Hoe moet verwoesting van Madrid worden vermeden? Prins Bernhard doet examen lOx DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 EERSTE BT AD PAG. 2 Buitenland HET JAPANSCH- DUITSCHE ACCOORD Het accoord, dat tussohen Tokio en Ber lijn is tot stand gekomen, is volgens officiee- le toelichtingen niet gericht tegen de Unie der Socialistische Sovjetrepublieken, waar mede zoowel Duitschland als Japan tot op heden regelmatige betrekkingen onderhou den, doch tegen de Komintern, de communis tische internationale, wier streven het is, de wereld te revolutionneeren. De overeenkomst zou derhalve van zuiver defensieven aard zijn, en alles uitsluiten, wat op een bedrei ging van Moskou zou kunnen gelijken. In- tusschen is het niet goe>d duidelijk, wat de voordeelen van zulk een gemecnsehappelij- ken afkeer van bolsjewistische propaganda nu wel kunnen zijn. Men zou zoo zeggen, tot nogtoe zijn zoowel Duitschland als Japan er op uitnemendo manier in geslaagd, alle ■uitheejnsche politieke propaganda den kop in te drukken, waartoe zij door hun straffe ibinnenlandsch regiem wellicht beier in staat worden gesteld dan landen, waar de vrijheid der persoonlijkheid méér pleegt te worden ontzien. Uit deze holheid van den officieelen verdragsinhoud valt het mede te verklaren, dat de wereldpers naar allerlei andere poli tieke motieven zoekt, welke Duitschlands samengaan met het befaamde „gele gevaar" van Keizer Wilhelm II op een meer bevre digende wijze zouden kunnen verklaren. In bepaalde kringen wijst men erop, dat Kom intern en Moskou nimmer geheel te schei den zijn geweest; dit is ook telkens opnieuw aan den dag getreden, als deze instantie door lawaaierige moties en dergelijke nieuwe teekenen van leven gaf. Zou, waar de ge meenschappelijke vijand van Berlijn en Tokio zich zoo met de officieele Russische regeering vereenzelvigt, het ondenkbaar zijn, dat de samenwerking niet tot politio- neele afweermaatregelen beperkt blijft? Met andere woorden, men vermoedt Duitsch Japansche militaire afspraken tot het in bedwang houden der roode legers, waarbij vermoedelijk Tsjecho-Slowakije en het Noor den van China de tusschen de grootmachten saamgeknelde, rampzalige buren zouden worden. Wat de economische aspecten der Japansch Duitsche vriendschap aanbelangt, wij we zen er reeds dezer dagen op, dat een goede ren- en arbeidsruil tussohen de beide volke ren geenszins tot het onmogelijke zou be- hooren. Japan is bezig, zelfs ten koste van zijn budgetair evenwicht, zijn defensiekrach ten tot het uiterste op te voeren. Omstreeks vijftig procent van zijn begrooting wordt aan deze doeleinden ten koste gelegd. Echter heeft men er het besef, wat de uitrusting der luchtmacht betreft en de motorisatie van het leger nog verre van up to date te wezen. De geperfectionneerde Duitsche industrie zou hier een waardevolle hulp kunnen ver- lcenen, in ruil waarvoor Japan Duitschland Voor een deel in zijn behoefte aan vetten zou kunnen voorzien. Mandsjoekwo, het is be kend, beschikt over rijke oogsten van soja- boonen, welke in dit opzicht een uitnemende grondstof vormen. Nog een ander gerucht is bezig de ronde ie doen; een Engelsch blad heeft het in het leven geroepen. Tusschen de beide verdrags partijen zou eveneens een, natuurlijk ge heime, overeenkomst getroffen zijn wat be treft het koloniale vraagstuk. Gelijk men zich zal herinneren heeft Japan zich in het begin van den wereldoorlog ge haast, zioh in het bezit van de Duitsche koloniën in de Stille Oceaan te stellen. De Volkenbond heeft de betreffende eilanden later officieel aan Nippon als mandaats- gebied toegewezen, hetgeen practisch hierop neerkomt, dat