MAANDAG 7 DECEMBER 1936 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND Minister Oud vijftig jaar Zaterdag is de Minister van Financiën, mr. P. J. Oud, vijftig jaar geworden- In het orgaan van den Vrijz. Dem. Bond wordt hieraan aandacht gewijd. In een ar tikel ,Den mhdp',i« schrijft de heer A. J(oekes), na er aan te hebben herinnerd, dat de heer Oud gedu rende zestien jaar lid van de Twee de Kamer is ge weest, o.a. hel volgende over den jarigen be windsman: .Zijn bekwaam heid, ruime men schelijkheid, vastberaden heid en buitenge wone werkkracht, die hem tijdens zijn Kamerlidmaatschap een plaats verschaften onder de besten van onze parlementariërs, hebben ook den stem pel gedrukt op zijn werk als Minister/van Financiën. Hoe men ook moge denken over het door hem als zoodanig gevoerde beleid, ieder weldenkende erkent, dat zijn werk uitmunt door degelijkheid en helderheid en dat het wordt gedragen door onbeperkte toewijding aan de belangen van de gemeen schap en dat de man, aan wien het beheer van 's Lands financiën in het huidige Kabinet is toevertrouwd, bij groote bereid heid tot overleg met de volksvertegenwoor diging, steeds met groote kennis van zaken en met slagvaardigheid zijn voorstellen weet te verdedigen". 'Het a.s. huwelijk «van Prinses Juliana In opdracht van eenige Oranje-comité's zal de N.V. Publiciteit, N.Z. Voorburgwal 278280, Amsterdam, ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard uitgegeven en algemeen verkrijg baar stellen een zeer groote affiche-plaat, afmeting 90 X 120 c.M., waarop voor komt een levensgroote afbeelding (buste) 1 van H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bern hard, in kleuren-offset gereproduceerd naar een daartoe speciaal vervaardigd aquarel van den bekenden portrettist en kunstschil der Antoon Molkenboer. De plaat is rijk en kunstzinnig versierd met feestelijke Oranje-motieven en is voorzien van het in schrift: u,Oranje boven". Prof. Josephus Jitta verlaat „De Groene" Hij treedt af als hoofdredacteur Prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft zich in verband met zijn gezondheidstoe stand genoopt gezien diverse functies neer y te leggen. De N.R.C. bericht thans, dat 11 prof. Josephus Jitta ook zal aftreden als hoofdredacteur van het weekblad „De Groene Amsterdammer". Het blad voegt er aan toe, dat de leiding van „De Groene" de toekomst in meer linksche richting ia' zal worden gevoegd. De roode pers beweert i echter, dat dit zestig-jarige weekblad niet de minste geneigdheid toont andere wegen te gaan bewandelen. -n Amsterdamsche hoofdambtenaren gaan heen Door het college van B. en W. te A m- sterdam worden voor eervol ontslag aan den gemeenteraad voorgedragen de heeren L. Heyermans, Directeur van den Gem. en Gezondheidsdienst; ir. A. Kep- t dpler, Directeur van den Gem. Woningdienst; ,R. P. van Roven, Directeur van de Gemeente Waterleidingen; J. P. v. d. Tak, Directeur t^'van de StacLs-Bank van Leening en D. van .Vugt, Directeur van de Wascfli- en Schoon, jmaak, Bad- en Zweminrichtingen. Het ont- wordt gegeven in verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd'. Tragisch conflict Maar ook een les Koning Edward is bij zijn volk zeer ge liefd. Reeds van jongsaf, schrijft deNeder- lander. Maar niettegenstaande die groote liefde, welke het voelt voor zijn populairen vorst, kan het volk toch niet zijn houding deelen ten aanzien van het groote innerlijke con flict, dat ongetwijfeld zijn hart verscheurt, en waarvan de