rtlGOJ) ALLS HEN// F R I S I A DINSDAG 24 NOVEMBER TO*6 HET WERKLOOSHEIDS- SUBSIDiE-FONDS De bijdragen aan de gemeenten Geheel of ten deele rentedragende voorschotten worden verstrekt Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de begrooting Werkloos- heidssubsidiefonds. voor 1937 wordt het vol gende ontleend. Den leden die gaarne zouden worden in gelicht omtrent de wijze, waarop de voor genomen beperkingen van de bijzondere bij dragen uit het Werklooshoidssubsidiefonds aan de gemeenten en van den onderstand aan noodlijdende gemeenten zullen worden toegepast, zij meegedeeld, dat overwogen wordt geheel of ten deele rentedragende voorschotten in de plaats van bijdragen en onderstand fonds perdu te verstrekken aan die gemeenten, van welke verwacht kan worden, dat zij bij eenige verbetering der conjunctuur tot terugbetaling in staat zullen zijn. Het ligt daarbij voorshands in de be doeling eenige groepen te vormen, al. een groep van gemeenten, die alleen bij dragen h fonds perdu ontvangen, een groep van gemeenten, die uitsluitend in aanmerking komen voor rentedra gende voorschotten, en ten slotte een groep van gemeenten, waaraan zoowel bijdragen a fonds perdu als rentedra gende voorschotten zullen worden toe gekend. De indeeling van de gemeenten in deze groepen zal zooveel mogelijk geschieden aan de hand van een ob jectieve maatstaf, waarbij aan de draag kracht der gemeente, uitgedrukt in de algemcene inkomstenbronnen, invloed zal worden toegekend. De Regeering betreurt, dat de toestand van 's lands financiën niet toelaat de rijks bijdrage aan het werkloosheidssubsidiefonds te verhoogen met een zoodanig bedrag, dat aan de voorgenomen beperking van de toekenning van extra bijdragen uit dat fonds zou kunnen worden ontkomen. Ontmoet, naar het oordeel der Regeering. het achterwege laten van den voorgenomen maatregel, betreffende de verstrekking van rentedragende voorschotten aan gemeenten, ernstige bedenking, anders meent zij zich te kunnen stellen tegenover den tweeden door haar aangekondigden maatregel, strek kende om tot uitgangspunt voor de bereke ning van de gewone bijdrage uit 't werk loosheidssubsidiefonds te nemen 90 pet van de uitgaven voor steunverleening en werkverschaffing over het tijdvak 1 Juli 1935 -30 Juni 1936 Bi] het kiezen van dit uitgangspunt kon nog worden ondersteld, dat geen aanmer kelijke wijziging zou optreden in de mate waarin de werkloosheid zich in de ver schillende gemeenten openbaart. Nu het blijkt, dat zich wijzigingen aan het vollrekken zijn. moet deze premisse worden losgelaten, daar een ongelijkmatige verdeeling der bijdragen het gevolg zou kunnen zijn In het belang van een zoo doelmatig mo gelijke verdeeling van de besehikhare mid delen tusschen de gemeenten is het der halve noodig geworden het voorgenomen uit gangspunt voor de cubsidieherekening los te laten. Dp Regeering stelt zich thans voor de werkloosheidsuitgaven voor het jaar 1937 zelf tot maatstaf te nemen voor de bereke ning van de gewone bijdrage, volgens een regeling, welke op dezelfde leest geschoeid is als die, welke voor het jaar 1935 gold De contingenteeringsmaatregelen Verlenging voor den tijd van 1 jaar Naar mag worden verwacht, zul'en de navolgende contingteeringen per 1 Decem ber a.s. voor den tijd van een jaar word®:- verlengd, waarhij de onderstaande bepaitn gen be reffende de basistijdvakken en de percentages voor de ber»kpning va,n de autonome contingenfenen zullen worder vastgesteld: kachels, haardkachels en haar den c.a. basistijdvak 1333 percentage: 15 bruto gevv.; fornuizen ca. 1933, 25 bruto gew en veevoederkooktoestellen c.a. 19341933 25 bruto gew De aandacht wordt er or gevestigd, da*, bovengenoemde percentages