J&iettar* jCeittórtjc (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMDORFF AVANG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5946 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 16e Jaargang atibertentieprij?tn: Van I tot 5 regels f f.171/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 AANVECHTBARE BESLISSING Gezochten en ondeugdelijke (argumenten Te Leiden is een schoolkwestie gerezen, welke algemeeno aandacht verdient Terwille van de bezuiniging op de '(uitgaven voor het onderwijs is met ingang .{van 1 Maart 1936 een aanvulling van arti kel 205 der L.O.-wet in werking getreden, waarbij het volgende is bepaald: De besturen van bijzondere lagere scho len kunnen vóór 1 Augustus 1936 aan het bestuur der gemeente, waar de school is gevestigd, het verzoek doen om ter ver vanging van de jaarlijksche (exploitatie) vergoeuing, een uitkcering te ontvangen van .een som ineens, gelijkstaande met tach tig procent van de geschatte waard» (op 1 Januari 1914 of het latere tijdstip van in gebruikneming). Nadrukkolijk wordt in de toelichting ge zegd, dat de Regeering het aanvaarden van deze uitkeering niet dwingend wilde voor schrijven; men moet rekening houden met verkregen rechten en daarom wordt aari de schoolbesturen de keuze gelaten". Aan vragen moesten ingediend worden vóór 1 "Augustus 1936. Het bestuur van de Chr. Nationale Schooi aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a te Lei den deed de keuze en vroeg tijdig de uitkee ring overeenkomstig de wijziging van art, 205. Burgemeester en Wethouders van Leiden 'namen deze aanvrage in overweging en deelden op 29 October 1.1. aan het schoolbe stuur mee, dat zij op het verzoek a f w ij- zend moesten beslioaen. Voor wij op die, beslissing zelf ingaan, dringt zich de praealabele kwestie naar vo ren of B. en'W. competent zijn in deze zaak een beslissing te nemen zonder ei d Raad in te kennen. Blijkbaar zijn vele i" Colleges van meening, dat zulks niet hel geval is, want ijl verscheidene plaatsen kreeg de Raad gelegenheid zich ever Oeze kwestie uit te spreken^ Ons onvolprezen adviesbureau van de Schoolraad deelde ons dienaangaande mede dat er verschil van gevoejen bestaat over de vraag of B. en W. in deze competent zijn Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben verklaard, dat B. en W. het recht heb ben te beslissen; de Kroon laat in het mid den, wat men onder het bestuur der ge meente zal verstaan: het college van B. ej, W.of de Raad. Het komt de Schoolraad ongewenscht voor dat B. en W. binnenskamers een beslissing kunnen nemen, waarbij de Raad volledig is uitgeschakeld en ook anderen ziju dezelfde méening toegedaan. Wij verstaan dat, want indien B. en W het verzoek inwilligen, moeten zij toch bj den Raad komen met het voorstel een geld leen! ng aan te gaan en ook lijkt het ons beter, dat deze zaak in het publiek behan deld wordt, zooals elke kwestie, welke op het terrein der pacificatie ligt Dat B. en W. van Leiden buiten de Raad om een afwijzende beschikking namen, lijkt ons dan ook in de eerste plaats een politieke fout. Tot ,l«Pt vorig jaar stond het In de Raad 16 rechts tegen 15 links, thans 18 links tegen 17 rechts. Het college van B. en W. telde vroeger, behalve den Burgemeester van onbestemde politieke richting, drie rechtsche en éên linksche wethouders; thans staat het juist omgekeerd. Wélnu, een linksch college, dat tegenover zicht heeft een zeer sterke rech'sche minder heid, moet dubbel voorzichtig zijn als het een beslissing neemt, waaraan een politieke ka;nt zit. En dat is met onderwijskwesties, helaas, nog vaak het geval. Het gemeentebestuur van Leiden, als