oplossing niet te vinden zal zijn mèt het behoud van den troon. Het volk leeft met zijn koning mee: Maar hoezeer het zijn koning liefheeft, een liefde, die. dikwijls op ontroerende wiize gebleken is, het wil de hoogheid der K" n onbevlekt blijven zien; op duidelijke t heeft het bij monde van zijn minister-p: - dent den koning van zijn gevoelens in kennis gesteld. Lieden, die zich voor de derde maal van hun echtgenoobe lieten scheiden, om een vrouw te kunnen huwen, die zelf reeds een of twee echtscheidingen achter den rug heeft, zullen toegefelijk transigeeren bepleiten, maar de groote meerderheid van het Britsche volk zal de Kroon, die in dit democratische land een zoo onaantastbare positie inneemt, willen 'behoeden voor elke smet. En wie, als buitenstaander, nu het Britsche volk in deze nationale beproeving gadeslaat, kan slechts respect hebben voor de waardige ondanks alles van genegenheid blijk gevende wijze, waarop het volk zijn koning tegentreedt Het is wel tragisch, dat de les, die het gezond-democratische Engeland hier aan heel de wereld geeft inzake eerbied voor de ma jesteit der Kroon, haar stof vindt in een zoo bij uitstek betreurenswaardige gebeurtenis, maar het verkwikt niettemin het hart, dat uit die les geleerd kan worden, hoe door- en-door gezond en sterk nog zelfs in deze dagen een echt democratisch volksleven kan zijn. Deze zich in een zoo moeilijk conflict bevindende koning voelt, dat wat tot breuk dreigt te worden, dient te worden opgelost in overeenstemming met de eerbiedwaardige tradities van zijn volk, een dictator die voor gelijk conflict zou staan, zou zonder meer zijn wil kunnen opleggen aan het volk, dat hij leidt en zulk een volk zou dienen te zwij gen, zelfs waar het geweten tot spreken ver plichten zou. En het zou moéten zwijgen waar de dictator eenvoudig dit zwijgen ge bieden zou. Hier, in Engeland, wórdt niets geboden. Vorst en volk zoeken elkaar, samen de op lossing willende nastreven eener moeilijk heid, ontstaan door de tragische botsing van particuliere en openbare positie. Hoe deze oplossing zal worden gevonden, is nog niet bekend, maar wij mogen nu reeds als zeker aannemen, dat de Kroon na die oplossing haar ouden glans aal hebben behouden. Verkeersongeval met doodelijken afloop Wielrijder het slachtoffer Gisteravond is op een gevaarlijk krufe- punt van wegen te Leeuwarden een ver keersongeval met idoodelijken afloop ge schied. Op de Wissesdwinger reed een perc^ -" auto, komende uit Heerenveen, waar van de bestuurder linksaf den Noorderwerg v. ilde oprijden. Aan de linkerhand van den bestuurder naderde een auto, terwijl de 50- jarige heer M. S., wonende aan de Span jaardslaan te Leeuwarden, in de nabijheid fietste. De heer De Wit heeft vermoedelijk alleen aan de achter hem rijdende auto aandacht geschonken, want op een gegeevn oogenblik, toen de auto uit Heerenveen vlak bij hem was, wist hij deze niet meer te ontwijken. De heer De W. werd tegen den grond geslingerd ,de fiets werd totaal ver nield. Met een erstige hersenschudding werd de man opgenomen en naar het St Bonifa- cius-hospitaal vervoerd. