Ü&dïZWOLS(HE De Britsche Koningskwestie Nieuwe heeren nieuwe wetten! MAANDAG 7 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a Hoofdkanloor-. Den Haacj Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd De Spaansche burgeroorlog TOESTAND IN SPANJE ONGEWIJZIGD Gister een rustige Zondag Een correspondent van „United Press" heeft een tocht gemaakt langs de verschil lende fronten in en bij Madrid. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat het eigenlijk aan de vuurlinie veiliger is dan in het hart van de stad, waar vooral de luchtbombar dementen groote verwoestingen aanrichten. De Zondagsrust werd op een groot deel van de fronten geëerbiedigd; op sommige punten is zelfs geen schot gevallen. De na tionalisten zijn nog steeds in het ziekenhuis in de universiteitswijk gelegerd, waar ze nu al drie weken lang aan alle aanvallen van de regeeringtroepen weerstand bieden. De vensters van de benedenverdieping zijn met zandzakken gebarricadeerd. Een officier van de roode troepen vertelde den correspon dent, dat de nationalisten in de kelders leven en blijkbaar een. verbindingslinie met de achterhoede moeten hebben langs een diepe, onderaardsche gang, daar de pakken, die de vliegtuigen zoo nu en dan laten neer vallen, niet voldoende kunnen zijn voor de benoodigde voeding en munitie. Het Casa Velasquez, waar eens de Fran- sche universiteitsstudenten waren gehuis vest, is thans niemandsland. Een kalme Zondag De bevolking der hoofdstad heeft een be trekkelijk kalmen Zondag beleefd. Het was juist een maand geleden, dat de nationalis tische voorhoede onder commando van kolonel Yague bij de Manzanaresbrug arri veerde en opnieuw is de worsteling om het bezit van Madrid tot staan gekomen, zooals uit de berichten van beide partijen blijkt. „De operaties rondom Madrid aldus 6eint de verslaggever van Havas te Tala- vera de la Reina bevinden zich weder om in een fase van stilstand. Gisteren is "t den geheelen ochtend volkomen kalm ge bleven. In den namiddag ontwikkelde de nationalistische artillerie een zekere mate van activiteit door het openen van een bombardement op de Noordelijke stads wijken. Het vuur werd door de regeerings- batterijen niet beantwoord. Algemeen ge looft men in nationalistische kringen, dat de linksche troepen uitgeput zijn door de herhaalde pogingen, die zij ondernomen hebben om het beleg te breken. Niettemin neemt men voorzorgsmaatregelen, daar de apathie, waarvan de rooden blijk geven, ook wel een gevolg zou kunnen zijn van voorbereidingen voor een nieuw tegen-offen sief. Geen bombardementen. Van de betrekkelijke kalmte van dezen fraaien herfst-Zondag maakte de bevolking der hoofdstad een dankbaar gebruik. Dui zenden maakten een wandeling in het cen trum van de stad en naar de Paseo de Cas- tellana, de prachtige laan in het Noord-Oos ten van Madrid. Wel is waar dreunde tel kens weer het kanon, doch de bevolking is hieraan reeds zoo gewoon geraakt, dat zij hieraan als het niet toevallig de eigen wijk betreft, nauwelijks nog aandacht schenkt. Driemaal hebben Zondag, om 8, 11 en 4 uur, de sirenen geloeid, ten teeken, dat vijandelijke luchtstrijdkrachten in aantocht waren. Geen enkele maal is de stad echter uit de lucht gebombardeerd, hetgeen vol gens de autoriteiten te danken is aan het snelle ingrijpen der regeeringsvliegers, die den vijand beletten het hart der stad te bereiken. In regeeringskringen verwacht men, naar United Press meldt, dat de nationalisten binnen enkele dagen een nieuw offensief zullen ontketenen. Men noemt hiervoor den gsten December, zulks op grond van het feit dat de rechtsche radiostations hebben verzekerd, dat „de feestdag der Onbevlekte Ontvangenis een dag van glorie voox Spanje zal zijn". In verband hiermede worden in de bui tenwijken van Madrid overal barricades ge bouwd, welker onderdeelen door gewapend beton bijeen worden gehouden. Zwarthemden te Algeclras? Naar te Gibraltar verluidt zou door een vaartuig, dat geen enkele vlag voerde, doch dat door een kanonneerboot werd geëscor teerd, een troep van 