ATTENTIE ECONOMIE EN FINANCIEN VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 DE 80 M. DIEPTEPROEF VAN HR MS ONDERZEEBOOT „0 16" Gunstige resultaten bereikt Rooksalons aan boord Men schrijft ons: Eenige dagen geleden heeft de nieuwe onderzeeboot Hr. Ms. „O 16" de laatste maar niet de minst gewich tige proef gedaan om te bewijzen, dat zij aan alle gestelde eischen werkelijk voldoet. Hoewel de boot op 26 October j.l. in dienst werd gesteld, was de diep- teproef naar 80 M. nog niet gehouden, omdat deze meestal wordt gecombineerd met een tocht van ongeveer vier dagen, waarvoor de boot geheel afgetimmerd en de bemanning geheel afgeuefend moet zijn. Deze tocht, waarop behalve de diepteproef nog verschillende andere onderzoekingen hebben plaats gehad, is in alle opzichten gunstig verloopen. Behalve de volledige bemanning onder commando van den Lt. ter Zee le kl. C. J. W. van Waning, hadden zich te den Helder nog ingescheept de hoofdingenieur der Marine ir. G. de Rooij, door wien de boot ontworpen en de bouw geleid is, de Lt, ter Zee le kl. K. van Dongen, die het commando zal krijgen over de nu in aanbouw zijnde onderzeebootmijnenleggers, en een ingenieur van de werf van aan bouw. Op deze tocht zijn ongeveer 700 zee mijl (ongeveer 1300 K.M.) afgelegd, en is verschillende keeren gedoken. Van alle proeven, hoe belangrijk ook, was de voor naamste de duikproef op 80 M., welke plaats had ten N. van de Doggersbank op ongeveer 56gr. N.B. Deze proef had ten doel om na te gaan of op deze diepte het druklichaam van de boot sterk genoeg is en de daarbij optredende spanningen en in zettingen overeenstemmen met de tijdens het ontwerpen en bouwen gemaakte uit voerige berekeningen. De spanningen worden gemeten met be hulp van een accoustisch apparaat, de z.g. spanningsmeter. Door middel van het be palen van de toon van een op de te onder zoeken plaats gespannen snaar, kan men nagaan hoeveel het materiaal aldaar wordt gerekt of samengedrukt en daarmede dus ook de spanning. Over dit apparaat dat aan boord de piano" wordt genoemd, heeft tr. de Rooij onlangs in een radio-causerie voor de N.C.R.V. verschillende bijzonderheden nedegedeeld. De belangstelling voor den „pianostemmer" en de piano was van de zijde der bemanning niet gering. En hoewel het zeer moeilijk is om een dergelijk subtiel Bpparaat aan boord van eon in bedrijf ijnde Onderzeeboot op te stellen en te ge- jruiken, toch mochten de resultaten nog :eer bevredigend worden genoemd. Zoowel ie op deze wijze bepaalde spanningen als de met schuiflatten opgemeten inzettingen ivaren van dien aard, dat de boot alleszins iterk genoemd mag worden voor deze duik- liepte en in geval van oorlogsnoodzaak eker een nog aanzienlijk grootere diepte ;an worden bereikt. Het was opvallend hoe geriefelijk de in richting van deze boot was. De opmerking werd dan ook gemaakte dat het schip meer >r' een onderzee jacht dan een onderzeeboot jn .was. k| Ook de verdere proefnemingen verliepen zeer naar wensch. Lekkages konden, hoe ^nauwkeurig ook werd gespeurd, niet wor sen gevonden. Hiervoor komt zeer zeker pok de werf van aanbouw, de Kon. Mij. ,lde Schelde" te Vlissingen een woord van ffjof toe. De stemming aan boord was als steeds Voortreffelijk. De humor van den Marine- ,™man kwam weer zeer goed uit in het .