hoe danig B. en W. optraden, hèeft zich niet in acht genomen. Integendeel, zijn beslis sing maakt de indruk, dat men tot elke prijs de aanvrage wilde weigeren en daarom argumenten zocht pour besoin de la cause; ja, het nntkag zich niet' een memorie te schrijven, waarvoor een echte 'frontmakcr zich niet zou behoeven te schamen. Aangenomen, dat B. en W. competent zijn buiten de Raad om te beslissen, bestaat na tuurlijk de mogelijkheid, dat zij een verzoek afwijzen. Wel stelt de toelichting der Re geering voorop, dat men het schoolbesetuur niet dwingen mag een aanvrage in te dienen; maar er volgt ook: ,het geval kan zich b.v. voordoen, dat een schoolgebouw in zoodanige slechte toestand verkeert", dat het binnen enkele jaren afgebroken zal moeten worden. B. en W. komen niet met dit argument, maar met allerlei andere, waarvan de waar de ons ontgaat, omdat men veronder stel lender wijze aflcs kan venvachten. Zoo voert het college aan: wij weten niet hoelang dit gebouw nog gebruikt zal kunnen worden; de. jaarlijksche gebruiksvergoeding spoort het bestuur aan zuinig op het gebouw te zijn; teruggang van leerlingen is-niet on mogelijk (er zijn er thans bijna 500), want sedert 1922 moesten in de binnenstad openbare scholen worden opgeheven; de school kan verbranden; do rentevoet kan nog meer dalen; voor afkoop moet geld leend worden en dat kan wel eens duur zijn; in elk geval zou het voordeel voor de ge meente slechts gering zijn met allerlei risico's voor de toekomst. In al die argumenten zit niets elk gemeentebestuur had ze tegen elke aan vrage kunnen aanvoeren. Ze hebben daaron: niet de minste beteekenis. Men kan er alleen uit afleiden dat B. en W. -van Leiden dr pacificatie niet breed -opvatten: dat de ge meente met de lasten van- 9 opgeheven openbare scholen blijft zitten, is heel gewoon maar ten aanzien van een bijzondere school mag men geen enkel risico nemen. Deze treurige mentaliteit kómt echter lie allersterkste uit in deze frontmakers-bewe ring: wij wijzen ook „op het niet te looche nen feit, dat de onderwerpelijke school voor een niet onaanzienlijk deel bevolkt is met kinderen, wier ouders niet onder de princi pieele voorstanders van hét bijzonder onder wijs kunnen worden gerangschikt". Het schoolbestuur is natuurlijk direct in hooger beroep gegaan. Het komt ons voor dat dit laatste subjectieve argument van I en'W. voldoende is om het besluit van B en W. te vernietigen. Want deze bewering lijkt naar niets. Het valt volstrekt buiten de bevoegdheid van B. cn W. om hierover te oordeelen en op dit oordeel een conclusie te bouwen. Deze' inmenging in interne aangelegen heden, welke geheel correspóndèert op de fatale keuring, welke sommige gemeentebe sturen op de lijst met handteekeningen wil len toepassen, getuigt van een mentaliteit bij het college te Leiden, welke de afwijzing als volstrekt partijdig kwalificeert Hier was geen onbevangenheid maar kleinzielige par tijzucht aan l.et woord. WAARDEERING VOOR MINISTER COLIJN Algemeen defensiebeleid vindt instemming Crietiek op de plannen in N edAndie Contingentsuitbreiding noodzakelijk In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de dsfensie- begrooting 1937 geven vele leden uiting aan hun ernstige teleurstelling over de plannen van de Rogeering t.av. de defensie van Ned.