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen is het slachtoffer over leden. Motorrijder gedood Tegen fletser gebotst Zaterdagavond ls op de boulevard te Zeist een ernstig ongeval voorgevallen. De 23-jarige tandtechniker B., wonende te Naarden, die op de motor rechts van den weg reed, is door onbekende ooraaak achter tegen een voor hem rechts van den weg rij denden wielrijder opgereden, tengevolge waarvan B. over den kop sloeg en de wiel rijder met een smak op den weg werd ge slingerd. B. moest in ernstigen toestand per politieaiekenauto naar het ziekenhuis te Zeist worden vervoerd, alwaar hij een uur na aankomst aan de gevolgen is overleden. De wielrijder bekwam een hoofdwonde en moest eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht B. was nog sleohts kort gehuwd. MET VERBRIJZELDE SCHEDEL OP BED GEVONDEN Wreede moord op oude vrouw te Amsterdam Reeds enkele dagen geleden gepleegd Roof waarschijnlijk het motief Nog ligt ons de herinnering aan de aigrijselijke moord in Limburg en aan de roofoverval te Leek versch in het geheugen, ol we worden al weer opge schrikt door een bericht van een an dere moord, waarbij zoo goed als zeker roof de aanleiding was. De 61-jarige ongehuwde vrouw E. van Teeseling, die alleen een benedenwoning in de Gr. Bickerstraat te Amsterdam bewoon de, ls Zaterdag in den loop van den dag met geheel verbrijzelde schedel op haar bed gevonden. Daar de heele wo ning overhoop gehaald was, veronder stelt men dat er hier sprake is van een roofmoord. De moord, die eerst Zaterdag ontdekt werd, moet reeds enkele dagen daarvoor gepleegd zijn. Een buurvrouw1, de bewoonster van de iste verdieping, had, omdat zij sinds Woens dag jl. de vrouw niet meer gezien had en bevreesd, dat haar iets overkomen was, aan gebeld. Óp haar herhaald bellen was haar echter niet opengedaan. Zij heeft zich daarna weer naar haar eigen woning be geven en hier, bukkend over de balustrade van haar waranda, eens in het achterver trek van vrouw' Van T. gekeken. Zij kon zien. dat alles daar onderste boven en over hoop gesmeten lag en heeft daarna de po litie doen waarschuwen Eenige agenten hebben de voordeur van de benedenwoning opengebroken en bij het onderzoek, dat zij hier ingesteld hebben, de oude vrouw dood, met verbrijzelden schedel, geheel gekleed op haar bed ge vonden. Het was duidelijk uit den toestand waarin zij het lijk aantroffen, dat de dood reeds eenige dagen geleden ingetreden moest zijn, wat trouwens ook de meening was van den gerechtelijken geneesheer, die later het lijk onderzocht heeft, Waarschijnlijk met een hamer gepleegd Beddegoed, als kussens en dekens, waren er overhoop geworpen, ook eenige kisten en huisraad, blijkbaar met de bedoeling om, als de vrouw na de ondergane geweldple ging nog bij mocht komen, haar schreeu wen en overeind komen te beletten. Deze voorzorg is echter geheel overbodig ge weest, want het slachtoffer moet vrijwel on middellijk onder de hamerslagen op haar hoofd bezweken zijn geweest Onder 't bed heeft men een hamer gevonden, waarmede de moord vermoedelijk gepleegd is. Vrouw. Van T. stond bij haar buren be kend als een eenzelvig mensch, dat eigen lijk alleen leefde voor haar dieren, een hond en een paar katten. Haar familie noemde haar een zonderlinge vrouw, had zeer weinig oengang met haar en wist overigens niet veel omtrent haar. Zij leefde van een uitkeering van Maatschappelijken Steun en ging af en toe uit werken. In de buurt had zij zich er wel eens over uitge laten, dat zij wat geld bezat en men acht- to het niet onmogelijk, dat zij dit in haar woning bewaarde. Het kan echter op zijn hoogst een paar honderd gulden zijn ge weest, zoo het waar is. Vermoedelijk hebben deze uitlatingen de hebzucht opgewekt bij iemand in de buurt, die voor de bevrediging daarvan voor een moord niet teruggeschrokken is. Kasten vond men in de woning, waarin blijkbaar