IKcituir £ei&sd)i(üoitraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het drama te Broek op Langendijk abonnementsprijs: Pe/ kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij ctegelijksche zending530 lies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5945 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 16e Jaargang Süberttnlitpriptn: Van I tot 5 regel» 1.17 Va Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau - wordt berekend0.10 GEEN WOORD MEER HIER OVER De opvattingen, die wij huldigen omtrent de taak. die onze pers heeft te verrichten in deze tijd, brachten mee, dat wij geen artikelen hebben gewijd aan de zoogenaam de „Haagsche zedenzaak". Intussc'hen hebben wij het verloop dezer zaak met belangstelling gevolgd, namen wij kennis van de brochures, die aan deze affaire werden gewijd, en volgden wij Je debatten over deze kwestie in de Tweede Kamer. In de bróchure van het Kamerlid Ds. Van der Heide en een der raadslieden van Mr. F. werd vooral de bestrijding gericht tegen de rechterlijke macht, voor zoover zij bij deze zaak betrokken was, en tegen de Mi nisters van Justitie en Financiën. Betoogd werd. dat politie en justitie op hoogst lichtvaardige wijze zouden zijn op getreden eii gesuggereerd werd, dat het ver loop van het vooronderzoek dezer zaak een caricatuur was voor de Nederlandsche rechtsstaat. De Minister van Justitie, bij de begrooting voor zijn departement over deze zaak aan bevallen, leverde een krachtig betoog, slaag de er in heelwat argumenten van tegen standers te ontzenuwen en bewees door zijn houding en betoog, dat hij het vertrouwen, uitgesproken door de vertegenwoordigers der recjitsche groepen, ten volle verdiende. De heer Van der Heide en enkele anderen gaven echter de strijd niet op en met name de eerste legde den Minister het vuur zoo na aan de schenen dat deze, hoewel zeer ongaarne, aan de Kamer zoodanig mate riaal" verschaf te, dat de houding van politie en justitie volledig gerechtvaardigd bleek. Wat zelden voorkomt gebeurde thans: door hartelijk applaus gaf de Kamer blijk van haar instemming met 's Ministers sympathieke houding en het juiste beleid der opgetreden organen. Hoezeer den Minister de noodgedwongen behandeling dezer zaak tegen zat blijkt wel uit de woorden, waarmee hij zijn uitnemend betoog besloot: „En thans geen woord meer over deze zaak". Ook wij zeggen: geen woord over de In houd van het gesprokene. Het woord, dat wij spreken, moge zijn een woord van dank aan de Ministers van Justitie en Financiën, die op gepaste wjjze optraden en er groote waarde aan hechtten, dat ons maatschappelijk leven en onze staatsdienst zuiver wordt gehouden. DE EIGENLIJKE BESCHERMER Wanneer thans de Minister van Justitie genoodzaakt werd openbaarheid te geven aan het materiaal, op grond waarvan de justitie meende in de bekende Haagsche zaak te mogen en te moeten ingrijpen, ligt de oorzaak daarvan bij de bestrijders van den Minister, die tevens optraden als be schermers van den verdachte. De ware bescherming kwam van de zijde des Ministers, die zoo lang mogelijk weer stand bood aan de geoefende aandrang om tot publicatie over te gaan van het mate riaal, teneinde aldus een ambtenaar niet onmogelijk te maken. Op deze hooge opvatting van het ambt 1 en op de stilzwijgendheid des Ministers heeft men blijkbaar gespeculeerd door zijn grieven te richten tegen het beleid van po- litie en rechterlijke macht en ministers: de Minister moest dan maar eens precies me deelen over welke gegevens hij beschikte. Ten slotte gaf de Minister toe en de öandringers waren volledig geslagen. Dat degenen, die deze actie tot openbaar making voerden, gelukkig handelden, kan kwalijk worden betoogd. „U moest U