Koning Edwards huwelijks moeilijkheden Het slot van de Nijenrode-zaak Natuurlijk in VOORBURG' ZATERP \G 5 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a RUST- EN HERSTELLINGSOORD 'T HEMELDAL Landgoed Hartenstein - Oosterbeek Voorzien van Centr. Verw. W. en K. stroomend wafer Billijke Verpleging rn 3e ki. Geneesheer aan huis verhonden. Aanvragen a. d. Directie. - Tel. 5152 Baldwin wenscht geen speciale wettelijke regeling Morganatisch huwelijk behoort niet tot de mogelijkheden OM DEN KONING Het constitutioneel conflict tussohen den koning en het kabinet, hetwelk meer dan welk ander belang ook op het oogenblik het Britsche Rijk in spanning houdt, heeft zich sinds gisteren nog weer scherper toegespitst door een verklaring, welke Baldwin als premier in het tot de laatste plaats bezette Lagerhuis heeft afgelegd. In enkele Britsche bladen had men het voorgesteld, of het bij 's konings huwelijksaangelegenheoen in het onderhavige geval niet zou behoeven te gaan om een keuze uit twee voorhanden mogelijkheden, namelijk het laten varen van zijn trouwplannen of het afstand doen van zijn rechten op den Britschen troon. Deze bladen waren de meening toegedaan, dat er nog een derde uitweg bestond, na melijk die van het compromis. Edward zou het huwelijk kunnen aangaan, niet als Britsch souverein, doch als privé persoon, hetwelk tot consekwentie zou hebben, dat zijn echtgenoote niet tevens koningin-keize rin zou zijn, en dat eventueele afstammelni gen uit deze verbintenis geen rechten op den troon zouden kunnen laten gelden. Voor deze oplossing heeft men zelfs reeds iets dat op een propaganda-campagne begint te ge lijken op touw gezet, met het aanvankelijke gevolg, dat de constitutioneele moeilijkhe den hun terugslag zijn gaan doen gevoelen in de breede lagen van het volk, dat zich begon te splitsen in voor- en tegenstanders van zulk een zoogenaamd morganatisch huwelijk. Door dit alles genoopt tot een duidelijke uitspraak heeft Baldwin in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche wetgeving het statuut van het morganatisch huwelijk niet kent, hetwelk geheel in strijd is met historie en conventie. Slechts door een speciale wet zou het voor het onderhavige geval kunnen worden in het leven geroepen, doch Bald win voegde aan deze verklaring onmiddellijk toe, dat het kabinet er niet aan dacht, tot het indienen van zulk een wetsontwerp over te gaan. Baldwins declaratie heeft het conflict dus weder binnen de enge grenzen van het oude dilemma teruggebracht, ae keuze tusschen huwelijk of troon. Hij deed zulks niet, om het geval noodeloos op de spits te drijven, of de meening van enkelen, in casu de leden van den ministerraad, aan het geheele Rijk op te dringen. Doch. het.staat er zóó voor, dat in de dominions voor zulk een novum niet de minste sympathie bestaat, terwijl ook in Groot-Brittannië zelf ae meeningen ten zeerste verdeeld zijn. Ongetwijfeld zijn er talloos velen, die het huwelijk te heilig achten om het in den persoon van den monarch te zien afwijken van de paden van conventie en religie, en zal ook de Angli- caansche kerk voor een verbintenis, waarin een der beide partijen naar kerkelijke over tuiging niet vrij is van een vorig huwelijk, haar sanctie niet kunnen verleenen. Boven dien zou het een merkwaardig schouwspel zijn, indien bij de indiening van zulk een wetsontwerp het parlement zich in twee tegen elkander staande kampen verdeelde, en het huwelijk van den monarch een onder werp a oor politieke hartstochten werd. Het feit blijft zooals het is, 's konings huwelijksplannen zijn niet naar den zin van een aanzienlijk deel zijner onderdanen, en uit dien hoofde zou het een onberekenbare schade aanbrengen, zoo het huwelijk tot stand mocht komen. Volgens de Times is het niet juist, dat slechts een minderheid van de bevol king het in dit opzicht met het kabinet eens is. De crisis is door de huidige regeering niet gewild, en zeker niet op de spits gedre ven; het probleem heeft zichzelf gesteld en is thans niet meer te omzeilen. Dat het Lagerhuis