De begrootingsdebatten aangevangen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 KON. SHELL EN NEDERLAND Laatste twee jaar voor f 29 millioen besteld Gemiddeld elk kwartaal een zeeschip van stapel Van de Bata&fsche Import-Mij, het verkoopkantoor voor „Koninklijke Hjkfi-SheH" cultureel en financieel voor gen wij een fraai geïllustreerde bro- chure^ waarin een overzichtelijk beeld wordt gegeven van wat do „Konink- lijke-Shell' cultureel en financieel voor ons land beteekent. In een kórt voorwoord schrijft de heer E. J. Muller, directeur dor B.I.M., dat sinrls 1910 regelmatig elk kwartaal gemiddeld één zee schip voor rekening van do Kon. Shell van een Nedorlandsche werf van .stapel liep. (Van 1918 tot medio 1936 in totaal 78 „groote zeeschepen." In deze kwarteeuw vloeiden door de activi teit van &e Kcninklijke-Shell-Groep aan de Nederlandsche bevolking honderden mil- lioenen toe in den vorm van bestellingen, vrachten, loonen, dividenden etc., waaruit wel ten duidelijkste blijkt, hoe nauw het welvaartspeil van het Nederlandsche volk met de activiteit en de resultaten der Ko- ninklijke-Shell verbonden is. Het boekje geeft aan do hand van een reeks fraaie foto's pakkende flitsen uit liet bedrijf. Enkele daarvan noemen wij: de Ko- ninklijke-Shell-Groep heelt in Nederland, Oost- en West-Indië 30.000 NHerlanders in dienst; zij bracht in de laatste 15 jaar ruim ƒ600 millioen aan belastingen o-p in Neder land en Ned. Indië; van de totale ruw-olie- proQUC.tie in Ned. Indië ad 6.061 nillioen Jig in 1935 na Ti de „Koninklijke-Shell" 4.271.4 millioen voof haar rekening; de hoofcliristal- latTs in ons land produeeeren jaarlijks 2Vi milliard aardolieproducten- De laatste 2 jaar werden voor ƒ29 millioen aan bestellingen in Nederland gedaan; in 10 jaar tijds ƒ47 milliloen aan vrachten aan Nederlandsche ree- derijen. betaald. Inderdaad: deze Nederlands-eb e onderne ming toont zich onze beste tradities waardig. Deze stam met zijn vele internationale tak ken vindt wortel in onze volksaard en onze volkskracht. Zij is het levend bewijs van Nederlandsche energie en daden-tlrang, wel ke ons volk als zee- en luchtvarende natie ook thans nog groot maken. EERSTE KAMER Het Vorstelijk huwelijk Gisteravond is de Eerste Kamer bijeen gekomen. Z^h.s. werden het handelsverdrag met Düitschland goedgekeurd en ook een wetje tót heffing van een invoerrecht op zinkwit, lifhóphone én andere met zink bereide witte verfstoffen. Besloten werd tot onmiddellijk afdeelings- onderzoek van een aantal wetsontwerpen, waaronder het tweetal, dat betrekking heeft op het huwelijk van Prinses Juliana en'de' naturalisatie van Prins Bemhard. .Hedenmiddag 1 uur vergadert de Kamer opnieuw ter afdoening o.a. van dit tweetal Wetsontwerpen. Ervaringen van een Rijksbemiddelaar Lezing van Prof. Mr. A. C. Josephns Jitta Te Amsterdam heeft Prof. Mr. A. C. Josepbus Jitta een lezing gehouden over zijn ervaringen als Rijksbemiddelaar. Na een bespreking van de arbeidsgeschil- lenwet van 1923, zei de spr. dat z. i. het ideaal dat de practijk moet zien te ver- Wezenlijken het volgende is: Partijen moeten het, zonder daartoe door 'de wet te worden gedwongen als een mo- reele plicht gevoelen niet tot staking of uit sluiting over te gaan, zonder dat de Rijks bemiddelaar althans gelegenheid heeft ge had tusschenkomst te verleenen. De rijksbemiddelaar moet slechts ingrij pen, wanneer hem blijkt dat partijen het onderling niet af kunnen. Hij moet vrijwel Uitsluitend een voorstel