Tokio ze nimmer meer uit handen zal geven. Duitschland zou zich daarbij thans heben neergelegd, doch in ruil daarvoor zou men het eens geworden zijn over een verdeeling der invloedssferen in de gebieden, waar Nederland den scepter zwaait. Met andere woorden, men zou het in principe er over eens zijn geworden, hoe Nederlandsch-Indië, zoodra daartoe de gele genheid zich mocht voordoen, ten eigen bate in stukken te snijden. Het is duidelijk dat men hier met een bericht van sensatio- neelen aard te doen heeft, dat niet op con troleerbare werkelijkheid is gebaseerd. In China heeft de Duitsch-Japansche toe nadering, wellicht nog meer dan in Groot- Brittannië, een gevoel van onbehaaglijkheid veroorzaakt. De Japansche aandrang tot het vormen van een anti-Russisch front was den laasten tijd reeds zeer sterk; China heeft zich steeds daartegen verzet Het vreest dat deze tendenzen in de politiek van Tokio nog in meerdere mate naar voren zullen komen, zoodat aan den een en kant dreigt een verslechtering van de verhouding tot Japan, een relatie die toch al niet veel van dien aard meer hebben kan, anderzijds de openlijke vijandigheid met Rusland, welk land zich niet zonder krach tige verzetspogingen aan een anti-communis tische liga zal wensohen uit te leveren! Horthy's verblijf te Rome Een grootsche militaire parade De Hongaarsche rijksregent, admiraal Horthy, die momenteel te Rome vertoeft, 'heeft zich gistermorgen naar het Pantheon begeven, om aldaar een krans te leggen op de graven van de Italiaansche koningen .Voor de kerk waren troepen geschaard. Van het Pantheon begaf Horthy zich naar 'de Piazza Venezia, onderweg luide toegi- juicht door de menigte. Ook hier werd hij met militaire eerbewijzen ontvangen. Lanus een haag van Italiaansche officieren beklom hij de trappen van het aitaar des vaderlands om een krans neer te leggen op het graf .van den onbekenden soldaat. Vervolgens woonde de Hongaarsche gast mot zijn gevolg op de Via dell ïmpero een groote militaire revue te zijner eere bij. waaraan 25.000 mannen in oorlogstenue deel namen. De gouverneur van Rome heeft 's middags in het Kapltool ter eere van admiraal Horthy epn plechtige receptie gehouden. Aanwen waren o.a. de koning en de koningin. J1-h solini en tal van hooge au'oriteiten. Om 4 uur werd admiraal Horthy, i gezelschap van de Hongaarsche minist.v Daranyi en de K a n ga door Mussolir. ontvangen. Het onderhoud tusschen de staatslieden Öuurdo een uur. De Spaansche burgeroorlog Een derde deel der bevolking reeds vertrokken Stoutmoedige roode tankaanval Uit Spanje ontvangen telegrammen melden, dat ofschoon zich geen enkele belangrijke wijziging heeft voorgedaan in den toestand te Madrid, de wijk van den Calle de Valle Hermoso in het Westen van de hoofdstad, zoo zwaar ge bombardeerd is door de nationale ar tillerie, dat zij geheel is verlaten. De noodtoestand zou voor de burger bevolking toenemen. Een derde deel van de non-combat tanten zou thans uit de stad zijn ver trokken. Een speciale correspondent van Reutor, die zich bij de witte troepen in het Casa de Campo bevindt, maakte melding van een ongewoon waagstuk van de volksfronttroe pen, waarbij twee Russische tanks door de nationalen werden buitgemaakt De tanks kwamen het park binnen door een gat in den muur en werden door de nationale troepen bij vergissing voor hun eigen tanks aangezien. De bemanningen van de beide roode tanks deden niets, om hun tegenstanders uit den droom to helpen en reden zonder vuren recht naar de batterijen, welke voor het nationale hoofdkwartier waren opge steld. Toen zij nog slechts vijftig yards ver wijderd waren, openden zij plotseling