Er valt weinig voor op de fronten wZWOLSCHE BB8 1695 MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 De Spaansche burgeroorlog Koudesneeuw en regen belemmeren den strijd Burgerbevolking ontruimt Madrid In Spanje heeft het slechte weder der laatste dagen geleid tot een vrijwel ge heel staken der vijandelijkheden. Zoo dra de weerstoestand zulks toelaat zal echter de artillerie van generaal Fran co een krachtig offensief voorbereiden. Blijkbaar wordt dit ook door het ver dedigingscomité te Madrid venvacht, want op groote schaal is begonnen met het onderbrengen van burgers in veilig heidszones en het ven1 oer naar de Mid- dellandsche Zee-kust van vluchtelingen, die door koude en ontbering zwaar te lijden hebben. De beschieting van Madrid door de nationalistische batterijen heeft zich voornamelijk geconcentreerd op het aan dc Manzanares gelegen koninklijke pa leis, de Calle de la Princesa en de Pas- co de Rosales, die beide van het Wes terpark, naar de universiteitsstad lei den. De infanterie was voornamelijk in het Westen der stad handgemeen. De rivierovergangen Het gaat er bij de volksfronttroepen na melijk vooral om. de verbindingen over de Manzanares, van de Casa del Campo naar den linkeroever, te vernietigen. Er zijn ech ter zooveel houten noodbruggen over de rivier geslagen, dat de roode artillerie wei nig kan uitrichten en de vernieling van een enkele brug niet kan voorkomen, dal Versterkingen worden aangevoerd. Ook de nationalistische stellingen op 500 meter afstand van de Sr^oviabrug worden door de rooden met geweren en mitrail leurs beschoten. Zoodra de wegen, die door de sneeuw slecht begaanbaar zijn gewor den, verbeterd zijn, kan men een hevig bombardement van de artillerie van gene raal Franco op de laatste stellingen der verdedigers aan den oever van de Manza nares venvachten. De burgerbevolking moet Madrid verlaten Voor het begin van den strijd om Madrid hebben tienduizenden de stad verlaten, zoodat er naar schatting bij het begin van het beleg nog 300.000 bur gers achtergebleven waren. Er zijn ech ter ook talrijke vluchtelingen uit de voorsteden naar het centrum gekomen, die, zoo goed en kwaad als het ging. onder dak gebracht moesten worden. Veertig- tot zestigduizend menschen le ven als dieren in kelders onder den grond; vreeselijk hebben zij van de koude te lijden. Warm voedsel hebben zij in dagen niet gehad, en ook andere levensmiddelen hebben zij slechts in kleinere hoeveelheden ontvangen. Al die noodlijdenden en alle anderen, die het verlangen daartoe te kennen geven, moeten in de eerste plaats buiten de stad gebracht worden. Begonnen werd met de inbeslagneming van de benzine, die voor het vervoer per auto noodig is. Spoedig daarna verlieten de eerste auto's en auto bussen in een droeven stoet de stad waar in de menschen aan zooveel verschrikkin gen zijn blootgesteld geweest. Voor de aan gewezen bureaux staan in lange rijen oude mannen en vrouwen, kreupelen en gewon den en vooral veel kinderen te wachten op een plaatsje in de voertuigen. Er wordt daarbij zooveel spoed betracht, dat het ver moeden voor de hand ligt, dat het verde digingscomité zoo min mogelijk burgers in de stad wil achterlaten, aangezien daardoor tevens meer voedsel beschikbaar komt voor de strijdenden, wier aantal op 60.0001 wordt geschat. De Russen weren zich! Terwijl een stroom van Madrileensche vluchtelingen naar Valencia vertrekt, ko men in de hoofdstad groote Russische zen dingen levensmiddelen en wapens aan. Een neutrale persoonlijkheid deelde aan United Press mede, dat de verdedigers van Madrid nog over voldoende oorlogsmate- rieel, bommen cn oorlogsvliegtuigen be schikken en dat er thans