STADSNIEUWS A° 1807 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Van het Stadhuis HAVENGELD Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die het havengeld over 1937 bij wij ze van abonnement vooruit willen voldoen, zich daartoe onder overlegging van geldige meetbrieven kunnen aanmelden lederen werkdag van 1012 uur v.m. en 2.304.30 uur nam., behalve Vrijdag en Zaterdag, ten kantore van den Markt- en Havendienst (Waaggebouw). Overlegging der meetbrie ven kan achterwege blijven, indien dit reeds eerder geschiedde, mits het laadvermogen van het vaartuig daarna niet is veranderd Zij, die gedurende 1936 het havengeld bij wijze van abonnement betaalden en het abonnementsgeld voor 1937 niet vóór 16 Jan. a.s. hebben voldaan, Bullen onherroepelijk het z.g. „reis"-tarief verschuldigd zijn, ook A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 December 1936. Inhalen of voorbijrijden van trams Een belangrijke verandering door de laatste wijziging van het Motor- en Rijwielreglement is wel, dat men thans in bepaalde gevallen een tram aan de linkerzijde mag inhalen of voorbijrij den. Dit is echter niet onder alle om standigheden geoorloofd. Beginsel is, dat men een rijdende tram rechts inhaalt en voorbijrijdt. Uiteraard is zulks echter weer verboden als de ruimte aan de rechterzijde mankeert, doordat de aanwezigheid van voetgangers, wielrijders of een andere oorzaak op het gedeelte rechts naast de tram, waar de wegbreedte voldoen de- is, zich daartegen verzet. In dat geval mag men ook een tram niet links inhalen en voorbijrijden, omdat het weggedeelte rechts van de tram breed genoeg is om al daar te passceren. Met andere woorden: het rij verkeer blijft achter de tram. Men mag slechts een rijdende tram link3 inhalen en voorbijrijden als de wegbreedte rechts van de tram tot passeeren onvoldoen de is. Er wordt echter op gewezen dat dit links voorbijrijden weer verboden is, als het uit tegengestelde richtingkomend verkeer daar door zou worden gehinderd of belemmerd. Is er derhalve een tegenligger, dan mag het nog niet. Ook al zou de wegbreedte rechts van de tram onvoldoende zijn om voorbij te komen aan die zijde, en al zou er geen tegenligger zijn, haal dan nog geen tram in en rijd dan nog geen tram voorbij aan de linkerzijde wanneer de voorbij te rijden tram een groote lengte heeft. De snelheid van de tram ge voegd bij de afmetingen maakt dat ge als regel bij het begin uwer handeling niet kunt beoordeelen, wat u halverwege het passee ren van de tram of bij het eind daarvan we dervaren zal. Doe het ook niet, zelfs niet ten aanzien van de z.g. stadstram, in boch ten of op vereenigingspunten van wegen of bij het naderen daarvan. Ge zoudt de veilig heid ernstig in gevaar kunnen brengen en met den strafrechter in aanraking komen. Ten aanzien van stilstaande trams is eveneens principe dat het voorbijrijden rechts geschiedt. Wanneer een tram stilstaat voor het uit- of instappen van passagiers, zal men de tram echter alleen dan rechts mogen passeeren, als er aan die zijde een vluchtheuvel ligt of een trambeambte aan het wegverkeer het teeken tot doorrijden geeft. Links mag men weder niet de tram voorbijrijden, als rechts voldoende weg breedte is. Ook in dit geval geeft niet de beschikbare wegr u i m t e den doorslag, doch wel de aanwezige wegbreedte. Wanneer 't passeeren links geoorloofd zou zijn, moet zulks nog achterwege blijven wanneer daar- doorihet verkeer uit tegenstelde richting ge hinderd wordt. Laat het links voorbijrijden van een stilstaande tram ook achterwege op of bij hoeken van straten, in bochten, of wan neer de tram groote lengte heeft. Uit het bovenstaande kan volgen dat „het hek niet geheel van den dam is". Voorna melijk bestuurders van motorrijtuigen die nen er zich rekenschap van te geven, dat het maar niet overal en onder alle omstan digheden geoorloofd is een tram links in te balen of voorbij te rijden en dat het inhalen of voorbijrijden vooral van intercommunale tramtreinen in een benauwde binnenstad wel eens fatale gevolgen zou kunnen heb ben- Mijd smalle straten met tramsporen, voor zoover dit mogelijk is, als ge niet ach