het vuur uit kanonnen van 45 mM. en machine geweren. De commandant van de batterijen was stomverbaasd, twee vijandige tanks zöo nabij en midden tusschen de nationale troepen aan te treffen en de Mooren, die zich in hun veilige loopgraven bevonden konden deze aanvankelijk niet verlaten met het oog op het verwoede machine geweervuur. Ten slotte schoot een Moorsche patrouille van de rechterzijde te hulp, goot kannen olie over de tanks en vernielde.i ze met behulp van handgranaten. Plotseling klom een man uit een der tanks, schreeuwend: „Schiet me niet dood, ik ben een Spanjaard, de anderen zijn alle maal Russen." Dit bleek bij nader onderzoek inderdaad het geval to zijn. In de eene tank bevonden Geen Rome-zender voor Degrelle Hert. Italiaansche ministerie voor pers en propaganda spreekt formeel tegen, dat Italiaansche radio-zenders mach tiging zouden hebben gekregen, mede- deelingen van De gr el Ie, den leider der Belgische Resist en, .uit te zenden. Danzig Hitiers Kerstgeschenk? Tijdens een bijeenkomst van employé's bij het Danzigsche tabaksmonopolie zou Albert Forster, de leider der Danzigsche natio- naal-socialisten, hebben verklaard, dat hij de Vrije Stad aan Adolf Hi tier als Kerst geschenk zal aanbieden. Torster hernieuwde voorts zijn bedreiging, alle oppositiepartijen binnenkort te ontbin den. De Nobelprijs-kwestie Duitsch protest te Oslo Von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Duitschen gezant te Oslo telegrafisch op dracht gegeven, uiting te geven aan de „uiterste bevreemding der rijksregeering ten aanzien van het besluit van de Stortings commissie, betreffende de toekenning van den Nobelprijs. Ook al is de Noorsche regeering als zoo danig niet rechtstreeks bij dit besluit betrok ken, betreft het hier toch een besluit van de Noorsche landsvertegenwoordiging. dat een bewuste en beleedigende uitdaging van Duitschland vormt". De gezant heeft opdracht mede te deelen, dat de Duitsche regeering zich moet voorbe houden, alle consequenties te trekken uit dit voorval. De kwestie der Rijnscheepvaart Nieuw Fransch „surtaxe d'entrepot"? Een bijDa even groote opwinding als Duitschlands opzegging der Rijnclausules is ontstaan over het bericht Ln een Parijsch blad, waarin gezegd werd, dat het thans de plicht van Frankrijk is, het transito- verkeer van Antwerpen te lelden over Duinkerken, door middel van een algeheel horstel der „surtaxe d'entrepot", ook voor de Belgische havens, hetgeen de stillegging van het transitoverkeer van bijna alle ver schepingen vanuit Antwerpen over de Rijn haven van Straatsburg ten gevolge zou hebben. Tegelijketljd werd medegedeeld, dat de stagnatie in het vervoer van de Lotharing sche mijnbouwproducten via de Rijnhaven te Straatsburg ni*t aan een passieven tegen stand van Duitschland te wijten is, en dus ook niet in verband te brengen is met het opzeggen der scheepvaartbepalingen van Versailles, doch alleen het gevolg is van de onmogelijkheid der Lotharingsche ertsmtj- nen, om als gevolg van de invoering van de 40-urige werkweek aan de haar gesteld* eischen te voldoen. Overigens gelooft men, dat de weder- invoering van de Duitsche souvereiniteit op de waterwegen niet zoozeer tegen de ieuwe Rijnscheepvaartacte van Straats 'mrg is gericht, als wel tegen het feit. dai «Ie Fransche regeering heeft nagelaten in te gaan op den bepaalden eisch van Duitsch land een regeling tot stand te brengen voor de Elbe- Oder- en Weichselvraagstukken en voor het Klelor-kanaal, j zich vier Russen, in de tweede drie. De wijze, waarop de overval geschiedde, wees erop, dat hij zorgvuldig was beraamd en dat de plannen waren gebaseerd op een nauwkeurige