Jliruiur jCriitsrijr (Limrnut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMDORFF PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkriic^ar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postairo 58936 abbertrtttieprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22- Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 No. 5952 DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 16e Jaargang GENEVE DOCEERT Het is waarlijk geen wonder, dat de sociaal-democraten in ons land steeds dui delijker te kennen geven, dat zij van het communisme niets moeten hebben en een „volksfront" als in Spanje en Frankrijk ge vormd werd, heelemaal niet wenschen. Immers, de ervaringen in het buitenland opgedaan met deze samenwerking, zijn waarlijk niet bemoedigend. Bij de verkiezingen in Zwitserland, nu drie weken geleden, kregen de sociaal democraten geducht klop en de roode pers in ons land gaf daarvan de even eerlijke als merkwaardige verklaring: men kon het Nicole, den regeeringsleider, niet vergeven, dat hij zoo ver mogelijk naar de communis ten overboog. Nu had men Zondag 1.1. nog een verleng stuk van de verkiezingsstrijd. Er moesten in het kanton Genève zeven leden der kan tonnale regeering gekozen worden. Het stond na de vorige verkiezing reeds vast, dat een socialistische meerderheid in de regeering niet te handhaven zou zijn; maar aldus de roode pers: „De strijd ging than: ten slotte alleen nog over de vraag of het aan de gezamenlijke socialistische partijen gelukken zou althans nog een vertegen woordiger in de regeering te behouden." Het is niet gelukt. De zeven „burgerlijke" candidaten zijn met een flinke meerderheid gekozen; de socialisten zijn uit de Staats raad weggevaagd. Eerst hadden ze de meer derheid. nu bezetten ze geen enkele zetel meer. En Nicole, de regeeringsleider, kreeg de minste stemmen, gevolg van zijn sympa- thiseeren met de communisten. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de roode pers ten onzent, groote, loffelijke ar tikelen schreef over den knappen regee ringsleider Nicole; die tijd is voorbij. Men praat er blijkbaar liefst niet te veel. over; want het blijkt nu wel duidelijk, dat het communisme een staf is, welke de hand doorboort, die er op leunt. Genève doceert; de les is duidelijk. ONZE GEZANT TE" BERLIJN Het valt in Minister de Graeff te prijzen, dat hij met warmte en overtuiging is opge komen voor onzen vertrekkenden gezant te Berlijn. Buiten bespreking kan blijven of de heer Van Limburg Stirum zoo nu en dan een taktische fout gemaakt heeft en misschien nu en dan wat te stug was. Ook Nederlanders klaagden daarover wel eens. Het gaat om de algemeene gedragslijn en 6peciaal in de laatste tijd over de vraag of een gezant van een andere mogendheid zijn eigen opvatting mag hebben over het Natio- paal-Socialisme. Blijkbaar kan men dat in Duitschland maar heel slecht verdragen en ónze nazi's deden hun uiterste best den gezant ver dacht te maken. Daartegen mocht en moet de Minister positie kiezen. Speciaal in het geval, dat de gezant heel beleefd, maa. heel beslist ge weigerd had het p a r t ij f e e s t te Neuren berg bij te wonen. Voor Duitschers, die partij en staat niet uit elkaar kunnen hou den maar vereenzelvigen, moet dat onpret tig zijn; maar wij denken er anders over en daarom mag onze gezant er ook anders .over denken. Trouwens, hij was niet de eenige, die de uitnoodiging voor de Neurenbergsche partij dag niet heeft aangenomen. Nog twintig ,van de 54 diplomaten namen een gelijke houding aan. Onder meer de gezanten van de Vereenigde Staten, Zweden, Noorwegen, België, Frankrijk,Engeland en de nuntius. De gezant bedankte, omdat hij niet ge dwongen wilde worden, redevoeringen aan te hooren, die met onze volksovertuiging in Strijd zijn, Intusschen heeft dit niet belet, dat hem, nu hij zijn post gaat verlaten, de hoogste graad eener Duitsche onderscheiding is ver leend. De