STADSNIEUWS A" 1807 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 TWTEDE BI AD PAG. 6 Stichting „Het Leidsche Brokkenhuis" De jaarvergadering De Stichting Het Leidsche Brokkenhuis hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer F. Sobels, opende de vergadering met een woord van wel kom en gaf een kort overzich* v»n het af- geloopen jaar. De ingekomeD «tukken wer» den voor kennisgeving aangenomen en de notulen ongewijzigd vastgesteld. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. S. KoertBouman, is het volgende ontleend: In het bestuur vond een wijziging plaats; de Heer J. M. Vos, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd vervangen door mevr. H. Wichers Rollandet—Touw. In de vacatu re van den heer J. W. Cahen werd nog niet voorzien. Aan de lijst van medewerksters en wer kers konden weer enkele nieuwe namen worden toegevoegd. Toch is hun aantal nog niet groot genoeg voor het vele werk, dat verricht moet worden en gaarne zou het bestuur de beschikking over meerdere hulp willen hebben. De inwoners van Leiden en omliggende gemeenten hebben ons door het afstaan van goederen in staat gesteld aan de vele aanvragen zooveel mogelijk te voldoen. Hierbij zij nog vermeld, dat na opbellen, van telefoon no. 8, de goederen aan huis worden afgehaald. In totaal konden 2871 personen geholpen worden, waarvan 1552 voor rekening van Gem. Comm. v. Maatsch. Hulpbetoon, 1032 voor eigen rekening en de overige 297 voor rekening van verschillende instellingen en particulieren. In 't bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bestuur steeds bereid is, voor rekening van particulieren goederen aan daartoe in aanmerking komende per sonen te verstrekken. Hiervan werd gedu rende het afgeloopen jaar een ruim gebruik gemaakt en wij geren belangstellenden op schriftelijke of telefonische aanvrage aan het secretariaat, Emmalaan 28, Oegstgeest, telefoon 38S9. gaarne inlichtingen. Op 26 Sept. had de zoo langzamerhand traditioneel geworden ophaaldag plaats en hebben de Padvinders in Leiden en Oegst geest goederen aan de huizen afgehaald. Voor deze zeer gewaardeerde hulp is het bestuur zoowel leiders als padvinders zeer dankbaar Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die hun tijd en kracht ge geven hebben aan dit veelomvattende werk; aan de Gem. Comm. v. Maatsch. Hulpbetoon en andere instellingen, niet alleen voor dc steun, die het bestuur mocht ondervinden, doch ook voor de goede samenwerking, die steeds bestaan heeft. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer B. van Kleef, over het dienstjaar 193&—«36 werden onge wijzigd goedgekeurd. De financieele admi nistratie werd door de kascommissie, be staande uit de heeren P. Gillissen en nota ris mr. H .Coebergh, nagezien en in orde bevonden, waarna den penningmeester on der dankzegging décharge werd verleend. De begrooting 1936'37 werd na toelichting door den penningmeester!, ongewijzigd Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de heeren Sobels en v. Kleef en mevr. Koert, die allen bereid waren deze benoe ming aan te nemen, zoodat het bestuur nu als volgt is vastgesteld: F. H. Sobels, voorzitter; mevrouw G. Stiasny—Wijnhoff, vice-voorz.; mevr. S. Koert—Bouman, secre taresse; B. van Kleef, penningmeester; mej. A. M. de Vries, mejuffr. A. Ris. mevr. 11. Wichers Rollanden-Touw, P. H. J. Vree burg en H. L. J. Tobé. Groote propaganda-avond Leidsche Chr. Besturenbond Een prachtig geslaagde avond De laatste van de ongeveer 200 pro- paganda-vergaderingen, die het Christe lijk Nationaal Vakverbond door het ge- heele land heeft georganiseerd, werd gisteravond in Leiden gehouden en al hebben we de andere niet meege maakt we meenen toch wel te mo gen zeggen, dat de laatste avond onge twijfeld een van de beste is geweest. De voornaamste factor, die daartoe mede werkte, was het zeer groote bezoek aan deze bijeenkomst, dat werkelijk: boven verwach ting was, vooral ook gezien de groote con currentie, die dezen avond door andere sa menkomsten werd aangedaan. De voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, sprak over deze groote opkomst zijn verheugenis uit en leid de de sprekers bij de aanwezigen in, waarna hij dadelijk het woord gaf aan den heer G. Hordijk, voorzitter van den Chr Metaalbewerkersbond, die