Jlieaiue £riïtórije (üournut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5956 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 8 DECEMBER 1936 16e Jaargang aiforrteittiepriprn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.227, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer 0.45 Voor bel bevragen aan *t bureau V wordt berekend 0.10 SPECULATIEVE OMMEZWAAI Op allerlei'manieren heeft men getracht onze sympathie voor de vereendging „Een heid door democratie" te winnen. Het is tevergeefs. Zonder te ontkennen, dat deze actie nut zou afwerpen, moeten wij volhar den bij onze overtuiging, dat onze menschen daar niet thuis hooren. Wij kunnen en mogen van de democratie geen grondbeginsel maken. Wij handhaven i en verdedigen haar volgens eigen overtui ging. Mochen de feiten, d.w.z. mocht het op treden van anderen, er toe leiden, dat prak tische maatregelen ter bescherming der de mocratie noodig zijn, dan blijkt reeds nu in vertegenwoordigende lichamen, dat men op ons rekenen kan en dan worden alle demo craten, nolens volens, op één hoop gedreven. Maar in de beginselstrijd opereeren we alleen met eigen wapenen. Dat het verloop der historie ons gelijk zal geven, staat voor ons vast. De vorige week kregen we er in de Tweede Kamer weer een 1 aanwijzing voor. De heer Wijnkoop, die te genwoordig als leider der communisten op treedt (hoe die partij tegenwoordig organi satorisch in elkaar zit, is niet duidelijk) leg de na behandeling der Onderwijsbegroting de verklaring af, dat zijn partij haar verzet tegen de gelijkstelling van openbaar en bij eonder onderwijs opgaf en de bekostiging van de bijzondere lagere school uit de open bare kas niet meer zou bestrijden. Dat is een belangrijke verklaring voor de communisten zelf. Immers, tot heden streefde zij naar: „Verplicht kosteloos open baar onderwijs; geen enkele financieele of andere steun aan het bijzonder onderwijs"; en dat programpunt is nu van de baan. Inge trokken is nu ook de paragraaf van 1933: I „Verbod van godsdienstonderwijs in de scho- len aan leerlingen beneden de 18 jaar". Het is een ommezwaai van belang. 1 Het communisme verklaart zich voor ge- ïoofs- en gewetensvrijheid! Hier is betering Ides levens Helaas, niets van dat alles. Wat wij hier tien gebeuren is slechts een speculatieve I ommezwaai. 1 Er zijn alleen en uitsluitend taktische over- wegingen in het spel. De communisten wor den niet gedreven door motieven van recht vaardigheid of billijkheid: zij laten zich lei den door de vrees voor het fascisme. Daarom iprak de heer Wijnkoop ongeveer aldus: Alle democratische elementen moeten strij den tegen het fascisme, en om nu alle be- Icmmeringen voor het eenheidsfront uit de weg te ruimen had zijn partij besloten de ftrijd tegen de financiëele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs op te geven. Van een bekeering-, zelfs van een schijnbe- keering is geen sprake. Het is altemaal spe culatie en taktiek. Een dergelijk sjacheren met beginselen kan men alleen verwachten van een partij zonder beginselen. Maar in zijn eenheidsfront krijgt Wijnkoop ons niJt. Ondanks alle.... waardelooze 'Een Centraal Postzegel-Comité (Oprichtingsplannen worden uitgewerkt In Rotterdam-Zuid bestaat oen Comité, <dat zich beijvert gebruikte postzegels te ^verzamelen met het doel zieke en zwakke kinderen uit te zenden. Men is hiermede teenige maandien bezig en het resultaat "was, dat reeds 4 kinderen konden worden •Uitgezonden, terwijl binnenkort nog twee patientjes zullen vertrekken. Nu is gebleken, dat alom in den lande postzegelverzamelaars aam- den arbeid zijn gegaan met het doel vrienden of bekenden aan de middelen voor uitzending te hel