Bombardementen blijven voortduren DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 EERSTE BI-AD PAG. a Buitenland ENGELAND EN SPANJE Gelijk men zich -zal herinneren heeft de Spaansche nationalistische regeering on langs afgekondigd, dat zij den toevoer van wapenen in Spanje via de haven van Bar celona tot eiken prijs zal trachten te verhin deren, ook al zou zij daarbij deze haven even tueel moeten vernietigen. Aan de buiten- landsche regeeringen is toen tegelijkertijd het verzoek gericht, hun schepen te waar schuwen. dat zij zich verre moesten houden van deze gevaarlijke zóne. Deze verklaring van generaal Franco heeft in de internationale kringen heel wat stof doen opwaaien. Was de regeering te Burgos voornemens, een formeele blokkade tegen de voornaamste haven van Catalonië in het le ven te roepen! Of ging het in de practijk slechts over een bombardement van Barce lona zonder meer? Aan het vraagstuk van een havenblokkade bleken verschillende haken en oogen te zit ten. Eerstens kan zulk een blokkade naar het internationaal recht niet plaate hebben, tenzij degene die deze tot uitvoering brengt, officieel als bellingerent is erkend, hetgeen tot op heden met de Spaansche insurgenten nog niet heeft plaats gehad. Een gevolg van dit standpunt is, dat men het aanhouden van buitenlandsche schepen gewoonweg zou kunnen beschouwen als een daad van zee roof, waarop onverbiddelijk van de zijde van de betrokken natie een onplezierige reactie zou kunnen volgen, die tot niet ders dan een uitbreiding van den huidigen oorlog zou kunnen leiden. Vooral in Groot-Brittannië werd dit vraag stuk druk besproken, en hield men zich er mede bezig, of het Foreigne Office al dan niet de Burgos-regeering thans erkennen zou als oorlog-voerende partij. Deze erkenning zou daarom nog niet vergezeld behoeven te gaan van het eveneens erkennen van de tionalisten als Spaansche regeering. Dat is weder een geheel ander chapitre. Doch zoo de Franco-partij voortaan als oorlogsvoerder zou moeten worden beschouwd, en haar dus het recht toeviel, havens in het oorlogsgebied te blokkeeren, dan dreigde een nieuwe com plicatie te ontstaan uit deze blokkade zelf, gezien de vraag of het rechtsche Spanje wel genoeg scheepsmacht ter beschikking heeft, om dezen maatregel behoorlijk door te voe ren en bisbilles te voorkomen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft thans een verklaring afge legd, die de houding van Groot-Brittannië duidelijk uitstippelt Franco en de zijnen blijven voor Londen officieel nog hetgeen zij zijn, dus zullen ook in de naaste toekomst niet als oorlogvoerenden worden beschouwd. Ergo zullen eij ook niet, met Engelauds toestemming, tot het onderzoeken van sche pen buiten de territoriale wateren van Spanje kunnen overgaan. Duidelijk Engeland op deze manier zich uit een nete lig parket redt, daar het den verwarden politieken toestand thans niet op de een of andere wijze tot ontwarring hoeft te bren gen, op gevaar af zelf in het garen te raken, terwijl aan den anderen kant Britsche zeevaarders met trots zullen besef fen, dat hun rechten onverkort blijven ge handhaafd. Intusschen blijkt het Foreign Office zich ■wel terdege ervan rekenschap te hebben ge geven van de gevaren, die aan zulk een hou ding onvermijdelijk moeten kleven. Het zou Franco immers zeer hard vallen, ongemoeid de Britsche vrachtschepen te laten passeeren, terwijl hij over de vraag, of deze ook krijgs- contrabande aan boord zouden hebben, nood zakelijkerwijs in het ongewisse zou moeten blijven. Om dit euvel te ondervangen heeft Eden de zeer spoedige uitwerking aange kondigd van een Britsche regeeringsraaat- regel, waarbij het aan Britsche bodems zal worden verboden, op straffe van zeer zware boeten, krijgstuig uit vreemde havens