alleen op de autonome landencontingenlen betrekking hebben, derhalve niet op de bij hanrielsvei drag verleende contingenten welke in veie gevallen hooger zijn. De Ruyter en onze weermacht Het alg. Ned comité „Onze Marine", dat telkenmale de marine in de belangstelling van het Nederlandsche volk betrekken wil, heeft een boek doen samenstellen over „De Ruyter en onze weermacht ter zee". De sa menstelling werd opgedragen aan den heer A. W. P. Angenent, die zoonis bekend is, ook het boek over de vermaarde wereldreis van de onderzeeboot K XVIII samenstelde. Aan het boek „De Ruyter en onze weer macht ter zee" hebhen medewerking ver leend de heeren F. A. C. M. van Hasselt, C. J. M. Kretsrhmer de Wide, dr. J. F. M. Sferck. J. H. P. Verhoeven en Joh. T. M. Wijs. De kapitein ter zee A. van der Voor het Natio naal Huwelijks geschenk voor H. K. H. Prinses Juliana wordt van 2d Nov.— 2 Dec. in Rotter dam een inzame ling gehouden, waarbij Juliana- potjes zullen worden verkocht. Deze potjes, waarin een prin- cesseboon werd geplant, werden door padvind- sters gereed ge maakt. Suude Lacoste, commandant v'cn de kruiser De Ruyter", schreef het voorwoord. Dit boek zal aan alle opvarenden van Hr Ms. kruiser „De Ruyter" worden aangebo den en voor belangstellenden heschikbaai gesteld worden. De druktechnische uitvoe ring wordt verzorgd door de N.V. drukkerij en uitgeverij v/h. de Boer Jr. te Den Helder. De N.S.B. te Terbregge Succesvolle avond vooranderen Men schrijft ons: De N.S.B. heeft op Terbregge met haar propaganda niet veel succes. In Café v. Driel was gisteravond een vergadering met als spreker zekere heer Verwaal. Zijn be toog was uitermate hol. De menschen van heden zijn volgens spreker lijken gelijk. Geen geestkracht noch bij de Overheid, noch bij het volk. De N.S.B. gedachte brengt leven en levenskracht. Vooral de jeugd zal weer „mensch" worden, met-een menschwaardig bestaan. Een aaneenrijging van dikke algemeenheden; zooiets als je veertig jaar geleden kon beluisteren bij Herman us c.s. Geen debat. Vragen stellen was het pa rooi. De bekende methode. De zaal die on geveer 80 menschen bevatte, huisvestte ruim 60 A.R. mannen. Toen de heer A. v. d. Bos vroeg om debat, zooals aan de N.S B. was toegestaan op een vergadering der J.V., werd hem dit geweigerd en demonstratief verlieten alle 60 A.R.'s de zaal en trokken gezamenlijk naar de Chr. School waar de heer A. v. d. Ros een gloedvolle rede hield, waarin het N.S.B.-heginse! getoetst werd aan Gods Woord, 't Was voor onze Partij een prachtavond. Gepensioneerden K.HL. Een adres aan de Tweede Kamer De samenwerkende organisaties van al len die belang hebben bij de pensioenkwes- tiè der Kon. HoJl. Lloyd hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Zij herinneren daarin aan wat minister Gelissen op 11 Sept. 1935 in de Eerste Ka mer heeft gezegd en aan de verklaring, welke de heer Zaalberg op 1 Juli 1936 na mens den minister aflegde, dat de Regeering in beginsel bereid was iets te doen voor de gepenrionneerden en, boven hetgeen zij te goed hebben als crediteur bij eventueele liquidatie, in de een of andere vorm nog een uitkeering zou volgen, waarbij gedacht werd aan een lijfrente-pólis. Thans echter schrijft de minister in de M. v. A. slechts het volgende: „De pensioengerechtigden zullen het hun toekomende percentage bij liquida tie bekomen van de concurrente vorde ring, die zij uit hoofde van de pensioen verplichtingen op de boedel kunnen doen gelden". Deze sobere mededeeling heeft adressan ten zeer teleurgesteld en daarom verzoeken zij de Tweede Kamer medewerking te ver- leenen om aan de onzekerheid een einde te maken. Uit de Antirev. Partij NEDERLAND EN ORANJE TE AMSTERDAM Geestdriftige