2500 Italiaansche zwart hemden te Algiers zijn aan land gezet. Men wil Edward nog wat den tijd laten Straalbetoogingen ten gunste van den koning De spanning in het Britsche Rijk rond de kwestie van het huwelijk van koning F.dward houdt nog steeds aan. Zondag hebben er voortdurend beraadslagingen en besprekingen plaats gehad, zoowel in de ambtswoning van Baldwin in Downingstreet, als elders. De premier heeft bovendien een langdurig onder houd met de koningsmoeder Mary gehad, wier gezondheid onder de hui dige onzekerheid ten zeerste schijnt te lijden, zoodat zelfs voor een nerveuze ineenstorting wordt gevreesd. Vermoedelijk zal ook heden in 't La gerhuis nog niet een beslissende .ver klaring worden afgelegd. Naar Reuter verneemt, was de situatie Zondagavond na de kabinetsbijeenkomst al dus, dat men koning Edward zooveel tijd wenscht te laten als hij noodig acht om in zake de constitutioneele vraagstukken tot een besluit te komen. Er is geenszins sprake van, dat het kabinet op eenigerlei wijze een ultimatum zou hebben gesteld of eenig formeel advies zou hebben verstrekt om trent hetgeen hem te doen zou staan. Al wat tot nu toe is geschied, is, dat na den stap van den koning bij den minister president aangaande de mogelijkheid een morganatisch huwelijk te legaliseeren, Baldwin eenige besprekingen met den kon mg heeft gevoerd, welke natuurlijk de reeds bekende toespeling inhielden, dat 't Vereenigd Koninkrijk en de regeeringen der dominions niet bereid zijn het initiatief voor een morganatisch huwelijk te nemen. Men meent te weten, dat het onderwerp der beraadslagingen van het kabinet de voorbereiding is geweest van documentaire formaliteiten, welke vereascht zouden wor den, indien de koning een beslissing zou nemen, welke constitutioneele gevolgen zou hebben. Ofschoon, gelijk gezegd, heden nog geen definitieve verklaring van Baldwin in het Lagerhuis tegemoet mag worden gézien, is het zeer wel mogelijk, dat hij toch deze ge legenheid zal benutten, om enkele misvat tingen weg te nemen, welke in de publieke opinie zouden kunnen wortel schieten. In een bijeenkomst te Islington heeft George Lansbury, de vroegere leider der Labourpartij, zich tot tolk gemaakt van de algemeene sympathie met den koning, met koningin Mary en de leden der koninklijke familie. Lansbury verklaarde met name: t,wi] betreuren allen den huidigen moeilijken toestand en hopen, dat er nog een middel zal worden gevonden om deze kwestie te regelen, op een wijze, welke het land en de koninklijke familie zal kunnen voldoen. Betoogingen voor Edward In Downingstreet heeft de menigte enkele malen betoogd ten gunste van koning Edward. Zij zong daarbij het „God save the King" en andere liederen, waarin de verknochtheid aan het ko ningschap wordt tot uitdrukking ge bracht. Tegen vier uur kwam de aartsbisschop van Canterbury den premier in Dow ning Street bezoeken. Bij zijn aankomst werd hij door de menigte, die in White hall was saam gestroomd, begroet met de kreet: „Wij willen koning Edward!" en bij zijn vertrek, tegen half vijf kwam het opnieuw tot een betooging. De poli tie moest zelfs tusschenbeide komen om ruim baan te maken voor de auto van den prelaat. Op den hoek van Dow ning Street en Whitehall zwaaiden twee vrouwen met plakkaten, waarop te lezen stond: „Laat den koning met rust Abdicatie is 't sein voor revolutie". Kort voor het begin van de kabinetszit ting, die op half zes was bepaald, teekende zich eenige onrust af onder de 5 600 per sonen, die de trottoirs van Downing Street vulden. Toch behoefde de politie het pu bliek slechts een weinig terug te dringen. Om half zes kwamen eenige zwarthemden de straat in, die fascistische kranten bij zich hadden, met het opschrift: „Wij willen onzen Koning". Het publiek toonde nogal wat instemming met hun optreden. te trachten van den leider der oppositie de ven-zekering te krijgen, q at deze geen alter natief kabinet zal vormen. De Labourleidar A 111 e e heeft met be trekking tot de laatste passage van de rede van Churchill verklaard, dat voor