sprak over: „Den nood van dezen tijd". De tweede spreker was de heer J. Schipper, secretaris van het C. N. V., die behandelde het onderwerp: „De eisch van ons beginsel". Wij behoeven van deze beide redevoerin gen, die reeds eerder in ons blad zijn weer gegeven, niet opnieuw verslag te geven. Er werd met groote aandacht naar geluisterd. De sprekors wisten beslag op hun hoorders te leggen. Ter afwisseling werden door de Ned. Chr. Filmcentrale eenige films ver toond. waarmee men veel succes had. Een gramofoonplaten-installatie van den heer Th. D. Willings zorgde voor muzikale op luistering. Ds. H. A. Wiersinga sprak een slotwoord en sloot den avond met dankgebed. Gereformeerde Jeugdcentrale Lezing van den heer Warnaar Woensdagavond trad voor de L. G. J. C. als spreker op de heer A. Warnaar Jzn>, burgemeester van Hazerswoude, die behan delde: Het Plan van den Arbeid. Eerst ging hij in 't kort de geschiedenis van het Plan na en toonde hij aan, dat het door ons mag noch moet genegeerd worden. Daarna ging hij in groote lijnen na het 'doel van 't Plan en de middelen en wegen, waarlangs de planmakers dat doel willen bereiken. Tenslotte gaf hij aan, hoe men de crisis direct dacht te bestrijden. Na deze objectieve uiteenzetting van het plan toonde hij duideliik de principieele en practische bezwaren, die 't aankleven, aan, die haar hoogtepunt wel hierin vinden, dat de mensch opgeroenen wordt eigen lot in eigen handen te nemen en levensverheffing te zoeken, huiten God om. Nadat de gerezen vragen uitvoerig beant woord waren, werd deze mooie en leerzame avond door den eer "Warnaar gesloten. VADERTJE LANGBEEN-CLUB GAF „IVONNE" Zoo moet het óók niet „Ivonne", het stuk, dat gisteravond door de Vadertje Langbeenclub werd opgevoerd ten bate van de Chr. Wijkvereen. „Staal- wijk", was zeer klaarblijkelijk een tendenz- stuk. Het is geschreven door Bram Mennes en Piet Pots met do vooropgezette bedoe- ling om er op te wijzen, dat in de kringen van het beroepstooneel niet zulke verdorven toestanden heerschen als velen misschien wel denken. Welnu, daar heeft het dan op gewezen en misschien is dat zelfs wel aan nemelijk gemaakt Maar met dat al blij ven wij nu zitten met de kwestie, die do voorzitter, Ds. Kuilman, ook in zijn ope ningswoord aanroerde, de ernstige kwestie, welken kant wij met het tooneel in onze Christelijke kringen op moeten. Er waren allerlei veelbelovende symp tom$n, dat wij op dezen avond waarde volle aanwijzingen in dit opzicht zouden krijgen. Daar was in de eerste plaats het openingswoord van Ds. Kuilman, die zeide naar aanleiding van de toonee'- avonden ten bate van zijn wijkvereenl- ging een aantal opmerkingen en ook brieven te hebben ontvangen, waarin men zijn afkeuring over deze avonden uitsprak. Men zeide: Ds. Kuilman wringt zich in allerlei bochten. Des Woensdags houdt hij een Bijbellezing, Donderdags een tooneelavond en Vrij dags geeft hij een oud-catechisanten avond. Hoe moeten wij dit alles met elkaar rijmen? Spr. zeide dat het ge halte van de tooneelavonden door het Wijkbesiuur met ernst onder oogen is gezien en dat het in de bedoeling ligt slechts te komen met goede, ern stige en degelijke dingen. De onderha vige kwestie, aldus merkte spr. op, is er echter niet een, die in twee of drie jaar is opgelost. Het tweede veelbelovende symptoom was, dat dit stuk thans door leden van de Too- neelclub zelf was samengesteld. Het ant woord op de vraag, die wij ook reeds eenige malen stelden, waarom men wat het too neel betreft, altijd leentje-buur moest spe len bij „de wereld", was steeds: wij hebben immers niets, Avijs ons maar eens iets aan en wij zullen het graag spelen. Nu had men dus zelf een stuk gemaakt en men mocht verwachten, dat dit er min of meer een voor beeld van zou zijn hoe men zich nu een stuk, dat zonder bezwaar in Christelijken kring kon worden gespeeld, had gedacht Onze verwachtingen waren misschien wat optimistisch, maar in elk geval zijn ze helaas de bodem ingeslagen. Want het stuk had geen andere dan de bovengenoemde tendenz, die onmiddellijk het bezwaar mee bracht, dat men het stuk moest laten spe len in tooneelspelers-milieu met dansen en flirtations, al heeft men er voor gewaakt, dat dit op den voorgrond zou treden. Er was een mijnheer, die bezwaren