Naar ordening van Land en Tuinbouw AKKERTJES CACHETS) SCHADUW VOORUIT DINSDAG 8 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Minister Deckers zet de richt lijnen van het Landbouw- crisisbeleid uiteen Decentralisatie van crisismaatregelen in voorbereiding Er zullen nieuwe bedrijfs organen gevormd worden Consumptiemelkre geling 8-' wordt vereenvoudigd In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voor- loopig verslag over de begrooting van Landbouw en Visscherij en het Landbouwcrisisfonds deelt de Minister mede, dat inderdaad de opbrengst van tal van land- en tuinbouwbedrijven nog niet vol doende is. De minister verklaart, dat zoo wel door prijsregelend optreden, waar zulks noodig blijft, als door het geven van doeltreffende voor lichting aan de land- en tuinbouw bedrijven zal worden gebracht ook het bereiken van het secundaire doel van de landbouwcrisismaat regelen, het loonend maken van de productie naderbij te brengen. Van de depreciatie zijn, naar de Minister meent, geen groot e voordeelen voor den landbouw te wachten, indien deze niet ge paard gaan met ruimer handelsverkeer. Een onderzoek op korten termijn werd ingesteld naar de vraag of landbouwers, die land hebben gepacht van buitenlandsche grond eigenaren, na de depreciatie een hoogere pacht in guldens moeten betalen. Uit de door de bedrijfsconsulenten ver strekte gegevens blijkt, dat de goud clau sule in de pachtcontracten in het algemeen vrij zelden voorkomt. Prijsstijging na depreciatie? Een ingesteld onderzoek wijst uit, dat bij [een muntdepreeiatie van 20 pet de verhoo- |ging van de productiekosten voor 't akker- bouwbedrijf, tengevolge van het duurder [worden van kunstmest e.d., slechts 3 h 4 pet beloopt Bij de veehouderijbedrijven en de gemengde bedrijven is de stijging veroor- |zaakt door den duurderen aankoop van voedergranen, uiteraard aanzienlijker. Deze is gelegen tusschcn 8 en 15 pet. Deze ver hooging van-de productiekosten is, voor zoover zij niet door prijsstijging van het eindproduct werd vergoed, door andere maatregelen gecompenseerd. Monopolieheifing op granen De Minister motiveert nader, waarom de monopolieheffingen op granen niet worden verlaagd. Hierbij moet niet uit het oog wor den verloren,, dat de inkomsten, uit deze heffingen verkregen, de steunverleening aan andere deelen van den landbouw (o.m. tuinbouw) mogelijk maken. Voorts heeft als overweging gegolden, dat een daling van de prijzen van voedergranen een stimulee- rende werking op de melkproductie zou oefenen, hetgeen, gezien de nog steeds te groote melkproductie, ten zeerste onge- wenscht moet worden geacht. Voorts moet niet worden voorbijgezien, dat met behulp van de inkomsten uit de monopolieheffingen door de Regeering maatregelen kunnen wor den genomen om prijsverhooging tegen te gaan. Zoo worden de maatregelen om den broodprijs op peil te houden, welke onge veer flÓ millioen vorderen, uit deze mono polieheffingen gefinancierd. De Minister betwijfelt of een belang rijk deel van het crisisapparaat zou kunnen verdwijnen als de gulden aan het pond werd gekoppeld. Hoewel van een likwidatie der landbouwcrisdsmaat- regelen nog geen sprake karn zijn, zal, waar mogelijk, naar opheffing dezer maatregelen worden gestreefd. De Regeering wijdt bijzondere aandacht aan de gevolgen van het prijsgeven van den gouden standaard, voor zoover zij de vaste lasten betreffen. Ten aanzien van de hypotheken hoopt de minister, dat de feiten zich zoo zullen ont wikkelen, dat ontwerpen van wet tot ver mindering van den druk der hypotheek schulden niet zullen behoeven te worden ingediend. Het zou, naar de minister meent, niet van goed beleid getuigen, indien de wetgever bij dalende markt bepalingen zou vaststel len met betrekking tot de rente van loo- pende credieten. Een nieuwe landbouwuitvoerwet Een nieuw ontwerp van landbouwuitvoer wet verkeert in zoodanig stadium van voor bereiding, dat het eerlang het departement zal kunnen verlaten. Versterking van den buitenlandschen voorlichtingsdienst