Führer heeft de oorkonde persoonlijk onderteekend en er staat in, dat deze onder scheiding gegeven wordt als dank van het Duitsche volk voor de door onzen gezant verrichte arbeid. Daar zit trouwens heelemaal geen tegen stelling in. Men kan het goede zoeken voor het Duitsche volk en toch onsympathiek staan tegenover het Duitsche regiem. Wij gelooven zelfs, dat er zulke Duitschers te vinden zijn; gelijk er ook Nederlanders zijn. die het Duitsche systeem prijzen, doch het voor zich zelf in ons land niet begeeren. Zulke menschen bevorderen een onvriende lijke stemming tegenover Duitschland, 'T PLATFORM DER WERELD Het oordeel dat Minister de Graeff bij het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken over de Volkenbond gaf heeft onze volle instem ming. Zijn beschouwing druischt in tegen de meening, welke radicale beoordeelaars ten beste geven: b.v. de redactie van de Rijkseenheid, die het dilemma stelt: óf Moskou moet uit de Volkenbond, óf Nederland. Zoo mag men de zaak niet stellen. Rus land is niet met ons gedoogen tot de Vol kenbond toegelaten; indien het optreden van Moskou dus teleurstelling wekt en dat doet het dan kan men het ons niet verwijten. Men moet daarom de kwestie anders stellen. Het gaat niet meer om de toelating van Moskou, maar om het heengaan of blij ven van Nederland. Welnu, wat winnen we met weg te loopen uit Genève; wat winnen we voor ons zelf en wat winnen we voor de wereld? Men vergete toch niet, dat er een volken gemeenschap is onafhankelijk van de Vol kenbond. Wij kunnen Rusland niet uit de rij der naties schrappen. En dus hebben iets met dit land van doen. Is het nu geen zaak^van beteekenis, dat er althans zooveel rechtsgelijkheid in de wereld bestaat, dat een groot rijk als Rus land een klein volk als wij zijn. in het Europeesch concert het zwijgen niet kan De vertegenwoordiger van Nederland be hoeft te Genève zijn mond niet te houden; hij mag b.v. Litwinpf van tijd tot tijd her inneren aan de mooie woorden, welke hij gesproken en de schoone beloften, welke hij gedaan heeft. En dan, men vergete toch niet de groote beteekenis van een wereldplatform als Genève is geworden. Het is beter, dat men over oorlogsdreiging in het openbaar spreekt, dan dat de oorlogsvoorbereiding het geheim doorgaat en het eerste schot losdreunt vóór iemand het kan vermoeden. Zelfs al moet men aannemen, dat de op rechtheid vaak geen schuilplaats kan vin den in het Volkenbondspaleis; dan nog is de openbare behandeling van vraagstukken een rem voor doldriftige vredeverstoorders. Het is waar, velen hebben van de Volken bond te hooge verwachtingen gekoesterd en daarom merkte de Minister zeer terecht op: ik heb in Genève willen betoogen, dat de Volkenbond niet verder moet grijpen, dan waartoe hij in staat is. Dat is de juiste houding. De Volkenbond verlaten kan zeer principieel schijnen; hei zou slechts verlies naar alle kanten bren gen. DE BIJBEL OP SCHOOL Er is in onze dagen weer vraag naar Godsdienst en Bijbelonderricht Wij mogen ons daarover verheugen en dienen elke kans te benutten om deze honger te stillen. Maar, met oordeel des onderscheids. Dit geldt vooral voor het vraagstuk: de Bijbel op de openbare school. Sommigen achten dat mogelijk. Liberalen ijveren voor onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis als erplicht leervak. Zij meenen dat het geven van „objectief" godsdienstonderwijs moge lijk is. Maar wij doen hun geen onrecht aan, als we beweren, dat zij van de open bare school een vrijzinnig-protestantsch in stituut willen maken. Daarmee zouden Staatkundig en Her vormd Gereformeerde partijen natuurlijk geen genoegen kunnen nemen. Zij eischen op de openbare school onderwijs, dat de toets van Gods Woord kan doorstaan en de Gereformeerde beginselen uitdraagt. Hoe zulks zonder staatsabsolutisme en mèt onderwijzers, die Gods Woord verwer pen, mogelijk zou zijn, hebben zij ons nog nimmer duidelijk