Tlirtuur ^Hitsrijr (üuurant w 4 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE CHRISTELIJKE ZEDE Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijkschc zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5954 ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 16e Jaargang 1ïirt)trtattteprtj?tn: Van I tot 5 regels Elke regel meer 0.22'/i fhgezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 IE zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a s. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge- t; breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een,lezer aanbrengt, heeft recht op de JULI AN A-VERLOVINGS LEPEL In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad zij de leuze. AFD. PROPAGANDA. Zie nadere mededeeling in ons blad van Maandag. En de roeping der Overheid Het derde punt van het anti-revolu tionaire verkiezingsmanifest handelt over de Christelijke zede in het open bare leven en vraagt de versterking van het Christelijk huwelijks- en gezins leven? de handhaving van de publieke eerbaarheid; de bescherming en ver- aj betering van de Zondagsrust. Wat de inhoud betreft, wijkt deze paragraaf niets af van de overeenkom- M stige in het manifest van 1933; toen was het echter het eerste punt, waarin iets uitvoeriger, doch met bijkans de zelfde woórdeii gezegd werd „Aan de geestelijke en zedelijke be langen van ons volk worde voortdurend aandacht geschonkenmet name worde opgekomen voor-bevordering der Zon- [J dagsrust, voor handhaving der publieke eerbaarheid en voorts voor alles wat het Christelijk gezinsleven, en wat daarmee verband houdt, bevestigen kan." I Zooals men ziet, is er eenig verschil H in woordkeus, maar noemenswaard is het onderscheid niet. Wel valt er op te wijzen, dat deze paragraaf in 1933 ge- 1 heel voorop ging, terwijl'ze thans pas JJ in de derde plaats komt (gelijk ook in nel 1931 het geval was), omdat Gezag en e| Vrij hei J "voorop geschoven zijn. Dit "is I natuurlijk niet toevallig; doch na.het- *1 geen we in vorige artikelen schreven behoeven we er thans niet weer pp in te gaan. Anderzijds moeten we er echter voor waken om te meenen, dat zoo'n para graaf natuurlijk altijd past in een ver kiezingsmanifest van één der christe lijke partijen en dus ook thans niet achterwege mocht blijven, al was er ditmaal misschien geen bizondere reden voor. Het spreekt vanzelf, dat in het be ginselprogram een zoodanige paragraaf nooit mag ontbreken, en ze komt dan ook van meetaf in Kuypers „Ons Pro gram" voor; doch ook Dr. Schaepman schreef reeds in 1883 in zijn „Proeve yan een Program" „De overheid bevordert de ware op lossing der maatschappelijke vraag stukken door het handhaven der Zondags- rust door het vrijhouden der Christelijke Charitas (liefdadigheid) van alle be lemmering en door, ook ten opzichte van het kerkelijk huwelijk, het beginsel der vrij heid zoo in het Burgerlijk Wetboek als in het Strafrecht te huldigen." Wij citeeren deze Roomsch-Katho- lieke beginselverklaring niet alleen, omdat zoo duidelijk de overeenkomst met de programs der andere Christe lijke partijen blijkt, maar vooral, omdat hierin de zaak zoo zuiver wordt gesteld. Het gaat hier n.l. niet over de inacht neming van de Wet des Heeren in het persoonlijke leven, maar over de hand having der Christelijke zede in de maatschappij en dus door de Overheid. Hier is in geding, wat de Overheid kan doen om het maatschappelijk leven te verheffen; om de invloed van de Chris telijke levensovertuiging in de maat schappelijke verhoudingen niet te be lemmeren maar te bevorderen. Dit is feitelijk een der kardinale punten, waarover het gaat bij dit on derwerp, doch dat voor alle tijden geldt en niet speciaal voor een bepaalde ver kiezingsperiode. In „Ons Program" zegt D'r. Kuyper duidelijk, dat de Overheid ten aanzien der publieke eerbaarheid en wat daar mee in verband staat, een dure roeping heeft te vervullen, maar „met dien verstande, dat ze zich bij elke maat regel, welke uit deze verplichting voort vloeit, stiptelijk verre houde van wat tot het terrein des