WA LEIDSCHEKAAS r. West&i's De ramp van de Scheveningsche loggers NO-NAIL KISTEN ,DE PHOEMIX Jchnjft met, WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 ftjf 1 HET MERK VOOR DE IDEALE VLOER BEDEKKING GOUDSIROOP Onderzoek door de Raad voor de scheepvaart Gevoelvolle gedachtenisrede van Prof. Taverne ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot r dder ln de Orde van Oranje Raesau: B. I. Hemmelder, te Loseer. Idem de heer J. Vooraluya te Oarambehy (Brazilië). BURGEMEESTERS Benoemd ia tot burgemeester van Haelen- W. P. H. M. van den Broek, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag ala burgemeester der gumeonte Grathem, Gistermiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het zinken van de motorlogger „Sch. 68" en het met man en muis vergaan van den mo torlogger Sch. 179, de belde rampen die nog zoo versch in het geheugen liggen en in vele gezinnen rouw brach ten. BU den aanvang der zitting heeft Professor B. M.' Taverne een gevoelvolle rede gehouden ter herden king van de slachtoffers van beide rampen. Als Voorzitter van den Raad van de Scheepvaart, aldus ving spr. aan, gevoel ik mij gedrongen hier uiting te geven aan de droefheid, die over den Raad en de zeem wereld is gekomen door de zware slagen, die de storm van 26 en 27 October aan de vis- schersvloot heeft toegebracht. Beide loggers moeten door een grondzee zijn overrompeld. Aan de nagedachtenis van al die mannen, die in de uitoefening van hun beroep den tol van hun leven aan de zee hebben betaald, brengt de Raad hier eerbiedige hulde. Met diepe ontroering hebben wij gelezen welk een treffende symboliek dat het lijk van een der opvarenden van de „SCH. 179" nog zijn zeemansgraf heeft gezocht op het gezonken zusterschip de „SCH. 68" eenige dagen geleden is gelicht. Laten wij hier, aldus besloot spr„ zonder nog op het onderzoek vooruit te loopen, vaste stellen, dat het een onweerstaanbare natuur ramp is geweest, die haar slachtoffers heeft opgeëischt Laten wij tenslotte, alvorens tot het onderzoek over te gaan, eenige oogenbük- ken verwijlen bij de diepgetroffen nabestaan den, de treurende echtgenooten, ouders, kin deren. broeders en zusters en verdere ver wanten, die in droefheid en ellende zyn ge dompeld. Him troost te geven is moeilijk. De mees ten van hen zullen in stilte hun verdriet beleven. Wij en ik spreek hier namens alle zeelieden weten, dat zij hun nabestaanden wisten in Gods hand, dat zij zich buigen voor den wil van Hem, die, naar Zijn ondoorgrondelijke raadsbesluiten, het heelal bestiert en ons aller lot in handen heeft. In mijn geest zie ik den stoet vai droefden hier voor mij. En dan kan ik niets aneders zeggen dan dit: Wij schudden hun de zeemanshand, berusten cn zwijgen. Het getuigenverhoor In de zaak van de ramp der „Zuid-Hol- i land" SCH 68 werden gehoord de reeder, de' heer P. den Duik Pzn. te Scheveningen die zijn door ziekte verhinderden vader ver ving en twee geredden: de monteur H. Toet en de matroos M. de Ruiter. Het was. terwijl Prof. Taverne zijn vra- -n stelde, het bekende verhaal van een vreeselijken strijd tegen de elementen, een strijd om het leven zelf, doch dat verteld werd op de sobere wijze, die den in onein-r digheid van lucht en water zijn taak verrich tenden visscherman eigen is. De matroos de Ruiter, die het gedeelte in zijn verklaring dat in hoofdzaak op de ramp zelve betrekking had, had opgeschre- en dit van het papier voorlas waarbij de herinnering aan de vreeselijke oogenblik- ken, die hij en de zijnen hadden doorge maakt, hem nu en dan te machtig