ook meer levens middelen worden verstrekt. Uit Barcelona weef Radio- Sevilla mede te deelen, dat Rus sische officieren en technici druk bezig zijn met de voorberei ding van de verdediging der stad. Uit gewapend beton wor den versterkingen opgetrokken en van prikkeldraad voorzien, terwijl ook luchtafwecrgoschu wordt opgesteld. Reuter seint uit Barcelona dat kolonel Vilalba, die tot nu toe bevelhebber der roo den aan het front in Noord-Aragon was, vervangen is door kapitein Lucno Gomez Garcia. Twee republikeinscbe officieren, Emile Ecobar en Aurel Martinez, die resp. voorzitter en secretaris waren van de mili taire, republikeinsche, anti-fascistische unie, zijn door onbekenden gedood. Gezanten reizen naar Burgos Generaal Franco heeft generaal Astray, den oprichter van het Spaansche vreemde lingenlegioen, benoemd tot leider van alle buitenlandsche aangelegenheden en kwes ties. die betrekking hebben op pers en pro paganda. Tc Seville zijn de gezanten van Italië en Duitschland aangekomen, waar zij door generaal Queipo de Llano en de consuls der beide landen werden ontvan gen. Vandaag zullen zij naar Burgos ver trekken. Voorts wordt nog gemeld, dat de spoor wegverbinding tusschen Badajos en Lissa bon is hersteld! Men plundert in Barcelona Volgens uit Barcelona afkom stige berichten zijn de Duitsche en Italiaansche winkels aldaa in verband met de erkenning van de regeering -Fr anco d Duitschland en Italië, geplun derd. Een onderzeeër-aanval? Een Reuter-bericht uit Madrid meldt, dat een aantal duik booten verondersteld wordt vreemde onderzeeërs Zondag een aanval deden op Spaansche oorlogsschepen in den ingang van de haven van Cartagena. Een torpedo trof en beschadigde den kruiser Cervantes. Engeland en de Spaansche kwestie Britsche ministers beraadslagen Reuter verneemt, dat Zondagmiddag in Downingstreet te Londen een bijeen komst is gehouden, welke werd bijge woond door Baldwin, Neville Chamber lain, Eden, Sir John Simon, Sir Samuel Hoare en Inskip. Men besprak de Spaansche kwestie. Mogelijk zal Eden in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Avenol over den Volkenbond De hervorming van het Pact v e n o I, de secretaris-generaal van den Volkenbond, die momenteel in Engeland ver toeft, heeft er bij zijn bezoeken aan de vensiteiten van Oxford en Cambridge in een redevoering op gewezen, dat het Volken bondspact voldoet aan de noodzakelijkheid een ideologie, welke gebaseerd is op het respect van aangegane verplichtingen. Er aan herinnerende, dat ten tijde van de op stelling van het pact de openbare meening de voornaamste drijfkracht moest zijn, con stateerde Avenol, dat de bron der tegen woordige moeilijkheden berust op het ver schil tusschen staten, welke aan geen enkele oritiek zijn blootgesteld en staten, welke gebonden zijn aan de vrije meeningsuiting. Avenol zeide van meening te zijn, dat hoe meer de openbare meening geconcentreerd en exclusief schijnt, hoe noodzakelijker het is, dat een organisme van internationale samenwerking, zooals de Volkenhond. op treedt om zekere stroomingen in de open bare meening, welke tot een oorlog zou kun nen leiden, van richting te doen veranderen. Met een toespeling op de hervorming van het pact, sprak Avenol als zijn meening uit, dat niet het pact veran derd moet worden, doch veeleer de vier voornaamste principes, waarop het be rust, n.l.: 1. Vermindering der bewapening; 2. Eerbiediging van de territoriale onschendbaarheid; 3. Nieuw onderzoek naar de verdra gen, die niet meer toe te passen zijn; en 4 De verplichtingen der volken bondsleden, in ieder geval van oorlog, tegenover de bepalingen van het pact. NIEUWE TIJDSCHRIFTEN Uitgeverij en Drukkerij AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 40 goedkoper dan wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral yoor .verenigingen yan groot belangi (Adv.) Een foto van een der groote straten der Spaansche hoofdstadwelke een beeld geeft van de verbittering, waarmede de strijd om Madrid wordt gestreden. Hoofdkanioor. De» Hoacj .aan van M cardcrva.r! 74 Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd DE AMERIKAANSCHE ZEELIEDENSTAKING Bevolking protesteert tegen de ontzaglijke verliezen Zal Roosevelt ingrijpen? De 6taking der Amerikaansche zee lieden duurt nog altijd onverminderd voort. Zij veroorzaakt een verlies van naar raming 3.000.000 dollar per dag, zoodat het niet te verwonderen is, dat onder de bevolking steeds meer stem men opgaan, die op bijlegging van het conflict aandringen. Dit streven vindt steun in officieele kringen op Hawai en in Alaska, waar do voedsel- schaarschte ernstiger vormen begint aan te nemen. Dit laatste geldt in het bijzonder voor Alaska, dat als gevolg van de staking vrijwel van de buitenwereld afgeslo ten is. Te Washington komen heele reeksen tele grammen binnen, waarin van president Roosevelt en het ministerie van Arbeid de beslechting van het conflict geëischt wordt Voorts heeft de bond van Caüfornische fanners een manifest gepubliceerd, waarin herinnerd wordt aan de catastrofale gevol gen, die de stakiug van 1934 gehad heeft Van genoemden bond maken 20.000 farmers deel uit Tot het ministerie van Marine is thans het verzoek gericht schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van levensmiddelen naar Hawai en Alaska. Dit verzoek moest echtor van de hand gewezen worden, daar voor dezen maatregel de machtiging van president Roosevelt vereischt wordt Het departement heeft zich evenwel reeds na keurig op de hoogte gesteld van de positie der oorlogsschepen, ten einde eventueel on middellijk na verkregen machtiging deze met het vervoer van levensmiddelen te be lasten. Intusschen slaat de staking naar steeds eer andere takken van bedrijf over. Zoo hebben te San Francisco de arbeiders van drie handtasschen-fabrieken het werk neer- gd. Ook in de fabrieken voor selderie- verwerking kan ieder oogenblik een staking uitbreken. De 37.000 stakers in het scheepvaart bedrijf aan de Stille Zuidzeekust zijn, naar de stakingsleiders Zaterdag ver klaarden, bereid zoo noodig tot April vol te houden, teneinde den strijd om hoogere loonen, kortere werktijden en betere arbeidsvoorwaarden te winnen. Salengro ter aarde besteld Blum houdt een lijkrede Zondag heeft te Rijssel (Fr.) de begrafenis plaats gehad van Roger Salengro, in leven Fransch minister van binnenlandsche zaken. Minister-president Léon Blum heeii bij de baar eraan herinnerd, dat de overle dene het slachtoffer was geworden van perscampagne, welke hem in den dood heeft gedreven. Hij verklaarde, dat het Franschj volk zijn goederen nipt langer zal overleve ren aan een eerlooze pers. I-Iet zal niet lan ger dulden, dat de bendeleiders zijn eer aantasten, het zal tegen hen de republikein sche instellingen versterken. De laster moet uitgeroeid en gestraft worden en dit zal ge beuren. De dood van Salengro heeft ge heel Frankrijk de noodzakelijkheid hiervan doen gevoelen. De laster moot bij de bron worden uitge roeid. Er moet een einde komen aan den geest van lijdzaamheid, die laster oijna als iets vergeeflijks beschouwt in het geval, dat deze juist van den meest misdadigen aard is. d.w.z, wanneer de laster koelweg syste matisch gebruikt wordt als een politiek wa pen, aJs middel voor propaganda, wraak of represailles. Duitsche oorlogsschepen voor Brest De Fransche minister van Marine deelt