kennis Van de positie der nationale troepen. Het lot der hoofdstad Een hoog nationalistisch militair, wiens naam niet genoemd mag worden, verklaar de aan den vertegenwoordiger van Havas ten aanzien van den toestand rond Madrid, dat de inname van de hoofdstad geen mili tair probleem meer is. „In onze dagen is een vesting, waarbinnen de vijand vasten voet heeft gekregen, verloren. Dit is thans het geval met de hoofdstad. Wij staan even wel voor een gewetensconflict. Wij willen een totale verwoesting van de stad vermij den, want we zijn op de eerste plaats Span jaarden en ook zou de verovering van de stad huis voor huis. teveel kostbaar bloed onzer soldaten eischen. Indien evenwel de verdedigers van Madrid, die weten, dat ,zij verslagen zijn ons dwingen de uiterste middelen te gebruiken, dan zouden wij ons verplicht zien hiertoe over te gaan. In ieder geval zullen wij de stad zooveel mogelijk sparen door gebruik te maken van mobiele colonnes. Alles is gereed, slechts het weer vertraagt nog onze laatste poging." De Britsche vlootbewegingen De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de verloven op de Britsche vloot in de Mid- dellandsche Zee zijn ingetrokken wegens het slechte weer, dat communicatie met de schepen onmogelijk maakte. Naar Havas nog uit Londen meldt, heeft de regeering te Burgos nog steeds niet ge antwoord op de Engelsche vragen betreffen de de afbakening van een neutrale zóne bij Barcelona. In officieele kringen wordt verklaard.dat de Britsche ambassadeur, die op het oogen- blik te Hendaye verblijft, nieuwe pogingen in het werk stelt, om een zoo spoedig mo gelijk antwoord te verkrijgen. Italië en de Balearen De Engelsche bladen melden, dat Italië de Britsche regeering langs diplomatieken weg heeft medegedeeld dat Italië niet voor nemens is, zich te mengen in het statuut van de Balearen. Men acht dit een van de weinige gun stige factoren van den laatsten tijd. De Amerikaansche zeeliedenstaking In de steden van Alaska worden thans de levensmiddelen gerantsoeneerd in verband met de staking der zeelieden. De stakers hebben toestemming gekregen de schepen te bemannen, welke door den Alaska-spoorwcg worden gecharterd voor het vervoer van levensmiddelen. Den stake I's zal ook worden verzocht, de schepen, welke naar Hawai levensmiddelen brengen, te bemannen. Hoewel de leiders van de staking mededec len, dat in de afgeloopen vier dagen zeven scheepvaartmaatschappijen voorstellen heb ben gedaan is nog geen overeenkomst tol stand gekomen. Toen het mailschip „President Roosevelt' de haven van Philadelphia bilnmenvoer -ringen 226 man. waaronder de officieren machinekamer-personeel en radio-tclegrafis ten, in staking. De Nederlandsche kustvaart in Engeland Het Lagerhuis bezorgd voor concurrentie In het Engelsche Lagerhuis heeft een li 1 gisteren vragen gesteld betreffende de Brit sche kustvaart. O.m. vroeg hij of het geen feitwas.dat heel wat concurrentie aan de En gelsche kustvaart werd aangedaan door Nederlandsche schepen, met een beman ning, die lage loonen ontvangt en of geen stappen gedaan moeten worden ter bescher ming van het Britsche bedrijf op grond van zijn waarde in nationale noodtoestanden. Minister R u n c i m a n antwoordde hier op, dat dit misschien wel zoo was. maar dat hij niet over de gevraagde cijfers be schikte. Dit laatste antwoord gaf de minis ter toen hem de vraag gesteld werd, of bij het recente geval, waarin een schipper van een buitenlandsch vaartuig beboet was we gens te zwaar laden, niet aan het licht was gekomen, dat 62 Nederlandsche kustvaar tuigen regelmatig dienst deden op Huil. Levensverzekering Mij. „VI TALIS" NIJMEGEN