Jiirniur ^Vtterljr (Entrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN Nederland en het monetair accoord abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaa* Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5944 DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 16e Jaargang @Brt)trtmtttprij?tn: Van 1 tot 5 regels f 1.177a Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeellnget» van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0-45 Voor liet bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 Kiest voor Uw schilderwerk de beste lak verf. RADIO-PERIKELEN Gelijk men weet zijn de Radio-omroepen verplicht zich aan een preventieve censuur te onderwerpen. Alle redevoeringen, welke worden opgevraagd, moeten geruime tijd van i tevoren door de sprekers worden op schrift gesteld, in meerdere exemplaren worden vermenigvuldigd en aan de Con- tróle-Commissie worden toegezonden. Soms wordt er zooveel in geschrapt of verlangt de Commissie zooveel wijzigingen, dat van het uitspreken der rede wordt af gezien, omdat de ziel er uit gesneden is. In andere gevallen spreekt men de verminkte rede voor de radio uit en volgt er een aan vulling van de verboden passages in de bevriende pers. Wij kunnen ons voorstellen, dat de Radio- omroepen beu zijn van de administratieve rompslomp, welke aan deze controle ver bonden is en we kunnen het ons ook in denken,. dat zij principieel bezwaar maken tegen deze preventieve censuur en „pers vrijheid" begeeren. Wij -laten het vraagstuk van de preven tïeve censuur nu rusten: er zijn heel veel bezwaren tegen aan te voeren; maar na veel wikken en wegen zijn wij tot de over tuiging gekomen, dat het standpunt der régeering juist is en dat men bij de radio uitzendingen niet kan volstaan met de re pressieve controle, welke voor de pers geldt Echter, wie dit standpunt deelt, dient dan toch ook rekening te houden met het feit, dat sommige redevoeringen slechts belang hebben, als ze actueel zijn. En nu lezen we in de Omroepgids, dat de Radio-Om- roep-controle-commissie aan de K.R.O. en de N.C.R.V. geschreven heeft: „Voortaan zult gij, tot nader te bepalen tijdstip, do volledige tekst van uw journalistiek weekoverzicht ter beoordeeling bij onze Commissie moeten inzenden". En laconiek volgt er dan op, dat „gelet op de actualiteit van deze overzichten" het overzicht van de N.C.R.V. „Dinsdagmorgen eerste post" bij de Commissie dient te zijn. Praktisch komt dat hierop neer, zegt de Omroepgids, dat het overzicht voor Donder dagavond reeds Zaterdagavond gereed moet zijn, want het moet eerst naar het bureau om er acht afdrukken van te maken wel ke Dinsdagmorgen in den Haag worden verwacht Van actualiteit gesproken' Laat deze voorstelling ietwat overdreven zijn;in elk geval kan in het overzicht geen melding worden gemaakt van gebeur tenissen welke Dinsdag, Woensdag of Don derdag de aandacht trekken; en dan kan men niet meer spreken van actueel! Acht de Commissie preventieve controle noodig o.i.,zou men met scherp omlijnde voor schriften kunnen volstaan dan dient zij een middel te bezigen, dat de actualiteit werkelijk, ongemoeid laat. Dit nieuwe voorschrift steekt wel heel scherp af bij het ieit, dat ministers van hun positie gebruik maken om zuiver politieke redevoeringen voor de radio te houden. Dat gaat ons wel wat ver. KOERSVERANDERING EN BEGINSELWIJZIGING Op het pasgehouden congres van de Vrij zinnig-democraten zijn eenige belangrijke dingen gezegd en besluiten genomen, waar- van we er enkele naar voren willen bren gen. .Wij betreuren het, dat óók de Vrijzinnig- democraten er geen been in zl%n den Zon dag te ontluisteren door op die dag in con gres bijeen te komen. Dat men bij de aan vang een „wijdingsstonde" houdt verander, aan het feit niets; niet-noodzakelijke arbeid op,Zondag krijgt door een vrijzinnig preekje vooraf geen „gewijd karakter". Echter, we kunnen ten deze slechts ons leedwezen uit spreken en moeten ër verder in berusten. De V.D.B. kon overigens royaal voor den dag komen: twee ministers, leden der partij, voerden het woord. Met instemming hoorden we