doen, wanneer hij taeent, dat dit bij beide partijen een goede kans zal maken. Partijen moeten het als een moreelen Jilicht gevoelen een voorstel van den Rijks bemiddelaar, als dat eenigszins mogelijk is, tiiet af te wijzen. De publieke opinie moet dat streven fcteunen. In rnlm een derde van het aantal ge vallen, waarin de Rijksbemiddelaars tusschenkomst hebben verleend, is die poging een succes gebleken, doordat het conflict werd beëindigd, of de oplos» sing werd bespoedigd. Dat ideaal Is naar het oordeel van spr. reeds in zeer sterke mate benaderd. JAVA-COMITE Jaarvergadering te Amsterdam De zorgelijke financieele toestand In een der zalen van liet American Hotel te Amsterdam heeft gistermiddag het Java- Comité zijn 81ste jaairveigadering gehouden. De voorzitter, Da. R. Dijkstra, heeft te half drie 'de vergadering geopend op de ge bruikelijke wijze, waarbij hij een gedeelte van Psalm 107 voorlas, in verliand waar mede de voorzitter een toespraak hield over de zwarigheden, die de zendingsarbeid van Oegstgeesl, en dus ook die van het Java- Comité, moet doormaken. Deze moeilijkheden moeten ons zei spr., er te meer van - door dringen, dat van de mensdhen moet worden afgezien én alleen van God de verwachting moet zijn. Het Jaarverslag De secretaris, de heer H. D u y k e r, bracht het jaarverslag uit, waarin werd medege deeld in welke rnate de jeugd hier te lande aan den zendingsarbeid medewerkt. Al moet worden geklaagd over gebrek aan liefde bij vele jongeren voor de zending, die in haar een bedelinstituut meenen te mogen zien, nochtans heeft de zendingsactie der jeugd financieel niet minder opgebracht. Het vraagstuk Jeugd en Zending heeft in- tussahen de volle aandacht van het bestuur. Ook moet ernstig worden nagegaan hoe de liefde voor de Zending in de hoofdstad moet worden aangewakkerd, want Amsfcei-- dam maakt, ondanks de toe-wijding van sommige zenaingskringen, toch in dit op zicht een poover figuur. Wat de al gemeen e toestand van het Java-Comité betreft, die is niet onbevredi gend en de secretaris wekte op het wenk krachtig te blijven steunen. De voorzitter vestigde in het bijzon der de aandacht op het fraai geïllustreerde zendingstijdschrift voor de jeugd „Wolanda Hindia". Het jeugowerk is een belangrijk onderdeel van het Java-Comité. De financiën De penningmeester, de lieer S. de Clercq, meldde in zij.n financieel verslag, dat het filmbedrijf van het Java-Comité is gereorganiseerd, terwijl de nieuwe film over Nieuw-Guinea, waarbij de zendelingen spre ken, in het land veel belangstelling trekt. Door de samenwerking met Oegstgeest, zei spr. zijn de finantiën van het Java-Comité ten nauwste verbonden met de finantiën der andere corporaties. In naam nog ge scheiden vormen zij in werkelijkheid een eenheid. Gaat het bij het geheel slecht dan lijden ook de verschillende dcelen. Twee cij fers acht spr. voldoende om ook hier op den ernst van den tegenwoordigen toestand te wijzen. Op 1 Nov. 1935 was de achterstand f 227.000 op 1 Nov. van dit jaar f 30S.OOO, dat is dus nog altijd meer dan f 80.000 erger dan het vorige jaar. Fr is veel critiek geweest op de salariskorting van 50 pet. maar ook hier gold het gezegde: de beste stuurlui staan aan wal. Èr is tot nogtoe niemand geweest die aan de penning-meestere gezegd heeft lioe zij dan wel hadden moeten handelen. Op 1 October waren de kassen leeg en zaten wij met een opoischbare schuld van meer dan f 100.000. Door de rigoureuze salariskorting kregen wij over de laatste