Baldwin bij zijn verschijning ter vergadering met applaus heeft begroet toont voldoende aan, dat men in de kringen der parlementsleden zeer duidelijk beseft, dat het hier niet gaat om de persoonlijke inzich ten van den premier, doch om een kwestie, welke de levensbelangen raakt van het ge heele Britsche gemeenebest. Hoe tenslotte de oplossing van deze kwes tie ook moge uitvallen, het innerlijk verband van het imperium zal er niet zonder kleer. scheuren afkomen. Licht blijft er bij hen, die zonder reserve zijn in hun aanhankelijk heid" voor den huldigen monarch, rancune, zoo hij om dit huwelijk troon en kroon zal moeten achterlaten. Ook is de hertog York, schoon een geziene verschijning, zeker geen figuur die zich met den ouderen broe der in populariteit voorshands zal kunnen meten. De Belgische diensttijd verlenging Thans ook door senaat goedgekeurd De Belgische senaat heeft het ontwerp tot verlenging van den militairen diens*- tijd, hetwelk reeds door de Kamer was goedgekeurd, aangenomen met 122 tegen 19 stjemmen en zes onthoudingen. D U BIE U SE VORDERINGEN FIDUCIA-INGASSO'S - staal tot Uw dienst zowel op als zonder contract - VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS Versailles en ook op de stations van Parijs, (Adv.) Idoch zij kregen niets te zien. Minister-president Baldwin heeft gisteren in het lagerhuis, in antwoord op een vraag van den labour-afgevaar- digde Attlee, verklaard, dat de regee ring niet bereid was, speciale wet gevende maatregelen te nemen om het voorgenomen huwelijk van den koning te vergemakkelijken In parlementaire kringen is men volgens Havas van meening, dat de oppositie, die Baldwin tegen het huwe lijk des konings heeft ontketend, den troons-afstand van den koning vrijwel onvermijdelijk maakt. Minister-president Baldwin zeide in het Lagerhuis gisteren het volgende: „Sommige persorganen hebben gisteren en vandaag het denkbeeld geopperd, dat, indien de koning mocht besluiten te huwen, zijn gemalin niet noodzakelijkerwijze koningin zou behoeven te worden. Deze denkbeelden missen elke constitutio neele basis. Onze wet kent niet zooiets als een morganatisch huwelijk. Het eenige mid del. dat het mogelijk zou maken, een derge lijk gevolg (het niet aanvaarden der Konin- ginne-waardigheid) te vermijden, zou zijn een wetgeving voor dit speciaal geval. De regeering is niet bereid, een dergelijke et in te dienen. (Langdurig applaus en toejuichingen). Bovendien zijn deze kwesties van gemeen schappelijk belang voor 't geheele gemeene- best en een zoodanige verandering zou niet zonder de goedkeuring van alle dominions tot stand gebracht kunnen worden. Na een door mij ingesteld onderzoek, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat een der gelijke toestemming niet zou worden ver leend. Ik heb gemeend, dat het mijn plicht was, deze verklaring af te leggen, voordat het huis uiteengaat, teneinde elk misverstand uit den weg te ruimen. Op het oogenblik heb ik niets meer te verklaren." Na de woorden van Baldwin werd de zit ting van het lagerhuis verdaagd. Baldwins besprekingen Minister-president Baldwin is gistermid dag even na zes uur op Fort Belvédère aan gekomen, waar de koning vertoeft. Heden om 10 uur zal het kabinet bijeenkomen. Baldwin heeft een onderhoud van 50 mi nuten met koning Edward gehad. Baldwin is opnieuw met Attlee. den leider der labcur-oppositie. in contact getreden. Het bericht, dat Sir John Simon van een andere opinie is dan het overige kabinet, wordt met kracht tegengesproken. Minister Simon heeft Baldwin bezocht Het onderhoud duurde 70 minuten. Churchill wil opschorting der beslissing Een belangrijke groep die zich om Winston Churchill schaart, wendde gisteren al haar invloed aan, om. naar iemand uit de krin gen van Churchill aan een vertegenwoor diger van de „Un. Press" verklaarde, „Bald win -en de overige leden der regeering te beletten, koning Edward van den troon te stooten" en om de Engelsche openbare mee ning tijd te laten, zich ten gunste van den koning om te vormen. Churchill is