alles nagezocht was, opengebroken. Eenige portemonnaies en taschjes lagen, ledig, onder anderen rommel op den vloer. Voorzoover viel Conserven 99 BLOM" echt heerlijk Des winters onontbeerlijk De eerste sneeuw in de Maasstad. Een typisch Rotterdamsch wintertafereeltje langs de Maas: op den achtergrond de „Statendam" na te gaan, kan de dader niet veel vam waarde hebben buitgemaakt De commissaris van politie, de heer Voordewind, leidt het voorloopig onderzoek. In den loop van den middag verscheen ook de substituut-officier van justitie, Mr. van Wassenbergh, op de plaats van het misdrijf met eenige gerechtelijke anubt-e- Het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw is voor gerechtelijke, schouwing naar het Binnengasthuis te Amsterdam overge bracht Zaterdagavond had de politie nog geen aanwijzingen gevonden, waardoor zij den dader op het spoor zou kunnen komen. Het onderzoek Den geheelen middag en ook in den avond heeft de politie Zaterdag het onder zoek naar den dader of de daders van den gruwelijken moord met kracht voortgezet Er zijn daarbij o.a. enkele familieleden ge hoord, die bijzonderheden hebben verteld over de levenswijze van de vermoorde. Al len schetsten haar als een zonderlinge vrouw, die vrijwel met niemand omging en alleen genegenheid had voor haar huis dieren, een hond en een kat, die zij op bijna ziekelijke wijze vertroetelde. Ongeveer zes maanden geleden was zij naar de woning in de Groote Bickerstraat verhuisd, waar zij geheel alleen haar in trek had genomen, na daarvoor iaren in de Langestraat te hebben gewoond. Ofschoon uit het feit. dat de vrouw, be halve haar verdiensten van twee werkhui zen. Waar zii enkele keeren per week halve dagen werkte, nog zes gulden steun per week genoot, afgeleid zou kunnen worden, dat er geen geld in huis was, wint het ver moeden veld, dat er een klein spaarpotje ia geweest. Er bestaat hiervoor te meer reden, omdat zij zich nog wal eens tegen over anderen heeft uitgelaten, dat zij niet geheel onbemiddeld was. Het kan deze uit lating zijn geweest, die de nog onbekende dader of de daders tot hun misdrijf heb ben gebracht. Enkele personen; tegen wie vage ver moedens bestonden, zijn reeds gehoord, doch het alibi, dat zij konden opgeven, was van dien aard, dat aangenomen mag worden, dat zij niet bij dezen roofmoord op eeniger- lei wijze rijn betrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een magazijn te Oldenzaal, bestaande uit vier verdiepingen, geheel door brand vernield. In het magazijn, dat gelegen is aan de Walstraat en eigendom van den heer G. J. Morselt, waren galanterieën, glas, porce- lein. aardewerk, speelgoederen enz. opge slagen. De brandweer, die het vuur met «langen op de motorspuit bestreed, kon niet voorkomen dat de voorraadgoederen in de vlammen opgingen. Het perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN Zaterdagavond is brand uitgebroken ln de boerderij van den heer I. op den Bouberg, gelegen onder de gemeente Schinveld. De brand werd -veroorzaakt, doordat brandend hout onder een voederketel uitviel. De groo te schuur, welke met stroo en hooi was ge vuld en waarin auto's stonden gestald, was weldra een prooi der vlammen. Ook het ach terste gedeelte van heft woonhuis werd door de vlammen aangetast. Dooidat toegesnelde hulp de woning nat hield, werd het vuur gestuit, zoodat een deel van den iniboeded be houden bdeef. Verzekering dokt de schade. Fa. H. i. Phaff Winschoten (Adv.) Auto te water gereden Een der inzittenden