De opening der Moerdijkbrug Literaire Overdenkingen -iëéó 4tlawu>6 4tttehe cAoco&acLe Wapenaar vijf en Letterkundige twintig jaar DINSDAG 8 DECEMBER 1936 UITGEBREIDE VERKEERSMAATREGELEN Dat de drukte bij de opening der nieuwe Moerdijkbrug op 12 Dec. zeer groot zal zijn, valt gemakkelijk te concludeeren uit het feit, dat de lange verkeerstoet die terstond na de ope ning van Noord foaar Zuid over de brug zal trekken, wordt geschat op 20 K.M. Het aantal auto's in deze 6»oet zal 13 k 1400 zijn, waarbij 650 alleen van de sterrit van de A.N.W.B. Een dergelijke drukte noodzaakt tot uit gebreide maatregelen, die staan onder lei ding van de desbetreffende procureurs generaal en hun rijksveldwacht. Bo/endien moeten plaatselijk maatregelen worden ge troffen te Dordrecht en Breda. De veren rond Dordrecht zullen op dub bele capaciteit werken. Door medewerking van de Pontonniers zal het Zwijndrechtsche veer eenigszins ontlast worden door de hulp van twee vlotten, die, alleen overdag, van de Pietermar.ekade te Zwijndrecht 6 a 10 auto's tegelijk kunnen overzetten naar de Buiten Kalkhaven te Dordrecht. De veren rond Dordt en een uitgestrekt gebied daaromheen, tot Ridderkerk en Ba- rendrecht toe, zijn voorzien van politiepos ten, die locaal telefonisch met elkaar in verbinding staan, om bij overbelasting hier of daar van het verkeer, dit tijdelijk langa een and-ere route te kunnen leiden. Zaterdagmorgen worden tot 10 uur aan het Papendrechtscheveer geen autobussen van busdiensten meer overgezet, en tot 11 uur niet door het Zwijndrechtscheveer. De bus DordtWillemsdorp zal in bet geheel niet rijden. De bus Dordt—Wieldrecht rijdt lancs Reeweg-Zuid, Smidshoek, Zuidendijk Ook bet gewone verkeer volgt deze route. De rijksweg Dordt—Breda is. zooals reeds Werd meegedeeld, van 93 uur op 12 Dec. voor het verkeer in beide richtiDgen ge sloten. „Opvangen" van de sterritten De deelnemers aan de sterritten der vier verk eersbon den, die voor het grootste deel Vrijdags tusschen 2 en 7 uur te Dordt aan komen. worden zooveel mogelijk bond bij hond geparkeerd. De A.N.W.B.-deelnemers krijgen verschillende garage's aangewezen, de K.N.M.V.ers moeten hun wagens parkee ren in garage Van Twist en op Stek en Weeshuisplein, de K.N.A.C.-deelnemere worden gedirigeerd naar de Zeehaven, waar ze in een Harwich-boot logeeoren en waar een parkeer-terrein is, en de B.B.N. word. verwezen naar de Kriëpijnscheweg, alles onder voortdurend politietoezicht. Zaterdag worden al deze auto's langs ver schillende omwegen naar de Rijksstraatweg geleid om daar in lange rij het moment af te wadhten dat ze na opening der brug door de Koningin, in optocht naar Breda gaan rij dien. De A.N.W.B. is te Dordt gestationneerc !n hotel Ponsen, de K.N.A.C. in Ter Merwe, de K.N.M.V. in N.A.B., en de B.B.N. in Oranje-hotel. Deze hotels en ook American zijn van Vrijdag op Zaterdag de heele nacht open. Genoodigdien door den Minister van Wa terstaat of door het gemeentebestuur Dordrecht, krijgen speciale gelegenheid van bepaalde punten langs de hoofdweg naar de brug te rijden, waar voor hen pa viljoenen zijn ingericht. Genoodigden uit het Zuiden moeten rijden over de oude weg naar Moerdijk. Het gewone verkeer Het gewone verkeer naar en van Brabant loopt over het veer Numansdorp—Willem stad, dat om de 20 minuten zal varen en er GorcumSleeuwijk. Lange transpori- auto's kunnen alleen bij Gorcum worden overgezet. Het rij verkeer dat op het eiland van Dordt moet zijn, kan bij overbelasting van het Zwijndrechtscheveer rijden over Barendrechtsche brug en 6-Gravendeelsche- Aankomst Koningin De Koningin komt 11.18 per trein aan te Willemsdorp, en is voornemens om 12.19 van station Zwaluwe weer per trein te ver trekken. Aan het Noordelijk