„geven van namen aan eenige kleine ruim- >l3len in den torengolfbreker. Aan de voor- jijde zoowel als aan den achterkant heeft teffcen in dien golfbreker een gedeelte, waar ra.iiog al wat ruimte overgebleven is. d.w.z. bij een hoogte van ongeveer 1.80 M. een Oppervlakte van hoogstens 2 M2. Daar nu =iwamen de heeren 's avonds bijeen om na it eten een sigaartje te rooken. Zooals eet is het rooken op onze onderzee- >oten binnenboord absoluut verboden, 'enals het gebruik van sterken drank, k hier is het „safety first!" Om nu h het genot van een blaadje tabak ie jnnen hebben, werden de zooeven ge- loemde ruimten, die geheel buiten het >T ichip vallen en zich aan dek bevinden, als Sjoksalon" bestemd. De Officieren met de igenieurs zaten als haringen in een ton- itje in het voorste gedeelte, de onder- licieren met de bemanning, minstens even lauwd, in het achterste gedeelte, natuur- voor zoover de menschen geen dienst idden. Men sprak dan ook van de „rook- don le en 2e klas." Na vier dagen en drie nachten gevaren hebben, kwam Hr. Ms. „O 16" weer be- loudcn in'de haven van Nieuwediep aan. kwaadaardig geschrijf Sen partijdige economische medewerker Hinderlijk is het steeds kwaadaardig ge- ehrijf v. d. financieel-economischen mede- rerker aan de roode pers. Thans heeft hij pt over de dalende rentevoet, waarvan de lypotheekbanken profiteeren, terwijl aan de femee^ten het voordeel ontgaat, omdat de ègeering maar werkloos toekijkt. Of neen, let is veel erger *t Zou anders zijn, als de regeering de leiding nam van een algemeene conversie beweging. Zij zou moeten slagen en dus de rentelast in de overheidsbudgetten een achtste deel lichter maken. Dit wil de regeering niet. Om de hypotheekbanken geen stroo breed in de weg te leggen bij de poging om tot een lager rente-type te komen zijn de kosten van het zegel hij conversie ver laagd tot 50 cent. plus 20 pCt., is 60 cent Deze conversies wil de regeering wel. Verlaging van hypotheekrente kan de be weging naar het lager levensniveau be vorderen. „Aanpassing" is nog steeds doel der regeeringspolitiek. Aan de gemeenten wordt bij conversie een zelfde faciliteit geweigerd. Let op de kwaadaardige uitdrukking: de peering w i I de gemeenten niet helpen, el de hyiKitheekhanken. Maar dat vindt de schrijver nog niet lierp gi'tmeg. dus eindigt hij zijn beschou Ing met het volgende hittere, maar ook htvanrnige --arcasme: De regeering vreest blijkbaar, dat de ge- hneenten bij ontlasting van haar budget Itnet ettelijke millioenen aan gespaarde ïente te. .weelderig zullen worden en dat BOEKEN HOUDEN WAARDEI Het is makkelijk beweerd: boeken houden waarde! Maarmen moet ook weten welke boeken waarde hebbenen daarbij willen wij U helpen! Hier zijn om te beginnen: „VandeFjorden naar de Boroboedoer" een niet-alledaagsch reisverhaal van een Deenschen Doktor, Joh. Wollen, die meer dan dertig jaar in Indië heeft gewerkt en dien de besprekin gen noemen „een tweeden Axel Munthe" en over wiens boek de ge- heele Nederl. Pers unaniem schreef „dat het zeer belangrijk, fijn, diep gevoelig, raak, treffend en op prettige manier geschreven is!" „BALLINGSCHAP" dè nieuwe Pearl S. Buck! Hiermede is al eigenlijk alles gezegd, want deze schrijfster is bekend genoeg door haar „Op eigen grond" en „Oos tenwind-Westenwind". In dit nieuwe boek, dat het „Utrechtsch Dagblad" „de moeite van het lezen waard" en „vaardig geschreven" noemt, ma ken wij kennis met de moeder der auteurin die haar man, den zende ling, naar China volgt, nadat haar familie uit Utrecht is gewandert naar Amerika. En dit leven beschrijft Miss Buck volgens het „Nieuwsblad v. Friesland", „met liefde en toewij ding, pakkend als altijdl" Beide boeken kosten in prachtband ƒ2.90, ing. ƒ2.15 U.M. LITERB0 N.V. - Amsterdam Te verkrijgen in elke goed gesor teerde boekhandel. de versobering, die de gemeenten is afge dwongen, ten deele weer ongedaan zou worden gemaakt Zelfs al had de man zakelijk gelijk, waarover we hier niet schrijven, dan nog zou men uitroepen: Bah! Wót een mentali teit. Politieke haat kan iemand ver bren gen. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1937 Van hot Se regriment veldartillerie komen de dlenstpllohtlg-en. afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paarden- oppaaser of paardenverzorger op 18 Januari ln Deventer, de dienstplichtigen, afkomstig van tfdeeling der 4e artiUerlebrigade. dile paar denoppasser of iet bestemd waren op 8 Maart in Utrecht, de ifkomstlg van de onbert n Amersfoort, en de ove dienstplichtigen op 13 Sept. fn Amewfoort Van lichting 1933 van het 5e reg. veldart. Is Utrecht de opkomstplaats voor de dienstplich tigen, afkomstig van de trelnafd. der 4e artil leriebrigade en wel op 1 Sept. voor 1/3 gedeel te en op 20 Sept. voor de anderen. Het verbin dingspersoneel meldt zich op 13 Sept. In Amers foort. terwijl aldaar eveneens de overige dienstplichtigen komen in twee groepen, rasp. op 23 Augustus en 13 September. Zesde regiment Ten aenaien van lichting 1931 van het 8e regiment veldartillerie is het vol gende bepaald: op 3 Mel ln Den Haag de dienst plichtigen, afkomstig van de cavalerie die be stemd waren voor paardenoppasser of paarden- verzorger, op 24 Juni ln Den Haag de dienst plichtigen, afkomstig van de trelnafd. der le art.brigade, die niet bestemd waren voor paar- denoppaseT of paardenverzorger, op 11 Oct. 'n Leiden de dienstplichtigen, afkomstig van de onbereden art., de overige dienstplichtigen komen allen Ij. Leiden en wel de beredenen op 9 Sept. en de onberedenen In 3 groepen, resn. op 6 SepL, 9 Se.pt en 11 Oct., voor de Israëlie ten geldt als opkomstdatum 18 Mei. Van lichting 1933 van het 6e reg. veldart. komen de dienstplichtigen, afkomstig van de trelnafd. der le art.brigade in Den Haag. een deel op 24 Juni en de anderen op 19 Aug.. in Lelden komen van de bereden dienstplichtigen op 18 Mei 1/4 gedeelte, op 8 Juni 1/2 en op 29 Nov. 1/4 gedeelte en van de onberedenen op 18 Mei 1/8, op 8 Juni 1/2, op 9 Sept. 1/4 en op 29 November 1/8 gedeedte. Zevende regiment Wat het 7e regiment veldartillerie betreft, komen van de lichting 1931 op 18 Mei ln Den HaAg de dienstplichtigen, afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paar- denoppaaser of verzorger, op 9 Sept. de dienst plichtigen. afkomstig van de voormalige treln afd., die niet bestemd waren voor paarden oppasser of paardenverzorger, op 9 SepL in Ber gen op Zoom de dienstplichtigen, afkomstig van de onbereden art., van de overige dienst plichtigen komen op 31 Mei ln Bergen op Zoom de onberedenen, afkomstig van de le en 2e schoolbatt., op 12 Juli in Breda de bereden korporaals, de seiners, de telefonisten en 3/4 de bereden soldaten en op 9 Aug. In Bergen op Zoom 1/4 van de bereden soldaten, alsmede de onberedenen, afkomstig van de 3e school- batterU- Van 1933 van het 7e reg. veldart. komen ln Den Haag de dienstplichtigen, afkomstig van de voormalige treilnafd. der 3e art.brigade en wel In 3 groepen, resp. op 9 Sept. 14 Oct. en 1 Nov., de overige