-Indië, die een ernstige verzwakking van de voorstellen der Commissie-Kan inhou den. De bekrompen plannon voor de Indische marine achtten zij bescha mend voor ons land. vooral in dezen tijd,die ernstige voorzieningen vor dert ter handhaving van onze neu traliteit en ons volksbestaara» Verscheidene andere leden waardieerden. dat de Regeering zich bij de indiening van dit wetsontwerp heeft laten leiden dooi het financieel mogelijke. Vele leden achtten het dringend ge- wenscht, dat de regeering bij haar bestel lingen meer rekeni:ng zal houden met de belangen van de Nederlandsche vliegtuig industrie. Zij is zonder twijfel in staat, oor logevliegtuigen te leveren, welke voor die van geen ander land behoeven onder te doen. Vele leden verklaarden, met het alge meen beleid van den minister te kunnen instemmen. Sedert diens optreden als hoofd van dit, departement zijn belangrijke ver beteringen in de defensie des lands tot stand gekomen. Uit *s ministers optreden blijkt,1 dat ook hij van oordeel is, dat Neder land een goed geoutilleerde weermacht behoeft. Vele leden drongen aan op vervolmaking van het luchtwapen. Daarenboven is het noodiig, dat er een goed georganiseerde <m snel werkende alarmdienst is. Wat thans voor Nederland zal worden aangeschaft is erre van toereikend. Eenige leden meenden, dat aan de be kwaamheid en paraatheid van d'en militai ren vliegdienst zeer veel ontbreekt Men zou gaarne worden iigelicht omtrent de resultaten van den arbeid der commissie voor het vraagstuk van de rijkspolitie. Met nadruk werd verzocht, niet te raken aan het eigen militaire karakter van de Kon Marechaussee. Men achtte het noodzakelijk met het oog on de tijdsomstandigheden, aan cfit korps uitbreiding te geven. Ten slotte gaven vele Leden als hun mee ning te kennen, dat uitbreiding van het conrtimeent dienstplichtigen dringend nood zakelijk is. GEHEIME DUITSCH- JAPANSCHE AFSPRAKEN? Duitsche en Japansche belangen sferen in Nederlandsch-Indië De diplomatieke redacteur- van- de „Evening Standard" beweert uit goedo bron bijzonderheden te hebben ver nomen over een geheim protocol, dat als annex zou zijn toegevoegd aan het nieuwe Japansch-Duitsche verdrag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt Nederlands'ch O o s t-I n d 1 in Japansche en Duitsche belangensferen en regelt de kwestie van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toebe hoord aan Duitschland en na den oorlog geplaatst -zijn onder Japansch mandaat. Duitschland zou afzien van alle rechten op de Marinannen,'de Carolinén en de Marshal-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die gelegen zijn ten Noord- Westen van een lijn, die loopt door de Java-, de Soenda-, de Banda- en de Arafoerazee. Deze lijn moet dan ook de respec tieve economische belangensferen van Japan en Duitschland inNed.Oost- I n d i aangeven, waarbij Borneo en Celebes door het protocol als onder Japanschen Invloed liggende, erkend worden en Sumatra en Java onder Duitschlands invloed worden .ver klaard, In hetzelfde artikel wordt er de nadruk op gelegd, dat de door Nederland gevoerde open-deur-politiek in Nederlandsch Oost- Indië alle vrijheid laat voor buitenlandsche penetratie. De „Evening" Standard" maakt verder be kend, dat Schacht een plan zou hebben opge steld, dat voorziet in een economische pene tratie door middel van Duitsche firma's, die te Amsterdam werken, hetgeen in overeen stemming is met het Nederlandsche recht, en die rubberplantages exploiteeren voor Duitschland, terwijl in dit plan óók voorzien zou worden in het instellen van Duitsche' ko lonisatiecentra. Het blad schrijft tenslotte, datde nationaal socialistische propagandazeer actief is onder de Nederlandsche bevolking in Indië, ten einde haar voor te bereiden op een even- tueele Duitsche overheersching. Vermoedelijk slechts een sensatie- bericht! Naar aanleiding van het bericht van de „Evening Standard" in zake een ge heime clausule in hët Duitsch-Japan- sche verdrag, nopens