G. J. WOUDA - ORANJEWOUf WOENSDAG IS UOVEMBER 1936 - No. 361 De Moeilijkheden in de Veehouderij De depreciatie van de gulden heeft deze vergroot. Toeslagverhooging op melk is dringend noodig. Door de drie centrale landbouworgani Sfcties, de C.B.T.B., de Kath. Ned. B.T.B. en het Kon. Ned. Landb. Comité in samen werking met de Alg. Ned. Zuivelboni ;(F.N.Z.) is nagegaan, welke invloed de depreciatie van de gulden heeft op het veehoudersbedrijf, dat toch al zulke moei lijke tijden doormaakt Het resultaat van deze beschouwing is geweest dat ze zich tot den Minister van Landbouw hebben gewend, met een schnj Ven, waarin uitvoerig de huidige stand van ïaken in het veehoudersbedrijf wordt uit- Gezegd wordt dat er door deze depreciatie moeilijkheden in het melkveehoudersbedrijf zijn ontstaan, met betrekking tot de melk prijs. Tengevolge van de depreciatie van ons betaalmiddel zijn de munteenheden van andere landen in verhouding tot den gulden in waarde gestegen, voor zoover deze althans niet tegelijk met onzen gulden gedevalueerd zijn. Voor den export der zuivelproducten hebben wij in hoofdzaak te maken met h et pond-sterling, de Duitsche mark, de Bel gische franc en de dollar. Het koersverschi' oat wij van deze munteenheden ten aanzien .van onzen gulden vóór en na de waarde daling kunnen berekenen, bedraagt totnog toe voor het pond-sterling 22% pCt.. de Duitsche mark 26 pCt., de Belgische franc en de dollar 27 pCt. Waar het grootste deel onzer zuivelproducten op pond-sterlingbasi-» verkocht wordt, meenen wij als het gemid delde dezer cijfers niet hooger dan 25 pCt. laan te moeten nemen. Wij nemen aan, dat dit cijfer ook als verhoogde guldenontvangst voor den export onzer zuivelproducten naar de overzeesche landen, behalve Indië en Voor Duitschland en België kan gelden. In 1935 bedroeg onze totale productie {van boter, kaas en melkproducten rond 350 mill, k.g., waarvan- 157 mill. k.g. of 45 pCt- werd geëxporteerd naar de genoemde landen. Verreweg het grootste deel van het geproduceerde melkvet wordt to' boter bereid. De binnen- landsche heffing op dit product is direct na de depreciatie geheel aan- gepas; bij den verhoogden internatio nalen prijs, zooiat de binnenlandsche prijs dezelfde bleef. De prijsverhoogende invloed der depreciatie op onze totale zuivelproductie beperkt zich dus in hoofdzaak tot hetgeen er voor het ge- exporteerde deel méér gemaakt wordt en dit is dan volgens de genoemde Cijfers te stellen op 45 pCt. van 25 pCt. of ruim 11 pCt. van de yoor de depreciatie geldende prijzen* Op 26 September bedroeg de commïssïe- «oteering voor boter 53 c. per kg. Deze is gelijk te stellen met een melkprijs van 1.96 cent per kg. Door de stijging met 11 pCt. kwam deze dus op 2.17 ct. Een week na de depreciatie werd de toeslag op de melk, die vanaf 12 Juli 2.24 cent per kg. melk (bij 3.2 pCt. vet) bedragen had, verlaagd tot 2 cent, zoodat de melkprijs, in plaats van 1.96 plus 2.24 is 4.20 cent per kg., na de depreciatie werd 2.17 plus 2.is 4.17 cent per kg. Een nadeelig verschil dus van 0.03 cent per k.g. melk. Tengevolge van de waardevermindering van den gulden zijn de productiekosten der melk echter gestegen, doordat veevoeder, kunstmest en gebruiksartikelen voor den veehouder duurder geworden zijn. Met mede werking zijner aangesloten bonden werd een berekening opgezet en het resultaat hiervan is, dat deze stijging berekend wordt per kg. melk bij een normale jaarproductie: in Friesland op 0.314 cent; in