verdronken Zaterdagavond omstreeks half tien reed de 30-jarige landbouwerszoon Tanis, uit Sommelsdijk, uit de richting D i r k s- 1 a n d naar Sommelsdijk. Nabij de Hal ve Maan is door onbekende oorzaak de auto van den dijk gereden en in een sloot te recht gekomen. Toegeschoten hu'lp wist de inzittenden uit de auto te halen, docli de ruim 20-jarige heer Ras, uit Den Bommel, bleek reeds te zijn overleden. De overige passagiers liepen liohto ver-- wondingen op. Auto in de Haarlemmervaart De passagiers gered Zaterdagmiddag kwam een tramwagen van lijn 14 uit de Groen van Prins tererstraat te Amsterdam de Haarlemmerweg op rijden, toen uit de richting Haarlem een personenauto, afkomstig uit Den Haag en bestuurd door den eigenaar, naderde. De autobestuurder was op het plotseling ver schijnen van de tram niet bedacht en remde sterk» met het gevolg, dat de auto slipte en. pardoes in de Haarlemmervaart terecht kwam. Van de vier inzittenden konden drie zich zelf redden de vierde, een kind, werd uit den wagen gahaald door twee toegeschoten personen, die rich gekleed te water begaven, DOODELIJK ONGEVAL Bestelauto rijdt een man aan Zaterdagavond half tien wilde de 62-jarige M. J. C., wonende in de Tasmanstraat te Den Haag, de Beeklaan oversteken. De man had een sjoelbak onder den arm en werd daardoor eenigszins in zijn bewegingen be lemmerd. Toen hij midden op de straat gekomen, merkte hij pas een naderende be stelauto op. Hij twijfelde een oogenblik of hij door zou loopen of terug zou gaan en dit werd hem noodlottig. De auto greep hem en slingerde hem over de straat. Het slachtoffer werd naar het RK. ziekenhuis overgebracht, waar hij gistermid dag overleed. Bestuurder van de auto was de 23-jarige L. A. J. V., wonende in de Van Mierisstraat. HONDENVOER „VLUG" rijst met vlees en groenten niet koken 30 CENT PER PAK VAN 1 K.G. VRAAGT UW WINKELIER (Adv.) DE NATUUR IN WINTERTOOI Dat was een aardige verrassing, toen wö gistermorgen het was niet zoo heel vroeg meer uit het raam van onze slaapkamer een wereld in witte wintertooi aanschouw den! Als een wat late Sint Nicolaas-verras- sing had een heerlijk wit sneeuwkleed rich' over de natuur gelegd en nog daalden dicht9 vlokken neer, die het dunne tapijt wat zwaarder maakten. Wat is de natuur toch schitterend, als ze is uitgedost in haar zoo zeldzame winter- kleedij. Als een sprookje vertoonen zich sin gels en parken op zoo'n stille Zondagmorgen met sneeuw. Op veld en in hei zijn de kleurschakeeringen, die toch ook in de late herfst zoo apart kunnen rijn, vervangen door een egaal blanke teint. Zoo ver het oog reikt is alles wit, smetteloos wit. Boo- men en struiken hebben een fantastisch en grillig aanzien. Vogeltjes vliegen in 't rond, zoekend naar voedsel, dat onder de sneeuw verborgen ligt en dankbaar krijschend stui ven ze af op de gaven, die milde menschen voor ze uitstrooien. Kinderen maken glijbanen en bekogelen elkaar of ook oudere, deftige menschen, met sneeuwballen. Heerlijk vermaak is dat toch! Maar de slee is op zolder gebleven. De eerste December-sneeuw verdween weer heel gauw. Ons Hollandsche klimaat is zeer wis selvallig, zooals ook nu weer bleek, 's Mor gens vroeg begon het met regen, toen kwam er natte sneeuw, die zoo langzamerhand overging in een drogere substantie «n in derdaad bleef de sneeuw eenige uren liggen, 't Was echter gauw gedaan met de pret. Tegen het middaguur was de temperatuurt al zoo hoog gestegen, dat de sneeuwbui over ging in een fiksohe, gure regen, met al do narigheden daaraan verbonden. De straten werden bedekt met een vieze, kledderige brei, die het al. .