Last van verstopping Branden woeden hoofdstad in de Spaansche DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 EERSTE BI.AD PAG. a BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. (Adv.) Buitenland REGEERING-FRANCO ERKEND De erkenning van 'de regeering-Franco, zoowel door Duitschland als door Italië, waarvan in beide hoofdsteden door een vrij wel gelijkluidend communiqué werd kennis gegeven, komt niet onverwacht, doch wel spoediger dan men haar zou hebben tege moet gezien. Dat Rome en Berlijn met hun volle sympathie aan de zijde der Spaanschi nationalisten stonden, daarvan legde ook hun pers sinds lang volmondig erkentenis af; evenwel vermoedde men, dat men het openen van officieele betrekkingen met Franco en de eijnen zou opschorten, tot al thans Madrid hun zou in handen gevallen zijn. Blijkbaar heeft men in de rechtsehe dictatuurstaten echter niet raadzaam geacht een stap als deze langer uit stellen. De tionale troepen vorderen in Spanje 6lechts langzaam met hun veroveringsarbeid, en terwijl Madrid op een wanhopige wijze aan hun bombardementen en stormloopen weer stand bljtjft bieden, ziet het er naar uit of intusschen met Russische hulp het gebied van Barcelona en omgeving in een staat van tegenweer zal worden gebracht, welke op nieuw aan de stootkracht der rechtsehe legerafdeelingen zeer zware eischen dreigt te stellen. Het is derhalve niet zonder reden, dat thans Rome en Berlijn tot herziening van hun houding overgaan. Duce noch Führer zullen het dulden, dat van Catalonië, van ouds een der belangrijkste industrieele dee- len van het Iberisch schiereiland, een bolsje wistische Invloedssfeer zou worden gemaakt. Zou Catalonië er namelijk in weten te sla gen, zich de natipnalisten van 'het lijf te houden, dank zij de energie van zijn inwo ners, die tot een der krachtigste Iberische volksgroepen behooren, dan zou het zelfstan dig voortbestaan aldaar van een zeer links georiënteerde republiek voor de oeverstaten der Middellandsche Zee, en in het bijzonder voor Italië, een zeer onplezierig probleem vormen. Het moet wel de aandacht trekken, hoe snel de anti-communistische actie zich sedert enkels dagen in do wereld ontplooit Hierin treedt voorzeker de uitwerking aan den dag van de besprekingen, welke tijdens Ciano's verblijf te Berlijn en Berchtesgaden hebben plaats gehad. Italië blijkt geneigd, verder te gaan dan een declaratie van afschuw tegen het communistische systeem, zooals men eerst meende te voorzien. Het gaat zich thans op het voetspoor van Berlijn blijkbaar meer actief teweer stellen, omdat het in het westelijk deel der Oude Wereldzee levensbe langen te verdedigen heeft. De keus tus- schen een bevriend Spanje of een onbetrouw baar Russisch filiaal aan den ingang van de Middellandsche wateren behoeft voor Rome niet twijfelachtig te zijn. De geruch ten over een anti-Russische overeenkomst, waaraan Japan eveneens zou deelnemen, schijnen tenslotte óók hun bevestiging te hebben gevonden. In Parijs en Londen vraagt men zien thans met eenige bezorgdheid af, wat de volgen de stap van Duitschers en Italianen zal wezen. Zullen zij langer deel blijven uitma ken van de Londensche commissie, di9 de hiet-inmenging bewaakt? Er bestaat daaraan gerechte twijfel. Het zou zeker meer in de lijn van de ontwikkeling der jongste gebeur- tenisen liggen, indien de thans officieel als vrienden van Franco optredende landen zich nu eveneens uit deze commissie terugtrok ken. Wel bestaat er tusschen de erkenning van Franco en het blijven deelnemen aan de neutraliteitsactie geen formeele tegen spraak, doch nu men zich door de drie-lan- den-overeenkomst inzake de Sovjets onder ling geruggesteund acht moet het verleide lijk weizen, juist op dit moment, om