Burg. van Scbaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES I Hoe hij referendaris werd Radio moest de zenuwen lot rust brengen (Van onzen Duitschen correspondent), „Te samen met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld heb ik mijn examen voor referendaris gedaan. Dat was op den gedenkwaardigen 21en Juni '35, dus nu al weer een goed jaar geleden. Een maand van te voren zijn wij samen hard aan het werk gegaan. Meestal ontmoet ten we elkander in het juridisch stminarie op de Franz Joseph-Platz. Daar gingen we dan stevTg aan het repeteeren, want dat was hard noodig." Zoo lieten wij ons \ertellen door Dr. Hans Joachim von Wietersheim, een studiegenoot van onzen toekomstigen Prins-GemaaL Laag hangt de lucht boven Tempelhof, do wijdsche luchthaven van de Duitscne hoofdstad. De slanke, zilveren gestalte vaa de „Sperwer" verdwijnt in den dichten- nevel, die Berlijn toedekt als een huif var natte watten. Over enkele uren zal Te Roller zijn fiere Douglas neerzetten op het vliegveld Twente, waar H.K.H. Prins >.s Juliana Haar verloofde en H.D.H. Prinses Armgard haar zoon verwachten ,,'s Prinsen bezoek aan Berlijn is ditmaal slechts van zeer korten duur geweest. Om half acht vanochtend arriveerde hij met de Nord-Express uit Parijs aan Bahnhof Zoo Om elf uur werd hij door den Rijkskan selier ontvangen. Om twaalf uur had hij etn noenmaal op het Nederlandsch Gs zar.tschap en thans, om half drie in den middag, zweeft hij reeds hoog in de lucht tusschen Berlijn en Nederland. Het was niet zoo heel eenvoudig om den Prins nog even te treffen, maar het is tenslotte toch gelukt" Een haastige ontmoeting Of Z.D.H. nog iets over zijn Indruk kon uit Parijs en Berlijn verteld had, vroegen wij. „Och, u heeft zelf gezien, dat onze ont moeting al even kort was als heel dit haastige bezoek. Over Parijs vertelde hij alleen maar, dat hij zijn schrijfmachine, v/elke daar achter gebleven was, nu einde lijk had kunnen meenemen naar Neder land." De tijd. dat Prins Bernhard en Hans von Wietersheim elkaar allerlei droge, juris*! sche formules „einpaukten", was er één van beslissende beteekenis in het leven van den jonen Prins. Korten tijd van te voren was zijn vader gestorven. Van zijn verantwoordelijkheid bewust, had hij h°.t moeilijke besluit genomen om zijn studie can de Berlijnsche universiteit op te geven en zich voor te bereiden op het examen van referendaris. Zijn keuze stond vast: Hij zou zich in den handel begeven en een positie zoeken, zoodra hij zijn diploma verworven had. Niettemin was het geen sombere, vo-»r zijn leeftijd tè ernstige jonge man. die zi :h op den eersten dag van den zomer 1935 naar 1 et plechtstatige Berlijnsche „Kammer* gericht" in de Elsholzslrasse begaf. „De dag der beslissing was aangebroken. Reeds vroeg in den morgen kwam Prins Bernhard met zijn Ford 8 V mij afhalen. Gespannen zenuwen „Om er den moed in te houden, had Prins Bernhard zijn radio meegenomen. Wij ha i den het toestel tusschen ons instaan en ho. lukte mij, terwijl do Prins zijn auto lanê.s den Kurfürstendamm liet suizen, ©en of ander buitenlandsch station te krijgen, dat luchtige muziek precies wat we noodig hadden om onze zenuwen eenigszins tot bedaren te brengen, uitzond. „Onderweg kregen we nog een passagier aan boord. Een kennis van Prins Bernhard hield de auto aan en 'oen hij hoorde, wat het „sombere" doel was van onzin vroolijken tocht, verklaarde hij zich da-'<*- lijk bereid om ons als „supporter" te vc gezellen. Het „verhoor" was namelijk openhaar en de „publieke tribune" stond voor iedereen open. „Intusschen had onze vroolijkheid haar natuurlijke grenzen. Een examen is nu een maal