De Gemeentebegrooting voor het jaar 1937 De naam „De Faam" I is een garanflie voor I kwaisfeit en waarde I eitsnaam DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Stadnieuws Is vrijwel sluitend gemaakt kunnen worden Straffe doorvoering der bezuinigingspolitiek Hedenmorgen is verschonen de gele brief bij de gemeentebegrooting 1937, w aan wij het volgende ontlcenen: Wanneer men de nieuwe begrooting en Öie voor 1936 naast elkander legt. zal men constateerejj, dat de ramingen voor 1937 meer door ongunstige dan gunstige facto ren werden beïnvloed, een omstandigheid trouwens die wel was te voorzien. De uitkeering uit het Gemeentefonds moest wederom lager worden uitgetrokken, en wel pl.m. 56.000,—. De winst van de Lichtfabrieken is even eens belangrijk lager; weliswaar kan. reke ning houdende (in afwachting van het nog met commissarissen te plegen overleg) met een storting van y2 in hel vernieu wingsfonds, voor de Electriciteitsfabriek 70.934,meer worden geraamd, doch de Gasfabriek blijft 113.743,— bij 1936 ten achter, zoodat de mindere winstuitkeering netto 42.809,bedraagt. Intusscben is dit bedrag slechts het nadeelig verschil bij een vergelijking van de begrooting voor 1936 met die voor 1937 zonder meer; in werke lijkheid is het nadeelig verschil n.l. grooter. daar voor het jaar 1936 wegens salarisver laging, omzetbelasting en parsoneelsbezui- nlging een bedrag van 125.500,— in do gemeentebegrooting was verwerkt,, terwijl deze factoren thans in de bedrijfsbegrooting tot uiting komen. Feitelijk bedraagt de la gere raming dus 167.309,oen terug gang die uiteraard vooral te wijten is aan de tariefsverlagingen en verdere daling van de opbrengstprijzen in deze tijden. Het Openbaar Slachthuis met de Ijs fabriek levert 10.400,— minder winst op, welk bedrag eigenlijk nog met 4.500. -- moet worden verhoogd, omdat de salaris verlaging in 1936, gelijk bleek, in de ge meentebegrooting, en thans in de bedrijfs begrooting is opgenomen. De posten werkloozensteun en armenzorg, 'die van jaar tot jaar zijn gestegen, moes ten ook thans weder hooger worden uitge trokken. Kon voor armenzorg in 1936 nog worden volstaan met 702.000,voor 1937 wordt 739.000,— noodig geacht Een groote tegenvaller Een nog grootere tegenvaller levert de post werkloozensteun op, een tegenvaller, die wordt veroorzaakt door eei door de Regeering bij missive van 11 Augustus 1936 aangekondigden maatregel met betrekking tot de bijdrage uit het werkloos!) cidssubsi- (diefonds. De voorgestelde nieuwe regeling is voor een gemeente, waar de uitgaven voor werk- loozenzorg stijgen, nadeelig; ook dus .voor onze gemeente. Waar nu, mede ingevolge een nadere circulaire van Gedeputeerde Staten, de raming moest geschieden overeen komstig de voorgenomen nieuwe re geling, moest 1937 in veigehjking met 1936 ruim 50.700,— zwaarder worden belast, terwijl bij handhaving van de regeling, de bijdrage van 1937 70.000,— hooger zou zijn ge weest, dan thans kon worden uitge trokken, De maatregelen, die de Re geering zich voorstelt in deze te ne men, zijn dus van ernstigen aard ten aanzien van de financiën der gemeen te. Het voornaamste bezwaar tegen de nieuwe regeling is wel, dat ge meenten, wier werkloosheidslasten stijgen, en het als uitvloeisel daarvan, ook in andere opzichten reed3 zoo moeilijk hebben (toeneming kosten armenzorg, vermindering belasting opbrengst enz.), nog een zwaardere last wordt opgelegd, in tegenstelling met gemeenten die dalende of gelijk blijvende werkloosheid hebben, zulks terwijl de gemeenten tegenover den omvang van de werkloosheid .vrijwel machteloos staan. Voorts brengen