schamen", riep de heer Schouten tot Ds. Van der Heide, „dat U dergelijke mededeelingen hier uitlokt" Het is inderdaad juist dat de waardig heid der Kamer ten gevolge van de agitatie, door sommige Kamerleden gevoerd, niet is bevorderd. Intusschen mag de verdachte bedenken, flat het de Minister was, die hem zoo lang mogelijk beschermde, terwijl juist het on verstandige optreden zijner „beschermers" hem onmogelijk maakte. In de bewogen zitting der Kamer is het ■aspect in deze zaak wel heel snel ver anderd: de aanvallers in heel deze actie maakten wel een heel droevig figuur. JA VA-SUIKER NAAR NEDERLAND Afzet van 85.000 ton per jaar aan Indië verzekerd Buitenlandsche suiker wordt geweerd Steunbedrag op 8 ton geraamd De Minister van Koloniën heelt bij de Tweede Kamer een nota van wijzi gingen ingezonden betreffende het wets ontwerp tot vaststelling van hoofdstak 13 der Rijksbegrooting 1937. Ojo. stelt de Minister voor in de begrooting op te nemen een vergoeding aan het land- bonwerisisfonds van de uitgaven ver oorzaakt door den aanvoer van Java- suiker hier te lande. Deze vergoeding wordt geraamd op f800.000. In de toelichting deelt de Minister mede, dat de Javasuiker-cultuur nog altijd in zorgelijken omstandigheden verkeert. De in gestelde commissie voor economische sa menwerking tusschen Nederland en Ned.- Indie heeft er de aandacht van de Regee ring op gevestigd dat hier te lande jaar lijks aanmerkelijke hoeveelheden buiten landsche suiker worden ingevoerd en ver werkt Er is alle aanleiding voor deze bui tenlandsche suiker door Javasuiker te ver vangen. De Regeering is het hiermee een* en daarom zijn thans bij het Ministerie van Landbouw maatregelen in bewerking om. met volledige inachtneming van de belangen der Nederlandsche SuikerbietencuUuur, de Java- suikerindustrie steun te verleenen in voren- bedoeiden zin. Het ligt daarbij in het voor nemen om de voorziening van de Neder landsche indlustric met Javasuiker te doen geschieden door een der organisaties, in het' leven geroepen op grond van de land- bouwcrisiswet De op de Londensche noteeringen geha seerde prijs, waarvoor buitenlandsche suiker hier te lande wordt geleverd, en die belang rijk beneden den kostprijs dier suikers ligt is lager dan het' bedrag, waarvoor Java suiker zelfs tegen kostprijs zou kunnen worden ingevoerd. Daarom zal het noodzakelijk zijn die marge te overbruggen door aan de Java suiker een toeslag toe te kennen boven den prijs van de suiker op de vrije markt. Het wordt de meest aangewezen weg ge acht doze toeslag over het Landbouwcrisis fonds te doen loopen. Deze uitgave zal door een uit keering aan dit fonds worden ver goed. Het bedrag in geld Is moeilijk te ramen. Ongerekend de uit Suriname afkom stige suiker, wordt hier te lande onge veer 85000 ton buitenlandsche suiker ver werkt. De meerdere uitgaven, aan den aanvoer van deze hoeveelheid Javasuiker verbonden, zullen bij de huidige prij zen een extra last van f 800.000 op het landhouw-crisisfonds leggen. Bij, de doorvoering van den liierbedoelder» naatregèl zullen de belangen van den bc- staanden witsuiker-invoerhandel worden ontzien. Het ligt dan ook in het voornemer om de genoemde hoeveelheid van maximaa' 85.000 ton over ruw- en witsuiker te ver deden naar rato van het aandeel, dat deze beide in de afgeloopen jarer. in den invoer hier te lande hebben gehad. Contingenteering van suiker In verband met het bovenstaande i de invoer in Nederland van ruwe beet wortelsuiker, ruwe rietsuiker, witsui ker en basterdsuiker met ingang van 25 November gecontingenfeerd voor den tijd van 6 maanden en wel op ba sis van 80 procent der gemiddelde half jaarlij ksche invoeren van 1935. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken omdat anders overmatige invoeren "an bui tenlandsche suiker zouden kunnen plaats hebben in de periode voordat de Nederland sche markt voor deze suiker gesloten wordt Het Nederlandsche raffinage-bednif zou door zulke overmatige invoeren erti- stig worden benadeeld, terwijl bovendien het effect der ten bate van Indië te ne men maatregelen er voor geruimn tijd door ongedaan zou kunnen worden gemaakt CHR. MIDDENSTANDSBOND Algemeene vergadering te Utrecht Openingsrede van den heer W. G. Scheeres Hedenmorgen is te Utrecht de eerste alge meene vergadering van den Chr. Midden-; standbond aangevangen. Om 11 uur open de voorzitter, de heer W. G. Scheer,es,' Zoo ziet tlr sluitzegel er uit. die door het Haaqsch Comité voor de luisterrijkeviering van het a.s. vorstelijk, huwelijk zal worden, uitgegeven. DE A.S. HUWELIJKS- FEESTEN Ontheffing winkelsluiting Naar wij vernemen heeft de Minister van Handel in verband met het huwe lijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard, burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verleenen voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Jan. 1937. Voor het prinselijk paar 15.433 Amsterdamsche vrouwelijke ingeze tenen hébben tijdens de drie dagen, die daarvoor waren vastgesteld, haar handtee- keningen geplaatst en haar giften geschon ken als daadwerkelijke bewijzen van sym pathie met de vorstelijke verloving. Een som van 9.730,45 werd in de bussen ge deponeerd. Prins Bernhard te Naarden ZD.ïL Prins Bernhard heeft gisteravond hotel „Het Bosch van Bredius" te Naar den de bijeenkomst bijgewoond van de club van jongere werkgevers, waarin voor aanstaande personen uit handel en nijver heid zitting hebben. De Prins volgde met aandacht de gedach- tenwisseling over verschillende actueele onderwerpen, van Den Haag, de vergadering met Schrift lezing en gebed, waarna hij de openingsrede uitsprak. Openingsrede Spr. ving aan met de aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen namens den bondsraad. Zoo langzamerhand komt er schot en teekening in het organisatielevcn van den Chr. Middenstand in Nederland, nu deze tot hergroepeering overgaat. De Ko ninklijke goedkeuring op de statuten heeft wel langer op zich laten wachten dan het hoofdbestuur zich had voorgesteld, maar zoodra ze was verkregen is de arbeid ook aangevat Welbewust heeft de Christelijke Midden stand in Nederland de meer gedecentrali seerde richting ingeslagen voor wat betreft den grondvorm, om daarnaast als centraal verband allen te zamen in een hond te con- centreeren. Het individuecle lidmaatschap van de vereeniging van den Chr. Handel drijvenden en ïndustrieelen Middenstand heeft voor ieder opgehouden te bestaan. Dat de bond thans voor de eerste In al gemeene vergadering bijeen is verheugt en stemt tot ernst Immers, aldus spr. wij moeten hijeen zijn met den wensch elkander te bezielen tot arbeid, die in het waarachtig belang is van den Chr. Middenstandsbond. Daarom zijn wij ook aangevangen met de bede. dat Gods Geest ons moge voorlichten en met de belijdenis, dat wij door onze zon den Zijn zegen verbeurd hebben. Het zal niet verbazen, aldus spr.. dat het hoofdbestuur zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat wij er vanuit moeten gaan, flat alle be staande Chr. patroonsvakhonden konden toetreden, mits hun leden middenstanders zouden zijn. Voor groothandelaren is de aan sluiting tot onzen bond niet de geëigende figuur, maar hun plaats is in onze zuster organisatie. de Chr. Werkgeversvereniging in wier kring eveneens thans op Chr. Pa troonsvakorganisatie wordt aangestuurd. Het zal misschien noodig zijn voor dit of dat geval een „grenstractaat" te sluiten. Aan Ja goede verhouding