wordt ook door den minister van zeer groot belang geacht, in verband waarmede een tweetal landbouw kundige ingenieurs in opleiding zijn ge- Wat het rapport der Commissie-Van Loon betreft, overweegt de Minister de werk wijze vam de Centrale Commissie te wijzi gen, zoodat bij \t voorbereiden van belang rijke crisismaatregelen verschillende econo mische kringen van het bedrijfsleven vol doende worden ingeschakeld. Voorts sluit de Minister zich in beginsel aan bij de meening der commissie, dat de uitvoering der landbouwcrisismaatregelen meer ge decentraliseerd behoort te worden. Nieuwe organen Het toepassen van teeltregelingen in den land- en tuinbouw kan voorloopig niet wor den gemist, zoodat de vraagt rijst welke instantie met de uitvoering daarvan moet worden belast. Het kamt den minister voor* dat deze taak moét worden opgedragen aan organen, te vormen uit de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven, die beter ge fundeerd zijn in de uit het vrije bedrijfs leven opgekomen vereenigingen dan de uit den aard der zaak vluchtige getimmerten '?r crisisorganisaties. Voor deze bedrijfsorganen In den land- en tuinbouw ziet de minister ook nog anderen arbeid weggelegd. Zij zullen tevens kunnen worden ingeschakeld bij de bevordering van den uitvoer. Bij den scherpen strijd, dien de expor teurs van tal van landen op de ver kleinde wereldmarkt voeren, is het van het grootste belang, dat Nederland oen product van de beste hoedanigheid kan aanbieden. De zooeven bedoelde bedrijfsorganen vinden hier een vruchtbaar arbeidsveld. De juiste samenstelling van deze organen zal van onderop uit het bedrijfsleven zelf moeten worden opgebouwd. De sterk ontwikkelde organisaties in den land- en tuinbouw bieden hiertoe de moge lijkheid. Aan de belangen van industrie en middenstand zal daarbij ook moeten wor den gedacht. Voorts zal aan de Overheid als hoedster van het algemeen belang op af doende wijze de gelegenheid moeten worden gegeven om te waken tegen onjuiste be slissingen. De uitvoerende taak der bedrijfsorganen zal voorop moeten staan. Hierbij zal het echter niet behoeven te blijven. Mits op voorzichtige wijze zal aan de organen ook een regelende taak kunnen worden toever trouwd. Bij het uitwerken van deze plannen zul len nog ernstige moeilijkheden te ovenvin nen zijn. Dit ontslaat den minister niet van de plicht voor de ontwikkeling van den land- en tuinbouw de richting te wijzen, welke hij de juiste acht Vandaar, dat aan zijn departement wordt gewerkt aan een uitwerking van de hier ontwikkelde alge- meene gedachten, om tot concrete voorstel len te komen. Vermoedelijk zullen deze be- teekenen een wijziging van de landbouw- ersiswet, welke voorloopig de draagster kan worden der bedrijfsorganen, die aanvanke lijk geheel op den crisisarbeid ingesteld, straks ook nog een taak zullen blijken te hebben, wanneer meer gestabiliseerde ver houdingen zijn ingetreden. Natuurbescherming Enkele maanden geleden zijn interdepar tementale besprekingen geopend met het doel een wettelijke regeling te ontwerpen, welke slechts bescheiden eischen aan schatkist zal stellen. De minister zal d< stand koming van zulk een regeling met alle kracht bevorderen. Het ligt in de bedoeling het getal lagere land- en tuinbouwscholen in 1937 met één, nl. een lagere landbouwschool te S m i 1 d e, uit te breiden. Richtprijs voor peulvruchten De minister heeft reeds een onderzoek doen instellen naar de productiekosten van de verschillende landbouwproducten. Zoo dra over voldoende vaststaande gegevens kan worden beschikt, zal hij gaarne nagaan of de richtprijs voor peulvruchten gewijzigd be hoort to worden.. De varkensprijzen Sedert hét midden-, van dezén zomer heeft de minister bij voortduring maatregelen genomen om de varkensprijzen te doen stijgen. Te dien einde zijn sedert begin Juli ongeveer 60.000 varkens boven het zou terge wicht uit de markt genomen. Voor het jaar VOOR DE KONINKLIJKE BRUID. Vlijtige vingers zijn 'druk in 'de 61 weer om het bruidstoilet voor H.K.H. Prinses Juliana en de toiletten der *bruidsdames te vervaardigen. Links een der werktafels bij de firma Kühne in Dert Haagwaar aan de toiletten gewerkt B' wordt; rechts het naaien van de sleepeen precieus werk. Leden van den radioraad en van P.T.T. hebben gisteren in samenwerking met ver tegenwoordigers der omroepverenigingen een aanufifl# gemaakt met het vaststellen der meest geschikte plaatsen voor het verzorgen der radio-repoitage van het a.s. vorstelijk huUL&tfjk. De hee.en voor het Haagsche stadhuis. Uiet^teeLer cachet is'n. 