PHILIPS' nieuwe RADIO De Wieringermeerpolder DINSDAG NOVFMPFR iq36 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND HOOGE RAAD VAN ARBEID Vervanging van volwassen arbeidskrachten door jeugdigen Meerderheid voor wettelijke regeling De Honge Raad van Arbeid heeft zijn 45ste vergadering gehouden7 onder leiding van Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. In doze vergadering heeft de Raad aller eerst het bestaande presidium voor 2 jaar bij acclamatie herkozen De Raad heeft vervolgens zijn advies vastgesteld met betrekking tol het vraag stuk der vervanging van de volwassen ar beidskrachten door jeugdigen. De Raad heeft zich met groote meer derheid (34 tegen 9 stemmen) uitge sproken voor het treffen van een wette lijke regeling, waarbij de overheid de bevoegdheid verleend wordt ta.v. de getalsverhouding bij am. van b. bepaal de regelingen te treffen. De meerder heid der voorstanders van een wettelijke regeling (22 leden) wil de bevoegdheid dei overheid tot ingrijpen niet afhan kelijk stellen van het initiatief van -hel bedrijf. Vervolgens heeft de Raad de discussie voortgezet omtrent de vraag of ons land met een omvangrijke blijvende werkloosheid rekening zal hebben te houden en. zoo ja, ■hoe groot de vermoedelijke omvang dezer werkloosheid zal zijn. De Raad droeg zijn voorzitter op een studiecommissie in te stellen, die zal heb- be-ft na te gaan: le. of -de gegevens, waarover thans be schikt wordt, een voldoende grondslag vor men voor de beantwoording der gestelde "Ie *zoo dit niet het geval mocht zijn, welk materiaal nog zal moeten worden verzameld om dien grondslag te verbeteren en wat dit zon moeten kosten, en 3e. of, nadat alle door de studiecommis sie wenschelijk geachte gegevens zouden zijn verkregen, daaruit met geen al te groote onzekerheid conclusies getrokken kunnen worden. Poelier moet omzetbelasting betalen •Uitspraak van het Haagsch Gerechtshof Het Haagsch Gerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak van den poelier J H M. R., uit Den Haag. die door den politie rechter aldaar was veroordeeld tot een geldboete van f ICO su-hs. 50 dagen, daar hij geweigerd had aan een commies der be lastingen. voorzien van machtiging, inzage van zijn boekhouding te geven, omdat, naar zijn meening. het door hem afgeleverde wjld en gevogelte niet onder de bepalingen van de omzetbelasting viel, welke ziens wijze bestreden werd door den rijksadvocaat Mr C R. C. Wijckcrheid Bisdom, op grond" dat de door verdachte verhandelde dieren vooraf door hem worden bewerkt en der halve niet vielen onder de uitzonderings bepalingen. volgens-art T8 -(lijst ~B)— der omzet belastingwet. Het Hof heeft het vonnis van den politierechter in zijn geheel bevestigd- Matie Gijsen overleden Te B er li cum is in den ouderdom van 81 jaar overleden de bekende Brabantsche schrijfster Marie Gijsen. Marie Gijsen, Hollandsche van geboorte, die vele jaren in Brabant doorbracht, heeft in een reeks van kleinere en groo- tere verhalen het leven der Oost-Brabant- sche boeren geschetst. Zij was na Marie Koenen onze beste novelle-schrijfster van haar tijd door haar sterk observeerend ver mogen. Bekende werken van haar zijn o.a.: „Uit het hart van Brabant", „Brord en Hanne", „Een uit velen", „Aan de Bosch- dreef". Het a.s. huwelijk van de Kroonprinses De Burgemeester van 's-Gravenhage. Mr. S. J. R. de Monchy, die dezer dagen door den Haagschen Raad is benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlij ken stand, ten einde het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard te kunnen voltrekken is door de Haagsche rechtbank als zoodanig beëerligd.waarbij de president den burgemeester ermede ge- lukwenschte, dat hem deze eer te beurt mocht vallen. Prins Bernhard bezoekt scheepswerven Gistermiddag heeft Z.D.H. Prins Bern hard een bezoek gebracht aan de