een dergelijke verklaring geenszins aanleiding bestond. Blijft de koning bij zijn huwelijksplannen? In politieke kringen te Londen bestond gisteren de indruk, dat de koning bij zijn plan, om mevrouw Simpson te huwen, zou blijven. Daar het kabinet zich hiertegen de finitief verzet, zouden de ministers reeds schikkingen hebben getroffen, om voor alle constitutioneele gebeurlijkheden gereed te zijn. Er bestaat voor niemand eenige twijfel, dat afgezien van eenige op zich zelf staando personen, geen enkele verantwoordelijke parlementaire groep een andere houding kan aannemen dan Baldwin. Indien sommi ge afgevaardigden het denkbeeld huldigen den koning voor onbepaalden tijd gelegen heid tot nadenken te geven, houdt dit niet in, dat hun sympathie voor óen vorst hen :n openlijken strijd tegen de grondwet zal verleiden. De omstandigheid, dat sommige personen en dagbladen op de mogelijkheid zinspelen van een conflict tusschen den koning en het parlement, versterkt slechts den wensch van de meerderheid, om den eersten minis ter te steunen en de grondwet na te leven. Het schijnt zelfs, dat de geruchten en zinspelingen volgens welke eenige personen de populariteit van den koning zouden kun. nen uitspelen tegen de regeering, den vorst eerder schade doen, dan zijn zaak begun stigen. In een speciale editie meldt de „Sunday Dispatch" met enorme kop pen, dat de koning zijn besluit heeft genomen en dat het hem onmogelijk is, het verzoek van de regeering in to willigen. Het blad voegt hierin aan toe. dat een abdicatie in beginsel slechts kan geschieden door den minister-president in het Lagerhuis. De koning kan niet ingaan op de wenschen die men heeft uitgesproken ten aanzien van zijn par ticuliere leven. Evenmin kan hij het Rijk een slag toebrengen, die het gevolg zou kunnen zijn van de onmogelijkheid, een andere regeering met een ander standpunt to vinden. Companys mocht Frankrijk niet binnen Bij wilde politieke rede houdeu Naar het „Journal" uit Perpignan ver neemt. is de president van de Catalaanschc generaliteit. Luis Companys, die Zondag in het „Vélodróme d'Hiver" te Parijs een rede zou uitspreken, aan de Fransche grens tegengehouden. Companys was reeds in de Fransche grensplaats Laserre aangekomen, toen hij daar werd opgewacht door den prefect van het departement van de Oostelijke Pyre neeën, die hem mededeelde, dat aldus het blad „de Fransche regeering in verband met de gespannen gemoederen en mogelijke incidenten, hem verzocht af te zien van zijn reis en deze tot een gunstiger tijdstip uit te «lellen". De „Humanité" laat In baar kolommen een protest hooren tegen dezen maatregel en stelt de vraag, op wiens bevel deze pre fect die blijkbaar nauwkeurige opdrach ten heeft ontvangen gehandeld heeft. De Italianen in Abessinië N?-"UW gebied bezet Een Italiaansche colonne, onder aanvoe ring van generaal Mariotti, heeft Tiggio bezet.'de hoofdplaats van het Abessnnsche district Aroessi. De troepen zouden door de bevolking geest driftig zpju ontvangen. Alle afspraken afgezegd Gistermiddag werd aan het Buckingham- paleis te Londen een biljet met het volgen de opschrift aangeplakt: „Alle officieele af spraken van den koning zijn geannuleerd". De vorst zou Dinsdag a.s. twee dagen op reis gaan naar industriegebieden in het Noorden, Staffordshire en Birmingham. Het bericht werd bekend gemaakt na een telefoongesprek tusschen den koning en de leden van het koninklijke huis, die in het Buckingham-Paleis waren gebleven. Winston Churchill heeft met be trekking tot de constitutioneele crisis ver klaard, dat geen conflict bestaat tusschen den koning en het parlement, daar dit geenszins is geraadpleegd. De vraag waar het om gaat is, moet de koning op advies van het kabinet van den oag aftreden? Een dergeliik advies is onder het parlementair regiem nog nimmer aan den koning gegeven Geen enkele minister heeft bevoegdheid om den koning tot aftreden te adviseeren. Het kabinet heeft geen enkel recht zich :er deze kwestie uit te spreken, zonder zich tenminste van te voren van den wensch