KERK EN ZENDING Glas in Lood De dollarleening van „De Koninklijke" DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 NED. HERV. KERK I Beroepen: Te Arweanuuïen, cand. J. I Bateflaan te Bodegraven, j Aangenomen: Naar Wijkcil (Fr.), G. j. Hmtabergen te Utrecht. Naar Zedidiaim, \V. A F. van Dijk te Oud-Karspel. geref. kerken Tweetal: Te Sdhriedam, B. A. B06 te Asaen en W. de Graaf te Omrraen. GEREF. KERKEN IN H.V. Bedankt: Voor Zaandam, J. J. Buskes Jr. te Amsterdam-Z. RAPT. GEM. j Bodank't- Voor Emmer Brfschedd'er- veen, F. E. IIuLniinga to Leeuwarden. geref. kerk te wassenaar De scriba vaar de Geref. Kerk te Was senaar verzoekt ons mede te doelen, dat (het. bericht als zou Ds. M. F erin ga, te Moerdijk, naar Wassenaar beroepen zijn, I onjuist is. Pas morgenavond wordt uit het tweetal oen keus gedaan. afscheid, bevestiging, intrede Hoevelaken Ds. W. L. Mulder, predikant der Ned. Herv. Kerk te Hoev.elakeu, is voor nemens op 31 Dec. a.s. afscheid van zijn gemeente te nemen en 6 Januari intrede te Veenendaal te doen. Op 3 Januari «al hij bevestigd worden door Ds. S. G. van Wijngaarden te Veenendaal. Oad-Bei]erland Na des morgens bevestigd; te zijn door Ds. Rijnsburger, met een predikatie over Jssaja 40 68, deed Ds. Kleijne, geko men van Ooltgiensploat, zijn intrede in de Ned. Horv. Kerk te Oud-Beijerland, naar aanleiding van Joh. 3 30: „Hij moet was sen, maar ik min dier worden", daarbij han delende over: 1. Hij moet wassen; 2. Maar ik minder worden. Na de predikatie sprak Ds. Kleijne tot den ,be\ estigor Ds. Rijnsburger, dien Kerkeraad, de Kerkvoogden en Notabelen en verschil lende. ponaoreen die bij dien eeretBienet be trokken zijn, collega's van den ring, waar van tegenwoordig waren Ds. Jonkers, van Goudswaard; Ds. Boogert, van Zuid-Beijer- land en Ds. Beekenkamp, van Heinenoord. Ds. Jonkers, van Goudswaard, verwel komde den nieuwe leoraaiT caraens den Ring, terwijl Ds. Rijnsburger namens Ker keraad en -namens de gem. toesprak, waar na d!e gemeente hem Psalm 134 3 toezong. WeUum Zondag 22 November nam Ds. J. B. Groem'ewogen, afscheid vaal de Ned. Herv. Gemeente te Wel sum, wegens ver trek naar HeerlenKerk rade. Hij sprak daarbij over het woord uit Hand. 20 32a. De consulent. Ds. A. J. A. S c h o 1- te, van Olst, sprak hem namens de Ge meente toe en Liet toezingen Psalm 121 4. EEN NIEUWE PSALMBERIJMING MeC een enkel woord hebben wij onlangs f de psalmberijming aangekondigd, welke door „een Neder' mdschen. predikant" is j verzorgd en eind dezer maand verkrijgbaar I zal zijn. In hot Algetn. Weekblad leidt fr<»f. Obbink haar in. De volledige titel is: I „Het Bo ;k der Psutmeu. De Psalmen van i Israël op de oorspronkelijke urioiie^n uit de 16e eeuw opnieuw naar het Hebreeuwscn bewerkt en voorzien van aanteekeningen". Dit werk, dat den geheelen Psalmbundel in een nieuwe berijming geeft (ruim 960 strofen), is voorzien van aanteekeningen be treffende de bedoeling van minder verstaan bare verzen, betreffende de soms eigenaar dige beeldspraak der oude zangers, aandui dingen van gegevens waarop een psalm zinspeelt, enz. Men kan reeds op 1 Decem ber er iets van hooren, want dan zal de bundel worden gebruikt bij de radio-mor genwijdingen. Over de vraag der Invoering op het ker kelijk domein, schrijft Prof. Obbink: „In dien het