Amster- damsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr en aan de werf „Het Fort" van de firma De Vries Lentsch. beide gelegen aan de overzijde van het IJ. De Prins toonde groote belangstelling voor verschillende jachten en projecten in teekening. Nuchtere kijk We zouden er van schrikken als we eens precies konden nagaan hoeveel Christelijke metaalbewerkers ongeorganiseerd zijn geble ven. omdat hun vrouwen zich tegen het lid maatschap verzetten. En we zouoen een vreemd gezicht trekken als we eens vóór ons kregen het aantal leden, dat in den loop der jaren voor het lidmaatschap heeft bedankt, zich lieten schrappen dus, omdat hun vrouwen het zoo wilden: aldus schrijft de Öhr. Metaalbe werker. Doch bij wie ligt de grootste schuld? De schrijver gelooft graag, dat deze tegen werk sters overige"* Drachtvrouwen zijn en voor beeldige moeders. Veeleer moeten we onze leden er een verwijt van maken, da* hun vrouwen zoo zijn. Ze hebben ze veel te weinig over de organisatie gesproken. Ze hebben nooit eens. of althans niet voldoende, hun vrouwen op de hoogte ge bracht van het eigenlijke doel van de organisatie. Veel te weinig de groote waarde ervan doen begrijpen ook ten aanzien van de materieeie zegen voor het gezin. En dan is het heusch niet te verwonde ren, dat een vrouw, die van de morgen tot de avond, dag in dag uit, met zoo gronte zorgen vervuld is, om van schamele loon haar man en kinderen te geven wat ze noodig hebben en heel haar huishouden op een behoorlijk peil te hou den een verbazende hekel heeft aan den bode van den bond. GEMENGD NIEUWS DIEFSTAL VAN SCHEEPS- BENOODIGDHEDEN De politie te IJmuiden heeft vier perso nen aangehouden, verdacht van diefstal van scheepsbenoodigdheden. Na verhoor zijne; 2 vrijgelaten en 2 zijn in arrest gesteld. eLudlqjt Uur vovVuuui! ..INK V00RRAN6150 Ml Waar (Jf zoo'n bord staat Is het einde van een voorrangsweg In zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: RECHTS GAAT VOQRl De mist van gisteravond Scheepvaart- en luchtverkeer vertraagd Een dichte mist, die zich gisteravond over een groot deel van ons land verspreidde, op de eene plaats wat hinderlijker dan op d- andere, heeft de scheepvaart gedeeltelijk stilgelegd Zoo voer er gisteravond slechts een s oomschip van Amsterdam naar IJmui den op en zeer vele schepen moesten in het Noordzeekanaal voor anker gaan. Mist op Schiphol De mist, welke gisteren tegen den avond nog in dichtheid toenam, heeft, wat het luchtverkeer betreft, to' gevolg gehad, dat dt dienst van Amsterdam op Londen moest worden gestaakt Zoowel de laatste uitgaan de als de binnenkomende machine is uitge vallen. Het nachtpostvliegtuig naar Keulen kon om elf uur evenmiD vertrekken De start werü voorloopig tot twee uur uitgesteld. Tramboot aan de grond Vijl wagons boord Zondagmiddag is de vrachtboot Schouwen en Duiveland van de R T.M., waarmede men bezig was goederenwagens van Z ij p c naar Anna Jacob a-P older over te brertgen tengevolge van den mist op den Wes'dijken dam van de trainhaven aan den Anna Ja coba Polder geloopen. Doordat het eb was, kreeg het schip hoe langer hoe meer slagzij, tengevolge waarvan vijf met uien geladen wagons overboord-«ijft geslagen, daarbij een g^oot gedeelte van d? verschansing in hun val meenemende. Do bemanning, die het ongeval had zien aanko- komen, had zich tijdig in veiligheid gebracht De „Willemsplein" vlot Het -s.s. „Willemsplein", vain de N.V Stoomvaart-Mij „Milligen" te Rotterdam, dat Zondagavond tijdens mist is aangevaren door de loodsboot „16". waardoor het schip dat water maakte, onder Hoek van Holland tijdens vloed aan den Zuidwal aan den grond moest worden gezet is gistnren inden loop van den avond vlot gekomen. Om 22.40 uur is de „Willemsplein" officieel als bin nengekomen gerapporteerd. Het schip, dat de tocht naar Rotterdam, waar het aan de