van het parlement te hebben vergewist. Een onbehecrscht aftreden onder de huidige om standigheden zou voor de constitutioneele positie van de monarchie een onberekenbaar nadeel beteekenen. en dit instituut zelf zeker schaden. Indien, zooals men beweert, de koning aan zijn ministers heeft voorgesteld, een wet in te dienen, waartoe deze niet bereid zijn. moet het antwoord der ministers een gering zijn om aan het verzoek des konings recht te doen wedervaren, en indien de ko ning weigert, den raad zijner ministers op te volgen staat het dezen vrij hun ontslag te nemen, doch zij hebben niet het recht, pressie op den koning uit te oefenen, door li U reedt gebruiker van Lunchkaas .DRIE TULPEN'" l uit door fijne bijzonder >edingi* DE ZIEKTE VAN PRINSES AMGARD Patiënte opgenomen in particuliere kliniek te Berlijn Geen.reden tot ernstige bezorgdheid (Van onzen Duitschen correspondent) H.D.H. Prinses Armgard zur Lippe-Bies- terfeld, de Moeder van onzen toekomstigen Prins Gemaal, is kort na haar terugkeer uit Nederland op het stamslot te Reckenwalde zoodanig ongesteld geworden, dat de ge- neeshoeren haar de raad gaven, zich ter verpleging te laten opnemen in een partcu- liere kliniek in de Burggrafenstrasse te Berlijn. De eerste geruchten, welke wij over de ziekte van Prinses Armgard ver namen, klonken wel eenigszins alarmce- rend. Wij werden hieromtrent echter gerust gesteld door Z.D.H. Prins Aschwin, met wien wij een ontmoeting hadden. Prins Bernhards broeder deelde ons mede, dat de toestand zijner Moeder in geen enkl opzicht reden geeft tot ernstige bezorgdheid. De ziekte van Prinses Armgard moet voorname lijk worden toegeschreven aan de buiten gewoon ongunstige klimatische weersge steldheid, welke de laatste tijd in Noord- en Oost-Duitschland heerscht. Haar toestand is intusschen van dien aard, dat er geen rede lijke twijfel aan bestaat, of Prinses Arm gard zal binnenkort in zooverre hersteld zijn, dat zij zich nog vóór de komende Kerstdagen weer naar Nederland kan be geven. Naar Prins Aschwin ons verzekerde, ont vangt zijn Moeder vrijwel geen ander be zoek dan van hem persoonlijk. Eenige ma len per dag begeeft hij zich naar het zie kenhuis. om daar eenigen tijd aan het ziek bed zijner Moeder door te brengen. In verband met de ziekte van Prinses Armgard werd ons het volgende, niet on aardige intermezzo verteld: Donderdag arriveerde er te Berlijn met een der snelle vogels van onze K.L.M. een prachtige tuil bloemen, die vergezeld was van een schrij ven, waarin Prinses Juliana de beste wen schen aanbood voor een spoedig herstel van Prinses Armgard. De Duitsche devie- zenbepalingen zijn echter uiterst streng en niet dan in het uiterste geval wordt toe gestaan, dat de zoo schaarsche deviezen ,vermorst" worden aan zoo weinig nood zakelijke dingen, als bloemen nu eenmaal zijn. De mooie bloemenschat scheen dus voorbestemd te wezeiv om niet toegelaten en teruggezonden te worden. De officieele interventio van H.M.'s gezant te Berlijn, graaf Van Limburgh Stirum, was noodig, om de „Devisenüberwachung" er op attent te maken, dat er hier sprake was van een geschenk, hetwelk niet de uitgave van een hoe klein bedrag ook aan deviezen noodzakelijk maakte. verblendsteenen in zeer fraaie kleuren n.v. vereenigde nederlandsche Chamotte fabrieken geldermalsen, tel. 3 en 69 Inlijving bij de „Hitlerjeugd" is thans een plicht Maatregel is feitelijk een kinder-conscriptie (Van onzen Duitschen correspondent) Iedere staat motiveert zijn wetten met praemissen, waarin de noodzakelij kheid ol minstens de wenschelijkheid der betreflende wet wordt betoogd. De nationaal-socialis tische Führer-Staat heeft ook van dit parle mentair gebruik afstand gedaan: hij ieidt zijn wetten in door een beginsel verklaring. „Van de jeugd hangt de toekomst vau het Duitsche volk af. De geheele jeugd moet dus op haar toekomstig© plichten worden voorbereid. Daarom besloot de Rijksragee- ring tot de volgende wet, welke hierbij ordt afgekondigd." Aldus de inleiding tot de vier artikelen, die Baldur von Schirach