waar is, wat in den boekhandel verteld wordt, dat het nieuwe concept voor een liederenbundel voor de Hervormde Kerk omvattende de oude Psalmberijming met rhythmische melodieën en een verbeterde uitgave der Evangelische Gezangen reeds bij den drukker zou zijn, en verder, dat de Evangelische Gezangen-compagnie deoude Gezangen niet meer afzonder lijk ter perse zal leggen, zoodat ieder ge dwongen zal zijn, het nieuwe boek te koopen aangezien ten eeuwigen dage het recht van Uitgave der Evangelische Gezangen bij de Compagnie berust en niemand dit boek ge heel of voor een groot gedeelte mag na drukken, beteekent dit dat de Synode toch Weer onder het Caudijnsche juk is doorge gaan en van plan is een herdruk te geven van een rijmpoëzie van de rederijkerskamer der 18e eeuw." REGLEMENT SUPPLETIEBEUBS I Het reglement op de Suppletiebeurs der Ned. Herv. Kerk voor predikantsweduwen en -weezen is bij hoofdelijke stemming door de provinciale kerkbesturen, met 37 tegen 29 stemmen aangenomen en treedt op 1 Januari 1937 in werking. COMMISSIE EVANGELISCHE GEZANGEN In de laatst gehouden vergadering van de Commissie van Toezicht op den druk en de uitgave der Evangelische Gezangen is tot voorzitter gekozen ds. Van Paassen, em, pred. te Haarlem; ds. R. Cremer te Veen- dam werd in de plaats van wijlen ds. Wey- Iand te Veere tot secretaris benoemd, bene vens ds. J. D. d e H o o g, em. pred. te Voor burg tot corrector. GEWIJDE PLAATSEN Het gebruik van het meer Gexmesareüh als tusschernlandingsstation voor de vliegbooten der Engelsohe Luchtverkeersmaatschappijen is met bet oog op de religieuse ergernis, welke zulk een gebruik verwekken kon, door de autoriteiten verboden. ONZE NATIONALE ZANGBUNDEL KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE! door J. VELDKAMP en K. DE BOER. 153 algemeene bekende school-volks- liederen met pianobegeleidingen. 30sto druk. Prijs geb. 3.25, Ingen. 2.50 In elke boek- en muziekwinkel verkrijgh. P. NOORDHOFF N.V., GRONINGEN (Adv.l Dl. C. HARTWIGSEN De Leidsche nestor roet emeritaat Naar wij vernomen is Ds. C. Hartwiggen, rle nestor van alle predikanten in» d-e stad Leidien, voornemens in het begin van het volgend jaar mot emeritaat te gaan. Ds. IIart wiesen w. ird in 1864 geboren en in 1886 candidaat in Groningen, om 17 April 1887 bij die Ned. Herv. Gem. van Nicuwpoort (Z.-H.) het predikambt te aanvaarden. In verwisselde hij deae standplaats met Oud-Beijerland, en om zfich 15 September 1S95 aan do gemeente van Leidton te> vcr- 'bindien, sprekende over Efeze 6 11: „Doet in de geh eel e wapenrusti ng Gods". Ds. Hartwigsen heeft in Leidton reeds tal van gedenkdagen mogen beleven. In 1912 vierde hij zijn zilveren ambtsjubileum, in 1920 mocht hij in het zilver jubilee ren als oorgangen* van de Leidsche gemeente, iri 19*27 viel hem een hulde ten deel in ver band met zij-n- 40-jarig ambtsjubileum, in 193-1 vierde hij zijn 70sten verjaardag en 15 Sept van het vorig jaar herdacht hij den waarop hij vóór 40 jaar zijn intrede deel in de Sleutelstad. Veel van zijn ambtsbroeders heeft Ds. Hartwigsen in den tijd die hij in Leiden doorbracht, zien heengaan. Toen hij er kwam had deze gemeente nog twee predi kanten die tot de moderne richting behoor de, thans riet één meer. Ds. Hartwigsen, drie tot den Geref. Bond behoort, is