'Oteeri, cacnetf Iets goeds, wordt -ïgebootst. Voor de AKERTJES" Is dat wel vleiend, maar ...rUls dat gevaar lijk, let daarom goed AS. op. dat Ge werkelijk "AKKERTJES" r\ krijgt. Dan weet Ge. dat Ge het bijzondere /k5.X poeder Inneemt, dat Uw pün, koorts, \e griep en Uw onbehaaglijkheid verdrijft. Dit merk le Uw waarborg van echtheid Nederlandsch Product-Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 62 ct. Zakdoosje. S stuks 20 et (Adv.) 1937 ls een verdergaande inkrimping van het aantal biggen in voorbereiding. Door de contingenteering van den varkens invoer in Engeland en de vrijwel geheele af sluiting van de overige markten voor var kens, is het niet wel mogelijk om de be moeiingen met den baconexport te staken. De melkprijs Hoewel de minister van meening is, dat de melkprijs ondanks de verschillende re geringsmaatregelen aan den lagen kant is, wil het hem toch niet voorkomen, dat het noodzakelijk zou zijn, een richtprijs van 6 cent te bereiken. Hij acht het juister te trachten aan de hand van de bestaande maatregelen en de voorhuiden zijnde mid delen den totailen melkprijs op te voeren, zonder zich daarbij te binden aan een be paalden richtprijs. Boter naar Engeland Onze boterexport naar Engeland is op he*, oogenblik de eenige mogelijkheid om onze zuivelproductie in stand te houden. Beschik baarstelling van deze boter tegen lage ren prijs in het binnenland zou consequenties medebrengen niet alleen t a v. de melk prijs, maar ook t. a. v. het gebruik van an dere vetten, die slechts in het uiterste geval aanvaardbaar zouden zijn. Bij den Minister bestaan geen voornemens de margarine-productie verder belangrijk te beperken. Hij meent, dat dit noch in het be lang van de landbouwers, noch in het be lang van ons internationaal handelsverkeer zou zijn en strijdig met de belangen van Ned.-Indië. De cousumptle-melkregeling De Minister is voornemens in de con- sumptie-melkregeling zeer groote vereen voudigingen aan te brengen. Het ligt niett in zijn voornemen om zijn bemoeiingen in het consumptiemelkgebied in het westen des land geheel op te heffen. Wel wenscht hij een stelsel, dat opheffing der regeeringsbemoeiingen binnen betrekke lijk korten tijd mogelijk zal maken, doordat de zonder eenigen twijfed in een moeilijke positie verkeerende veehouders in het wes ten des lands beter in staat zullen worden gesteld hun eigen belangen te verdedigen. Het huidige stelsel van melkdistributio heeft niet zijn instemming. Verhooging minimumprijzen De wenschelijkheid van verhooging der min imumprijzen voor de gewassen van den tuinbouw bij den verkoop op de (veilingen wordt bestudeerd. Hieromtrent werd op nieuw om advies verzocht aan de betrokken instanties. Zonder op dit advies te willen vooruitloopen, moge reeds nu worden opge merkt, dat een verhooging der minim'imprij- zen tot een zoodanig peil, dat aan de tuin ders onmiddellijk bij verkoop voldoende in komsten zou worden gewaarborgd, niet wel mogelijk is. Visscherij De Minister heeft een commissie ingesteld welke tot taak heeft na te gaan, welke mo gelijkheden in het conserveeren van visch gelegen kunnen zijn om een regelmatiger prijsverloop te verkrijgen dan tot dusverre bestaat. ROFFELRIJMEN EEN NIEUW BEROEP De crisistijd maakt vindingrijk En levert de bewijzen Van opgevoerde scheppingsdrang Die goed is en te prijzen. We kennen naast de bellenpoets- kattenbakcentrale, Waaruit een goede boterham Met boter is te halen; We kennen mondharmonica- En