af te halen en naar Spaansche havens te ver schepen. Te zamen met het reeds in Enge land geldende verbod van wapenuitvoer vormt deze maatregel derhalve een waar borg tegen elk Britsch wapenvervoer naar Spanje, van welken aard dan ook. Franco Eal derhalve geen aanvechtingen behoeven te hebben om Britsche schepen, het zij in of buiten de Spaansche territoriale wateren een stroobreed in den weg te leggen, omdat tie kans op het inderdaad aantreffen van verboden transporten nu practisch we! zeer miniem moet worden. Daarmede is een nieuw gevaar uit dezen afschuwelijken bur geroorlog, namelijk dat van een Middelland- eche Zee-conflict, voorloopig weder op een Beer verstandige manier bezworen. De Spaansche burgeroorlog De weerstand van het proletarisch vreemdelingenlegioen Van Zeeland gaat naar Londen Paul van Zeeland, de Belgische mi nister-president, is voornemens zich Donder dag a.s. naar loonden te begeven om het xvoord te voeren tijdens een lunch, die door het Britsche comité van de internationale Kamer van Koophandel te zijner eere zal Worden aangeboden. ïn politieke kringen gelooft men, dat Van Zeel and deze gelegenheid zal aangrijpen om diplomatieke besprekingen to voeren lnet den minister van buitenlandsche z. ken Eden, die Van Zeeland aan dc leden van het comité zal voorstellen. Duitschland en de duikbootoorlog De Duitsche ambassadeur te Londen, Von R i b b e n t r 0 p, heeft in opdracht van zijo regeering een nota doen toekomen aan hot Britsche ministerie van buitenlandsche za ken, waarin wordit verklaard, dat de Duit sche regeèring toetreedt tot de bepalingen betreffende den duikbootoorlog, vervat In 'deel vier van het Vlociverdrag van Londen en deze bepalingen als bindend aanvaardt Werkloozenzorg in de Ver. Staten Itoosevelts sociale hervorming erkend Het Opperste Gerechtshof der Vereenigde Staten heeft de werkloosheidsverzekering*- wet van den staat New-York constitutioneel verklaard en daarmede tegelijkertijd zijn juridjsche bezwaren tegen de wet inzake de sociale verzekering van Roosevelt laten va ren. krachtens welke, na 1 Januari 1937 26 millioen Amerikaansclie arbeiders in he1 ge not van een sociale verzekering komen. Krachtens de werkloosheidsverzekerings wet van den staat New York ontvangen al'o verzekerde werk looien van den staat, ook indien de werkloosheid is veroorzaakt door een staking, zestien weken lang 15 dollar per week ondersteuning. In den nacht van Zondag op Maandag hebben de nationalisten naar eerst thans hekend wordt, een grootschen aanval ondernomen op de universiteitswij k, waarbij o.a. gebruik werd gemaakt van tanks. Bij het aanbreken van den ochtend werd de aanval voortgezet met een luchtraid boven het hoogeschoolkwar- tier en de binnenstad. Verscheiden bommen vielen neer in de omgeving van het departement van Oorlog cn richtten daar groote schade aan. Tegen het middaguur trad de pauze in den strijd in. In den namiddag werd de binnenstad an dermaal met bommen bestrooid. Een bom explodeerde op den Puerta del Sol; een andere op het Fontalba-theater. Talrijke menschen zijn hierbij om 't loven gekomen. Uit de puinen van een gebouw zijn in den loop van den dag 76 lijken geborgen. Een ander huis aan de Gran Via, in welks kelders meer dan 300 personen een schuil plaats hadden gezocht, werd eveneens door eenige bommen getroffen. Men heeft reeds 160 lijken uit de puinen te voorschijn gehaald. Meer dan 100 per sonen worden nog vermist. De bijzondere correspondent van Reuter bij de nationale troepen bericht, dat de nationalisten, die strijden in de univorsi- teitswijk te Madrid heftigen tegenstand ont moetten van het .proletarische vreemden legioen", dat aan de zijde der regeering vecht Deze mannen worden gedreven door de overtuiging, dat zij het