twee maanden een besparing van f 50.000. Er moest echter f 100.000 gevonden worden. Het restant werd ons beschikbaar gesteld door een leening, welke echter op korten termijn terugbetaald zal moeten worden. Teineinde te voorkomen, dat In de toe- '-omst ooit weer een dergelijke catastrophe intreedt, wordt thans hard gewerkt aan de reorganisatieplannen, welke ten doel hebben de inkomsten te vergrooten en de uitgaven voorloopig tot toet strikt noodzakelijke terug te brengen. Na het uitbrengen der verslagen heeft zendeling O. Dedecker van Oost-Java, het woord gevoerd over het onderwerp: ,,De Stand van den arbeid in het oude Besoeki"; en zendeling H. de Kleine over: „Het oude terrein van het Java-Comité in Ang- kola, Sumatra", Het spellingbesluit De Staatscourant van gisteravond bevat in Kon. besluit, waarbij het nieuwe spel lingbesluit ook is voorgeschreven voor het eindexamen der hoogere burgerrscholen A. Twaalf procent Nationale Nederlanders? Op het congres van Nationaal Herstel heeft mr. dr. Van Gybland Oosterhoff, de ondervoorzitter van deze beweging, als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat er na de verkiezingen een andere geest in de Kamer zal komen vermits dan minstens 12 percent van de Kamerleden „nationaal" zal zijn. Vermits op datzelfde congres Nat. Herstel besloot weer aan de verkiezingen deel te nemen, rijst de vraag hoe men zich deze twaalf apostelen denkt. Enkel leden van Nat. Herstel of zal men weer handjeplak spelen met de N.SJB.? Prof. Mengelberg op het Centraal Station te Amsterdam, teruggekeerd uit Boeda pest. Reeds dadelijk verklaarde hij, dat er geen sprake was van diefstal van een koffer met partiturent GEMENGD NIEUWS Vischkotter in nood De vischkotter „Prinses Juliana", verkeert op 53 gr. 32 N. en 5 gr. O. ongeveer 6 mijl ten Westen van de punt van het Bornrif bij de gronden tus- schen Terschelling en Ameland in nood, zoo werd ons gisteravond ge meld. De motorreddingbooten „Brandaris" en „Insulinde", beide van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij, zijn uit hun onderscheiden standplaatsen Terschelling en Oostmahorn vertrokken om den kotter assistentie te verleenen. Er staat op zee een stevige Noordoosten wind. Het schip, dat den naam „Prinses Juliana' draagt, is een motorkustvaartuig van d'e ree- derij P. J. Balk te Groningen. Het schip meet 198 ton bruto en 131 ton netto reg. ton. De „Batavier I" heeft gisteravond het schip het eerst bereikt en is in de nabijheid gebleven tot de uitgevaren reddingbooten van de Noord- en Zuidhollandsche Redding- Maatschappij en de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen te Terschelling bij het schip waren aangekomen. Nadat omstreeks tien uur de „Brandaris" en de „Holland" het in nood verkeerende schip hadden bereikt, heeft de „Batavier I" zijn reis voortgezet. De „Insulinde" is naar Oostmahorn teruggekeerd. Vrouw en kinderen van boord Nader vernamen wij gisteravond nog: De schipper en de bemanning willen het schip niet verlaten, doch hebben aan de ter assistentie uitgevaren schepen ver zocht in de nabijheid te blijven. Behalve de „Brandaris" en de „Holland" zijn nog eenige schepen ter plaatse. Er staat een Oost-Noord-Ooster storm en een holle zee. Het is waarschijnlijk, dat men het schip gaande kan houden, daar de reddingbooten seinden, dat er niets aan het schip man keert, doch dat het alleen slagzij maakt. De kapitein verzocht alleen zijn vrouw en kinderen van boord te halen. Deze zijn aan boord van de „Brandaris" overgegaan.. Onder kunstmest bedolven Arbeider gedood Gistermiddag omstreeks vier is te Klazienaveen-Noord, waar de firma Beckering uit Musselkanaal een niet meer in werking zijnde kunstmest- fabriek als opslagplaats gebruikt, een ernstig ongeluk voorgevallen, waarbij de 23-jarige gehuwde arbeider W. O. uit Zandberg, gemeente Odoorn, om het leven is gekomen. Een groep arbeiders van de firma Becke ring, die daartoe des morgens per autobus naar Klazienaveen was gekomen, was bezig met het loswerken van een hard geworden partij kunstmest. Daarbij ;s plotseling een zwaar blok van deze kunstmest omlaag ge stort. Eenige arbeiders werden getroffen terwijl G. het blok op het hoofd kreeg en vrijwel onmiddellijk overleed. Een drietal domoren uit de omgeving was zeer spoedig ter p'aatse. Bij G waren de le vensgeesten echter reeds geweken. De andere arbei Iers bleken er goed te zijn afgekomen. Slechts een van hen had ver wondingen aan een been opgeloopen. Hij is ter plaatse verbonden, waarna hij met de an deren is huiswaarts gekeerd. LIJK OPGEHAALD Sedert Zaterdag werd te Eindhoven vermist de 72-jarige typograaf A. van B., wonende in de Tongelreschestraat. Gisten middag heeft de politie bjj het dreggen in het Eindhovensche kanaal het lijk van Van B. opgehaald,. Vrachtauto door trein gegrepen Op den onbewaakten overweg te H e i 1 o o nabij de Kapel, is de vrachtauto van den heer B. Loos uit Heiloo, door een uit de rich ting Amsterdam komenden trein gegrepen, De auto werd totaal vernield. De chauffeur kón echter nog bijtijds uit de cabine sprin gen en liep slechts lichte verwondingen op. De trein had tien minuten vertraging. Brievenbesteller gedood Door vrachtauto aangereden Op den Utrechtschen Straatweg tusschen Oosterbeek en Arnhem is gister de brievenbesteller van K. uit Oosterbeek in bewusteloozen toestand, met zijn fiets naast zich, op den weg gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid' is van K. aan gereden door een vrachtauto. De politie heeft een signalement van deze vrachtauto in de omgeving van Oosterbeek bekend gemaakt. De brievenbesteller had zich met zijn fiets óp weg naar het postkantoor te Arnhem be geven. In den loop van den dag is het slachtoffer, zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zijn, in het gemeenteziekenhuis te Arnhem, waar heen het was vervoerd, overleden. Tegen onver lichten wagen gereden Ongeluk met doodelijken afloop i' Gister is de ongeveer veertigjarige motor rijder H. M., wonende te Veele, gemeente Vlagtwedde, een melkwagen, welke aan de achterzijde niet verlicht was, achterop ge reden. Toen M. den wagen opmerkte, kon hij niet meer uitwijken en met een hevigen smak sloeg hij tegen het voertuig. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Winschoten, waar operatief ingrijpen nood zakelijk werd geacht. Dit mocht echter niet meer baten en in den laten middag is M. bezweken. Op vrachtauto gebotst Motorrijder zwaar gewond Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den Amersfoortschen Straatweg te Soester- berg een ernstige aam-ij ding geschied tus schen een motorrijder en een stilstaande vrachtauto. Rechts van den weg stond een onverlichte vrachtauto geparkeerd van de firma Buiten huis te Apeldoorn. Toen de motorrijder G. A. W. uit Amersfoort tot dichtbij de vracht auto was genaderd, merkte hij deze niet op en reed met snelle vaart tegen het vehikel. W. werd van zijn motor geslingerd en bleef met ernstige hoofdwonden en een armbreuk op