tusschen de heide Christelijk sociale organisaties zal dit niet dan bevorderlijk zijn. Spr. wekte tenslotte op tot geestdrift, nu a zooveel jaren pogen en werken de Chris telijke Middenstand in Nederland in al zijn geledingen is gekomen tot een eenheid, tot den Chr Middenstandsbond. Met de bede, dat God Zijn zegen moge schenken en dat de vergadering eendrachtig en vruchtdragend moge zijn, besloot -spr. zijn openingswoord. (De vergadering duurt voort) ZWARE BRAND TE AMSTERDAM De zaak van Perry en Co. vernield Fantastisch schouwspel in den vroegen morgen Midden in den drukken SL Nicolaap- tijd, terwijl het huie boordevol voorra den lag, is de bekende gaianterieënzaak Perry en Co. in de Kal verstraat te Amsterdam, door T een zware brand geteisterd, die enorme 60hade heeft aan gericht. Vanmorgen te half aeven zagen twee sur- veilleerende agenten boven het dak rook- weiken en alarmeerden oogenblikkelijk de brandweer. Toen deze ter plaatse was aan gekomen bleek dat in het achterste gedeel te van het huis, waar het grenst aan het perceel van de Buitenlandsche Bankver- eeniging aan het Rokiln, een trap in brand stond en wel van onderen tot boven. Er was reeds een gat in het dak gebrand, zoo dat die brandende trap ais een zuigende schoorsteen werkte. Bovendien bleken de vlammen een deel van de eerste en tweede verdieping te hebben aangetast. Het bleek niet mogelijk, het vuur te be nerken tot het achtergedeelte van het huis Ofschoon de brandweer groot materieel had laten aanrukken, begon omstreeks ha'f acht het vuur zich te vertoonen aan de voorzijde. Onvermoeid richtten de spuitgas ten hun waterstralen naar de vensters der eerste verdieping, waar een roode vuurgloed hine. Tegelijkertijd begon men zwarte rook wolken op te stijgen uit de vensters der bo venste verdieping. Inmiddels waren verschillende autoritei ten gearriveerd. De burgemeester, dr. W. de Vlugt en do commissaris van politie. Ver steeg, sloegen het blusschingswerk gade. 'dat onder leiding stond van den comman dant der brandweer, den heer Gordijn. Ook de ingenieur der brandweer, Van Thiel. was aanwezig. Even na achten heeft het vuur zijn hoog tepunt bereikt, langzaam maar zeker begint de brandweer terrein te wironen en tegeD half negen begint de brandweer eeD ffrootsch offensief. - Stoutmoedige brand weerffleden dringen door tot in de eerste verdieping. In de dak goot kruipen spuitgasten, die met hun slan gen vlak bij het vuur komen. Spoedig wordt de uitwerking van dit offensief zichtbaar, doordat de vlammen verminderen en de rook lichter van kleur wordt. De 6chade, die de brand heeft aangericht, is enorm. Niet alleen is van het gebouw de bovenste verdieping geheelen de eerste verdieping grootendeels verbrand, doch ook aan voorraden is voor een aanzienlijk be drag verloren gegaan. De heeren Venster en De Jong, directeuren van Perry en Co., die bij dien brand als machtelooze toeschouwers aanwezig waren, waren verslagen over de zen tegenslag. De brand komt voor een zaak als Perry en Co. wel op een zeer on gelegen tijdstip. In de bovenverdieping, elke is uitgebrand, lagen groote voorra den, welke ook bestemd waren voor-de ne gen filialen van de zaak, zoodat ook deze door dep brand gedupeerd zijn. De zaak was verzekerd ook tegen bedrijfs schade. Het vuur bedwongen Tegen negen uur is men de brand vrij wel meester en kan met het riablU6schen worden begonnen. Dit is geen gemakkelijk werk, want steeds weer laaien de vlammen op, dan weer in de kelderruimte, in den grooten winkel, in de teekenzalen of in de pakhuisruimten. Steeds weer vindt het vuur nieuwe prooi. Te ruim half tien is het mogelijk een overzicht van de verwoesting te krijgen. Het groote gebouw is vrijwel volkomen uitge