en Zuidelijk uiteinde der brug zal een korte toespraak orden gehouden. Hr Ms pantserschip Friso n Hr Ms O XVI zullen saluutschoten lossen. Tot 6 uur niet uit Breda Als de lange rij sterrit-auto's de brug is gepasseerd, worden ze opgevangen door Bredasche politie, die ze leidt naar verschil lende parkeerplaatsen. Auto's, in de bin-nen- stad geparkeerd, kunnen tot 6 uur de stad niet verlaten, in verband met de feestelijk heden aldaar. De binnenstad wordt volko- afgesloten. Het gewone verkeer wordt Breda geleid, en wie wil parkeeren en vóór 6 uur vertrekken, moet gebruik maken van een der parkeerterreinen aan de buiten kant van de stad. Dit in tegenstelling met Dordrecht, waar het verkeer door de stad de heele dag zal verloopen als andere dagen. PIm. 4 uur voor publiek open Het gewone verkeer DordtBreda wordt as toegelaten, wanneer alle auto's van de sterritten zijn „geborgen". Dit zal zoo vlug mogelijk geschieden (om overweg-opont houd te voorkomen, zullen van 123 uur geen goederentrerinan rijden) maar zal toch tot circa 4 uur duren. Tot zoolang wordt aan 'niemand toegestaan uit Dordt langs de straatweg naar Breda te rijden. Vetemo Reeds eerder berichtten we, dat i'n Breda en Dordt groote feestelijkheden op het pro gram staan; te Dordt zelfs een week lang. In Breda wordt o.m. een groot historisch openluchtspel opgevoerd, „de verrassing van Breda", en een der attracties van Dordt zal zijn een grootsche lichtversiering van de heele stad, en een prachtige verkeere- tentoonstelling, Vetemo genoemd. Door me dewerking van verk eersbonden, K.L.M., P.T.T., gemeente Dordrecht, Spoorwegmu seum enz., diie alle buitengewoon interes sant materiaal inzenden, zal deze tentoon- steMng werkelijk iets bijzonders zijn. Herinneringsboek Het herinneringsboek, dat wordt uitgege ven bij gelegenheid van de opening der nieuwe Moerdijkbrug, is dezer dagen schenen. Het bevat vele bijdragen van vooraanstaande personen, over de beteeke- nis van dit groote bouwwerk, o.m. van den Minister van Waterstaat, van de Commis sarissen der Koningin in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg (de laatste is oud-burgemeeeter van Breda), van Ir W. J. H. Haitnsen, directeur van het Bruggen- bureau van de Rijkswaterstaat, van de Bur gemeesters van Breda en van Dordrecht en van vele anderen. Vele foto's wisselen de tekst af. Ook is opgenomen een program ma van de feestelijkheden te Dordrecht en Breda. EEN PIONIER UITGEDRAGEN Begrafenis van den heer G. Velthuysen Jr. Op de Nieuwe Oos'erbegraafplaats te Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot teraardebesteld van den heer G. Velthuysen Jr., die een groot deel van zijn leven, bijna een halve eeuw, heeft gewijd aan den strijd voor publieke eer baarheid. Vele medewerkers en vrienden schaarden zich met de naaste familieleden achter de baar, die gedragen werd door de heeren J. N. van Munster, P. G. Molenaar de overige leiders van het werk der Mid- dernachtjending in ons land. Aan de groeve merkten wij verder o.m. op, 'behalve de sprekers, wethouder G. Baas Kzn., mej. C. Thierry, die dagelijks met den heer Veldhuysen heeft samengewerkt; den heer A. J. da Costa, namens den Centraal Bond voor Inwendige Zending; commissaris C. E. G. Hogen dijk, chef van het bureau der Kinderpolitie in de hoofdstad; namens de Amsterdamsche zedenpolitie hoofdinspec teur J. F. van Slobbe; commissaris W. Vos- kuyl, chef van de Zedeiv en Kinderpolitie te Rotterdam; verder vertegenwoordigers- (sters) van de vereenigingen Beth-Pale\ Trvfosa; van Armenraden, van de Union. an den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, de R.K. Vrouwen vereniging. de Unie voor ongehuwde moe ders, Ver. Onderlinge Vrouwenbescherming en tal van belangstellenden. Nadat