pen. Op deze manier gaan momenteel duizenden zegels verloren, daar ze voor een appel en een ei van de hand worden gedaan. Het Rotterdamsché Comité wil deze ver snippering van krachten tegengaan en 9telt zich voor esen Centraal Comité in het leven te roepen, dat zich (landelijk) belast met den verkoop der zegels en het uitzenden der kinderen. Het ligt in de bedoeling in alle dorpen en steden van one land locale oomité's op te richten, die zioh met het verzamelen der zegels zullen belasten. Alle bestaande Comité's worden thans tiitgenoodigd zich met het Rotterdamsche Comité in verbinding te stellen, teneinde de plannen verder uit te werken. Alleen op deze wijze zal een blijvende vruchtbare actie kunnen worden gevoerd. Het adres van het Rotterdamsche Comité is: C. Noort, Randweg 132b, Rotterdam. Visscherijbedrijf te IJmuiden Een dreigend conflict? Dezer dagen hebben de organisaties van Werknemers in 't visscherijbedrijf te IJ m u i den aan de reedersvereeniging hun eischen kenbaar gemaakt over de voorwaarden van een eventueel nieuw af te sluiten contract, Welke eischen verschillende verbeteringen van loon- én arbeidsvoorwaarden inhielden. In de gisler gehouden ledenvergadering Van de reedersvereeniging is met algemeene stemmen besloten aan de organisaties mede te deelen dat de voorgestelde wijzigingen in de overeenkomst geen basis van onderhan delingen opleveren, doch dat de reedersver eeniging bereid is de voorwaarden van 1936 ook voor het jaar 1937 te handhaven. Bij overeenstemming is de vereeniging in princie bereid nader te overwegen in hoe verre aan het verlangen tot het opnemen van een clausule met het oog op eventueele stijging van de kosten van levensonderhoud zou kunnen worden: tegemoetgekomen.- DEFENSIE ACHTERSTAND WORDT INGEHAALD Alle opleidingen werken op volle kracht Wat de wijziging van Dienstplichtwet inhoudt De plannen in Ned.-Indië In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Ver slag betreffende de Defensiebegrooting 1937, deelt de Minister .mede, dat hem heeft verbaasd de teleurstelling bij vele leden over het wetsontwerp be treffende de defensie-uitgaven voor In- dië. Deze mist alle grond en miskent ten eenenmale de draagwijdte van het ontwerp. Dat voorshands alleen gelden worden - aangevraagd voor een deel van 't vloot materieel beteekent allerminst een In perking van het vlootplan, doch beoogt slechts een uitspraak van den begroo- tingswetgever, te verkrijgen over de schepen en vliegtuigen, die in 1937 op stapel zullen worden gezet of aange schaft. In 1938 zullen de gelden moeten worden aangevraagd die noodig zijn voor het verder inhalen van den ach terstand. Ook de Regeering zou graag het tempo versnellen waarmee de achterstand wordt ingehaald, doch zij moet rekening houden met hetgeen op grond van personeele en financieele factoren uitvoerbaar is. De vraag, hoe de Regeering denkt te voorzien in het personeelstekort bij de Kon. Marine, kan worden beantwoord door te wijzen op het op volle kracht werken van alle opleidingen, terwijl bovendien op 1 Mei 1937 een extra klasse van 100 jongelie den de opleiding voor matroos te Vlissin- gen zal aanvangen. De Minister stelt er prijs op te verklaren, dat de Regeering een open oog heeft voor de belangen van de Nederlandsche vlieg tuigindustrie. Zoo is dan ook beslist, dat de verdere Dorniers hier te lande in licen tie worden gebouwd, terwijl een bestelling van 20 lestoestellen-Koolhoven, bestemd voor het leger in Ned.