praetor van dien ring Leiden. Groot is het aantal geweest van hen, die bij Ds. Hartwigsen catechetisch onderwijs ontvingen cn steeds trok hij volle kerken. Om zijn groote hulpvaardigheid' is Ds. Hart wigsen, die 17 April a.s. 50 jaar iin> het ambt staat, in de Leidsche gemeente een geziene persoonlijkheid. RUMOR IN HONGARIJE Felle aanval en fel verweer Welke gevaren de combinatie van parle mentair en kerkelijk leider in één persoon kan meebrengen, wordt in deze dagen in Hongarije duidelijk. Daar heeft de president van het Huis van Afgevaardigden Strani- ;ki, die tevens wereldlijk voorzitter der Evang. Synode is, zich eenige scherpe aan vallen op de R.K. kerkelijke autoriteiten ver oorloofd, tengevolge waarvan een frontaan- val op hem is ingezet met als eisch: Stra- niawski moet zrijn zetel ais president van het Huis van Afgevaardigden verlaten. Vooral de (R.K.) Chr. Soc. Econ. partij houdt deze actie op gang. De kern der aan de R.K. autoriteiten ver weten verkeerdheden is, dat zij van hun geloovigen verklaringen verlangen, waarvan de inhoud in strijd was met de Christelijke leerstelling en met den geest van het Chris tendom. Zij trachtten ook in dingen, die met de kerk niets te maken hadden, en in het bijzonder in politieke aangelegenheden, hun aanhangers te influenceeren. Straniawski sprak van een terreur-stelsel, dat aan de tijden van de inquisitie herinnerde en van praktijken, die in de middeleeuwen thuis hoorden. Voor de pas opgetreden regeering-Daranyi een moeilijk parket, temeer daar Straniawski heftig partijman is en lid der regeerings- partrij zelf. „HAND IN EIGEN BOEZEM" De rector van het Kennemer Lyceum to Bloemendaal, Dr. A. de Vletter, heeft onder bovenstaanden titel bij de Hollan- d i a-D r u k k e r ij te Baam een brochure het licht doen zien, waarin hij de z.i. zwak ke plekken in het M i d d e 1 b. O n d e r w- ij 3 aanwijst en verder uit toepassing op eigen instituut eenige wegen tot verbetering wijst. Hij wil het geschrevene echter „niet opge zien als een oratio pro domo, maar als de cri de coeur van een schoolman, die het onderwijs en de school liefheeft". De Middelbare School is, naar de schrij- uiteenzet, eigenlijk een permanent exa men-instituut, dat leerlingen vaak geheel onnoodig ontmoedigt en in verwarring brengt, hen niet opvoedt tot goed werken, maar tot onzelfstandige, volgzame luiste raars en twijfelmoedigen. De verbetering kan slechts komen bij ernstige studie der puberteits-psychologie en invidualiseerlng 'an het onderwijs. Een proef, aan het Ken- nemer Lyceum begonnen, om verbetering in deze richting te zoeken, heeft naar Dr. De Vletter's getuigenis, nu al reeds bewezen, dat dociliteit in activiteit verkeert, als de eenvormigheid van het klassieke stelsel eenigszins verbroken en het vakleeraren- systeem in gelijke mate getemperd wordt In zijn conclusies zegt Dr de Vletter, die, naar hij zelf schrijft,, zich zoo nu en dan heeft laten gaan, dat de groote reformatie zal moeten worden gezocht in de reorgani satie van de school in een geheel nieuwe ordening van allerlei onderdeelen, in den opzet van een werkschool zonder rooster- dwang, zonder klassikaliteit, op een of an dere wijze gedaltoniseerd of gemontessoria- niseerd. „UIT DEERNIS MET UW SMAAD Onder dezen titel, ontleend aan een versje in