llieutne ^HJtsrljr (Irrurattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Amsterdam en de Regeering Nationaal Huwelijksgeschenk abonnementsprijs: Pei kwartaal m Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijkschc zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verknip at Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 a&bertentiepripm: Van I tot 5 regels 1*17'/» Elke regel meer 0.22'/a thgezonden Mededeelingetl van 1—5 regels 230 Bke regel meerQA5 Voor bet bevragen aaa 'I bureau V wordt berekend ƒ0.10 NO. 5941 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 16e Jaargang CHRISTENDOM BOVEN GELOOFSVERDEELDHEID In allerlei toonaard hebben vrijzinnige politici bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting hun instemming betuigd met een staatkunde op de grond slag van een positief christelijke levens- en wereldbeschouwing. De leider der sociaal democraten zei het iets vager maar de woordvoerders van liberalen en vrijzinnig- democraten erkenden met een zekere gul heid de zuiverheid en hoogheid van het essentieels element, dat de christelijke reli gie voor de levensrichting van de massa van ons volk heeft. Men kan hierover zijn voldoening uitspre ken en zelfs dankbaar erkennen, dat de tijden dan toch wel zeer veranderd zijn en de vrijzinnigen met hen. Men.waphte er zich echter voor aan deze eerlijk gemeende verklaringen méér beteekenis te hechten dan de sprekers zelf toelaatbaar achten. Immers, de liberale woordvoerder voegde aan zijn betoog nadrukkelijk toe, dat hij, zoo sprekend, geen enkele Christelijke be lijdenis wil uitsluiten; en de voorzitter der vrijzinnig-democratische Kamerfractie zei het nog duidelijker: „het geloof kan echter niet de grondslag vormen voor het regee- ringsbeleid, want het is een aangelegenheid van het individueele geweten, niet van de overheid." In feite is er. dus niets veranderd; Prof. v. d. Vlugt had het in zijn en Kuypers tijd ook al over het mooie Psalmvers van „Gods verborgen omgang", welke door zielen, waar zijn vrees in woont, gevonden wordt Het Christendom, waarover zoo roerend gesproken -wordt, laat zich dan ook heel goed combineeren met een wereldbeschou wing, welke b.v. het Scheppingsverhaal loochent en zich met de vraag bezig houdt, „uit welke oudere diervormen zich de mensch ontwikkeld heeft". Men noemt dat dan een Christendom bo ven geloofsverdeeldheid; het is een pseudo- christendom zonder het geloof derSchrift. V DISCUSSIE ZONDER BASIS De roode pers heeft in de laatste dagen weer een en andermaal op wat wij schre ven polemisch gereageerd, zonder dat wij haar van antwoord dienden. Nu gebeurt zulks over en weer meer, er is eenvoudig niet steeds gelegenheid over alles en nog wat te polemiseeren; en men ziet er dan ook geen onbeleefdheid in. Thans willen we echter even de oorzaak aangeven. Eenige tijd geleden stelden we ons Chris telijk politiek beginsel (en dan vooral niet de nadruk op .,ons" leggen), boven de vlot tende levensbeschouwing van de sociaal democratie, welke er zich op beroemt, dat haar beginselverklaringen al meer in duur zaamheid winnen en niet zoo vaak als vroeger herziening vragen. Ziet ge wel, aldus de roode pers ongeveer, daar hebt ge weer die Christelijke hoovaar- dij, dat stoffen op eigen voortreffelijkheid. De heer Vliegen, een voorman der S. D. A. P., ging nog verder en sprak in hetzelfde verband van „een christendom, dat niet doel maar middel is"; middel n.l. om een zoogenaamde christelijke politiek te voeren welke „elders, eerlijke, conservatieve poli tiek genoemd wordt" En zijn slotconclusie luidde, „dat 't een huichelachtig bedrijf is" Zie, op dat punt is nu discussie onmoge lijk. Wij zullen niet beweren, dat onze poli tieke