«A& Mf Ministerie van Oorlog te Madrid vernield NIEUW! WOENSDAG as NOVEMBER 1936 EERSTE BI AD PAG. a TAILLEURS BRODEURS fl SPECIALISTES POUR LES Uniforms de gala diplomatiques et consulaires de TEL. 444 - GIRO 70382 UTRECHTSCHEWEG 30 - AMERSFOORT (HOLLANDE) De Spaansche burgeroorlog Britsche vloot be we gingen in de Middellandsche Zee De hoofdstad wordt verder ontruimd Buitenland OSSIETZKY'S PRIJS welke zeggenschap heeft over de verdeeling der Nobelprijzen heeft in den regel een zeer moeilijk en ondankbaar werk te verrichten. Het is haar taak, uit het door wijlen den kruitfabrikant Nobel gestichte fonds prijzen toe te kennen aan persoonlijkheden, uit welken politiekc*i of nationalen kring dan ook, die zich op het terrein der kunsten en der wetenschappen zoozeer hebben onderscheiden, dat men her» met recht eminent zal mogen noemen. Wie zich de namen te binnen brengt van enkelen idezer uitverkorenen, wij wallen noemen de Zweedsche romancière Selma Lageriöf en den Nederlandsohen scheikun dige Van t Hoff, die beseft dat niet de eersten de besten voor zulk een eerekroon in aanmerking kunnen komen. Moge er meermalen op beslissingen der commissie critiek zijn uitgeoefend, geen en kel werk is nu eenmaal volmaakt, zelden zal het zijn voorgekomen, dat men in het lar.3 dea- bekroonden zelf met de toegekende onderscheiding het niet eens was. Dit thans wèl het geval, nu men den Duitscher Carl von Ossietzky tot de uitverkorenen heeft meenen te moeten rekenen. In het Derde Rijk heeft deze tijding een storm van .verontwaardiging doen opgaan, omdat men in Ossietzky niet een arbeider voor den wereldvrede, doch een verrader van het eigen vaderland meent te moeten zien. El ders zal men de korte levensbeschrijving van den prijswinnaar kunnen aantreffen; Wij zullen die hieir niet herhalen, doch slechts dit eruit naar voren brengen, dat óók een anders georienteerd Duitsch regiem dan het huidige nationaal-socialistische het vonnis over dezen publicist heeft geveld, een vonnis waarin een man van het formaat van wijlen maarschalk Von Hindenburg geen wijziging heeft wenschen aan te bren gen. Het is een heel moeilijk ding, over deze Zaken als buitenstaanders een oordeel te .vellen; het proces in kwestie ligt bovendien al weder enkele jaren achter ons, doch o.i. tnag wel de vraag worden gesteld, of de be slissing van de leden der Nobelcommissie een gelukkige mag worden genoemd. En daarop zal zonder twijfel slechts één ant woord mogelijk zijn. Een zoozeer omstreden figuur als deze Duitsche publicist, wiens grootheid geenszins algemeene erkenning vindt, doch die eerder in zekere kringen, m name in di der rose en roode inter nationalisten, als een symbool van verzet tegr het nazidom geldt, hoort zeker in het illuster gezelschap dat de Nobel-erkenning ontving niet, of althans op dit oogenblik nog niet, thuis. Men heeft door dezen man, die zich bovendien nog in een positie van zeer aanveohtbare onafhankelijkheid be vindt, op een internationaal schild te ver heffen, op zeer voorbarige manier partij ge kozen in een strijd die door Ossietzky mede tegen de regeering van zijn eigen vader land gestreden wordt. Daarmede laadt men in Skandinavië niet alleen de verdenking op zich, politiek zeer gepreoccupeerd te zijn, doch betrekt men bovendien op een wel b'Jronder ongewenschte wijze een strijd van partijen en meeningen in een zaak, die van te hoog aanzien en van te wijd belang is, om daarmede gediend te zijn. Reeds thans gaan er stemmen op in het Derde Rijk, om voortaan aan Duitsche on derdanen, bij wijze van protest tegen Ossietz- ky's onderscheiding, het aanvaarden van eventueele Nobelprijzen te verbieden. Mocht het inderdaad zoover komen, dan zou Nobels instelling de eerste wezen, welke erdoor werd