benoemen tot „Jeugdleider van het Duitsche Rijk", met geen andere plicht tot verantwoording dan alleen maar tegenover Adolf Hitler, en die decreteeren, dat „de geheele Duitsche jeugd buiten het ouderlijk huis en de school in de Hitler-Jeugd lichamelijk, geestelijk zedelijk moet worden opgevoed in den geest van het nationaal-socialisme voor den dienst van volk en maatschappij." Het is duidelijk, dat deze wet van zeer groote beteekenis is en zoowel in Duitsch land alsook daarbuiten werd op dit feit reeds groote nadruk gelegd. Toch brengt zij betrekkelijk weinig ingrijpende verande ringen. Voor een groot deel van het Derde Rijk beduidt zij eigenlijk niet meer dan dat een bestaande toestand wettelijk wordt gefundeerd. Ongetwijfeld kan men hiertegen opmerken, dat tot heden toe de oudeis in laatste instantie altijd nog het recht had den wij zeggen uitdrukkelijk „het rèclit" omdat de mogelijkheid meermalen on urak om de intrede hunner kinderen in de nationaal-socialistische jeugdorganisaue te weigeren. De jeugdleider Baldur von Schi rach zegt echter in een oproep, welke naar aanleiding van de nieuwe wet door hem werd gepubliceerd, dat ook thans nog het beginsel der vrijwilligheid in volle omvane blijft gehandhaafd. Ook vroeger werd dit beginsel der vrijwilligheid onderstut door een moreele drang, welke in feite heeiemaal niet zoo belangrijk versterkt is, doordat er thans kracht van wet aan werd verleend. De beweging ten gunste eener veralge meening der Hitler-Jeugd voor de gansche Duitsche jeugd werd reeds lang geleden ingezet. Het nationaal-socialisme maakte de aanwerving van nieuwe leden voor zijn jeugdorganisatie zelfs tot het belangrijkste programpunt van het loopende jaar 1936. De groote wervingsactie begon tegen Paschen met geweldige optochten, massa vergaderingen, sport- en muziekfeesten, alsmede met imposante plechtigheden waarbij de jeugd beloften van trouw en gehoorzaamheid aan den Fiihrer met een Vooral in overwegend christelijke katholieke zoowel als protestantsche - slreken van Duitschland schrikte men.er niet voor terug, om zoonl geen dwang uit te oefenen, dan toch minstens de ouders en meer nog de onderwi'zers sterk onder druk te zetten. Bijvoorbeeld ia het Rijnland eischte men, dat van de schoolsche jeugd 80 pCt. lid zou worden van de H.J. Hier en en daar, het liefst buiten de groote steden, werd dit percentage zelfs tot 90 opgevoerd. Kon een school er niet op wijzen, dat haar leerlingen in .de vastgestelde hoeveelheid vóór 1 April van dit jaar tot de Hiller- Jugend waren toegetreden, dan werd beschouwd als een teeken, dat minstens het hoofd der school, maar dikwijls ook een deel der onderwijzers niet berekend waren voor hun taak. Kwam een school ongeveer aan het gegeven percentage toe, doch bleef een bepaalde klas daar beduidend onder, dan beteekende zulks in den regel het ont slag van den onderwijzer, dia met de zorg voor die klasse was belast. Evenals het fascisme in Italië, beschouwt ook het nationaal-socialisme in Duitschland zijn jeugdorganisatie als de eenige afdoende lichamelijke, geestelijke en zedelijke op voeding van degenen, die in de toekomst de leidende idee moeten dragen. Daarom kan de Italiaan alleen via de Balilla en een Duitscher alleen via de Hitler-Jugeni lid worden van de partij. Nu de Hitler-Jeugd het millioenenleger van Duitsche jongens en meisjes beneden do twintigjarige leeftijd gaat omvatten, is .het zeer de vraag, hoe men binnen enkele jaren zal kunnen voldoen aan de zoo dik wijls gedane belofe, dat de leidende functies in staat en partij bekleed moeten worden door de jeugd. Het zal niet lang meer duren, of er gaan jaarlijks honderddui zenden leden der H. J. over naar de pariij en al deze jonge menschen droom«n zich, ij het ook maar een bescheiden „Fünrer" positie. Vooral daar het nationaal-socialisme in de leidende functies van de staat onder de „oude garde'' een uiterst radicale ourui ming heeft gehouden, zal het niet ".oo heel eenvoudig zijn, om in voldoende mate o-jk maar matig of heelemial niet