propaganda- vergadering Als inzet van een nieuwe campagne een „tiendaagsche veldtocht" voor het winnen van nieuwe leden en voor de verspreiding van Nederland Waak zaam" en andere lectuur, had „Neder land en Oranje" te Amsterdam jong en oud in Krasnapolsky bijeengeroe pen. Aan dezen oproep was allerwege gevolg gegeven. Een van de groote zalen van Kras was stampvol. In een geestdriftig openingswoord heeft de voorzitter van de Centrale Propaganda- Commissie. de heer A. B. R o o s j e n, de tal rijke aanwezigen verwelkomd. Hij duidde de jonge propagandisten aan als de derde generatlei die het werk voortzetten van hen, die in vroegere jaren de fakkels brandende hebben gehouden. De jeugd komt in de A.R. Kies- vereeniging; zij voelt dat er gewichtige ver anderingen op komst zijn, want, zei spr, als gij 30 jaar zijt, is het pleit beslist of we on der dwang van dictatuur naar buiten- landsch model zullen zuchten of in vrijheid zullen blijven leven onder de schuts van Oranje. Deze vergadering, besluit spr„ roept tot arbeiden en getuigen, in den geest van oot moed en afhankelijkheid, in den geest van het Op verzoek van den voorzitter heeft de vergadering dit geloofslied van den Zwijger gezongen. Het plan dat niet uitkomt Wethouder G. Baas Kzn. wees hierna op het plan der sociaal-democraten, dat veel te vroeg Is gekomen, door deskundigen is nagerekend, maar niet uitkomt. Spreker oefende kritiek op de z.g. koopkrachtver meerdering en op de 600 millioen, die de sociaal-democraten hiervoor noodig zeggen te hebben. Het gaat niet, meer uit te ge ven dan men bezit. In de laatste 15 jaren zijn trouwens vele werken uitgevoerd in den geest van wat het plan bedoelt, en toch is de werkloosheid niet achterwege gebleven. Bovendien zou het plan toch altijd slechts aan 200 000 man werk bieden. Indien er zekerheid bestond, dat over 3 jaar de vroegere toestand van welvaart zou terug keeren, zou de kans bestaan een proef met het plan te nemen. Maar wie dat belooft, spreekt de waarheid niet Wij hebben, ging 9pr. voort, andere, maat regelen noodig. nl. dat het Nederlandsche product weer op de wereldmarkt kan den aangeboden. Dat is het doel van de aanpassingspolitiek, en dat was en is nog een zware weg. Mislukt is deze politiek niet. want ook zonder de devaluatie zou de ver betering zijn ingetreden, waarvan we het eerste begin mogen zien. Het herstel van ons land, besloot spr.. hangt in de eerste plaats af van den zegen Gods. niet van een plan. dat weigert te rekenen met het bestel Gods en het van ejgen kracht ver- wacht Tusschen en na het gesprokene zong de vergadering, die in de allerbeste stemming was. met groote opgewektheid de speciale verkiezlngsliederen, voor dit samenzijn ver» vaardigd. In d»n loop van den avond hebben nog het woord gevoerd de heeren Mr. van R ij en J. Dentekom. „Nederland en Oranje" In de hoofdstad mag terugzien op een uitnemend geslaagde vergadering, waarvan een voortreffelijke De Jaarvergadering van het Provinciaal Comité van A=R. Kiesvereenigingen in Noord Holland is samengeroepen op Zater dag 12 December e.b 's middags 2 uur, in Krasnapolsky te Amsterdam. Na behandeling - der huishoudelijke za ken treedt als spreker op Mr. T. A. van Dijken, Md van de Tweede Kamer, van 's-Gravenhage, met een politieke rede, mede in verband met door de kiesveree nigingen ingezonden vragen en opmer kingen. Het Provinciaal Comité wekt de bestu ren van Kamer en Statenrentrales en van de kiesvereenigingen op tot krachtige me dewerking aan de huis-aan-huis versprei ding van „Nederland Waakzaam", het of ficieel propaga-nda-orgaan der A.R. partij. WOENSDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzcndtof 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.3| Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leldej door Ds. C. Kapteyn, Geref. predikant 1 Amsterdam. 