huiselyken levens behoort". Dezelfde gedachtengang vindt men ook bij het onderwerp Zondagsrust. Daar heeft de Overheid ook een taak, maar zij is wederom beperkt. „Zij be hoort, zegt „Ons Program", tér vrij lating van de dag des Heeren, en alzoo mede in 's volks belang, zelve zooveel doenlijk in al .haar vertakkingen op die dag te rusten en de Zondagswet in ge lijke richting te herzien; terwijl zij voorts het recht heeft bizonderlijk in haar arbeidswetgeving als in haar con- cessiën geheele of gedeeltelijke stil stand van zaken voor die dag te bedin gen". Het zal den aandachtigen lezer op vallen, dat het woord Zondagsheiliging wordt gemeden; omdat „heiliging" van den Sabbat een zaak van persoonlijk geloof en belijdenis is. Het sticht daar om dan ook verwarring, dat de Staat kundig Gereformeerden, die bij de sa menstelling van hun beginselprogram veelszins, zoo wat inhoud als woord keus betrëft, een dankbaar gebruik van „Ons Program" hebben gemaakt, ten aanzien van de Zondag een andere for muleering kozen en zeggen, dat „de Overheid geroepen is de ontheiliging van Gods Naam en dag strafbaar te stellen"; en zij vragen zulks zonder eenige beperking. Hier wordt echter iets aan de Overheid opgedrongen, waartoe zij noch praktisch noch prin cipieel in staat is. Zij kan slechts door bevordering van de Zondagsrust de heiliging van 's Heeren dag mogelijk maken. Men doet beter van de Overheid te vergen, dat zij de ontluistering en openbare ontwijding van de Zondag zooveel het kan, tegen zal gaan, dan haar op te dragen de ontheiliging straf baar te stellen. Zelfs onder regiem van een Christelijke dictatuur (stel dat deze toelaatbaar en mogelijk zou zijn) zou de Overheid niet in staat zijn deze verplichting na te komen. De geschie denis d?r Wederdoopers en dergelijke extremisten bewijst zulks voldoende. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de Overheid op dit terrein werkeloos zou mogen blijven. Die stelling wordt in onze kring niet verkondigd. En voor activiteit is in onze dagen meer reden dan ooit te voren. Wie daaraan mocht twijfelen sla slechts de dagbladen op en hij zal, als hij de Wet Gods liefheeft, ontroeren. Wat de Zondagsrust betreft kan het Maandagochtendblad hem duidelijk ma ken, waarvoor de dag des Heeren door de groote massa misbruikt wordt. Ja, er staat ook wel eens in, waar een vorst ter kerk ging, maar de belang stelling gaat toch naar spel. vermaak en wat de Zondag kan ontwijden, uit. En de ongelukken op de weg bewijzen, hoe velen hun Zondag besteden aan genot en ontspanning. Wat het Christelijk huwelijksleven betreft: het drama in Engeland is niet, dat een koning een morganatisch hu welijk wil aangaan, maar dat er een vrouw in het spel is, die zooals de pers het vermeldt haar eersten man verliet, omdat ze van een vroolijk society-leven in de uitgaande wereld hield (ze kan zeer goed dansen!) en die bezig is zich te laten scheiden van haar tweeden man om nog tot „hooger" staat des levens te komen. Ten slotte, om ook het derde punt uit deze paragraaf slechts aan te duiden: het drama, dat zich in den Haag af speelt, is niet, dat zich enkele indivi duen aan onzedelijkheid schuldig ma ken, maar dat de publieke eerbaarheid door het plegen van allerlei en gruwe lijke ontucht in de meest voorname kringen in gevaar kwam, zoodat het een publiek schandaal dreigde te wor den, waartegen de Overheid krasse maatregelen moest nemen. Het ergste van alles is misschien wel, dat de volksconsciëntie steeds zwakker op dergelijke schending van Gods Wet in het maatschappelijk leven rea geert en dat steeds meerderen optreden om zulke roepende zonden zoo al niet te verdedigen, dan toch te vergoelijken. Daarom is handhaving van paragra 3 niet alleen noodzakelijk in het Begin selprogram, maar is er alle oorzaak om op de roeping der Overheid ten aanzien van deze dingen in onze dagen bizon dere nadruk te leggen. Ook hierbij geldt: in het onderhou den van Gods geboden is groot loon. REORGANISATIE R.T.M. Inschakeling van motorverkeer en verbetering van veerdiensten Rijk neemt drie jaar