wereld-pro- letariaat verdedigen tegen het fascisme en strijden met fanatieken moed. Gister rukten de nationalen hier opnieuw op, huis voor huis veroverend. Zij moeten zelfs verdieping voor verdieping veroveren De nieuwe Russische Vickers-tanks, waar van de roode regeering er een vijftigtal zou bezitten, worden nog geregeld gebruikt, doch blijkbaar niet met het succes, dat men hier van verwachtte. Bij do uitoefening van hun beroep in het Casa de Campo zijn eenige Spaansche jour nalisten of fotografen en een collega uit Uruguay door roode militie-troepen gevan gen genomen. De buitenlandsche journalis ten te Avila hebben stappen ondernomen om hun vrijlating te verkrijgen. Noorsch schip aangehouden De gezagvoerder van het Noorsche schip „Lisken" heeft te Gibraltar rapport uitge bracht over het feit, dat hij, onderweg van Dundee naar Valencia, op 14 November aan gehouden is door verscheiden kleine oor logschepen der opstandelingen, tusschen Caso Viltano en Kaap Finisterra. De opstan delingen dwongen den gezagvoerder koers te zetten naar Vigo. Eerst na zijn heele lading gelost te heb ben, welke bestond uit pootaardappclen, kreeg hij verlof zijn reis voort tc zotten. Kr uitsmokkelaars in Frankrijk De procureur der Fransche republiek heeft een gerechtelijk onderzoek doen in stellen naar aanleiding van de verdwijning van een wagon kruit, waarover door de spoorwegen een klacht is ingediend. Het onderzoek heeft reeds aangetoond, dat slechts één spoorwegarbeider van het sta tion Toulouse den wagon naar Perpignan Cerbere heeft kunnen dirigeeren. Spoeilg zou een arrestatie verwacht kunnen worden. Franco's blokkade-plannen Men meent te weten, dat de Britsche am bassadeur, Sir Henry Chilton, opnieuw bij de autoriteiten te Burgos hoeft aangedron gen op antwoord op de Britsche vragen in zake Franco's blokkade-plarmen. Frunco heeft namelijk nog steeds niet gezegd, wat zijn voornemens waren ten aanzien van een neutrale zóne en voorafgaande waarschu wing, ingeval Barcelona zou worden ge bombardeerd. Intusschen duurt te Barcelona de agitatie tegen de beide landen, die de regecring Franco officieel hebben erkend, onvermin derd voort, hetgeen zich voornamelijk mani festeert in het plunderen van Duitsche en Italiaansche winkels. Dc non-Interventie Von Ribbentrop heeft zich naar Dow ning Street begeven, waar hij een on derhoud van drie kwartier had met den premier. Besproken werden de kwestie van het nieuwe Westelijk pact en die van den Spaanschen burgeroorlog. De Duitsche ambassadeur zou B a 1 d- w i n hebben kunnen verzekeren, dat de Duitsche regeering geenszins voorne mens is, wijziging te brengen in haar standpunt nopens de neutraliteit ten aanzien van Spanje en dat zij lid van de non-interventie-commissie zal blijven. Het sub-comité van de non-interventie commissie bestudeerde intusschen het rap port van de luchtvaardeskundigen, betref fende het plan, om de controle voor den wapentoevoer naar Spanje uit te breiden tot vliegtuigen, die voor oorlogsdoeleinden naar Spanje worden vervoerd. De leden van het comité besloten, het in gediende controle-ontwerp aan hun respec tieve regeeringen voor te leggen. Engeland, Rusland en verschelden andere landen stelden voor, de strijdende partijen in Spanje alvast uit te noodigen, hun stand punt ten aanzien van het controle-ontwerp te doen kennen. Hiertegen kwamen de ver tegenwoordigers van Duitschland, Italië en Portugal in verzet Dezen verklaarden, dat 'tplan eerst te Londen definitief gereed zijn en aanvaard moest worden, alvorens m--n zich tot de regeeringen te Madrid en te Burgos kon wenden. Het wachten is dus thans op 't antwoord van de in de non-interventie-commissie ver-' tegenwoordigde regeeringen. HET DOODVONNIS TE NOVO-SIBIRSK Geen verbreking der diplomatieke