ter een tram wenscht te worden opgehou den. Rijd in beide richtingen op het Leven daal in plaats van op den Hoogewoerd, Aquarium- en terrarium-vereen. Scatotagus Argus De jaarvergadering Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering in het voormalig stations gebouw Heerensingel. De Voorz., de heer J. Gijzenij, opende met een welkomstwoord. Spr. wees er op, dat het een jaar geleden was, dat een club bestaande uit 10 aquarium liefhebbers, werd omgevormd tot een ver eeniging genaamd Scatofagus Argus. Het bestuur, samengesteld uit ervarenen op het aquariumgebied, stelde zich tot doel oner varene, pas beginnende liefhebbers, die juist ln hun beginperiode zoo dringend goede voorlichting van noode hebben, daadwerke lijk te helpen. Veel en mooi werk is er in dit afgeloopen jaar reeds verricht. Scatofa gus Argus groeit gestadig en zeker. Spr. was ook zeer hoopvol voor het ko mende jaar. Er staat zeer veel (belangrijks op het programma. Naast de aangekondigde praatjes, te houden door den heer A. Blok ever kweeken van diverse soorten visch en kweeken van Infusie, gaf spr. de toezeg ging een aantal praatjes te houden, begin nende bij: „Hoe schaf ik 'mij een goed en goedkoop aquarium aan" en zoo verder over het heele terrein dat hier de belangstelling heeft. Vervolgens bracht spr. dank aan zijn mede-bestuurders voor den ijver die zij in het afgeloopen jaar aan de dag gelegd had den en wekte alle leden op Scatofagus Ar gus groot te maken. Fraaie geschenken waren de vereeniging aangeboden bij haar verjaring, waarvoor de voorzitter dank zegde. Daarna werden een aantal huishoudelijke laken afgedaan, Een goed voorbeeld voor het Leidsche Sportfondsenbad De bouw van een Inrichting te Amersfoort De bouw van het Sportfondsenbad te Amersfoort heeft gisteren zijn beslag gekregen. De bouw werd nl. gegund aan de firma Hoogevest te Amersfoort voor f 57.000, terwijl de technische installa tie in totaal f 17.830 vordert. Voor Leiden zijn deze cijfers van bij zonder belang, omdat de ontworpen in richting te Amersfoort gelijk is aan het overdekte gedeelte van het Leidsche Sportfondsenbad, en daarmede bewezen is, dat de lage stichtingskosten inderdaad juist geraamd zijn en dat het absoluut niet noodig is voor een over dekte zweminrichting moenteel meer uit te geven. Ook te Amersfoort moet geheid worden, De inrichting bevat een 25 x 12 M. bassin, dat bij wedstrijden geheel diep gemaakt kan worden, zoodat men voor het houden van zwem- en waterpolo-wedstrijden een prachtig wedstrijd-terrein ter (beschikking heeft, zooals o.a, het vorige jaar te Venlo bleek. De overdekte inrichting te Venlo be zit nl. eveneens een bassin van die afme tingen. Zoowel van Hollandsche als van Duitsche zijde waren de spelers, die het vorige jaar te Venlo den waterpolo-wed- strijd Kikvorschen (officieus Nederlandscli Zevental)West-Duitschland' speelden, ver rukt over de afmetingen van dit bassin. De inrichting bevat voorts 74 vaste kleed kamertjes en twee gemeenschappelijke kleedkamers, elk voor 38 personen, zoodat de capaciteit, welke 200.000 k 250.000 ba den per jaar bedraagt, voorloopig meer dan voldoende is. De aantrekkelijkheid van het over dekte gedeelte van het Leidsche project ligt vooral ook hierin, dat het gemak kelijk en met betrekkelijk geringe kos ten uit te breiden is door bijbouwing van een flink afzonderlijk bassin, ter wijl dan het thans ontworpen bassin van 25 Meter permanent diep zal blij ven. Hiertoe zal worden overgegaan zoo- dra de levensvatbaarheid te Leiden ge bleken is. Van zeer groote beteekenis is voorts, dat het Sportfondsenbad-Leiden ook een buiten inrichting zal bevatten. Begonnen wordt met een 'baskin van 50 Meter lengte. Natuur lijlc is daarvan een gedeelte ondiep, doch het ontwerp is zóó gemaakt, dat des zomers voor wedstrijden het water van het binnen- bassin in het buiten-bassin overgebracht wordt, zoodat de L.Z.C. of andere wedstdijd- gevende vereeniging de beschikking over een wedstrijdbaan van 50 Meter heeft; op het keerpunt op het ondiepe gedeelte van het bassin is de diepte dan circa 1.35 Meter. Dit opent voor de Leidsche zwemsport zeer mooie