tegenstanders ons in zulke gevallen opzettelijk en welbewust veroordeelen, hoe wel men vaak al te gemakkelijk in oude dwalingen volhardt en dieper onderzoek wel eens tot herziening kon leiden. In de grond der zaak is de verklaring echter deze. dat men deze dingen niet kan verstaan omdat men gansch ongelijksoor tige grootheden met elkander vergelijkt. Men weet van zich zelf, dat men naar eigen inzicht en goeddunken een levensbeschou wing koos en nu zet men anderen ook op datzelfde podium. Hier zit de kardinale fout, welke ook Weer zoo duidelijk was in de erkenning van vrijzinnige zijde, dat de Christelijke levens- en wereldbeschouwing van groot belang is voor de politiek... mits men niet denkt aan een bepaalde Christelijke belijdenis. Men moet m.a.w van de Bijbel kunnen accepteeren, wat men belieft. De keuze staat aan den mensch. Indien in vrijzinnige kring en in de roode pers eens verstaan werd, dat wij ons niet boven de Schrift, maar in gehoorzaamheid onder het Woord Gods willen stellen en déérom ons politiek beginsel voortreffelijker achten dan elke vrijzinnige staatkundige grondslag; dan zou het verwijt van vaardij achterwege blijven. Men zou ons dan alleen kunnen 'voorhouden, dat wij het ideaal nog niet gegrepen hebben. En die waarheid zonden we moeten erkennen; ze zou ons slechts kunnen aan sporen om het voorbeeld van Paulus na te volgen: Ik jaag er na. óf ik het ook grij pen mag! EEN LEERZAME HERINNERING Wat wij bij het schrijven van onze drie star „zeer oude plunje" niet zoo gauw bij de hand hadden brengt een lezei uit den Haag welwillend onder onze aandacht. Hij vertelt ons, wAarom Dr. Kuyper in 1888 het advies gaf: In geen geval HeldL Wij geven zijn herinnering in kort bestek weer. In de dagen van het Kabiaet-Kuyper werd te Leiden een propaganda-vergadering der coalitie-partijen gehouden. Sprekers waren de heeren de Savornin Lobman en Van Nispen tot Sevenaer. Bij het debat merkte de heer Kouw (s.d.a.p.) op, dat van de zijde der coalitie de sociaal-democratie bestreden werd, maar dat Dr. Kuyper in dertijd de candidatuur Domela Nieuwenhuis in Schoterland had aanbevolen. De heer Lohman antwoordde hem: „dat is juist, want wij meenden toen, dat ook de socialisten als partij recht hadden op een zetel in de Volksvertegenwoordiging, of schoon wij tegenover de beginselen der sociaal-democratie even principieel gekant waren als nu." „Overigens aldus ging de spreker verder, kan de heer Kouw gerust zijn, wij zullen het niet weer doen; want het is ons slecht bevallen." Het ging dus alleen over de rechtvaardig- heidseisch, dat de leider der socialisten een plaats in de volksvertegenwoordiging kreeg en dat het niet op de weg der anti-revolu tionairen lag om door te stemmen op een liberaal den socialist tot elke prijs te weren. Het is duidelijk, dat men om bet advies •oor Schoterland de anti-rev. part'j nimmer eenige sympathie voor het socialisme ver wijten kan. Wie het zoo ziet, stelt het ge beurde in valsch licht. Met dankbaarheid maken we van deze leerzame herinnering melding. Wouter Nijhoff onderscheiden Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs telegrafisch den heer Wouter Nij hoff, den uitgever en leider van de Haag- sche firma M. Niihoff, die gisteren zijn 70en verjaardag vierde, geluk gewenscht en den jarigen medegedeeld, dat H. M. de Koningin hem benoemd heeft tot ridder in de orde van c.en Nederlandsohen Leeuw. Prins Bernhard op Schiphol Na het vertrek van Waalhaven heeft' gis termiddag Prins Bernhard ook een bezoek gebracht aan Schiphol: Te ruim -kwart voor zes was het bezoek, waarin mede, behalve een korte demonstra tie van enkele nieuwe, voor het buitenland bestemde Fokkerproducten, de bezichtiging van de inrichting