brand. De winkel, hét gelijkstraatsche ge deelte is een ruïne. De vele fraaie artikelen op de toonbanken zijn weggebrand, of on herkenbaar zwartgebrand. De étalages zijn niet uitgebrand maar kregen behalve brand schade, ernstige waterschade. Ook de boven verdiepingen zijn in ruïnes veranderd. Het dak vertoont groote gaten. JONGEMAN DOOR VELDWACHTER GEDOOD Behandeling voor de rechtbank Twee jaar tegen boerenknecht geëischt (Vervolg van blz. 5) Na voorlezing van de dagvaarding ver klaarde verdachte S. op een vraag van den president, mr Ledeboer, dat hij met zijn vrienden vrijwel den geheelen avond op de kermis te Zuid-Scharwoude, verschillende café's bezocht had. Verdachte gaf toe bij de woning van brigadier Van de Bosch met de anderen herrie gemaakt te hebben. Toen de veldwachter zijn woning was uitgekomen waren de verdachten „De Zuid" ingeloopen en K. de verslagene „De Noord" in. De veldwachter was toen achter hen aan- geloopen en had hen gesommeerd naar huis te gaan. Maar verdachte verklaarde, dat zij eerst nog op K. gewacht hadden. Toen had S. het schieten gehoord en was blijven staan, om te zien wat er gebeurd was. Vervolgens werd de schippersknecht G., de.tweede verdachte gehoord. Hij verklaar de niet te weten, waarom K. bij den veld wachter had aangebeld, ook hij had niei. aan de sommatie voldaan, omdat hij had willen weten, wat er gebeurd was met K. Verdachte had wel bemerkt, dat de veld wachter de klewang gebruikte. Verdachte D. K., de derde verdachte, wees er op, dat er niet van tevoren was afge sproken om naar de woning van den briga dier te gaan. Hij had het eerst gewaagd ge vonden om bij den veldwachter aan te bel len. maar hij had niet gehoord, dat K. ge scholden zou hebben en den veldwachter zou hebben uitgedaagd. Verdachte had den veldwachter met een klewang naar hem zien slaan, doch hij had gebukt, zoodat de slagen op zijn fiets waren tererht gekomen. Deze verdachte had, even als S. gezien, dat K. met de handen om hoog was we2geloonen onder de woorden: „Meneer, ik loop toch weg". I Hierna werd de brigadier Van der Bosch als getuige gehoord. Hij verklaarde in het café te Zuid-Scharwoude te zijn geweest. K. had dit café op het sluitingsuur niet willen verlaten en was er toen uitgezet, nadat eenige lankmoedigheid was toegepast. Ge tuige was toen naar huis gegaan en werd eenieen tijd later wakker door luid mis baar voor zijn woning. Toen was getuige naar huiten gegaan, om de rust te herstel len. Hij had een klewang gebruikt, doch toen hij mis sloeg, had verdachte D. K.sma lend geroepen: „Lekker mis". Toen K. met de handen omhoog op getuige was toegeloo- pen, waren de anderen van achteren komen aanstormen. Nadat K. getroffen was, had getuige medische hulp ingeroepen en as sistentie gevraagd bij de gemeente-politie Getuige S. P. Rood, rijksveldwachter te Oud-Karspel bevestigde de verklaringen van den vorigen getuige ten aanzien van de gebeurtenissen Op de kermis te Zuid- Scharwoude. Dr Verdonk, arts te Broek op Langedijk als getuige a décharge gehoord, verklaarde, dat brigadier Van der Bosch zich niet met het slachtoffer bemoeid had. Na de pauze werd de majoor der rijks- veldwacht E. G. Fluvter gehoord, die mede deelde, dat de verdachten nimmer hebben kunnen zien of de verslagene Kool zijn handen omhoog had gestoken, omdat het zeer dónker was in dien bewusten nacht. Na nog eenige getuigenverklaringen, waaruit bleek, dat de sommatie van den brigadier duidelijk hoorhaar was geweest, nam de officier het woord. Requisitoir De. officier herinnerde aan wat er in den nacht van 21 op 22 September gebeurd was en wees er op, dat de brigadier v. d. Bosch als een zeer goed politieman stond aange schreven. Spr. reconstrueerde daarna de ge- heele gebeurtenis, wees er op, dat het schot niet als doodelijk bedoeld was, herinnerde er aan, hoe lastig de verdachten geweest waren op de kermis te Z"id-Scharwoude en eischte tenslotte tegen elk der verdachten een gevangenistraf van twee jaar., De verdediger, mr Langeveld, meende, dat de verdachten minder opstandig waren geweest dan de officier in ziin requisitoir deed uitkomen. Hij vroeg vrijspraak voor alle verdachten. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 1 December a.s. NIEUWE VERSCHIJNING OP DE SPOORWEGEN Acht dieselmechanische wagens besteld bij Werkspoor Voor stille trajecten Er zijn trajecten bij de Ned. Spoorwe gen, waar het reizigersverkeer minder druk is, zoodat deze een onevenredig kostbare accomodatie aan materiaal en bediening eischen. Er werd sterke be hoefte gevoeld aan zuiniger materiaal op deze lijngedeelten. Om deze reden heeft de directie van de Ned. Spoorwegen be sloten de proef te nemen met een nienw type diesel-mechanische spoorwagen en heeft zij aan Werkspoor order gegeven acht van deze wagens -te maken. Een nieuwe verschijning zal daarmee op on ze spoorwegen haar intrede doen. Uiterlijk lijkt deze diesel-mechanische spoorwagen het meest op de electrische stroomlijnwagens, welke thans dienst doen op het baanvak Rotterdam—Hoek 'van Hol land. Hij heeft dezelfde gestroomlijnde neus en dezelfde groene kleur Doch ddt type ken: geen treinstellen, elke trein bestaat slechts uit één enkelvoudige spoorwagen, die met zijn ongewone lengte van 26,70 meter de laiigste onder de Ned. spoorwagentypeh-zai zijn. Elke wagen bevat een groote afdeeling derde klasse met 56 zitplaatsen en acht staanplaatsen en een afdeeling tweede klasse met 15 zitplaatsen en acht staanplaatsen Het inwendige komt overeen met dat van den Diesel-electrischen trein, met dit ver schil, dat eenige verbeteringen zijn aange bracht. Zoo hebben de nieuwe wagens ramen die bijna geheel open kunnen worden ge draaid, zoodat des zomers de frissche lucht vrij kan binnenstroomen. Voorts zijn de vensters van de be- stuurscabine van hoogte veranderd. Dit heeft een onverwacht effect voor den reiziger, die thans geen plotseling te voorschijn schietende telegraafpalen en langzaam wegdraaiende landschappen zal zien, maar door de bestuurderscabine heen op den spoorweg zal kunnen zien. Men venvacht dat de exploitatiekosten van dit materiaal belangrijk lager zullen zijn dan die van de stoomtreinen. Het ligt in de bedoeling de nieuwe wagens in Oct 1937 in gebruik te nemen. In den a.s. zomer zullen de eerste proefritten worden gehou den. Dan zullen ook de baanvakken Arn hemMaarn en GoudaDen Haag g^ëtec trificeerd zijn en zullen de S9 bestelde, elec trische treinstellen gereed zijn en proef gaan rijden. Het komende jaar zal dus verschil lende nieuwigheden voor het reizend publiek brengen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de Justitiebe- grooting aangenomen. Minister v. Schaik heeft nadere mededeelingen gedaan over de Haagsche zedenzaak. Daarna is het ontwerp-Ter Laan inzake de achtjarige leerplicht verworpen. In de avondvergade ring is begonnen met de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft het begrootingsdebat voortgezet. Het vergaan van de Scheveningsche loggers Sch. 68 en Sch. 179 is door de Raad voor de Scheepvaart behandeld. Maatregelen tot verzekering van de in voer van Indische suiker in ons land; con tingenteering van de invoer van buiten landsche suiker. Te Utrecht is een conferentie gehouden van ambtsdragers in de Chr. Geref. Kerk< Overleden is ds. B. Batelaan, Ned, Herv. predikant te Huizen. Te Amsterdam heeft hedenmorgen een groote brand gewoed. De Shell Union en de U.S. Steel Corp. keeren het achterstallige