werd deel de mede, dat hij, toen de brulboei gepas seerd was, een vreeselijke grondzee vöor het schip zag komen, die het stuurhuis vernielde, den schipper en nog twee man meesleurend. „Er zijn al menschen weg!" riep getuige, die daarop naar achteren liep om te trachten het schip, dat aan zijn lot was overgelaten, weer meester te worden, hetgeen hem met hulp van anderen, zij het met groote moeite, gelukte. Veertig meter binnen de pieren be gon het vaartuig snel te zinken. De stuurboordkant het laagst. Get. stond af en toe tot zijn borst onder water, soms zelfs voelde hij geen grond meer. Toen een tweede golf over kwam zonk de SCH 68 snel weg en worstelden get. met de andere", zich aan stukken hout, tonnen en andere voorwerpen vastklemmend, met de golven. De jongste aan boord, een knaap nog, schreeuwde voortdurend om zijn moe der; getuige sprak den jongen echter moed in en hield ziah met hem bezig tot zij door de sleepboot gered werden. Een vierde opvarende, die den strijd met het wilde water, niet had kunnen volhouden, was kort tevoren in de diepte meegesleurd. Achteraf heb ik nog gehoord aldus ge tuige dat twee Scheveningsche jongens aan boord van de motorreddingboot waren gegaan om mee hulp te bieden bij de red ding, maar dat zij er afgejaagd zijn.... Ik kan me dat niet goed voorstellen; ik zelf zou er, als ik gehoord zou hebben dat mijn col lega's in levensgevaar waren, ook alles op alles gezet hebben om met de reddingboot mee te gaan. Het stormsein was geheschen De monteur Toet verklaarde nog dat hij, vóór het vertrek van IJmuiden, er den schipper op had gewezen, dat het stormsein geheschen was. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer P. Van 't H a a f f, sloot zich aan bij de woorden van deelneming door den voorzitter gesproken. Voorts gaf spr. uiting aan zijn waardeering, voor het dappere, flinke optreden van de ter zitting gehoorde opvarenden De Ruiter en Toet, door welk optreden zij zeer waarschijnlijk niet alleen hun eigen leven, maar ook dat van de an dere overlevenden hebben gered. De vraag besprekende of het verant woord kan worden geacht, dat, toen nadat reeds gedurende eenigen tijd de stormbal was geheschen, deze werd vervangen door het stormsein, de SCH 68 toch zee heeft gekozen, merkte de inspecteur-gen. op dat het, gezien de gevaren van de Nederlandsche kust bij zwaar stormweer, beter ware geweest indien het vaartuig niet was vertrok ken. Wel staat vast dat de SCH 68 in geen g^ral te diep geladen was. UITVOUWBARE N.V. KISTENFABRIEK LEF;34 N.V HOOGIWIRF. CHABOT i KISSER'S WIINHAKBEl Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren Bataafsche Brandwaarborg Mij. EXTRA AANBIEDING 15, 12, 10 en 8 cents prima kwaliteit sigarei verpakt in é£n kist van 100 stuks met kistbam 5 ets thans tijdelijk als reclame I 5 p 100 si Beleefd aanbevelend A. v. Ommen Co loopende vaart, volgde een vierde schot en de nog jonge M. K. werd dood dijk ge troffen. Pas toen keerdo de rust terug. Deze gebeurtenis heeft heel wat stof tot spreken gegeven. Eenernjds stak een d?.