perspectieven, o.a. zouden in dit bas sin de Nationale Kampioenschappen georga niseerd kunnen worden. Er is voldoende ruimte voor de plaatsing van tijdelijke tri bunes. De combinatie van overdekte- en open lucht-zweminrichting heeft bovendien dit aan trekkelijke, dat des zomers de abonnemen ten zoowel in de eene als in de andere inrichting geldig zijn en de zwemmers op regenachtige, koude zomerdagen, die in ons Hollandsche klimaat helaas maar al te vaak voorkomen, in een goed verwarmde zwemzaal de zwemsport kunnen beoefenen. Bovendien wordt het water van 't buiten bassin in den vroegen zomer verwarmd, zoodat het zomerseizoen voor de Leidsche zwemmers in alle opzichten aangenaam zal zijn. Het spreekt van zelf, dat de lage stich tingskosten, welke te danken zijn aan de ervaring van „De Sportfondsen" van bouw en exploitatie van zoovele anderen Sport- fondsenbaden. mede van invloed zijn op de de tarieven. Een ieder kan gemakkelijk be grijpen, dat de vaste lasten van een over dekte inrichting, welker stichtingskosten om en nabij f 80.000 bedragen, aanzienlijk lager zijn, dan die van één, welke f 150.000 kost. Waar de opzet van het Sportfondsen bad niet die van een handelsonderneming is, doch zij er mee tevreden is, wan de exploitatiekosten gedekt worden, kun nen de tarieven ook lager zijn, en is een lager totaal-aantal voldoende om een slui tende exploitatie te verkrijgen. Zoo zullen kinderbaden voor 10 cent verstrekt worden. Leiden profiteert er in dit opzicht wel van, dat het eerst nu een Sportfondsenbad krijgt. Indien de gemeenteraad a.s. Maandag het garantie-besluit aanvaardt, wordt, zoodra de goedkeuring van Ged. Staten is afgeko men, onmiddellijk met den bouw begonnen. Het is de bedoeling, dat het open bassin vóór den aanvang van het zomerseizoen 1937 gereed komt, terwijl de overdekte in September 1937 in bedrijf kan worden ge steld. De heer J. A. Verhoog overleden In den ouderdom van 71 jaar is over leden de heer J. A. Verhoog, in leven oud- hoofdopzichter bij den dienst van gemeen tewerken. Aanvankelijk was de heer Ver hoog opzichter van de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente, welke betrekking hij op 1 Januari 1901 verwisselde met dat van hoofdopzichter bij de gemeente. In deze functie deed hij zich kennen als een zeer bekwaam en plichtsgetrouw ambtenaar, die bij zijn superieuren en ondergeschikten in hoog aanzien stond. Hoezeer zijn arbeid werd gewaardeerd blijkt wel uit het feit, dat hem in 1928 door den gemeenteraad een persoonlijke toelage van 400,— 's jaars werd toegekend. In 1928 werd ook de dienst van gemeente werken gereorganiseerd en werd de heer Verhoog speciaal belast met het opzicht der gemeente-gehouwen. Op 31 Dec. 1930 nam de heer Verhoog afscheid van zijn werk om van een welverdiende rust te gaan ge nieten, hoewel de gemeente nog van zijn bekwaamheden bleef profiteeren door zijn opzichterschap van de woningen van de Gemeentelijke Woningstichting. De heer Verhoog was vele jaren voorzit ter van de Vereeniging tot bevordering van de bouwkunst. De teraaardebestelling vindt plaats Maan dag a.s. te 12 uur op de begraafplaats Rhijnhot, UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN. Het bestuur van de drooggemaakte polder Westzijde heeft velen uitgenoodigd op Zaterdag 5 December 2 uur aanwezig te zijn bij het proefdraaien van hun 4-tal molens gemoderniseerd naar het Dekker systeem. De roeden zijn bij deze molen stroomlijnvormig bekleed, zoodat de weerstand in de lucht tot een minimum wordt terug gebracht. Om 2 uur worden de gasten ver wacht bij den molenaar J. v. d. Bijl. O.a. zal na de demonstratie Jhr. Mr. J. van Kijcke- vorsel het woord voeren. ALPHEN a.d. RIJN EEN VERZOEK OM DE NIEUWE SPOORBRUG WEER OPEN TE STELLEN VOOR VOETVERKEER Door een aantal bewoners van de Kort- stcekterweg, is een adres tot den gemeente raad gericht met het verzoek de nieuwe spoorbrug weer open te stellen voor hJt voetverkeer. Het betreft hier de kwestie dat na de opheffing van de spoorlijn Alphen a. d. Rijn—Uithoorn de brug die ook ge bouwd was voor voetverkeer thans den ge- heelen dag voor het scheepvaartverkeer is opengelegd, waardoor