even forsch door te tasten, teneinde daarmede aan de ellende van den Spaanschen burger- strijd het halt toe te roepen. Te Londen gevoelt men zich door het sa mengaan van Japan, Duitschland en Italië onaangenaam getroffen. Het „ideologisch" front tegen de Sovjets, dat men er gaarne zou hebben willen verhinderen, begint steeds duidelijker vormen aan te nemen, en het bedenkelijke daarbij is, dat de drie nieuwe vrienden behalve deze aversie tegen Rusland ook nog andere dingen gemeen hebben. Wij noemen slechts de begeerte naar koloniale expansie en de behoefte aan versteviging van het economische loven. Zoo de voorteekenen niet bedriegen Is het mogelijk dat wij ons thans bevinden in eer- fase van zeer belangrijke internationale ken tering. Om getond te blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en alt dal hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er ilecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen rich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in* Maak Schoon Schip, neemt M.S.S. - cachets Zij bevatten Moffen die onmiddellijk «acht maar teker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéé I •f li een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. F«r kokw v«n «tula 60 cbjiI. Overal verkrijgbaar. Geheele straten in puinhoopen herschapen Langzaam vordert de rechtsehe opmarsch De Spaansche burgeroorlog De zender te Sevilla heeft medege deeld, dat de berichten over de tot stand gebrachte bezetting van de noordweste lijke wijken van Madrid bevestigd wor den. Hieraan werd toegevoegd, dat de regeeringstroepen na het verlies van deze stellingen tot den tegenaanval zijn overgegaan. De rechtsehe troepen lieten hen naderen en gingen toen met de jonet op het geweer en met handgra naten tot den aanval over. Onder den hevigen schok verloren de regeerings troepen vasten voet. Zij werden achter volgd bij het terugtrekken docr artille rie- en mitrailleurvuur, dat hun grooto verliezen toebracht. De meeste gesneuvelden behooren tot de internationale colonne. De geweldige bombardementen, waaraaD de Spaansche hoofdstad heeft bloot gestaan, hebben naar schatting 250 dooden gevergd en omstreeks een SOO-tal gewonden. Tezamen maakt dit sedert het begin van de week 500 dooden en 1200 gewonden, voor het meerendeel vrouwen en kinderen. Het schouwspel, dat bepaalde straten ln het centrum thans opleveren, is droevig. Ontploffende en brandverwekkende machi nerieën zijn neergelegd in de wijk, welke ingesloten wordt door het gebouw van den telefoondienst, het Callaoplein, de Puerta del Sol, het Canalejas-plein en dg Peligros- straat. Langs de Puerta del Sol hebben de lucbt- torpedo's enorme trechters gemaakt. De tramrails in de Alcalastraat, die uitkomt op de Puerta del Sol, zijn geheel verdwenen. De straten bieden een ontzettenden aanblik. De trottoirs en tramrails in het centrum der stad, waar ook de Puerta del Sol in brand staat, zijn totaal ver nield. Overal liggen vaneengereten dra den, verbogen stalen masten, weggeruk te stukken muur en omgewoelde straat keien. Ook ziet men er geweldige gra naattrechters, waarvan er sommige wel dertien meter breed en zeven meter diep zijn. De gebouwen van de bladen ,La Libertad" en „Informaciones" zijn even eens door bommen vernield, zoodat deze couranten niet konden verschijnen. De straatgedeelten, die het zwaarst getroffen zijn, zijn door milicien? afge zet, die de. nieuwsgierigen op een af stand houden. Honderden grondwer kers zijn bezig met het herstel van de wegen en trottoirs, die door granaten zijn omgewoeld. Rechtschen rukken geleidelijk op Volgens „United Press" hebben afdeelin- gen van het Vreemdelingenlegioen en Ma rokkanen een concentrischen aanval onder nomen op de Modelgevangenis en de Mon- tana-kazernei, alwaar zich het roode opper commando zou bevinden. Wij waren, aldus de U. P.