de Heraut van 31 Oct. 1880, verspreidt de Vrije Universiteit een propaganda boekje, dat in kort bestek haar voorgeschie denis, stichting, beteekenis en organisatie omschrijft. Van alle faculteiten, hulpmidde len, het studentenleven en de financiering worden voorts de gegeven verstrekt Op een zevental vragen of bezwaren betreffende kerkelijke en financieele verhoudingen wordt een antwoord gegeven. Kortom, een boekje dat zijn doel wel bereiken zal: „de V.U. dichterbij te brengen aan hen, reeds voor haar werken en offeren, en die dat, krachtens hun beginsel, behooren te doen". DE VROEGERE STUNDISTEN De vroegere Stundisten in Oost-Polen en de Oekraïne noemen zich thans „Evangelie- Christenen" en tellen volgens de laatste be richten thans een 8000 volwassen leden, vei deeld over 71 gemeenten en 181 groepen, onder wie door 45 bevoegde predikanten en door 300 hulpkrachten gewerkt wordt. Maar schalk Pilsudski was de beweging zeer vriendelijk gezind, zoodat ze officieele kenning kreeg en een eigen veldkapelaan in het leger mocht aanstellen. Zelfs in de Sov jet-unie breidt de beweging niettegenstaan de alle onderdrukking en vervolging, zich gestadig uit. DE ZOE-BEWEGING In GRIEKENLAND In Griekenland breidt de Zoe-beweging zich uit (Zoe is loven). Het tijdschrift Zo; telt reeds 70.000 lezers. In tien jaar tijcis riep de beweging 210 lagere, 50 middelbare Economie en Financiën PLEIDOOIEN VOOR HET HAAGSCH GERECHTSHOF Waaraan de Koninklijke niet herinnerd behoeft te worden JDit hadden wij niet verdiend" Het gerestaureerde orgel in de Ned. Herv. Kerk van Nieuwe Tonge. dat verleden week in een speciale kerkdienst weer in gebruik werd genomen. en 15 hoogere catechetische scholen in het loven, in welke in deze jaren 30600 jonge menschen opleiding ontvingen. De leerkrach ten voor deze scholen worden in een semi narie gevormd. Als onderdeelen der bewe ging werden twee bonden gesticht, n.l. „De bond voor inwendige zending" en „Het ver hond van Christelijke ouders". Zelfs tot in Egypte zendt de beweging haar reizende predikers. Men werkt streng kerkelijk. Alle arbeid geschiedt volgens den wensch der Grieksch-orthodoxe kerk. OUDERLINGENCONFERENTIE De 32e ouderlingenconferentie van de Ge ref. Kerken in de classis 's-G ra ven li age zal Vrijdag 11 Der. a.s. worden gehouden in de Westerkerk te Den Haag. Als referent zal optreden Dr. K. D ij k, Geref. predikant te 's-Gravenhage-W. en benoemd lioog- leeraar to Kampen, met het onderwerp: „Kerk en buiten-kerkelijke stroomingen". DE ISLAM IN INDIë Maar de Zending ook Volgens de laatste telling zijn er in Indië 77H millioen Mohammedanen. Dat is meer dan in heel Arabië, Perzië, Turkije, Egypte, Syrië en Palestina samen. De laatste 10 jaren laten een toename zien van 2Yi millioen. On der deze heeft geen geregeld zendingswerk plaats gevonden, ofschoon de voorwaarden hiervoor veel gunstiger zijn dan onder de aanhangers van den Islam elders, dank zij het Engelsche regiem. De Mohammedanen hebben 20 jaren lang een ijverige propagan da gedreven door middel van de pers. Ze ge ven honderden tijdschriften onder de Indi sche studenten uit. In het Engelsch, maar ook in het Fransch en Duitsch. Indië heeft als het eenige Mohammedaansche land zen delingen naar Europa, Amerika en Spanje gezörtden en kan den overgang