«behalve een genoegen maakte te gaan wandelen, te meec daar een gure wind inmiddels was opge stoken. Zij, die rustig en gezellig bij do warme kachel bleven, hebben dan ook ver reweg het beste deel gekozen. Vanzelfsprekend heeft het verkeer de noo. dige hinder ondervonden van dit alles. Van groote olippartijen, die zoo licht het gevolg zijn, hebben we echter gelukkig niet gehoord. ZWARE REGENS IN TAPANOELI Vijftien dooden BUITENZORG, 7 Dec. (Aneta). De regeering ontving een telegram van den resident van Tapanoeli, waarin deze mededeelde, dat hij terugkeerde van een inspectie-tocht door het ge bied, dat onlangs getroffen is doot zware regens. Tijdens zijn tocht constateerde hij, dat de schade aan bouwgronden op vele plaatsen aanzienlijk is, terwijl vele wegen en bruggen zijn .vernield of beschadigd. In de Negri Simanoellang is een kleine nederzetting met dertien per sonen geheel onder een aardstorting bedolven, waarbij allen werden ge dood. Een Ladang-huis, waarin zich een vrouw en een kindje bevonden, werd door een bandjir meegesleurd, waarbij beiden verdronken. „DE UITBARSTING" Bij de Uitg.-Mij Broekhoff N.V. vh. Kemink en Zn, Utrecht, is verschenen een geschrift van Dr N. Japikse, dat onder den naam „De Uitbarsting", de geschiedenis behandelt van de rijf weken, gelegen tusetihen 23 Juni en 14 Augustus 1914. De schrijver heeft de historie van deze bewogen periode kort, doch wek)vorwogen samengevat, in opdracht van het „Nederlandsch Comité tot Onder- zoek van de Oorzaken van dien Wereldoor log". Daarbij heeft hij gebruik gemaakt van de tot op heden door de voormalige oorlogsmachten in het licht gegeven offi-» cieele documenten, welker inhoud hij zeer zorgvuldig heeft bewerkt Een waardevol boekje voor wie zich in d edrijfvoeren, wek ke tot het groote tragische oonflict dreven, wenscluen te verdiepen. VEROAAL; UIT WET* JOjLaNDSCHE yfsSCHERSLEVEN 0 6 O .VAN TBJL1NGTN (74 Heerke bracht vlug de breels op hun plaats, hielp dan mee trekken aan de speerreep. Over de lage reeling gebogen, greep hij de pees. Plots maakte de 130 een dwarse wending, hief zich op. Heerke wilde het touw los laten, raakte verward in de mazen, werd meegesleurd door het terugwijkende net. Help! gilde hij. De breede neus van zijn laars bleef achter den platten Bovenkant van de verschansing haken. Manus deed een greep, zijn vingers omknelden een been. Jochem sprong bij, drukte het andere been tegen z'n borst. Laat los, Heerke! beval Manus. In zijn angst klemde Heerke zich vaster aan het hortende net. Los! Los nou! Hij liet los, bengelde hulpeloos buitenboord, werd binnen gesleept. Jochem uitte een verwensching. Op 't kantje af. Wou jij kijken of er veel haring in zat? Pas toch asjebliéft op! Ondanks het onaangename verwijt, knikte Heerke dank baar: Merci! Het was een grappig tooneeltje. De magere Jochem, gezicht met uitstekende jukbeenderen norsch en verbeten; de lobbes achtige Heerke, verbouwereerd en goedig neerziend als een schuldbev/üste hond. Niet bepaald redder en geredde, meer rechter en veroor deelde. Het ongeval had weer een moment beslag gelegd op de be manning als geheel, als één wezen. Nu verdween de angst. Ieder zag het komieke en lachte. Ful was op de hulpkreet naar boven geklauterd, had met vrees-oogen gestaard naar de pogingen van Manus en Jochem. Nu kwam er diep uit z'n keel een harkend geluid. Hals over kop tuimelde hij in het netruim. Ja, gajij maarin je hokhikte Volk. Uit de buik van het schip sprong telkens een hol gebrom: Jochemhó, hö, die Jochem. Het tweetal stond verwonderd, begreep niet. Zijn jullie bezeten? Draaien maar schipper! En gebruik jij voortaan je kalfsoogen. 