B. en W. in herinnering, 'dat aan de begrooting 1936 ten goede kwam een bedrag van 40.000,— als laatste ge deelte van een bij de Gasfabriek gevormde reserve en een bedrag van 00.500,van de Algemeene Reserve, welke sommen de begrooting voor 1937 zal moeten missen; de Algemeene Reserve is, na afschrijving van het bedrag van 79.681,58 ingevolge raads besluit van 9 November 1936, nog slechts 186.547,96 groot en dient beschikbaar te worden gehouden voor eventuocle reke- ningstekorten. Een paar meevallers De ontvangsten terzake van de gemeente fondsbelasting konden j 40.000.hooger >vorden uitgetrokken. De opbrengst van de personeele belasting is weer verder gedaald, n.l. van 250.000, tot 240.000,—, hetgeen wegens de huur- daling alleszins verklaarbaar is. Verder komt aan 1937 een batig saldo van ruim 133.000,van den dienst 1935 ten goede, waarbij intus- schen in het oog is te houden, dat ten behoeve van dezen dienst voor dek king van het tekort op de posten voor werkloozensteun en armenzorg moest worden beschikt over een be drag van 152.260,— van de Algemee ne Reserve. Ook voor den dienst 1936 moest, ge lijk zooeven werd opgemerkt, het zeer aanzienlijke bedrag van 80.000, van de Algemeene Reserve worden afgeschreven ter verhoogmg van de posten werkloozensteun en armen zorg. Behalve deze oeide meer belangrijke gunstige verschillen, vielen liiei en daar ook nog wel meevallers bij de raming te constateeren, doch slechts van bescheiden omvang en alle bij elkaar lang niet vol doende, om een eenigszins behoorlijk tegen Wicht van de groote verliezen elders te jfrormen. Naast groote zuinigheid bij de raming van de uitgaven moest derhalve zooveel mogelijk versterking van inkomsten verlichting van lasten op den voorgrond staan, ter bereiking van welke doeleinden ook ditmaal niet tevergeefs een beroep op de medewerking van de diensthoofden werd gedaan. Een belangrijk onderdeel in dit opzicht vormde uiteraard de fabricage-be- grooting. In 1935 bedroegen de uitgaven voor gewoon en buitengewoon onderhoud 479.691,05, waarbij echter nog een bedrag van 31.000,— wegens in 193G, doch feitelijk ten laste van het crediet van 1935, uitge voerd straatwerk moet worden gevoegd; totaal derhalve 510.691,05. - Voor 1936 bedraagt de raming f 503.018, en voor 1937 457.011,gevende een ver schil van 46.007,Voor een juiste verge lijking van beide jaren moet er echter re kening mede worden gehouden, dat de 1 Maart 1936 ingegane salarisverlaging niet in de fabricage-begrooting- 1936, maar wel in die van 1937 is verwerkt, tengevolge waarvan bet genoemde verschil daalt met pl.m. 13,000,Om tot een eenigszins be- teekenende verlaging van uitgaven te ko men hebben B. en W. zich in het bij: der ernstige beperking moeten opleggen ten aanzien van het bestratingsonderhoud en het onderhoud van plantsoenen en der gelijke. Iutusschen zal worden getracht oro bij de Memorie van Antwoord den loonpost voor losse plantsoenarbeiders zoo eenigszins mogelijk weder op het oorspronkelijke be drag terug te brengen. Bijzondere maatregelen Met verlaging van uitgaven alleen kon het tekort van het aanvankelijke begroo- tings-concept uiteraard niet worden over brugd. Er waren ook andere maatregelen noodig. waarvan de voornaamste hieronder in het kort worden aangeduid. Ter zake van de nog in voorbereiding zijnde reorganisatie van den dienst bij dc Lichtfabrieken is in de bedrijfsbegrooting reeds een bedrag van 31.009opgenomen. De ontworpen reorganisatie beoogt, volgens de in behandeling zijnde gedetailleerde plannen, een geleidelijke afvloeiing in een viertal jaren van overbodig personeel en heeft, hoewel