naar den Is lam melden van bekende personen als lord Headay e.a. Indische Mohammedanen hebben moskeeën, gesticht te Berlijn, Londen, in Australië, Brazilië en Trinidad. Zij hebben den Koran uitgegeven met commentaar in het Engelsch, Duitsch, Hollandsch, in Afri- kaansche talen, in het Chrineesch en Ja- ansch. Op literair gebied hebben de Christenen ook niet stil gezeten. De Bijbel is vertaald in elke taal van den Inddschen Islam en er Is een omvangrijke litteratum voor Mohamme daansche lezers Uitgegeven. De Indische Christelijke Kerk, die voortdurend sterker wordt, telt nu 5.961.000 leden, en deze zijn zich hun verantwoordelijkheid tegenover de Mohammedanen bewust. Velen van dezen zijn in werkelijkheid reeds overgegaan tot het Christendom. Alleen in Noord-Indië zijn niet minder dan 200 priesters, predikanten en leeraren, die voorheen Mohammedanen wa- Kent U nog niet de nieuwe vertaling met de oorspronkelijke melodieën uit de 16e eeuw van „HET BOEK DER PSALMEN" vraagt het dan onmiddellijk aan uw boekhandelaar of stort 1.90 op giro 20.000 van de Administratie Geestelijke Liederen uit den Schat van de kerk der Eeuwen. Postbus 333 den Haag en U ontvangt een boek dat U telkens weer zal aangrijpen door zijn schoonheid. ONDERWIJS EN OPVOEDING VRIJE UNIVERSITEIT In de vacature, ontstaan door de benoe ming van Dr. K. Dijk tot hoogleeraar te Kampen, hebben directeuren van de Vrije Universiteit tot curator benoemd Dr. W. A. van. Es te Leeuwarden. Dr. H. C. RUTGERS-FONDS Zaterdag j.l. heeft te Zeist op Woudscho- tien, het gebouw de N.C.S.V., bij monde van mr. H. Debie, uit Rotterdam, de. aanbie ding plaats gevonden van het Dr. II. Rutgersfowds. Dit fonds, voornamelijk door de oud-leden van de N.C.S.V. bijeengebracht, zal dienen om in de kosten van de salaris sen van de N.C.S.V.-S ecretarissen bij dragen, opdat men ook in de toekomst steeds volwaardige krachten aan dit werk zal kunnen verbinden. Het fonds draagt den naam van Dr. H. C. Rutgers, uit dankbaar heid voor het werk, dat hij gedurende jaar met volle liefde voor de N.C.S.V. heeft gedaan. - - S. BOOTSMA f In dien ouderdom van. 45 jaar is te St. Anna Parochie overleden de heer S. Boot am a, hoofd van de Chr. School aldaar. De overledene die i<n 1891 te Hommerts geboren werd, bezocht de Normaallessen te Sn eek en was als onderwijzer werkzaam in zijn croboorteplan.ts en te St. Anna-Paroohie. in 1933 volgde hij wijlen den heer J. Srhu- ringa. aldaar als hoofd op. De overledene diende de Geref. Ilerk van St. Anna-Paro- chie als onderling en gaf zich met name aan het werk der Geref. Jeugdorganisaties in zijn woonplaats. Voor (het Haagsche Gerechtshof zijn gister de pleidooien gehouden in de be kende procedure tusschen de Ver. voor den Effectenhandel en de Kon. Pctro- leummaatschappij, waarin de Ver. voor den Effectenhandel uitbetaling op goud basis eischt van de 4 pet dollarleening 1930 Koninklijke. Deze zaak is - zoo men weet reeds eerder voor het Hof geweest, tegelijk met de zaak, waarin uitbetaling op goudbasis ge- eischt werd van de 4Vé P°t dollarleening 1927 Bataafsche. Deze laatste zaak heeft de Vereen, voor den Effectenhandel in hoogste instantie voor den Hoogen Raad verloren. Ten aanzien van de vordering tegen de Koninklijke, heeft de Hooge Raad het arrest ran het Hof, waarbij