Gelderland en Overijssel op 0.298 cent; in Drenthe op 0.458 cent; in Noord-Holland op 0.26 cent; Sn Limburg en Oost-Noord-Brabant op 0.369 cent; in West-Noord-Brabant op 0.433 cenf; gemiddeld op 0.355 cent. Een berekening uit het wettelijk aange wezen consumptiemelk-gebied is hierin niet opgenomen. Aangezien in dit gebied in het algemeen méér krachtvoer gebruikt wordt 'dan in de andere gebieden, moet aangeno men worden dat de stijging der productie kosten hier grooter is dan gemiddeld in het overige deel van het land. Door de verhooging der productiekosten ®n den hiervóór reeds berekenden achter uitgang in den melkprijs, is het nadeelige verschü in melkprijs vóór en nè, de depreci atie voor den veehouder te stellen op 0.03 plus 0.335 is 0.385 cent per kg. In verband met den intusschen verhoog- Ö-^n toeslag op de melk met 0.40 cent vanaf 1 November j.l., wordt dit nadeelig verschil hiermede dus opgeheven, hetgeen echter niet wegneemt, dat de veehouder deze lagere in komst gedurende een viertal weken heeft te boeken gehad, terwijl de meeste andere groe pen in handel en 'bedrijf in deze eerste we ken na de depreciatie' in het algemeen, hetzij door vooruitgang in zaken, hetzij door reeds doorgevoerde prijsverhoogingen, extra winsten hebben kunnen behalen. De bedoel de organisaties misgunnen dat dezen groe pen geenszins, doch achten het ongemoti veerd en onrechtvaardig, dat den boeren 'door de toegepaste regeerlngsmaatregelen gedurende dien tijd een verlies van bijna 0.40 cent per k.g. melk is bezorgd, hetgeen des te zwaarder drukt, omdat het boeienbe- In het persbericht, waarin de toeslagver hooging per 1 November j.l. werd aangekon digd, werd te kennen gegeven, dat deze be doeld is om het verschil tusschen zomer- en Winterprijs te accentueeren. Er dient echter op gewezen te worden, dat in deze toeslagverhooging nog geen enkele vergoeding voor hoogere win- termelkproductiekosten aanwezig is, daar de gemiddelde melkprijs thans nauwelijks hooger komt dan gedurende de zomermaanden, terwijl de productie» kosten ten gevolge van de depreciatie gestegen zijn. Ook in vergelijking met den vorigen win ter is er met een toeslag van 2.40 cent per k.g. melk geen sprake van een hoogeren melkprijs. De prijzen der zuivel- en melk producten liggen thans in gedeprecieerde munt ongeveer even hoog als die van ver leden jaar omstreeks dezen tijd in goud. Wij weten natuurlijk niet hoe deze prijzen zich gedurende de komende wintermaanden ver der bewegen zullen, doch in het algemeen kan niet gezegd worden, dat de zuivelmarkt thans méér perspectief biedt dan een jaar geleden. De productiekosten der melk zijn echter, vergeleken met den vorigen winter, 0.45 cent per k.g. melk gestegen, zoodat men rekening houdende met een gelijken basis prijs der melk, en gezien het feit, dat de toeslag van 29 September 1935 tot 16 Mei 1936 2.56 cent per k.g. bedroeg, tot de con clusie moet komen, dat er, vergeleken bij den vorigen winter, bij een toeslag van 2.4-0 cent per k.g melk voor den boer, op de inkomsten der melk 'n achteruitgang te boeken valt van 0.45 plus 0.16 is rond 0.60 cent per k.g. melk, Alles bijeen genomen moet men dan ook constateeren. dat de huidige toestand voor het veehoudersbedrijf zeer onbevredigend is en daarom verzoekt men hierin verbetering te brengen, door den toeslag op de melk als nog zoodanig te verhoogen, dat de veehou der hierin voldoende compensatie vindt voor de. verhooging, welke de productiekosten