-Indië, mede in Ne derland is geplaatst. De uitlating van den heer Van Duyl, dat de leiding van het Indische leger in groote meerderheid aan de zijde der N.S.B. zou staan, is in strijd met de waarheid. Het in de Troonrede in uitzicht gestelde ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet welk ontwerp inmid dels het Departement van Defensie heeft verlaten behelst enkele voorzieningen tot uitbreiding van de vredessterkte bij de zeemacht door middel van verlenging van den eersten oefeningstijd van de daaraan toegewezen dienstplichtigen en tot ver meerdering van het getal herhalingsoefenin gen bij land- en zeemacht. Voorts maatrege len om te bevorderen, dat bij vergrooting van de lichtingssterkte waarvoor een ander, ingrijpender wetsvoorstel wordt ge reed gemaakt de beoogde versterking spoedig kan intreden. Een hechter verband tusschen vredes- en oorlogsorganisatie zal medebrengen, dat weer worde overgegaan tot de instelling van de derde compagnie per regiment in fanterie. De vraag, hoe ver met de uitbreiding van het contingent en met de verlenging van den eersten oefentijd zal gegaan moeten worden, zal zoowel afhangen van de financieele mogelijkheden als van de militaire eischen, die gesteld dienen te worden. Om een denkbeeld te geven van de financieele gevolgen die verbonden zullen zijn aan een lichtings sterkte van ongeveer 32.000 man en een eersten oefentijd van 12 maanden voor de onberedenen, moge dienen, dat een globale berekening heeft uitgewezen, dat daarvoor een kapitaalsuitgave van rond 20 millioen zal noodig zijn en dat de verhooging der jaarlijksche uitgaven ongeveer 15 millioen zal bedragen. De Minister onderneemt stappen om te komen tot instelling van een commissie, die tot taak zal hebben haar oordeel uit te spreken omtrent de vraag, welke maatrege len zouden kunnen worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst plichtigen hun betrekking verliezen als ge volg van hun militaire verplichtingen. Op de vraag, met welk bedrag de ex ploitatiekosten van de vloot ten gevolge van de uitvoering der nieuwe personeels organisatie uiteindelijk zullen stijgen, is het antwoord, dat de vergelijking met het bedrag van de begrooting 1937 de extra kosten zullen bedragen ongeveer f 3.225.000. Voor de belangrijkste in het Oosten en Zuiden des lands gebouwde kazematten zal, voor zoover zulks nog niet is geschied, bin nenkort een permanente kernbezetting van politietroepen aanwezig zijn. Hr. Ms. „De Ruyter" zal medio Ja nuari naar Indië vertrekken. ECONOMISCHE VOORLICHTING Aan den heer lr A. Groothof! te Amersfooi ls eervol ontslag verleend als lid van de vast commissie van den Econ. Raad voor de Écoj EEN MOTORJACHT IS DE WENSCH VAN HET PRINSELIJK PAAR Opdracht aan eenige ontwerpers Spoedig definitieve plannen Onlangs heeft Z.D.H. Prins Bernhard aan een tweetal jachtwerven een bezoek ge bracht en heeft hij verschillende jachten bezichtigd in verband met het maken der plannen voor het prinselijk jacht, dat als deel van' lïet -Nationaal huwelijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Juliana en aan Z.D.H. zal worden aangeboden. Ons Prinselijk Paar wenscht als huwe lijksgeschenk geen zeiljacht en geen groot, voor zeevaart bestemd jacht, waarvan de gebruiksmogelijkheid slechts zeer beperkt is De wensch is: een motorjacht, waar mede week-end-tochten en kleine reizen gemaakt kunnen worden door de bin nenwateren van Nederland, t w. de Zeeuwsche- en Zuid-Hollandsche stroo men. de Zuiderzee en Waddenzee, de groote rivieren, de kanalen in het Wes ten des lands en de groote kanalen en de meren van Friesland en Groningen. Het insluiten van kleinere kanalen van Overijssel en Drente zou de diep gang van het jacht te veel beperken, waardoor het minder geschikt voor ge bruik in Zeeland en op de Zuiderzee en Wadden zou worden. Een ieder zal zich met dien wensch kun nen verccnigen. Is het niet verheugend te