dienstplichtigen vangen hun oefeningen als volgt aan: op 12 Juli ln Breda 1/2 van de btreden korporaals en verder de onbereden dienstplichtigen, afkomstig van de le en 2e schoolbaterij. de bijkoks, hoefsmeden, smeden-bankwerker, zadelmaker en rijwielher stellers, op 9 Aug. In Bergen op Zoom 1/4 der bereden soldaten en 3/4 der seiners en telefo nisten, op 6 Sept ln Bergen op Zoom de onbe redenen, afkomstig van de 3e schoolbatt en op 9 SepL ln Bergen op Zoom 1/2 der bereden korporaals, 3/4 der bereden soldaten en 1/4 der seiners en telefonisten. Achtste regiment de dienstplichtigen, afkomstig cavalerie, die bestemd waren voor paarden- oppaser of paardenverzorger on op 30 Maart ir Utrecht de dienstplichtigen, afkomstig van de voormalige trelnafd. der 2e artbrlgade. die paardenverzorger In Ede komt op 7 Juni 2/3 en op 5 Juli 1/3 van het personeel, afkomstig van de onber. art. en op 7 Juni het verbindings personeel. Ook de overige dienstplichtigen ko men ln Ede en wel op 7 Juni de beredenen af komstig van de le en 2e schoolbatt., 1/2 van de beredenen afkomstig van de 3e schoolbatt. en 2/3 van de onberedenen afkomstig van de le en 2e schoolbaterij. op 26 Juli i van de be redenen afkomstig van de 3e schoolbatterü. de onberedenen afkomstig van de Se schoolbatt. en 1/3 van de onberedenen afkomstig van de le en 2e schoolbatterij. Wat ten slotte de lichting 1933 van het 8e reg. veldart. aangaat, hiervoor Is de opkomst regeling als volgt: ln Utrecht komen de dienst plichtigen. afkomstig van te voormalige treln afd. der 2e art brigade en wel op 2 Nov. t/3 en op "22 Nov 2/3 van dit personeel De overige dienstplichtigen gaan allen van het verbindingspersoneel onberede.-in en 1/2 de.' bere 1/3 der onberedenen en op 9 Se-pt. 1/3^ der beredenen en 1/2 dei gen op 1 Juni de onberedeni "enen afkomstig van de i- de beredenen en 1/3 van de onbere enen, Gemengd Nieuws DE ROOFMOORD TE OPENDE Behandeling voor de Groningsche Rechtbank Zware straffen geëischt Twee jongemannen stonden gister in de verdachtenbank van de Groningsche rechtbank. Twee broers, Rinze en Dirk W. te Groningen, 27 en 24 jaar oud, aan wie ten laste wordt gelegd: moord, subs, doodslag, subs, diefstal met ge weldpleging op den 72-jarigen Reinder Zetsma, in den nacht van 24 op 25 Juli j.l. te Opende (gemeente Grootegast). Naast hen stond nog een derde ver dachte, de 39-jarige P. M. te Opende, wegens uitlokking van of medeplichtig heid aan dit misdrijf. Het eerst stonden de twee broers Wiers- ma terecht, twee pootige kerels, die tus- schen twee veldwachters plaats namen op de verdachtenbank. Ondanks het groote aantal getuigen nam het verhoor van de broers niet langer dan een uur in beslag. De getuigen zijn vrijwel alle politie-amb- tenaren, die het onderzoek leidden, of de daders arresteerden. Dr. S. van Mesdag had den jongste ver dachte Dirk onderzocht. Hij is tot de con clusie gekomen, dat deze jongeman een zwakzinnig individu is, de hem ten laste gelegde feiten kunnen hem niet worden toegerekend. De oudste verdachte, Rinze, vertelde, dat hij in het huis van bewaring te Groningen een tip kreeg van P. M-, dat er bij Zetsma in Opende veel geld was te stelen. Deze M. gaf hem uitvoerige inlich tingen en gegevens. De officier van justitie, mr. Meindersma. na het getuigenverhoor requisitoir nemend, geloofde, dat de verdachten wel hebben ge handeld met het doel te dooden, maar niet in den zin der wet, met voorbedachte rade. De