de kist, waarop een palmtak wa9 gelegd, in het graf was neergelaten, trad uit den breeden kring naar voren de afgevaar digde van het hoofdbestuur van de No- derlandsche Middernachtzendingvereeniging Ds. O. G. Heldring, van Zetten, die bij verhindering van den voorzitter. Dr. J. Lammerts van Bueren, en mede namens de Heldringgestichten, het woord voerde. Met een gevoel van ontzag, aldus spr. staat het hoofdbestuur van de N.M.Z. aan het graf van den heer Velthuysen, wien de liefde tot den naaste drong om te waarschu wen en te getuigen te,«jen het onrecht, de vrouw aangedaan. De trouw aan de roeping van Christus, zijn Heer, deed hem volhar den. Van de strijdende kerk is hij opgeno men in de triumfeerende kerk. Hij zal in onzen kring;, zei spr., zeer worden gemist Wij deelen in de smart die zijn verlies be- teekent voor vrouw en kinderen. De Overheid spreekt Namens het Rijksbureau tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes sprak de directeur, de heer H. J. Versteeg hoofdcommissaris van politie te Amsterdam Deze herinnerde er aan hoe de heer Velt huvsen jaren geleden als zijn roeping zag om te velde te trekken tegen de verdruk king der vrouw, speciaal van de gevallene In de voorste loopgraaf heeft hij ge staan in een strijd, die in den aanvang door de Overheid en door de publieke opinie schouder ophalend werd gadege slagen, maar hij heeft de zeldzame vol* doening mogen smaken, dat zijn inzich ten hebben veld gewonnen. Spr. gewaagde van de uitstekende samen werking van den thans overledene met het Rijksbureau en besloot met de opmerking, dat de herinnering bewaard blijft aan een groot man, die baanbrekend werk heeft verricht. Het kenmerk van zijn leven Mr. A. de Graaf, van Utrecht, bracht een laatsten groet namens het Nat. Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en namens de Ned. Ver. voor zedelijke volksgezondheid. Heden verscheen: door A. WAPENAAR Van deze gelegenheidsbundel, welke is toegezonden aan de deelnemers aan het huldeblijk zijn 500 exemplaren gedrukt, voorzien van 's schrijvers handteekening. Eenige exemplaren worden op verzoek ter beschikking gesteld van onze lezers. Belangstellenden kunnen 1.90 gireer en op de postrekening van den secretaris van het Comité, den heer J. P. PRINS, Louise do Colignystraat 51, Schiedam, gironummer 125306, waarna toezending volgt. Hij, die 40 jaren met hem heeft samenge werkt, getuigde dat dit het leven was van godsdienstig, geioovig man. De heer Velthuysen was vriendelijk in den omgang, geen strijdbare natuur. Daarom heeft het hem moeite gekost altijd in de voorste linie te staan. De ontslapene heeft gelegenheid gehad zijn denkbeelden te propageeren in heel Europa tot in Indië toe, ook in den Vol kenbond, waar 52 staten den strijd tegen de mede door Velthuysen bestreden zon de aanbonden. Zijn gehoorzaamheid aan Gods wil en wet kunnen wij, eindigde spr., niet vergeten en wij willen dit toonen door zijn arbeid voort to zetten. Een vriend van Jaren De leiders van het werk der Middernacht zending vertolkten hun gevolens in een toe spraak van den heer J. N. vanMunster, van Arnhem, die tevens als oudste vriend an den heer Velthuysen een gevoelvol woord sprak. Meer dan 45 jaren heeft spr. in nauwe vriendschap met hem meegeleefd en -gestre den. De heer van Munster getuigde van den ontslapene, dat hij niet zichzelf zocht. Met den heer Van der Steur is de ont slapene oprichter geweest van het werk der Middernachtzending. In de donkere buurten der groote steden heeft hij veel verdragen, tot mishandelingen toe. Maar God heeft zijn zwakke kracht gesterkt. Spr. richtte zich ten slotte met een bemoe digend woord tot de weduwe en haar kin deren. Dienstknecht Gods De voorzitter van de afd. Amsterdam