der melk sedert den vorigen winter onder gaan hebben. Een evenredige vergoeding voor de hoogere kosten der wintermelkpro- ductie kan daarin dan echter nog niet ge zien worden. Indische Landbouwweek Het zeventiende landbouwkundige con gres, bekend onder den naam „Indische Landbouwweek", georganiseerd door het Ned. Genootschap voor Landbouwweten schap in samenwerking met het NocL- Indisch Instituut van Wageningsche land bouwkundige ingenieurs, wordt dit jaar gehouden op 1, 2 en 3 December a.s. te Wageningen en op 4 December te Amster dam. Het programma luidt als volgt: 1 December: 13 uur: samenkomst en ge meenschappelijke lunch; 15 uur: Jhr. mr. W. J. de Jonge: De organisatie van de proef stations \v>or de overjarige cultures in Ned. Indië; 16.15 uur: prof. Edm. Leplae, Leuven: Katoen, koffie en oliepatm in Belgisch Congo; 20 uur: oud-resident W. GroeneveldL: Fioia, fauna en landbouw in NecL-Iniië. 2 December: 9.30 uur: dr ïr. S. J. Wel leosiek: Grondslagen der theeselectie; 10.30 uur: ir. A. G. A. Idenburg: De bodemkar- teering in het belang van den lan lbouw; 14 uur: prof. dr. ir. G Edelman: Moderne inzichten over kleimineralen; 15.38 uur prof. ir. J. Hudig: Onderzoek van tropische gronden; 20 urn-: Concert door het Wagen. Studentenorkest onder leiding van prof. dr. M. J. van Uven. 3 December: 9.30 uur: J. W. Gonggrijp- Snelheid van devastatie van de bosschen in de buitengewesten; 10.30 uur: C. van der Koppel: De introductie van nieuwe cultures in Ned.-Indië; 14 uur: ir. mr. M. B. Smits: Beschouwingen over den kleinen landbouw. 4 December: Excursie naar het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Secretaris der regelingscommissie is dr. ir. J. G. Ossewaarde, huize „Nudenoord" Wageningen. Melkproductie in Frankrijk De Organisatie Nu de tarwewet in Frankrijk een tarwe- centrale in werking heeft, gesteld e; Fransche minister van Landbouw herhaal delijk te kennen gaf dat voor andere be langrijke producten van de Fransche land bouw ook dergelijke regelingen zullen wor den voorbereid is er reden om te veronder stellen, dat io de eerste plaats aandacht geschonken wordt aan de voortbrenging van melk en zuivelproducten. In verband hiermede zijn door belang hebbenden reeds een aantal bijeenkomsten bebegd, deelt onze landbouwconsulent te Parijs, Dr Sevenster, in Handelsberichten mede. Men was van meening, dat de prijs, welke de Fransche boeren de laatste tijd voor de meik kregen, niet voldoende was om de productiekosten te dekken. Een betere sa menwerking tusschen de verschillende pro ductiegebieden, zou hierin verbetering kun nen brengen. Hierdoor zouden die hooge winsten der tus- schenpersaruen, die zich met distributie en verwerking van de melk bezighouden, bin nen redelijke grenzen te houden zijn» Door de belanghebbenden zijn eenige resoluties aangenomen. Hierin wordt o.m. gevraagd aan de regelloosheid bij de melk handel een eind te maken door de organi satie ervan aan de belanghebbenden op te dragen. Deze zoudien de volgende bervoegdhedien moeten verkrijgen: a vaststelling van een minimumprijs voor melk in den kleinhandel op grond de voortbrengingskoeten; b. vaststelling van de beloonimg van den tusschenhandel door het sluiten van col lectieve koopcontracten; c. regeling van den aanvoer op bepaalde plaatsen, indien daartoe aanleiding bestaat; d. de afgifte van aanvoerverguioningen aan de tusschen- en kleinhandelaren in rnèlk; e. venbetering van de kwaliteit van de consumptiemelk door