had tegen het tooneel, maar daar aardig van terug kwam. Er was een verdediging van het tooneel als kunstuiting, maar, men houde het ons te goede, die verdiging was aller minst overtuigend. Er was een jongeman, die zijn betrekking bij een Christelijke pa troon kwijt raakte omdat zijn vrouw aan het tooneel was. Er was een artist, die vele Christelijke en maatschappelijke deugden in zich vereenigde en daaraan uiting gaf. Maar met dat al zijn we nog niet veel verder gekomen met onze vraag welken kant het nu op moet met het tooneel in Christelijke kringen, waarvan we alleen dit zeker weten, dat het er op 't oogenblik de verkeerde kant mee opgaat. Zooals we het gisteravond gezien hebben moet het ook niet. Dat is onze stellige meening, waar aan we hier nog eens uiting willen ge ven. niet uit zucht tot kritiek, maar om dat we zelf ook met de kwestie zitten en de oplossing ons zeer welkom zal zijn. Wij gelooven nog altijd, dat de vele tooneelvereenigingen en clubs, die den laatsten tijd als paddestoelen op het Christelijk erf uit den grond schieten, met elkaar moeten trachten om de Christelijke auteurs voor hun moei lijkheden te interesseeren. Er moeten stukken komen van Christelijke schrij vers en dit lijkt ons zeker niet onmo gelijk, ook niet als we de zaak van de financieele zijde bezien, want onge twijfeld is er voor zulke stukken afzet gebied en zullen de uitgevers er zich voor interesseeren. Overigens het stuk werd vlot gespeeld. Het had veel succes. De dames kregen bloe men. „Symphonia", onder leiding van den heer Plu, zorgde voor goede entre-act muziek. Leidsche Districts Dambond Algemeene vergadering Deze week werd in hotel „Rijnland" de eerste algemeene vergadering van den pas opgerichten Leidschen Districts-Dambond gehouden. Deze vergadering, welke geleid werd door den wn. voorzitter I. v. d. Meu- len, van Lisse, was flink bezocht en alge- leen was men verheugd 'over het thans •eer bestaan van een L.DJD.B. De heer Lieve, van Dordrecht, secreitaris van den Ned Damibond, sprak een propa gandistisch woord en sprak zijn gelukwen- schen uit. Als bestuursleden werden gekozen: voor zitter: I. v. d. Meulen te Lisse; sccretaria- penningmeester: L. de Haan te Katwijk a d. Rijn. Kerkstraat 30a; P. Mechelse te Lei den; P. Verkade te Alphen a. d. Rijn en G. Guij-t te Katwijk aan Zee. De dam vereen igingen D.C.L. te Leiden, P.D.L.V. te Lisse. A.D.C. te Alphen, R.D.C. te Rijnsburg, K.W.Z. te Katwijk aan Zee. L.D C. te Leiderdorp, K D.C te Katwijk a. d Rijn W.D.G. tc Wassenaar en S.P.H. te Hazors- woude-Rijndijk gaven zich als lid op Met genoemde vereenigingen bestaat 't district thans uit ruim 300 leden. Besloten werd om begin Dec. met de com petitie-wedstrijden tc jjeginnen. Federatie van Diaconieën De classis Leiden van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk hield gisteravond haar najaarsvergade ring in het Nutsgebouw alhier. In deze samenkomst, die onder leiding stond van den voorzitter, den heer G. F. E. Kiers, heeft Dr. G. P. van Itterzon, Herv. predikant te Den Haag, gesproken over: „Do diaken in geschiedenis en reglement". Spr. begon met een woord van Ignatius, dat ouderlingen, diakenen en geloovigen met den opziener moeten samenstemmen, zooals de snaren van de cither. Het zal hem een vreugde zijn, als van die eenheid, die geen eenvormigheid is, zoowel op deze vergadering als in de kerk steeds meer zal worden gezien. Naar den inhoud gaat het diaconale werk tot op Christus terug, die de hongerigen spijzigde; naar de instelling op de aposte len, die de gemeente zeven diakenen deden verkiezen (Hand. 6). In de wordingsgeschiedenis der R. K. kerk veranderde het diaconaat van karak ter: toen de priester- en offer-idee opkwa men, hadden de diakenen als levieten hulp diensten te verrichten bij de mis, en kwa men de kloosters voor armenzorg te staan In de reformatie, aldus spr., heeft Luther meer ten aanzien van het predikambt dan van het diakonaat bewerkstelligd. Calvijn. die de ambten uit Christus en het Woord afleidde, ging verder en wenschte diakenen voor armen en zieken. In de Vad. Kerk geschiedenis waren ze oorspronkelijk geen leden van den kerkeraad. Spr. deelde voorts een en ander mede omtrent de vereisehten voor en de klachten over diakenen uit dien tijd. In de huidige