bezold-gde, zuiver idcëele baantjes vrij te maken. Wel is men er bereids toe overg'gaan, om uit de afgestudeerde H. J. een keuze te doen, en niet automatisch alle leden naar de partij over te hevelen, doch nu de H. J. zoo enorm groot is geworden, zal ook bij een strenge „Auswahl" een machtig leger van adspiranten zich aan de poorten der partij blijven verdringen. En hoe moeilijk het is, om partijgangers, die zich teleur gesteld voelen, aan een zacht lijntje houden, heeft het nationaal-socialisme al eerder ondervonden, toen het na 30 Juni 1934 de han-den vol kreeg met zijn S.A. Een der grootste bezwaren, welke niet alleen in Duitschl.and, maar ook ver buiten de grenzen tegen de nieuwe wet op de nationaal-socialistische jeugdorganisatie be staan, is natuurlijk de ernstige vrees, dat de Duitsche jeugd in de toekomst nog dan tot nu toe het geval was in de greep raakt eener „Weltanschauung", die niet in overeenstemming valt te brengen met wat een kleine veertig millioen Duitsche pro testanten en rond twintig millioen Duitsche katholieken als een eeuwige Waarheid be schouwen. Hopen wij, dat de, voorloopig nogal optimistisch lijkende verwachtingen verwezenlijkt worden van hen, die gelooveu, dat een zoo massale toevloed van christe lijk opgevoede en chris*elijk denkende en christelijk voelende jonge menschen, die zich thans nog voor een goed deel van de H. J. verre houden, zelfs wanneer x5j in naam daarvan lid zijn, een gunstige invloed zal uitoefenen op het overwegend a-christe- !ijk karakter der nationaal-socialisiische j eugdorganisatie FRANKRIJKS BUITENLANDSCH BELEID GETOETST Communisten verklaren zich tegen Delbos' beleid Kabinet-Blum blijft desondanks aan In de Fransche Kamer heeft het ka binet-B 1 urn het Vrijdag en Zaterdag tijdens de debatten over de buitenland- sche politiek, zwaar te verantwoorden gehad. Het was met name de commu nistische eisch, dat de non-interventie- politiek tegen Spanje zou worden opge heven, welke het Shibboleth voor het voortbestaan van het volksfront vorm de. Toen de communisten dan ook bij monde van Duclos verklaarden, hun stem te zullen onthouden aan de motie van vertrouwen in de regeering, was men algemeen van meening, dat de laatste ure voor de Blum-comhinatie ge slagen had. De Fransche minister-president Léon 1 u m heeft tijdens zijn bewind meermalen h'erklaarcL niet zonder communistischen steun te willen aanblijven. Toen, einde der scherpe buitenlandsche debatten dan ook door de socialisten en radicaal- socialisten een motie werd voorgesteld, het buitenlandsch beleid van het kabinet werd goedgekeurd, heerschte er in het palais Bourbon groote spanning over de vraag, welke houding de communistische fractie thans zou aannemen. Duclos mo tiveerde de houding zijner geestverwanten tegenover minister Delbos op de volgen de onomwonden en schier onbeschofte wijze: _,Wij stemmen blanco in de hoop, dat u in de toekomst beter uw plicht zult begrijpen, waarop de heer Yvon D e 1 b o s verontwaar digde en aJwijzende gebaren maakte. Vooral die scherpe woorden van den com munistischen leider na die van Blum deden gelooven, dat geen compromis meer moge lijk zou zijn. Toch heeft Blum opnieuw zijn draai genomen, volgens de gewoonte der socialisten, om zich door den uitersten link- schen vleugel te laten opdrijven. Blum heeft zijn aanblijven trachten te rechtvaardigen met de volgende persver klaring. Blums motieven „Ofschoon de communistische fractie niet tegen de motie van vertrouwen in de regee ring gestemd heeft, stelt zich toch de vraag voor mijn medewerkers zoowel als voor mij zelf, of de moedwillig agressieve woorden, waarmede Jacques Duclos de houding zijner fractie gemotiveerd heeft, het ons niet on mogelijk maakten, onze taak verder voort te zetten. Wij hebben eenstemmig besloten, aan het bewind te blijven. Wat ons dit be sluit heeft doen nemen, is vooral het feit, dat een in de gegeven omstandigheden en zoo gevaarlijk oogenblik geopende kabinetscrisis noch in Frankrijk., noch in het buitenland begrepen zou worden. Zij zou verwarring