-correspondent, de gelegenheid om de operaties van zeer nabij te volgen en zagen, hoe de nationalis ten door den Paseo de Rosales, die parellel met de Manzanares loopt, langzaam opruk ten ondanks het hevige geweer- en mitrail leur-vuur, dat de rooden uit vensters en van daken op de binnenrukkende troepen openden, die er niettemin in slaagden, de promenade en ook de zijstraten van roode verdedigingsnesten te zuiveren. De beschieting van de Modelgevangenis door de witte artillerie heeft do volksfron- ters, naar wij vernemen, tot afschuwelijke vergeldingsmaatregelen tegenover de gijze laars gedreven. Duizenden aanhangers van generaal Franco, die daar met vijven en zessen in kleine cellen zaten opgesloten, zouden zijn neergeschoten. Slechts enkele vooraan staande persoonlijkheden werden naar Va lencia vervoerd, waar zij ook verder als gij zelaar zullen worden vastgehouden. „gen elf uur kwam het tot hevige straat gevechten tusschen de witte troepen, die uit de universiteitswijk een uitval deden, en volksfronttroepen, waarbij voor het eerst Generaal Francisco Franco (links) gesprek met generaal Urgaz. Inmiddels duurt het bombardement van de hoofdstad bijna zonder onderbreking voort. Een Sevillaansche colonne, onder bevel van kolonel Caranza, den burgemeester van Sevilla, heeft de straten San Antonio Lopez en General Rocardo bezet. Aan de noordzijde van den Paseo de Cas- tellana stijgen groote vlammen omhoog. De volksfronttroepen zouden hebben besloten, deze wijk in brand te steken, alvorens haar te verlaten. De kroningsplechtigheid te Londen Koningin Mary heeft, naar de „Daily Tele graph" meldt, besloten tegenwoordig te zijn bij de kroning van koning Edward, op 12 Mei a.s. Men gelooft, dat zij de eerste koningin moeder in de geschiedenis van Engeland zal zijn, die haar zoon ziet kronen. Het besluit vaA koningin Mary beteekent een afwijking vah het precedent, dat ge schapen is door koningin Alexandra, die niet aanwezig was bij de kroning van koning George op 22 Juni 1911. Koningin Alexandra vertoefde op den dag der kroning te Sandringham, waar zij met haar zuster, keizerin Maria van Rusland, en haar dochter, prinses Victoria, een dienst in de kerk bijwoonde. Koning Edward zal de eerste ongetrouwde koning zijn, die gekroond wordt, sedert Karei II, die in 1661 werd gekroond. George III was bij zijn troonsbestijging DE IN RUSLAND GEVANGEN DUITSCHERS De eerste der gearresteerde Duitschers zal vandaag terechtstaan voor het gerecht te Novosibirsk bij Tomsk. Deze man is de mijningenieur Stickling, die er van be schuldigd wordt, „den arbeid in een mijn gesaboteerd te hebben, in overeenstemming met de instructies van de fascistische orga nisaties, waarvan hij lid is". Voor dit misdrijf is de doodstraf mogelijk. De Duitsche consul zal de rechtszitting bijwonen. ITALIË DOET NIET MEE AAN COLLECTIEF PROTEST De Fransche zaakgelastigde te Rome. BI on del, heeft aan de Italiaansche regee ring gevraagd, of deze deel wilde nemen aan een collectief protest te Berlijn, tegen het opzeggen van de bepalingen van het verdrag van Versailles inzake de Duitsche rivieren. Naar verluidt antwoordde de Italiaansche regeering, dat zij aan een dergelijke dé marche niet kon deelnemen. DUITSCHLAND EN ITALIË ERKENNEN DE FRANCO-REGEERING Gelijkluidende communiqué's te Rome en Berlijn Een waarschuwing voor Moskou Naar respectievelijk uit Rome em Ber lijn gemeld wordt, hebben de regee ringen van Italië en Duitschland de regeering van generaal Franco officieel erkend. In de Italiaansche hoofdstad werd gisteren dienaangaande het volgende communiqué verspreid. „Aangezien de regeering