officier had ten aanzien van den ver dachte Dirk den indruk gekregen, dat het rapport van dr. van Mesdag geaccepteerd kon worden voor zoover dat betrekking heeft op de gebrekkige ontwikkeling van de geestvermogens van Dirk. Hij kon even wel niet gelooven, dat deze verdachte tij dens den overval geestelijk gestoord was, hetgeen moge blijken uit het belangrijke aandeel, dat hij in den overval had gehad. Wel was spr. van oordeel, dat de invloed van den geestelijk normalen Rinze op den geestelijk abnormalen Dirk, niet verwaar loosd moet worden bij het bepalen van.de strafmaat. Voor den verdachte R., dio volledig verantwoordelijk gesteld moet worden voor zijn daden, vroeg spr. ten slotte, op grond van art. 218 Wetb. v. Strafr., twintig Jaar gevangenisstraf en voor verd. Dirk, die verminderd toe rekeningsvatbaar is, twaalf Jaar gevangeenisstraf, met ter be schikkingstelling van de regeering. Na de pauze werd behandeld de zaak met P. M„ die het hem ten laste gelegde h&ra- uekkig bleef ontkennen. De officier van justitie meende, dat uit het getuigenverhoor wel was komen vast te staan, dat M. een en ander heeft uitge lokt. Spreker vroeg acht jaar gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. EEN BRUTALE OVERVAL Gemaskerde indringer dringt woning binnen Op zeer brutale wijze heeft te 's-G r a- venzande een overval plaat, gehad in de woning van den tuinder C. van Geest aan de Lange Stukken. Toen de huishoudster van den tuinder zich des avonds omstreeks half zeven in de keuken bevond, trad plotseling een man bin nen, die een roode doek voor een deel van zijn gelaat had gebonden, en een groot breekijzer in zijn handen had. Op het zien van den indringer, riep de vrouw om hulp, waarna de 66- jarige van Geest kwam toegesneld. De indringer had zich in.usschen naar de huiskamer begeven, waar van Geest hem vastgreep. Met het breekijzer sloeg de onverlaat den man echter zoodanig op zijn handen, dat hy moest loslaten, van welke gelegenheid de in dringer gebruik maakte om te ont vluchten. De huishoudster had intusschen iemand die aan de andere zijde van den weg woont, ge waarschuwd, die de politie van een en ander in kennis stelde. Hoewel dadelijk een uitge breid onderzoek plaats had, kon men den indringer niet aanhouden. De tuinder van Geest werd niet ernstig verwond. Waar in den laatsten tijd meer pogingen tot inbraak zijn gedaan in 's-Gravenzande, wordt met dezen overval verband gezocht. Auto te water geraakt Goed afgeloopen Vannacht is op de Weesperzijde te Am sterdam een auto-ongeluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgeloopen. De bestuurder van een vrachtauto die uit Diemen kwam en Ln de richting van de stad reed, zag van de tegenovergestelde zijde een personenauto aankomen, die vrijwel zigzag over den weg reed. Tot zijn groote schrik reed de wagen plotseling van den hoogen dijk af,sloeg over den kop en kwam in een smalle sloot naast den weg terecht Gelukkig had de bestuur der niet den anderen kant gekozen, dan zou hij in de breede Keulsche Vaart terecht zijn gekomen. De chauffeur stopte onmiddellijk en rende den dijk af en wist den bestifurder van de personenauto uit het voertuig te trekken, dat half onder water lag. Da man was zeer van streek en ging onmiddellijk op weg naar Amsterdam. De politie, de brandweer en een wagen van den G.G. en G.D. waren spoedig ter plaatse aanwezig, daar vermoed werd, dat zich nog iemand in het verongelukte