geen kinderspel en er hing van een gunstigen uitslag ook voor Prins Bernhard heel veel af. Onze radio raakte meer en rr.eer in vergetelheid, naarmate wij da F.lsholzstrasse naderden. Tenslotte draaide Prins Bernhard met een resoluut gebaar oe knop om en het werd zeer stil in ons Ford je. „Het „zweetkamertje" was in dit geval de groote gehoorzaal van het „Kammer- gericht." Om negen uur precies liet eon bode er ons binnen. Ons werd een tatel aangewezen, waarachter wij zoo ongeveer verdwenen. Tegenover deze tafel stond een veel kleinere en daarachter zat de examen commissie, welke wij met eenigszins g9 mengde gevoelens bekeken, daar de heeren Prof. dr. Sment, Kammergerichtsrat Eckart. Kammergerichtsrat von Kammerer en de onlangs tot professor aan de universiteit van Jena gepromoveerde dr. Johann von Leers den naam hadden van zeer streng te wezen. „Me* „preussische Genaulgkeit" duurden de „verhooren" van precies negen uur tot precies half twaalf en van precies twaalf uur tot precies half twee. Daarna volgde het „requisitoir." Daar herinner ik mij maar één zinsnede van: Wij waren er doorl Het was een heele toespraak, waaruit bleek, dat ook onze kennis de volmaakthu.d nog niet bereikt had. Het was echter niet allemaal kritiek, wat wij te hooren kregen, de examinatoren schenen tevens te hebbm vastgesteld, dat er ook nog wel iets goeds over ons te vertellen viel. Wij verhoovaardig den ons evenwel over 't laatste al even weinig al? wij ons door het eerste lieten ter neer siaan. Wij waren er immers door! I" Toen de intusschen vermaard geworden Ford 8V van Prins Bernhard den terugweg aanvaardde van de Elsholzstrasse naar d9 Duisburgerstrasse 8, waar ook Prins Asch- win, die zijn studie in de Chineesche taaJ en letterkunde voortzette, woonde, moest do radio weer doen wat zij kon om d? blijde stemming van haar eigenaar te ver tolken. Zijn geslaagde referendaris-examen open de voor Prins Bernhard de mogelijkhe'd van een rustige, regelmatige carrière bij de rechtbank. Zijn besluit stond echter vaat: Hij ging in den handel. Er volgde eei vacant ie van eenige weken, welke hij ten deele bij zijn moeder op het slot Reckon walde doorbracht, om daarna met H. D. H. Prinses Armgard naar Nederland te ver trekken. Dit was 's Prinsen eerste kennis making met zijn toekomstig vaderland ■ettlg scheren U kos 30 vlijm- en vlijmscherpe ,BLUE WILDING"-mesjes ad. V/2 ct. U betaalt binnen drie dagen na levering. Omzetbelasting, porti etc. 25 ct. Vader: U ontvangt omgelóAflUk «cherp* mesten éneen prAchtgeschenk voor Uw zoon. Bh bestelling deze annonce opzenden, hetgeen beduidt, dat U met de betalingsvoorwaarden DE SPI0NNAGEPR0CESSEN IN RUSLAND Ingenieur Stickling krijgt gratie! een officieel© Sovjet-Rus sische mededecling heeft de voorzitter van het centraal executief comité het verzoek om begenadiging van den Duitschen onderdaan Stickling in gewilligd en de doodstraf veranderd in een gevangenisstraf van tien jaar. Naar verder uit Moskou gemeld wordt, is behalve de Duitscher Stick ling en twee andere beklaagden in het proces te Novo Sibirsk geen der zes andere veroordeelden begenadigd. Dezen zijn inmiddels reeds gefusileerd. Het bericht in een Engelsch blad, volgens hetwelk de Engelsche ambassadeur te Mos kou ten gunste van Stickling zou hebben ge ïntervenieerd, is niet in overeenstemming met de feiten, meldt Tass. Nieuwe razzia? Volgens bericht uit Moskou begint in de eerste dagen van December een groot proces tegen veertig buitenlanders, die zich in dc Sovjet-Unie ophouden. De Gepoe-commissaris Je sow heeft ver ordend. dat hem binnen drie dagen nauw keurige inlichtingen moeten worden ver strekt