betrekkingen Een incident te Boekarest Het doodvonnis in het sabotageproces te Novo-Sibirsk heeft de politieke- en diplomatieke betrekkingen tusschen Ber lijn en Moskou tot de uiterste spanning opgevoerd. In gezaghebbende Duitsche kringen wordt het vonnis tegen Stickling beschouwd als een nieuw bewijs, dat het het doel van Moskou is, spanningen en conflicten te verwekken en een grooten wereldbrand te stichten. Het protest van den Duitschen gezant te Moskou wordt als een waarschuwing aan Rusland beschouwd^ om den boog niet te strak te spannen. Achter eiken Duitschen onderdaan staat de geheele macht van het Duitsche rijk. Intusschen seint Reuter uit Berlijn, dat men in diplomatieke kringen aldaar nog geen onmiddellijke verbreking van de di plomatieke betrekkingen tusschen Duitsch land en de sovjet-unie verwacht. Men is van meening, dat indien het tot een breuk moest komen, deze reeds na het congres te Neurenberg zou hebben plaats De „Boersenzeitung" schrijft o. a.: „Het uit Moskou afkomstige bericht, volgens het welk Stickling een bekentenis zou heb ben afgelegd, is voor ons slechts in zooverre van belang, dat men uit de afschuwelijke historie der politieke processen in sovjet- Rusland weet hoe van de beschuldigden, wier veroordeeling voor het sovjetregicn „noodzakelijk" is, dergelijke bekentenissen worden afgedwongen. De rechtbanken der sovjet-unie maken, zooals bekend, gebruik van de moest on- menschelijke foltermiddelen, om zelfs de standvastigste beklaagden murw te maken. IJzige koude, gloeiende ovens, onthouding van voedsel, berooving van slaap, verhoor der verdachten, wanneer dezen zich in toestand van volkomen apathie bevinden enz., zijn de methoden, waarmede men in sovjet-Rusland aan politieke processen de gewenschte richting geeft en waarmede uiteraard ook in Novo Sibirsk is gewerkt" Botsing tusschen gezanten Tijdens een bijeenkomst te Boekarest, waar verschillende leden van de society tegenwoordig waren, heeft zich tusschen den Duitschen gezant te Boekarest, von Fabritius, en den Russischen gezant. Ostroffski, een incident voorgedaan, dat in politieke kringen sensatie heeft ge wekt, aldus meldt de „Daily Telegraph". Toen Ostroffski op den Duitschen gezant toekwam, om dezen de hand te drukken, keerde Fabritius zijn Russischen collega den rug toe. Later verklaarde hij; „Ik wil den ver tegenwoordiger van een land, dat Duitschers ermoordt, geen hand geven". In diplomatieke kringen worden thans stappen ondernomen, om Fabritius te be wegen, zijn verontschuldigingen aan te bieden. Tijdens een bezoek van een groep Duitsche gasten aan het groote sportveld te Romewaarbij Mussolini als gastheer optradkruiste de Duce op uitstekende wijze eenige malen den degen met officieren VERZEKERING MaaUcAoftfif - SmcA /Adv.) ADMIRAAL HORTHY GAAT NAAR ROME De Hongaarsche rijksregent, admiraal H o r t h y, is vergezeld van den Hon- gaarschen minister-president D a r a n y i en den minister van buitenlandsche za ken de Kanya, uit Boedapest vertrok ken, om via Weenen naar Rome te rei zen. Minister-president Daranyi heeft vóór zijn vertrek nog tegenover een aantal journalisten een verklaring afge legd, waarin hij o.m. zeide: „Ik hoop, dat mijn besprekingen met den grooten staatsman van het Italiaansche rijk zul len bijdragen tot de verdere verdieping van de goede betrekkingen tusschen Italië en Hongarije. Ik ben er van over tuigd, dat deze vriendschap niet alleen voor Italië en Hongarije een aanzien lijke politieke, economische en cultu- recle waarde en winst beteekent, maar ook een belangrijken en onontbeerlijken factor vormt voor de ontwikkeling en den bloei van Midden-Europa." Aan de Italiaansche grens zal de Hon gaarsche rijksregent namens de Italiaan sche regeering begroet worden door