorium. We hebben tot den tijd van mijn vertrek naar Amerika, toen ik mijn arbeid als secretaris uit den aard der zaak neerleggen moest, alleraangenaamst en rijk gezegend saam- gewerkt, Met allen. Niemand zal het mij daarom kwalijk nemen als ik meer dan ge- gewone belangstelling voor „Sonnevanck", en zijn lot en leven, koester. Daarom heb ben mij zeer leed gedaan de dingen welke in de laatste weken zich in den kring van bestuur en vereeniging hebben voorgedaan. Al waardeer ik de herinnering van de Har derwijkers aan mij op 19 November, herin nering aan wat ik vroeger voor Sonnevanck en de plaatsing daarvan in Harderwijk mocht doen, ik keur hun handelwijze in de' vergadering van 19 Nov. af. Maar oven- zeer keur ik af de handelwijze der Am sterdammers in de vergadering van 3 Dcc. j.l. Zij deden in feite precies het zelfde als do Harderwijkers gedaan had den. Zij deden erger. De Harderwijkers brachten hun tegenstanders om hals zonder één woord ten kwade van de personen dier tegenstanders te zeggen, de Amsterdammers deden dat na hun tegenstanders in hot openbaar van hun eer beroofd te hebben, met uitingen die zeker tegen Gods geboden in gaan, overladen te hebben of too te laten dat zij daarmee overladen werden. De daden van de vergadering van 3 Dec. mogen formeel in orde zijn, voor Christus zijn ze n ie t in orde, en dies niet in orde voor een Chr. vereeniging, noch in orde vpor den bloei en den zegen van die vereeniging. En daarom roep ik al degenen die, lid zijnde of dit wordende, met mij onder zoek en herstel in deze zaak begeeren op, mij hiervan kennis te willen geven. Zóó kan en mag het niet. Ook in ons Chr. ver- eenigingsleven zullen wij de banier hoog houden. Dr. J. VAN LONKHUYZEN. Zierikzee, 8 Dec. 1936.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10