Waalhaven-Noordziide zou worden gemeerd, heeft voortgezet, werd ge sleept doo r de sleopbooten Blankenburg, Achilles en Hoek van Holland van L. Cm* en Co. BOERDERIJ-BRANDEN Gisterochtend is de boerderij van den heer K. te Hoonhorst (gemeente Dalfsen) af gebrand. Een groot deed van huis en inboe del zijn-verloren gegaan. Vier varkens zijn in de vlammen omgekomen. Te Iieel zijn schuur en stallingen van den landbouwer Cuypers door onbekend» oorzaak afgebrand; een rund kwam in de lammen om. Het woonhuis kon gedeeltelijk gespaard blijven, TRAM CONTRA VRACHTAUTO Op den Dejftweg onder de gemeente Rijswijk had een ernstige aanrijdin> plaats tusschen een vrachtauto belader met bussen melk en. een tramwagen van de H. T. M. De auto, bestuurd door T. A van D. uit Delft, werd bij het afrijden van; een erf door de tram gegrepen en over de -ratte geworpen. De chauffeur werd ernstig gewond naar het R.-K. ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Ite trambestuurder P. ten S. uit den Haag werd licht aan-het hoofd gewond. Het vooj balcon van de tram werd ingedrukt DE GEHEIME ZENDER In verband met de opsporing van de ge heime zender te Enschedé kan nog wor den gemeld, dat de politie den bekenden anarchist B. H. L. heeft aangehouden, ver dacht van opruiing met dien geheimen zen der. L. is reeds vroeger door de Almelnsche rechtbank wegens opruiing veroordeeld. DE INBRAKEN TE HUIZEN De politie te Huizen heeft een achtste verdachte gearresteerd inzake de inbraken van de laatste weken. Deze de 21-jarige J W„ heeft bekend medeplich'ig te zijn aan de inbraak aan de Haardstedelaan aldaar medegedeeld, dat hij met J. S„ die verle t week is gearresteerd, de buitgemaakte f 50 heeft uitgegeven. KATH. RADIOGIDS, 5 September zulke verrassende vondsten zéér opmerkelijke verbeteringen hoogst vernuftig met deze ene wonderknop kan de toestelgebruiker zelf op uiterst eenvoudige wijze een compromis sluiten tussen geluids sterkte, selectiviteit en geluidskwa liteit aesthetisch zeer verzorgde kast vele andere punten, welke ons voor dit apparaat enthousiast hebben gemaakt weergave- kwaliteit het afler-voornaamste men moet zelf gaan horen! NIEUWE ROTT. CRT., 29 Augustus het summum wat de goede weergeving betreft monoknop- bediening prachtig staaltje van mechaniek opklapbare stations- schaal: de oplossing voor het pro bleem der schaalaflezing: zichtbare afstemming werkt zonder eenige traagheid zoo mooi is de radio* muziek nog nooit geweest. RADIOBODE, 28 Augustus Philips' „Sy mpHonische Serie*1. Bij wien zou bij het zien von deze fraaie creaties niet de begeerte op komen één ervan te bezitten Met deze serie is onze nationale radio-industrie er in geslaagd een topprestatie te leveren. TELEGRAAF, 4 September Verfraaid uiterlijk, betere geluids weergave en belangrijke technische verbeteringen groote sprong voorwaarts, welke bij de nieuwste Philips'-apparaten te constateeren Valt Monoknop waardoor de ge bruiker het geluid naar eigen smaak „mengen" kan verbluffende me chanische constructie kathode- straal-indicator summum van practische afstemming ALGEMEEN HANDELSBLAD, 8 Sept. een wonderlijke sensatie mo noknop knappe vondst uiterst betrouwbare en snelle optische af- steminrichting even verrassend a\s monoknop alle voormelde nieuwig heden even zoovele verbeteringen vol en natuurlijk geluid waar lijk voorbeeldig ontvang-toesteW EN HONDERDEN ANDERE SCHITTERENDE BEOORDEELINGEN IN PRIJZEN VANAF F. 89,. Vrachtauto vastgehouden Wielrijder gedood Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft aa bij den overweg in den spoorweg Groen I oW i n t e r s w ij k een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een 14-jarige scholier op steg werd gedood. De jongen, een leerling van de Ambachts school te Winterswijk was per fiets op weg naar Groenlo, waar hij woont. Hij liet zien door eon vrachtauto trekken en hield zich daartoe vast aan het ach'erste gedeelte van den wagen. Bij den overweg gekomeu, maakte de auto een scherpe .bocht, waar door de jongen met zijn rijwiel tegen een paal botste. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt, slingerde heen en weer langs den weg en viel vervolgens met groote vaart tegen den grond. De knaap wa« op slag dood. Het stoffelijk overschot is door de po litie in beslag genomen. VERDUISTERING VAN f 2600 1" Te Uithuizen is gistermiddag aange houden de 30-jarige B. v. d. M., wonende ta Zandeweer (gem. Kanttens, G.). De maa wordt verdacht van valschheid in geschrift» ten nadeele van de Veilingvereeniging Uit huizen. De man zou een bedrag van f 2600 hebben verduisterd. V. d. M. is ter beschikking gesteld van da Justitie te Groningen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. XIII*) I Karteering van de bodem B. J. Over de aard van de gronden in de Wieringermeer polder had men reeds enkele gegevens gekregen. Zoo door het onderzoek van Prof. van Bemmelen. die in 1880 op 120 plaatsen in de Wieringermeer grondmonsters uit de zee bodem had genomen. Ook nog later werd door de reeds ge noemde „Commissie van advies omtrent de bodemtechni- sche aangelegenheden betreffende de proefpolder Andijk", de Commissie-Lovink, de grond van de Wieringermeer onder zocht door op 51 plaatsen monsters te nemen. Dit geschied de onder leiding van den Directeur van het Bodemkundig Instituut te Groningen, Dr. D. J. Hissink. Doch op een oppervlakte van 20.000 H.A. was dit zóó weinig, dat men door deze onderzoekingen slechts een zeer algemeen beeld verkreeg van de bodemgesteldheid van de a.s. cultuurgronden. Men had in de praktijk van een zoo groote oppervlakte meer gegevens noodig. Daarom nam de meer genoemde commissie-Lovink het initiatief deze gegevens te verzamelen en toen het werk van deze commissie overgedragen werd aan de Directie van de Wieringermeerpolder zette deze het voort. Door den we- tenschappelijken ambtenaar. Ir. A. J. Zuur. is het resultaat van dit onderzoek samengevat in een rapport, dat zeer be langrijke gegevens bevat, aan de hand. waarvan we het een en ander over de karteering van de nieuwe grond kunnen mededeelen. Dadelijk na het droogvallen van de gronden, nog in het zelfde jaar begon men al met de karteering. Men ging daarbij a.h.w. achter het dalende water aan werken. Per 5 H.A. werd een monster van de grond tot 1.50 M. diepte genomen. In het geheel werden er zoo 3548 plekken onderzocht Het is te begrijpen, dat bij de groote spoed, die achter dit werk gezet werd. deze arbeid met groote bezwaren gepaard ging. Overal waren nog plassen, het geheele terrein was nog brijig. Men kon er bijna niet verkeeren en nog moeilijker komen. Het verkeer kon alleen met vletten geschieden door de voor af uitgebaggerde kanalen en slooten, die hoe lager het wattu kwam te staan, hoe langer hoe slechter te bevaren waren. XII stuiiu in ons blad van 10 November mede omdat ze vol met slik geraakten. Het kostte meermalen uren varens voor men te bestemder plaatse kon zijn. En dan was men nog niet klaar, want de slikkerige bodem was zóó nat, dat alsvorens men een monster kon boren, men eerst een walletje om de plek moest opwerpen en het water uit het binnengelegen gedeelte moest hoozen. Ook had men veel moeite met het vervoeren van de instru menten en werktuigen en van de genomen monsters. Er was meermalen geen droog plekje om iets neer te leggen of om iets te schrijven. Het is dus wel te begrijpen, dat de arbeid veel tijd vorderde. De door dit moeizaam werken verkregen resultaten waren wel voldoende om algemeene richtlijnen aan te geven voor WIERINGERMEER overzicht grondsoorten dj g*wfnmi het in cultuurbrengen van de grond, maar voor het grootste gedeelte van de Wieringermeer gaf ook dit onderzoek nog veel te weinig