graaf Senni, den chef van het protocol van het ministerie van buitenlandsche zaken. Het hoofd van den Hongaarschen staat, zijn gemalin, de Hongaarsche minister-pre sident en hun gevolg zullen vervolgens plaats nemen in een specialen trein, be staande uit zeven salonrijtuigen en getrok ken door de twee krachtigste electrische locomotieven der Italiaansche spoorwegen. Te Bologna zal admiraal Horthy worden begroet door de Hongaarsche gezanten bij den H. Stoel en het Quirinaal en te Flo rence door een koninklijke afvaardiging, bestaande uit hoogwaardigheidsbekleders van het hof. De trein zal om 15.45 uur in Rome aan komen in het prachtig versierde station, waar de koning, de duce en tal van auto riteiten de hooge gasten zullen verwelko men, om hen vervolgens naar het konink lijke paleis te vergezellen, waar apparte menten voor hen zijn gereserveerd. Nog denzelfden dag zal Mussolini vergezeld van graaf C i a n o, een bezoek brengen aan admiraal Horthy. De Hongaar sche premier Daranyi en de minister buitenlandsche zaken, de Kanya zullen door den Italiaanschen koning in audiëntie ontvangen worden, terwijl Daranyi nog een bezoek aan Mussolini zal brengen. Woensdag, 25 November, zal Horthy een bezoek brengen aan de koningsgraven in het Pantheon en aan het graf van den On bekenden Soldaat Den volgenden dag de Hongaarsche gast zich naar Napels be geven, waar hij door den prins van Pie- mont zal worden ontvangen. De Vrijdag is bestemd voor het bezoek, dat admiraal Horthy aan den H. Vader zal brengen en Zaterdagmorgen keeren de Hon gaarsche gasten weer naar hun land terug. De lersche generaal ODuffy (in 't middenmet eenige zijner landgenooten te Liverpool, gereed om naar Spanje te vertrekken en aan de zijde der nationalen te strijden Matuschka wordt terechtgesteld Zooals men weet, werd de beruchte com munist Matuschka, bekend door zijn aanslagen op internat treinen, welke o. m. de ontzettende ramp bij het viaduct van Bia-Forbagy ten gevolge hadden, na zijn straf in Oostenrijk te hebben uitgezeten, aan Hongarije uitgeleverd en daar ter dood eroordeeld. Het door den verdediger tegen dit vonnis aangeteekende verzet op grond van het feit dat Matuschka zenuwziek en ontoere kenbaar zou zijn, is thans door 't hof verwor pen zoodat de uitvoering van het vonnis binnenkort verwacht kan worden. De Araerikaansche scheepvaartstaking Scheepsofficieren gaan ook meedoen! De schcepvaartstaking in de Vereenigde Staten heeft zich opnieuw uitgebreid door dat zich thans ook 4000 scheepsofficieren erbij hebben aangesloten. Bovendien hebben de vereenigingen van gezagvoerders, stuur lieden, loodsen en scheepsmachinisten aan gekondigd, dat hun leden zich in allo ha vens der Vereenigde Staten bij de staking zullen aansluiten. Te San Francisco dreigt thans ook do ireeniging van doodgravers, die 100 leden lelt, met staking. De leiding der socialistische partij te San Francisco heeft zich officieel voor de scheep vaartstaking verklaard en ter versterking van de solidariteit de oprichting van een nationalen zeeliedenbond, die alle vakver- eenigingen van zeelieden zou moeten om vatten, voorgesteld. De stakingswoede in Frankrijk In Parijs ontstaan incidenten Toen gisterochtend te Parijs de arbeiders van de zeepfabriek Gusin Berghe op den Quai de Clichy hun nieuwe werkweek wil den beginnen, belette een groep stakers hen de fabriek te betreden. Een twistgei ontstond en plotseling weerklonken twee schoten, waardoor twee personen werden gewond. Een onderzook is ingesteld. Ten aanzien van dit incident bericht de „Paris Midi", dat 30 man van het personec wilden werken en 75 staken. Het conflict gaf aanleiding tot een hevige vechtpartij. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de zoon van den eigenaar van de zeep fabriek Paul Gusin Berche de revolver schoten heeft gelost, waardoor twee arbei ders werden gewond. In totaal werden in het gevecht 11 per sonen gewond. Een Algerijn werd met schot in de lever in het ziekenhuis opge nomen. De toestand in het noorden Do staking in de metaalindustrie te Rijs- sel en in de omgeving is algemeen. De groote fabrieken zijn bezet, de kleine eu middelgroote bedrijven niet Geen enkete „neutralisatie" is ingesteld. De werkgevers, die lid zijn van de kamer van metaalfabri kanten, hebben herhaald, dat zij geen be sprekingen zullen openen met de arbeiders, voordat het werk hervat is. In het departement van het Noorden zijn thans in totaal 11.100 arbeiders in staking. Hiervan zijn 3180 werkzaam in textiel fabrieken en steenkoolondernemingen het gebied van Roubaix en Tourcoing. Een gas-ontploffing te Rome Veertien gewonden Op de Casilino-brug te Rome heeft een gasontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan veertien treinreizigers licht wer den gewond. Het schijnt, dat bij het passeeren van een trein van de Frascati-lijn vonken der loco motief gas, hetwelk uit een leiding ontsnap te, tot ontploffing hebben gebracht, Britsch verkeersvliegtuig vermist Een viermotorige De Havilland, eigendom der M.l.S.R. Airways, die gistermorgen van Haifa was vertrokken met twee passagiers, een Japanner en een 72-jarigen Arabischen geleerde, benevens een bemanning van vier koppen, is niet te Port-Said, de plaats van bestemming, aangekomen. Men vreest, dat de machine een noodlan ding heeft moeten maken. Een Grieksch tien jarenplan De Grieksche regeering heeft een tien jarenplan uitgewerkt, dat in de eerste plaats een verkeersprogramma beteekenL Dit programma voorziet in den aanleg van ivegen, spoorlijnen en de regeling van het automobiel verkeer door het stichten van een autonome automobiel-onderneming, waarvan de staat de voornaamste aandeelhouder zal zijn, alsmede in irrigatie-werken en droog makingen, teneinde uit den bodem meer voordeel te trekken. Bovendien zal de waterkracht van land dienstbaar woraen gemaakt aan de electrificatie. Het grootste deel van dit plan, dat onge veer 50Ö millioen drachmen kost, zal worden gefinancierd door de rijkslandbouwbank. Het eiland Christomas Amerikaansch Men verzekert te Washington dat de Ver Slaten voornemens zouden zijn te Londen de teruggave te vragen van het eiland Christo mas in den Stillen Oceaan, in 1857 ontdekt en bezet door den Amerikaanschen kapitein Stetson. De Engelschen hebben zich abusie velijk op dit eiland gevestigd, doch de Ver Staten hebben er nooit afstand van gedaan. Thans willen zij het gebruiken als luchi raart- en vlootbasis. AMSTERDAM De huwelijksfeesten Het Comité uit de burger heeft aan de pers eenige mededeclingen verstrekt over de voorgenomen feestelijkheden op den huwelijksdag van het Prinselijk Paar. Het programma voor 7 Januari vermeldt: in de ochtenduren carillonbespeling op het Kon. Paleis met koraalmuziek en bazuinen; gewijde muziek van het peristyle van den den Stadsschouwburg. Op het uur van de huwelijksinzegening, van 11.45 tot 12 30 uur, ligt het in de be- doelirg medewerking te verkrijgen van kerkeraden, enz. teneinde in alle kerkge bouwen dank- en hedediensten te houden, gevolgd door het beieren van alle kerk en torenklokken. In de middaguren staan zang en muziek op het programma: om 2 uur zanguitvoe ring op den Dam, verder muziekuitvoerin gen op verschillende pleinen, en muzikale i Wat doet ge liever? DUUR WONEN in oen huurhuis en Uw leven lang hour betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 Jaar het hnis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA- LEN of het RENTEBEDRAG GEBR JI- KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bi; de N.V. BOUWKAS ,,RÓHYP", Spulstraat 219/221 Amsterdam (O.). jeugdmarschen. 