nopens den aard der activiteit van alle rijks-Duitschers, die op het oogenhlik in de Sovjet-Unie verblijven. De meerderheid dezer lieden zal vermoe delijk uit Rusland worden uitgewezen. HET DUITSCH-JAPANSCHE VERDRAG AFGEKONDIGD Niet tegen de Sovjets, doch tegen de Komintern gericht Boetticher, de chef van den pers dienst van Von Ribbentrop, heeft op een conferentie voor de buitenlandsche pers te Berlijn mededeelingen gedaan omtrent het Duitsch-Japansche accoord. Dc strijd van het nationaal-socialisme te gen het communisme, zoo zeide hij o. a., is niet nieuw, en gij weet, met hoeveel energie wij hem hebben gevoerd, maar de verschrik kelijke gebeurtenissen in Spanje laten niet toe, dat wij wachten, tot onze pogingen om de publieke opinie der wereld voor te lich ten vrucht dragen. Het geteekende accoord heeft ten doel de Europeesche cultuur en beschaving te red den. Op het zevende congres der derde inter nationale te Moskou zijn omlijnde plannen besproken, die van Spanje een sovjet-repu bliek moesten maken en in andere staten een volksfrontregeering moesten tot stand brengen. De derde internationale heeft alle staten den oorlog verklaard. Toen een der journalisten vroeg, waarom juist von Ribbentrop het accoord had getee- kend, antwoordde Boetticher: „von Ribben trop strijdt als alle Duitschers tegen het bolsjewisme en hij is het, die namens den „Führer" de onderhandelingen met Japan heeft gevoerd". Von Ribbentrop's toelichting Ook de Duitsche ambassadeur in buiten gewonen dienst, Von Ribbentrop, heeft naar aanleiding van het Duitsch- Japansche verdrag aan een vertegenwoor diger van het Duitsche nieuwsbureau een verklaring afgelegd: ..Duitschland en Japan", aldus von Rib bentrop. „zijn niet van zins, het stoken van de communistische ophitsers langer te dul den en zijn thans tot daden overgegaan. De totstandkoming van het door Japan en Duitschland onderteekende ver- BODELSCHWINGH IN DEN BERLIJNSCHEN DOM (Van onzen Duitschen correspondent)..1 Terwijl de kranten vol staan van het feit, dal ergens in den Eifel de burcht „Vogelsang'' plechtig is geopend als het „Haus (les Wis- sens", dat wil zeggen als een centrale op. leidingsschool voor de opvoeders der Duit- sohe jeugd, werden wij langs een omweg gewaar, dat Pastor D. von Bodelschwingh lot besluit van een „Evangelische Week" zou spreken in den Berlijnschen Dom. Bo delschwingh is in onze herinnering blijven voortleven als de eerste Rijksbisschop der Duitsch Evangelische Kerk. Kort na de nationaaï-socialistische our wenteling begon de strijd tussohen-Kerk en Staat en als een der eerste slachtoffers trok Bodelschwingh zich vrijwillig uit zijn hooge kerkelijke functie terug, om Juni 1,933 opgevolgd te worden door Rijksbisschop Muller, die inmiddels in vergetelheid is ge. raakt. „De God der Waarheid wil spreken tof den huidigen mensch. Hij heeft Christus' Kerk bevolen. Zijn boodschap aan te hoo ren, te overwegen en te belijden. Aan dit bevel wil de Evangelische Week gehoorza men. Alle leden der Kerk worden uitgenoo- digd, om er aan deel te nemen." Dit was het motto, waaronder zes avon den achtereen in de Stadtmissionskircho een serie voordrachten door bekende pre dikanten gehouden werd, waarna tijdens een machtige demonstratie in den Dom dc eerste Duitsche Rijksbisschop, D. van Bo delschwingh, de Evangelische Week be- sloot. Geheel volgens bovengenoemd motto was[ de Evangelische Week uitsluitend een ver kondiging des Woords, een meditatie en een belijdenis. Men zocht niet zijn kracht! in kritiek óp en rechtzetting van do vele dwalingen, waardoor het Duitschland-vaim heden wordt bezocht. Ook al sprak de or ganisator der