de verklaring van Minister Slingenberg, da^ in verband met de depreciatie van de munt, waarvan velen verruiming van de ar- beidsmogelijkheid verwachten, het psycholo gisch moment thans aanwezig geacht moot worden, om vooral nu de arbeid boven de steun op den voorgrond te stellen". Dit- geluid werd ook gehoord op de Kader- dagen der Anti-rev. partij en' het klinkt wel luidend. Wij hopen, dat het in die richting gaat en wanneer het kabinet-Colijn die weg inslaat, dan komt het daarmee geenszins in strijd met zijn aanpassingsprogram: het één past precies op het ander. De V.D.B. kreeg in de tweede plaats een mooie primeur. Dezelfde minister deelde voorts mede, dat de regeering tegenover de hX matelooze critiek van tegenstanders be sloten heeft mede te werken aan de uitgave van een omvangrijk boekwerk, getiteld Het werkende land", waarin een breed overzicht gegeven wordt van de werken, welke in de laatste jaren van overheidswege tot stand gebracht zijn. Men zal er o.a. in kunnen lezen, welke groote kapitalen hiertoe uit de openbare middelen beschikbaar zijn gesteld. Ook dit juichen we toe. De critiek op het kabinet, dat niets heet gedaan te hebben tegen de werkloosheid of voor herstel van het financieel evenwicht en de economische opleving, krijgt van lieverlede een zoodanig kwaadaardig karakter, dat de Regeering volkomen in haar recht staat, daarop een helder en officieel licht te doen vallen. Tenslotte heeft de V.D.B. er goed aan ge daan het punt „nationale ontwapening" ge heel te schrappen. De evolutie is wel snel gegaan. Twee ja ren geleden stond er nog in het program: „Onafhankelijk van het tot stand komen der internationale ontwapening blijft voor Nederland nationale ontwapening gevor derd", zoowel op ideëele als op praktische gronden. Een jaar later heette het, dat de gewapende macht beperkt moest worden tot hetgeen noodig is om de binnenlandsche vrede en rust te handhaven en om medewer king te verleenen als de Volkenbondsver plichting dat vraagt Thans is de clausule der nationale ont wapening geheel geschrapt: tegen de macht der feiten kan ook de V.D.B. niet op. Het ware te wenschen, dat het Anders kon. maar een utopie is nu eenmaal niet te hand haven. DE INTERNATIONALE ROODE HULP In 1922 werd deze organisatie in hel leven geroepen. Haar leiders namen aan vankelijk de schijn aan, of zij zuiver phi- lantropische en humanitaire doeleinden wenschten na te streven: het helpen van werkloozen en stakers en het verdedigen van dezen, in geval zij om revolutionnaire gezindheid of daden voor de rechtbank worden gebracht - De Internationale Roode Hulp beoogt ech ter iets heel anders dan de verzachting van leedl Haar naam en actie zijn slechts het menschlievende masker, waarachter zij haar ware bedoelingen verbergt De I. R. H. is een mantelorganisatie der communistische partij der Komintern. Waar de laatste echter nog altijd in be paalde kringen wordt gewantrouwd, bijv. in vele socialistische middens en door de christelijke democraten, heeft men een z.g. filantropische organisatiein 't leven geru pen, die aanhang en invloed kan verwer ven, daar, waar de communistische partij tot nog toe buiten moest blijven. Dat deze actie niet vruchteloos is, blijkt uit het feit, dat in 1932 de I.R.H. en U.S.S.R meer dan 8 millioen leden telde, dat 64 der J.R.H.-leden over heel de wereld geen communisten zijn, dat de I.R.H. van 1923 tot 1932 niet minder dan ruim 8 millioen dollars heeft uitgekeerd voor hulp aan re- volutionnairen. In vrijwel alle landen zijn er officieel be kende of geheime afdeelingen. Er woi'V actie gevoerd onder de jongeren, onder de soldaten en matrozen, onder de kinderen, onder de koloniale volken. Dat de vriendelijk uitziende naam een grove misleiding inhoudt, werd reeds dui delijk uit de woorden, die namens de Ko mintern gesproken werden op de 2e ver jaardag der I.R.H.: „Het doel van de revo- lutionnaire organisatie voor hulp aan het strijdend proletariaat is: het wereld- communism e". Hetzelfde werd ver klaard ln de resolutie van 13 Mei 1931 van het secretariaat der I.R.H. voor de werking onder de