rglementen der Ned. Herv. Kerk is als doel van het diaconale werk gesteld de ondersteuning van de ar men der gemeente en het verzorgen en op voeden van weezen, hulpbehoevenden en verwaarloosde kinderen. Terecht verzet het reglement voor de diaconieën zich tegen het pauperisme, luiheid, onmatigheid, zede loosheid en het gebruik van sterken drank en pleit het voor arbeidslust, schoolbezoek, vakonderwijs en kerkelijk meeleven. In de reorganisatie-voorstellen van Kerkherstel en Kerkopbouw is begrijpelijkerwijs aan diaconaat niet in de eerste plaats gedacht. Welkome aanvullingen zijn de doelstelling van uitoefening der Chr. barmhartigheid de verpleging van kranken en ouden van dagen. Spr. ziet het als een voordeel, wan neer een diaconaal vertegenwoordiger in de Alg. Synode als buitengewoon lid met ad- viseerende stem de diaconale belangen zou belichten en bepleiten, hetgeen Dr. van Itterzon nog met voorbeelden uit de prak tijk toelichtte. Na deze rede ontspon zich een aange name discussie, waarbij Dr. van Itterzon nog gelegenheid vond nader op verschil lende dingen in te gaan. |pe« we6* Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden Een Interessante bijeenkomst De derde bijeenkomst in dit seizoen be hoort alweer tot het verleden: Woensdag avond waren velen bijeengekomen in oe groote Nutszaal, het programma was dan ook zeer aantrekkelijk. Door afwezigheid van de presidente, mevr. T. KranenburgSiemens, opende de vice- voorzitter, de heer J. .Mater, de bijeenkomst, heette alleD hartelijk welkom, inzonderheid de dames M Driessen en N. v. d. Reyden en den heer J. Burgersdijk, amateur-goochelaar uit Den Haag. De heer Mater maakte bekend, dat voor de arbeidsclub en de handwerkclub veel animo blijkt te bestaan. Zoo spoedig mogelijk zal bekend gemaakt worden, wanneer de ledenvergadering vóór de algemeene vergadering gehouden zal worden. Mej. Driessen en mej. v. d. Reyden gaven hierna eenige nummertjes ten beste op luit 'n mandoline, waarbij mej. Driessen ook zong en liet hooren over welk een mooie heldere stern zij mag beschikken. De avond werd vorder gevuld door den heer Burgersdijk, die al meermalen de Ver eeniging heeft gediend en ear weer ten volle in geslaagd is de aanwezigen eenige uren kostelijk te amuse eren. Geef met milde hand Morgen wordt dc reeds eerder aangekon digde collecte gehouden voor het werk van het Christelijk Comité voor Werkloozen- Wij behoeven er niet opnieuw op te wijzen, dat er voor dit werk weer veel noo- dig is Wij hopen hartelijk, dat al degenen, die in de gelegenheid worden gesteld, hun bijdrage te geven, gezegend zullen word°n met een milde hand, opdat in vele gezinnen de groeiende nood wat kan worden ge temperd. De werkloosheid De dagstaat van 19 November 1936 van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 33, betonvlechters 19, betonwerkers 7S, fundeeringwerkers 2, glazemvasschers 10, granietwerkers 17, grondwerkers 99, beiers 1, metselaars 15S, opperlieden 124, schilders 228, sloopers S, straatmakers 11, hulp- straatmakers 15. stukadoors, witters 85. timmerlieden 31S, uitvoerders 8. voegers 31. ongesch. bouwarbeiders 11. Totaal 1259 Fabrieksarbeiders: bleekers 18. lompen- sorteerder? 13, vellenhlooters 6, steenfabr. arbeiders 135, zeonfnbrieksarbeiders 5. onge schoolde fabr arbeiders 65. Totaal 242. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 99, reizigers, colporteurs 40. winkelbedienden 38, étaleurs 2, incasseerders 14, musici 7. onderwijzers 9. overheidspersoneel 13, ver plegers 5. Totaal 227. Hotel-Café-Personeel: huispersoneel 11, kellners 47, koks 10. Totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbe werkers 88, kistenmakers 6, kuipers S, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 16, meubelmakers 32. politoerders 2, ongcsch. arbeiders 35. Totaal 196. Kleermakers: kleermakers 65. kappers 6, schoenmakers e.d. 15. Totaal 85i Land- en Tuinarbciders: bloemisten 38. landarbeiders 25, tuinlieden 36. warenoeziers 13, ongesch. landarbeiders 10. Totaal 122. Metaalbewerkers: bankwerkers 119, blik- bewerkers 33, burgersmeden 43, electriciens 57, gasfitters 12, gereedschapmakers 4, in strumentmakers 6, isoleerders 9, kernma kers 2, kettingsmeden 30, klinkers 14. koper slagers 3. lab. bedienden 3, lasschers 8, lood gieters 63, machinisten 27, me taal hoorders 8, metaaldraaiers 12, mctaalschavers 1, me taalslijpers 2, metaalzagers 2, monteurs 16. pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 5, rij wielherstellers 15, scheepsschilders 5. scheepstimmerlieden 12, stokers 23. tegen- houders 17, venv. monteurs 19, voorslaan- ders 8, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1, vuur werkers 8, wagenmakers 5, ijzerwerkers 57, zandspuiters 4, zandvormers 5, ongesch. ar beiders 44. Tcftaal 710i Sigarenmakers: sigarenmakers 11, sigaren 1, sigarenstrippers 1. Totaal 13. Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 7, in genieurs 2, technikers 7, tcekenaars, opzich ters 11, werkmeesters 17. Totaal 44. Textielarbeiders: hekelaars 10, katoen- drukkers 28, kluwers e.a. 9, luikers 15, plaat snijders 24, schrobbelaars 1, spinners 48, spoelers 4, staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 10, wevers 93, wolbewerkers 36, ongesch. textielarbeiders 59. Totaal 342. Transportarbeiders: emballeurs 6. chauf feurs 138. exp. knechten 20, koetsiers 16, loopknechten 41, schippers 101, magazijn knechten 64, spoor- on trampersoneel 19. wakers 5, transportarbeiders 69, losse ar beiders 519. Totaal 1001. Typografen: boekbinders 27, boekdruk kers 20, fotografen 2, hulpvakarbeiders 5. letterzetters 28. steendrukkers 3. Totaal 85 Voedingsm. Arbeiders: bakkers 76, mole naars 1, ovenisten 5. slagers 62, suikerwcr- keds 23, wijnkoopersknechten 11, zuivelbe- reiders 4, ongesch. arb. fabr.42. Totaal 224 Vrouwen: apothekersass. 2, kapsters (leer lingen) 3, naaisters 13, boekbindsters 1 maasters 1, winkeljuffrouwen 15, serveer sters 1, strijksters 1, linnenjuffrouwen 1, ba kers 1, kantoorbedienden 47. verpleegsters 4, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1, onder wijzeressen 4, huisel. diensten 153. kinder juffrouwen 3, fabr. arbeidsters 21. Totaal 273 Alg. totaal 4S94. 21 November 1935 4422. 22 November 1934 38S7. Benevens 32 ged. werkloozen. GESLAAGD Onze stadgenooten de heeren J. J. v d Burgh en R. R. Clements zijn te Delft ge slaagd voor het practische en theoretische Opticiens-examen, afgenomen door het Ge nootschap tot bevordering der wetenschap pelijk optiek. BURGERLIJKE STAND senla Lau. vr. 60 J- J SegUn. Lepelaarden Os. wede 73 j. P S Anes, m 53 jaren ONDERTROUWD; A ChrlppUn 29 J. en M E UIT DEN OMTREK ALKEMADE COMITÉ HULDEBLIJK PRINSES JULIANA Het Comité inzake het huldeblijk bij ge legenheid van het huwelijk van H.K.H Prinses Juliana en Prins Bernhard. is sa mengesteld als volgt: voorzitter: Mr. J. W. Peek, burgemeester; leden: de heereij P. dc Jong Cz. en J. J. de Koning, wethouders en de heer W. A. van Harteveld, gemeente secretaris. Laatstgenoemde treedt op als secretaris-penningmeester. ALPHEN a.d. RIJN HET PLAN VAN DE ARBEID Rede van den heer S. J. Koning voor de A. R. Kiesvereeniging Gisteravond kwam de A. R. kiesvereeni ging in een goed bezochte ledenvergadering bijeen onder leiding van den heer W. J v. d. Brink. Allereerst werden de ingekomen stukken behandeld. Het verkiezingsmanifest 1937 en de candidaatstelling werden zooals voorge steld. aanvaard. Op een latere vergadering zal nader over de candidaatstelling wor den gesproken. Besloten werd ten behoeve van do pro paganda 3000 exemplaren van „Nederland Waakzaam" te bestellen. De heer v. d. Pol deed mededeelingen over het zgn. debat Ds. Bik—De Bruin van de N.&.B. Van Ds. Bik was reeds bericht ontvangen dat hü het debat aanvaardde, terwijl de heer De Bruin nog nadar zou berichten. Samenwerking met de C. H.? Verder deelde de voorzitter mede. dat er een schrijven was ontvangen van de C. H kiesvereeniging, dat bedoelde to komen tot samenwerking bij de a.s. verkiezingen. Na bespreking was men besloten de volgende punten ter goedkeuring aan de leden voor te dragen, om od die basis verdere samen sprekingen te voeren. 1e Voorkomende bestrijding van elkaar te staken. 