exploitatie verlies voor zijn rekening In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat deelt de Minister mede, dat de R.T.M. in hoofdzaak heeft toegestemd te zullen voldoen aan den wensch der Regeering tot belangrijke vermindering van haar vaste lasten, tot geleidelijke iiisc" akeling van motor- verkeer en tot verbetering van veer diensten. Tevens is de verplichting op gelegd omtrent eenige grieven van het personeel tot overeenstemming te ge raken. De plannen worden thans nader uitgewerkt. Overleg is gaande met de provinciale besturen over de voorge stelde reorganisatie. Aangezien de kas- positie van de Mij. zeer ongunstig is, wordt het wenschelijk geacht thans reeds bij nota van wijziging art. 26 met 75000.te verhoogen. De Minister heeft zich bereid verklaard mits over eenstemming wordt bereikt, dat het bedrijf gedurende 3 jaren wordt ge steund met subsidie tot dekking van het exploitatieverlies, waarvan neven- bedrijven, die afzonderlijk worden be heerd, uitgesloten zijn. Collectieve arbeidsovereenkomsten Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Bindend en onverbindend verklaring vai bepalingen, dia op het loon betrekking hebben Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsover eenkomsten. De Minister van Sociale Zaken heeft," zoo wordt in de Memorie van Toelichting op gemerkt, aanvankelijk gemeend, bij het treffen van een regeling'op het gebied van de verbindendverklaring van .collectieve, ar beidsovereenkomsten zioh in zooverre te moe ten beperken, dat niet de loonen, maar wel andere bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten zouden kunmen worden verbindend verklaard. Hij heeft zich hier over nader beradlen en is tot de overtuiging gekomen, dat op deze wijze een oplossing, welke voldoenden steun biedt aan het insti tuut van de, collectieve arbeidsovereenkomst niet verkregen kan worden. In het thans aangeboden wetsontwerp is daarom de mo gelijkheid tot verbindendverklaring van be palingen, welke op de loonen betrekking hebben, ndet uitgesloten. De collectieve arbeidsovereenkomsten zijn, naar het oordeel van de regeerihg, voor den behoorlijken gang van het be drijfsleven, het bevorderen van de sa menwerking tusschen werkgevers en arbeiders en bet scheppen van redelijke arbeidsvoorwaarden van zoo groote be teekenis gebleken, dat het wegruimen van belemmeringen, die haar verdere ontwikkeling i>n den weg 6taan, van groot maatschappelijk nut is te achten. Het wetsontwerp sluit in hoofdzaak aan bij het voorontwerp van wet betreffende de verbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten, dat in 1925 bij den hoogen raad van arbeid aanhangig is ge maakt. Waaruit het Nationaal Huwelijksgeschenk zal bestaan Motorjacht voor de binnenwateren Moderniseering, verbouwing en inrichting paleis Soestdijk Het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijksgeschenk heeft op h dezer een verga/Lering gehouden, waarin definitieve r besluiten konden worden genomen, nadat volledige goedkeu ring van en instemming met de voorloopige plannen was ver kregen van Hare Majesteit de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard. In de eerste plaats werd besloten zoo spoedig mogelijk aan te vangen met den bouw van het prinselijk jacht voor de binnenwateren. Plannen, die geheel zullen voldoen aan de wenschen van Prinses en Prins, en kostenraming zullen binnen eenige dagen ter beschikking zyn. Het ligt in het voornemen een jacht te bouwen van omstreeks 31 meter lengte, 5% meter breedte en een diepgang van 1.70 meter. Dit jacht zal de Zeeuwsche stroomen, het IJsselmeer, de Friesche meren en de andere, grootere wateren van Nederland kunnen bevaren. Het zal een motorjacht zijn en aan alle moderne, te stellen eischen van bouw en inrichting voldoen. Het zal in het aanstaande voorjaar voor gebruik gereed zijn. Daarnaast is het definitieve plan voor modemiseering, verbouwing en inrichting van den door het prinselijk paar te bewonen vleugel van het paleis Soestdijk goedgekeurd. Met den meesten spoed wordt thans aan het bestek gearbeid, waarna de aanbesteding zal plaats vinden. Het betreft hier een omvangrijk werk, dat, naar verwach- x:ng, uiterlijk tegen 't eind van den volgenden zomer gereed zal zijn. 