geschaad, omdat het karakter van een wereld-onderscheiding, hetwelk men thans aan deze prijzen toekent, onherroepelijk zou zijn teloor gegaan. Ook nog uit ander oogpunt is de beslis sing der commissie te betreuren. De wereld- prijs voor den vrede heeft zeker niet het doel, de haat en nijd, die thans helaas over vloediger dan wel ooit te voren landen en continenten verdeelen, nog eens van extra brandstof te voorzien. Door Ossietzky's onder scheiding heeft men een groot en cultureel vooraanstaand rijk men moge over zijn huidige bewind denken gelijk men wil, op een zeer gevoelige manier voor het hoofd gistooten. Op zulk een wijze wordt voorzeker de zaak van den vrede, waarvan Nobel zelf zulk een groot voorstander was, niet gediend, doch integendeel zeer ernstig geschaad. Nieuwe arrestaties in Rusland Volgens mededeel ing van den berichten dienst van het commissariaat voor buiten landsche zaken te Charkof zijn op 21 Nov j-1. nog drie Duitschers gearresteerd, n.L de inonteur Friedrich Boesherz van de Zschocka-fabrieken te Kaiserslautern. Rein- hold Schindler uit Jena, beiden geves tigd te Mariopol. en Hormann Stammer, eiectromonteur te Charkof. De gewezen krijgsgevangene Schaefer. uit Tsioemvsj. in Kasakistan, blijkt reeds op 21 October zonder opgave van redenen te zijn gearresteerd. Hii- bevindt zich te Se mipatalinsk en was op 11 November nog niet verhoord. Naar verluidt wordt hij beschuldigd van ^.contra-revolutionnaire actie ten gunste van Duitschland". De Duitsche ambassade tracht ophelde ring te verkrijgen. In zijn uitzending van gistermiddag heeft radio Sevilla o.m. medegedeeld, dat door de bezetting van Moncloa de rechtsche troepen in het Noorden van Madrid doelmatig gedekt worden en zonder gevaar de Manzanares kunnen oversteken. Hun ravitailleering is ver zekerd. Het rechtsche opperbevel beoor deelt den militairen toestand zeer gun stig. Voorts deelde de zender mede, dat zich 42 militiemannen met hun com mandanten en hun wapens aan de recht- schen hebben overgegeven. Volgens een Havas-telegram uit St Jean de Luz zou in het Noorden spoedig een of fensief der Baskische troepen kunnen wor den verwacht De militietroepen te Bilbao, die aan dit offensief zullen deelnemen, den uit duizenden manschappen, gewapend met mitrailleurs en kanonnen van ieder kaliber, bestaan. Reeds moeten vliegtuigen verscheiaene spoorlijnen met bommen heb- l5en bestookt en vernield. Ministerie van oorlog vernield Aangaande den strijd om Madrid meldt de Un. Press dat het Madrilecnsche minis terie van Oorlog gisteren tijdens een bom aanval der nationalen volkomen is ver woest De grootste vernieling aan het ge bouw werd aangericht, doordat een zware bom een opslagplaats van munitie, welke zich in den tuin bevindt, tot explosie bracht. De slag van de ontploffing was mijlenver te hooren en de geweldige brand, die on middellijk daarop uitbrak, was kilometers ver te zien, achter de stellingen der natio nalen. De ontruiming van Madrid Daar regen en mist de actie aan het front sterk belemmeren, wijdt de verdedigings junta van Madrid momenteel haar krach ten aan de ontruiming van de stad door de burgerbevolking. Zelfs de arbeidersmilitie wordt op het oogenblik hoofdzakelijk ge bruikt, om bij de ontruiming van de hoofd stad assistentie te verleenen, terwijl de eigenlijke verdediging bijna uitsluitend in handen van buitenlandsche vrijwilligers is. De generale staf van het vijfde regiment militie-tro.epen heeft de taak op zich ge nomen, uit Madrid de mannen, die de Spaansche -intellectueele elite vertegenwoor digen, te evacueeren teneinde hen te red den van het vuur der belegeraars. In een pantserauto is een groot deel van hun wetenschappelijk materiaal en hun boeken naar Valencia gestuurd. Dinsdag middag