uitbreiding van het toezicht op den handel in dat artikel; f. rnsfceilliimig van locale of regionale com pensatiekassen ter verhooging en stabilisa tie der melkprijzen; g. deelneming aan een landelijke com pensatiekas; h. bevordering van de oprichting van coöperatieve viereenagingen van melkpro ducenten. Ten einde op die botermarkt tot meer be vredigende toestanden te komen, achtten de te Parijs vereenigde zuiwiliboeren het noodzakelijk, dat door de Overheid de uit voer en opslag van boter gedurende den zomer en dien aanvoer van boter geduren de dien winter geregeld werdien. Tot verbetering van de kwaliteit wórdt de instelling van garantiemerken bepleit Voorts zou bij die toekenning van uitvoer- premies met de kwaliteit der voor uitvoer bestemde boter moeten worden rekening gehoudlen. Het gebruik van conserveerilngs- middelen ware geheel te verbieden. Op vermindering van de bestaande invoer contingenten van kaas wordt aangedrongen, terwijl tegen eventueel® verlaging der in kamende rechten stelling wordt genomen. Bevordering van den uitvoer wordt aanbe voïen, controle op voortbrenging en verbruik wenschelijk geacht Een vierde paragraaf der resoluties vraagt bij de oprichting van zuivel coöperaties en verlaging van de lasten welke op dezen bedrijfsvorm drukken. Bij de toekomstige organisatie van de melk- en zuivelmarkt zouden de coöperatieve ver- GEEN PRAATUURTJE Ik hoorde en zag, las en dacht wel wat, maar praten, dat gaat vandaag niet Neen, vanavond eens geen praatje van mij. Dat gaat niet Op een dag als deze ben ik het praten totaal verleerd. Daar is één bepaalde reden voor, die al leen bloed- en aanverwanten kunnen gissen. Daar is een andere reden voor die ge alle maal kunt gissen, als ik maar even mijn mond open zou doen om te probeeren wat te iggen. Twee redenen dus, die geloof ik voldoende zijn om voor vanavond eens uit de gewone gang te gaan en het wat anders te doen. 'k Las, daar heb ge het al een ge dicht, en 'k dacht mijn gewoon motto blijft toch van kracht ik dacht: dat is wel goed als surrogaat voor mijn weke- lijksch praatje. En surrogaat is vaak al thans voor een keer wel zoo goed als het origineele. Ik las dus en ik dacht dat is al heel wat en ik z a g een uitweg voor deze avond, want ik hoorde mijn eigen stem niet Dat kan komen omdat de stem op zich zelf onhoorbaar is en ook omdat an- geluiden die stem overstemmen. Neem beidé maar aan. Die uitweg was: anderen voor mij te laten optreden. 'n Handige manier, die wel eens succes heeft. 'k Heb wel eens op twee onderscheiden plaatsen, van twee onderscheiden dominé's woordelijk dezelfde preek gehoord. En die had ook succes, meer dan vijf andere. Was ik erg gelukkig geweest danhad ik die preek wel eerder van een derde kunnen hooren en ook nog wel eens kunnen lezen. Daar dacht ik aanen dus besloot ik maar eens een ander voor mij te laten praten. Het onderwerp is de teeltregeling van kool, spinazie, kropsla, peen en radijs, 't Gevolg van deze teeltregeling.is een DRAMA IN EEN, TUINDERSKAS. De auteur is een zekere „Wijsneus". De bron waaruit ik dit drama jat-is het „Handels blad"., Wij vangen aan: KOOL: Wat komt gij hier mijn vrijen groei beletten? Dat dankt gij slechts aan, Neerlands malle wetten! KROPSLA: Wat wenscht gij hier u zelve in tè dringen? Ik zou maar eerst een toontje lager zing®! Gii zijt een bolsjewist, een arrogante Rooie. KOOL: Ik die geparenteerd hen aan het huis Savoie? Integendeel, ik reken mij hehoorend tot de Witten. Wie