in het algemeen slechts het oudere en pensioengerechtigde personeel zal worden ontslagen, een zoodanigen om vang, dat de besparing reeds over 1937 groo ter dan genoemd bedrag zal zijn, en van jaar tot jaar nog zal stijgen. De gemiddelde vermindering van lasten over de jaren 1937 tot en met 1940 kan worden gesteld op 70.572,zoodat boven het reeds in de bedrijfsbegrooting geraamde bedrag van 31.000,nog een som van 39.572,— kan worden uitgetrokken. Ter zake van pensioenlasten (eigen pen sioen) voortvloeiende uit de verordening op de pensionneering van gemeente-ambtena ren. in verband met art. 15S der Pensioen wet 1922, drukt op den gewonen dienst een uitgaaf van 245.104,—. Teneinde in dezen voor de gemeen- tefinanciën zoo moeilijken tijd ook te dezen aanzien eenige verlichting van lasten te verkrijgen hebben B. en W. de mogelijkheid en wenschelijkheid onder oogen gezien, om den pensioenlast yoor de oudere ambtenaren meer ge lijkelijk over de volgende jaren te ver- deelen, hetgeen zou kunnen geschie den door vaststelling van een jaar- lijksche annuïteit, welke de gemeen te in een in te stellen fonds zou moe ten storten voor de pensioenverplich ting van de gemeente, uit art. 158 der Pensioenwet 1922, j° der gemeente lijke verordening, voortvloeiende. Wij hebben over deze aangelegenheid het advies ingewonnen van twee verzekerings deskundigen, die het verschil tusschen de toekomstige lasten en haten berekenden oo 3.707.456.—. Wordt een 30-jarige annuïteit gekozen een langere termijn is met het oog op den leeftijd van de in dienst zijnde ambtenaren niet wenschelijk dan zou dus de jaarlijk- sche annuïteit 207.942.bedragen. Echter is er rekening mede te houden, dat de pen sioensbijdragen van de desbetreffende oude ambtenaren alsdan niet meer ten bate van den gewonen dienst zullen komen. Aange- deze pensioensbijdragen thans oo 15.500.kunnen worden geraamd zou de gewone dienst ten slotte worden ontlast met 245.104.15.500.207.942.— 21.662.—. Op den desbetreffenden post (Opbrengst m maatregelen tot versteiking van de in komsten en verlaging van do uitgaven) zijn nog o.a. de volgende bedragen uitgetrokken: bezuiniging op onderwijsuitgaven, meer in het bijzonder op het bewaarschool- onderwijs, 10.000. b. samenvoeging van de controle-diensten Maatschappelijk Hulpbetoon en Armenraad 7.000.welk bedrag ter zake 'van den Socialen Dienst nog zal kunnen worden verhoogd; c. wijziging van de salarisregeling voor het gemeentepersoneel volgens het laatste lijk door den Raad genomen besluit, 12.000.—; d. herberekening van de pensioenen, over eenkomstig het door de Regeering bij de Staten-Generaal ingediend wetsontwerp, 18.000.—; e. halveering van de premie voor het Ge meentelijk Ongevallenfonds 10.000. f. personeelsbezuiniging in verband met vacatures, of plaats gehad hebbende op- wachtgeldstellingen bij verschillende dien sten, 17.400.—. L.D.Men Grondbedrijf De ontvangsten uit de Leidsche Duinwa ter-Maatschappij zijn, evenals voor het loo- pende jaar, op 310.000.uitgetrokken. Gelijk uit de toelichting op den desbetref fenden post blijkt, werd tot nog toe jaar lijks op het uit geldieening voor den aan koop van de aandeelen enz. aangewende reëele bedrag van 1.273.000.33.490,84 afgelost, wat practisch neerkwam op een afschrijving van het aandeelenberii, in 40 jaren. Aldus werd reeds een bedrag van 200.945,04 afgeschreven. Een dergelijke af schrijving, die in casu gelijk is te stellen met kapitaalvorming, kan onder de tegen woordige omstandigheden, althans voor het jaar 1937, achterwege blijven. Wat het Grondbedrijf betreft, verheugt het B. en W. te kunnen