jeugd: „De afdeelingen van de I.R.H. moeten de arbeidersjeugd meetrekken in de revolutionnaire strijd tegen de voorbereiding van een imperia listische oorlog en een aanval tegen U.S.S.R. Zij moeten de politieke en economische revolutionnaire strijd der jonge arbeiders steu- n e n". Dat de verschillende afdeelingen hun taak ten dezen ook zoo opvatten, blijkt in deze dagen weer afdoende. Er is voor ae I.R.H. werk aan de winkel! Zij beperkt zich niet tot financieele en moreele steun aan de slachtoffers van roode zijde in de Spaansche burgerstrijd, maar getrouw aan de opdracht, ook zelf deel te Technische samenwerking met te berekenen goudprijs van dag tot dag zou i j r? I "i i i/o worden vastgesteld. Van definitieve Engeland, Frankrijk en de V.S. stabilisatie was dus nog geen sprake. In dezen toestand komt ook peen verandering, ff j j j o nu Zwitserland en Nederland tot het ac- Hechtere grondslag gevormd coord zjjn (oegetreden. De pulden blijtt „e-;n zgn. vrije valuta" en in geen enkel opzicht is te verwachten, dat ons devies in vaste verhouding aan pond, dollar of franc zou worden vastgekoppeld. Intusschen wil dit alles geenszins zeggen, dat aan het „alignement monetaire" alle verdienste moet worden ontzegd. Morgeu- thau, de Amerikaansche Minister van Fi nanciën, sprak indertijd van een nieuw type gouden standaard. Hij moge op zijn Amerikaansch ietwat overdreven hebben, m Zooverre heeft hij toch gelijk gekegen, dat sinds den val van het goudbloc toch een zekere mate van stabiliteit is ingetreden. In elk geval is de wereld voor een valuta- chaos bewaard. En' juist nu de teékenén er óp wijzen, dat het „driehoeksverdrag" de eerste kinderziekten moet gaan doorstaan, is het van krachtige moreele beteekenis, "lat andere landen, w.o. nu Zwitserland en Ne derland, tot het verdrag toetreden. Reeds eerder wezen wij er op, dat de koers van het pond sterling sinds het tot stand komen van het verdrag ten opzichte van den dollar verder is gedeprecieerd, zoodat thans bijna de vroegere pond dollar-pariteit (4.8G2/3) is bereikt Men zal af dienen te wachten, wat er gebeuren zal indien het pond sterling inderdaad beneden de oude pariteit zal dalen.. Zullen dan eventueel de wisselkoersfondsen bereid blijven goud over en weer te verschepen? Intusschen heeft de aansluiting van Ne derland bij het monetair accoord ook nog jmdere beteekenis. Ons egalisatiefonds ope- feerde tot nu toe vrijwel uitsluitend in ponden, waarmee op de Londensche vrije goudniarkt goud kon worden aangekocht Voortaan zal ons wisselkoers-egalisatiefonds ook in dollars, Fransche, Belgische en Zwit- sersche francs kunnen opereeren, waarna het deze valuta bij de betrokken egalisatie fondsen in goud kan omzetten. Dezelfde faciliteiten worden natuurlijk ook aan de aangesloten landen toegestaan. Laten we tenslotte hopen, dat de toetre ding van Nederland tot het monetair ac coord mede mag werken tot een hechtere samenwerking tusschen de volken, oP mo netair gebied en dat straks de vruchten er van zich zullen openharen in he{ opruimen 1 van allerlei valuta-moeilijkheden en han delsbelemmeringen, welke thans nog in zoo velerlei opzicht de toekomst duister maken. Een nieuwe stap In de richting van in ternationale monetaire samenwerking is ge daan: Nederland heeft adhaesie betuigd met het Monetair Accoord, dat op 12 October tot stand is gekomen tusschen Engeland, Frank rijk en de VereenigdeStaten. Zes lanlen zijn thans tot de overeenkomst toegetre Jen. BeLgië heeft zich zooals men zich herin neren zal bij het Monetair verdrag aan gesloten onmiddellijk nadat het bekend werd,' terwijl de Zwitsersche Bondsraad enkele dagen geleden een soortgelijke ver klaring als onze Regeering heeft afgelegd. Het besluit van de Nederlandsche Rogee- ring komt niet onverwacht. Een Engelsch blad kwam een week geleden reeds met de primeur, welke thans door de mededeeling van de Regeeringspersdienst werd bevestigd. De vraas rijst thans, welke practische betee kenis kan worden toegekpnd aan het besiuit van de Nederlandsche Regeering en welke gevolgen dit zal hebben voor den koers van den