voornemens in zijn kiesdis trict Essex een officieele verklaring leggen en een verdere opschorting van ae beslissing te eisrhen, voordat een „onherroe pelijke stap" gedaan wordt Zou Baldwin aftreden, dan geldt Churchill als een van de drie politieke leiders, die zich met de vorming van een nieuwe regeering zouden kunnen belasten. De beide anderen, majoor Attlee en Sir Archibald Sinclair zul len in dit geval vermoedelijk een opdracht tot kabinetsvorming van de hand wijzen. Churchill maakt zijn vrienden duidelijk, dat hij er in het geheel niet aan denkt, de regeering over te nemen. Voor alles is het zijn doel, de regeering alleen te beletten, een ultimatum te stellen, dat den koning moreel zou noodzaken na het weekend af te treden. Een persoonlijkheid van de Churchill- groep verklaarde naar aanleiding hiervan: „Als een precedent zou worden geschapen, dat het de regeering mogelijk zou maken, den koning binnen acht en veertig uur van den troon te stooten, zou dit voor het Empir een ramp beteekenen. Wij moeten zooiet onmogelijk maken. Stelt u zich bijvoorbeeld alleen maar eens de stemming voor, die bij de kroning na zulk een drama heenschen zou. Er bestaat evenwel geen twijfel over, dat degenen, die de macht in handen heb ben, den koning spoedig wenschen uit te s«Jiakelen. Als dit zou gelukken, zou de opexbare meening zich onmiddellijk tegen zulk een stap keeren." Wedgwood, de afgevaardigde d motie indiende, waarin werd uiting gegeven aan den wensch van het Lagerhuis,, koste wat het kost, te voorkomen, dat de koning afstand doet, heeft talrijke brieven en teie- erammen, voor het meerendeel van oudstrij ders. ontvangen, waarin hij gelukgewenscht wordt. Een bewoner van Canada verklaart in zijn telegram, er van overtuigd te zijn, dat een referendum, dat in het geheele Britsche rijk zou worden gehouden, ongetwijfeld gunstig voor de zaak van den koning zou uitvallen. Mevrouw Simpson in Frankrijk Terwijl agenten van de Britsche geheime politie Cumberland Court, waar mm Simpson woonde, streng bewaakten, kwam mrs Simpson zelf om vijf minuten over twee met de ferryboot uit Newhaven in Dieppe aan. Zij had haar auto, een zwar ten Buick, een geschenk van koning Edward, aan boord meegebracht en reed daarmee in allerijl wég in gezelschap van een dienaar en een secretaris, die evenwel spoedig als beambten van den Britschen geheimen dienst werden geïdentificeerd. Om half vier gisterochtend arriveerde zij in Rouaan, vanwaar zij om half twaalf ver trok naar Evreux. Men was aanvankelijk algemeen van meening, dat mrs Simpson onder weg was naar Versailles, waar zij (ie gast zou zijn van lady Elsie de Woife- Mandel en Sir Charles, pers-attaché bij de Britsche legatie in Parijs. Een groot aantal journalisten bevond zich daarom reeds in Na afloop van de lunch in Hotel Grand Cerf te Evreux om drie uur bleek, dat mrs Simpson Parijs zou vermijden en dat haar plaats van bestemming Cannes zou zijn, waar zij de gast zijn zal van mr Rodgers, een ouden vriend van haar, dien zij vijftien jaar geleden in China leerde kennen en dia daar een villa bewoont Inmiddels bereidden de heer en mevrouw Rodgers zich den geheelen dag op de komst van mrs Simpson voor. Hun villa is gelegen op den Californië-heuvel temidden van een rijkelijk met boomen beplanten tuin met een prachtig uitzicht op de Middellandsche Zee. Mr Rodgers verklaarde, geen woord over de plannen van mrs Simpson te zullen zeggen. Hij had haar vijftien jaar geledon in China leeren kennen en sindsdien dik wijls in gezelschap van den koning terug gezien. Zij spraken echter nooit over een huwelijk, aldus mr Rodgers. en ik sta dan ook verbaasd over het besluit van den koning. De Spaansche burgeroorlog DE STRIJD OM MADRID WORDT HEVIGER Driehonderd vreemdelingen gedood Gisteren hebben de rationalistische lucht eskaders omstreeks 's middags 2 uur boven de Madrileensche wijken Rosaleseen Argua- lyles tal van brisant- en brandbommen neer geworpen. Twee-en-dertig bombardements vliegtuigen zweefden boven de huizenzee. Het luchtafweergeschut van de rooden opende een hevig vuur op de vliegtuigen, doch geen enkel ervan werd getroffen. De een© explosie volgde op de andere en kort daarna zag men zwarte rookwolken uit de stellingen van de rooden opstijgen Om vier uur verschenen de luchteskaders van Franco nogmaals boven de stad en wier pen ook toen wederom tal van bommen neer, waardoor verscheidene woningen wer den vernield. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn. Radio Sevilla meldde, dat de troepen van Franco, na een dag rust genoten te hebben, vanmiddag den aanval hebben heropend op het geheele front bij Villaverde. De strijd eindigde met een aanval op Cerro de los Pedrigos, waarbij gebruik gemaakt werd van handgranaten, terwijl met de bajonet gevochten werd. Drie honderd buitenlanders, strijdende aan de zijde van de volksfronters, wer den gedood. Veel oorlogstuig viel ln handen van de nationalisten. Russisch schip opgebracht Een kanonneerboot van de nationalisten heeft ter hoogte van Gibraltar het sovjet- Russische schip „Stephan Khalturin" opge bracht. Het sovjet-schip, dat een lading oorlogsmateriaal voor het'Spaansche volks front aan boord zou hebben, werd naar Ceu- ta gebracht, Duitsch vliegtuig verpletterd Het plaatselijk blad „Petit DauphinoV meldt, dat tegen dan middag een groot Duitsch vliegtuig bij Grand Bornand is neer gestort. Nadat het tegen den grond was geslagen, gleed het in een ravijn. Sneeuw maakte het onmogelijk het toestel te bereiken. Op de plaats, waar het vliegtuig het eerst den grond had geraakt, heeft men in het Spaansch gestelde vlugschriften gevonden, die eindigden met de leuze „Leve Spanje". Men vermoedt, dat de inzittenden met het toestel in den afgrond gesleurd zijn. Frankrijks vriendschappen De Minister zeide vervolgens, zich te ver heugen over de vriendschap tusschen Frank rijk en de Kleine Entente, waarmee Frank rijk het handelsverkeer wil ontwikkelen, om de politieke banden te versterken. Dezelfde gevoelens van vriendschap be staan ten aanzien van de Sovjet-Unie. Delbos richtte vervolgens woorden van Tiendschap tot Polen. Hun, die spreken an een vermeend isolement van Frankrijk, kan ik, aldus spr., antwoorden, dat wij met trots de balans kunnen opmaken van de is vriendschappelijk gezinde volkeren. Vervolgens verklaarde Delhos, dat Frank rijk trouw blijft aan den Volkenbond. De overbewapening voert de volken naar ruï neering en oorlog. Daarom arbeidt Frankrijk aan de ontwapening, zonder zijn veiligheid uit het oog te verliezen. De woorden van Roosevelt waren in dit opzicht een troost. Over enkele dagen, zoo ging de minister voort, zullen wij te Genève onze vlootvoor- stellen verdedigen tot voorkomen van oor log en tot ontwapening. Tot alle landen zal een uitnoodiging gericht worden voor een beperkt plan tot ontwapening. Hoezeer wij ook aan den Volkenbond ge hecht z.ijn, wij zullen niettemin blijven ar beiden voor toenadering met de landen, die er geen deel van uitmaken. Spr. gaf in dit •erband uiting aan zijn verlangen naar toe nadering tot Italië. De verhouding tot Dultschland Met betrekking tot Duitschland zeide hij: Niets zou voor den vrede meer noodzakelijk zijn dan een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, die elkaar op het slagveld hebben leeren achten. Een zoodanig bondgenootschap is mogelijk met liet beginsel van niet- inmenging in binnenlandsche aange legenheden. De Minister verklaarde vervolgens, dat een ideologische kruistocht het gevaar medebrengt, dat de oorlog in Spanje ontaardt in een Europeeschen oorlog. Onder levendig applaus van alle afge- 'aardigden met uitzondering van de com munisten, zeide Delbos, dat een ontzaglijke meerderheid in het land de politiek der Regeering heeft goedgekeurd. Ik heh, aldus Delbos, nimmer mijn ge voelens van sympathie voor de Spaansche republiek verheeld, doch wanneer men de verantwoordelijkheid voor vrede en oorlog draagt, zet men gevoelsoverwegingen ter zijde. Wij hebben niet gewild, dat de burger oorlog in Spanje naar Europa overslaat, en wij willen het ook thans niet Na de