stichten in dat deel der openbare meening, dat de Volksfrontidee aanhangt en in de arbeidende klasse. Zij zou het land dreigen te verzwakken en de sociale hervormingen, die reeds zijn toege past of nog worden voorbereid, in gevaar brengen. Maar ik stel er prijs op te her halen, wat ik reeds daarstraks op de spre kerstribune heb gezegd, toen ik mij tot de communistische fractie wendde. Het gaat er niet alleen om, de moeilijkheden voor het oogenblik te overwinnen. Het gaat er om ze op te lossen, dat een gemeenschappelijke arbeid ook in de toekomst kan worden voortgezet in een atmosfeer van vertrouwen en loyaliteit. Ziedaar de vraag, welke nog open blijft, De nabije toekomst zal ons leeren, hoe de communistische partij haar denkt te beant woorden." Revolveraanslag op Degrelle Op Léon Degrelle, den leider der I Belgische Rex-beweging, zou, naar van de zijde dozer beweging wordt gemeld, een aan« slag zijn gepleegd. Er zou met een revolver op Degrelle geschoten zijn, op het oogenblik aarop hij in een auto plaats wilde nemen, Dit bericht, is echter van officieele zijde nog niet bevestigd. L Kort Nieuws Koning Leopold van België is naar i Zwitserland vertrokken, alwaar hij eenige '1 dagen denkt door te brengen. 1 Gisteren is over geheel Engeland \x sneeuw gevallen. Boven het Kanaal heeft een storm gewoed, waardoor een dertigtal visschersschepen genoodzaakt werden naar hun havens terug te keeren. L De politieke politie te Danzig heeft vei> scheiden socialisten gearresteerd, o.ra. afge« c aardigde Weber, den hoofdredacteur van de e .Volksstimme". ft Er worden nog meer arrestaties venvacht, p daar F o r s t e r onlangs een krachtige actie v tegen de oppositie heeft aangekondigd. 0 Blums Kamerrede In zijn in de Kamer gehouden rede zeide minister-president Blum o.a., het te be treuren, dat de vredespolitiek der regeering niet de instemming van een fractie der meerderheid heeft. „Ik herhaal, aldus de premier, na den minister van buitenlandsche zaken, dat de Fransche regeering slechts één wettige re- geering in Spanje kent. De instelling van een militaire dictatuur in Spanje, met mede werking van Duitschland en Italië, zou den internationalen toestand slechts kunnen verduisteren en de ongerustheid omtrent den vrede bijgevolg doen toenemen. Het is zonderling, dat deze waarheid niet direct tot alle Franschen is doorgedrongen. De noninterventie politiek heeft het oorlogs gevaar tenminste verminderd. In Augustus j.l. was Europa aan den rand van den oor log, en naar mijn meening werd het door 't Fransche initiatief van den oorlog gered." De stemming De motie van vertrouwen in de regee ring werd aangenomen met 350 t< 171 stemmen. De communisten hebben zich van het uitbrengen hunner stem men onthouden. Slechts door dit feit te willen ignoree- ren heeft het kabinet-B 1 u m zich, tegen herhaaldelijk afgelegde verklaringen in, kunnen handhaven. Het verongelukte Duitsche vliegtuig Een Fransche reddingsploeg heeft de romp onderzocht van het Duitsche vliegtuig, dat in heit gebergte nabij Grenoble is veronge lukt. Men vond in het inwendige de lijken van vier Duitschers en twee Spanjaarden. Behalve het logboek trof men in het vlieg tuig Spaansche brochures aan, mutsen leden van de Spaansche Phalanx en foto' van generaal Franco, 'n Nieuw bord. Deie roode driehoek, met de punt naar beneden be tekent, dat men een voor- igsweg nadert, waarop het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. J, Ingezonden Stukken» (Bulten verantwoordeltJitheld der redactie) l| Rechtszekerheid niet geschonden?» Geachte Redactie. j1 Naar aanleiding van de met minder off meerder enthousiasme door vele bladen, na! en in verhand met de mededeelingen van! Zijne Excellentie den Minister van JustiiiöF over de zaak-Ries getrokken conclusie: „hier? is de rechtszekerheid niet geschonden", zih het mij veroorloofd daarachter een vraag-ï teeken te stellen. I Met velerlei beschuldigingen en aantijging, gen is deze zaak geëmbrouilleerd. Daarvan! is met name ten aanzien van de betrokkene hoofden van