gulden. Men zal goed doen deze adhae- sie-betuiging niet te over-, maar ook niet te onderschatten Zooals bekend verklaarden Engeland, Frankrijk en de V.S. zich bij het Monetair Accoord be reid tot een technische samenwerking op monetair gebied. In hoofdzaak kwam de overeenkomst hierop neer, dat de circulatie banken of egalisatiefondsen van genoemde landen bereid bleken te zijn ten behoeve van de circulatiebanken of egalisatiefondsen der andere landen goud af te geven ter om- zétting van saldi in die landen ontstaan door aankoopen van de betrokken valuta, teneinde ongemotiveerde koersschommol:n- gen te vermijden. Duidelijk werd toen in het licht gesteld, dat het accoord slechts technische beteekenis zou hebben. Van Engelsche zijde werd nadrukkelijk bepaald, dat het pond sterling een zgn. vrije valuta zou blijven. Omtrent een duurzame waar !o- verhoudlng tusschen pond, dollar en franc werd niets overeengekomen. Dat het accoord ook geen grooter betee kenis mocht worden, .toegekend, bleek trou wens wel uit de bepaling, dat de overeen? komst per 24 uur zou kunnen worden op gezegd, terwijl de door de egalisatiefondsen nemen aan alle reyolutionnaire actie, or- ganiseeert zij ook daadwerkelijke steun in de vorm van aanwerving van jonge men- schen, om mee te strijden met de roode troepen van Cabal lero. Uit België komen berichten van ergerlijke wraakroepende gevallen van dergelijke werving, zelfs van minderjarigen, buiten medeweten hunner ouders. Men spiegelt knapen voor, dat zij in dienst gesteld zul len worden bij de geneeskundige afdeelin gen van de Internationale Roode Hulp, maar verschillenden werden ten slotte ge weigerd omdat zij geen wapens konden hanteeren! Zoo wroet het communisme over heel de wereld als een doodelijke ziekte in het or ganisme der menschheid. Het is het eerste, grootste en meestver- spreide gevaar, waardoor recht, vrede, vrij heid en welvaart worden bedreigd. Er moet veel strenger en radicaler tegen worden opgetreden. Eere aan Zwitserland, dat niet geaarzeld heeft om, direct nadat bekend was gewor- den, dat de I.R.H. soldaten voor Spanje ronselde, de actie dezer verderfelijke orga nisatie, heeft verboden. CONSULATEN BURGEMEESTERS Aan F. A. H. Wackers ls eervol ontslag ver leend als burgemeester van MaasnleL Na gelicht te zijn is de ..Sch. 68" door twee drijvende bokken naar de Bergings haven te IJmuiden gesleept Hier werden de zich nog aan boord bevindende tonnen met haring gelost. ONZE VERHOUDING TOT BELG1E Nog geen bruikbare grondslag aanwezig voor herziening tractaat 1839 Onttrekking water aan de Maas In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Ver* slag van de begrooling van Buitenland- sche Zaken merkt de Minister op, dat hij nog onlangs heeft bevestigd gezien het zoowel aan Nederlandsche als aan Belgische zijde bestaande inzicht, dat nog geen bruikbare grondslag aanwezig is voor nienwe onderhandelingen om ie komen tot herziening der verdragen van 1839. De regeering is te zeer doordrongen van het groote nat eener welgeordende verhouding tusschen Nederland en Bel- gie, om niet de noodige voortvarendheid te betrachten bij het voeren van nieu we onderhandelingen, mochten die te eeniger tijd met uitzicht op goeden uit slag weder kunnen worden opgenomen. Na uitvoerig de lange voorgeschiedenis te hebben ui'eengezet over de bekende kwes tie betreffende onttrekking van water aan d'. Maas zegt de Minister o.m.: Afgescheiden van het vraagstuk of bij geringe massa-afvoeren wel genoeg water zou overblijven, zag het er naar uit alsof de con'role op de Maas-aftappingen. di9 Nederland in 186;? ten koste van groote moeite en opofferingen eindelijk had ver kregen, ons door den aanleg door België van het Albertkanaal stond te worden ont nomen. De Belgische regeering is niet bereid ge bleken, het Nederlandsche standpunt als juist te erkennen, terwijl het evenmin is ge lukt, met België tot onderhandelingen le komen over een redelijke regeling In die omstandigheden bleef de Nederlandsche Regeering, die zich niet kan neerleggen bij de schending van de rechten welke Neder land aan liet verdrag van 1863 ontleent niets anders over dan een oplossing te zoe ken door, gelijk te voren aan de Belgische regeering was bekend gemaakt, de zaak voor het permanente hof van Internationale Justitie te brengen, een daad waarvan geen verslechtering der onderlinge verhouding het gevolg behoefde te zijn en, naar me' voldoening zij opgemerkt, ook niet is ge weest. LEGER EN VLOOT Aan den officier vai NOTARTAAT Benoemd is tot notaris binnen het arrondis sement Arnhem ter standplaats Arnhem, mr W Beker, cand.