Evangelische Week, dc Ber lijnsche predikant dr. Ebcrhard Mülleijj over „God en de Duitsche God" en al wijd de zijn ambtsbroeder Riethmüller een leer zame voordracht aan „Waarheid en Mythe in de opvoeding", toch rekenden beiden minder af met Ludendorff en Rosenberg dan de wel eenigszins agressieve titels de den verwachten. Het spreekt vanzelf, dat de grootste ge beurtenis der Evangelische Week lag in het feit, dat Bodelschwingh zijn ziektever lof had onderbroken, om bij de sluitings plechtigheid in den Dom te komen spreken over „Christus, het ja! op het leven". Do belangstelling was enorm, reeds drie kwar- tier van tevoren waren alle plaatsen bezet en ook. wanneer de Dom tweemaal zoo groot geweest ware, zou hij niet alle be langstellenden hebben kunnen bevatten. „Redt ons uit satan's handen", luidt het' gedicht, dat ter inleiding door Bodel schwingh werd gesproken. Geen geleerde theologische voordracht mochten wij van hem verwachten, maar hoogstens een paar eenvoudige gedachten, gebaseerd op zijn persoonlijke ervaringen. „Christus komt als de levende in een wereld van dooden", „Christus openbaart het rijk van mijn le ven", „Christus wil als Heiland de zijnen tot zien halen", zoo luiden de drie pun ten, waarover gesproken wordt Het spreken over Christus was voor Bo delschwingh steeds een bron van vreugde, het spreken over kerkelijke aangelegenhe den is daarentegen onder de huidige om standigheden niet zoo eenvoudig, want daar loopen de meeningen maar al te vaak uiteen. Maar was dat ook in den tijd van Christus niet reeds net eender? Zijn apos telen dachten en spraken naar den tijd, Christus sprak naar de eeuwigheid! Ook in Zijn tijd was er een Kerk zonder leiding: „ik zou in zoo'n geval zijn weggeloopen, maar Christus is gebleven!" „Gods liefde zegt tot ons leven Ja! In Bethel voel ik de wereld des doods eiken dag om mij heen, zieken en misdeelden en schuldigen, een karavaan van ellende, rond 7009 mannen en vrouwen hebben in Bethel toevlucht gezocht en gevonden. De Apostel Johannes zegt tot hen: De goede herder laat zijn leven voor de schapen". Bodelschwingh beseft, dat er onder zijn" duizenden toehoorders ook we! menschen, zijn, die deze woorden als een frase be schouwen, die tegen hun eergevoel ingaat: waarom valt gij ons nog lastig met dingen, die ons niet meer raken? Maar is het toe nemen van dezen strijd niet door Christus voorspeld? drag tegen de communistische internatio nale, is een mijlpaal. Het is een keerpunt in den strijd van alld orde- en cultuur-lievendc volkeren tegen de I machten der vernietiging. Met het tot stand komen van dit verdrag hebben onze Führer' en de keizer van Japan een historische daad verricht. Japan zal een uitbreiding van het bolsje- I wisme in Oost-Azië nooit dulden. Duitsch land vormt het bolwerk tegen deze pest in het hart van Europa. Ten slotte zal Italië, naar de duce aan de wereld heeft verklaard de anti-bolsjewisti sche banier in het Zuiden hooghouden. Von Ribbentrop sprak ten slotte de hoop uit, dat ook andere landen zich bij het anti-communistische front zullen aansluiten- Een Japansch communiqué Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin de nadruk erop wordt gelegd, dat het accoord niet ge richt is tegen de unie der sovjet-repu blieken, maar uitsluitend tegen de ko mintern, „welke slechts door internatio nale maatregelen doelmatig kan worden bestreden". Kalle Selassie wat met zijn dochter Tsahai eeregast van een verceniging in Londen, waarbij door den negus een toespraak tot de aanwezigen werd gehoudenHaile Selassie met de prinses tijdens d- aangeboden lunclu

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2