mededeelen, dat op grond va-n de inmiddels plaals gehad hebbende 5-ja.arlijksche taxaltie van de eigendommen, de. taxatie-waarde hooger kan worden gesteld dan dc boekwaarde. Temeer stemt dit resultaat tot voldoe ning, waar deze taxatie-waarde werd verkregen in en ondanks de ongunstige tijden. Onder deze omstandigheden ontmoet het uiteraard geen bezwaar, om het nadeelig saldo van den gewonen dienst van het Grondbedrijf ad f S1.983 uit de winstreserve 'te dekken. De boekwaarde der eigendommen bedraagt per 1 October 1936 f 2.217.504,14, terwij 1 dc schattingscbmrnissie de eigendommen heeft getaxeerd op een courante verkoop waarde van f 2.153.200. Weilswaar is er tus schen beide bedragen een nadeelig verschil wan f 64.304,14, doch in werkelijkheid is de uitslag gunstiger, n.m.l. niet f 64.304.14 na deelig, doc-h f 2.349.611,15 min f 2.217.504,14 is f 132.137,01 voordeelig uitgevallen, zooals B. en W. becijferen. Verder is hierbij in het oog te houden, dat voor dekking van een nadeelig taxatie- verschil, behalve de gewone winstreserve de tevens op de balans voorkomende reserve rekening „Waardeverschil bij inbreng" ten bedrage van f 52.444,82 kon worden aange wend. Dit waardeverschil is in het algemeen liet bedrag, waarvoor gronden boven het bedrag der oorspronkelijke schuld werden ingebracht. De winstreserve kan per 1 Oct.. 1936 wor den gesteld op f 394.825,70; ten behoeve van den dienst 1936 moet over f 40.000 worden beschikt, zoodat een bedrag van f 354.825,70 resteert. Gelet op al deze omstandigheden, kan het exploitatieverlies over 1937 zonder bezwaar uit die reserve worden geput. Subsidies verminderd De subsidies aan verschillende instellin gen ten slotte, hebben B. en W. niet alle op de tot nog toe geldende bedragen kunnen uittrekken. In den geleide-brief van het vorig jaar schreven zij reeds, dat het zeer de vraag was, of verdere vermindering van de subsidies op den duur zou kunnen uitblijven; de toestand is thans inderdaad zoo, dat daaraan niet kan worden ontko men. Bij de fccgrooting 1935 werd de korting van 15 pet in het algemeen verhoogd tot 25 pet. In enkele gevallen is de korting nu gebracht op 50 pet.; in andere geivallen blijft edj tot een lager percentage beperkt, terwijl in weer andere gevallen ook nu nog geen subsidie-korting wordt voorgesteld. De be soaring bedraagt f 3.455,50. Nog een halve ton tekort Nadat al de hi er voren genoemde maat regelen in het be-grooti-n-gs-ontwerp waren verwerkt, bleef er nog te voorzien in een bedrag van f 55.000. Doch dan is, blijkens liet vorenstaande, de subsidie in de werk loosheidskosten geraamd met inachtneming van de mimsteriecle circulaire van 11 Aug. 1936, zoodat, indien de Regeering gevolg geeft aan den op haar uilgeoefenden aan drang om op de voorgenomen herziening van de wijze van berekening terug te Ko men, de begrooting sluit. Er dient uiteraard ook rekening te worden gei iuden met de mogelijkheid, dat de Regeering bij haar voornemen blijft en dat dus nog voor dat bedrag van f 55.000 middelen moeten wor den aangewezen. In afwachting van de de finitieve beslissing der Regeering hebben B. en W. daarom op den beven vermelden al- ge-meenen bezumiptngspost voor alsnog na der te -nemen maatregelen het bedrag van f 55.000 uitgetrokken. Bij een onverhoopt ongunstige beslissing zal derhalve onder oogen zijn te zien, op wélke wijze het vëreischite evenwicht alsdan in de begroeting is te brengen. B. en VV. kunnen intussohen thans reeds als hun be sliste zienswijze mededeelen, dat nielt tot belastmgverhooiging moet worden overge gaan, omdat, zooaü's zij het vorige jaar schreven, verzwaring