2e. Of het mogelijk en gewensebt is een gemeenschappelijke vergadering te beleggen 3e. Op den verkiezingsdag elkander tech nische hulp te verleenen. In deze kwestie werd aan het bestuur vrij mandaat verleend. Het woord was daarna aan den heer S. J. Koning om te spreken over „Het Plan van den Arbeid", een dwaze en gevaarlijke fantasie. Spr. begon met te wijzen op de onge kende intensieve, propaganda die gemaakt wordt voor het Plan van den Arbeid. Als antirevolutionairen moeten wij daarom de hoofdgedachten van het Plan kennen. Na kort gememoreerd te hebben de ge schiedenis van hat Nederlandsche Plan gaf spr. met name den inhoud der eerste hoofd ukken weer. Daarop werden verschillende bezwaren naar voren gebracht. Allereerst werd de koopkracht-theorie nader bezien, waarbij de meening van verschillende bevoegde be- •rdeplaars weergegeven werd. Spr. loochende verder de mogelijkheid om 600 millioen gulden tc leenen, die voor uit voering van hel groote werkenplan noodig zijn. De bezwaren tegen den geest van Plan en Plan-actie achtte spr. cog het belang rijkst. Het staatssocialisme doortrekt het ge- heele Plan. De antirevolutionair wil niet het vrije spel der maatschappelijke krachten, doch evenzeer als het Plan: ordening. Ech ter geen staats-ordening, doch maatschap pij-ordening. De partij heeft over die orde ning juist een rapport doen uitbrengen Ongeoorloofd vindt spr. de totale mis kenning van hetgeen mannen van niet- socialistische overtuiging deden en doen in het belang van het land. Ten slotte wees spr. op de materialisti sche geest van het Plan, die reeds op zich zelf het Plan voor den Christen onaan vaardbaar doet zijn Op deze zeer duidelijke uiteenzetting er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd zoo'n druk gebruik gemaakt dat. besloten werd de volgende vergadering geheel aan de beantwoording van deze vra gen te wijden. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door den heer Koning met dankgebed gesloten. JAARVERGADERING E.H.B.O. In hotel ..Centraal'' werd Woensdagavond de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de E.H.R.O. gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer J. F. Allart Na opening werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental iets is teruggeloopen. Bij de gehouden stuursverkiezing werden herkozen de af tredende leden, de heeren J. F. Allart en P Laros. Na benoeming der kascommissie volgde met een toepasselijk speechje uit reiking van een drietal diploma's aan de leden der reddingsbrigade». Het diploma A verwierf de heer A. de Groot en mej. G. Bulk en het voorbereidend diploma mej. v. Leeuwen. Bij de rondvraag werden door verschillende leden bezwaren kenbaar ge maakt omtrent de verre ligging van het cursuslokaal aan den Oudhoornscheweg. Een commissie werd benoemd tot herziening of het onnieuw vaststellen van een huishoude lijk reglement; in deze commissie hebben zitting de heeren J. de Groot. D. Soeteman. P. de Raadt en J. Blom* ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Het eerste tiental der Alphensche Schaak club speelde Dinsdagavond tegen het eerste tiental der R. K. Schaakclub „Utile Dedit" te Roelofarendsveen voor de competitie 2de klasse B van den Leidschen Schaakbond met. na beslissing door den arbiter van de borden 1 en 6, het resultaat dat Roelof arendsveen won met 5^4Ifa. VOETBAL A.s. Zaterdag worden door A.R.C de vol gende wedstrijden gespeeld: A.R.C. 1Noordwijk 1. A.R.C. Adsp. ANoordwijk Adsp. A.S.C. 1, Leiden—A.R.C. 3. De wedstrijden vangen 2.45 uur aan. GESLAAGD De heer W. J. van Leeuwen Jn. lid van de plaatselijke Esperaptoclub P.E.N.U. slaag de te Utrecht voor diploma A. VERKIEZING NOTABEL Bij do gehouden verkiezing van een no tabel voor de Ned. Herv. Kerk Julianastraat is gekozen de heer v. d. Akker met 182 stemmen. De tegencandidaat, de heer De Goede, vereenigde 81 stemmen op zich. OPRICHTING CHR. BOERINNENBOND Naar wij vernemen bestaat alhier het voor nemen om te komen tot oprichting ven Chr. Jonge Boerinnenbond. DENK OM UW RIJWIELPLAATJE Bij een gehouden controle zijn 17 perso nen bekeurd, die niet in het bezit waren van een geldig rijwielbelastingmerk. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD De raad der gemeente kwam Woensdag morgen 10 uur in voltallige vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester A. War naar, opent met ambtsgebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die worden goedgekeurd en vastgesteld. In verband met de notulen deelt de voorzitter mede, dat op een gehouden raadsvergade ring van Koudekerk ook ter sprake werd gebracht het sluiten van de Koudekerk- sche brug op Zondag. Door B. en W. zullen inlichtingen worden ingewonnen of hiertoe mogelijkheid bestaat. De voorzitter doet mededeeling van inge komen stukken, w.o. mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat over 1935 aan B-steuntrekkers een extra-uitkeering zal worden verstrekt van 1.71 per werk looze, en dit bedrag in natura zal worden verleend. Verder was ingekomen een verzoek van den heer G. Verheul aan den Rijndijk al hier, om voor een bedrag van 300 per jaar in aanmerking te mogen komen voor het vervoer van zieken in de gemeente naar ziekenhuizen. B. en W. zijn van oordeel, dat voldoende in deze zaak wordt voorzien, en stellen voor hierop niet in te gaan, waarmede de raad accoord gaat. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhagei, voor een bedrag van 30.000,— voor 1937. Schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken inzake toe te treden tot de Vereen, voor luchtbescherming, w&arvoor de kosten zullen bedragen 2,50 per jaar. Na toelichting door den voorzitter wordt na breedvoerige bespreking besloten als lid tot de Vereen, toe te treden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten den fitter G. Ruis, die voorloopig voor één jaar in tijdelijken dienst voor de gemeente bij de Waterleiding was aangesteld, nu in vasten dienst aan te stellen en zijn week loon. dat 22,— bedroeg, met 1,— per week te verhoogen en alzoo te brengen op 23,—. benevens een bedrag toe te staan an 30,per jaar voor een rijwiel. Hierop komt aan de orde het voorstel om tegen betaling van 5,— per jaar lid «e worden van het Instituut Stad en Land schap. Bij de bespreking verklaren zich de heeren Jac. Loomans en M. Scheel tegen het voorstel, waarna met 92 stemmen be sloten werd zich aan te sluiten. Hierop komt. in behandeling een voorstel an B. en W. tot het voteeren van gelden oor een uitkeering ineens ingevolge art. 205 der L.O.-wet aan do R.K. school op het oorp en het aangaan van een geldleening. daarvoor van 124.800, Hoewel op de vorige vergadering B. en W. van meening waren voldoende grond te hebben het verzoek af te wijzen, is nu na bekomen inlichtingen gebleken, dot het •erzoek voor inwilliging va'hnar is. en stel len B. cn W. voor hierop in te gaan en een. geldleening aan te gaan tot dpkking der kosten. Voorgesteld wordt daartoe hij rle firma Boels te 's-Gravenhage van de Vic toria Bank te Amsterdam een geldleening aan te gaan van 124.800,— tegen Ws pro cent rente en provisie af te lossen in dertig jaar. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 20 NOVEMBER Programma 3: 8.05 ParUs R: 8.20 Diversen; 9.05 Keulen of div.; 11.20 R. Denmark; 12.0S Parös R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Diversen: h.55 Parüs R; 17.20 Keulen: pl.m 18.5o Woenen of div.; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Weenon of dlv Programma 4: Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen R; 12.50 Droitwlch; 14.20 Londoti R; 16.20 Droitwlch; 18.20 Diversen: 18.45 Droit, wich; 29.30 Gram.-muz. GRD; 21.45 Loudon R dlv; pl.m 13.15 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.35 Brussel Fr; 15.20 Keulen; 18.20 London R; 19.20 Diversen: 19.30 Weenen of div.; 21 Rome of dlv Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen' 10.35 Londen R; 11.20 Droitwlch; 18.20 Diversen 19.05 Droitwlch, 21.20 Diversen; 21.40 Droitw, 22.45 Londen 'R H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENI EN PENSIOENEN Met algemeene stemmen wordt hiertoo besloten. Daar de capitulantenwet voor onze go meente van geen beteekenis is wordt besloj ten ontheffing aan te vragen van de ver plichting tot het aanwijzen van ambten en betrekkingen die door militairen of gewe zen militairen moeten worden vervuld. Een voorstel tot vaststelling van een rep ordening op de algemeene begraafplaat! wordt met algemeene stemmen aangeno men. Evenzoo een verordening op de heffing en op de invordering van begraafrech tea In verband met de ontFuiming van graf ruimten op de oude begraafplaats wordt op voorstel van B. en W. besloten op de nicu we begraafplaats een grafkelder beschik baar te stellen voor hen, die in het bezii daarvan waren op de oude begraafplaats Goedgevonden wordt, dat tegen vergoedinf van de betrokken familie de gemeente he onderhoud der graven op de begraafplaats