het niet meer moge lijk is dat door gebruik van deze brug men zich van de Steekterweg naar de Kortsteek- sterweg begeeft. Adressanten wijzen er dan op dat deze sluiting groot ongerief geeft aan de school gaande kinderen die grootendeels de school aan de Steekterweg bezoeken en dat ook het bijwonen van samenkomsten in de kapel der Ned. Herv. Gemeente zeer wordt be moeilijkt. Mocht de raad bezwaar maken tegen de kosten die aan de openstelling zijn verbon den, zoo geven adressanten in overweging, één en ander de sluiting betreffende, in werkverschaffing te doen uitvoeren of wel op bepaalde uren van den dag het voetver keer de mogelijkheid te verleenen van de brug gebruik te maken. Het verzoekschrift wordt ondersteund door den R. K. Volksbond, Chr. Besturen bond, Alphensche Besturenbond en de afd. Alphen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders. AARDAPPEL DIEFSTAL Voor den Haagschen Politierechter had zich te verantwoorden onze plaatsgenoot d. H. wegens het zich toeëigenen van, op een land liggende aardappelen. Gezien het gunstige reclasseeringsrapport. veroordeelde de Tech ter v. d. H. tot een gevangenisstraf van viermaanden met een proeftijd drie jaar. VERGADERING CHR. LAND- EN TUINOUWA RBEIDERSBOND In het gebouw Concordia kwam de plaat selijke afdeeling van den Chr. Land- en Tuinbouwarbeidersbond in ledenvergadering bijeen ter bespreking van het Collectieve Arbeidscontract. Na bespreking der voor stellen besloot men het volgende goed te keuren: Het loon van de vaste arbeiders zou bedragen f 18 per week met inachtne ming van de volgende bepalingen, nl. dat de werktijd van Mei tot October was vastge steld van 's morgens 4 uur tot 's avonds half 7; van November tot Januari van half (i 's morgens tot half 7 's avonds; van Febr. tot April van 5 uur 's morgens tot half 7 's avonds; 6 vrije Zondagen, 3 vrije werk dagen met behoud van loon. Voor de losse, arbeiders kwam men het volgende overeen: Een loon van f 15 per week van Nov. tot Jan. met een werktijd van licht tot donker; de overige maanden f 18 per week, met uit zondering van de maai- en hooitijd waar voor een loon van f 21 zou gelden. Versiering en verlichting Naar men ons meedeelt, beginnen de plannen voor de versiering en verlichting der gemeente ter gelegenheid van het hu welijk van H.K.H. Prinses Juliana vasteren vorm aan te nemen. De commissie, die zich tot taak heeft gesteld, te bevorderen, dat dit belangrijke onderdeel der feestviering zoo goed mogelijk tot zijn recht zal komen, rekent er op, dat particulieren en instellin gen daaraan krachtig zullen medewerken. In de eerste plaats betreft dit het uitste ken van de vlag. He motto voor de feest- week luidt dan ook: Aan elk huis de natio nale vlagl Daarnaast doet de commissie een drin gend beroep op de burgerij om op andere wijze gebouwen, tuinen, straten en derge lijke te versieren en te verlichten. Dit zal in vele gevallen mogelijk zijn, wanneer be woners van straten en tuinen zich groeps gewijze aaneensluiten en buurtcommissies vormen, die voor de uitvoering zorgen. On getwijfeld zal het gewenscht zijn, dat er samenwerking bestaat tusschen deze buurt commissies en de officieele commissie. Teneinde hiertoe te geraken zal op Vrijdag 11 December een bespreking plaats hebben om half acht in het IJsbaangebouw onder leiding van ir. J. D. J. Waardenburg. Ter vergadering worden dringend uitgenoodigd vertegenwoordigers van buurtcommissies en zij, die bereid zijn het initiatief te ne men om tot de vorming van dergelijke commissies te geraken. Particulieren en instellingen, die zelfstandig willen versie ren en (of) verlichten, worden verzocht zulks tijdig te berichten aan den heer J. F. Allart, Raadhuisstraat, alhie- Zang en maziek Tot die dames en heeren, die buiten het vereenigingsleven staan, doch gaarne bij deze gelegenheid hun medewerking zouden willen verleenen, richt de desbetreffende commissie het verzoek zich te willen opge ven bij den heer J. Basie, Julianastraat 61. De eerste repetitie zal worden gehouden op Maandag 7 December a.s., 's avonds te acht uur in de kerkzaal van de Martha- Stichting. ORANJESPEL „ER WAREN TWEE KONINGSKINDEREN Te Alphen aan den Rijn zal op den nvond van den Nationalen Feestdag in alle be schikbare zalen een prachtig Oranicspel worden opgevoerd, speciaal voor dit doel ontworpen door den heer J. J. C. Böckling. Het spel bestaat uit een serie tableaux, HILLEGOM GLADIOLEN VEILING Voor de Gladiolenveiling van Donderdag was veel belangstelling. Handel vlug. 14op 12op 12—14 10—12 8—10 Early Sunrise 0.70 0.55 Picardie i Capt Boyton 1.50 Red Emperor 0.65 0.60 0.30 Roi Soleil 0.95 0.70 0.60 Souvenir 0.45 Princepinö 0.60 0.35 Empr. of India 0.70 0.30 Early Orange 1.