van gene raal Franco biezit heeft genomen van het grootste gedeeelte van Spanje en ge zien het. feit, dat de ontwikkeling van den toestand op steeds klaarblijkelijker wijze heeft aangetoond, dat men in de andere deelen van Spanje niet meer kan .spreken van de uitoefening van een verantwoorde lij ke regeer ingsmacht, heeft de fascistische regeering besloten de regeering van generaal Franco te er kennen en haar een zaakgelastigde te aenden voor het aanknoopen van di plomatieke betrekkingen. De zaakgelastigde zal zich terstond derwaarts begeven. De tegenwoordige di plomatieke vertegenwoordiging is terug geroepen"* Het Duitsche communiqué, waarin ken- lis wordt gegeven van de erkening door Duitschland van de Franco-regeering, is in volstrekt gelijke bewoordingen gesteld als het Italiaansche communiqué in deze aan gelegenheid, behalve dat „fascistische re geering" vervangen is door „rijksregeering" en dat vermeld wordt, dat de, thans terug geroepen, diplomatieke vertegenwoordiging i Alicante verblijf hield. Bovendien vermeldt het Duitsche commu niqué, dat de zaakgelastigde van de vroe gere Spaansche regeering op eigen initiatief reeds in begin November uit Berlijn was vertrokken. In een Unipress-telegiam uit Berlijn over doze kwestie wordt nog erop gewezen dat, Eeri ernstig ge- wonde Marok kaan, die op het punt staat met een ambulance- trein der Spaan sche nat. troepen naar een hospi taal vervoerd te worden, accep teert met graagte de hem door een officier aange boden sigaret. hoewel Duitschland en Italië aanvankelijk van plan waren, den vail van Madrid af te "wachten, alvorens tot de officieele erkenning van het nieuwe regime in Spanje over te gaan, de Duitsche regeering feitelijk toch al sédert weken de Caballero-regeering niet meer erkende, hetgeen in de pers hierdoor tot uiting kwam, dat de woorden „Cabahe- ro-regeering" steeds tusschen aanhalings- teekens werden geplaatst. Neutrale waarnemers beschouwen den gemeenschappelijken puitsch-Italiaan- schen stap als een -rechtstreeksche waar schuwing aan de Sovjet-Unie. De nlet-inmenging op het spel? Naar Reuter uit Londen meldt, zijn de gevolgen van de erkenning door Duitsch land en Italië van de Franco-regeering voor de werkzaamheden van de non-interventie- commissie het voorwerp van aandachtige be studeering in diplomatieke kringen aldaar. In Britsche kringen zal men, naar ver luidt, deze kwestie zuiver academisch be schouwen. De Italiaansch-Duitsche stappen, zoo zal men waarschijnlijk rodeneeren, wij zigen vermoedelijk niet den toestand ten aanzien van de niet-inmenging. In Parijsche diplomatieke kringen schijnt men dezelfde me>ening te zijn toegedaan. Naar verluidt, zullen Oostenrijk en Hongarije, alsmede eenige Zuid-Ameri- kaansche staten, binnenkort eveneens tot officieele erkenning van het Franco regime in Spanje overgaan. Wat de Italiaansche pers schrijft Nopens de erkenning der regeering van generaal Franco schrijft de Giornale d'Itaüa, dat deze maatregel de logische en internatio nale oplossing vormt van de ontwikkeling der jongste gebeurtenissen in Spanje. Alles spreekt er voor, dat de regeering van generaal Franco de werkelijke meerderheid van de Spaansche natie bezit en dat zij niet alleen maar het grootste deed van Spanje in haar feitelijk bezit heeft genomen. De erken ning houdt met dit feit rekening. Overigens is reeds bij de Duitsch-Italiaan- sche besprekingen te Berlijn de kwestie der erkenning van de Spaansche regeering van generaal Franco opgelost in deai zin. welke thans door het officieele communique in de finitieven vorm is bekrachtigd. 