gegevens en vooral was het voor eventueel uitgeven van de gronden aan anderen beslist onvoldoende. Dit bleek pas tijdens de ontginning en daarom werd toen besloten tot een tweede, maar meer gedetailleerde karteering van de bodem over te gaan, doch alléén van de bouwvoor, dat is tot 30 c.M. diepte. Men wachtte met dit werk tot het egaliseeren van de stort- grond en het begreppelen was afgeloopen. Ook toen was het terrein nog niet zoo heel gemakkelijk te begaan en daardoor, maar mede door de zorgvuldige wijze, waarop gehandeld moest worden, heeft het werk vrij lang geduurd en hebben vijf karteerders twee jaar noodig gehad voor ze gereed waren. Vooral in het begin liep het niet zoo vlot, omdat toen de noodige routine nog ontbrak. En deze was beslist noodig voor het vlotte verloop. Systematisch moesten alle greppels afge loopen worden. Bij het begin werd een monster grond geklas- sificeerd, alleen de bovenste 30 c.M., en dan werd met pas sen van een meter de greppel afgetreden, overal goed acht gevend of er ook afwijkingen te zien waren aan de grond langs de kant van de greppel. Hier en daar werd met een meegevoerd schopje de versche aarde blootgelegd. Wanneer men een afwijking meende te zien, werd opnieuw de bouw voor geklassificeerd en op de kaarten, die men bij zich had een en ander aangeteekend. Ter controle werd ook meer malen op het oog gelijke grond nader bekeken. Naar aanleiding van de gemaakte notities werden thuis de kaarten opgemaakt. Waar geen greppels waren, werd om de 20 M. een gat met de schop gegraven en zoo de grond geklassificeerd. Door den leider werden de opgemaakte kaarten later nog eens gecontroleerd en hier en daar steekproeven genomen. Aard van de bodem Zooals we reeds vroeger hebben opgemerkt moet de bodem van de Wieringermeer vóór deze door de zee werd verzwol gen, met een laag veen bedekt zijn geweest, althans voor een groot gedeelte. Uitgezonderd een stukje tegen Wieringen aan en langs de Noord-Hollandsche kust is dit veen door de zee weggeslagen. Hier en daar in de polder virdt men echter ook nog wel eens een onbeduidend klein stukje of smal strookje. Een deel van het weggeslagen veen is met klei vermengd, door de zee weer tegen Wieringen neergezet. Dit is duide lijk te merken aan de bruine zeer humusrijke kleigrond, die men daar vindt. De grondsoorten in de polder kunnen in vijf groepen inge deeld worden; met natuurlijk de overgangsvormen, die er tus schen liggen. De veenachtige gronden, zooals we zagen waarschijnlijk overblijfselen van het vroegere veen, beslaan met elkaar een oppervlakte van slechfs 140 H.A. of 0.7 pCt van de geheele oppervlakte. Voor de rest bestaat de bodem uit middelkor-t relige zandgrond (2200 H.A. d.i. 11 pCt.) fijnkorrelige zand grond (5600 H.A. d.i. 28 pCt.), lichte zandgrond met 10 tot 20 pCt. klei (3260 H.A. d.i. 16.3 pCt) en zeer zware klei tot zware zavelgrond met meer dan 20 pCt. klei (8800 H.A- d.L 44 pCt.). In het Noordelijk deel van de Wieringmeer deden de zand stuivingen kwaad aan het graafwerk. De slooten stoven vaak geheel dicht. De zandgronden treffen we vooral in het Noorden aan. Deze waren kort na het droogvallen een barre zandwoestijn gelijk en er hadden groote zandverstuivingen plaats die het werk zeer belemmerden. De slooten stoven op sommige plaat sen geb:el dicht Maar ook op de klei had men, toen de bovengrond op- droogte, veel last van het stuiven. Toch al ging de arbeid met veel moeite gepaard, gestadig aan werkte men door, alle hinderpalen ten spijt. N.B. In art XI stond, dat een ruwe berekening leerde, dat Sa 9 mill toen M3. grond werd verzet met het graafwerk in da Wieringermeer. Door een schrijffout is de 2 vóór deze bolde cijfers weggelaten en is dit niet opgemerkt bij de correctie. Het moest dus zijn 28 A 29 millioen M3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5