— 0.65 0.30 Mount Everest 1.— 0.70 0.60 0.30 Jac. v. Beieren 1.0.55 Lilac Wonder 0.70 0.60 0.30 America 0.75 0.30 Flam Sword 0.60 0.30 Halley 0.60 0.30- Maagd v Orleans 0.85 0.40 Trudel Grote 1.15 0.90 0.40 Orange Blossom 0.85 0.40 Bringstone 0.75 0.30 Phitzers Triump 1.0.40 Pool Ys 1.20' Bar. v. Wijnbergen 0.70 Maidenblush 0.65 0.30 Rich Wagner 0.70 Mevr. v. Konijnenberg 1.40 0-40' Odin 0.90 0.55 Venus 0.30 Salmon Beauty 0.30 Gladness 3.50 7.75 Belinde 0.55 0.30 Princess Astrid 0.70 0.30 March Foch 0.60 Nancy Hanks 0.95 Bijgoed: Anemone Don Juan per K.G. 2.Lilium Teunifolium lOop 0.85; Mont- bretia Feu d'Artifice I 0.20, II 0.15. AANRIJDING Gisteren wilde een wielrijder van de v. d. Enlelaan oversteken naar de Wilhelmi- nalaan. Daar er echter met groote vaart een auto, bestuurd door M., de Wilhelmina- laan afkwam, kon de wielrijder niet meer voldoende uitwijken, en een aanrijding was dap ook onvermijdelijk. De wielrijder, een Verpleger uit Noordwijkerhout, bekwam een gecompliceerde beenbreuk en moest per kenauto naar Leiden worden vervoerd. verband houdende met opeenvolgende epi soden uit het leven van de Prinses, vanaf de geboorte tot den huwelijksdag. De tableaux zijn verbonden door tekst en muziek; de tekst wordt in hoofdzaak door één persoon gedeclameerd en onophoude lijk afgewisseld door de liederen, passend bij het opgevoerde tableaux. Het geheel duurt ongeveer een uur. HAZERSWOUDB NED. HERV. GEMEENTE Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer H. Verheul en tot diaken de heer Joh. Plaisier. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos in geschreven 142 personen, waarvan 91 eun trekkend. JAARVERGADERING Donderdag 10 December a.s. des avonds 7.15 uur, zal in het lokaal achter de Geref. Kerk de jaarvergadering van de G-ref. Meisjesvereeniging „Ora et Labora" wor den gehouden. KATWIJK a.d. RIJN ORANJEFEEST De Oranjevereen. hield gisteravond een ledenvergadering in een der bovenzalen van De Roskam. Wegens familieomstandigheden kon de voorz.de heer A. Wassenaar niet aan wezig zijn. Bij ontstentenis van deze open de de vice-president de heer H. v. d. Anker de vergadering. Na lezing der notulen volg de een bespreking over een eventueel te houden feest op een der dagen rond 7 Jan. a.s. Een voorstel om een avondfeest te hou den kon geen bijval krijgen. In Januari is het daar geen weer voor. Een Julianaboom zal geplant worden,, een z.g. „Bloedbeuk" ver moedelijk op de viersprong Kerkstraat.- Egmondstr.Achterweg. Getracht zal 1 den de „Verlovingsfilm" te geven. Hiervoor zal de Aula van het St. Willebrorduscollege ter beschikking gegeven worden. Getracht zal dan nog worden deze film ook voor de grooteren te geven in een andere zaal. Om een en ander te bekostigen zullen enkele leden met collectebussen de leden bezoeken. Ook van gemeentewege zal een bedrag dis- .ponibel zijn. Verdere mededeelingen zullen nog volgen als het bestuur definitief kan be sluiten. ZENDINGSAVOND Gisteravond trad Ds A. Pos, docent aan de Opleidingsschool te Djokjakarta, in de Geref. Kerk op met het onderwerp: „Jezus Java". De voorzitter van de Zendingscommissie Ds H. Meijering, opende het samenzijn op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord richtte hij zich in het bijzonder tot Ds. Pos en het Geref. Evangelisatiezangkoor van Katwijk aan Zee, dat enkele liederen ten gehoore zou brengen. Zending en Evangeli satie zijn twee takken van arbeid in Gods Koninkrijk, aldus spr., die onzen vollen steun behoeven. Nadat het zangkoor enkele liederen ge zongen had, verkreeg Ds. Pos