bedenken, hoe over weinige maanden ons Prinselijk Paar verstrooiing op ons rijk wa tergebied zal zoeken en hoe onze Prinses en Prins de watersport onze oud-vader- landsche sport bij uitnemendheid zullen beoefenen, op dezelfde wijze als duizenden Nederlanders, die hun vacantie en vrije da gen op het water doorbrengen? Bovendien zal het schip bij het volbren gen van bezoeken aan verschillende deelen des lands aan de Prinses en den Prins een goede logeergelegenheid verstrekken. Een technische commissie Thans is een technische commissie inge-. fiteld, onder wier leiding het jacht zal tot stand komen. Aan eenige ontwerpers met «rroote reputatie op het gebied van jacht bouw. is opdracht gegeven een plan te maken. Voor de hoofdzaken betreffende de indee ling, die nog niet geheel vaststaat, verwij zen we naar elders in dit blad. Binnenkort zullen de definitieve plan nen aan Prinses en Prins ter goedkeuring worden voorgelegd. De ontwerpers van het jacht, zoowel als dc thans nog onbekende bouwer, zullen zonder twijfel al het moge lijke doen om dit te maken tot een sieraad van onze wateren, dat zal voldoen aan de verlangens van hen voor wie het gebouwd werd en dat bevrediging geeft aan de dui zenden, die medewerkten om den bouw van dit geschenk mogelijk te maken. Mededeelingen over het paleis Soestdyk zijn spoedig te venvachten. Hun, die deel willen hebben aan de hu welijksgeschenken en nog geen bijdrage zonden, wordt thans geraden die bijdrage te storten bij den penningmeester van hun plaatselijk comité, bij de dagbladen of op rekening van den algemeen penningmee ter te Amsterdam, nr. 285285. Hoe het jacht er zal uitzien Over 't jacht, dat aan Prinses Juliana en Haar aanstaanden gemaal zal worden an- geboden, kunnen thans de volgende bijzon derheden gemeld worden: De afmetingen van het schip worden: lengte ten hoogste 31 meter, breedte ten hoogste 5 50 meter en diepgang in geheel geladen toestand ten hoogste 1.70 meter. Het zal een dubbelschroef-Jacht wor den, gedreven doortwee dieselmotoren, snelheid ongeveer 20 K.M., De motoren moeten van den stuurstand nit bediend kunnen worden. Aldaar zullen ook een radiotelefonie-installatie komen en de voor de navigatie benoodigde hulpmid delen. Verder zal het vaartuig voorzien worden van electrisch licht, koud- en warm stroomend water, verwarming en een brandbluschleiding door 't geheele schip. Eenige waterdichte schotten zullen het onderverdeelen. Verder zullen alle red- dings- en beveiligingsmiddelen aanwezig zijn. Voorts bevatten de eischen een dek salon en een eetsalon, die eveneens aan dek ligt. Indien mogelijk een werkkamertje. Achter de deksalon ligt het promenadedek, dat gedeeltelijk overdekt zal zijn, waardoor verblijf aan dek zoowel bij mooi als bij minder mooi weer mogelijk is. Behalve de eigen vertrekken, zal het schip twee tweepersoonshutten bevatten en mis schien nog een een-persoonshut. Kombuis, aanrechtkamer met koelinrichting, ver blijven der bemanning, bergplaatsen, tanks voor water en brandstof enz. zullen de in wendige ruimte verder in beslag nemen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Fa. Ruys en Co., hoofdagente van de N.V. Rott. Lloyd, meldt dat de Rott. Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het dd. 8 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Balocraa", fN|«|dag 9 Dec. a.s om 6.16 uur te RooaBÜÉW^f.12 uur te Rot terdam D.P. en 7.38 tRir te £en Haag HSM. zal arriveeren.