'N HOLLANDSCHE JONGEN IN SPANJE GESNEUVELD Hij ging de R.K. Kerk verdedigen De ontroerende geschiedenis van Bob Dellemijn Een Amsterdamsehe jongen van achttien jaar, Bob Dellemijn, dat dit jaar dienst genomen in het leger van generaal Franco in Noord-Spanje. Naar in de Maria-Congregatie van St. Igna tius-College te Amsterdam waarvan de jongen oud-leerling was, is medege deeld, is hij in de strijd gesneuveld. „De Tijd" deelt hierover een aantal bij zonderheden mede, waarvan we het volgende ontleenen: Bob Dellemijn was achttien jaar. Hij had de H.B.S. bezocht, maar gevoelde roeping tot het priesterschap. Hij studeerde hiertoe Grieksch en Latijn, doch na diep zelfonder zoek aarzelde hij of hier wel zijn roeping lag. Tenslotte besloot hij in de wereld te blijven. Hier gingen zijn verlangens uit naar zee, naar de Marine: dezen zomer kreeg hij als eenige uit veertien candidaten, zijn aan stelling bij den radio-telegrafischen dienst. Hij moest nu wachten op zijn oproeping en in een langen vrijen tijd besloot hij een fietstocht naar Lourdes te maken. Hierheen vertrok hij begin September om nooit meer terug te komen. Het verder verloop vertellen zijn oprechte, NA SALENGRO'S DOOD Blum brengt bezoek aan het sterfhuis Een tragisch heengaan L o n Blum, de Fransche minister president, heeft te Rijssel een bezoek gebracht aan het huis van Roger S a 1 e n g r o, den overleden minister van binnenlandsche zaken, die door middel van gas een einde aan zijn leven heeft gemaakt Blum begaf zich naar de kamer waar zich het stoffelijk overschot bevond en bleef eenigen tijd met gebogen hoofd voor het lijk staan. Blum heeft daarop den journalisten inzage gegeven van een brief, hem door Salengro nagelaten. Deze brief is gedateerd van den 16den November en luidt als volgt: „Waarde Blum, het zal weldra 18 maan den geleden zijn, dat mijn vrouw is over leden tengevol ge van den las ter, dien men haar niet be spaard heeft en waaronder zij zoo zeer gele den heeft. Mijn moeder her stelt niet van de gevolgen harer operatie, terwijl de las ter haar tot in het merg ver teert. V> at mij be treft, ik heb moedig gestre den, maar mijn kracht is ten ginde. Als zij er niet in geslaagd zijn mij te onteeren dragen zij in ieder geval de verantwoorde lijkheid voor mijn dood, want ik ben Onder het voorlezen van dezen brief barstte Blum in tranen uit. Een aan Henri Salengro nagelaten brief heeft oorspronkelijk als datum gehad: 16 Mei. Deze datum is doorgestreept en ver vangen door 17 November. Dit schrijven luidt als volgt: „Beste Henri, de overwerkt heid en de laster zijn teveel voor mij. Zij en het verdriet hebben mij overwonnen." Toen Blum de woning van Salengro v liet, heeft hij tot de arbeidersbevolking van Rijssel een oproep gericht, waarin hij o.m. zegt: „De moed heeft Salengro niet ontbro ken, zoolang hij tegen den laster moest strijden. Nadat de laster verslagen was, wa ren zijn krachten ten einde. Gij weet, wie aan zijn dood schuldig zijn, maar het is niet aan u hen te treffen. Zelfs na den dood van Salengro moet gij zijn wjl eerbiedigen. Uit zijn naam bezweer ik u kalm te blijven. Hij zou u twee dingen hebben verboden: te vergeten en te wreken. Salengro zou slechts één herstel hebben gewild: de over winning van de zaak, waaraan hij zijn leven gewijd heeft. De schandelijke laster van zijn tegenstanders werkt daarvoor. Uw hef tigheid, zelfs gewettigd, zou de overwinning belemmeren." Gelijk men weet, werd Salengro er van zekere zijde van beschuldigd, tijdens den wereldoorlog een deserteur te zijn geweest. De felle campagne door politieke tegen standers tegen hem ontketend, schijnt hem te veel te zijn geweest. De kwestie der opvolging Volgens de „Intransigeant" wordt in de eerste plaats als opvolger van Salengro "Chautemps genoemd, wiens deelneming aan de regeering volgens het blad zou bij dragen tot een spoedige kalmeering