Nederlandsch-In- dië, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het Londensche blad deel uitmaakt van dé sensatie-pers van lord Beaverbrook, in Nederland beter bekend door de „Daily Express", waar van de „Evening Standard" de avond- uitgave is. Zooals men weet, voert lord Beaverbrook een imperieele politiek op eigen hand, waarin stemming makende geruchten als deze pas sen. Meer dan de .gebruikelijke reserve tegen over dit sóórt berichten is in elk geval zeker P.T.T. Aan den commies bi) den post-, telegraaf- en telefoondienst J. Wernke ls eervol ontslag ver leend. Aangewezen Is als beheerder van het b(|post-. (legrgaf- en telefoonkantoor te 's-Graven- age -W est de referendaris 2e klasse der RT;T<,..A. J van Fesch, voordien beheerder van het bUpogt-, telegraaf- en telefoonkantoor te •Gravenhagè, Coperhlcuspleln; Consulaire dienst Leger en Vloot, n den reserve-officier van gezondheid tweede klasse A. H. de Vries ls eervol ontslag •leend; de dienstpl. vaandrig E. J. Hoefman, arts, is benoemd en aangesteld bö hot reserve- personeel der landmacht, tot reserve-officier gezondheid tweede klasse de dpi. vaandrig 3. van Haaftcn, art. De Stadt-Schanke Leidachepleie 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gust» 6 gaoge» 75 c. I 1I 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. Met een recordlading graan. n.l. niet minder dan bijna 14.000 tonsde grootste qraanlading ooit in één schip in de Rotterdamsche haven aangevoerd, is het Ital. (ex-Ned.) s.s. ..Amsterdam" in Rotterdam gearriveerd. Tijdens het lossen van de lading in de Maashaven. ONTWERP KWEEKSCHOOLWET VAN DE BAAN Voorloopig geen tweede leerstoel geneeskunde te Utrecht Uitbreiding aantal ambachtsscholen Verschenen is de Memorie van Ant woord aan -de Tweede Kamer inzake de Onderwijsbegrooting. Hieraan .wordt het volgende ontleend. Op behandeling van het ontwerp- kweekschoolwct stelt de Minister geen prijs. Daargelaten, hoe hij oordeelt over de grondgedachten van het ontwerp het staat voor hem vast, dat de uitvoe ring van deze wet ln de naaste of in een verdere toekomst nienwe en be langrijke lasten zon leggen op de over heidskas. Naar zijn overtuiging kan daarvan voorshands geen sprake zijn. Ten aanzien van den overgang van he Lager- tot het Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs wint de Minister thans het oordeel in van den Onderwijsraad en hij vertrouwt, dat reeds bij de toelating in 1937 een regeling zal kunnen gelden, die meer bevredigend geacht wordt dan de te genwoordige. Benoeming van en commissie om na te gaan, of de leerprogramma's bij het lager-, middelbaar- en voorbereidend hooger on derwijs overladen zijn. lacht den Minister niet toe, hoewel hij deze zaak van groot belang acht. Schrijfwijze der Nederlandsche taal Vólgens vele leden zou door het Kon. Besluit van 18 Juli 1936 opnieuw de chaos dreigen te ontstaan, die voor de besluiten van 1934 ontstond. Voorts zou volgens dit besluit een spelling moeten worden onder wezen, waarvan de regels niet vaststaan. Noch de eerste noch de tweede bewering heeft, naar de overtuiging van den Minis ter, reden van bestaan. Voor invoering der spelling-1936 in de officieele stukken zal hij het voorstel doen, zoodra hij het oogenblik daartoe gekomen acht. Dit is thans nog niet het geval. De stichting van een tweeden leerstoel voor de geneesmiddelen aan de Rijksuni versiteit te Utrecht stuit op tweeërlei be zwaren. In de eerste plaats op financleele bezwaren. Een tweede vraag doet zich voor met betrekking tot de studie en ex-amen- regeling. De medische studenten zouden óf hun studie en examens moeten verdubbelen óf een keuze moeten doèn en