hebben de nationalisten Madrid op- w met behulp van hun artillerie gebom bardeerd. Zij hadden het ditmaal blijkbaar DE HONGAARSCHE RIJKS REGENT TE ROME Vorstelijke ontvangst van Horthy en de zijnen Geen direct politiek doel? De Hongaarsche rijksregent Hor thy, minister-president Daranyi en de Hongaarsche minister van bui tenlandsche zaken Kany a zijn gister in Rome aangekomen. Geruimen tijd reeds voor de trein met de hooge gasten het station bin nenliep, verdrong zich een ontzaglijke menschenmenigte achter de politiecor- dons en de rijen der troepen in parade uniform. De begroeting tusschen admiraal Horthy, die vergezeld was van zijn gemalin, en den koning-keizer van Italië en de koningin-keizerin was zeer hartelijk. Nadat Horthy met de Italiaansche souvereinen en Mussolini d« eere compagnie grenadiers de revue ge passeerd hadden, trok het gezelschap zich terug in den koninklijken salon, waar vervolgens de verschillende per soonlijkheden aan den Hongaarschen rijksregent werden voorgesteld. Bij het station stond een onafzien bare menschen-menigte,die met dave rende „vivats" de Hongaarsche gas ten en de Italiaansche souvereinen be groette, toen dezen naar buiten traden, om in de zeven rijtuigen plaats te nemen, welke hen naar het koninklijk paleis zouden voeren. Voortdurend toegejuicht door de langs den weg geschaarde öienigte, arriveerden de rijtuigen tenslotte aan het Quirinaal, waar een outelbare menschenmassa, jubelend en zwaaiend met duizenden vlaggetjes in de Hongaarsche kleuren, den Hongaarschen gasten een onvergetelijk welkom bereidde, en aldoor maar juichen bleef, óók nadat het gezelschap reeds het paleis was binnenge gaan. zoodat de rijksregent en mevrouw Horthy vergezeld van 't Italiaansch konings paar, herhaalde malen op 't balcon moesten verschijnen, om de menigte voor haar gran dioze hulde dank te zeggen. Intusschen was de duce met den Hongaar schen minister-president Dar an yi en den minister van buitenlandsche zaken, K a n y a. en hun gevolg van het station naar het Grand Hotel vertrokken, waar deze gasten, tijdens hun oponhoud te Rome. verblijf zul len houden. Ook zij werden door een talrijk publiek geestdriftig bejubeld. O mvijf uur begaf de duce. vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, n o, zich per auto naar het Quirinaal, waar zij door den rijksregent worden ont vangen. De Hongaarsche min.-president Daran yi en de Hongaarsche minister van bui tenlandsche zaken, Kanya, werden om- voornamelijk op het telefoonkantoor voor zien, daar tal van kleinere granaten in de omgeving van dit gebouw explodeerden. Van de zijde der verdedigingsjunta wordt medegedeeld, dat de volksfronttroepen in het park Casa de Campo ongeveer 2000 man nationalen, hoofdzakelijk Moorsche troepen en leden van het Vreemdelingenlegioen, hebben omsingeld. Waarschijnlijk zullen zij er in slagen, al dus wordt in het roode communiqué hier aan toegevoegd, de omsingelde troepen ge vangen te nemen. De vloot der rechtschen Admiraal Magaz, de vertegenwoordi ger van de regeering-Franco in Italië, heeft aan de „Giornale d'Italia" eenige mededeelingen verstrekt over de vloot- strijdkrachten, waarover de Spaansche opstandelingen beschikken. Bij de bekende strijdkrachten zullen binnenkort gevoegd worden de nieuwe kruiser „Baleares" en een aantal koop vaardijschepen, die op het oogenblik te Ferrol en Cadix in hulpschepen worden veranderd Belangrijk is, dat generaal Franco volgens de verklaring van admiraal Magaz over een niet onaanzienlijk aan tal duikbooten beschikt, waarvan eenige in het begin tot de zijde der regeering behoorden, doch aan de waakzaamheid der communisten hebben kunnen ont snappen, andere door de rechtsche vloot in gevechten met den tegenstander wer den buitgemaakt. Om