der N.M.Z., Dr. W. G. Harrenslein, van Santpoort, getuigde dat Amsterdam 't meest genoten heeft van dezen voortrekker. Hij was gevoelig voor iederen handdruk, a! kwam die van een vroegeren tegenstander of van een gevallene. Velthuysen had leerd hoe een Christen achter zijn Heiland heeft te gaan, en wij, zei spr., zullen pro- beeren in zijn geest en in de kracht Gods het werk voort te zetten. Groet uit Indië Ds. P. Taekema, predikant bij de ge meente der Zevendedags Adventisten, waar toe de ontslapene behoorde, las voor een grafgroet van Pa van der Steur, uit Malang. aan zijn mede-pionier. Spr. schetste verder den zegenrijken ar beid van den heer Velthuysen, diens her derlijke gaven en zorgen en besloot de plech tigheid met dankzegging, waarna een der familieleden tot de talrijke aanwezigen een dankwoord sprak. nm WOENSDAG 9 DECEMBER HILVERSUM I 1875 RL NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door C. Lin deboom, Geref. predikant te Amster dam. 11.0012.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gram.pl. 12.30 Vervolg ensemble- concert. 1.3C Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Chr Liederenuurtje door Joh. de Heer (zang en viool). 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouw- halfuur. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 „Het 30-jarig bestaan der Theol. Opleidings school te Djokja" door Ds A. Pos, met ver lof hier. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Wie??? Waar???, luisterwed strijd. 8.45 De Gooilanders. 9.15 „Voor jonge menschen", causerie door dr. H. Bijleveld te Amsterdam. 9.45 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.15 Schaakles. 10.30 Vervolg concert. 11.00 12.00 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. VARA-Uitzendln, 10.00 VPRO. 11.00 en 6.30 RVU. Gram.pl. 9.30 „Onze keuken". 10.00 Mor genwijding. 10.20 Gram.pl. en causeri over opvoeding tot gemeenschapszin' 11.00 „Wij en onze zieken". 11.30 „Moree! en geestelijke gevolgen van de werklooi heid". 12.00—1.45 Gram.pl. 2.00 „Melotf Circle". 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor c kinderen. 5.30 De Flierefluiters zang •gram.pl. 6.30 „Noodlot en vrije wil." 7.1 Zang, hierna gram.pl. 7.40 „Pro'oleme der democratie", causerie. 8.03 Bericht ANP. 8.15 Gram.pl. 9.00 „Nederland-Wi terland", reportage van K. Smelik, muzi< van H. de Groot. 9.45 Gram.pl. 10.00 richten ANP. 10.10 Zang en orgel. 10J „Melody Circle". 11.00 „Huwelijksverhol dingen", causerie. 11.30—12.00 Gram.pL DROITWICH 1500 Rl. 11.05 Orgelspel. 12.1 BBC-Orkest. 1.20 Orkest. 3.10 Orkest. 3j Pianorecital. 4.20 Vesper. 7.00 BBC-Ha monie-orkest. 8.35 BBC-Symphonie-orkt en viool. 9.45 Vervolg concert. Kwintet en zang. 11.20 Band. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorke 2.50 Orkestconcert. 4.20 Zang. 5.50 Kam orkest. 8.20 Pianorecital. KEULEN 456 RI. 5.50 Orkestconcert. Schrammelensemble en solisten. 11.29 F brieksorkestconcert. 12.35 Symphoni orkest. 1.352.20 Gevar. concert. Orkest. 5.20 Vocaal trio, en viool. 6.05 Ot roeporkest. 7.35 Rijkszending: „Ruf d Erde". 8.05 Orkest. 8.50 Volkszang. 9, Kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 1.30 Salo orkest. 6.20 Kamermuziek. 8.20 Symph nie-orkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 5.30 Zang. 6, Salonorkest. 8.20 Operette-uitzending. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 7.35 Ba nabas von Geczy's orkest. 8.35 Militai marschen. 9.50 Fluit en piano. 10.05 We bericht. 