der Nationale Luchtvaart- school en de A'damschc Aercolub was opge nomen, geëindigd, aangezien Prins Bern- ïard nog gaarne de aankomst wilde afwach ten van het vliegtuig uit Indie, de Nachte gaal De vlotte landing in het schijnsel dér landings li oh ten were door den hoogen bezoe ker van den verkeerstoren af gadegeslagen, waarna de Prins zich met het geleide 'naar het platform begaf, om daar getuige te zijn van het uitstappen der passagiers, waarna wen later de gezagv oerder, de heer Van Vee- nendaal, en de overige leden der beman ning, aan Z. D. R. werden voorgesteld. Bedrijfsuitkomsten bij de Zeeuwsche Landbouw Het boekhoudbureau van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij geeft in een over zicht de resultaten van de Zeeuwsche Land bouw van Mei 1935Mei 1936 en wel van 316 bedrijven ieder gemiddeld 33,2 H.A. groot. De gemiddelden per ha bedragen: bruto- opbrengst 307.13; arbeidsloon 97.05: zaai en pootgoed f 8.51: veevoeder 11.29; mest stoffen f 24.15: diverse onkosten 44.52: rente van inventaris 10.63: gemiddelde pachtwaarde 81.02, is totaal 277.17. Blijft netto-opbrengst per ha 29.96. Voor pachtboerderijen is de werkelijk be taalde pacht, voor eigen grond is 5 pet. van de verkoopwaarde berekend. In de totaalkosten is de rente over eigen kapitaal mede opgenomen, voor zoover dit betreft kapitaal in de onderneming belegd. Het levensonderhoud van den landbouwer en diens gezin moet uit de netto-opbrengst van 29.96 per ha worden bestreden. Het gemiddeld jaarinkomen van den boer is dus 33,2 keer 29.96 of 994.67, het loon. Vergeleken met de uitkomsten over het boekjaar 19341935 is de gemiddelde brato- opbrengst per ha gedaald van 341,91 tot 307.13. De netto-opbj-engst daolde met 30.14, van 60.10 tot j 29.96. Deze daling van de netto-opbrengst vindt haar oorzaak voor ruim 86 pet. in de vermindering der ge middelde bruto-opbrengst per ha. Leerlingen van de Huishoudschool aan de Gr. Florisstr. te Rotterdam hebben ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van de Prinses een picnic-mand vervaardigd. In het kleed op den voorgrond zijn 6000 roosjes gemaakt: elk roosje eischt 1% mi nuut werk. De leerlingen en leeraressen bij het opmaken van de mand. Vereeniging voor actieve Handelspolitiek Dc Huishoudelijke Jaarvergadering Na de Openbare Vergadering hield deze week de Vereeniging voor Actieve Han delspolitiek, haar Huishoudelijke Jaarverga dering. Het beleid van den secretaris-pen ningmeester werd goedgekeurd. Aan de beurt voor periodiek aftreden als bestuurslid waren de 'heeren W. L Ste vens, oud-directeur der Kon. Ver. Tapijt- fabrieken en Ir. J. T. Duyvis, directeur Hollandsche Draad- en Kabelfabriek. De heer Stevens stelde zich niet herkies baar wegens verblijf buitenslands. In diens plaats werd met algem. stemmen verzocht in het Bestuur zitting te nemen de heer N. Spaan, directeur der Kon. Ver. Tapijt- fabrieken te Rotterdam. De heer Duyvis werd bij acclamatie als Bestuurslid her kozen. In den loop van het Vereenigingsjaar werd oud-minister Mr. M. P. L. Steenberghe weder herkozen als bestuurslid. Gemeenteraad van Amsterdam Prof. Woltjer en wethouder Rustige aan het woord Tumult rondom de communisten (Van onzen Amsterdamschen Redacteur.) Bij de behandeling van de begrooting is een sterke rantsoeneering van de spreek tijd toegepast De laatste begrootingsdag is Woensdag 2 December, wellicht een dag later, maar dan is de kous ook af. Op zich zelf voortreffelijk, leidt deze rantsoence- ring tot zonderlinge consekwenties. De revolutionaire vertegenwoordigers, de ondermijners van den Staat, verdedigers van dictatuur en terreur, de Godloozen in Nederland, hebben na de sociaal-democra ten het leeuwendeel in de debatten. Daarnaast