11.0012.00 Ensemble Va der Horst. 12.00 Berichten. Gram.pl. 12,J Vervolg Ensemble Van der Horst. IJ Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Leo tuur. 3.303.45 Grara.pl. 4.00 Chr. Gem Zangvereeniging te Vreeland. 5.00 Kin deruur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 On derwijsfonds v. d. scheepvaart. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie over de Bewegin der Jong-Hervormden. 7.30 Gram.pl. 7.4 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Am hemsche Orkestvereeniging en soliste 9.1 Voor 1onge menschen. „Handel en Eer Rjkheid" door Mr. G. E. v. Walsum t Rotterdam. 9.40 Vervolg concert 10.15 B richten ANP. 10.20 Schaakcursus. 10.35- 12.00 Gram.pl. Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending 10.00 VPRO. 6.? 3 RVU. 8.00 Gram.pl. 9.3 Kookpraatje. 10.00 .Morgenwijding. 10.3 Gram.pl. en causerie over opvoeding to gemeenschapszin. 11.30 Causerie ove jeugdwerkloosheid. 12.001.45 Orkest e gram.pl. 2.00 Orkest. 2.30 Voor de Vrouw 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie „Noodlo en vrije wil". 7.15 Vocaal concert. Hierna Gram.pl. 7.40 Causerie „Problemen de democratie". 8.03 Berichten ANP. 8.1 Gram.pl. 10.00 Berichten ANP. 10.05 D Ramblers. 10.30 Prusseisch Strijktrio 11.00 Causerie over „Huwelijksverhoudin gen". 11.3012.00 Gram.pL DROTTWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.0; BBC-orkest en solist. 1.20 orkest. 3:i( Orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 511 Kwintet 7.50 Variété-programma. 8.3: BBC-SvmDhonie-concert m.m.v. Mannen koor en solist. 10.10 Vervolg concert. 10.44 Kwintet en soliste. 11.35 Band. RADIO-PARTS 1648 M. 11.20 Svmphonk orkest. 2.50 Orkestconcert 5.50 Kameror kest 8.23 Vocaal kwintet KEULEN 456 M. 5.50 Kleinorkest. 11.20 Con cert. 12.35 Orkest. 3.50 Kamerorkest 5.2 Vlooi en piano. 6.03 Kwintet. 8.05 Om roeoorkest, -koor en zang. 9.50 Klein orkest Pianotrio en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30Om roepkleinorkest. 7.20 Kamermuziek 8J Symphor ieorkest. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 5.23 Omroep orkest. 6 35 Zangvoordncht. 6.55 Vioolre cital. 8.20 Omroeporkest. 8.35 Verhaeren Herdenking. DEUTSCHT- ANDSENDER 1571 M. 7.30 Sym phonleorkest. 8.20 Militair concert. 9.5 Ti-ióconcert Haarden en Kachels Sierlijk soiled en eoertkonp door nltersf znlnlq nehmlk VULHAARDENFABRIEK .FRISIA" NV Fabriek. N.W. BINNEN-* SINGF.Ï 85 DEN HAAG Vraagt ons adres van Frisia agent (Adt Het Nederlandsche vrachtschip Pinguinarriveerde gisteren uit Londen Amsterdam, waar het vaartuig rechtstreeks aan de markthallen de lading kistei appelen kwam lossen, hetgeen in het havenbedrijf der hoofdstad nog niet was voorgevallen. VSÏAAAL-'UIT 4-IETö -IOlLANDSCHE yfsSCHERSLEVEN D°0B&.VAN*TEIJLINGEN "3 'k Begrijp tenminste niet. waar de stuur bang voor was. Soms spettert het een beetje. Maar dat komt in de eerste nacht meestal voor. Dat's vast. Maar 't loopt nou best. Beter zóó, dan andersom. Zeker! De stuur is te bezorgd geweest. Geloof ik ook. Als je manus-van-alles ben, sta je na tuurlijk voor. De Ouwe draagt de verantwoording wel. Maar loopt er wat spaak, dan krijgt de ander ook z'n portie. Gelijk heb je. Als er stukken vallen, komen er scherven. En daar kunnen wij onze knuisten ook nog an bezeeren. Oei. wat somber! Is 't niet waar dan? Dat wél. Wou ik ook zeggen. Toen de hondenwacht opkwam, werd er niet meer speciaal aan de vuren gedacht De wind was aangetrokken. Hoewel nog niet zoodanig, dat er gereefd zou moeten worden. De zeilen stonden gespannen en vroegen de volle aandacht van