- Met de versiering van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag is een begin gemaakt. GROENTENDISTRIBUTIE NOG DEZE MAAND Beperking van kinderarbeid in den landbouw Arbeidswet voor volwassen kantoorpersoneel in voorbereiding In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer op de begrooting 1937 van Sociale Zaken deelt de Minister mede dat het aantal bedrijfsraden thans 12 bedraagt Voor toekenning van verordenende bevoegdheid aan bedrijfsraden acht de Minister de tijd nog niet gekomen. Alhoewel het standpunt van de Regeering t.o.v. de 40-urige werkweek bekend is, heeft de Minister toch niet zonder meer een af wijzende houding willen aannemen. Met vertegenwoordigers van werkgevers en ar beiders uit eenige bedrijven, waar verkor ting der werkweek het minst bezwaarlijk scheen, zijn besprekingen gevoerd (lithogra fisch-, chemigrafisch- en bouwbedrijf). Re sultaten zijn niet bereikt omdat de beant woording van de vraag, in hoeverre de ver korting van den arbeidstijd zou moeten sa mengaan met verlaging van het weekloon, al te zeer uiteenliep. Verdere invoering Arbeidswet Voor het personeel, belast met transport- arbeid per auto, zullen binnenkort arbeids- en rusttijdenbepalingen worden vastgesteld. De Minister heeft besloten de invoering van de arbeidswet voor volwassen kantoor personeel te bevorderen. Hij vertrouwt, dat een regeling ter zake in den loop van de eerste helft van 1937 tot stand kan zijn ge komen. Ook vormt eenige beperking van den arbeidstijd van het hotel-, café- en restaurantpersoneel een punt van ernstige overweging bij hem. De voorbereiding van een wettelijke regeling, welke den kinderarbeid in den landbouw in loondienst beperkt, wil de minister in overweging nemen. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend dat voorziet in eenige beperking van het arbeidsterrein voor vrouwelijke arbeidskrachten en in het remmen van do vervanging van volwassen arbeiders door jeugdige personen. Overwogen wordt de wensch él ijkheid en uitvoerbaartieid van het verleenen van rijkssteun voor de verbetering van bestaan de woningen. Arbeid door vreemdelingen Sedert de invoering van de wet op den arbeid door vreemdelingen zijn tot en met 31 Oct. 1936 76794 vergunningen verleend voor buitenlandsche werkkrachten. Tot genoemden datum waren afgegeven 2170) vergunningen lot het doen verrichten van arbeid door buitenlandsche dienstboden. Het zgn. „twee-op-één-stelsel" ter bestrij ding van de werkloosheid onder de jeugd, wordt zooveel mogetijk bevorderd. Met de distributie van bussen groenten (andijvie, sperzieboonen, prinseseeboonen, Duitsche boonen, snijboonen, stoofsla) zal vermoedelijk nog deze maand een aanvang kunnen worden gemaakt Zoodra de aanmaak van goedkoop bak- en braadvet zal zijn geregeld, zal dit product aan de reeds in distributie gebrachte levensmiddelen worden toegevoegd. Dit zal, naar de minister vertrouwt begin Januari kunnen plaats vinden. Het werkkamp te Willemstad Wordt binnenkort gesloten Het werkkamp, dat onder leiding der Am- sterdamsche Burgerwacht gevestigd is In het fort Sabiria te Willemsoord, wordt binnenkort gesloten. Enkele dagen voor Kerstmis keeren de jongens raar huis terug,, DE EEDSAFLEGGING VAN PRINS BERNARD By geen enkel bijzonder wapen of corps benoemd Nadere mededeelingen zullen volgen Ter voorkoming van verdere vragen om inlichtingen deelt de gouverneur der residentie, daartoe gemachtigd, voorloopig mede, dat over de te wach ten plechtige eedsaflegging van Z.D.H. Prins Bernhard bij Hoogstderzelver in treden in de drie deelen der konink lijke weermacht tz.t nadere mededee lingen zullen worden gegeven. Hierbij wordt echter herhaald, dat Z.D.H. als officier met titulairen rang bij bet Kon. Ned.