redenen van tactiek en discretie zijn deze feiten to'dusver niet aan de openbaar heid prijsgegeven. Intusschen seint Reuter uit Londen, dat de Britsche regeering Franco heeft verzocht zijn oorlogsschepen in kennis te stellen van de door Eden in het fcagerhuis afgelegde verklaring, waarvan de tekst met een sche ma der voorgenomen wetgeving op dit punt aan de Franco-regeering is medegedeeld. De Britsche ambassadeur die zich te Hendaye bevindt, heeft opdracht gekregen, nogmaals te Burgos aan te dringen op de aanwijzing van een neutrale zone te Bar>*- lona, daar het antwoord van Franco geen enkele nauwkeurige mededeeling daarover bo vat. Britsche vlootbeweging De Britsche admiraliteit spreekt officipel de persberichten tegen, volgens welke een convooischip en vier onderzeeërs, van Malta de Spaansche kusten zouden zijn ver trokken. Waar is, dat de „Cyclops" naar Alicante gaat. om de Woolwich" af te lossen. Een aantal onderzeeërs heeft eerstgenoemd schip misschien een deel van het traject begeleid, maar het is onwaarschijnlijk, dat zij het tot Spanje begeleiden. De kruiser Galatea" vertrekt ook van Malta naar Spanje, om de „Arethusa" af te lossen, terwijl het derde flottilje destroyers het eerste gaat aflossen. Intusschen wordt uit Malta gemeld, dat daar alle verloven bij de marine zijn opge schort. streeks dien tijd door koning Victor Emanuel in audiëntie ontvangen. Nadien had Daranyi in het Palazzo Vene- zia een hartelijk onderhoud met Mussolini. De bladen wijden geheele pagina's aan Hongarije en het bezoek van het Hongaar sche staatshoofd aan Rome. Verscheidene bladen publiceeren in het Hongaarsch ge stelde begroetingsboodschappen aan de hoo ge bezoekers. De „Giornale d'Italia" wijst erop, dat de reis van den Hongaarschen rijks bestuurder naar Rome geen direct poli tiek doel heeft. Alle geruchten, die In verband met deze reis zijn opgedoken, en waarin van een directe restauratie der monar- ohie in Hongarije en zelfs van een nauwe dynastieke relatie tusschen Italië en Hongarije sprake is, zullen volgens dit blad door den gang van zaken zelf worden gelogenstraft. Salengro's opvolger benoemd De socialist Mar* d'Ormoy De socialist Marx d'O rmoy is benoemd tot Fransch minister van binnenlandsche zaken, als opvolger van den overleden Ro ger Salengro. Marx d'Ormoy werd In 1888 te Mont LuQon geboren. Zijn vader. Jean d'Ormoy, was de stichter van de socialistische bewe ging in het departement Allier. Marx d'Ormoy is een autodidact Reeds >er jong streed hij in de rangen der socia listische partij en trok weldra de aandacht der leiders. Kort na den wereldoorlog, welken hij f»2 maanden lang in de voorste linies mee maakte, hervormde hij de socialistische federatie in zijn departement Door Blum benoemd tot onderstaatssecre taris van hel minister-presidentschap kreeg hij talrijke belangrijke arbeidsconflicten ->p te lossen en steeds wist hij de betreffende onderhandelingen ten goede te leiden. Roemeensch-Poolsche vriendschap De Roemeensche minister van buitenland sche zaken, Antonescoe, is van Boeka rest vertrokken, om een bezoek te 1-iengcn aan Warschau. Hij zal op doorreis te Kra- kau een krans leggen op het graf van Pilsoedski. Dit bezoek bewijst de verbetering van de betrekkingen tusschen beide landen, welke in de laatste jaren verkoeld waren door in cidenten tusschen de delegaties van beide landen te Gcnève en de toenadering tus schen Polen en Duitschland en Hongarije. Vermiste Engelsche vliegtuig terecht Het vliegtuig van de M.I.S.R. Airways, dat tusschen Haifa en Port Said een noodlanding had moeten maken, is bij Rarelmagb gevon den. Passagiers en bemanning zijn onge deerd gebleven. STjn en vol van smaak MAGGI' VERMICELLI-SOEP Een heerlijke soep, waarin de beste kwaliteit