der ge moederen. Indien het kabinet echter een socialist aan binnenlandsche zaken zou wenschen te handhaven, komen Max d' O r m o y, onder staatssecretaris van den minister-president en Louis Monnet, minister van land bouw in aanmerking. ontroerende brieven. Hij kwam te Parijs met open oog en ernstige belangstelling voor de gebeurtenissen. Zijn familie schrijft hij en het is 'sof een veel oudere aan 1 woord is al wat hij ziet en ervaart. Zijn diep geloovige ziel wordt getroffen door de godsdienstloosheid en decadentie van het Fransche leven. Hij passeert werfbureaux voor het roode leger in Spanje en ziet hoe de communisten bezeten van haat tegen God, er dienst nemen. Langzaam rijpt zijn voornemen. Uit Bor deaux ontvangen zijn ouders den laatsten brief. Daarin schrijft hij, hoe steeds weer de vraag hem beklemde: wat kan ik doen voor de goede zaak? En hij besluit zijn leven te wagen. Hij vraagt zijn ouders toestemming, om dienst te nemen in het leger van Franco. Hijhad die toestemming trouwens reeds, in een ernstig-vertrouwelijk gesprek met zijn moeder, kort voor zijn ve.trek. En dan trekt Bob Dellemijn bü ïrun over de Spaansche grens en wordt ingelijfd bij het Spaansche Vreemdelingenlegioen, Bandera Generaal Sanjurjo. Diep ontroerend is de laatste brief van Bob. Waarom hij gaat? Omdat hij tot diepe overtuiging is gekomen, dat het Gods wil is, die hem roept. Tenslotte vraagt hij zijn ouders, broers en zusjes vergeving voor wat hij hun ooit mocht hebben misdaan. Nog één teeken van leven ontving nadien. Bobs foto als Spaansch legionnair met een haastigen .."roet van het front. Toen volgde, gedateerd 28 October, de officieele mededeeling van den waarnemend kapitein der Bandera, dat de soldaat van het Vreem delingenlegioen Lambertus Cornells Maria Dellemijn edelmoedig zijn leven gaf 26sten, dapper strijdende, tengevolge van de wonden, door den vijand hem toegebracht. De officieele mededeeling vermeldt nog de plaats waar hét stoffelijk overschot aan de Spaansche aarde toevertrouwd: het kerk hof van Torero, in de schaduw van het hei ligdom van Maria van Saragossa, waar de jonge soldaat nu rust-. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ. „F I D U C I A" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathousingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz. LAND- EN TUINBOUW Uitvoer van melkproducten naar Engeland In vervolg op hetgeen "ten aanzien van een gewijzigde regeling van den uitvoer van gecondenseerde magere melk naar Engeland reeds is bekend gemaakt, kan thans het volgende worden medegedeeld. Hoewel het „Import Duties Advisory Committee" aan de Engelsclie regeering gunstig had geadviseerd ten aarvzien van een veraoek van de Engelsche belanghebbende fabrikanten om de invoerrechten op melk* producten met een zoodanig bedrag te ver- hoogen, dat dit practisch prohibitief zou werken, heeft de Engelsche regeering bij besprekingen door haar met de Nederland- sche regeering gevoerd, van deze verhooging onder de volgende voorwaarden afgezien: 1. De contingenten voor den invoer van melkproducten uit de „Foreign Countries" zou dien in zekere mate moe ten worden verlaagd. 2. Met de Engelsche fabrikanten moot betreffende de verkoopprijzen voor gecondenseerde magere melk een rege ling met voldoende waarborgen, omvat tend o.a. een organisatie van de agenten ten in Engeland, voor een juiste nale ving worden getroffen. Na overleg met het hierbij betrokken be drijfsleven heeft de Nederlandsehe regee ring besloten langere doch in ieder geval gunstiger dan door de Engelsche regeering oorspronkelijk bepaalde contingenten en een scherpere controle op den verkoop te prefereeren boven prohibitieve invoerrech ten. De onder 2 bedoelde regeling