den weg liggen. Nadat door een medicus de eerste hulp was verleend, is het slacht offer in zorgwekkenden toestand naaf het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Heerlensche meisjes in Düitschland gearresteerd Reeds zes weken gevangen Door de Duitsche politie zijn twee meis jes uit Heerlen geruimen tijd geleden gearresteerd. Ze bevinden zich reeds zes weken te Aken in hechtenis. De ouders zijn tot nu toe in onwetend heid gelaten, omtrent de reden der arresta tie. De vader van een der meisjes heeft zich tot den Nederlandschcn consul in Aken gewend, maar tot nu toe zonder resultaat. De vader van het andere meisje mag niet meer in Düitschland komen, terwijl naar verluidt, een tandarts in Aken, een kennis van een der beide meisjes, eveneens gevangen genomen is. Gemeend wordt, dat een en ander met elkaar in verband staat. Een politieke slimmeling En een eerlijk man Iemand, die blijkbaar van oordeel i«. dat men het in de politiek niet al te nauw be hoeft te nemen, stelde op het congres van Nationaal Herstel de vraag, of het, ter be spoediging van hun ondergang, niet ge wenscht zou zijn sociaal-democraten in het te vormen ministerie op te nemen. De sociaal-democraten in het kabine; zouden dan de gevangenen van hun „bur gerlijke" mede-ministers worden, hun ministerschap zou een zoo groote verwar ring in de gelederen van hun geestverwan ten teweegbrengen dat de partij daardoor met machteloosheid zou worden geslagen. De algemeen secretaris van Nationaal Herstel, dr. Emmens, keerde zich m»t afschuw van deze voorslag af. Wanneer wc zoo zei hij, sociaal-democraten in h-t kabinet opnamen, zou Nederland zeer zware dagen tegemoet gaan. Hij hoopte dan ook dat Nederland de eer aan zich zoa houden en nimmer een zetel aan het Marxisme zou afstaan. Dat is ten minste van alle slimmigheid gespeend en recht op den man af gesproken. Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct Doos 20 ct. IVOROL Gemeenteraad van A msterdam Wankele positie der begrooting Den communisten wordt de les gelezen In een matte, Ietwat neerslachtige stem ming is de Raad gistermiddag begonnen, met de behandeling van de 'begrooting. Bij den eersten spreker, den communist S e e- gers, was reeds aanstonds een zekere loomheid te contsateeren, toen hij sprak over den fi- nancleelen toestand der gemeente, waarvan de communisten zich overigens niets aan trekken. Zelfs 't onderwerp „revolutionaire vertegenwoordigers" werd erg tam behan deld. Alleen Proff. Romme kreeg te hooren, dat hij de hiér aangeduide partij verwijderd wil zien, om het daarna gemak kelijker met de sociaal-democraten te kun nen klaar spelen. En het slot van de com munistische speech was de betuiging, dat de C.P.N. voor het eenheidsfront zal blijven werken. De heer Ter Haar (c.h.) sprak over de wankele positie der begrooting in verband met de tegenwoordige onzekere financieele omstandigheden en oefende eenige critiek op de wijze, waarop de be grooting is sluitend gemaakt. De reserves zijn op, en toch is er nog een tekort van 10 millioen, die B. en W. uit Rijksfondsen denken te betrekken. Dat de sociaal-democraten meer besef kre gen van nationale aanhankelijkheid, ver heugde spr. Hij zeide te hopen, dat deze heeren zich meer en meer mogen acclimatiseeren op dit punt. Intusschen constateerde spr. bij de sociaal-democraten nog altijd gebrek aan verantwoordelijkheid, omdat zij hebben medegewerkt aan door de Regeering later vernietigde besluiten. Verkiezingsrede der sociaal-democraten