dan zou bij het afnemen van de examens in het eerste geval het examen van de faculteit door beide hoogleeraren moeten worden afgeno- in het tweede geval de hoogleeraar van de gekozen speciale geneesmethode moe ten optreden. Een bevredigende regeling schijnt hier kwalijk te vinden. Uitbreiding van het aantal ambachts scholen zal, indien al financieel mogelijk, naar de Minister meent, met groote om zichtigheid dienen te geschieden, en alleen dan. wanneer, duurzame behoefte -daaraan overtuigend kan worden vastgesteld. Voor het' voorloopig stop zetten van het examen voor. de hoofdacts acht de Minister geen redenen aanwezig. VACCINATIE-PLICHT Tijdelijke bepalingen opnieuw opgeschort Voorloopig voor een jaar Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend ter verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke be palingen betreffende de vaccinatie. De minister stelt daarin voor de ver plichting tot vaccinatie opnieuw een jaar op te schorten. In de memorie van toelichting erkent de minister, dat. in de toekomst overgang naar den directen vaccinatieplicht wellicht de eenige oplossing zal zijn om uit de bestaande moeilijkheden te komen. Toch is hij van oor deel, dat het voorstellen van een zoo ingrij pende verandering van 6telsel ten aanzien van den vaccinatieplicht van hem in oe tegenwoordige politieke omstandigheden niet kan worden verwacht De minister heeft dan ook geen anderen u:tweg gezien dan nogmaals verlenging voor één jaar van de bestaande opschortiag van den vaccinatieplicht voor te stellen. In den loop van het volgend jaar kan dan een principieele behandeling van het vaccinatieprobleem aan de orde komen. De late indiening van dit voorstel moge haar verklaring en verontschuldiging vinden in de omsiandigheid, dat de minister nog tot het laatste oogenblik heeft gezocht naar een meet definitieve oplossing van deze aangelegenheid. Derde haringcontract met Rusland De Reedersvereemging voor de Ned. Harlngvlsscherij heeft heden een derde hariugcontract met Rusland afgesloten. Dit contract betreft de levering van 8800 Schotsche tonnen haring. Door tusschen- komst van deze vereeniging is dus dit seizoen het zeer belangrijke totaal-kwan tum van 78.800 Schotsche tonnen baring aan Rusland verkocht. Werkloosheid na de Depreciatie Overzicht per beroepsklasse Nog geen opleving in de bouwbedrijven Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de statistiek waren er eind October 1936 10437 werkloozen in de aardewerk- industrie tegen 9395 eind Sept. 1936, 8158 ln de steenfabrieken 8158 (6973), diamant industrie 1670 (1990),- drukkersbedrijf 339/ (3435), bouwbedrijven S6259 (83056). houtbe werking 11735 (12241), kledingbedrijven 5485 (6660), metaalnijverheid 44597 46583), textielnijverheid 9441 (10991), landbouwbe drijven 40357 (349S8), kantoorbedienden 16129 (16802). ongeschoolde fabr. e.a. arbei ders 63056 (62534). Tótaal waren er (per be roepsklasse) ingeschreven 394.444 werkloo zen (390.091 eind Sept. 1936). Eind October 1936 was het aantal werk loozen in gemeenten met 100.000 en meer, inwoners 163.697 (eind Aug. 167.505); ge meenten met 50.000—100.000 inwoners 52093 (53549); 20.000—50.000 inwoners 49619 (48240) en minder dan 20.000 inw. 129035 (120797). Zooals uit deze cijfers blijkt, daalde se dert einde September 1936 het aantal werk loozen in de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Dit is in tegenstelling met het vorige jaar, toen het aantal werkloozen op het einde van October in die gemeenten hooger was dan op het einde van Sept. Een goede vangst Twee inbrekers gegrepen De politie te Amsterdam heeft gister een tweetal mannen van 