«l der bevolking haar meeming t.o.v. den rijks veldwachter niet onder stoelen of banken, anderzijds werd het hoog tijd, dat aan de onbeteugelde vrijheidsideeën van de oudere jeugd van Broek op Langendijk paal en perk werd gesteld. Een en ander was oorzaak, dat drie der opruiers, D. S.. S. G. en D. K. werden ge arresteerd, tegen wie proces-verbaa! werd opgemaakt. Dit drietal stond gist«£pn voos de arr. rechtbank te Alkmaar terecht. Mede rijst de vraag, of de schipper ver standig heeft gedaan, toen hij besloot naar Llrmiiden terug te keeren. Spr. wil zich ech ter, daar over dit punt, nu de schipper is omgekomen, weinig klaarheid gebracht kan worden, van een oordeel ten deze onthouden, mede ook omdat dit punt iemand betreft, die zich niet meer verdedigen kan. Ten aanzien van door den getuige De Rui ter gemaakte opmerkingen aan het adres van de reddingmaatschappij, zeide spr. dat hij, die het werk dezer maatschappij van nabij kent, zich niet kan voorstellen dat er van deze zijde eenige aarzeling zou zijn ge weest om zijn plicht te doen. De ramp met de SCH 179 In de zaak van de „SCH. 179" deelde de reeder Vrolijk nog mede, dat op verzoek van H. M. de Koningin een duiker in het wrak van het vaartuig is afgedaald om naar lijken van opvarenden te zoeken. Er is ech ter niets gevonden. De inspecteur-generaal zeide dat moeilijk is uit te maken, hoe zich in bijzonderheden de ramp van de SCH. 179 voltrokken heeft. De gevaarlijke plaats voor IJmuiden, waar het wrak is gevonden, wijst er echter wel op, dat het vaartuig door een grondzee beloo- pen en verloren is gegaan. De Raad zal in beide zaken later uitspraak doen. Nachtelijke schietpartij t Was kennis in Zuidscbarwou- d e en de bevolking van het dorp vierde met velen uit de omliggende dorpen dit volksfeest. Om 2 uur 's nachts was het sluitingstijd en de gemeente- en rijks politie waarschuwde de eigenaars van verschillende lokaliteiten, dat het „de hoogste tijd was". Dit was niet heelemaal naar den zin van een aantal jongelui, die meenden, dat de politie veel te streng optrad, en ze maakten het de agenten danig lastig, zij het dan ook op een grooten afstand. De rust was spoedig over het dorp geka men en ook de nieuwe rijksveldwachter brigadier R. C. v. d. B., wonende te Broek op Langendijk. keerde huiswaarts mi sliep weldra, doch plotseling werd hij go- wekt door het lawaai, dat onbekenden maakten bij zijn woning; zij tartten hemen verzochten hem tenslotte „dringend" om eens buiten te komen. De agent kleedde zdch, begaf zich naar buiten en stond toen geplaatst tegenover een groepje kermisvierders, die ontevreden wa ren geweest over het pnlitioneele optreden tijdens de kermis te Zuidscharwoude. Nadat de agent v. d. B. de onrus'stokers eerst met den klewang had virdreven, kwamen ze opnieuw naderbij en v. d. B. dreigdo toen met den revolver. Een dreigement bleek niet genoeg en weldra klonken er eenige schoten in den duisteren namt. En toen daarna plotseling -;en schim opdoem Je uit den walkant van de naast den weg Het passagiers- en vrachschip „Zuiderzee" ia door den mist te Wüsum aan den lJsd aan den wal geloopens waardoor de passagiers een onvrijwillige wandeling van 2 kilometer moesten maken, t De Blue Six", het Nederlandsche ijshocuty-team werd versterkt met twee Canadeesche spelers, Frank Chase (links) en G. McWilliams. Het tweetal >.n training op de Amsterdamsche kunstijsbaan. Rechts: Bij bestratingswerkzaamheden op het Beurs plein te Rotterdam wordt gebruik gemaakt van een vuurspuiter, teneinde te voorkomendat het asfalt, in verband met het koude weer, onmiddellijk hard zal worden. Prins Bernhard maakt met veel interesse kennis met de verschillende takken van het Nederland sche bedrijfsleven. De prins (l.) volgt het proefdraaien van een scheepsmotor tijdens zijn bezoek aan Werkspoorte Amsterdam. wmvmim De deelnemers aan de wedstrijden voor Engelsche legerkoks te Aldershot moesten zich, voordat zij hun kooksels konden gaan brouwen, aan een onderzoek van hun handen onderwerpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5