gemaakt. En dit is toch niet zonder belang, zou men zoo zeggen. Eerstens rijst de vraag: is het geoorloofd de ouders te dwingen hun kinderen onder wijs te doen ontvangen, dat niet met hun overtuiging strookt? Doch stel, dat men over zulke bezwaren heenstapt en het staat kundig mogelijk blijkt men zou immers dictatuur moeten invoeren hoe denkt men over de praktische uitvoerbaarheid? En dat niet alleen in verband met het feit, dat er onderwijzers voor de klas staan, die niet zouden gelooven, wat zij doceeren; maar ook, omdat men het Bijbelonderricht op deze wijze tot een koud leervak maakt zonder wijding. Dit laat de Bijbel niet toe. Tegen het Woord Gods moet men ja of neen zeg gen; het grijpt altijd de consciëntie aan, hetzij vermurwend, hetzij versteenend: ter- tium non datur; het is van tweeën één. Ieder Christen zou van harte wenschen, it de Bijbel in elke school de eereplaats innam en door geloovige onderwijzers bid dend ondenvezen werd. Maar wie dergelijke illusies koestert, bedriegt zich zelf. De werkelijkheid is anders. Laat ons dankbaar zijn, dèt de mogelijk heid bestaat om overal scholen met de Bijbel te bouwen. Niets staat vrijzinnig- godsdienstigen in de weg om op hun school Bijbelonderricht te doen geven naar hun overtuiging. Doch niemand vordere van an deren genoegen te nemen met een school van zijn snit, met een Bijbel naar eigen op vatting. Zoo'n Bijbel bestaat niet; zoo'n school wenschen wij niet terug. Het Kamerlid P. Wielinga Kon de zittingen niet bijwonen De heer P. Wi e 1 i n g a, lid der Tweede Kamer te Utrecht heelt wegens ongesteld heid sedert 25 Nov. jl. de zittingen der Tweede Kamer niet kunnen bijwonen. Hij is thans herstellende. Wel moet hij nog het bed houden, en zal hij eenige tijd rust moe ten nemen, maar gehoopt mag worden, dat hij binnen niet te lange tijd zijn werk zal kunnen hervatten; MOOIE OPDRACHT IN DEN SCHEEPSBOUW H.A.L. bestelt een vracht en passagiersschip Bouw bij P. Smit Jr. De Nederlandsche Scheepsbouw heeft wederom een prachtige opdracht gekregen. Thans is de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam de gelukkige. Van de Hol landAmerika-Lijn heeft zij opdracht gekregen tot den bouw van een vracht en passagiersschip van meer dan 9000 ton. Het schip zal worden ingericht voor het vervoer van stukgoed, eet bare oliën en een beperkte hoeveel heid koellading. Voorts krijgt het accomodatie voor ongeveer honderd passagiers. De huidige vrachtschepen vervoeren ten hoogste dertig passa giers. Toen enkele weken geleden de Kon. Shell een groote bestelling bij de Neder landsche scheepsbouwwerven bestelde, was het reeds opgevallen, dat P. Smit Jr. niet behoorde tot de uitverkorenen, die een deel van de opdracht ontvingen. Thans blijkt, wat de reden daarvan was. Zij had nog iets in het verschiet, n.l. de opdracht van de H.A.L. Het betreft hier een schip van ongeveer 9200 ton draagvermogen. De voor naamste afmetingen van het schip zullen zijn: lengte over alles circa 500 voet, lengte tusschen de loodlijnen 475 voet. Breedte op spanten 64 voet, holte tot hoofddek 40 voet De voorstuwingsinstallaie omvat twee enkelwerkende tweetakt Bürmeister Wain-motoren, waarmede het schip een economische snelheid van zestien mijl zou ontwikkelen (de Veendam en de Volendam „halen" 15 mijl). Deze motoren zullen onder licentie van Bürmeister Wain eveneens door de werf van P. Smit Jr. in haar eigen werkplaatsen worden vervaardigd. Het is duidelijk, dat deze opdracht weer meerdere werkgelegenheid zal scheppen. De naam van het nieuwe schip is nog niet vastgesteld. Het schijnt wel zeker te zijn, dat het schip in de winterdienst zal worden gebruikt omdat dan de „Dam"-booten (Statendam etc.) de jaarlijksche cruises maken naar West-Indië en de Middcllaryl- sche Zee. Naar verluidt zal de inrichting van dA passagiersverblijven zeer modern zijn- STIJGENDE ONTVANGSTEN IN NED. INDIE Over tien maanden een voordeelig verschil van f 16 millioen BATAVIA, 2 Dec. (Aneta). De landsmiddelen hebben in de maand October j.l. 36.800.000 opgebracht tegen 31.800.000 in de maand Oct 1935. De totale opbrengst van de landsmiddelen over de periode Jan. tot OcL 1936 bedraagt 326.000.000.