'Aan de achterzijde van het paleis zal een groot terras worden aangebouwd, waarop de aan die zijde gelegen zitkamers en andere vertrekken, die gedeeltelijk vergroot zullen worden uitkomen. Het geheel zal worden voorzien van centrale ver verwarming, terwijl voorts tennisbanen in het park zullen worden aangelegd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Waaruit het Nationaal Huwelijksge schenk zal bestaan. De tweede delegatie uit Nederl. Indië* die het vorstelijk huwelijk zal bijwonen, is in Den Haag aangekomen. Prins Bernhard is benoemd in verschil-» lende functies bij leger en vloot. Ingediend is een wetsontwerp tot hét algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Onderwijs goedgekeurd. Verschenen is de Memorie van An£* woord aan de Tweede Kamer over de be* grooting van het Verkeersfonds. Het bedrijf van de Rotterd. Tramweg* Maatschappij zal ingrijpend worden ge* reorganiseerd. De karteeringsexpeditle op Nieuw* Guinea is voor zeven tiende met haar werk gereed gekomen. De nieuwe brug over het Hollandsch Diep. De verdere behandeling van de Ni jen* rode-zaak. Financieel Weekoverzicht, Een morganatisch huwelijk ïri En geland onmogelijkaldus verklaart Baldwin in het Lagerhuis. Delbos heeft een overzicht gegeven vatf Frankrijks buitenlandsche politiek. De bombardementen van Madrid du* *n onverminderd voort. De Belgische senaat heeft de verlenging van den diensttijd goedgekeurd. Stort spoedig uw bijdrage, indien ge het nog niet deed In aansluiting op he,t bericht betreffende het Nationaal Huwelijksgeschenk kunnen we nog melden, dat reeds belangrijke be dragen bij den algemeenen penningmeester zijn binnengekomen. Toch is dit totaal nog niet voldoende om de plannen in hun vol len omvang ten uitvoer te leggen. Dit kan geen verwondering wekken, daar in de pro vincie het doelmatig bieden van de gelegen heid tot bijdragen tijdroovend is. Het comité wenscht intusschen wel meï aandrang te verzoeken dat zij, die nog niet aan hun wensch tot het geven van een bijdrage hebben voTOaan, zulks als nog ten spoedigste doen, opdat de prin selijke woningen binnen den korst mo gelijken tijd ter beschikking kan worden gesteld. De blijde huwelijksdag nadert snel en dus tevens het oogenbllik, waar op het Nederlandsche volk zijn geschenk zal aanbieden. Tenslotte wenscht het comité te constatee- ren, dat de indruk als zou, in tegenstelling met den uitdrakkelijkem wensch van Prin ses en Prins, een ernstige versnippering van geschenken te vreezen staan, niet juist is. We/1 zijn of worden afzonderlijke inzamelin gen gehouden, doch de daarmede verkregen gelden worden nagenoeg alle in overleg met en onder .leiding van het Nationaal Comité voor een onderdeel van een der boven omschreven geschenken bestemd. Nadere bijzonderheden over het te bouwen jacht en de veranderingen, die aan het Pa leis Soestdijk zullen worden aangebracht, volgen binnen enkele dagen. Stort uw bijdrage bij den penningmeester van uw plaatselijk comité, of bij de dagbla den, of op rekening van den algemeenen penningmeester te Amsterdam, giro 2352S5 Aankomst van tweede delegatie uit Ned. Indië Met den D-trein, welke om 8.02 aan heit Staatsspooistation arriveert, is gis teravond de tweede deputatie uit Ned.- Indië, afgevaardigd door Z.H. den Sultan van Jogjakarta in verband met het huwelijk van Prinses Juliana, in de residentie aangekomen. Van deze deputatie maken deel uit de oudste dochter van den sultan, de Ratoe Penbajoeng met haar echtgenoot Pangeran Ario Pakiningrat en de zoon van den sultan Ario Poeroebojo, kapitein bij den generalen staf van het Kon. Ned.