's Avonds weer muziek, een fakkelop tocht en vele feestelijke bijeenkomsten, ver lichting van een deel der stad. en opnieuw muzikale en vocale rondgangen van jong en oud. Omtrent de feestelijkheden ter gelegen- heid van de komst van het Prinselijk echt paar in de hoofdstad kunnen nog geen de finitieve mededeclingen worden gedaan, Wel staat het vast, dat een grootsche na tionale hulde wordt voorbereid. Sint Nicolaas komt Ten spjjt van de Spaansche troebelen komt Sint Nicolaas tegen zijn verjaardag in da stad. Dat wordt langzaam aan tra ditie. Blijkbaar houdt de Spaansche bisschop zich nog aan het „officieele" bewind in zijn ongelukkig vaderland, want de Spaan sche consul zal hem begroeten op Woens dag 25 November, 's middags om 1 uur, aan de Prins Hendrikkade, waar tegenover de St. Nicolaaskerk de boot uit Spanje aan komt De schimmel staat daar gereed, alsook de bestuursleden van het Initiatief Comité Amsterdam, die de pret- organiseeren. Op zijn tocht door de sfad wordt Sïnt Nicolaas," om in dén stijl te blijven, op het Damrak een g!as Spaansche wijn aangeboden, en dan. gaat de keurige stoet verder naar den Dam, waar 1000 bevoorrechte kinderen zingen en de heer J. Vincent met toestemming van H. M. de Koningin, het carillon toepasse lijk bespeelt Het eigenlijke feest wacht den Sint in het. Paviljoen Vondelpark, waar hij met welwillende medewerking van een groot aantal Pietermanknechten en dames cadeau tjes uitdeelt aan de wachtende arme kin deren. Dezen vormen het kleine onderdeel va/n de groote kinderscharen, die langs den weg de mooie pakken van den Sint en zijn gevolg hebben bewonderd en onderwijl Sin terklaasliedjes zingen. Vreemdelingenverkeer Ter bevordering van het vreemdelingen verkeer in de hoofdstad stellen B. en W. den Raad voor, de gemeente Amsterdam te doen inschrijven als buitengewoon lid van de Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer „Amsterdam" tegen een contributie voor 1937 van f 10.000, op voor waarde dat de Kamer van Koophandel een- gelijk bedrag contribueert Vervolgens willen B. en W. een verkeers- pavilioon op den Dam laten bouwen voor f. 50.000 en een verkeerskiosk op het Sta tionsplein voor f. 3500. Bovpndlen acht het College f. 13J20 noodig om het Midden Dam terrein voorTiet verkeerspaviljoen geschikt te maken. Wij gaan weer vooruit Tal van cijfers worden ons medegedeeld over het derde kwartaal van 1936 door het Gemeentelijk Bureau van Statistiek ten be wijze dat Amsterdam weer vooruit gaat. In de eerste plaats nam de bevolking met 1040 zielen toe, zoodat de hoofdstad op 1 October kon bogen op 781.048 inwoners. Belangrijker is dat de opleving in de ha- ren krachtig doorzette. Er kwamen 760 sche pen binnen, 32 meer dan in het derde kwar taal van 1935. Hoewel de Rijnvaart iets achteruit ging, vermeerderde de totale hoeveelheid goederen, vervoerd ter zee, jangs rivieren en kanalen en per spnor." havenarbeiders konden meer werk verzetten. Het luchtverueer van personen sterk toe bijna 3000 personen meer waardoor mede het hotelbezoek drukke? was. Engelschen en Amerikanen kwamen meer, Duitschers en Franschen minder. Er zijn beduidend meer telegrammen ver zonden en telefoongesprekken gevoerd, terwijl ook de Gemeentetelefoon in !en opbloei deelde. De tram vervoerde voor het eerst sedert een paar jaar meer pas sagiers. De algemeene economische toestand was nog niet bevredigend. Toch is uit het over vloedig cijfermateriaal een beginnende gunstige kentering duidelijk af te leiden. 'n Nieuw bord. Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be teekent. dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. iTSMPmiii wiiilWiiliwiBPi"1"'1' 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2