vehikel bevond. Dit bleek echter niet het geval te zijn, zoodat een kwartier later zoowel de brandweer als de G.G. en G.D. weer inrukten. schoolbatt, 1/2 der beredenen, afkomstig van de Se school batt.. op 26 Juli 1/3 der onberedenen. afkom stig van de le en 2 schoolbatt., op 12 Aug. en op 9 Sept. telkens 1/5 van de beredenen, al- ekmatlg van de le ein 2e schoolbatterij. Hoogste stand te Toulouse 767.4. Laagste stand te Kinn 727.0. Stand vanmorgen half twaalf 757.8. VERWACHTING Stormachtige tot krachtige later afnemen de Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regen of hagel buien, aanvankelijk kouder. ALGEMEEN WEEROVERZ1CHT THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 10.0 C. 6 DECEMBER Zonsopgang 7,54 uur, zonsondergang 3,47 uur Maan op nam. uur, onder vm. 11,55 ui Laatste Kwartier 6.40 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN DICHTEN OP HEBBEN 5 DECEMBER Van 's avonds 4,17 uur tot 's morgens 7,26 uur De nieuwe depressie werkt snel dieper en vertoont heden een kern onder 727 mm. bij de Noonsche kust, waarachter de baromeier nog sneller stijgt, zoodat over Schotland een zware Noordwester storm waait en ver der op de Britsche eilanden de lucht op klaart met enkele buien. Frankrijk heeft eenige zonneschijn in het Zuidoosten, maar overigens bedekte lucht met regen en stormachtige wind aan het Kanaal. In Duitsohland breidt de lichte vorst uit het Oosten zich tot nabij Berlijn uit. In het Noordwesten valt regen bij krachtige Zuid esten wind. In Zuid-Scandinavië valt overal regen of sneeuw. De vorst in Zweden nam af. Aan de Noorsche kust waait een Zuider storm. Ofschoon hier te lande de wind weer tot Noordwest zal ruimen zal de kracht waar schijnlijk minder zijn dan vorige maal, om dat de kern der depressie meer Oostwaarts trekt. Verder is tijdelijke opklaring met regen en hagelbuien te verwachten. X-Y-Z DER MUZIEK Behandelt: Leven en werk der componisten, muzicKlnstr., vreemde woorden, etc. Kortom een voortreffelijke muzlekencyclopaedle, 340 PaST.» 100 111. en 4-kleuren reproducties. 'Een prachtig Standaardwerk n qc Spotgoedkoop O Geldverdienen door flauwvallen Een handig oplichter Een handig oplichter blijkt in den laatsten tijd in verschillende plaatsen het „flauw vallen" als beroep uit te oefenen en vindt daarin een aardige „broodwinning". De man opereerde deeer dagen in 's-Gra- venzande, waar hij midden in de Zee straat neerviel en na de „flauwte" klaagde over honger en dat hij geen geld had om de kosten van zijn logement te betalen. Vrien delijke omstanders brachten geld bijeen, waarna de man naar Den Haag vertrok. De politie vernam nu evenwel, dat ook te Hoek van Holland deze man was flauw gevallen en daarna dezelfde narigheid had verteld, hetgeen hem f 5 had opgebracht en dat hij enkele dagen later te Poeldijk opnieuw een flauwte en geld had gekregen. Tegen dezen beroeps-flauwvaller wordt nu gewaarschuwd. De politie tracht hem op te sporen. LICHAMELIJKE OEFENING De C.N.V.B.