LAATSTE NIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts De Verlovings-Huwelijks-lepel NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAO. 7 an verder niet gedoogt, dat de aanvoerlei- ding in den Rijksweg kwam te liggen, moest de gasleiding voor het landgoed Ter Leede worden gelegd. Gelukkig dat de gemeente het recht tot Bet leggen in Ter Leede kon pretendeeren op grond van een akte, welke de gemeente onder dagteekening van 18 Februari 1927 met de maatschappij „Elles" heeft gesloten. Voor een onderdeel worden evenwel be zwaren geuit, nl. door de heeren Vader en Kroon te Bloemendaal. die beweren reeds vóór die akte koopers te zijn van het ge deelte van het landgoed grenzende aan het terrein van ïïet gemeentelijk gasbedrijf. Die bezwaren zouden blijkbaar dadelijk ge stild worden, wanneer de gemeente nu maar wilde koopen het reeds meermalen be sproken achterste gedeelte van hun terrein, grenzende aan het gemeentelijk terrein. Met het gemeentebestuur van werd door de gemeente van Sassenheim overeengekomen, dat de gasfabriek van Lisse aan het Sassenheimsche gemeentelijk gasbedrijf jaarlijks zal betalen f 35 als ver goeding voor het, leggen en hebben van de aanvoerleiding in dat te koopen terrein Bij deze overeenkomst komt het B. en W. alleszins gewensoht voor bedoeld terreinge deelte ten behoeve van het gasbedrijf aan te koopen; het kan al dadelijk gebruikt worden voor opslagterrein, terwijl voor de toekomst het gevaar wordt weggenomen dat een eventueele uitbreiding niet zou kunnen plaats hebben. De bedoelde ruimte heeft een oppervlakte van 363x/2 M2. land en 234% M2. sloot en kan worden gekocht voor. f 3 per M2. land en 50 cent per M2. sloot, totaal alzoo f 1207.75. De kosten van slootdemping desgewenscht zijn voor .rekening van het gasbedrijf en kunnen worden begroot op f 93S. Besloten wordt tot aankoop over te gaan. Als laatste punt komt op de agenda voor het punt: Levering gas Zuidhoek. Dit punt maakt de tongen los. De heer Van Zonneveld wil maar geheel niet de oude gasleverancier afrekenen, en zelf voor gasvoorziening zorg dragen. De heer Verkley meent dat het de ge meente een eer moet zijn zelf voor de men- sclien aan de overzijde der spoorbaan te zorgen. Wij weten niet eens wat het door de tijd nog voor perspectieven zal geven in de bewuste Zuidhoek. Wethouder Warnaar wil juist naar aan leiding van het gezegde van den heer Ver kley alles maar afwhehten. Voor de paar huizen die er staan vraagt spr. zich af of de gasnood daar wel zoo hoog zal stijgen, en is daarom ook zoo ongerust niet Te vens brengt spr. in herinnering de open bare werken voor de wegenaanleg aan de overzijde der spoorbaan, waarmede wij te maken krijgen. De Rijkswaterstaat is bui tengewoon lastig in het storen van de rijks wegen, hetgeen wel degelijk een punt van overweging behoort te zijn. Do heer Dannijs neemt het voor de be woners aan de overzijde van de spoorbaan op en verzucht: „Als er maar wethouders en burgemeesters in die Zuidhoek woon den!" Na breede besprekingen maakt de Voor zitter het volgende voorstel aan de hand van de gevoerde besprekingen der raads leden: De gemeente Sassenheim zal de gas leiding distributie uitbreiden tot de spoor baan en eventueel ook over de spoorbaan, indien de gemeente Leiden niet zorgt voor behoorlijke en billijke gasvoorziening. Dit voorstel wordt na hoofdelijke stem ming aangenomen. Daar de rondvraag niets opleverde volg de sluiting. DE CHR. BESTURENBOND VERGADERT Door de Chr. Besturenbond was gister avond in „Concordia" een propaganda-ver- gadering uitgeschreven, waar als sprekers optraden do heeren H. H. Hordijk, van Rotterdam en G. Moll van Utrecht De ver gadering stond onder leiding van den heer Bol. Natjat do Mondorgelclub „Excelsior" eenige nummers ten gehoore had gebracht, was het woord aan den heer Hordijk, die tot onderwerp gekozen had' „De nood van dezen tijd", terwijl na de pauze de heer Moll sprak over de eisch van ons beginsel. Van beide redevoeringen gaven wij reeds eerder verslag. Ds. Kuiper sloot den welgeslaagden avond met dankgebed, VOORSCHOTEN GEVONDEN VOORWERPEN 2 willen kinderschoenen; Rugzak; Bril met hoornen montuur; Armbandhorloge. In lichtingen bij de Politie op werkdagen tus- schen 910 uur v.m, BENOEMING De heer F. J. C. Nuyten te Weert, die alhier benoemd was tot chef-boekhouder bij de Gemeentebedrijven, heeft deze benoeming niet aangenomen. In de vergadering van het College van B. en W. is thans benoemd tot chcf-boekhouder de heer B. P. Kousen- maeker te Tilburg. NEDERL. CHR. VROUWENBOND