pref. dividend uit. Von Ribbentrop is van Londen naar Berlijn gereisd. Het ministerie van oorlog te Madrid door een bom totaal verwoest. Dormoy is benoemd tot Fransch minis ter van binnenlandsche zaken. Horthy is te Rome met zeer veel cere monieel ontvangen. De Nobelprijs is aan Ossietzky toege-' kend, den Duitschen pacifist. SNELLE REPARATIE De Jumbo-locomotief, die bij het spoor wegongeval ta Woerden geheel gedemon teerd moest worden en ernstig beschadigd was. is reeds zoover hersteld, dat hij dezer dagen zal proefrijden en onvoorziene om standigheden voorbehouden zal de machine begin December al weer in dienst worden ge«teld. De herstellingen zijn uitgevoerd in de werkplaats der Ned. Spoorwegen te Til burg, waar men de modernste materialen ter beschikking heeft. Met recht kan hier gesproken worden van een snello reparatie. RIJWIELENDIEFSTAL EN GROS Voor de Almelosche Rechtbank stond te recht H G. J. S., van Enschede, verdacht van diefstal van 5 rij .vielen aldaar in het tijdvak van 1 Sept. tot 16 Oct. De President wees er op dat verd. niet 5 doch wel 9 rij wielen had gestolen hetgeen verd. toegeeft Gezien het feit, dat het aantal diefstallen van rijwielen in Enschede fantastisch groot is meent de Officier een afschrikwek kend voorbeeld te moeten stellen en eischt 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Efficiënte Menschen hebben de meeste kans van slager» in de Maatschappij. EEN EFFICIENT MENSCH I Vraag ons gratis boekje Na 20 AMSTERDAM Adv Dr. A. Kuyperstichting Naar wij vernemen is aan Jhr. H. van de Poll, bibliothecaris der Dr. Abr. Kuy perstichting tevens chef de bureau, in ver band met zijn leeftijd eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Januari 1937. Meisje geslipt Een ongeluk, dat zich aanvankelijk on schuldig liet aanzien, heeft gisteravond te Rotterdam voor het slachtoffer ernstige gevolgen meegebracht, door de ondeskundi ge wijze, waarop omstanders te werk zijn gegaan.. Een 15-jarig ateliermeisje, C. Hui- ze'r geheeten, wonende in de Tamboerstraat kwam op de hoek van de Goudscherijweg en de Vredenoordlaan met haar fiets te slip pen. Zij maakte een hevige smak en bleef met een gebroken rechterbeen op straat liggen. Had men nu maar rustig de komst van de Geneeskundige Dienst afgewacht, er ware niets gebeurd. Enkele burgers zijn er echter toe over gegaan het meisje 100 Meter verder een café binnen te dragen, waar zij op een stoel werd neergezet. Het gevolg was^ dat, toen de Geneeskundige Dienst arri veerde deze een zeer ernstige onderbeen fractuur moest constateeren, die zeer moeilijk te genezen zal zijn, aangezien door het ongeriefelijke en onoordeelkun dige transport het scheenbeen geheel om het kuitbeen was heengedraaid en bijna door de huid heen stak. Hoe goed ook bedoeld, is de hamdelwijzé van de „hulpverleenende" burgers streng af te keuren. Wanneer men een ongeluk ziet gebeuren, is het het beste, de slachtof fers op straat te laten liggen, totdat de Ge neeskundige Dienst verschijnt en hen op oordeelkundige wijze behandelt Wanneer men deze raad n i et opvolgt gisteravond is het weer gebleken helpt men vaak da slachtoffers van de wal in de sloot DE OVERVAL TE KLOOSTERZANDE Een arrestatie De politie heeft gister te Apeldoorn zekeren G. N., woonachtig te Enschede, aangehouden, als verdacht betrokken te zijn bij de inbraak met geweldpleging, welke onlangs te Kloosterzande heeft plaats gehad, KIPPENDIEVEN Door rijks- en gemeentepolitie te Haas- tree h t zijn aangehouden dc 34-jarige G. v. d. R. en de 25-jarige C. R„ verdacht van diefstal van een 100-tal kippen te Vlist. Zij zijn vandaag voor den officier van justitie te Rotterdam geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1