werd door een commissie, waarin de beide producen ten-organisaties zijn vertegenwoordigd, voor bereid en kan eieer binnenkort in werking worden gesteld. De invoer van Nederland sehe gecondenseerde magere melk in Enge land zal hierbij voorloopig uitsluitend zijn toegestaan aan een beperkt aantal onder nemingen, die mede verantwoordelijk zijn voor de plaatsing van het contingent en d9 naleving van de voor den verkoop te stellen voorwaarden. De thans bij den verkoop van Nederlandsehe gecondenseerde magere melk werkzaam zijnde agenten zullen zooveel mo gelijk met den verkoop blijven belast. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de»e regeling voorloopig is. Nagegaan zal wor den, welke wijzigingen zullen dienen te worden aangebracht om de aan deze regeling klevende bezwaren te onder vangen, zonder in conflict te komen met de afspraken met de Engelsche regee ring. De paardenfokkerij in Nederland De voorjaarspremiekeuringen De premiehengstenkeuring te Utrecht in Februari 1937 zal worden gehouden daags na de verplichte voorjaar&hengstenkeuring aldaar. De Minister van Landbouw en Visscherij bepaalt de data dezer verplichte voorjaars- hengstenkeuringen vermoedelijk in de eerste helft van de volgende maand. De premiekeuring zal weer bestaan uit 2 rubrieken, waarvoor samen meer dan f 4000 worden uitgeloofd, in hoofdzaak voor de aanvulling van best mannelijk fokmate- riaal. Bovendien worden in 1937 voor het eerst twee kampioensprijaen uitgeloofd. In rubriek 1 kunnen hengsten deelnemen die na 6 Maart 1936 in een der stamboeken van de nationale vereeniging zijn of worden ingeschreven. Die datum van 6 Maart is genoemd, omdat toen nog in het N.S.T.G. is opgenomen de 3-j. Vincent van de Asso ciatie Barendrecht, waaraan een premie van f 175 over 1936 en 1937 telkens de helft door de afdeeling Zuid-Holland werd toe gewezen. Het staat reeds vast dat op de as. voor- jaarspremiehengstenkeuring in rubiek 1 zal worden uitgeloofd vanwege Noord-Bra bant f 1000. Overijssel f 725, Gelderland f 600. Zuid-Holland f 465, Noord-Holland f 400 en Utrecht f 350, samen f 3540, terwijl dit 'bedrag vermoedelijk nog wat hooger zal worden. Voor rubriek 2, waarin alle voor of op 6 Maart 1936 ingeschreven N.S.T.G.-hengstm kunnen deelnemen, alsmede ook de niet ln 1937 in rubriek 1 geprimeerden, wordt f 500 uitgeloofd, f 100 meer dan in 1936. Deze ru- brieik kan worden gesplitst in een zwaar dere en lichtere klasse. Voor alle niet geprimeerde hengsten wordt een vergoeding verstrekt van 10 cent per kilometer (zoowel op de heen- als terugreis), tot een maximum van f 25 per hengst De hoogst geplaatsten in 1935 en ra kunnen niet in rubriek 2 mededingen, doch worden tegen vergoeding van f 30 per hengst uilgenoodigd ter keuring te willen verschij nen. Bovendien wordt er een kampioens- prijs uitgeloofd, in de zwaardere en lichtere klasse elk een, waarbij de deelneming open staat voor de no. 1 geplaatsten van 1935, 1936 en 1937. Officieele Berichten DIRECTE BELASTINGEN De inspecteur der directe belastingen, T. P. de Vries te 'a-Gravenhage, is verplaatst Vlissingen. De ontvanger H. Dijkstra te Rotterdam is verplaatst naar 's-Gravenbage en de ontval gcr A. C. XV. Edelman van Vlissingen na- Rotterdam. 4 Mai Jljke kost •kloosheld) Mr. J. B. Kan. te 's-Grave hage: Mr. D. G. DraalJer, W. Drees. te 's-Gi venhage; Th. Heukels, lid van Ged. Stat van Zuid-Holland, te Rotterdam; Jhr. Dr. G. C. Quarles van Ufford, burgemeester v Apeldoorn: Dr. J. G. Ramaker, Breskens; Vogel. Mr. E. H. J. Baron van Voorst 1 Voorst, te Ubbergen; W. Wagenaar. Benoemd is tot secretaris van voormei commissie: Mr G. W. Toebes, commies bij l departement van financiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2