zijt gij zelf, die het vermeet mij te bevitten? Een kropgezwel, een struma van het plantenrijk. Een zwart groen vormloos stuk, vol smerig slijk. Zoo smakeloos, dat slechts met olie en azijn De mensch u eet; en anders het konijn, KROPSLA.1 fï Zwijg gij, de man die u verkoopt, verkoopt slechts kool, Gij maagbedervend smartekind der cullnare school; Men stooft u slechts om anderen een poets te bakken. Wat doet gij hier, gij wieg voor duizend kakkerlakken? (Zij nemen een dreigende houding aan; de achtergrond wordt verlicht)* REI VAN CONSUMENTEN: Wat oteunt gij en kreunt gij, fiere tuinieren? REI VAN TUINIEREN: Wij steunen, meneertje, omdat wij worden gesteund- Wij hebben aan steun het land als de stieren Tijdens het Xl-de wereldcongres voor het melkerijbedriif, dat het volgend iaar in Berlijn gehouden zal wordenwordt een groote en groot- sche tentoonstelling op het gebied van melk, melkvnnninq en melkbereiding ge organiseerd, wetke gehouden zal worden in het groote ten toonstelling- en jaar beursgebouw te Ber lijn. Van dit groote gebouw geven we hier een afbeelding. eenigirngien eien bevoorrechte positie moeten innemen, evenals dit bij de maatregelen tot regeling van den graanhandel beeft plaats gehad. Als sluitstuk van de boven beschreven organisatie van de mieilk- en zui velmarkt zial volgens het plan der melkpro ducenten een nationale kas voor verdediging en prijeregularisatie moeten worden opge richt De inkomsten hiervan worden verkregen door invoerrechten en heffing op mar garine-gebruik en een verplichte stor ting van 1 ctme per L. geleverde melk. Het geild moet besteed worden voor port van zuivelproducten, de opslag der zom erprodu ctiede instelling van een kwa liteitscontrole voor melk- en zuivelproduc ten, de propaganda voor heit gebruik van deae artikelen, de subsidieering der zuivel- coöperaties en de wetenschappelijke en tech nische verbetering van het melk- en zuivel bedrijf. Nadat maatregelen tot distributie van melk aan kinderen, groote gezinnen, mili tairen en werkloozen zijn aanbevolen, volgt ten slotte een protest tegen de eventueeli verlaging van die inkomende rechten en de verhooging van de invoercontingenten voor vetten en oliehoudende zaden, aangezien door dergelijke maatregelen het op de vet markt bestaande evenwicht zou worden ver broken. Weet ge dat te Alkmaar door enkele fabrieken toch hun zin is doorgedreven en een kaas- beurs. die de bekende kaasmarkt moet vervangen, is geopend; dat deze kaasbeurs echter nog niet veel te beteekenen heeft en geheel op de kaas markt drijven moet; dat pogïnggn worden gedaan, dat de Ita- liaansche perziken niet nog meer dan ze reeds deden de markt hier bederven; dat het voorheen onvoldoende toezicht op de handel in zuivelproducten in Frank rijk thans aanmerkelijk is verbeterd door het aanstellen van een zevental zuivelinspecteuns; dat Japan meer en meer op de voorgrond treedt als zuivelland, vooral als leve rancier van geconserveerde melk, waar van de productie steeds toeneemt. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centr. Bureau. In den prijs van de mais is de vorige week behoudens kleine schommelingen, weinig verandering gekomen. De kwaliteit van de thans binnengekomen partijen is vrij goed. Gerst is in den loop van de week wat vaster geworden, hetgeen een gevolg is van de meerdere vraag uit het buitenland. De roggeprijs blijft op eenzelfde hoogte. Tarwe wordt door de Regeering alleen in C-kwa- liteit afgegeven tot lagere prijzen. Haver onveranderd te koop. Over het algemeen bestaat er voor voe- dergranen weinig kooplust. De koekenmarkt bleef in de afgeloopen Krachtige, gezonde gewassen door het gebruik van de stikstofmeststof liovUu<Afdu>cluc£ week vrijwel onveranderd. De stemming is echter over het algemeen wel veel vaster te noemen, zulks in verband met de hoo gere grondstoffenmarkti Ook begint er thans meer vraag voor de consumptie te komen. Stik stof mest stoffen. Het blijft uitermate stil op de stikstofmarkt Op de eilanden waren enkele vereen i gin gen, die een partijtje stifstof wilden aankoopen. Veel vraag is er echter niet op het oogen- blik. Thomasmeel Het is nu werkelijk heel stil geworden in thomasmeel, hetgeen wel opmerkelijk is, daar wij in andere jaren de stille periode omstreeks half November reeds weer achter den rug hadden. Er gaat zeer weinig om in het binnen land en dientengevolge staan ook de aan koopen in het buitenland vrijwel stil. Daar echter de meeste fabrieken haar hoeveel heden voor November en December, som mige zelfs iets verder weg, voor een groot deel verkocht hebben, is de markt niet verder ingezakt. Als cijfers geven wij heden: Uitvoeroverschot België-Luxemburg: Sep tember 1936: 80.700 ton; idem 1935: 91.100 ton; April-Sept 1936: 391.900 ton; idem. '35: 401.000 ton. Een achterstand in den uitvoer dus van pl.m. 9000 ton. Invoeroverschot Nederland: October 1936: 33.400 ton; idem 1935: 44.500 ton; April-Oc tober '36: 194.100 ton; idem '35: 209.000 ton. Nederland is dus met zijn importen tegen over het vorigé jaar pijn. 15.000 ton ten achter, hetgeen dus den minderuitvoer van België verklaarbaar maakt. Superfosfaat. Toen onlangs de Ne- derlandsche fabrikanten met de groothan delaren-eerste koopers een regeling troffen, waarbij zij 50 pet van den vorigen jaars- omzet tot de oorspronkelijke prijzen en 25 pet tot iets verhoogde prijzen te hunner beschikking stelden, was het natuurlijk niet de bedoeling, dat deze groothandelaren daarmede een .zaakje" zouden maken. De bedoeling was wel degelijk, dat zij eenzelf de regeling aan bun koopers van het vorige jaar zouden doorgeven. Men ontmoet echter thans op verschillen de plaatsen aanbiedingen, die liggen be neden de prijzen, waarvoor de laatste 25 pet beschikbaar is gesteld. De fabrikanten hebben zich zoo goed mo gelijk van hun taak trachten te kwijten, van alle groothandelaren kan zulks dus echter niet gezegd worden. Thans heeft ook de E.N.C.K. de laatste 25 pet op hetzelfde prijsniveau als de andere fabrieken beschikbaar gesteld, zoo dat deze super thans ook weer worden. 't Is treurig hoe ons vak op den Staat staat geleund! REI VAN KASCONTROLEURS Zij planten vrij, zij planten blij In Neerlands dier'bren grond Door ordening zijn zij groot én vrij (En blijft ons vak gezond). PEEN EN RADIJS REI KOOL EN KROPSLA (DUET): Door een inzender van „de Tuinderij", die meende, dat het drama iets had van "de Unvollendete Symphonie van Beethoven is nog moeite gedaan het te volenden. En dat deed hij waarlijk niet onverdienstelijk. Ziehier het slot van het drama: DE MINISTER VAN LANDBOUW: Wat staat gij hier in deze crisis-stonden Waarin mijn zinnend brein weer uitkomst heeft gevonden: Gij rood en wit en geel Gij maakt krakeel En veel kabaal, 't Is een schandaal! Tijg liever aan uw werk, tot heil van land en volke, Opdat de crisis-hemel zióh, ook verder nog, ontwolke. KOOLPEEN, SPINAZIE RADIJS EN SLA Kool, peen, spinazie, radijs en sla voeren nu een