10.20—12.20 Orkest. RADIO-KWARTIERTJE C.N.V. Op Donderdagavond 10 December a.s. v kwart voor zeven tot zeven uur zal de h< J. Schipper, secretaris van het C.N.V. van de Centrale voor Werkloozenzorg, med deelingen doen over de nieuwe plannen v de Centrale voor Werkloozenzorg voor jaar 1937. z.t. REEPEN ihjuvi dit- L6 ietb, aeet VRAAGT ZE UV/ WINKELIER Verdiende hulde Zaterdag 12 December as. zal de huldiging van A. Wapenaar als letterkundige, te Utrecht plaats vinden. Nu deze datum in het nabije verschiet ligt, willen wij in het blad, dat zeker wel het meest heeft geprofiteerd van zijn werk, en onder wier lezers de jubilaris zijn meest trouwe vrienden en lezers telt, een en ander vertellen over den schrijver en zijn werk. Wij weten, dat deze „stille in den lande" een afkeer heeft van uiterlijk vertoon ja, dat het hem moeite heeft gekost zich te on derwerpen aan een huldebetoning, doch hij moge het ons vergeven, dat het ons een hartebehoefte is, bij deze gelegenheid uit te spreken, hoe groot onze waardering is voor zijn persoon en werk. Wij weten ons de tolk van honderden lezers en lezeressen, wanneer wij hem bij deze gelegenheid onze hartelijke dank betui gen voor zijn vele, vele oriënterende kriti sche literaire beschouwingen, welke ons jaar in, jaar uit, leiding geven bij kiezen en be- oordeelen van onze lectuur. Wanneer wij zijn critisch werk willen ka rakteriseren, treft ons allereerst zijn immer peilen naar de geestelijke achtergrond der literatuur. Wapenaar, zelf min of meer uit de school der „tachtigers", heeft reeds in zijn jongelingsjaren bewust gekozen voor een kunstbeschouwing, waarin wèl het „alles is Uwe" vrijuit werd beleden, doch het „Gij zijt van Christus" de grondtoon bleef. Zijn intuïtie, zijn gave om de schoonheid niet alleen verstandelijk, doch ook met het hart te benaderen, gaf altijd aan zijn werk het kenmerk der ware literaire critici. Het is dan ook niet te veel gezegd, 'als wij menen, dat Wapenaar door zijn trouw blijven aan zijn speciale teak, zeer veel heeft bijgedragen ons orthodox protestants lezers publiek aesthetisch te vormen. Zijn telkens weer, spelenderwijs, ontmas keren van schijnschoon ook op het gebied der christelijke letteren, heeft sporen achter gelaten. En nu heden ten dage gesproken mag worden van een nieuwe bloei der chris telijke letteren, is het mede Wapenaars werk geweest, dat de bodem waaruit de nieuwe loten worden gevoed, door hèm al deze jaren is bewerkt en ontgonnen. ZUn levensloop l) Arie Wapenaar werd in de herfst van het jaar 1883 te Vlaardingen geboren uit zeemansgeslacht, zowel van vaders als moe ders zijde. In z'n jongensjaren maakte hij enige plezierreizen mee ter haringvisserij. "Zijn vader wilde hem niet naar zee hebben en zo viel de keus („in vredesnaam") op schoolmeester. Het behoeft nauwelijks te verwonderen, dat hij meer in z'n Nederlands dan in kenen uitblonk, en reeds tijdens zijn jongens- en kwekelingentijd was de lectuur van ,,'t Maandblad voor Letterkunde", uitgegeven door 't Nederlands Jongelingsverbond van invloed op zijn literaire vorming. De redactie van dat blad was toen in handen van Dr J. C. de Moor, toen nog student aan de V. U., J. Lens, destijds onderwijzer te Leiden, e.a. Hij dong al spoedig mee in een letterkun dige prijsvraag met een bekroning van zijn opstel over „Hagar" van Da Costa, tot re sultaat. Omstreeks 1900 was het met de „voorlich ting" heel anders gesteld als nu. Zelfs van de beweging van '80 drong nau welijks iets door tot de orthodox protestant se kringen. De nieuwere letterkunde werd veelal voorgesteld als een zekere mallotig heid. Waarschijnlijk heeft dit Wapenaars critische geest geprikkeld. Hij toog op onder zoek uit en vond veel van zijn gading in „Ons Tijdschrift" dat hem wegwijs maakte. Eerst in 1914 k-omt van hem een schets uit het zeemansleven voor in „Stemmen des Tijds" getiteld „Gebleven". Dit proza vond zijn weg naar diverse <-choolbloemlezingen. Later volgden „Op Hoop van Zegen" en „Onderwijzersleed". Dit