Het „falen van de Regeeringspolitiek" was het voor de sociaal-democratische fractie zoo dankbaar onderwerp, dat de heer M a t- t h ij s s e n aansneed. Hij heeft hierbij nog al veel te pas gebracht, vanzelf ook de zwevende (volgens dezen spreker zwerven de) gulden. Voorts heeft de s.d. fractie-voorzitter de liberalen herinnerd aan hun grootsch ver leden, toen zij niets voor de arbeiders deden. Het slot van de rede was een soort verkiezingsspeech, waarin dn spreker vurig zeide te hopen op het einde van _,het wan beleid der Regeering" bij de Kamerverkie zingen. De heer Boissevain (v.b.) bracht in herinnering de houding van de sociaal democraten en communisten, die, toen het vorige College nog zetelde, zich in felle, doorgevoerde oppositie tegen de werkver ruiming hebben verzet. Thans doen de sociaal-democraten precies hetzelfde als ze toen hebben bestreden. De begrootiijg zag spr. onder de schaduw van den Regeeringscomml^saris, want Am sterdam is afhankelijk van de goodwill der Regeering. De financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten staat thans op zeer losse schroeven en het wordt hoog tijd, meende spr., dat hierin verandering komt. Hij hoopte, dat 't gemeentebestuur zich krachtig zal keeren tegen fascisme en communisme en zeide zich te verheugen over de bekeering van de s.d., die hun opwachting maakten bijhet Hoofd van den Staat en tegenwoordig waren bij de huldiging van het Koninklijk Huis na de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Prof. Romme spreekt Over deze laatste blijde gebeurtenis sprak ook prof. Romme (r.k.), meer in verband met het feit, dat de Raad bij deze hulde door het comité uit de burgerij niet is erkend en als zoodanig daaraan niet heeft- kunnen deelnemen. Wat de revolutionaire vertegenwoordigers betreft, spr. hoopte, dat deze wondeplek uit de volksvertegenwoor diging zal worden verwijderd. De R.K. frac tievoorzitter constateerde, dat de sociaal democraten in dezen Raad geheel zijn bij gedraaid. Welke Regeering. zei spr. ten slotte, in 1937 mag optreden, hij hoopt, dat Amster dam de werkelijkheid in economisch en politiek opzicht onder de oogen zal zien en door dezen werkelijkheidszin zal worden bestuurd. In de avondzitting hebben na prof. Romme het woord gevoerd de heeren Den Har- togh (wild-lib.), Roobol (c.d.u.), Weiss (midd.), Cohen (v.d.), Woudenb (s.d.) en Schmidt (rev. soc.). Een teleurgestelde revolutionair Laatstgenoemde is niet meer de revolu tionair-socialist van voorheen. Geleerd door de gebeurtenissen in Rusland, is hij tot de overtuiging gekomen, dat zijn standpunt niet meer houdbaar is. Het was een felle philippïca, die deze teleurgestelde revolutionair richtte tot de vertegenwoordigers van de C.P.N., die onder dit requisitoir zich niet op hun gemak gevoelden en zich merk waardig stil hielden. Den heer Schmidt, die erkende voorheen bewust veel kwaad voor zijn rekening te hebben genomen, zijn de oogen openge gaan. Hij heeft hiervan omstandig reken schap gegeven door zijn volkomen nederlaag te erkennen. De laagheid en karakterloos heid van de communistische dictatuur wer den door spr. gestriemd, hij rafelde het dwang-, leugen- en bedrogsysteem van het Bolsjewisme uiteen, las bloeddorstige brie ven van verblinde Russische kinderen voor en zeide, dat de dictatuur van het commu nisme veel erger is dan die van 't fascisme. Al meer richtte de heer Schmidt zich tot de geslagen communistische fractie, die hij verweet, dat ze hem, indien de communisten