verzorgt. Mededeeling wordt gedaan van den uit slag van verpachting vischrecht en gras gewas. Het vischrecht in de Loete is gegund aan den hoogsten inschrijver, L. v. Veen alhier, voor 15.55 per jaar; het grasgewaï aan het Jaagpad op de Provinciale wej aan D. v. d. Werf voor 36,en het gras- gewas aan de West-Zijdeweg aan C. v. d Bosch, voor 25. Naar aanleiding van een voorstel van B en W. tot het converteeren van twee loc pende leeningen werd goedgevonden hierto> over te gaan voor een bedrag van 18.000,- bij den Pensioenraad tegen een 'rente vai 4% procent; en voor een bedrag vai 78.200,bij de Bank van Ned. Gemeen ten tegen 4^ procent. Hierop werd eenigen tijd gepauzeerd. De begrooting Na heropening om twee uur wordt vooi gelezen het rapport van de commissie be last met het onderzoek van de begyootin gen. De commissie heeft deze ondérzoch en een der leden, de heer Jac. Loomans heeft op enkele posten op- en aanmerkin gen. De beide andere leden der comrmssii gaan niet accoord met de gedane op- ei aanmerkingen en adviseeren tot goedkeu ring der begrootingen. De voorzitter stelt voor bij de beliandelinj der begrooting genoemde punten te be spreken en geeft nu gelegenheid tot alge meene beschouwingen, waarvan door heer M. Scheel wordt gebruik gemaakt een blik in het verleden zegt de hee; Scheel, mag hij met genoegen constateeren dat bij den aanleg van de nieuwe begraaf plaats alle werkloozen geruimen tijd zijn te werk gesteld door de goede zorgen er. het beleid van B. en W. De verbinding vat Loetweg met Copièrekade is tot stand geko men en een nieuwe autospuit, waaraan zoc groote behoefte is, werd aangekocht. Het laatste gedeelte van den aanleg van den Provincialen weg zal weldra worden uitge voerd en spr. spreekt daarbij de hoop uit dat door B. en W. pogingen zullen worden aangewend om de werkloozen in de gs- meente daarbij werk te doen vinden. De heer Scheel besluit met den wensch dat weer een Kerst gave mag worden v strekt aan allen, die het noodig hebben. De voorzitter zegt erkentelijk te zijn voot de hulde door den heer Scheel aan hel adres van B. en W. gebracht en geeft daar bij de verzekering, dat B. en W. actief zul len blijven inzake het zoeken van objecten voor werkverschaffing. De begrooting is belangrijk beïnvloed in ongunstigen zin door maatregelen die de Regeering moest nemen. Een lichtpunt is, dat de daling der inkomsten tot staan is gekomen, hoewel daartegenover staat dat de personeele belasting nog steeds minder wordt. Daarop stelt de voorzitter voor over te gaan tot vaststelling van de begrooting van het Waterhedrijf. Bij de behandeling van de uitgaven acht de heer Scheel het niet goed de winst die het bedrijf oplevert te bestemmen als slui- tingïpost voor de begrooting ,maar spr. deze willen aanwenden tot verlaging van het tarief. De voorzitter merkt hierbij op dat bij een zuinig beheer zooals hier nlaats heeft een winst van f 1000 niet overdreven Spr. acht het tegenover de gemeente ten volle gerechtvaardigd dit bedrag vooi voorgestelde doel te bestemmen Wanneer het zou moeten dienen tot verlaging der tarieven, zou deze verlaging van geen be teekenis zijn. De begrooting voor het Water bedrijf wordt vastgesteld. Hierop komt de gemeentebegrooting aan de orde. Bij do behandeling der uitgaven komt ter sprake het aanbreneen van een markies aan de ambtswoning van den Bureremecsto heer Jac. Looman is van meening, dat de gemeente voor de kosten van liet annl gen niet aansprakelijk is. Een voorstel deji heer Loomans, gesteund door den heer Scheel, om deze post maar te schrappen in stemming gebracht, wordt verworpen nv' 7—4 stemmen. Bij do behandeling van de post van f 150 om de woning van den secre taris van e'ectriseh licht te doen voorzien, ter vervanging van gas zou de heer Scheel illen voorstellen dat de gemeente eo drae van f50 verleent en dat de «e» ris de resterende f100 botnn't De tter acht het n'et goed in deze te mar chandeeren. daar he* moo:M'kho',cn voor d« toekomst zou kunnen on'everen. Spr. zou Mier dat de R-nH p>' -«k voi tecen het voorspel van B W. Bij de gehouden stem mi g wordt met 83 stemmen besloten, deze post te hand haven en de verlichting voor rekening van de gemeente aan te brengen; tegen dc hee-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6