dollen reidans uit): Ministertje Ministertje Wees toch op ons niet kwaad' Wij groeien weer, Wij bloeien weer, Maar blijven in de maat Wij groeien thans weer hand aan hand Tot heil van 't lieve vaderland, Maar niet te weinig, niet te veel, Want ordening is thans ons deel; *t Gaat niet meer als te voren. MINISTER VAN LANDBOUWt Bravo! Bravo! Zoo wil Ik ihet hooren! KASCONTROLEURS (verlaten met hangend hoofd het tooneel): REI VAN- CONSUMENTEN En wij maken ons geen zorg. De tuinbouw staat er ons voor borg, Dat we krijgen ons radijsje, Ons peentje en ons slaatje wel, Met onze kooltjes zonder tel En spinazie voor een-prijsje, REI VAN TUINDERS: Wij fiere tuinieren! Wij zijn er geen stieren Maar hebben aJleen maar stierlijk het land Als we planten en telen, Het voedsel voor velen, En men onze gaven dan wijst van de hand, Er moet zonder schromen Thans ordening komen; Want de vruchten van 't veld Hooren niet op de belt, Maar dienen, zooals ieder zal weten,' Ook werkelijk te worden gegeten. MINISTER VAN LANDBOUW: Kom laat ons over deze dingen Nu tesaam het slotwoord zingent ALLEN TE SAMEN: Allen te samen;' (de Minister slaatde maat) O, ordéningl O, ordening! Ge zijt zoowaar een wonderding? In wat ons is beschoren. Er komt weer vredè en weer ruat-, Wjj werken weer met nieuwe lust En de crisis raakt verloren. (Scherm valt) Men kan het met de ordening of sanee ring eens zijn of niet eens, 'n leuk drama is het En niet alleen dat, het bevat ook bij tende ernst. Tot de volgende week! PRAATJESMAKER (die ditmaal anderen het jneest liet praten), AGENTEN voor den verkoop van LAND TUINBOUWZADEN. FIRMA 6EBH. 0 U D IJ K - WADDINXVEEK BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDE! Voor ALBLASSERWAARD Is Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECHTj TeL 271 - D 15 (bij de Tolsteeg); Centrale Boekhouding voor allo bedrijvei RIETMATTEN GOEDE KWALITEIT, LAGE 1 Alle soorten RIET VRAAGT PRIJS Fa. H. DUBBELDAM Hzn1 TE LEF. 634 GORINCHE GLAS 54 ruiten 51.5 X 38 cm. 5.75 36 ruiten 69.5 X 48.6 cm. 5.75 47 ruiten 59.5 X 38 cm. f 5.75 v. d. BURGH's Glashandel TELEFOON 15 MAASLAND (Z.-H.) SPECIAAL ADRES voor le kwaliteit TUIN-, BLOEM- en LANDBOUWZADEN en origineele FRIESCHE KLEIPOOTAARDAPPELEN Ontvangen geschriften Hot Landhuis, uitg. Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem, Altijd weer is dit" een welkome gast op onze redactie-tafel. Het. tijdschrift doet .zod weldadig aan wat druk, wat uitvoering, wat papier, wat illustraties aangaat, eü menigeen, die bij mij komt. grijpt er zoo ©ven naar, gevraagd of ongevraagd wordt het ingezien en steeds is' de beoordeeling na zoo'n oppervlakkige kennismaking! Keurig,, zeg! Dat is het: keurig. Want nie! alleep dé oppervlakkige beoordeelaar komt tot deze zaken de inhoud aan een meef .nauwkeurige beoordeeling onderwerpt. *t Geeft altijd wat aparts, wat moois, wat lezenswaardigs, wat opvallends, iets dat ïen niet in andere bladen vindt. Neem bijv. het vervolgartikel: Het elee trische huis der toekomst, een beschrijving van een huis, waarin de electricïteit tot iri de grootst mogelijke mogelijkheid is benut en waardoor een huis ontstond, dat aan sprookje doet denken. Maar neem ook de andere artikelen.. Dié over hloe.-ien, die over huisdieren, neem da modebeschrijving, de keukenrecepten, dé kinderrubriek alle zijn ze zeer lezenswaard, De: afbeeldingen zijn heel mooi. 1 Een blad vol elegance en nuttige zakea,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8