het woord. Achtereenvolgens schetste spr. de vele te genstand, die' de verbreiding van het Evan gelie in het begin der 19e eeuw ondervond; de geweldige zegen, die de arbeid niettegen staande dit alles mocht ervaren. Spr. liet daarbij telkens door pakkende voorbeelden zien,, dat de Heere Jezus zijn Evangelie den vrijen loop liet. De Javanen, die voor Chris tus gewonnen zijn, getuigen gaarne van Hem en zijn vol vertrouwen, dat de Heere Zijn werk daar zal voortzetten. In het tweede deel van zijn rede wees spr. op de vaak geheime tegenwerking die Christen-Javanen ondervinden. Dikwijls komt het echter voor, dat zij, die eerst te genwerken, later tot God bekeerd worden. Met een opwekking om de Zending in den gebede te gedenken en met liefde er voor te offeren besloot Ds. Pos zijn boeiende rede. Het Evangelisatiezangkoor onder leiding van mej. Riek Meijering heeft op verdien stelijke wijze gezongen. Ds. Meijering kon dan ook in zijn slot woord terecht opmerken, dat door woord en lied het heerlijke werk van zending en evangelisatie ons weer nader was gebracht. TUINBOUW-OVERZICHT De bloemkool is bijna weg, doch daar voor zijn in de plaats gekomen verschillen de producten als andiivie, boerenkool, prei, selderieknollen, enz. Men staat gewoonweg versteld over do aanvoer in dezen tijd en voornamelijk als men in aanmerking neemt dat enkele jaren terug deze echte winter- produrtcn bijna niet voorkwamen. De laat ste bloemkool noteerde in de eerste soort van f5.10 tot f7.40 per 100; tweede soort bracht van. f 2.10 tot f 3.40 per 100 op. Kroten kwamen in grooter kwantum dan vorige weken. Ze gingen voor f 1.10 tot f 1.75 per 100 K.G. Van waschpeen is ook nog meer dan voldoende voorraad. De prijs was van f 1.50 tot f 2.30 per 100 K.g. Met roode en gele kool is het nog even slecht als voor heen. Gele bracht van f 1 tot f 1,20 en Roode kool van f 1 tot f 1.50 per 100 K.g. op. Uien waren iets beier in prijs. De aanvoer is nog zeer matig. Dit kan de prijs er nog wat op houden. De noteering was f 1.70 tot f2.30 per 100 K.G. Prei ging voor f 1.30 tot f 1.60 per 100 bos. Bospcen waarvan maar kleine kwaniums komen ging vlot weg. De prijs varieerde van f3.10 tot f4.70 per 100 bos. Knolselderie, het winterproducte bij uitne mendheid. gaat ook al niet best. De notee ring voor de .goede kwaliteit was van f2 tot f2.80 per 100 stuks. En Groene kool waar van de kwaliteit nogal verschilt ,kon niet meer dan f 0.50 tot f 1.70 per 100 stuks op brengen. In het algemeen genomen kan men dus constateeren dat de opbrengst ge ring is. KATWIJK AAN ZEE KATWIJKSCHE DAMCLUB De Katwijksclie Damclub K.W.Z. speelde haar 3e ronde voor de pdijzenwedstnjd. De stand is heden als volgt: le Groep gesp. pnt. IJ. de Wilt 5 8 J. G. Snel 5 7 R. v. Duyvenbode 5 6 J. Dubbelaar 5 6 W, Dubbelaar 5 6 H. v. Schie 5 6 G. Guyt 4 5 D. Meyvogel 5 5 G. E. Haasnoot 4 3 P. Meyvogel 5 3 L. Brouwer 5 2 H. de Wit 5 1 Groep C v. d. Spek 5 9 L. Vlieland 5 9 N. Ouwehand 5 8 G. Pluimgraaf! 5 6 Jac. Varkevisser 4 5 Fl. Schaap 5 5 M. Zuyderduyn 5 5 Jac. Pluimgraaf f 4 4 W. Zuyderduyn 5 3 A, den Hollander 5 2 B. Bedeker 5 0 Groep Jan v. d. Plas 4 8 J. Susan 5 8 D. Zuyderduyn 5 8 M. Verloop 4 7 W. Berkhey 5 7 A. van Duyvenvoorde 3 6 J. Haasnoot 3 6 C Heemskerk 4 6 W, Meyvogel 5 6 W. van Holst 5 6 J. v. d. Plas Zn. 4 5 Adr. Prqnk 5 5 J. van Duyn 5 3 D. Parlevliet Nzn. 5 3 D. Parlevliet Lzn. 4 0 C, Sosef 5 0 G. Ouwehand 4 O J. Houwaart 4 0 LEIDERDORP GEREFORMEERDE OUDERVEREENIGING Genoemde vereeniging hield een openbare vergadering in Irene. Nadat de voorz., de heer D, de Haas, had laten zingen Psalm 33 7, sprak hij een kort welkomstwoord. Mej. G. Meerburg hield vervolgens een le zing over „Verschillende jeugdorganisaties en het werk op de Knapen- en Meisjesver gadering". Spreekster begon met te zeggen, dat zij alleen het zg. jeugdwerk zou behan delen. Het eerst hield zij een beschouwing over de Katholieke jeugdorganisatie, die vol gens haar te veel aandacht schenkt aan het uiterlijke, o.a. uniform voor de Graalmeisjes. Wat de jeugdorganisatie in Protestantsche kringen betreft, waarin o.a. het doel is de geschonken gaven te