rede van Delbos, die door de afge vaardigden van links langdurig werd toe gejuicht, werd de zitting geschorst FRANKRIJK BEREID TOT HULP AAN ENGELJfND EN BELGIE Er bestaat geen Fransch isolement Minister Delbos geeft exposé over den Europeeschen toestand Bij de debatten over Frankrijks bui- tenlandsche politiek, die gistermiddag in de kamer geopend werden, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, zijn aangekondigde groote rede gehouden. In antwoord op de door Eden te Leamington gehouden rede, zeide Del bos: „Ik verklaar uit naam der Fran- sche regeering, dat insgelijks alle strijd krachten van Frankrijk te land, ter zee en in de lucht, onmiddellijk ongevraagd gebruikt zouden worden voor de verde diging van Groot-Brittannië, ingeval van een niet-uitgelokten aanval. Het zelfde geldt ten aanzien van België". Delbos begon zijn rede met erop te wijzen, hoe de moeilijkheden in Europa zich opsta pelen. De verdragsschendingen en de ineen- schrompeling van den Volkenbond hebben geleid tot toestanden, die reeds een prikkel tot oorlog vormen. Al onze pogingen, aldus Delbos, zijn erop gericht, den brand in Spanje in het belang van geheel Spanje te beperken en te blus- schen. Een politiek van koelbloedigheid sluit geen standvastigheid uit. Frankrijk n sterk genoeg, om zijn belangen en zijn rechten te verdedigen. De Regeering en het geheele land, zoo ver ■olgde Delbos, zijn in vriendschap verbon den met Engeland, een vriendschap, die een hoeksteen vormt voor den Europeeschen vrede. Daarop legde de minister de reeds hierboven weergegeven verklaring af ten aanzien van steun aan Engeland ingeval van een niet-uitgelokten aanval. Hetzelfde gold voor België. De verschillen, die tusschen onze opvat tingen bestaan, zijn geringer geworden, al dus Delbos. Frankrijk en België zijn het eens omtrent de toepassing van 't Locarno- pact. Wij hebben Duitschland uitgenoodigd tot dit veijigheids-pact toe te treden. Delbos wees vervolgens op den weerklank dien de rede van Roosevelt overal wereld had gevonden en verklaarde, dat de democratie de hoop der wereld blijft. Rechtzaken Verdedigers en verdachten aan het woord Hulde aan het gerechtshof Onnes betoogt met klem zijn onschuld De Fransche Perswet Eenige amendementen aanvaard Gistermorgen heeft de Fransche Kamer de behandeling van het wetsontwerp op de pers voortgezet. Drie afgevaardigden onder steunden een voorstel, om wetenschappelijke kunstzinnige of technische publicaties vrij te stellen, alsook kinderkranten. De com missie stelde een tekst op, waarin aan deze verlangens werd voldaan en dit amen dement werd aangenomen. Een amendement, ingediend door Louis Marin, werd met 369 tegen 66 stemmen ver worpen. Een amendement van Deschinauz, waar bij aan ministers verboden werd, geheime fondsen te verstrekken aan bladen of jour nalisten, behalve aan Fransche bladen, wel- n het buitenland verschijnen, werd met 578 stemmen tegen 2 aangenomen. Vervolgens werd met algemeene stemmen een amendement van den communist Vail- lant Couturier aangenomen, waarbij aan Fransche bladen verboden wordt, geheime nen van buitenlandsche mogendheden in ontvangst te nemen. De verdere behandeling van het ontwerp werd uitgesteld tot Dinsdag a.s. De begrooting 1937 Vincent Auriol heeft bij het bureau de Kamer een voorstel gedeponeerd on middellijk een wetsontwerp te behandelen, waarbij een uitzonderingsprocedure wordt vastgesteld voor de behandeling van de be grooting 1937, evenals dit het geval was bij de begrooting 1936. De financieele commissie heeft haar goedkeuring aan dit voorstel ge hecht, dat door de kamer werd aangenomen. Roemenië wil sterk zijn Bij het ontvangen van een delegatie van het Roemeensche parlement, die hem het adres van antwoord od de troonrede kwam aanbieden, heeft koning Carol opnieuw een beroep op de samenwerking in het land jedaan. Sprekende over de defensie zeide hij .Wanneer wij ons leger versterken, hebben wij niet het oog op veroveringen, maar wij willen sterk zijn om s'erkn vriendschaps banden te kunnen leggen". De