van den belastingdruk voor de burgerij een funeste werking zou hebben en daartoe derhalve eerst in de aller laatste plaats de toevlucht mag worden ge nomen. De berauinigingsahbeid moet krachtig worden voortgezet. Het zal wel geen tegenspraak ontmoeten, dat ook ten aanzien van den kapitaal dienst de noodige voorzichtigheid bij het voteeren van uitgaven in acht moet worden genomen. Dat'niettemin zooveel buitengewone werken konden worden ondernomen of bevorderd - stadhuisbouw, bouw brandweei kazerne, gra ven kanaal L. D. M., woningbouw tusschen Oude Vest en van der Werfstraat, verbete ring Haagweg, verbreeding Haaglbrug, uit breiding centrale riooleering, rioolwaterzui- veringsinriohting, verbetering Wittesingel. uitbreiding Slachthuis, bouw nieuwe Rijn brug, bouw gymnasium, aanleg van Straten, enz. stemt ongetwijfeld tot verheugenis. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat bij de samenstelling van de begrooting de door de Regeering genomen monetaire maat regelen buiten beschouwing moesten wor den gelaten, omdat omtrent de gevolgen van de devaluatie thans geenerlei zekerheid be staat. Rijden en rijkunst Lezing van den hesr J. Ebbink Na afhandeling van het huishoudelijk deel der vergadering van de af deeling Leiden van de Alg. Vereen, van Nederi. Reserve Offi cieren hield de heer J. Ebbink, Directeur van de Leidsche Manege, een causerie over bovengenoemd onderwerp. Na een uiteenzet ting over de wijze middelen waardoor het Nederlandsche leger van paardenimate- riaal wordt voorzien en hoe dit wordt afge richt, ging spr. over tot systematische be handeling van het buitenrijden, het rijden in de manege, de zit, de teugelvoering, de aanwending der hulpen etc. Uitvoerig werden de verschillende of beter gezegd vele, fouten en misdragingen van ruitere tegenover hun paarden, hun mede ruiters en zich zelf besproken. Het bleek mogelijk te zijn, aan de hand van praktijk ervaringen een respectabele opsomming te geven van hetgeen men als ruiter heeft na te laten, wil men door den min of meer deskundigen toeschouwer of ook wel door het publiek niet als een vermakelijk schouw spel worden aangemerkt. Uit de lezing bleek hoezeer het paard de liefde heeft van den heer Ebbink en dat hem geen moeite te veel is om deze liefde aan te wakkeren en die bevordering van de paardensport in het algemeen te dienen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: W IC ICeereweer—Müller cl J v d Ham—v d Wijngaard d J I Vink—de Lincel d J H v d Worp—Koekkoek z J C Prinsv Etten d E Grlekspoorv d Wolf d G BlaauwKoen -z N Duljvsnvoorde Plug d. OVERLEDEN: A Zwaan—GuUt vr., 30 j. W C v Lujjkenv d Vlist, vr.. <19 j. GEHUWDG do Bock en J Wessel J Die- ponbach en J M Bavelaar E A Favier on P Siere A Pardon en J Swanenburg A v d Reüden en J Swanenburg -AG Silvester :el en Chr Kriek L de Wit en M C Wasse- ïaar W P 'Fontein en C P H Pierlot ONDERTROUWD: G v Aardenne 26 j. en C S 3 Raat 26 j. D A Louwerse 26 j. en P C de Steeds nieuwste modellen Steeds de beste stoffen Steeds de grootste keuze Steeds de laagste prijzen Dat zijn de feiten, waarom zoo'n groot aan tal van onze klanten al jarenlang bij ons blijft komen. Daarom is het Kleeding-Magazijn De Faam in Leiden hèt vertrouwde adres voor KLEEDING VOOR DAMES HEEREN EN KINDEREN Doet er ook Uw voordeel meel NOVEMBER-VERRASSING Bij aankoop, voor een waarde van vijf gulden of hooger van Kinderkleeding geven wij een MOOI ST. NICOLAAS-GESCHENK. O.a. aardige poppen - mooie trommels, enz. Laat Uw kinderen hiervan profiteeren. LET OP HET ADRES HOOGSTR. 