departementen de onwaarheid! gebleken. Doch daarmee is niet vastgesteld! dat het door mij gestelde vraagteeken ten1 onrechte geplaatst is. Wat is uit de volkomen begrijpelijk metl verontwaardiging door den minister vaw Justitie uitgesproken rede gebleken? Datgene, waaraan ook voor dien geen ba» hoorlijk Nederlander twijfelde, dat elke po! ging tot aantasting der integriteit van dab hoofden der departementen van Justitie en Financiën waanzin is. En voorts datgene, wat a bon entendeurfi over de gedragingen van den gewezen thesaurier-generaal te lezen was uit dienoj in de bladen gepubliceerde „naschrift" .zit! het dan ook niet in de thans meegedeelde finesses. Doch een gansch' andere kwestie, en eeir kwestie van veel meer algemeen belang en die met de betrokken hoofdpersoon n i e t te maken heeft, is, of de rechtszekerheid vol* komen intact is. Te meer is dit van algemeen belang, waai reeds eerder indicaties zich hebben voorge daan, die er op wijzen, dat het hieronder ta signaleeren misbruik zou kunnen insluipt-nJ De vraag: of de regelen des rechts, die cnlfl tegenover den ernstigste!» misdadiger in acht) moeten genomen, hier zijn gerespecteerd. Ik zie daarbij absoluut af van den betroK-j ken persoon, en meen, dat men, met volko» men gezonden weerzin tegen wat werd gfr publiceerde niet mag verdoezelen onjuisthe» den in den rechtsgang: dat, en dat alleen is de kwestie der „rechtszekerheid". En dj7.e vraag dient objectief te worden beant woord. En wanneer ik meen, dat ln dezen geenszins alle bezwaren zijn weerlegd, doel ik niet op de zeer langdurige preventieve hechtenis, waarover de buitenstaander niet kan cordeej len, maar op het volgende: Blijkens een niet weersproken interruptiej schijnt het materiaal waarop de Minis tea zich beroept, zich nietin het dossiei te hebben bevonden. Die indruk wordt thans gewekt; en waa neer die indruk onjuist is, is het ten h gst« in het belang van 't algemeen vertrouwen in de rechtszekerheid, dat dit alsnog duide lijk worde meegedeeld. Wanneer alleen met buiten het dossier go houden, dus aan de kennisneming van ver dachte en zijn raadsman onttrokken stuk ken de maatregelen van de justitie verdedig baar zijn, is het recht hier wel degelijk go schonden. En als dat mogelijk is, valt op de rechts zekerheid af te dingen. Vandaar mijn vraagteeken, waarvoor, oor deelend naar wat tot heden bekend is niel van allerlei onsmakelijkheden, maar van d< juridische formeele zijde der kwestie naai mijn meening zeker grond aanwezig blijft. U dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, Mr. E. J. E. G. VONKENBERG Gorinchem, 30 November 1936. GEZINSHULP l In September j.l. werd in Haarlem dj eerste cursus van het Internaat voor oplel ding tot huishoudelijke beroepen geopenj voor werklooze meisjes. Dit Internaat wed opgericht door de Commissie Vrouwen Crisis-Zorg van de Centrale voor Werk loozenzorg, gesticht op initiatief van dei Raad van Nederlandsche Kerken vool piactisch Christendom. In samenwerkin| met de Prot Chr. Nijverheidsschool tej plaatse zullen gedurende perioden van dril maanden telkens 40 meisjes tusschen 10 30 jaar zoo goed mogelijk tot huishoudeliikl beroepen hulpen in de huishouding ol hulpen bij kinderen mèt en zónder hulp b^ 't ruwe werk worden opgeleid. Vervol gens wordt voor deze meisjes plaatsinj gezocht in gezinnen, waar zij onder goedi leiding het geleerde verder kunnen oefenri om daarna, al dan niet in datzelfde gezii] een vaste betrekking te aanvaarden. Half December a.s. zal nu de eerste groei meisjes de 3-maandelijksche opleiding U het Internaat beëindigen. Zij zijn nu kia» voor de praktijkl De Directrice van .ie Internaat, Mej. E. Boeke zal gaarne «»P gave ontvangen van allen, die een "an d-fl meisjes in haar gezin noi-dig zou heh'--n Zij zal desgewenscht ook graag nadere .fl lichtingen verstrekken. Men adresseere t ol 10 December: Jeugdherberg „Jan Gijzen1 daarna: Westerhoutpark 8, Haarlem. j J. A. W. VAN STOETWEGEN, Secr.esse Vrouwen-Crisis-Zori

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2