-Indische leger. Dit gezelschap is. evenals dat van den Mang- koe Negoro, met den Marnix van Batavia naar Genua gereisd, maar heeft enkele dagen aan de Riviera vertoefd. Na enkele oogcnblikken in de wacht kamer verwijld te hebben, begaf de depu tatie, zich per auto naar haar tijdelijk verblijf in Den Haag, MILITAIRE RANGEN VOOR PRINS BERNHARD Bij Land-, Zeemacht en Indisch Leger, Luitenant ter zee iste klasse en kapitein van de landmacht a la suite De Staatscourant bevatte gister de .volgende Koninklijke besluiten: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden enz., hebben goedgevonden en verstaan:1 den aanstaanden gemaal van onze beminde dochter Prinses Juliana,, Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, te be noemen tot luitenant ter zee 1ste klasse (kapitein) h la suite van de Koninklijke Marine, en tot kapitein (ritmeester) a la suite van de konin klijke Landmacht. Onze minister van defensie is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan akte zal worden gezonden aan Z.D.H. voornoemd en dat voorts in afschrift zal worden medegedeeld aan den raad van State, aan de alge- meene rekenkamer en aan den chef van ons militaire huis. Bij Kon. Besluit van 4 December 1936 No. 17 is aan Z.D.H. Prins Bern hard van Lippe-Biesterfeld de titulaire rang verleend van kapitein (ritmeester) bij het Kon. Ned.-Indische leger. Levensmiddelen naar Duitschland Ten gerieve van hen, die met het oog op de a.s. feestdagen levensmiddelen naar Duitschland als geschenk willen zenden, wordt mede gedeeld, dat gedurende Decem ber de uitvoer van boter, kaas, spek, reu zel en spijsolie tot een hoeveelheid van maximum 5 kilo vrij zal kunnen plaats vin den, d.w.z. geen uitvoercertificaat of uit- voermachtiging zal behoeven te worden overgelegd, noch zal eenige exportlieffing worden ingevorderd. Bij den invoer in Duitschland moeiten echter wel de versohillende daar geldende rechten worden betaald. Opening nieuwe Moerdijkbrug Do A.N.W.B.-stertocht De Ned. Reisvereeniging heeft zich aan gestoten bij de deelnemers aan den door den Kon. NecL Toeristenbond A.N.W.B. uit geschreven toeristische stertocht, ter ge legenheid van de feestelijke opening der nieuwe 'brug over het Hollandsch diep op Zaterdag 12 December a.s. Hierdoor is het aantal deelnemers den A.N.W.B.-slertocht thans tot boven 4000 gestegen. Stormschade verzeker i ng Een specialiteit op het gebied van j STORMSCHADE-VERZEKERING t 1 Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOV&TO M" te Amsterdam Spuistraat 219/21. Tel. 85628 Vraagt eens een prospectus aan! Adv.) Dikken Thijs Amsterdam J Vernieuwd Restaurant Lunch f 1.25 Diner vanaf f 1.75 Zeeuwsche Hoek 12—2 uur Speciale plats du Jour v.af 50 ct, Koffie 15 ct (Adv.) BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRirLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Ado.) KANALISATIE VAN DEN IJSSEL Een grondig onderzoek wordt ingesteld De tweede oeververbinding te Rotterdam In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Waters taats - begrooting deelt de Minister mede, dat een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de te verwachten voor- en na- deelen van de kanalisatie van den IJssel en de daaraan verbonden kosten. Voor zoover zulks van den Minister af hangt, zal spoedige totstandkoming van de tweede oeververbinding te Rotterdam zooveel mogelijk worden bevorderd. Als deze ver binding tot stand komt, kan de brug bij IJsselmonde later worden gebouwd. Spoedige bouw van de brug over den IJssel bij De venter zal worden bevorderd. SMOKKELAARS GEGREPEN In den nacht van Woensdag op Donder dag stootte een rijksambtenaar in de buurt van het grenskantoor Locht-Kerkrade op een smokkelaarsbende. Twee smokke laars kon de beambte arresteeren, een wist echter te vluchten. Den gearresteerden smokkelaar, Van H. uit Kerkrade, was het verblijf in het bewakingsgebied, we gens smokkelarij, ontzegd. In beslag geno men werden 119 KG. Belgische margarine en een rijwiel. f In een fabriek voor stoom- en andere werktuigen aan de Groote Bickerstraat te Amsterdam is een 46-jarige arbeider door oen drijfriem gegrepen en bekneld geraakt Ofschoon de machine onmiddellijk werd stilgezet, bleek, dat een der armen van het slachtoffer op verscheidene plaatsen gebro ken was. De gewonde is in het Binnengast huis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1