'k Zal 't doen, beloofde Heerke, onderdanig. Opnieuw gelach. Er was stemming. Uitgelaten werd het want geschud. De meeuwen krijschten. Ze hadden het naar hun zin. In wijde bogen vielen haringen in zee. Honderden vleugels klep perden. Roode, gele en zwarte snavels pikten gulzig. De grijze wolk klapwiekte omhoog. Logge mallemokken zochten onbeholpen restanten op. Dat gaat goed. dacht Klaas. Op die manier moest het blijven. Vangen, veel vangen. En een mooi prijsje maken. Natuurlijk. Een mooie markt moest je hebben. Anders schoot je er immers niks mee op. Wat zou z'n vrouw blij zijn. Een afrekening, die klonk als een hangklok. „Gort met melk!" Wat wou je? polste Hannes Een bankje van duzend. Meer niet? Jij ben' gauw tevreden. Zegt m'n vrouw ook. Duizend gulden. Neen, dat was te dwaas. Zou je daar een kliek van kunnen inslaan! Gort met melk! Hij, een lakenspak. Een jak en omslagdoek voor z'n andere helft. En de kleine jongensZottepraat. Kon de rekening maar zoo wezen, dat hij den winter zonder kleerscheuren zou door scharrelen. Afwachten jongen, moedigde hij zich zelf aan. Yzerdeun! brulde hij. Wat sjorde Ful toch onbehou- Zou Jan Sjek wat klaarspelen? Hannes had reeds te lang gezwegen. Je tong zou vastgroeien. Gaat 'et even vragen stelde Hein voor. Dat zou niet onaardig wezen. Tusschenbeide eens pas sagieren. Net als vroeger, 's Zaterdagsmiddags, weet je nog lui? Reken erop! Och, zei Hein, Soms was het een afwisseling, meestal werd het een formeele zuippartij. Dat's waar, bevestigde Hannes. Ik zie nog dat geval, toen ik op de H.S. 57 voer. Jaren geleden. Heb ik het jullie al eens verteld? De mannen veinsden belangstelling. In werkelijkheid had den ze de geschiedenis tot uit den treure van Hannes ver-* nomen. Tijdens haast iedere reis verhaalde hij de gebeurtenis* zoodra zich de gelegenheid voordeed. Het zou doelloos zijn, hem daaraan te herinneren. Onverstoord zou hij vertellen, waf hij indertijd meemaakte. Aandacht of nietI Terwijl ze dus haalden, begon Hannes: 'k Weet het als de dag van gister. We zaten met de 57, op het Visscherijtje, Dicht bij ons lag een schuit van Zeekant. Vrijdags hadden we de lui gepraaid. Toen ze hoorden, dat we in de buurt bleve' zeiden ze, morgen komme we passa- giere. Die Ouwe van ons was er niet op gesteld. Maar toert die snuiters een paar kruiken Klare lieten zien, was het in orde. En Zeg. 'k heb er niks op tegen, dat je Je kwebbel laaï ratelen, wanneer je tenminste meewerkt, merkte Jochem op. Wel allemiemels! Sta ik soms te kijken?. Nee, te smoezen Waar was ik gebleven? O, juist's Nachts doen wc een reuze schot. Je snapt, laat klaar. Net waren we schoon schip, toen vier van die lui. met hun ouwe klare langszij doken. In de scheepsboot. Onze schipper had ook nog wat onder de kulk. Het werd een pimpelzootje, dat snap je. Nou had ik 's morgens al een bende haaien gezien, die om de vleet aasden. Goed Goed? Je steekt geen vin uit! Werk! Krijg 'et! schold Hannes. Toen die kerels in de sloep stapten waren ze finaal blauw, een stuk in de kraag, nou! En een lawaai! Ik waarschuwde, 't Hielp niet. Ze stooten af, en beginnen staande in dat bootje te schommelen. Hale Hannes! .(Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9