andre muzikanten, En ziende-blinde, sprekende- Doofstomme collectanten; We kennen naast den scharensliep Den krammer en den lijmer, Maar 't nieuwste eerzame beroep Dat is dat van „bezwijmer". Hij gaat vooral de dorpen door Om plots de vaan te strijken Wanneer voldoende buitenlui En burgers naar hem kijken. Precies in stijl valt hij in zwijm, En opent hij de oogen Dan wékt hij op een fluistertoon Het gulle mededoogen Dat hart en beurzen open maakt, Temeer als hij gaat spreken Dat hij van pure armoede En honger is bezweken. De menschen loopen rap te hoop, pet wordt rond gegeven, En ieder geeft natuurlijk iets Door meelij aangedreven. Zoo is het, naar de krant vertelt, Meermalen voorgekomen Dat meerdre guldens hongerloon In dank zijn meegenomen „Bezwijmer" is een zwaar l Dat zal ik niet bestrijden, Maar 't vraagt wel ivat teveel van 't Ontvlambaar medelijden. licht (Nadruk verboden) LEO LENS De heer Serrarens naar de Tweede Kamer Volgen» de Rs.bode is aan den heer P. J. S. Serrarens, thans lid der Eerste Kamer, het verzoek gericht zich beschikbaar tc stel len voor een candidatuur voor de Tweede Kamer. Het blad meent te weten, dat de heer Serrarens dit verzoek in zeer gunstige over weging heeft genomen. Herplaatsing van arbeiders Door langdurige werkloosheid ontschoold Door de gewijzigde monetaire verhoudin gen valt in verschillende bedrijven verrui ming van de werkgelegenheid waar te men. Echter blijkt ook, dat in sommige ge vallen verschillende arbeiders niet gemak kelijk in hun vroegere vak weer kunnen gaan werken, omdat zij met nieuwe be- drijfseischen niet voldoende vertrouwd zijn, dan wel door de langdurige werkloosheid min of meer ontschoold zijn. De minister van Sociale Zaken heeft in verband hiermee aan subcommissie I: „op neming in het bedrijfsleven", van de rijks commissie van advies inzake het vraag stuk der Jeugdwerkloosheid verzocht om haar aandacht te willen vestigen op de herscholing van oudere werkloozen. Die commissie heeft zich bereid verklaard, deze taak op zich te nemen. WERPEN HUN BURGEMEESTERS van Wlsch. LEGER EN VLOOT Bevorderd ls tot kap.-lult. ter xee, de lult. ten zee le kl. J. J. van der Have. igeeteld ls bü het vrtjw. land- Benoemd atormkorps vaai ipec. dlem .-kap. L. J. P. N. A. Bouwman, Idem bü den mil. pharmac. dienst tot res.-mll. gelljktüdig eervol ontslag als res.-off. der int. Benoemd en aangesteld zün bü het res.-pers. der landmacht: tot res.-kap. de res.-le-lult. G« J. L. Sterkenburg; tot res.-le-lult., de res.-2e- luits F. baron Van Heeckeren van Wallen en J. P. Visser; Idem F. Preüs. Eervol ontslag ls verleend aan den res.-kap, J. A. J. Jansen en aan de res.-le-lults: H T v Oostveen. T P Glasz en P v Visser, en aan Welü: RESERVE-VELDPREDIKER ren: Ds H. Bout, te Genemulden; H. P. Brandt te Delft; A. de Bruün te Wemeldlnge; P. P, Saraber te Burgh op Schouwen; J. H. Denee te (N.-B.); K. W. Dercksen te Maastricht; Schippers te IJsBelm zül: L Smllde te Nl te Kampen; L de Wolff te Enschede. VOLKSGEZONDHEID ls wegens gezondheidsredenen ONDERSCHEIDINGEN ngen te Anket mej. E. Omans te Heemstede. RIDDERORDEN Pa. VANWIELIK 9 NOORDEINDE DEN HAAQ Telefoon 112246 Udv.j Hij reageerde niet op den uitroep, liet z'n armen kwasi op en neer gaan. Ik denk, dat wordt hommeles. Was je nog zoo frisch? 'k Heb 'et gedacht, of daar gebeurt 'et. De sloep schept waterkapsijstNu wachtte Hannes, om het effect grooter te maken. En toen? Kees trilde van spanning. Verheugd over het succes, vervolgde Hannes: Die lu! ^tjoempten onder, kwamen boven, sloegen woest rond. Ze wilden hun bootje grijpen. Opeens gillen ze allerverschrikke lijkst. 't Ging door merg en beenEn ze zonkenAlle vier zonken zeM'n adem stokte. Zouden dat die Schipper! roep ik, schipper de sloep uitl 't Duurde een pooi eer we te water gingen. En toen we bij de omgekeerde boot kwamen, zagen we roode plekken op de zeeBloed..-**, Bloed van die arme kerels.....