hier de macht hadden, ook tegen den muur zouden zetten, hetgeen de communist Beuzemaker bij in terruptie bevestigde! De heer Schmidt schetste de situatie, dat Wijnkoop open bare aanklager zou zijn en Schalker chef van de G E.P.O.E. (de geheime politie) en hekelde verder de slavenpoli- tiek van de C.P.N., die met Stalin naar alle zijden meedraait. De slechtste burgerlijke democratie achtte spr. beter dan de beste dictatuur. Een zon derlinge stelling, die bij een man als de heer Schmidt, uitgeworpen uit zijn partij (de R.S.A.P.) te begrijpen valt. De oorzaak hiervan, zijn veranderd standpunt, gaf spr. aanleiding te verklaren dat hij thans zijn lidmaatschap van den Raad neerlegt. De rede van den heer Schmidt was een zwanenzang, die den communisten zal heugen! ROFFELRIJMEN TEGEN DE REVOLUTIE HET EVANGELIE huichelachtig: bedrijf, ide verdeel en heersch In il z(jn afschuwelijkheid, waarbij het het gelag: zal worden betaald woningen van 6e armen en ont- berenden. Het moet voor echte christelijk® zielen een heerlijk werk zün om daar met alle krachten van Hjf en ziel tegen in te gaan. „Voorwaarts." Spanje en de Spaansche furie Doen de oogen open gaan. Bij de Roomschen schijnt het drijven Naar een Rood-Roomsch bloc vergaan. Slechts de socialistenleiders Blijven met ontembre moed Van „de hoogste noodzaak" spreken Die de doorslag geven moet. God zij dank wordt het karakter Van de politieke strijd Weer tot zaak van het beginsel, Naar de oude trant, herleid. Gods gebod móét heel het leven Van de staat, de maatschappij, Van den enkeling beheerschen, Meenen en belijden wij. Ieder Christen die het wel meent Met de toekomst van ons land Zal met vreugde constateeren: Zóó gaat het de goede kant! Merk nu op hoe fél verbitterd ln elk socialistisch blad Tegen deze vaste stelling Dag aan dag wordt vuur gevat. Zie hoe ouderwets-verbeten Men ons huichelachtigheid, In welhaast versleten termen Maar met ivanhoopsmoed, verwijt. 't Is de angst voor het Beginsel In de politieke strijd Die de roode pers-organen Drijft tot zooveel bitterheid. Laat ons daarom vast besluiten Met Gods Woord in 't vuur te gaan Om de geest der revolutie In Gods kracht terneer te slaan. (Nadruk verboden) LEO LENS Het auto-ongeluk bij Heiloo De chauffeur voor de rechtbank Op 24 Augustus van dit jaar veroorzaakte een chauffeur van een auto, welke een wil den passa-giersdienst tusschen Leeuwarden en Haarlem onderhield, nabij Heiloo op den Rijksstraatweg een aanrijding met een met kinderen bezette autobus, doordat hij, in snelle vaart uit een file van voertuigen brak. Er werden verscheidene personen gekwetst. Gister stond de chauffeur, zekere A. P. uit Leeuwarden, voor de Alkmaarsche rechtbank te dezer zake terecht. Hij zeide de autobus niet te hebben opgemerkt, doordat hij achter een anderen wagen reed. Een vijftal getui gen was unaniem van meening, dat verdachte er roekeloos had gereden. Het O. M. eischte tegen verdachte een hechtenisstraf van drie maanden, met ont zegging van rijbevoegdheid gedurende een jaar. Uitspraak 2 December. VOETBAL ENGELAND—IERLAND 3—1 Een aantrekkelijke partij Te Stoke speelde gisteren het Engel- scho tegen het Iersche elftal. 40.000 toe- schouw ens zagen een aantrekkelijken wed strijd op een zwaar veld, welke door Enge land met 31 gewonnen werd, nadat de rust met 11 was ingegaan. De overwinning was verdiend, maar de uitslag gaf de tegenstand, die de Ieren boden, niet voldoende weer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5