mede, dat vier Duitsche torpedobooten, de „Wolf", „Tiger", }>Htis" en „Jaguar", op de reede van Brest het anker hebben laten vallen. De vier oorlogsbodems bevonden zich op veg naar de Middellandsche Zee. Tijdens oefeningen in het Kanaal liep de „Wolf echter zoodanige averij op, dat zij door twee andere torpedojagers op sleeptouw moest worden genomen. De Duitsche am bassade vroeg daarop de Fransche regeering toestemming, het eskader to Brest het an ker te laten uitwerpen, ten einde de ver- eischte reparaties te verrichten en proviand en brandstof in te nemen. Deze vergunning is onmiddellijk verleend. De Japansch-Russische spanning Moskou neemt represailles Als vergeldingsmaatregel voor het anti communistisch verdrag, dat Japan mef Duitschland zou hebben gefloten, heeft de sovjet-regeering geweigerd het visscherijver- drag met Japan te onderteek en en. Het visscherijverdrag, dat reeds gepara feerd was, had Zaterdag onderteekend moe ten worden. In diplomatieke leringen te Moskou houdt men ernstig rekening met do mogeliikhei 1 van andere tegenmaatregelen, zooals hei af breken der onderhandelingen met Tokio voor de instelling ran een Mandsjoekwo Sovjot- Russische grenscommissie of de intrekking van de onlangs verleende concessie voor de olie-exploitatie op Sachalin, HET POLITIEK PROCES TE NOWOSIBIRSK Er z(jn negen doodvonnissen geveld Komt het tusschen Moskou en Berlijn tot openlijke breuk? Alle negen verdachten- in het sabota ge- en spionnageproces te Nowosibirsk, o.w. de Duitsche mijn-ingenieur Stick ling, zijn door het hooggerechtshof ter dood veroordeeld. De veroordeelden kun nen thans nog slechts een verzoek om gratie indienen en geen hooger beroep aanteekenon. Zij werden zooals bekend, beschuldigd van spionnage, terroristi sche handelingen en de organisatie van vijandige activiteit tegen de Sovjet-unie. De Duitsche gezant te Moskou, graaf von der Schulenburg, hoeft zich direct tol de Sovjet-regecring gewend. Hij wees ei op, dat de tegen Stickling ingediende be schuldigingen niet aannemelijk geacht kun nen worden en verzocht de regeering, er m de eerste plaats voor te zorgen, dat het ge bruikmaken van het gratierecht tijd v wdt gegarandeerd. Over het verloop der vorige zittingen meldt het Sovjet-telegraafagentschap nog. dat Stickling, die in een zitting met ge sloten deuren was verhoord, in openbare zitting heeft herhaald, dat hij als hoofd ingenieur zich aan sabotage heeft schuldig gemaakt, waarvoor hij instructie zou hebben gekregen van een te Nowosibirsk wonenden vertegenwoordiger eener buitenlandsche mo gendheid. Volgens het Sovjetagentschap zon Stickling verder verklaard hebben, dat hij tijdens zijn vacantie in Duitschland aan de Gestapo verslag heeft uitgebracht over zijn sabotagedaden. Stickling bekende verder, dat hij z>oo- wel in de mijn Sowernaja, als in de mijn Centralnaja sabo'age heeft gepleegd. De verdachten Sjoebin. Leonenko, Andre sef, Moscow en Pesjesjonof legden vervol gens bekentenissen aif in verband met de gasvergiftiging, die mijnwerkers op 28 Dec 1935 hebben opgeloopen en de mijngasontr plcffing van September 1936. Getuige Sjestof verklaarde, dat hij van Pjatakof instructies had gekregen voor ter reurdaden in West-Siberië tegen leden van het politiek bureau en van de regeering, die daarheen zouden komen. Hij zou in den herfst van 1934 een aanslag voorbereid heb ben op den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, welke tn de mijn, of tijdens een autorit zou worden gepleegd. Doordat de chauffeur echter te langzaam reed, slaagde de aanslag niet en sloeg de wagen slechts om. Ook de getuige Drobni, die later nog terecht moet staan, be schuldigde Pjatakof, die