ontvangen de zes eenlingen ook hun portie en tengevolge van deze uit wassen van de evenredige vertegenwoordi ging mogen partijen, die positieve beginse len voorstaan en reconstructieven arbeid ver richten, zich dan ook nog met een kleinig heid aan spreektijd tevreden stellen. De A.R. fractie heeft op deze manier over zegge 95 minuten te beschikken, die als volgt ver deeld zijn: 60 minuten bij de Algemeene Beschouwingen, 25 minuten bij Onderwijs en tien minuten voor reserve. Het zal den lezer dus niet verbazen als wij aan de rede van den A.R. woordvoer der, prof. Woltjer, extra aandacht beste den. Overigens stellen wij ons voor, bij de onderscheidene hoofdstukken, zoo noodig, het een en ander op te merken. Zoo willen wij hier reeds aanstonds uiting geven aan ons misnoegen, daj, zoowel in de rede van den heer Schmidt als in die van den communist Beuzemaker vloekwoorden voorkwamen* Men zal de vraag stellen: Mag dat maar zoo? Dat dit tijdens de beide eerste begroo- tingsdagen kon geschieden, is een symp toom van dreigende verwording. Een woord van protest tegen dit gedachteloos misbrui ken van Gods Naam in de publieke discus sies mag hier niet ontbreken. De zitting van gistermiddag ving aan met een korte rede van den heer Van W ij c k (r.k.) over de plannen tot werkverruiming. Na de rede van Schmidt Tengevolge van den weisprekenden zwa nenzang van den heer Schmidt was er in den aanvang van de zitting van gisteren eenige deining, die tijdens de rede van den communist Beuzemaker de golven hoog opjoeg. De heer Crucq (nat. herstel) had een lachende interruptie van Wijnkoop reeds beantwoord met de opmerking „De Rus grinnikt!" en bracht hulde aan den heer Schmidt in wien hij zag gemanifesteerd den Nederlandsohen geest, die weigert in ternationale fantasieën nog langer te hul digen en Nederlander wil blijven.- De vertegenwoordiger van Moskou, de communist Beuzemaker, probeerde het hierna op te nemen tegen het vonnis van den heer Schmidt Den vqrigen avond had den de communisten maar wat gemees muild, toen het hun al te benauwd werd. de Sovjet-helden hadden zich na de avond- zitting wat hersteld en Beuzemaker mocht de gruweldaden van de Sovjet-Unie beproeven goed te praten. Evenals de frac tievoorzitter S e egers heeft ook zijn partij genoot Beuzemaker de Russische moord partij op de 16 „kameraden" van Stalin verdedigd. En na de indrukwekkende aan al van den voormaligen rev.-soc. Schmidt moest de groote mond er nog meer dan an ders bij komen, om de communisten een houding te geven. Door hun verschrikt en verbijsterd zwijgen den vorigen avond hadden ze Schmidt reeds voor het forum van de publieke opinie gelijk moeten geven* Nu lanceerde Beuzemaker de brutaliteit, dat in de Russische revolutie te veel met zachtheid was gewerkt, en in Spanje niet hard genoeg was opgetreden! Dat de tac tiek van de communisten hier te lande ver anderd was, moest de communistische spre ker erkennen. Nederland wordt door het fascisme bedreigd, legde Beuzemaker uit. Daarom was de tactiek gewijzigd! .Neenl" riep men van onderscheiden zijden uit den Raad, „dat gebeurde op bevel van Moskou!" Na eenige hatelijkheden aan het adres van den voormaligen geestverwant, eindig de Beuzemaker met den wensch, dat deze zou belanden op het politieke kerkhof. („Waar de gefusilieerden liggen" interpel leerde een sociaal-democraat). Beuzemaker was hiermee nog niet klaar. Hij had den avond te voren „Ja" geroe pen, toen Schmidt had gevraagd of hij óók tegen den muur moest worden gezet, indien de communisten het voor het zeggen had den. Prof. R o m m e (r.k.) en een paar an dere Raadsleden waren zoo welwillend hem aan deze vriendelijke uitspraak te herinne ren! En Beuzemaker trachtte