vermicelli en vleesexfract zijn verwerkt. Voedzaam, licht ver teerbaar en vlug klaar. Per doosje met 2 zakjes voor 4-6 borden 10 ct. Ut op da ga*l-rods etiketten en de fobrieki- DE NOBEL-PRIJS VOOR DEN VREDE TOEGEKEND Aan den Duitschen pacifist Von Ossietzky Storm van verontwaardiging in het Derde Rijk De Nobelprijs voor den vrede is toe- gekend aan den Duitschen pacifist Carl von O s s i e t z k y, die in zijn eigen land als een landverrader wordt beschouwd! In Duitsche regeeringskringen heeft deze daad dan ook eon storm van ver ontwaardiging en protest ontketend. Het D. N. B. merkt daarover op: Voor de eerste maal is dus thans de Nobel prijs voor den vrede toegekend aan een landverrader, die door het hoogste ge rechtshof van zijn vaderland veroor deeld werd. Carl von Ossietzky- werd den 23sten November 1931, dus nog in de tijden der November-republiek, door den vierden straf- senaat van het rijksgerecht wegens land verraad tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij ging in Mei 1932 de gevan genis in. Een verzoek om gratie werd door Hindenburg afgewezen. Tegen Kerstmis van dat jaar werd hij op grond van een alge meen amnestie-besluit in vrijheid gesteld. In tegenstelling met de gebruiken in den sovjet-staat, waar iedere politieke tegen stander tegen den muur geplaatst wordt, heeft het nationaal-socialistische Duitsch land zich ertoe beperkt, Ossietzky den 30sten Februari 1933 in een veiligheids- kamp onder te brengen. Ossietzky is echter reeds geruimen tijd uit deze hechtenis ontslagen en bevindt zich sindsdien in vrij heid. De toekenning van den Nobelprijs aan dezen landverrader is een zoo onbeschaam de uitdaging en beleediging van het nieuwe Duitschland. dat daarop zeer zeker een dui delijk antwoord volgen zal. Welk antwoord dit zal zijn, laat zich thans wel reeds vermoeden. Waarschijnlijk zal men aan Duitschers verbieden voortaan een onderscheiding als deze te aanvaarden. Neemt Ossietzky den prijs aan? Naar Havas nog seint bevindt Von Os sietzky zioh thans in het Westend-zieken huis te Charlottenburg Eenige bezoekers J-erden vandaag bij hem toegelaten. Der atiënt is zeer vermagerd, zijn haren zijn reeds grijs, ofschoon hij nog pas 49 jaar is. Hij was zeer verheugd met de hem ten deel gevallen onderscheiding. Op de vraag of hij eerlang naar Oslo zou gaan, om den prijs in ontvangst te nemen, zeide hij, Ret antwoord schuldig te moeten blijven. De behandelende geneesheer was ten aan zien van deze kwestie zeer gereserveerd en bepaalde er zich toe op te merken, dat de zieke nog de grootste zorgen behoefde. Von Ribbentrop vliegt naar Berlijn De Duitsche gezant te Londen, Von R i b- bentrop, is gisteren plotseling naar Ber lijn vertrokken. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat hij met de leiders van het Duitsche rijk de houding van Engeiand ten aanzien-van de gebeurtenissen in Spanje en ten aanzien van een nieuw Rijnpact za bespreken. Zooals bekend, was reeds bij de benoe ming van von Ribbentrop te Londen te ver staan gegeven, dat de ambassadeur herhaal delijk naar Duitschland zou reuen, om met de regeeringsleiders en de parrii-insta-nties aldaar van gedachten te wisselen Hij was intusschen pas weer van een in Dui'schland doorgebracht week-end terug ,e Londen zoodat deze nieuwe -eis naar Berlijn wel eenigszins de aandacht trekt. Men meent te weten, dat von Ribbentrop» jongste reizen ten doel hebben, er nog eens bij de Duitsche regeering op aan te dringen, dat de Duitsch-Japansche overeenkomsten ndet op korten termijn openbaar worden ge maakt, zooals de bedoeling van Hitier zou zijn. Salengro in de Fransche Kamer herdacht Geen enkele rechtsche afgevaardigde aanwezig Gistermorgen om elf uur heeft in de Fransche Kamer van Afgevaardigden een