met Berlijn in ver binding zou hebben gestaan. Uit Berlijn meldt Havas, dat de Duitr sche bladen over het doodvonnis zeer verontwaardigd zijn. Met groote op schriften wordt het vonnis gepubliceerd en in de commentaren wordt gesproken over een op willekeur berustend vonnis, dat, volgens hen, tot een internationaal schandaal zou leiden. De „Montag" schrijft, dat deze uitspraak de houding van Duitschlano tegen de M"»s kousche terroristen rechtvaardigt en de nood zakelijkheid bewijst van de oproepen, die tot de beschaafde wereld zijn gericht, ten einde tot de vorming van een an'i-bolsjo- wistisch blok ter bescherming van den vre de te komen. De „Daily TeL" spreekt de stellige ver wachting uit, dat het tengevolge van di* proces tusschen Rusland en Duitschland tot afbreken der diplomatieke betrekkingen zal komen, zonder dat daaruit echter voorloopig verdere consekwenties te verwachten zijn. Zware brand in de Fransche stad Angers Geheele stadswijk door vuur bedreigd In de Fransche stad Angers is in een groot warenhuis, hetwelk een oppervlakte beslaat van 8000 M2,ecn brand uitgebroken, welke het geheele complex heeft vernield. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat an perceclen moesten worden ontruimd. Zelfs de kathedraal, een historisch bouw werk, dateerend uit de twaalfde en dertien de eeuw. vatte vlam. Er werd toen een be roep gedaan op de brandweercorpsen der omliggende steden, die onmiddellijk te hulp kwamen. Ook het bisschoppelijk paleis, liep gevaar een prooi der vlammen te worden. Een vrouw is om bet leven gekomen door een val van een brandweerladder. Vier per- sonen moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Men is er in geslaagd uitbreiding van 't vuur tegen te gaan nog voor het de kathe draal en het tapijtenmuseum had aangetast. Vliegende vonken en brokstukken hebben echter schade veroorzaakt aan deze gebou wen. Ook het tehuis voor oude dames is zwaar geteisterd. De monniken van den St, Bernhard Arbeiden thans in de Himalaya De monniken van den St. Bernhard, die naar de oostelijken Himalaya zijn getrok ken, om daar een kloosterherberg te stich- •n hebben de leiding van hun orde er van in kennis gesteld, dat zij reeds den onder bouw gereed hebben. Zij bouwen op een hoogte van 2700 meter. Voorts hebben zij proeven genomen met wijnbouw, welke zeer goede resultaten hebben opgeleverd. Zoo hebben zij 54 verschillende variëteiten wijn druiven geoogst Dp streek waar zij zich ge vestigd hebben, wordt door bandieten onvei lig gemaakt, maar dank zij hun geneeskun dige hulp hebben zij geen last van hen. De werkzaamheden zijn thans wegens het invallen van den winter onderbroken. In het volgend voorjaar zullen zij hervat wor den. DE JAPANSCHE OVERSTROOMINGSRAMP Domei meldt, dat volgens mededeeling van den .Tapanschen minister van binnen landsche zaken van de ruim 1600 personen die door de overs'roooming.-ramp in 't mijn gebied Osaroezawa waren getroffen, er 33a gered konden worden. Reeds zijn 279 lijken geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 113 terwijl nog vermist worden 453 personen, die aarschijnlijk omgekomen zijn. Kroonprinses Martha heeft auto-ongeluk Met haar kinderen aan den dood ontsnapt. Kroonprinses Martha van Noorwegen een zustor van wijlen Koningin Ast rid, Is met haar dochters Ragnhild en Astrid bij na het slachtoffer geworden van een suto- ongcluk. Dicht bij Oslo kwam de koninklijke, auto als gevolg van den dichten mist in botsing met een ander voertuig cn sloeg over den kop. Dc inzittenden kwamen er ongedeerd af, doch de chauffeur van den anderen wagen werd licht gewond. Kort Nieuws Dr Schacht, president der Duitsche Rijksbank is