— tegen 310.100.000 in dezelfde periode van 1935. De toeneming is vooral een gevolg van bijzondere inkomsten uit de petroleumnijverheid, hoogere op brengst der Banka-tinwinning, ven nootschap- en loonbelasting en van het uitvoerrecht op rubber. Restauratie Stadhuiscarillon te Leeuwarden De Nederlandsche Carillonfabriek der firma Van Bergen te Heiligerlee (Gr.) heeft van het gemeentebestuur van L e e u- arden opdracht gekregen het carillon m het stadhuis geheel te restaureeren en bespeelbaar te maken. Het ligt in de be doeling, dat de eerste bespeling ter gelegen heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana zal plaats vinden. De derde collecte-actie Anderhalve ton Is voor 1937 noodig Het bestuur van de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor prac- tisch Christendom, heeft verleden week ver gaderd met de Financieele Advies-Commissie over de plannen voor 1937, met betrekkking tot de voortzetting van de negen werkkam pen en de instandhouding van één of meer Internaten voor de opleiding .van meisjes tot huishoudelijke beroepen. Deze Commissie keurde het ontworpen plan om 150.000 in te zamelen goed. Uit dit bedrag cal ook een gedeelte ge reserveerd worden voor het plaatselijk werk en den arbeid welke door Vrouweoi- Crisis-zorg werd aangevangen. Op Woensdag 16 December a.s. zal Ket Algemeen Bestuur der Centrale samenko men om deze plannen goed te keuren. Tot deze bijeenkomst zullen ook de leden van het Comité van Bijstand, van de Finan cieele Advies-Commissie en Vrouwen-Crisis- Zorg worden uitgenoodigd. De vergadering vindt plaats in Hotel Pays Bas te Utrecht vangt aan om 2.30 uur. AANVARING Het Duitsche s.s. „Portia", op weg van Am sterdam naar Hamburg, is in het Binnentoe- leidingskanaal nabij de middensluis te IJ hi u i d e n met d« sleepboot „Johanna 2" in botsing gekomen. De sleepboot, bekwam lichte schade. Beide schepen hebben de reis voortgezet, dtaÜls E/VL (f^tajWUUVïts De Stadt-Schanke Lcidscheplelo 5-9 TeL 33072 Amaterdam DINER I DINER I DINER 6 B-a- 75 c. I 1— I 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE, LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. NEDERLANDSCHE VEREEN. VOOR GRIENDCULTUUR Nieuwe organisatie met groote perspectieven Sedert eenigen tijd werkt te Utrecht ondergebracht in een forsch gebouw aan de Catharijnenkade een nieuwe organisatie onder den naam: „Algemeene vereeniging voor griendcultuur in Nederland". De ver eeniging staat onder leiding van den heer A. ,T. de Goeij uit Montfoort en de ministe- rieele benoeming van deze tot (voorzitter kwam dezer dagen af De griendcultuur. die duizenden werk gaf. is een der onderafdeelingen van onzen land bouw. die wel het zwaarste door de crbös getroffen zijn. De eerste reactie der regeering op vele aanvragen om steun was de Akkerbouw- centrale, waarin een commissie sDeciaal be last werd met de zorg voor griend en riet. Sedert Sept. 1935 wordt gewerkt aan de totstandkoming van een algemeene vereeni ging voor griendcultuur. De Vereeniging heeft tot doel de belangen an de griendcultuur in den ruimsten zin te behartigen. De middelen, die haar daartoe ten dienste staan en die geleidelijk zullen worden aangewend, zijn o.m.: voorlichting van de leden ter verbetering van de griend- teelt. bevorderen van den aanleg van proef velden, verleenen van bemiddeling bij den aankoop van veredeld plantenmateriaal, be vorderen van den afzet der producten, be hartigen van de belangen der leden bij de legeering of bij de regeering ingestelde or ganen betreffende de griendcultuur, uitvos ren van maatregelen, haar door of vamveue de regeering opgedragen, het uitgeven van m vakblad. De Vereeniging