ontwikkelen tot eer van God, had spr. een bezwaar, nl. dat men zich er toe bepaalt de jeugd te leeren vlot den weg in den Bijbel te kunnen vinden. Grondige Bijbelkennis was hier niet het doel. Na nog in het kort de „Oranjegarde" te hebben besproken, welke vereen, niet spr. sympathie bleek te hebben, kwam zij tot de Gereformeerde jeugdbeweging. In deze ver eeniging staat Christus op den voorgrond. Hier is slechts sprake van de Verbonds- jeugd en het jeugdwerk hier heeft ten doel een schakel te vormen vanaf het tijdstip dat de kinderen de school verlaten tot aan den volwassen leeftijd. Spr. behandelde dan nog uitvoerig de ver- eenigingsavnnden van de Knapen- en Meis jesvergadering, waardoor zij de belangstel ling van de ouders inriep. Ook het Gerefor meerde jeugdwerk heeft zijn tekortkomin gen en gebreken, aldus spr., maar wij bid den tot God om zegen op ons werk. Op deze lezing, die met veel belangstel ling door de aanwezigen was aangehoord, volgde nog een geanimeerde gedachtenwis- seling, o.a. over de Oranjegarde. De heer A. Wissel besloot den avond met dankgebed. LISSE REDE VAN DS. H. VELEMA Voor de Chr. Geref. Jongelingsvereeniging alhier hield Ds. H. Velema, van 's-Graven- hage, Donderdagavond een rede over het onderwerp: „Heilig conservatisme" Als punt van uitgang koos spr. Daniël 8: „Daniël nu nam voor in zijn hart dat hij zich niet zou verontreinigen met de stukken van de spijs des konings, noch met de wijn zijns dranks; daarom verzocht hij an den overste der kamerlingen dat hij zich niet mocht verontreinigen". Sprekende over het „Heilig conservatis me", zooals dit door den profeet Daniël werd gehuldigd, werden de drie navolgende pun ten behandeld: 1. hoe het werd en ook nu nog wordt bedreigd; 2. hoe het werd en ook nu nog wordt (beleefd; 3. hoe het werd en )k nu nog door God gezegend wordt. Daniël beleefde het heilig conservatisme en bleef getrouw aan zijn heilige beginse len. en dat beleven werd ook gezegend, want Daniël steeg in macht en aanzien Ook nu nog is dat beleven geen gemakke lijke taak. Spr. schetste hoe dat veel strijd, zelfverloochening en gebed kost, en hoe er bijzondere genade des Heiligen Geestes voor noodig is om het heilig conservatisme hoog te houden, en om het hoog te kunnen hou den is in de eerste plaats noodig het gron dig te leeren kennen. Hiertoe is ook het streven van de Jonge lingsvereeniging om tot deze kennis door onderzoek der Heilige Schrift te komen. Hiertoe is veel gebed noodig en veel zelf onderzoek. Spr. snoorde aan het hoi lice con servatisme te leeren. te bewaren en te be leven. zoodat zij die nog buitenstaanders zijn, jaloerseh mochten worden op den dienst de« Heeren. Na het tingen van Ps. 86 6 werd deze bijeenkomst met gebed gesloten. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 4 DECEMBER Programma III: 8.— Keulen of div., 10,10 Deutschl.s. of div., 11.20 R. Danmarlc, 12.06 Pa rfs R., 13.05 Brussel VI.. 14.20 diversen, 14.55 ParUs R., 15.50 diversen. 16.20 ParUs R.. 17.20 Keulen. 18.50 Weeen enof div., 20.20 Eng. N.P., 21.20 diversen, 21.40 Weenen of div., 22.45 Brus- sel Fr., 23.20 ParUs R., Proogramma IV: S.— Brussel VI.. 9.20 diver sen, 10.35 Londen R., 12.10 Eng. N.P.. 14.20 Lon den R„ 16.20 Eng. N.P., 18.20 diversen, 18.45 Eng. N.P., 19.30 Londen R.. 20.20 Gram.m. GRD, 22.45 Londen Reg. sel VI., 13.35 Keulen, 14.35 Brussel Fr.. 15.20 Keulen. 18.20 Beromunster, 18.35 Weenen of div. 21.05 ParUs PT of div., 21.25 Beromunster 21.50 BerlUn. Programma IV: 8.— Brussel VI.. 9.20 diver sen, 10.35 Londen R., 11.20 Eng. N.P., 14.20 Lor den R„ 16.25 Eng. N.P., 18.20 diversen, 19.05 Eng. N.P., 21.20 diversen, 21.40 Eng. Nat. progr, Agenda De aivond-, nacht- en Zondagsdienst der 11 apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot «n met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomeii door do apotheken: M. Boekwijt, Vis^h- markt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN (Adv.) OEGSTGEEST WONINBOUW Naar ons wordt gemeld is ten behoeve i van Bouwplan III der Woningbouwvereen, „Buibenlust" te Oegstgeest, bestaande uit 37 woningen, na langdurige onderhandelin gen, door het