rouwzitting plaats gehad ter herdenking van den overleden minister Salengro. De bijeenkomst werd gepresideerd door Herriot. De banken van de linkerzijde waren meer dan vol, doch geen enkele af gevaardigde van de rechterzijde was ver schenen. Zwijgend verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en met bewogen stem hield Herriot een toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van den op zoo tragische wijze om het leven gekomen minister. Spr. laakte de lastercampagne en wees erop, dat een priester, die den oorlog heeft medegemaakt, en tezamen met Salengro in Duitschland krijgsgevangen was. de waar heid heeft getuigd. Vervolgens spoorde Her riot de kamer aan, dergelijke campagnes voor de toekomsl onmogelijk te maken. De rede van Herriot werd herhaalde ma len door applaus onderbroken. Vervolgens sprak minister-president Blum van zijn plaats af enkele woorden. „Ik dank de kamer van ganscher harte. Ik wenschte, dat ik kon zeggen, de gehele kamer". Hierbij wees Blum op de leege ban ken der rechterzijde. Ten teeken van rouw werd de zitting hierna te half twaalf verdaagd. De kwestie der oorlogsschulden De Italiaansche regeering heeft, naar te Rome verluidt, nieuwe onderhandelingen aangeknoopt met de Vereenigde Staten om tot een definitieve regeling der oorlogs schulden te komen. In officieele kringen wordt uiting gegeven aan de verwachting, dat men een gunstig resultaat zal kunnen bereiken. Het is waarschijnlijk, dat getracht zal worden, een aanzienlijke vermindering van de totale schuld te verkrijgen. De restceren- de vorderingen zouden dan worden voldaan volgens de bepalingen van een nieuw han delsverdrag tusschen beide landen. Ook in Frankrijk gaan sinds cenigen tijd stemmen op. om deze kwestie uit de we reld te helpen. Thans is door den radicaal-socialist René Richard bij de Fransche Kamer de vol gende ontwerpresolutie ingediend: „De kamer noodigt de regeering uit, onderhan delingen aan te knoopen met de regeering van de Vereenigde Staten over de kwestie inzake regeling der oorlogsschulden". In de toelichting op de resolutie luidt het o.a.: „Wij zijn van meening, dat het niet mogelijk is, tusschen twee groote democra tieën een dergelijke pijnlijke breuk te laten bestaan. Wij zijn eveneens van meening. dat het van belang is, het contact zoo spoe dig mogelijk te hervatten." De anti-Japansche actie in Shanghai Te Shanghai heeft de politie der inter nationale neaerzetting zeven leiders gearres teerd van den „Chineeschen bond tot red ding der natie" Zij worden verdacht van deelnoming aan de talrijke anti-Japansche demonstraties, welke den laatsten tijd in Shanghai zijn gehouden. De arrestanten worden er bovendien van verdacht, de hand te hebben gehad in de groote staking in de lapansche katoen fabrieken. Onder de gearresteerden bevinden zich twee advocaten, twee leeraars en een vroege re bankier, die allen als agitators voor een middellijke oorlogsverklaring van China aan Japan zijn opgetreden. De arrestatie vond plaats op verzoek van de Chineesche autoriteiten, die den bon dbeschouwen als een regeerings- vijandige organisatie en die hun uit levering verlangen, om hen, waar schijnlijk wegens vergrijp tegen de veiligheid van dens taat, voor het ge- recht te dagen. De wapensluikhandel te Bordeaux Ingenieur B o u r d a 1 e, die te Bordeaux werd gearresteerd, in verband met een al daar ontdekte wapensluikhandel naar Span. je, heeft thans toegegeven, dat hij onder handelingen voerde met de Spaansche regie ring over de levering van levensmiddelen en van „pijltjes voor vliegtuigbommen". Het te Bordeaux in beslag genomen materiaal zou naar Catalonië verzonden zijn, wanneer de politie de zaak niet op het spoor was gekomen. Op vragen betreffende het instrument, dat