de Vereen, voor den Effectenhandel niet ontvankelijk was ver klaard, vernietigd en de zaak teruggewezen naar dit Hof, teneinde haar verder te be slissen. Voor de Vereen, voor den Effectenhandel pleitte mr M. van Regteren Altena, voor de Koninklijke prof. mr A S. Oppenheim. Pleidooi van Mr. van Regteren Altena tvan Regteren Altena zette uiteen, dat het Hof zich moet houden aan het arrest van den Hoogen Raad. Zou het dat. niet doen, dan is er gewaar voor cassatie. Aan haar aanbod om te betalen op basis van f 2.46 per dollar verbond de Koninklijke de voorwaarde, dat de Vereeniging het. pro ces moest staken en het voorbehoud, dat de verplichting tot betaling van f 2.46 per dollar buiten werking zou treden indien de om standigheden zich naar het oordeel van de Koninklijke zouden wijzigen. PI. zeide, dat dit zeer zeker niet een eer lijke naleving zou zijn van hetgeen volgens den Hoogen Raad het effect van de goud clausule was. PI. wenschte verder iets te zeggen over hetgeen dezer dagen is opgemerkt in een proces tegenover de Ver. voor den Effecten handel. Daarbij werd gezegd, dat de Veree niging practisch kan verhinderen, dat ge meenten of groote lichamen tot een emissie overgaan. Als voorbeeld noemde pleiter de Duitsche emissies na den oorlog. De Vereeniging vond het onjuist deze lee- ningon op te nemen, doch op aandrang van de Regeering is dit toch gebeurd. De Ver eeniging is dus niet zoo oppermachtig onaandoenlijk als is voorgesteld. Voorts maakte pleiter enkele opmerkingen over de strekking van de goudclausule en oordeelde, dat iedere eindbeslissing van het, Hof, aan welke een recht van de-Koninklij ke tot betaling op basis yan den papieren dollar ten grondslag zou liggen, ongeoor loofd is. Vast staat, volgens pleiter, dat te Amster dam betaald moet worden in daar geldend •ottig betaalmiddel naar de goudwaarde van de bedongen munt. Het pleidooi van Prof. Mr. Oppenheim Hierna was het woord namens de Ko ninklijke aan Prof. Mr. Oppenheim. Na he; arrest van den Hoogen Raad staat volgens pi. vast, dat de Koninklijke te Amsterdam moet betalen. „Wat" de Koninklijke moet betalen, staat echter nog slechts negatief ast, al gaf de Hooge Raad wel richtlijnen. De A'damischc verplichting richt zich vol gens den Hoogen Raad naar de goudwaarde New-York van den dollar 1930, uitgedrukt nieuwe dollars. Hot Hof zal nog moeten beslissen op welk oogenblik de goudwaarde te New-York moet worden vastgesteld. Dit kan een kwestie van jaren zijn. PI. gelooft echter dat het Hof aan dgl. punten niet zal toekomen. Het be drag, dat te Amsterdam verschuldigd is, is niet afhankelijk van de vrije goudmarkt. maar van New-York, al is het dan zonder joint resolution. Is mijn berekening niet eerlijk? vroeg Mr. van Regteren Altena. Na tuurlijk, aldus pleiter, maar het is niet de vraag of die berekening eerlijk is. Het is de vraag of het een berekening is. waartoe de Koninklijke zich verplicht heeft en dat ontkende pleiter ten eenenmale. In het verdere pleidooi zette spr. uiteen, dat van een z.g.n. goudmaoht geen sprake is, zooaat het lot ran de actie die aan de orcle is, beslist is en moet 6t.randen. Tenslotte gaf spr. een uitvoerige uiteen zetting van het stanopunt door dé Konink lijke ingenomen Lav. de kwestie. Onmiddel lijk na de uitspraak van den Hoogen