-competitie Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 5 December District Rotterdam. Klasse I: Unicum 1— PVV 1; Pro Patrla 1—ZW 1; DW 1—Olympls 1: Oranje Wit 1—HBS 1; Steeds Hooger 1— Zwart Wit 1 Klasse II: WS 1—TOG 1 Stormvogels 1KDO 1; Centrum 1Groen Wil 1 Klasse III: Rüsoord 1HSM 1; Con dors 1SH 1; DOTO 1—Zwaluwen 1; DOS 1— VVO 1: ASW 1—BCO 1 Res. Klasse I Oranje Wit 2—HBS 2; Zwaluwen 2—Centrum 2: PW 2—Unicum 2 Res. Klasse II Zwart Wit 2—Steeds Hooger 2; Unicum 3- Zwerver 2; WO 2—DW 2; WIA 2—WS 2 Res. Klasse III: ABS—Unicum 4; Trekv. —DOS 3: HBS 3—Condors 2; TOG 2—Jodan Boys Rjs. Klasse IV: ZW 2—DOTO 2; BCO 2—PW 8. I: GERO SV 1—EDO Afd. Tvrente-Oost. Kl uliana 2: Sparta 4—Ach Sparta bAchilles a; Sport-lust aSparta a. Afd. Apeldoorn. Klasse II: DETO 2SSS 1: OW 1—Gazelle 2 Klasse IIB: Volhar ding 2—Quick 2; SDO 2—UVS 2. II: Juliana Scholen met den Bijbel te Hillegersberg Uitgifte van 100.000. obligaties tegen 100 De Rotterdamsche Boazbank deelt mede, dat bij haar kantoren de gele genheid tot inschrijving is opengesteld op de 4Yi obügatie-leening der Ver- eeniging tot stichting en instandhou ding van Scholen met den Bijbel te Hillegersberg groot 100.000.(waar van reeds geplaatst 46.300.in stukken van 1000.500.en 100.tot den koers van 100 Coupons 1 Mei en 1 November van elk jaar. De obligaties van 100.hebben echter jaarcoupons per 1 Mei vervallende. De storting dient te geschieden 2 Januari 1937. Houders van 5H obligaties dezer ver- eeniging van de jaren 1924 en 1930 hebben recht van voorkeur bij deze inschrijving. Dit recht kan worden uitgeoefAd vóór 10 De cember 1936. Aan het prospectus ontleenen wij, in aan sluiting op de advertentie in ons blad van jl Woensdag, de volgende bijzonderheden: Bovengenoemde Vereeniging voert het be heer over drie lagere scholen, drie bewaar scholen en een U.L.O.-school. Het bestuur der Schoolvereeniging Is in 1935, ingevolge machtiging der ledenverga dering, overgegaan tot onderhandsche uitgifte van een leening, groot 100.000.om hier mede geleidelijk af te lossen de loopende obligatieleeningen van 1924, 1928, 1929 1930, resp. rentende 5j^ 5 5 en $Vi en eventueele hypotheken met een te hoog rentetype. Van deze leening werd direct in eigen geving zonder publieke uitgifte geplaatst een bedrag groot 46.300,zoodat na de aflos sing van 1936 resteert 52.700,te plaatsen obligaties. Deze obligaties worden thans, nu een dere verlaging van vaste lasten noodig en mogelijk blijkt, uitgegeven. Het bedrag ad 52.700,moet dienen voor vervroegde aflossing van de 5XA lee ningen 1924 en 1930, die pro resto 8500,— en 33.900,bedragen, van welke obliga ties houders recht van voorkeur hebben bij de inschrijving, en tot gedeeltelijke aflos sing van een 5lA hypothecaire leening groot pro resto 18.000. Het beheer der lagere en U.L.O.-scholen is zoodanig, dat de exploitatiekosten gedekt worden uit de gemeente- en Rijkssubsidies De exploitatiekosten der bewaarscholen zijn aangepast aan de verlaging der gemeen telijke subsidie. Bovendien heeft de ven ging inkomsten uit collecten, contributies der leden en verhuring van woningen en school lokalen tot een bedrag van 1500, De verlaging der vaste lasten door uitgifte van bovengenoemde obligaties zal eveneens tot een besparing van ca. 500,per jaar leiden, waarmede het voordeelig exploitatie- Condor» DOTO DOS BCO WO Centrum Pro Patri* Rijaoord EDO I DESTO I Ge-ro SV I 14-18 14-19 13-20 8-38 18-14 16-18 5-12 Afdcellng Utrecht 5 4 0 1 8 24- 7 1.60 Kl a II: DESTO 2 Blauw Wit 1 Excelsior 2 ODO 2 EDO 2 Gero SV 2 31-10 1.60 23-18 L20 12-26 0.40 7 -36 0.00 4 4 0 0 8 23- 5 2.00 5 4 0 1 8 21-14 1.80 3 1 0 2 2 7 -14 0.67 5 2 0 3 2 12-14 0.80 12-22 0.50 13-26 0.40 5 3 0 2 6 4 10 3 2 saldo kan worden verhoogd. De aflossing zal geschieden door jaarlijk- sche uitloting van 1000,terwijl in de ja- 1942, 1950 en 1953 resp. 21.500,—, 22.000,en 14.500,extra