zich er uit te redden door te zeggen, dat dit met Schmidt zou moeten gebeuren, indien hij in een bepaalde situatie dan het fascisme steunde. Een geweldig tumult brak toen los. Van alle zijden werd den communist voor de voeten geworpen, dat hij dit niet had gezegd. De communisten had den hun moed nu teruggekregen en slingerden woorden als „verrader" enz. naar den heer Schmidt, die Beuzemaker een lafaard had genoemd en na de scheldkanonnade van de communisten dezen uitmaakte voor schuim, tuig enz., door wie hij zich niet liet intimideerem De communisten maakten met dit al een allertreurigst figuur. Het snijdende woord „slavenzielen" van Schmidt, dat hij hun te midden van het rumoer toe schreeuwde, was volkomen verdiend. Het zijn verachtelijke lui, deze revo lutionaire vertegenwoordigers"." Nadat mr Jansma (v.b.) gepleit had voor verdere inpoldering van het IJselmeer in de richting van Amsterdam, kwam de woordvoerder der A.R. fractie aan de beurt. Prof. Woltjer (a.r.) bracht aan B. en W. een compliment voor het samenstellen der begrooting, die, voor zoover mogelijk, een sluitende bégrooting kan genoemd wor den. Als Amsterdam in dit verband rekent op bepaalde Rijksbijdragen, dan mag wor den venvacht, dat zijn recht hierop zal wor den gehandhaafd en erkend. De gewijzigde positie vari den gulden heeft z.i. weinig in vloed op deze begrooting. In het belang der geheele bevolking waar schuwde spr. tegen te hooge belastingen. Sprekende over het z.i. lofwaardig beleid van B. en W., legde spr. den nadruk er op, dat hij het geheele College in dezen lof wil betrekken. De s.d. wethouders zijn in dit college bewust als minderheid gaan zitten, zij drukken niet hun signatuur op dit col lege en spr. waardeerde het, dat meerder heid en minderheid elkander verstaan. Van een principieel verschil tusschen beide kan thans in dit verband en in dit opzicht niet worden gesproken en de A.R. achten dit van groot belang. Samenwerking op deze wijze is iets geheel anders dan een bondge nootschap. De politiek van dit college kan in wezen geen andere zijn dan die van het vorige. De sociaal-democraten moeten daarom niet gaan beweren, dat de taak van dit College zwaarder is dan die van het vorige, want dit laatste heeft het ^gat in de financiën gedempt. Spr. hoopt, dat hij thans vóór de begroo ting zal kunnen stemmen. Verleden jaar kon hij dit niet doen, omdat de begrooting, tengevolge van toen door de sociaal-demo craten ingediende en door den Raad aange nomen voorstellen, niet sloot. De verhouding tusschen meerderheid en minderheid in den Raad is beter gebleken, dan spr. aanvankelijk verwachtte, hij meent daarom er op te mogen rekenen, dat de ge heele Raad de financieel© politiek van het college zal steunen. Verhouding tot de Rogeering Een verdienste van het college is ook., dat de Regeering oog toont te hebben voor de moeilijkheden van Amsterdam en daarom zijn dé plannen van Minister Oud, om de uitkeering te verlagen, hem tegengevallen. Toch moet spr. er tegen opkomen, dat de heer Matthijssen de Regeering van wille keurigheid beschuldigt Men moet oog heb ben voor de positie, die over en weer moet worden ingenomen. Intusschen acht spr. het wel noodig, dat principieel de financieels verhouding tusschen Rijk en Gemeente on der de oogen wordt gezien. Door partieele wijzigingen is in dit opzicht te veel ver anderd. Spr. kwam er tegen op, dat de heer Matthijssen den Raad misbruikt om een politieke redevoering te houden en te spreken over het wanbeleid der Regee ring in den Raad. Hier kan dr Colijn zjch niet verdedigen, maar alle punten, door den heer M. ter sprake gebracht, zijn door dr Colijn bij verscheidene ge legenheden weerlegd en toch komt de heer Matthijssen