Raad in het voorjaar 1936 heeft de Koninklijke 2,46 per dollar aangeboden, wat destijds door ae deskundige een fair aanbod werd gèacht. Bijna alle obligatiehoudere maakten daarvan gebruik. Tusschen 30 Juni en 1 September werd meer dan 2V2 millioen dol lar (het geheele bedrag, dat aan vervallen coupons uitstond) uitbetaald. De Vereeni ging maakt van dit aanbod geen gebruik. Zij wilde blijkbaar een vonnis. Dit is haar goed recht Maar dan had zij een nieuw pro ces moeten beginnen, aansluitend bij het arrest van 13 Maart j.L Wat zij thans aoet is doelloos en brengt obligatiehouders op een dwaalspoor. Spr. betwijfelt intusschen of obligatiehou ders in een nieuw proces nog wei zouden bereiken, wat zij tot voor kort wellicht ver kregen zouden hebben. Wij leven snel en de gebeurt en issen van de laatste weken zou den ook door den Hoogen Raad wel eens gansoli anders kunnen worden beoordeeld dan eenige maanden geleden. De „Koninklijke" is geen „bad loo ser". Wat haar gekrenkt heeft is: dat van iederen bankbediende af tot den Hoogen Raad toe tegen haar aange voerd is het „pacta sunt servanda". Dit hebben wij niet verdiend. Men behoeft waarlijk niet aan de grootste maatschappij, die Nederland heeft en die meer dan veertig jaar lang voor land en volk een zegen i6 geweest, in herinnering te brengen, aat overeenkomsten moeten wor den nagekomen. Als de Koninklijke hiervan niet doordrongen was geweest, even sterk als de Hooge Raad en zijn procureur-gene raal, dan zou zij niet in de wereld de plaats hebben veroverd, die haar trots is Betuwsche Hypotheekbank Aflossing van 5 Pandbrieven. Do Betuwsche Hypotheekbank deelt mede, dat zij bereid is de hypotheekrente te verlagen, indien zij haar pandbrieven in een lager rentetype kan converteeren. Zij zal nu overgaan tot het intrekken van f 100.000 5 Pandbrieven, welke van af 1 Januari a pari aflosbaar zijn. Reeds van heden af stelt zij houders dezer pandbrieven in de gelegenheid hun stukken om te wisselen in: 4 Pandbrie ven tot den koers van 99 Ook de overige houders van 5 Pand brieven worden verzocht hunne 5 Pand brieven ter omwisseling in 4 Pandbrie ven, aan te bieden. Bank van Onroerende Zaken Verhooging van kapitaal tot f5.000.000 Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders in de Bank voor Onroerende zaken zal, in de vergadering die op 7 De cember zal worden gehouden, worden voorgesteld, het maatschappelijk kapitaal te verhoogen van 1 millioen tot f 5 milli oen. Tijdens de vergadering zal besloten worden, of hiervan f 1, f 2, of f 3 millioen zal worden geplaatst. Hoogste stand te Warschau .0.4. Laagste stand te Vardö 754.4. Stand vanmorgen halftwaalf 76-4.4. V/EER VERWACHTING Zwakke Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Hoewel de hooge drukking in hel Oosten verder terugtrok is in Noord-Scandinavië de barometer sterk gestegen en vertoont zich op den oceaan een nieuw hoogedrukgebied, dat zioh to; aan IJsland uitstrekt. De de pressie, die gister vrij sterke daling op ae Btritsche eilanden bracht is thans sterk af genomen, terwijl bij de Golf van Biscave de barometer nog daalL Hedenochtend was het gebied met mist en lichte vorst nog aanmerkelijk uitgebreid, het omvatte Zuid-Frankrijk, ons land, Enge land en een groot deel van Duitschland. Evenals gister is in Duitsch