te Teheran aangekomen voor zijn bezoek aan de Iraneesche regeering de Iraneesche Nationale Bank. De Egyptische senaat heeft het verdrag met Engeland met een groote meerderheid van 109 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Hier mede is het op 26 Aug. j.l. te Londen onder- teekende verdrag, dat Egvpto's onafhanke lijkheid garandeert, door Egype geratifi ceerd. Gisteren ïs de Turksche vloot voor een officieel bezoek te La Valetta (Malta) aan gekomen. Dit is de eerste maal sedert der. wapenstilstand, dat de Turksche vloot een officieel bezoek aan een buitenlandsche haven brengt. James Mollison heeft medegedeeld, dat hij hoopte. Woensdag a.s., wanneer volle maan zal zijn, te kunnen starten, ten einde te trachten het record over den af stand LondenKaapstad te verbeteren. Hij is voornemens van het vliegveld Croydon op te stijgen. is. U reeds gebruiker Lunchkaas volvet merk „DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne smeek, bijronder hooge voedingswaar- n hoog vitamine gehalte (Adv.) GEMENGD NIEUWS Meisje onder tram geraakt Op slag gedood Zondagavond om hall twaalf heeft een ongeveer 25-jarig meisje op het kruispunt WeteringschansSpiegel gracht te Amsterdam de onvoor zichtigheid begaan, van een rijdende tram te springen. Zij kwam te vallen en geraakte onder den bijwagen, met het droevig gevolg, dat de wielen haar over het lichaam gingen en zij vrijwel op slag werd gedood. De tram kwam uit de richting van het Leidscheplein en had bij de halte nabij ge noemd kruispunt, waar niet gestopt behoefde te worden, vaart verminderd, daar het ver keerslicht op rood stond, doch toen de 'tram dit bereikte, mocht worden doorgereden, waarop de snelheid weer werd opgevoerd. Juist op dat momnt sprong het meisje, dat zich op het achterbalcon van den motorwa gen bevond, van de tram, hoewel de conduc teur en eenige passagiers haar nog hadden willen tegenhouden. De bijwagen moest wor den opgevijzeld, waarna het slachtoffer kon worden bevrijd, doch de dood was toen al ingetreden. Het stoffelijk overschot is door den G.G .D. naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De identiteit van de ongelukkige was vannacht nog niet bekend. Al»// Tusschen 'n half uur na zonsonder- gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10uur'savonds en *n halfuur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve In 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! J SST.STILTE De Sch. 68 gelicht Begunstig door het mooie kalme weer héb ben de bokken de Adelaar en de Meeuw van Vaai der Taks Bergingsmaatschappij te Rot terdam Zaterdag het wrak van de Sch. 68, dait voor de Noorderp'sr van IJ mui den lag, gelicht. Met behulp van sleepbootas- sistentie van de firma Wijsmuller te IJmui- den is het wrak voorloopig in de Berghaven gemeerd. Een lijk aan boord gevonden Toen het personeel van Van der Taks Ber gingsbedrijf Zaterdagmiddag, nadat men den gelichten logger Sch. 68 in de Berghaven te IJmuiden had gebracht, het dek opruimde, vond men onder een kluwen netwerk nog een lijk van een der opvarenden. Het werd naar het lijkenhuisje op de be graafplaats overgebracht. Zondag zijn de familieleden ran de beide opvarenden, waarvan men de stoffelijke om hulsels nog niet heeft gevonden, naar IJmui- den gekomen om het lijk te identificeeren» Dit is echter nog niet gelukt. Het lijk blijkt te zijn van een matroos van de „179" Nader vernemen we: Het lijk, dat Zater dagmiddag is gevonden, blijkt afkomstig te zijn van een der opvarenden van de „Sch, 179", nl. van den matroos L. Spaans, wonen de te Scheveningen. Dat men den geheelen Zondag noodig had om het lijk te identificeeren, kwam doordat men natuurlijk