-not. te Oosterbeek. HET DRAMA TE MERKELBEEK Was de huishoudster de daderes Ze blijft halsstarrig ontkennen Voorloopig blijft de moord te Mer kelbeek, waarbij twee bejaarde men- schen op gruwelijke wijze van het leven berooid werden, voor justitie en mare chaussee een duistere zaak Een uitge breid onderzoek is ingesteld, doch dit heelt nog geen tastbaar resultaat op geleverd. Men koestert, zooals gisteren reeds werd medegedeeld, zeer sterke verdenking tegen de gearresteerde hols hondster, doch deze blijft halsstarrig haar onschuld betuigen. Bij haar con- irontatie met de lijken der slachtoffers bewaarde „de zwarte heks" een ijzige kalmte. Hoe het ook zij, er zijn ver schillende omstandigheden, die sterk in het nadeel van de vrouw pleiten. Hoe het drama ontdekt werd. Naar. we thans vernemen heeft de ont dekking van de moord zich als volgt toege dragen: Zondagavond tegen half zes kwam een broer van de vermoorde vrouw, woon achtig te Brunssum, aan de hoeve van Buysers, zooals hij 's Zondags wel meer deed. De man trof toen voor de deur eenige personen aan, die zeer verbaasd waren dat op hun kloppen geen gehoor kregen van de bewoners. In afwachting van de komst van de politie, die reeds gewaar schuwd was, heeft men toen een stallan taarn aangestoken en is naar binnen ge gaan. Toen de menschen nog maar even bin nen waren, stond plotseling de huis houdster tusschen hen. Niemand kan bevroeden waar ze zoo op eens vandaan kwam. Was ze al binnen, of is ze door een andere ingang binnengekomen? Dit zijn nog onopgeloste vragen, waarvan de beantwoording echter voor het ge rechtelijk onderzoek van veel belang is. De zwarte heks riep tot de aanwezigen: „Wat is hier los?" en liep daarop gelijk de trap op, naar boven. Zonder dat zij in de kamer van den boer kon zien, riep ze daar aangeko men: „Hij is al doodl" De anderen volgden haar toen en deden de afgrijse lijke ontdekking in de boven- en bene denkamer. De man met het masker. Het verhaal, dat de huishoudster gedaan heeft over een man met een masker, di haar gedwongen zou hebben eten voor hem klaar te maken en de heele dag op zolder door te. brengen, schijnt aan de fantasie van de vrouw ontsproten te zijn. (Het is trou wens in de omgeving een bekend feit, dat „de zwarte heks", de onwaarschijnlijkste verhalen bij elkaar wist te verzinnen. Zoo als reeds gemeld, werd ze door de men schen, die haar kenden, beschouwd als een ware feeks.) Hoe het ook zij, vaststaat, dat de vrouw Zondag in de loop van de morgen, ongeveer een uur is weggeweest. Dat is in ieder geval een hiaat in haar verklaringen. Het zal dan ook te bezien staan, of ze deze zal kunnen handhaven. De publieke oninie is er stellig van overtuigd dat de oude grijsaard Buy sers en zijn schoonzuster door de zwarte heks om de een of andere duistere reden op misdadige wijze vnn het leven beroofd is. Van roofmoord is immers zooals uit het onderzoek gebleken is. geen sprake. De pu blieke opinie is echter ceen maatstaf in ge vallen als dit en de justitie zal tenslotte te heoordeelen hebben, wat er van al deze beweringen en insinuaties waar is en daar naar handelen. Nu ls alles nog door een duister waas omgeven. Kon. Ned. Landbouw-Comïté Dezer dagen werd de maandelijksche ver gadering van het K.N.L.C. gehouden. Mededeelingen werden gedaan omtrent het ingestelde onderzoek naar het voorko men van hooge recognitiën voor het gebruik van rijks-eigendom. Was voorheen het bedrag der recognitie bepaald on f025 per jaar, thans is dat veelal f2.50. Nu de landbouw in zulke ongunstige omstandig heden verkeert en dus op de kleintjes moet worden gelet, dient de regeering de buiten sporig hooge recognities te verlagen bijv. tot een hedrag van f 1.