proza, vooral de laatst genoemde novelle, droeg nog zeer sterk de sporen van de invloed der tachtigers (im pressionisme en woord-spielerei). In 1911 begon hij zijn critische arbeid in ,De School met den Bijbel", en niet lang daarna in De Rotterdammer. Aan deze beide bladen bleef hij trouw, hoewel in De Rotterdammer het grootste deel zijner critieken voorkwam. Ook aan „De Ster" heeft hij medegewerkt. Inmiddels was hij als onderwijzer in Berkum (Zwollerkerspel) benoemd waar hij, order aan de Agnietenberg, een verkoren plekje vond om te arbeiden, en waar hij thans nog woont, als hoofd der christelijke school. Op deze bescheiden plaats, is Wapenaar gevormd door de omgang met de Overijselse bevolking, door de mystieke sfeer van het Overijselse land, en door zijn omgang met de grote mystieken aller eeuwen. Allengs is hij, de minnaar van de zee, ver groeid met de omgeving. Zijn verlangen naar de zee heeft hij echter nimmer verlo- chend. Niet alleen trekt hem elke grote va- cantie naar zijn geboortestadje, doch hoevele verzen wijzen op de grote invloed van de zee. Telkens weer ontleent hij er zijn beelden aan: „Ik ben een zeiler op Uw matelooze zeeën". Wapenaar, die de schrale jaren èn ook de „gelijkstelling" van het chr. onderwijs heeft meegemaakt, is gebleven die hij was: een man, wars van alle streberei. Mensen met minder capaciteiten doch met iets meer „han digheid" zijn hem voorgegaan op de verlok kende weg der „schooluitgaven". Het betrek kelijke van „succes" heeft hij immer scherp doorzien. Al deze jaren heeft hij meer arbeid aan zijn 'unerlijk dan aan zijn uiter lijk bestaan. En deze arbeid droeg vrucht naar buiten. Want in heel ons land zijn de literaire „over denkingen" (hoe juist past dit woord op zijn werk!) gelezen door eenvoudigen en intel- lectuëlen. Men heeft Wapenaars Critieken wel eens .scherp" gevonden, vooral waai christelijke boeken betrof. Toen ik hem eens vroeg wat hij daar van dacht, wees hij mij op het vele onrijpe werk, dat ons als „vol waardig" wordt gepresenteerd. Wapenaar is dan ook niet bevreesd, dat werkelijke talenten worden afgeschrikt door bevoegde critiek. Christendom en Kunst Het kan zijn nut hebben, bij deze gelegen heid nog eens weer te geven, wat Wapenaars mening is over de verhouding van Christen dom en kunst. „Er is alleen dén sprake van christelijke kunst", aldus Wapenaar, „indien het geloof van den christen-kunstenaar, of ook: zijn levenshouding, een overwegende invloed deed gelden in de genesis van zijn kunst. Daarom is al wat een kunstenaar, die christen is, produceert, nog geen specifiek christelijke kunst. Zo heeft m.i. Rembrandts „Nachtwacht" niets met het epetheton „chris telijk" te maken, evenmin als Vondels hekel dichten, die eerder demonisch dan christelijk jn van origine." En over het „realisme" liet hij zich als volgt uit: „De christen-kunstenaar zal zich er rekenschap van hebben te geven of het realisme in zijn kunst noodzakelijk geëist werd door de conceptie, wilt ge: door de idee, die het kunstwerk draagt, want nooit zal hij realisme geven óm de wellust van het óók zo te durven en te kunnen." „Hoever hij mag gaan in het beschrijven van de zonde, zal hem dus, èn zijn kunste naarsgeweten èn zijn ethisch-religieus ge weten, die beide in innig verband, doen be seffen; want ook zijn zuiver aesthetische visie, zijn lust tot uitbeelding, ook van het verdorven, verzondigd leven, blijft altoos staan onder de oontróle van zijn hoge roe ping: God te dienen in en door zijn kunst. Ook de uitbeelding van het demo- nische moet voor hem „Godsdienst" blij ven, zal hij niet zondigen tegen zijn diepste innerlijk als mens, als christen". De Jubileumbundel Deze week is verschenen de jubileum bundel „Literaire