koning voegde hieraan toe, dat de bui tenlandsche politiek de positie van het land versterkt door de versterking der bestaan Ie bondgenootschappen, maar ook door het uit breiden der goede betrekkingen met velo landc-n. Terwijl wij ons stellen op het standpunt van de heiligheid der verdragen, aldus ie koning, wenschen wii de beste verhouding met onze buren en met alle landen. Het doel van onze buitenlandsche politiek is de handhaving en versterking van den vrede. Daarom is Roemenië op alle gebied tot samenwerking bereid. In den Volken bond, in de kleine entente, in de Balkan- entente en overal, waar men den wil toont, om dit edele doel te bereiken. Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond Afd. Groningen De Prov. Afdeelingen Groningen van de Chr. Jouge Boeren- en Tuindersbond zal Dinsdag a.6. in het Mil. Tehuis te Gronin gen haar algemeene vergadering houden. Als spreker zal optreden de voorzitter van dien Bond, Mr. W. R i p, van Den Haag, met het onderwerp: „De corporatieve bedrijfs- gedachte". Voorts zal de heer H. Knoop, van Tjuchem, spreken over: „De jonge boer en de verbeterde bedrijfstechniek" en mej. J. G. Sondern, van Breedienhoek (Geld.) over: „Wat doet de Commissie voor hf ontwikkelingswerk op het Platteland?" D vergadering vangt om half twee aan. Gisteren zette het Gerechtshof te A m- terdam weder de behandeling van de Onneszaak voort. Het woord is thans aan verdediger, mr. Kappeyne van d Coppeilo. Mr. Kappeyne begint met een aanval op het pleidooi van mr. Kokosky, dat een nieuw requisitoir tegen Onnes werd. Uitvoerig bespreekt pl. het belang, Koning bij de inbraak had. Hij kon de schilderijen zeer goed in het buitenland verkoopen. Dan behandelt mr. Kappeyne nogmaals uitvoerig de financieele positie an zijn cliënt en die van Koning. kwestie van de chantaee komt weer te berde. Tenslotte gewaagt spr. van zijn dank baarheid voor de wijze, waarop het Hof deze zaak behandelde. Pl. hoopt, dat hij bij hPt uitspreken van het arrest dezelfde dank baarheid zal gevoelen. Voor verdachte Onnes gelegenheid krijgt voor het uitspreken van zijn laatste woord, schorst de president de behandeling van de Onneszaak, om de zaak Koning te ver- olgen. Incident Onnes verlaat de verdachtenbank om zijn plaats aan Koning af te staan. Plotseling keert verd. Onnes zich om en roept: „Mag dat nu zoo maar, Koning zegt tegen me: .^Ploert, ik krijg je wel." Mr. Muller Massis: „Een beleediging in de rechtzaal. Het Hof kan zelf con stat ee ren Koning valt woedend uit: ,,En dat moet ik hooren van 31e schoften daar, van dien man, die zich met geheimen wapenhandel bezig houdt..." Mr. Muller Massis (verbaasd): Bedoelt u mij? Koning: Neen, 'dien ander...... Mr. Kappeyne (lachend): O, mij! De president kalmeert de partijen en Koning gaat na zijn onzinnige beschul diging rustig zitten Dan wordt de behandeling van 8e zaak Koning voortgezet. Eerst is het woord aan den procureur-generaal, mr J. Versteeg. Spr. zegt hier kort te kunnen zijn, daar zijn betoog vrijwel evenwijdig loopt met dat van den verdediger. Spr. persisteert bij zijn eisch lot Veroor deeling van Kning tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Repliek. Het woord voor repliek is aan den ver dediger, mr. Kokosky, die begint met uiteen te zetten, op welke gronden hij ge noodzaakt was Onnes aan te vallen. Koning is door het slijk gesleurd en mijn taak is de feiten zooveel mogelijk recht te zetten, aldus de verdediger. Opnieuw bespreekt pl. de houding van Onnes en Koning voor en na de inbraak. Dan gaat mr. Kokosky uitvoerig h resultaat van den schouw na. De surveil lance op het landgoed noemde hij volkomen onbet eekenend. Mr. Kokosky besluit zijn repliek met woord van hulde tot het gerechtshof: behandeling van deze strafzaak door uw Hof zal overal en door alle tijden heen gelden als een voorbeeld van prachtige rechtspleging." Koning heeft nog het laatste woord: „Ik bied U mijn excuses aan, wanneer ik niet altijd de goede vormen in acht heb ge nomen." Het Hof gaat hierop in raadkamer. Na heropening