1-2 - LEIDEN DE HEER P. MAZUREL HARTELIJK GEHULDIGD Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag Bronzen gedenkplaat aangeboden Zooals te verwachten was heeft de heer P. Mazurel ter gelegenheid van Zijn 80sten verjaardag, die hij gisteren vierde, een grootsche huldiging moeten ondergaan, hoewel niemand heeft kun nen denken, dat dit feest dergelijke afmetingen zou aannemen. In de eerste plaats werd gisteravond te half acht in het gebouw „Prediker" de tachtigjarige gehuldigd namens den Predi ker-kring, voordat de eigenlijke receptie een aanvang nam. Tusschen zijn familieleden gezeten, werd de heer Mazurel toegespro ken door den heer Matth. Brinks, voor zitter van het huldigingscomité, waarin ook zitting hadden de heer C. J. van Cittert als secretaris, de heer J. de Geus als penning meester en de heer A. den Os als alge meen adjunct. De heer Brinks sprak na mens de Chr. Jongelingsvereeniging „Pre diker 12 la", de Jongelieden-vereeniging, de Knapenvereeniging, de Zondagsschool, de Meisjesvereeniging, de Jongedochters- vereeniging, het Bouwfonds, de oud-leden- vereeniging en de oud-leden, die niet tot deze vereeniging behooren. Namens deze allen bood spr. als hul deblijk een fraaie bronzen gedenkplaat aan met de markante kop van den heer Mazurel en de markante woorden P. Mazurel 1S56—1936. Uit dankbaar- baarheid aangeboden door de C. J. V. Prediker 12 la, hare onderafdeelingen en oud-leden. Deze plaat is gegoten door de Rijnlandsche Ijzergieterij H. W. Stöxen en Zn. en zal aangebracht wor den in de hal van het gebouw. Het ge schenk ging vergezeld van een album met de namen der schenkers, alsmede van de toespraak van den heer Brinks in gebonden taal. Enkele strophen uit dit lied mogen wij bieronder vermelden, waarmede wij tevens de rede van den heer Brinks verslaan: Wij wenschen u geluk met uwe tachtig jaren, Die naar het Mozes' lied den sterk- sten is bereid. Wij wenschen u geluk, dat g' in uw levenstijd Veel liefd' en zegening van God mocht wedervaren. Wij wenschen u geluk, dat gij in al uw dagen U toegewijd hebt, ook aan and'rer lot, Hoevelen maaktet gij bekend met uwen God, Die u zoo langen tijd gesteund heeft en gedragen. God schenkt gedachtenis, hen die recht vaardig leven Tot in der eeuwigheid. Wij, menschen van den tijd Hebben, uit dank baarheid aan God, u toegewijd Een aardsch gedachtenis, die w' op dit feest u geven. De wensch van ons is dat men deez' ge- dacht'nis plaatse Daar, waar haast eiken dag uw voetstap wordt gehoord: In Pre diker, 't gebouw, waar dikwijls klonk uw woord: „Geeft eere aan uw God en liefde aan uw naaste". 't Is niet om ijdle eer of menschen te be- hage, Gelijk eens Absalom, voor hij den troon ontstal, Zich oprichtte een zuil, in 't ruime koningsdal, Die hij den naam van zijn besmeurde hand deed dragen. Neen, 't is een andre geest, waarop wij mochten letten: De geest van Jozua, die dacht aan 't nageslacht; Toen elk der stammenhoofd een steen had aangebracht, Getild uit de Jordaan en op elkaar liet zetten. Dat steerren teeken, dat men daar toen zag verrijzen, Werd voor het kind, het kroost, voor al het nabestaan, Het zichtbare bewijs van 's Heeren groote daan, Dat men dus niet den mensch, maar Zijnen Naam moet prijzen. Zoo heeft een elk van ons zijn steentje aangedragen Om u dit huldeblijk in een voud aan te biên, Dat, naar wij hopen, gij nog zeer lang moogt bezien. En mocht ons nageslacht ons naar dit teeken vragen. Dan zal ons antwoord zijn: „Dit is de man die geest en leven, Uit liefde tot zijn God, aan Prediker heeft gegeven". Toen de gedenkplaat was onthuld wilde de heer Mazurel woorden van dank zeggen, maar het was hem niet mogelijk. Ook zonder