de wachtslui. Een aardig briesjel Net in de lappen. Als t zoo blijft, zijn we er morgenavond. Bij leven en welzijn, en dan recht voor de wind, beslist t Glas liep een tikje achteruit Daar kan je nog niet veel van zeggen, We zullen afwachten. Ze zwegen, tuurden naar hot kompas, trokken in kleine rukken aan de roertouwen om het schip in koers te houden. De nauw verlichte kompasroos was voortdurend in bewe ging. De zwarte kegels onder de streekletters zaten nu hoog, dan weer laag. De ongedurige kwajongensvinger, dwars er overheen, gleed onophoudelijk heen en weer. Voorzichtig, als wist de naald, niet over de letters W.N.W. te mogen glijden. Om toch telkens, zoodra de oogen van zijn bewakers zich een moment afwendden, W.N.W. te passeeren. Het was echter een korte vrijheid. Onverbiddelijk haal den grove knuisten den helmstok om. Langzaam trok de zwarte vinger zich terug. Schuldbewust en met een bij-be doeling. Want nu probeerde hij aan den anderen kant over de W.N.W.-grens te ontsnappen. De vuisten hadden de po ging voorzien. Ze kenden de knepen van de onrustige naald. Bijna waren de letters bereikt, of nauwelijks merkbaar werd het roertouw overgehaald. Op de plaats blijven! Kijk daar ieens! Hein wees naar bakboord vóór. Er dook een groen licht op. Bepaald een thuiszeiler, zei Manus, de „oudste". Beide mannen zagen oplettend toe. Het schip naderde snel. Ze meenden een zacht motorgeplof te hooren. Een rood oog keek nu vurig, samen met het loensende groen naar den H.130. Wat doen die lui gek. 't Lijkt, of ze recht op ons anhouden. Dat doen ze, als 'k het niet mis heb. Zouden ze wat noodig hebben? Je zouWaarschuw even de schipper! Gauw, want dat ding zit direct bij ons. Manus klom het trapje af. Schipper! Geen antwoord. Schipper! luider. Gestommel in de kooi. Wel? Een schuit houdt recht op ons an. of hij pi aaien wiL Dadelijk zat de Ouwe op den rand van zijn kooi. Is die vent nou heelemaal...... Midden in de nacht Plots hoorden belde roepen. Ouwe! Manus! Gauw, kijk naar de vureü Verschrikt zagen ze elkander aan. God bewaar ons! riep Volk, de lampen...... toch uit gegaan Hij sprong op een kist toe. smeet het deksel eraf. Manus was in twee. drie stappen boven, bleef staan, rende naar de vuren, struikelde, keekUit! gilde hij. Het andere schip was dichtbij, vóór den kop. De schipper verstond: Uitl Meteen had hij een stakellicht. Een lucifer, een lucifer, vlug! Een schrap. Mis. Het houtj knapte doormidden. Nog één. Een vlammetje! Hij stond al op de trap. De stakel siste, knetterde, was in eens een helle vuurvlek. Volk trok zich aan dek, zwaaide met het vlammende str kellicht. zag de boot vóór; Hein, gebogen, had in een heftigen ruk den helmstok on In de grillige vlammen zag zijn gelaat er spookachtig ui Verbeten, gespanen. De figuur van den schipper was onheilspellend vervorm op het gatzeil geteekend. Een dansende schaduw, kort, lang, breed, smal. V< schichtige wendingen. De zeilen klapperden, alsof ze schrokken. Een mornet nukkig, voegden ze zich weer gedwee volgens de nieuwe rid ting, namen den wind met zware zuchten op. In het vrondel sliepen de mannen en jongens rustig. Z duchtten geen gevaar. Stonden niet twee van hun maats o wacht? Het boegwater klotste wilde. De tegenzeiler vloog voorb' Rakelings langs den achtersteven van den 130. Golven spal ten stuk tegen twee scheepsrompen, kolkten razend rond. Het stakelvuur verlichtte even het vertrokken gezicht va een wachtsman op de plecht van het motorschip. Licht schaduwplekken gaven er een angstwekkende uitdrukkio aan. Een woedende schreeuw klonk op. Onverstaanbaar. In een flits waren de booten elkaar gepasseerd. Dof plofte een motor. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8