zal worden afgelost uit de alsdan vrijkomende waar borgsommen, De geheele leening zal een looptijd hebben van max. 40 jaar. Versterkte of algeheele aflossing kan "lel vóór 1940 plaatsvinden. R. S. Stokvis en Zonen Je reorganisatievoorstellen goedgekeurd Te Rotterdam werd gister gehouden de tweede buitengewone vergadering van hou ders van cum. pref. aandeelen A in de Handel-Mij. R. S. Stokvis en Zn. Eveneens werd gehouden de tweede buitengewone algemeene vergad-aring van houders van cum. pref. aandeelen B. Beide vergaderin gen waren thans gemachtigd een beslis sing te nemen over de ingediende reorgani satievoorstellen. Na eenige discussie wer den deae met vrijwel algemeene stemmen aangenomen. In de daarna gehouden gecombineerde vergadering van houders van cum. pref. aandeelen A en B en gewone aandeelen van de Handel-Mij R. S. Stokvis en Zonen wer den de reorganisatievoorstellen eveneens aangenomen. De voorzitter van de vergadering, de heer L. Stokvis, dankte voor de medewerking bij de reorganisatie on dervonden. De directie zal er een eer in stellen om aandeelhouders voor de vermindering en verandering van be zit en voor die gebrachte offers schade loos te stellen door do zaak tot nieu we ontwikkeling te brengen. Van Kempen, Begeer en Vos Totaal verlies opgeloopen tot ƒ571.038 (v. J. ƒ464.970) Blijkens het verslag oveir 1935/36 der Kon* Ned. Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos werd de gunstige invloed ondervonden van grootere bedrijvigheid. De bedrijfswinst 6teeg van ƒ53.084 tot ƒ67.984. Door de daling vaa de zilverprijs werd echter een verlies geleden van ƒ31.838 (v. j. winst ƒ7941). Na afschrijvingen van 68.860 (v. J. ƒ96.061) bedroeg het nadeeldg saldo ƒ106.066 (v. j. 119.243). Van die waardevermindering van den gulden verwacht men weinig gunstige gevol gen, eerder is een verlaging van be lastingen noodig. Het totaal verlies is opgeloopen tot 571.036 (v. j. 464.970) Kon. Hollandsche Lloyd In het bijvoegsel! van de „Stcrt." van 3 December worden de statutten opgenomen van de N.V. tot voortzetting van de Kon. Hoil. Lloyd door Wm. Müller en Co. en de K.N.S.M. Er blijkt uit, dat de Vennoot schap te Amsterdam gevestigd is. Het kapitaal bedraagt f 1.000.000, ver* deeld in 1000 aandeelen van f 1000. Hiervan zijn f 400.000 geplaatst en volgestort. In het kapitaal der vennootschap wordt deelgenomen door Wm. H. Müller Co. N.V. voor 300 aandeelen f 1000 en door de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij voor 100 aandeelen h f 1000. Voor de eerste maal wordt tot directie benoemd de oprichtster Wm. H. Müller Co. N.V. en tot leden van den raad van beheer de heeren mr. A. F. Lodeizen te Wassenaar en S. M. D. Valstar te Amster* trlct Rotterdai Trekvogels Res. Klar ASW. 1 12 28- 8 4 9 25-26 1 7 20- 7 3 5 13- 9 3 6 13-17 4 5 7-18 3 3 2-21 1 0 2-3 X 12 2S-12 ONS PREMIEBOEKJE De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe IS» UITVERKOCHT. Nog slechts enkele exemplaren van Mr. PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN en van SAMBO EN J0CK0 voorradig. Bestellingen aan Agenten ot Bezorgers en door inzending van onderstaande Bon ROM Aan N,V' DAGBLAD DE rotterdammer O v7 1^1 Afdeeling Uitgeverij Rotterdam Ondergeteekende verzoekt toezending van ex. PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN ex. SAMBO EN J0CK0 waarvan bedrag in postzegels bijgesloten per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3