woorden echter begreep men dat zijn hart van dankbaarheid overliep. Direct daarna werd de deur geopend en nam de ï'eceptie een aanvang, het onop houdelijk va-etwient van menschen, in een file, waaraan geen einde scheen te komen. Wij kunnen er slechts enkele van noemen. Wij merkten op: de predikanten Ds. J. C van Apeldoorn, Ds. C. Hartwigsen, Dr. J. Leemans. Ds. J. de Wit, Ds. H. Thomas, de laatste ook als voorzitter der Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging, de heer D. Par- mentier, G. de Jong Ezn., C. H. v. Ulden en H. Lambooy, namens de A. R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje", deputaten van talrijke andere vereenigingen, zeer vele leden en oud-leden van Prediker en tal rijke andere vrienden. Van acht tot half tien ging de stroom onophoudelijk door. Daarna werd de deur weer gesloten, be halve voor de intimi en bleef men nog eenigen tijd bijeen om den verjaardag ver der te vieren, zooals een verjaardag ge woonlijk gevierd wordt. De leden van de De heer Mazurel op zijn zeldzame feestdag RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 19 NOVEMBER Programma 3: 8.05 Fartfs Rr 8.20 Diversen: 9.05 Keulen of div; 9.50 ParUs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Diversen: 14.50 ParUs R; 15.50 Londen R- 16.50 Keulen; 18.05 Brussel VI; 18.50 Londen Reg: 19.20 Berlijn; 20.20 Beromunster; 21.85 Boedapest of dlv; 21.55 Berlijn; 23.2o Woenen of diversen Programma 4: 8 Brusseu VI; 9.20 Diversen; 1C.S5 Londen Reg; 15.35 Droitwlcb; 18.20 Diver sen; 19 Droitwlch; 19.30 Sportpraatje J. G. Jan sen; 20 Londen Reg; 22.20 Droitwlch. VRIJDAG 20 NOVEMBER Programma S: 8.05 Parijs R; 8.20 Diversen: 9.05 Keulen of div.; 11.20 R. Danmark; 12.05 ParHs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Diversen; 14.55 Parlis R; 17.20 Keulen: pl.m 18-5o Weenen of div.; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Weenen of div Programma 4: Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen R; 12.50 Droitwlch; 14.20 London R; 16.20 Droitwlch; 18.20 Diversen: 18.45 Droit wlch; 20.30 Gram.-muz. GRD; 21.45 London R. Agenda Donderdag, 19 Nov. Stadsgehoorzaal. 8 u. Opvoering „Yvonne", door de Vadertje Lang beenclub, ten bate der wijkvereeniging „Staalwijk". Donderdag, 19 Nov. Gebouw Prediker, 8u. Groote November-Propaganda-avond Chr. Vakbeweging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. aa waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, L. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wilhelininapark 8,Oegst- geest, telef. 274 huldigingscommissie waren daar ook bij en de heer Mazurel heeft toen wel de woorden gevonden om voor de hulde die hem gébracht was dank te zeggen. Vrijdagavond wordt den heer Mazurel door den Predikerkring een gezellige feest avond aangeboden in Prediker. Buurtvereen. „Eensgezindheid" Viering van het 13-jarlg bestaan In tegenwoordigheid, van een groot aan tal buurtgenooten en vele genoodigden heeft de buurtvereeniging Eensgezindheid" gisteravond in de groote Stadsgehoorzaal op opgewekte wijze haar 13-jarig bestaan ge vierd. Ruim een halfuur later dan het vast gestelde aanvangstijdstip dat zijn we bij „Eensgezindheid" beter gewend! opende de voorzitter, de heer F. Simons, de fees telijke bijeenkomst met een woord van har telijk welkom, in het bijzonder tot de hoof den der Christelijke Scholen in de Munni- ken- en Oosterstraat, de heeren Herfkens en Bodewes, aan wie de vereeniging veel te danken heeft- evenals aan het bestuur der bouwvereeniging „Eensgezindheid", op de zen avond vertegenwoordigd door den heer A. J. Schoneveld en aan den heer