er steeds weer mee aan. De heer Matthijssen overschreed Auto-ongeluk bij Heenvliet Chauffeur gewond Te Heenvliet kwam een luxe auto af komstig uit Voorburg, van de richting Rot terdam met groote snelheid aanrijden. Van een zijweg naderde een vrachtauto. De beide chauffeurs zagen blijkbaar elkander niet aankomen, met het gevolg dat een aanrij ding volgde. De botsing was zoo hevig dat de luxe auto viermaal kantelde en onderste boven bleef liggen. De chaffeur bekwam een hersenschudding en enkele hoofd- en voet- wonden en is per ziekenwagen naar Rotter dam vervoerd. De chauffeur van de vracht auto kwam met de schrik vrij. Verdronken In de rivier de Mark onder de gemeente Terheijden werd gister drijvende ge vonden het lijk van den heer Vrolijk, ge woond hebbende te Breda, die op 30 Oct. jl bij de Zwartenbergsche brug bij het varen van suikerbieten, over boord viel en ver dronk. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen De Tweede Kamer heeft de besprekin gen over de begrootingen van Justitie en Binnenlandsche Zaken voortgezet. Verschenen is de memorie van anti woord aan de Tweede Kamer over de bei grooting van financiën. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de behandeling van de gemeentebegroo- ting 1937 voortgezet; de wethouders aan het woord. De rechtbank te Rotterdam heeft de zaak behandeld van den hoofd-commies bij de gemeentelijke geneeskundige dienst, die acht jaar geleden is verdwenen met mede neming van een vijf-en-twintigduizend gulden en in Juli jL als vagebond werd aangehouden. B. en W. van Rotterdam stellen voor onderhandsche leeningen te sluiten tot een totaal bedrag van 23 millioen. Te Muiden zijn bij een autobotsing twee personen gewond. De toestand in Madrid Is practisch ongewijzigd. Franco is voornemens, de haven van Barcelona te blokkeeren, met het oog op de aanvoer van roode versterkingen. De Oostenrijksche minister van buitem landsche zaken Schmidt vertoeft momen-t teel te Berlijn. Volgens de „Daily Herald" zou binnem kort een burgeroorlog dreigen in de Arai bische staat Yemen. In Japan heeft een overstrooming plaats gehad waarbij minstens 300 menschen zijn verdronken. de grenzen van het geoorloofde toen hij in dezen Raad de kiezers opriep een einde te maken aan dat „wanbeleid". Ook tegen het misbruiken van het woord democratie kwam spr. op. Zelfs de heer Beuzemaker zei- de vanmiddag te spreken in naam van de democratie! Dit soort democratie is fataal en de historie heeft het geleerd,, dat een de mocratie, die haar grenzen niet kent, doch bepaalde belangen najaagt, het volksbelang niet dient. Prof. Woltjer zeide daarom lie ver te spreken niet van democratie, maar van de grondwettige vrijheden van het volk tegenover de Overheid. Spreker besloot zijn rede met de betui ging, dat Overheid en volk samen al meer mogen inzien dat het gezag is niet van hen. maar van God. De zorgen van Amsterdam Namens het College heeft de wethouder v. Financiën, de heer Rustige (c.h.) zoowel 's middags als 's avonds het woord gevoerd. Het belangrijkste in de debatten zag de wethouder hierin, dat de begrooting als zoo danig niet is bestreden. Nu reeds staat vast, dat zij zal worden aangenomen, hoewel zij een tekort van circa 10 millioen aanwijst De moeilijke positie van Amsterdam schet sende, wees spr. o.m. op de vestiging van armlastigen uit de provincie in de stad, waarvoor aan steun uit de gemeentekas een bedrag tusschen de f600.000 en f800.000 per jaar noodig is. De trek naar Amsterdam is dus duur en B. en W. hopen stappen te doen om hierin verandering te brengen, want door het binnenloodsen van armlastigen blijft de last der werkloosheid zwaar Tot de Raadsleden, die over de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Ge