-Ind. leger en £üs officier la suite bij de Koninklijke Marine en bij de Konink lijke Landmacht benoemd is en mitsdien tot geen enkel bijzonder wapen dan wel korps zal behooren. Hoewel de bevoegdheid om de onder scheidene uniformen van alle deelen der weermacht te dragen met de aan zijn rang verbonden onderscheidingsteeken te ver wachten is, zoo staat thans vast, dat het Hoogstderzelver voornemen is op den dag der plechtige eedsaflegging, zoowel als op den huwelijksdag, de uniform van het wa pen der cavalerie met blauwe uitmonste ring te dragen en dat Prins Bernhard na de eedsaflegging aan het defileeren zal deelnemen aan het hoofd van een tot de cavalerie behoorend onderdeel, bij welk wapen Zijne Doorluchtigheid wijlen de vader van Prins Bernhard gediend heeft. Brand in een kerk Bijtijds door de koster gebluscht Zondagmiddag is in de Chr. Geref. Kerk aan de Polderstraat te O u d-B e i e r 1 a n d een begin van brand ontstaan, dat veroor zaakt werd door de aanwezigheid van sto ven. Deze geraakten in brand, waarna ook de banken vlam vatten. Een verstikkende rook vulde het kerkgebouw. Door het optre den van den koster, die in de nabijheid woont, kon het vuur gebluscht worden. De schade beperkt zich tot eenige kerkbanken en een aantal stoven. OPLICHTER AANGEHOUDEN Geassisteerd door de centrale recherche heeft de burgemeester van Leimuiden te Amsterdam een 37-jarige bewoner van genoemde gemeente aangehouden. De man, die naar Leimuiden op transport is gesteld, wordt verdacht van oplichting en verduiste ring, waarmede een bedrag van ongeveer f 8000 gemoeid is geweest. Iets te schilderen?...Kiest de beste lakverf voon binnen- en buitenwerk VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Nadere bizonderheden over het jacht dat aan het vorstelijk paar zal worden aangeboden. Verschenen ïs de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Verslag betreffende de Be grooting van Defensie. Verschenen is de Memorie van Ant« woord over de Begrooting van Landbouw: en .Visscherij. De verkeersmaatregelen bij de opening der nieuwe Moerdijkbrug. Nabij Warmenhuizen is een auto in hef Kanaal gereden, de inzittenden zijn ver dronken. Bij een autobotsing te Laren zijn twee personen gewond. Verschillende aanwijzingen inzake de" roofmoord te Amsterdam. De Eindhovensche recherche heeft een autodieven- en helersbende ontdekt: tal van personen zijn gearresteerd. Een artikel van P. J. Risseeuw naar aanleiding van het jubileum van den heer A. Wapenaar. Te Amsterdam heeft de begrafenis plaats gehad van G. Velthuysen Jr, Mevrouw Simpson heeft zich bereid ver klaarde zich te rug te trekken; de consti* tutioneele crisis is daarmede echter nog niet ten einde. Naar verluidt zou Franco zijn tactiek wijzigen, daar zijn huidige aanvallen op Madrid geen successen opleveren. In Turkije hebben zware overstroomin gen zeer vele slachtoffers gemaakt. verblendsteenen in zeer 1 r a a i e kleuren n.v. vereenlgde nederlandsche Chamotte-fabrieken geldermalsen, teL 3 en 69 (Adv.) EEN WANDEDPARK TE HOOFDDORP De Gemeenteraad van Hoofddorp heeft besloten tot het aanleggen van een wan delpark. Dit omvat 3 Hectaren voor een wandelbosch verbonden met 7 Hectaren te bestemmen voor demonstratiebedrijf voor de fruitteelt De werkzaamheden zullen in werkverschaffing worden uitgevoerd. Aan arbeidsloon zal er ongeveer f55000 worden verwerkt. Dit beteekent dat 100 personen over een tijdvak van 7 maanden gedurende 35 weken werk kunnen vinden. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A°1821 AMSTERDAM HOGESTIJN A Co. -► VRAGEN ♦- ACTIEVE AGENTEN OOOOOOOOOOO0OOÖ4OOOOOOOO4OO0O0O4 WIE zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, zoowel als de aangebrachte zelf hebben recht op de JULIANA.VERLOVINGSLEPEL In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad zij de leuze. AFD. PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1