— per jaar. In verband met het instellen vam juslitieele vervolging tegen den eigenaar van een motortrekker voorzien luchtbande n.die daarmede op den open baren weg had gereden en voorzien was van een kostelooze wegenkaart, werd beslo ten in vereeniging met de andere centrale landbouworganisaties te bevorderen, dat eventueel oen gunstige rechterlijke uit spraak wordt verkregen. Door de aangesloten provinciale organisa ties zijn toezeggingen gedaan ten aanzien van het verleenen van een bijdrage ii kosten van juridischen bijstand. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A" 1821 AMSTERDAM HOGESTIJN A Co. V B A Q 15 N «- ACTIEVE AGENTEN VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit TWEE bladen Nadere bijzonderheden over de gruwe-- Iijke moord te Merkelbeek. Het pleidooi voor het Haagsche hof in zake de dollarleening van de Kon. Petro-: leum. Verschenen is de Memorie van Ant woord op de begrooting van Buitenland- sche Zaken. Memorie van Antwoord over de be grooting van het Werkloosheidssubsidie- fonds. Toetreding van Nederland tot het mo netair accoord. De toestand te Madrid heeft rich niet loemenswaard gewijzigd. Te Londen bespreekt men een con trolestelsel voor de niet-inmenging. Duitschland en het vonnis van Novo sibirsk. Rijksbestuurder Horthy is op weg naar Rome. EEN OPSTANDIGE BOERENZOON Vechtpartij met crisis-ambtenaaf Zelf het slachtoffer geworden Op de boerderij van den heer P. te EI si vervoegde zich de crisis-ambtenaar V., om een onderzoek in te stellen naar niet van oormerken voorziene varkens. De ambtenaar, die zich via de achterdeur naai- de deel had begeven, werd aldaar door den zoon van den landbouwer verzocht zich aan de voordeur der woning te vervoegen, zulks mede in verband met den nog al zie- kelijken toestand van zijn vader, die geeu emotie kon verdragen. Hierop schijnt een woordenwisseling te zijn ontstaan, welke in een vechtpartij ontaardde en waarbij tenslotte gebruik schijnt te zijn gemaakt van een z.g. riek. De ambtenaar V„ die bloedende ver wondingen bekwam aan hoofd en ar men, vervoegde zich met de van P. afge nomen riek in den loop van den middag aan het politiebureau te Eist, teneinde aangifte te doen van het voorval, als gevolg waarvan ook de landbouwerszoon D. P. aan dit bureau werd ontboden en aldaar werd verhoord. Ook deze jongeman bleek aan het ge laat nogal verwond, terwijl hij bovendien klaagde over pijn in den buik. Na ver hoor kon hij weder heengaan. In den loop van den middag verergerde dd pijn dei-mate, dat de familie den huisdokter liet komen. Deze constateerde toen, dat da jonge P. zelf een steekwonde had bekomen, die vermoedelijk door de in beslag genomen riek teweeg was gebracht, terwijl bovendien de buik een groote blauwe Dlek en kneuzing vertoonde, vermoedelijk het. gevolg van een hem toegebrach'en schop. Op dokters advies is het jongemensch naar het Diaconessen- huis te Arnhem overgebracht en aldaar tec observatie opgenomen. Het extra-uitvoerrecht Vastgesteld op 2 pCL BUITENZORG 24 Nov. (Aneta). Vastgo* steld is een ordonnantie tot heffing van een tijdelijk extra uitvoerrecht en de buitenwer- kingstelling van art 16 der Indische comp tabiliteitswet De ordonnantie is vastgesteld overeenkomstig het oorspronkelijk ontwerp (waarbij dus het uitvoerrecht is vastgesteld op twee procent), met inachtneming van de nota van wijziging, dus zonder dat daarin opgenomen zijn de door den volksraad aan genomen amendementen. De ordonnantie treedt in werking op morgen, 25 November. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN tot ridder ln de Orde van den Ir P. F. a Otten. te Eindhoven. -medaille Ned. Lei Toegekend ls b(J bevordering der Orde van Oranje-Nnssau. in goud, -Eindhoven: idem In zilver Don Haag. De bronzen .n die Orde la toege- aan H. W. Kei; eeremedaillo verbondei kend aan J. J. Kram Vlaardlngen. RIDDERORDEN Fa VANWIELIK 9 NOOEDEINDB DEN B A A O Telefoon 112246

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1