meenten spraken, zei spr., dat, wil deze worden hei-zien, de Overheidstaak van bei de nader moet worden vastgesteld. Amsterdam en de Regeering Komende op de verhouding tot de Re geering, zei de wethouder, dat hij, hoewel dankbaar voor de waardeering van den Mi nister van Financiën, teleurgesteld is over diens meening, dat aan Amsterdam een hoogere bijdrage uit het Werkloosheidssub- sidiefonds niet moet worden toegekend. Am. sterdam toch heeft enorm veel gedaan om zelf zijn zaken te doen en 44 millioen be zuinigd alles om tegemoet te komen aan de eischen der Regeering. Spreker gaf een uitvoerige opsomming van de bedragen, die de crisis sedert 1931 aan Amsterdam heeft gekost en kwam tot 195 millioen. Als we zien, ging de wethouder voort, hoe de begrooting is opgemaakt, behoeft bij de Regeering geen vrees te bestaan voor ver mindering van verantwoordelijkheidsbesef. De wethouder gaf wederom een aantal cij fers om aan te toonen, dat Amsterdam te recht 8.3 millioein meer van de Regeering vraagt. Hij roemde de goede wederzijdsche verstandhouding en zeide, dat het geble ken verschil van inzicht deze niet mag ver storen, nu dit via de volksvertegenwoordi eing ter kennis van de Regeering wordt gebracht. Amsterdam, besloot wethouder Rustige, heeft verschillende moeilijkheden: het b.v. verstoken van natuurschoon, het misi den zetel der Regeering, niettemin hoopt spr. dat in 1937 de voorspoed moge terug- keeren. Hiprna hebben de overige M'ethouders de gemaakte opmerkingen uit den Raad be antwoord. Voor het eerst ln de historie Is er dit jaar geen RAI jandorie i Zouden de dooven thans gaan f hoorei of moet alles eerst verloren? Maak rechtsomkeert op dien afgrondswaï RIJDT FISK, het Is wijs wat Het lijk van schipper Blonk gevonden Men meldt ons uit. Ouderkerk a. d« IJ s se 1: Gistermiddag tusschen half drie en drie uur, is in den IJsel alhier, recht tegenover zijn woning aan de andere zijde van de ri- vier opgehaald het lijk van den 33-jarigen schipper A. Blonk, die bij den storm vau Maandagmorgen 9 Nov. jl. tijdens het lich ten van de ankerketting van zijn geladen motorschip „Zes Gebroeders", door het om slaan van de roeiboot te water geraakte en verdronk. Tengevolge van den Oostenwind liep het water in de rivier gisteren zoo laag weg, dat de zoogenaamde met riet begroeide „kribben" geheel bloot kwamen. Een van de familieleden van den veron gelukte zag toen aan den overkant op hef droge iets liggen, dat de omtrekken van een mensch vertoonde. Met z'n drieën ging men er per roeiboot heen en inderdaad bleek het de verdronkene te zijn. De teraardebestelling zal waarschijnlijk reeds heden (Vrijdag) plaats hebben. Inval in een speelhuis Aan den Godetiaweg Men meldt ons uit Den Haag: Woensdagavond omstreeks half twaalf is on der leiding van commissaris Hol een inval ge daan in het perceel Godetiaweg 14. Het ver moeden bestond, dat hier gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Het spelen zelf werd niet geconstateerd, doch uit alles bleek, dat even te voren roulette was gespeeld. Ver schillende roulettes waren aanwezig; een groen laken, fiches, enz. werden achter een schrijfbureau gevonden. Behalve de bewoner en zijn echtgenoote waren dertien bezoekers aanwezig, onder wie twee vrouwen, die allen op verzoek van de politie het perceel verlie ten, nadat zij hun namen hadden opgegeven. GIFTEN voor het Nationaal Huwelijksgeschenk kunnen op ons gironummer gestort worden. Men vindt dit nummer in de kop van ons blad aangegeven. De binnen gekomen bedragen voor dit mooie doel zullen aan het Algemeen Comité worden overgemaakt, en in ons blad worden verantwoord. De Administratie o

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1