Overdenkingen" in een oplage van 500 door den schrijver getekende exemplaren. In het sobere aesthetische om slag naar het ontwerp van M. Wilmink, ligt het boek nu voor ons, dank zij de zorgen van het comité en de medewerking van Drukkerij Libertas te Rotterdam. Het comité, bestaande uit: J. Allon, Heemstede, H. Diemer, Rotter dam, P. Korthuys, Wassenaar, Hendrika Kuyper-Van Oordt, Rotterdam, J. P. Prins, Schiedam, P. J. Risseeuw, Den Haag en C. Rijnsdorp, Rotterdam, benevens de heren Jac. Bosch Jz. en H. Schriemer, namens het Comité Zwolle en Omstreken, heeft het goedgedacht, een keuze te maken uit het verspreide werk van den jubilaris, en het den schrijver zowel als de intekenaren, aan te bieden als een blijvende herinnering aan deze mijlpaal. De oplage bleef tot 500 ex. beperkt, zodat het boek ongetwijfeld zeer spoedig na de verschijning zal zijn „uitverkocht". Het is dus een bizondere gelegenheidsuitgave ge worden (verlucht met goede foto's): een begerenswaard. bezit voor boekenminnaars. Uit de door ondergetekende geschreven inleiding wil ik slechts één alinea over nemen: „Ik geloof, dat wij thans binnen de kring van orthodox christelijk Nederland nauwelijks iemand kunnen aanwijzen, die als Wapenaar, gedurende 25 jaar als toeschou wer èn medespe" c de ontwikkeling van het literaire leven in ons land heeft meegeleefd en er deel aan heeft gehad. Wie enigermate bekend is met het „vak" der literaire critiek, zal terecht verheugc. zijn als een criticus na zovele jaren nog fris en groen is." De inhoud van deze royaal uitgevoerde fuostbundel is volkomen representatief voor ï>e Heet Ww&uxqb Wipenaaxs werk. De studies over Fei Bilderdijk en Da Costa geven een van inzie j getuigende blik in de geschiedenis van dt periode onzer lettiren. De voor de volksuniversiteit te Zwo 1 gehouden lezing over: Het kind in de 11 teren, werd nog uitgebreid en aangevuld. studie over Rilke is nog nieuw, evenals „I oude strijd" (een terugblik over de perio van „Ons Tijdschrift") en „De dichter en dood". Een uitvoerige bespreking van d< studies valt buiten het kader van dit artil» Laat ik er van mogen zeggen dat ik pj^ soonlijk het bezit van dit werk op hoge pi stel. Hier wordt méér gegeven dan uitsl g tend „literaire" critiek. Dit boek, in wel titel het woord „overdenkingen" voorkomt; ook de belijdenis van een schoonheidszoel bij de gratie Gods. De opgenomen poëzie is van de laai jaren, voornamelijk uit de periode na Ui penaars zeer ernstige ongesteldheid, waart r deze verzen ook getuigen. Op de inhflf dezer poëzie ingaan lijkt mij te onbescheidlc Zij 't genoeg, te zeggen, dat aan dit inir] geloofsleven de spanning niet ontbreekt, e spanning waaruit vele van deze verzen sj€ Zij mijn zingen: doortocht geven aan Uw overzij dsche stem Onweerstandelij k gedreven tot den jubel: "k Ben van Hem; i In Uw zacht geweld wil "kweze onvoorwaardelijk Uw knecht En van d' eigen—T genezen: Heer, ik dien U nog zoo slecht. Als geen zonde, onbeleden als ons niets en niemand scheidt, Vloeit mijn ziel vol van een vrede Die m' ontvoert aan tijd en strijd. Heer, Gij weet mijn diepst begeereü Met van vreugd gespannen stem Hier te mogen préludeeren 'tLied van 't nieuw Jeruzalem. I Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal huldiging welke, in de geest van den jubili een bescheiden karakter zal dragen, Zaterdag des middags om 3 uur, pla vinden te Utrecht in het Gebouw N!euwe Utrechtsche Courant, Drift 13. Wij wensen den jubilaris een blijde ge gende dag te midden van vrienden en langstellenden. Moge het hem gegeven worden bdj voo duur zijn werk onder ons voort te zetten! P J RlSSFFU Ontleend aan „Christelijke schrijv yan dezen tijd". Kampen 1930,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8