* Ze waren door de haaien*»». Stilte. Slechts sulzen van netten. Een stukgereten haring morste een donkere bloedvlek op de witte lastplanken. Die Zeekanter ïs direct hulstoe gegaanVier man minder. Na dien is er weinig meer gepassagierd, 't Werd geloof ik verboden. Ze kenden allen, behalve Kees, de geschiedenis. Des ondanks waren ze toch even weer onder den indruk gekomen. Ze verzetten er zich tegen, maaiden in lange halen het want De jongen, gehurkt bij het spil, voelde ineens kou, en trachtte zich dieper in de oliejas te nestelen. Een schreeuw van Klaas bracht opluchting. Kris! Die ls mijn!, riep de matroos. Hij bukte zich en rukte een makreel uit een maas. Ja Kees, dat Is weer wat nieuws voor je. Wie 't eerst een makreel in een net ziet en Kris roept, mag hem houden. Dat 's scheepswet. Dalijk fijn poffen in de aschla van 't fornuis. De jongen smakte met z'n lippen. Een mooie visch, die makreel. Stijf, kogelrond, tot de scherp ingesneden staart don kere zigzag-lijnen over den rug, groen-blauw gekleurd. Die zou smaken! Dus als je er één ziet, mot je Kris roepen?, vroeg hij belust. Ja. Maar ehjullie zien 'em altijd eerder dan ik. Want ik zit op den grond. Zei Klaas nu maar, jij krijgt 'em. Doch de man zei slecht»: Die is zuiver. Dat was een tegenvaller. Ik zal voor jou krissen, stelde Hein gerust. Hal Alsjeblieft. Kees zuchtte. Moe?, vroeg Volk. Een beetje, schipper, erkende hij. Z'n smalle Jongens* snuit was bleek en bespat met glimmende schubjes. Hoe laat zou het wezen, schipper? Volk keek naar de zon, schatte negen uur. Negen uur? Dan zou hij in Haringstad koffie en brood gaan halen voor de kuipers. Toch wel makkelijker werk. En het duurde niet zoo lang. Om half één op, moest je niet uit vlakken Kris! Kees, die Is voor jou. Ha. Dank je, Hein. Kijk, dat kreeg je in Haringstad niet Een boterham, en daarmee uit. Hier een kanjer van een makreel. De vrouwen mochten voor zijn part dat kuch houden. Hè, wat drukte die jas zwaar. Hij trok een pijnlijk gezicht. We hebben dalijk het eind te pakken. Kees moedigde Volk hem aan nog vijf netten. Vijf? Het ging langzaam. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Wacht even jongens! Piet. help eens een deuntje. We zullen het bezaantje wat opvieren. Samen trokken zij den schoot aan. De wind had te veel vat op het zeil. Daardoor werd de logger achterwaarts geduwd. Het donkey was te zwak om den kabel in te palmen en tevens het schip vooruit te trekken, recht op den wind. De wantstaanders moesten met alle macht de netten naar zich toe sjorren. Stukje bij «tukje. Het werk eischte alle krachten. Het leek Kees een eeuw. Vijf netten. In dien tijd had hij tweeunufl Wt beeod kennen wegbrengen. Nou! Een paar halen! De stuurman sprak! Kort en droog en toch veelzeggend. Wat er precies achter de woorden school, zouden de mannen niet kunnen verklaren. Ze gaven er echter gehoor aan, spanden zich in. Praten moest doel hebben, dacht de stuur. Anders was hef beter te zwijgen. Er werd genoeg gezwamd. En bleef het daarbij, allah, dan kon hij er vrede mee hebben. Een ieder had nu eenmaal z'n hebbelijkheden en gewoonten. De één zweeg, de ander praatte. Aan het eerste kon waar schijnlijk een bezwaar verbonden zijn, aan het tweede zonder twijfel. Omdat de praatgrage gemeente een voorwerp moest hebben, waar de tong zich over kon roeren. Koetjes en kalfjes waren gauw de revue gepasseerd. En dan, ja waar zou je anders over kletsen, dan over menschen? Er viel onnoemelijk veel op aan te merken. Vrouw zus mankeerde dit, baas zoo dat. Burgerlijk gedoe allemaal. Verknoeit de geesten en schept wantrouwen. Uit den boozeKom, kom, niet door draven. ouwe jongen. De stuur monkelde. Machtigen lévell Hij ging zich zelf opwarmen. Even burgerlijk als de rest. Typisch. Het spil tufte en steunde. Het vlaggetje van de hooge joon wapperde vroolijk over de verschansing. Ben je daar eindelijk! Een tijd geleden, dat we je gezien hebben. Kom erin. Het laatste net floepte over de rollen. De joon werd binnen boord geheschen, Wellekom! Hoe was hef 'ginder? XWordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5