P. C. G. A. Wijkmans, directeur van de Gem. Ar beidsbeurs. Voorts richtte spr. een specialen groet tot den eere-voorzittter, den heer W. F. van der Broek uit Haarlem, tot het eerelid den heer G. Mulder alsook tot de afgevaardigden der zustervereenigingen, om te besluiten met woorden van hartelijken dank aan de vele gevers en geefsters van de prachtige prijzen voor de tombola. Nadat onder zang van het vereenigings- lied een groep dames een toepasselijk ta bleau had uitgevoerd- welk lied door de zaal werd overgenomen, werd het verdere programma verzorgd door het optreden van den humorist-, den heer C. Spaanderman Jr., de acrobatenclub „The Young fellows'* en de tooneelclub .,,Entre Nous", terwijl Ho- fenk's Melody Makers op de van hen be kende wijze vroolijke entr'acte-muziek ten gehoore brachten. Vooral de transformatieschets „Een weekend op de boerderij" van den heer Spaanderman viel buitengewoon in den smaak, maar ook de prachtige toeren van „The young fellows" wekten terecht aller bewondering en oogstten daverend applaus. De tooneelclub -,Entre Nous" voerde onder leiding van den heer Jac. Groenland de klucht „Nachtelijk Mysterie" op. Aan de medespelende dames Brussel, Oudshoorn en Brouwer, zoomede aan de echtgenoote van den voorzitter, mevrouw Simons, werden bloemen aangeboden, terwijl de trouwe medewerker., de heer Mulder eveneens een blijk van erkentelijkheid in ontvangst had te nemen. De heer P. S. Anes overleden Na een langdurig en smartelijk ziekbed is gistermorgen, in den ouderdom van 53 jaar, overleden de heer P. S. Anes, een zeer bekende persoonlijkheid in het leven van onze stad en vooral een bekend figuur in de kringen van de Gereformeerde ICerk van Leiden. Op maatschappelijk terrein maakte de heer Anes zich zeer verdienstelijk voor de brandstoffenhandel. Gedurende 23 jaar, tot vijf jaar geleden, toen hij dez$ functie neerlegde, was hij voorzitter van de Ver eeniging van detailhandelaren in brandstof fen „Ons Belang", en vooral in de moei lijke distributie-jaren heeft hij als zoo danig veel en buitengewoon verdienstelijk werk verricht, waaraan de herinnering ook thans nog levendig wordt gehouden. De Geref. Kerk heeft de heer Anes in ve- lorlei arbeid gediend, niet alleen op het ge bied der armverzorging als diaken, maar vooral ook op het terrein der materieels kerkelijke zorgen in zijn functies als pen ningmeester der kerk en als voorzitter van de Commissie van Belleen. En daarbene- vens hebben de bezoekers van de Hooi gracht-kerk vele jaren lang genoten van zijn beschaafd en fijnzinnig orgelspel, waar mee hij voor de kerk een dienst verrichte, die hem zelf ook lief was en waaraan hij zich met veel toewijding Zondag aan Zon dag gaf. eD heer Anes was het type van don onbe sproken, onaantastbaar eerlijken zakenman. Daardoor en ook door zijn bescheiden en sympathiek optreden, door zijn vriendelijk heid en door de vroomheid die er in zijn wezen school, heeft hij zich in onze stad zeer vele vrienden verworven die hem met groote droefheid nastaren. De wetenschap, dat God hem in Zijn heerlijkheid heeft op genomen, trooste, in dit zwaar verlies, de weduwe en haar kinderen. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdagmiddag te half drie op de begraaf plaats RhijnhQf GEVALLEN De 52-jarige J. V. wonende in ue De Genestetstraat is hedenmorgen op het stad- huisterrein van een hoogte van anderhalve meter in een sleuf gevallen met de linker* arm op een houten punt. Waarschijnlijk is daarbij de arm uit de kom geschoten. De man werd door den E.H.D. naar liet Acade- isch Ziekenhuis gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6