23 en 22 jaar oud, bei den woonachtig aan de overkant van IJ, aangehouden. Met de arrestatie van dit tweetal heeft de politie een goede vangst gedaan. Het staat reeds vast, dat zij schuldig zijn aan diefstal, gepleegd aan den Grasweg en op het Zeeburgerpad te Amsterdam. In twee fabriekjes aan den Grasweg werd in Juni in gebroken. De buit was zeer gering en be stond slechts uit een klein bedrag aan geld en een aantal post- en plakzegels. Pogingen om de brandkast te forceeren mislukten. De diefstal aan het Zeeburgerpad leverde een grootere buit op en bestond behalve uit een voorraad zegels, ook uit een geldsbedrag van ruim 200. Beide arrestanten, die ontkennen met deze diefstallen te maken te hebben, zijn naar het hureau Kattenburg overgebracht en van daar weer naar het bureau aan den Adelaars- weg. De politie is van meening, dat dit duo nog meer op zijn kerfstok heeft. De oudste inwoner van Baant, de heer N. H o r n s v e 1 d, die 18 September j.l. zijn honderdsten verjaardag vierde, is in den afgeloooen nacht, na een korte ongesteldheid overleden. TROTTEURS (Aav.) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de behatt- deling van de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voortgezet. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Defensie-, begrooting. Verschenen ïs de Memorie van Ant* woord aan de Tweede Kamer inzake de Onderwijsbegrooting. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Het begrootingsdebat in de Amsterdam-1 sche Raad. -} Het 75-jarig bestaan van de Ned. Ver* eeniging voor Israël is te Amsterdam her* dacht. De jaarvergadering van de Chr. Mid denstandsbond. B. en W. van Rotterdam doen het voor stel tot het aangaan van een leening vatt 7.500.000 ad 4 pet. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van de bestaande opschorting der vaccinatieplicht gedurende een jaar. „Mariëndaal" nabij Arnhem is eigen dom geworden van de Stichting „Het Gel- dersch Landschap",* Een Engelsch blad brengt een berichf over een overeenkomst tusschen Duitsch land en Japan inzake Nederl. Indië, Duitschland heeft te Oslo démarches ge daan inzake de Nobel-prijs-affaire. De bevolking van Madrid is thans voor één derde geëvacueerd. Weer een Gratis-Service Gedurende November reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostumo GRATIS een paar Handschoenen of een Hoed. AFLEVERING IN 5 DAGEN PALTH E Niets riskeeren Palthe begeeren 'Ajr.l BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT en alle diaruit voort- vloeiende ZWAKTETOESTANDEH Dr. H. NANNING'i HAEMOFERRIN (STAALH AEMATOGEEN) Uitstekend bloedvormend versterkingsmiddel. I 12.60 p. l/i llctch I 1.60 p. 1/2 IWh I. HAHNTXC. Rir» F.kmk, N.V„ DEN HAAG Ingwersen Co- Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich mei de altvoering van Etiectenorders, bet Inca» seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurs tijd 31207 (Adv.) De wereldjamboree 1937 Kantoor in gebruik genomen De commissie voor pers, propaganda ert verkeer van de Wereldjamboree 1937 heeft thans haar kantoor in gebruik genomen. Dank zij de inchikkelijkheid van de direc tie der Nederl. Spoorwegen i3 ten behoeve van deze commissie een z.g.n. A.B.D.-rijtuig beschikbaar gesteld, dat is omgebouwd tot kantoor van den propagandadienst in do centrale werkplaatsen van de spoorwegen te Haarlem. De wagon is in vroolijke oran je en groene kleuren geschilderd (de jam boree-kleuren), en is op doeltreffende wijze voor het bovengenoemde doel ingericht. AMSTEL HOTEL AMSTERDAM KAMERS, incL ontbyt, van 4.50 per dag af ZALEN v. feesten, congressen, ens JAdvj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1