in de veronderstelling dat het van een der opvarenden van de Sch. 68 was. Een verlovingsring heeft tenslotte uitgewezen, van wie het lijk afkomstig was, Weest op Uw hoede De K.N A.C. vestigt er de aandacht van automobilisten op, dat met het koude weder tevens het gevaar voor ijzelvorming zijn in trede heeft gedaan. Wegen, welke oogen- schUnlijk droog en dus ongevaarlijk lijken, kunnen vooral in de ochtenduren met een dun ijslaagje zijn bedekt. Men zal goeddoen, daarmede rekening te houden bij plotseling remmen. Brugdekken kunnen thans extra gevaar lijk zijn. Tengevolge van den trek onder de brug ontstaat een hevige afkoeling, welke ijzelvorming op het brugdek veroorzaakt. Ook daar is dus voorzichtigheid geboden. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN Reeds geruimen tijd werd door de politie te Enschedé gezocht naar een geheime zender, welke bij voorkeur op Zondagmorgen muziek en politieke redevoeringen van syn dicalistische strekking uitzond. Zondagmorgen is de politie in samenwer king met een ambtenaar van de P.T.T. er in geslaagd, den zender op te sporen, terwijl deze in werking was. De zender, die in be slag is genomen, bevond zich in de woning van zekeren T. in de Papaverstraat. De wandelaar Djf geïllustreerd maandblad gewijd aan da natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en toe risme, een uitgave van A. G. Schoonder- beek te Laren, munt steeds uit door fraaie en schoone inhoud. Fraai wat de afbeel dingen betreft, schoon wat dc te lezen stof aangaat Het November mummer begint nut een uitvoerig, duidelijk en vlot lezend artikel van P. L. Rustieus ovei November in den tuin. Daarna komt de eigenlijke Wandelaar' aangetreden en begint met een bespiegeling, een meditaitie, over .Licht en schemering in November" door J. G. van Lohe Bosch. Daar zit iets gewilds, iets gemaakts in, dat ons niet bekoort. Evenwel geheel anders is hei met de beschrijving van „Eén No vemberdag op de Beer", waarin Simon do Waard zoo aardig vertelt van het mooie daar in de eenzaamheid, die geen eenzaamheid doch vol leven is. Bijzonder fraai zijn de foto's van den schrijver en de teekeningen van Anton van den Oord. F. Koster geeft een tweede artikel oven Natuurbescherming. Dr. A. G de Koek licht de s errenhemel van 15 Nov. tot 15 Dec. toe. En dan komt Drs. Fop. S. Brouwer heel vlot wat over paddestoelen babbelen en hij laat ze met eigen fotografische opnamen scherp en duidelijk ons zien. Het groene eiland, Schokland, dat wel haast geen eiland meer zal zijn, wordt ons door Dr J. H. Schuurmans Stekhoven Jr gesche'st en door eigen foto's getoond. De watersnip geeft Nol Binsbergen stof voor een aardige beschrijving en mooie foto's. Verder valt nog op het zeer interessante en leerzame 0e artikel van J. L. A Kremei over he< Rijk- der Angelen in Nederland. Al met al een heel mooi Novembernummer. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 45. „Dan weet ik wel wat anders!" zeg ik „Hein zal voorloopig wel niet uit bed ko men Als we maar maken, dat hij ons mei hoort, weet ik wel raad Ik kan uitste kend graven, zooals ie weet. Pak de achaat sen en volg me". Nadat ik dit gezegd heb sluipen we naar de keuken terug, waar ik onmiddellijk een gat in de muur' begin te graven, of m'n loven er yan afhangt! 46. Nu, eigenlijk is dit laatste ook wel "tl beetje hor geval. Het -at wordt al gauw een gang: ik graaf schuin omhoog en Bi!>- hersnoe- kruip: achter rne aan. Ho, cail-dU voor tante hebben we maar opgeofferd- zoo n doos bij je, dat is nu veel te lastig. Een half uur later hoera! daar steek ik mijn kop boven den grond! (Wordt vervolgd,!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2