bepaalt de president de uit spraak op 18 Dec. te half twee. Dan krijgt de verdachte Onnes van Nijen rode gelegenheid tot het uitspreken van eaa laatste woord, een gelegenheid waarvan hij ruimschoots gebruik maakt Verd. schetst de ellende, die hij in de afgefloopen vier en een half jaar heeft meegemaakt. Vervolgens deelde verd. het een en ander mede uit zijn verleden. Hij zegt o.a. da4, hij gedurende den oorlog de officieuse vertrou- ensman en bemiddelaar tusschen .den toen maligen minister van Marine, Z.Exc. Raai- bonnet en admiraal v. Holtzendorff, den op volger van Terpitz, was. Terugkeerende tot het requisitoir weerlegt verd. enkele uitingen van den procureur- generaal, waarna hij wijst op de zeer groote offers welke hij zich heeft getroost om het prachtige Nijenrode te rc-etaureeren: „Nijen- rode, zooals het nu is, is mijn scheppuig, oortgebouwd op den schoonheidszin onzer oervaderen". Uitvoerig behandelt verd. dan nog het be lang, dat Koning bij den diefstal had: hij kon de goederen in het buitenland gemakke lijk verkoopen. Een dolksteek „U, meneer de proc.-gen. eischt zoo ein digde verd. Onnes tegen mij 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van 12 maanden preventief en uwe woorden kleeden dezen eisch in een gewaad waaruit voor de bui tenwereld clementie en zachtheid straait. Doch ik heb dien eisch gevoeld als "n dolk steek. Ik heb nooit medelijden gewild. Lk heb nooit medelijden gevraagd, al'leeu recht „Ik ben onschuldig". Dit door u gewenschte vonnis zou vu« mij het ergste zijn, dat mij kan worden aan gedaan, want ondanks de duizenden die we ten dat ik onschuldig ben en waarvan ik dagelijks de tallooze bewijzen ontvang, zou ik rondloopen als een paria. Alles wat ik na mijn vrijlating zolder een dag vacantie of rust weer heh opgebouwd, zou worden ver» nietigd". „Neen, mijnheer de procureur-generaal roept verd. uiit dan een zoo lang moge* lijke gevangenisstraf, waaruit God mi* schicn zoo barmhartig is mij te verlossen. Maar terug in het leven op deze wijze ia geen clementie, het is het wreedste dat mij kan overkomen. Ik eindig met wat ik steed* heb gezegd, steeds heb herhaald, steeds zal herhalen: ik heb onschuldig geleden, ik ben onschuldig". Zeer ontroerd besluit verd. hier mede zijn verdediging. De president stelt nog enkele vragen w a den verdachte, waarna de uitspraak worif bepaald op Vrijdag 18 Dec. te half twee. PROFITEERT! PRACHTIGE KANARIES, prima dag- en avondzangers 2.50 cn 3.—. Extra voorzangers 3.50. Popjes 0.50. Mannen Japansche Nachtegalen op zang 3.50. CORSTENS VERSCHUREN Oudste adres Helmond als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zo. het toch wel een aangename en Voordeellge belegging zijn, nietwaarT als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft, hebt U geen risico, geen zorg, geen rompslomp, maar wel...... rt 7 tot 12 rente na aftrek Van alle kosten, juist nu hebben wij zeer voordeellge aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan V. Meerdervoort 259 Telefoon 333278. Architect en Makelaar W. J. BULSING TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen Het Makelaarskantoor en Woningbureau „HOLLAND-INDIE" Steenhofstrcat 77, SOEST. Telefoon 909 Verschaft U alle Inlichtingen omtrent Vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERO Vraagt gratis en franco geïlL Woninggids de ideale randgemeente der Residentie 1 Kosteloozè Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 273 BANDEN ZONDAGSBLAD Ondergeteekende bestelt hiermede een BAND voor den jaargang 1936 van het ZONDAGSBLAD, 65 cent, met gratis volledig register. De band wordt aan 't einde van den jaargang alle inteekenaren toegezonden. Het bedrag kan men ons bij vooruitbetaling toezenden; anders sluiten wij straks een girobiljet bij den band in. Het verdient alle ranbeveling reeds NU te bestellen. Wij kunnen dan een voldoende aantal banden tijdig gereed hebben. Naam: Straat: Woonplaats: Datum: Dit billet opzenden aan het Bureau van ons Dagblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2