land op enkele, honderaen meters hoogte reeds een zeer droge lucht met vrij hooge temperatuur aan wezig. Gistermiddag was hier te lande de temperatuur op 1500 M. 3 graden C. In Ier land is bij zuidelijken wind het weer vrij zaohL Engeland en Schotland hadden plaat selijk lichte vorst. In Scandinavië breidde het vorstgebiea zich naar het noorden uit Om de Oostzee is de temperatuur nog boven het vriespunt. In Noord-Scandinavië en in Polen valt eenige sneeuw. Ofschoon in het algemeen de h'oogedruk weer in beteekenis toeneemt is het lucht druk-verschil in onze omgeving zoo gering, dat tijdelijk toevoer van vochtige lucht uit zee mogelijk is. Er moet dus in verband met de droogte in de bovenlucht voortduren van het mistige weer met lichte vorst des nachts verwacht worden. fHERMOMETERSTAND Stand vaumorgen halftwaalf 0.4 C. 25 NOVEMBER Zonsopgang 7.40 uur, zonsondergang 3.54 uur Maan op nam. 1.45 uur, onder vm. 3.13 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 NOVEMBER Van 's avonds 4.24 uur tot 's morgens 7.12 uur RIOLEERING, ENZ. TE GORINCHEM. Te Gorinchem zal 1 Dec. as. aanbesteed worden het maken van straten, riolen, dui ker,, enz., aan de Nieuwe Haven en Mollen- burgschen Weg. SPOORWEGVIADUCT TE ROERMOND. De N.V. Het Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht was tegen f 63-.300 laagste in- schrijfster voor den bouw van een spoor wegviaduct te Roermond. BETONBRUG GOOISCHE VAART. Aan fa Schoutstra te Hilversum is tegen - gegund de bouw eener bctonbrug PERRONOVERKAPPING UTRECHT. Laagste inschrijfster voor het maken, stellen, enz., eener perronoverkapping op perron richting Hilversum was fa JH. VERBOUW RAADHUIS VOORBURG. Fa. F. C. Kokshoom te Voorburg was te gen f 36.450 de laagste inschrijfster voor den verbouw en de uitbreiding van hét raadhuis. GUNNING SPOORWEGWERKEN. De N.V. Mij. tot Expl. van Staatsspoor wegen heeft de uitvoering van de werken betreffende het aanbrengen van een bal- lastbed en het uitvoeren van spoorwerken op een reeds gereedgemaakt baanlichaam van een hulpbaan, ten behoeve van het maken van een brug over het zij kanaal naar Almelo in de lijn Goor-Delden bij K.M. 34.895, gegund aan het Aannemers bedrijf A H. en J. Huitsing N.V. te Coe- vorden voor een bedrag van f 12.260. GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27 29 TELEFOON No. 45600 Examens :rech t Bevorderd tot doctor Natuurkunde de heer J. C. eb. te Amsterdam, op proef- i fotografische nega- Acndem|nche Exi Gesl.: Wis- en Natuurk. (F): cand.ex.. de heeren Li A. Petten en W. Berends (met lof): ld. (L.): mej. M. Kasteletin; ld. (I.): de hoer J. F. C. de Witt Puyt; id. (D.): de heer J P. M. Woudenberg: doet. xvls- en na.tuurk. hoofdvak scheikunde: de heer H. L. van Nou- hutls: ld. hoofdvak natuurk.: de heer G. A J. van Os-, doet. Indisch recht: de heer C. F. de pen: de hear S. de Wit. Apothckera-asslntent. A m de heer W. H. Spiekerman Den Haag. Machinisten. Den Haa«. Dipl. C de heeren J. F. A Kotte. Rotterdam: T. Delsz. Schiedam; Theor. ged. dipl. C: J. G. de Kiviet, Culemborg; A. C, Robben, Oud-Beüenland, i De Verlovings-Huwelijks-lepel Premie voor eenbrengers en eengebrechle ebonné's In de cempegne: EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS f

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3