telt thans vier afdeelingen: de IJsselstreek. midden-Nederland, de Bies- bosch en Zuid-Nederland. En hoe jong de Vereeniging ook nog is, zij heeft reeds prach tig werk gedaan voor de keuring van doo> goed en plantgoed en voor de regeling van den handel. Waar deze cultuur een natio naal belang beteekent en een enorm werk van sociale beteekenis, kan men haar werk alleen maar met groote vreugde begroeten. Het hoofdbestuur bestaat uit de heereiv A. J. de Goeij, Montfoort, voorzitter; S Tromp, Utr.weg 315, Groenekan, secretaris; Dr. ir. C. K. van Daalen, Bilthoven, advisee- rend lid; R. G. A. Z. baron van Haersolte, Zwolle; J. Jansens, burgemeester van Schijn- del; C. H. Bogers, Werkendam,; L. A. Over- water, Strijensas. .Comité van waakzaamheid" Mr. J. J. S c h o k k i n g te Wassenaar, zoon van oud-minister Schokking, heeft zich als lid van het bekende comité van waak zaamheid van intellectueelen tegen de N.S.B. tfjraggetrokken en is teruggekomen op zijn aanvankelijk voornemen om een bro chure voor dit comité te schrijven. DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING Bezuinigingsvoorstellen van B. en W. aangenomen (Van onzen Haagschen redacteur) Op denzelfden tegrootingsdag na 17 ver gaderingen is de Haagsche gemeentebegroo- ting voor 1937 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. B. en W. hebben hun bezuinigingsvoorstel len ongewijzigd aanger. >men gezien. Ook de bezuiniging op het voorbereidend onderwijs. Die ging er met 27 tegen 15 stemmen door. Het was een ongedacht groote meerderheid, welke verkregen werd doordat Nat. Herstel t^. slotte „met een bloedend hart" voor stemde en de beide soc.-dem. wethouders bij dit en ook bij alle andere bezuinigingsvoor stellen trouw bleven aan de voorstellen van het college. Dit feit verdient de aandacht. Er ligt een grooter besef van verantwoor delijkheid in besloten dan in het verleden wel eens getoond is. Wethouder Vrijenhoek heeft in een, mede namens zijn collega Buurman afgelegde, ver klaring duidelijk doen uitkomen, waaraan deze meer loyale gedragslijn is toe te schrij ven. Hooger gezag heeft nl. het oog gericht op het dure bewaarschoolonderwijs in de Resi dentie en er is een groote mate van waar schijnlijkheid, dat bij fceoordeeling van de wijze, waarop de begrooting sluitend is ge maakt, Gedeputeerden een woordje zouden gaan meespreken, indien de Raad in onvol doende mate van zijn bezuinigingsstreven zou doen blijken en zelfs het College van B. en W. op dit belangrijk punt verdeeldheid te zien zou hebben gegeven. Gevaar werd dan geducht voor het gemeentelijk bewaarschool- onderwijs. Men denke aan de motie-de Jong. Zoo zijn B. en W. aan hun groote meerder heid gekomen ej zoo kon de soc.-dem. frac tie zich permitteeren tegen te stemmen. Er dreigde geen déraillement meer. Fra-i is de situatie allerminst, dat soc.- dem. wethouders meer verantwoordelijk heidsbesef toonen dan hun vrienden in den Raad. De heer Westerman heeft dit zeer te recht even gesignaleerd, wil men gebrand merkt. De goedkeuring der begrooting volgde zon der hoofdelijke stemming, nadat een tweetal verklaringen waren afgelegd. Die van Nat. Herstel heeft zeer betrekkelijke waarde, om dat deze fractie wel praat over bezuiniging, maar zelf geen enkele positieve bezuiniging vermag aan te wijzen en herhaaldelijk tegen voorgestelde bezuinigingen zich verzet en die ook wel heeft verijdeld. In de verklaring van Mr. de Vries beluis terden we de vermaning: we willen U in wat ge deedt niet bemoeilijken, maar met erken ning van wat geschied is, achten we het noo dig, dat met nog meer ernst wordt gezocht naar bezuinigingen, welke, zonder dat nog vitale belangen vorden geschaad, het ge meentelijk budget kunnen ontlasten en de burgerij voor zwaardere druk behoeden. VEER KOP VAN 'T LAND Toegangsweg weer bruikbaar Voor wagens tot vijf ton Do toegangsweg aan de Brabantsche wal tot het veer Kop van 't Land (naar het eiland van Dordrecht) die door overstroo ming van de Spieringpolder ernstig was ge havend, is met tijdelijke voorzieningen zoo ver hersteld, dat vanaf gistermiddag weer wagens tot een gewicht van vijf ton kon den passeeren. Belgisch sleepschip gezonken Opvarenden gered In de afgcloopen nacht is op de Wester- schelde, ten oosten van Hansweert, een Bel gisch sleepschip gezonken. Het sleepschip ..Vreedenburgh", schipped L Pauwels, wa3 op weg van de Ruhr naar Gent met 460 ton cokes. Het schip werd getrokken door de sleepboot „Bastiaan". Naar verluidt moet het schip in aanraking gekomen zijn met een uitstaande ankerketting van een voor anker liggende zeeboot. De „Vreedenbrugh" is toen doormidden gebroken en vrijwel onmidde- lijk gezonken. De opvarenden, t.w. de schipl- per, diens vrouw en een kindje van zeven maanden konden zich aan boord van de be geleidende sleepboot in veiligheid stellen. Ter plaatse waar de Vreedenburgh" gezon ken is, staat zeer veei water, zoodat bergen vermoedelijk niet mogelijk zal zijn. De sleep boot „Bastiaan" is te Hansweert binnenge- loopen. H. K. H. PRINSES JULIANA woonde gistermiddag den op het Sparta-terrein te Rotterdam tusschen Sparta en Feijenoord gespeelden voetbalwedstrijd bij ten bate van den bloedtransfusiedienst. De aankomst van. H.K.H. op h*t terrein. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de behande ling van de Bègrooting van Onderwijs voortgezet. Het disconto van de Nederlandsche Bank is thans verlaagd tot 2 pet. Het eeuwfeest van de Zondagsschool is te Amsterdam herdacht. De behandeling van de Nijenrode-zaak door het Amsterdamsche Gerechtshof. De gemeenteraad van Den Haag heeft de begrooting voor 1937 goedgekeurd. Een artikel over de nieuwe brug over de Moerdijk. In Duitschland gaan geruchten van een tot stand gekomen geheim Russisch-. Spaansch verdrag. De niet-inmengingscommissie zal ver moedelijk haar controle op de Spaansche aangelegenheden gaan verscherpen. Naar verluidt zouden er momenteel moeilijkheden bestaan tusschen koning Edward en het Britsche kabinet. Dr. H. NANNING'» KINADRUPPELS (volkomen alcoholvrij) WEKKEN DEN EETLUST OP en maken het gebruik van dure veriterkingsmiddelen in den regel onnoodig. WACHT roode dooi Je flacon. Prijt f 1P.30. F.briek. N V DEN HAAC. (Adn.y MOT-ECHT GRATIS Alle te reinigen artikelen in December toegezonden, worden op verzoek GRATIS MOT-ECHT GEMAAKT! Wij prolongeeren gratis reinigen van een paar handschoenen bij een japon, of hoed bij een heerencostuum voor hen, die dit prefereeren boven mot-echt maken. RESTAURANT TAVERNE O TEAROOM 0 's MORGENS UW ikOPJE KOFFiri 's MIDDAGS UW THé SELECT UW APéRITIF ZééR VERZORGD LUNCH EN DINER SOIGNé I DES PLATS RECOMMANDéS I Doodelijk ongeval Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Geldermalsen nabij het station een doodelijk ongeval gebeurd. De 50- jarige B. Steenis is bij het kolenzoeken langs de goederenwagens onder een rangeerenden trein gekomen. Zijn been werd afgereden. In zorgwekkenden toe stand is de man naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij na aan komst is overleden. S. was niet geheel normaal en zocht altijd kolen bij het station. Hij was een bekend straattype te Geldermalsen. GOEDEREN ONTVREEMD Door de centrale recherche is te Utrecht een 45-jarige kleermaker aangehouden, die ^.a. te Amsterdam aan verschillende dressen goederen heeft opgehaald, voor gevende, dat hij van een stoomwasscherij kwam. De goederen kwamen nooh gewasschen, noch ongewasschen ooit bij hun eigenaar terug. De kleermaker verkocht ze en heeft op deze wijze een groot aantal hoofdstede- lmgen op ernstige wijze benadeeld. „HUIZE OKKENBROEK" POST BATHMEN (O TeL Heeten 11. Heerlijk rustoord .In ongerepte natuur. Hel en Dennen. Alle moderne comforts. Prima reierenties van H.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECTUS (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1