in s'aat stelt een „pijltjesbom" te doen ont ploffen op de gewenschte hoogte. zette Bourdale uiteen, dat het patent door een maatschappij te Bordeaux werd geëxploi teerd met het oog cp levering aan ba*. Fransche leger, maar dat het ministerie van oorlog na proefnemingen geweigerd had be stellingen te doen. Deze onderneming is thans ontbonden. De Spaansche regeering zou tn tegenwoor digheid van Bourdale proeven hebben geno men bij Bilbao, welke ongetwijfeld afdoende waren, aangezien hem een bestelling gege ven werd. De verhouding tusschen Duitschland en Rusland De „Daily Telegraph" deelt mede, dat dfc Duitsche ambassadeur Von Ribben trop in zijn onderhoud met Baldwin zou hebben gezegd, dat Duitschland de diplo matieke betrekkingen met Sovjet Rusland zou verbreken als ingenieur Stickling ter dood zou worden gebracht. Baldwin antwoordde dat een openlijke breuk de pogingen tot het vormen van een - nieuw Europeesch vredes-systeem ernstig in ïvaar zou brengen. C h i 1 s t o n, de Britsche ambassadeur te Moskou, heeft opdracht ontvangen de riens- wijze van de Britsche regeering bekeLd te maken aan de Sovjet-regcering,' ierivijl Je kwestie ook is besproken tijdens het onder houd van Eden met den Sovjet-ambassar deur te Londen, M a i s k y. Men verwacht dat Von Ribbentrop Hitier op de hoogte zal brengen. Memorandum inzake de kwestie der mandaten Te Londen is een memorandum inzake de kwestie der mandaten gepubliceerd. Het. document is opgesteld door de Oost-Afri- kaansche commissie en zal aan de leden van het Kabinet en van Ilooger- en Lager huis worden voorgelegd. In dit memorandum wordt o.a. gezegd, dat con herverdeel ing van de mandaats-landen in Afrika geen ander resultaat zou hebben, dan een nieuwe bewapenings-wedloop en het zou een nieuwe bron van conflicten zijn, welke zich tot buiten Europa zouden uit strekken. De commissie is van oordeel, dat het vestigen va*n Duitsche vloot- of luchtvloot- bases in Tanganjika de Britsche verbin dingen in gevaar zou brengen. Het teruggeven van de gebieden onder Britsch mandaat aan Duitsclbland, zou ver» moed'elijk voor de overige mogendheden, een einde maken aan alle rechten van han del en scheepvaart, welke zij nu bezitten. Bovendien moet men er rekening mede houden, dat de meeste mandaatsgebieden niet geschikt zijn om vele kolonisten te herbergen. Ook léveren zij slechts een klei ne hoeveelheid van de vier grondstoffen wel ke volgens Goebbels de vier basis-mate rialen voor de moderne industrie zijn: steenkool, ijzer, petroleum en katoen. ROME EN DE REXISTEN Tijdens een te Bergen (Z.-België) gehort- den rede heeft de Rex-leider Be gr el le verklaard, dat binnenkort het woord van „Rex" per radio zal kunnen worden gehoord. De zender Rome zou eens per week ter be schikking van „Rex" worden gesteld. De Rexistische Partij had den minister van P.T.T. verlof verzocht voor den Belgi schen Radio-Omroep te mogen spreken. eve-n« als andere politieke partijen. Deze vergunning werd evenwel geweigerd. JUNK ALS EEN DEN Om slank te blijven zijn geen „middeltjes" noodig. Eet geregeld TEN HOEVE's ROGGEBROOD een krachtig voedsel, dat Uw lichaam lenig en fit houdt. vraact uw sakker.' QEBR. TEN HOEVE OEN HAAG ROTTERDAM TE1.333298 m.93949 HEDEN VERSCHENEN, De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe EEN LEERZAME GESCHIEDENIS door G. Th. ROTMAN. Nieuwe spelling. Prijs (tijdelijk) 0.43. Bestellingen aan Agenten of Bezorgers en door inzending van onderstaande Bonj UA\I Aan N,V* DAGBLAD DE ROTTERDAMMER Afdeeling Uitgeverij Ondergeteekende verzoekt toezending van Premieboekje i Rotterdam exempl. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe «aarvan bedrag "05'""uels >>lfae,lo,en per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2