Rijk het benoodigde voorschot I toegekend. Na verkrijging van de bonoo- digde gronden, kan met de bouw worden i aangevangen, waarbij weer velen tewerk t gesteld kunnen worden. RIJNSBURG REDE Ds. VEENHOF Voor de vier Gerefw J. V.'s trad in de Geref. Kerk aan het Rapenburg op Ds. Veen-^ hof van Haarlem, met het onderwerp: Het komende Koninkrijk. Spr. begint met te schetsen de houding die plm. 60 jaar geleden aangenomen werd aan- gaande de komst van Gods Koninkrijk. Men 9telde het toen zoo voor dat langs lijnen van geleidelijkheid uit de tegenwoordige we- j reld het nieuwe koninkrijk, dat een liefdes* gemeenschap zou zijn, zou ontstaan. 1 Hier .is men nu radicaal tegenover komen staan. Ér is niets goeds in de wereld. En er 1 zal nooit ware heiligheid, gerechtigheid en 1 liefde zijn. Alles is zonde, ook de zooge-f naamde Christelijke arbeid op alle terrein des levens. Het Koninkrijk Gods komt, maar J scheurt alles uiteen. Na deze als achtergrond voor zijn verder betoog (bedoelde inleiding, handelde spn, over het komende Koninkrijk. Een konin krijk heeft: le een koningsheerschappij, 2e 1 onderdanen, 3e gebied. Dit geldt ook voor n Gods Koninkrijk. God heeft de heerschappij alle schepselen zijn Zijn onderdanen, het® heelal is Zijn gebied. Dit is 'n geloofsstuk, want het ziet er vaak naar uit dat de Gode vijandige machten regeeren. Toch weten wei' God regeert ook over Satan. Maar dit regi-1 ment, dit heerschappij-voeren van God is1 niet het komende Koninkrijk. Dat staat hoo- ger. Daar heerscht niet het gehoorzamen j door vrees. Daar luistert de onderdaan be- geerig naar hetgeen de Koning gebiedt en 1 volgt met vreugde dit bevel op. Daar ziet men bewuste gehoorzaamheid uit liefde. Dat is het kenmerk van het komende Konin krijk. En nog is dit de inhoud van de groot® wereldhistorie: de worsteling van 't Konin- J krijk der hemelen tegen 't Koninkrijk van deze wereld tegen Satan. Wij weten het: God zal het Koninkrijk ook weer op aarde oprichten. De tweede Adam die zal weer betoonen da absolute gehoorzaamheid uit liefde aan God en ook weer heerscher zijn over de schep ping. Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Die macht gebruikt Hij om Zijn Kerk le verzamelen. En wij, geboren en gevoed en versterkt in die Kerk, mogen en moeten de wereld in om mede te arbeiden aan dat verzamelen, aan dat verwezenlijken van 't Koninkrijk dat komt. SASSENHEIM CHR. HISTORISCHE UNIE Gisteravond hield de Chr. Hist. Kiesver-1 eeniging een openbare vergadering in het Vereenigingsgebouw. De vice-voorzitter, de heer H. Engberts, opende op de gebruikelijke wijze en sprak i een kort openingswoord. Een hartelijk wel kom werd de aanwezigen toegeroepen, in het bijzonder aan den spreker van den avond, den heer D. de Jong van Rijnsburg. De heer De Jong hield daarna een rede over het onderwerp: „Het platteland en de verkiezingen". Er is in het verleden veel in het politieke economische leven gepasseerd, waar het platteland het niet mede eens kan zijn. Er zijn volgens spr. twee groote economische groepen in ons land, nl. stad met industrie en platteland met land- en tuinbouw en veeteelt. De eerste groep heeft in het ver leden de tweede groep de knie op de borst gezet. Spr. wil de vergadering er op wijzen dat, het platteland daar niet bij stil moet gaan zitten, aoch uit rechtsgevoel een strijd zal moeten voeren voor een plaats die het toe komt De ontwikkeling van het economische le ven gaat spr. na van af de tijd van de Fran sche revolutie, waaruit het liberalisme is voortgekomen. Dit liberalisme is oorzaak geweest van de ongebreidelde vrijhandel. Het groote Nederlandsche kapitaal ging in het buitenland werken en de import uit diverse landen werd jaar op jaar grooter, Spr lichtte een en ander met lichtbeelden toe. Diverse malen is hier fptren q-e^-nar- schuwd in de Chr. Hist. TTnie, doch niet al- altijd is daar evenveel rekening mede ge houden Dit is de wrange vrucht welke is ge plukt van de F ran sche Revolutie met haar leuze voor de vrijheid. Opnieuw wordt deze leuze vernomen ïrt i Nederlandsche industrie-centra< In <3it1

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6