Door de gewest, propagandiste mtevr. A. J. Stolte—Stegeman, wordt een vergadering belegd op morgenavond 19 Nov. ten 8 uur in het Gebouw voor Chr. Belangen, om te kómen tot oprichting eener afdeeling van den Nederl. Chr. Vrouwenbond. Alle vrou wen van Christelijke overtuiging worden verzocht aldaar aanwezig te zijn. WARMOND RAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van de afd. Wfurmond van de Ned. R.K. Middenstandsvereeniging de Hanze om geen uitvoering te geven aan het pli route van de autobus te verleggen van de Dorpstraat naar den Heerenwog. Te zake was door B'. en W. tevens het gevoelen ingewonnen van de autobusondernemers Maarse en Kroon, die evenp.en» adviseor- den niet tot omlegging over te gaan. In verband hiermede stellen B. en W. voor de thans geldende route in stand te houden, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. In behandeling komt hierna hel adres van de plaatselijke afd. van de S.D. A.P. houdende verzoek maatregelen te tref fen voor de voorziening van voeding, klee dmg en schoeisel voor schoolgaande kin deren, van die ouders, die niet in staat zijn hun kinderen daarvan behoorlijk te voor zien. In hun prae-advies verwijzen B. en W. naar een eerder door hen met betrek king tot deze aangelegenheid uitgebracht advies. Zij meenden op dezelfde gronden ook thans op dit verzoek een afwijzend ad vies te moeten uitbrengen. Over deze aangelegenheid ontspon zich een uitvoerige discussie. De heer den Dunne kan zich voorstellen dat wederom een dergelijk adres is binnengekomen. De toestand in vele gezinnen is thans zoo, dat inderdaad van ondervoeding gesprok: moet worden. Hij zou B. en W. willen ver zoeken alsnog ernstige pogingen in hot GEBR. TEIXEIRA DE MATTES 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 33789 35957 32789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.: TEXATOS werk te stellen of in deze niet iets anders kan worden gedaan. De Voorz. meent, dat deze zaak niet op m weg van het gemeentebestuur ligt. Hij erkent dat inderdaad betreffende de onder- oeding geen geruststellende berichten bin nen komen, maart- de opzet is financieel niet uitvoerbaar. Een ruwe schatting geeft een kostenberekening van 4500.— per jaar en gezien de financieéle positie der gemeente is deze uitgaaf niet mogelijk. Wel kan hij mededeelen, dat het bedrag per werklooze in het Crisis Comité iets is verhoogd. Na nog eenige bespreking zeggen B. cn W. toe de kwestie van het vertrekken van melk aan de schoolkinderen nog eens na der onder het oog te willen zien. Overgegaan wordt vervolgens tot voorloo pige vaststelling der gemeenterekening dienstjaar 1935, waarbij de Voorzitter toe licht, dat het batig saldo van 24502.47 niet juist is daar in 1936 nog 27.000 belasting ontvangsten moeten worden gerestitueerd. Na deze toelichting wordt de rekening voor- loopig vastgesteld. Tevens word door (B. en W. aangeboden de begrooting voor heFdienstjaar 1937 slui tende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 145.800.0i de begrooting zal anaf heden ten Raadhuize ter inzage lig gen. Besloten wordt over te gaan tot ver laging van de tarieven voor drinkwater levering zulks conform het voorstel van B. en W. na overleg met de waterleiding commissie. Behalve de eerde twee klassen zijn de abonnementen voor alle klassen ver De heer Wijers vraagt waarom G3 eerste twee klassen niet verlaagd zijn, waaicp de voorzitter mededeelt, dat de ta- dezer twee klassen toch al reeds zeer laag zijn- Na nog eenige bespreking wordt conform het voorstel van B. en W besloten. Besloten wordt over te gaan tot aankoop van sloot en bprmen aan de ver lengde Dorpsstraat voor het jjerceel van M vr. TegelaarBaasbank waajdoor dt tg daar ter plaatse aanmerkelijk Lal wor den verbreed hetgeen een goedï verbete ring zal zijn. De wijziging in de ophaal dienst voor asch en vuilnis wordt na eenige door den Voorzitter verstrekte inlichtingen goedgekeurd, terwijl tevens wordt goedge keurd <de door B. en W. ontworpesn in structie voor den vuilnisgaarder. Aan de B.V.L. zal worden verhuurd voormalige O.L. school voor het houden van schietoefeningen tegen een huurprijs van f 20.per jaar, terwijl de aan dit instituut, toe te kennen subsidie zal worden verhoogd met f 20.Vervolgens doet de voorzitter mededeeling dat den Minister van Binnen- landsche Zaken heeft medegedeeld, geen termen aanwezig te achten de salariskor ting der ambtenaren ter Secretarie ongs daan te maken, zoodat wil de gemeente aanspraak maken op een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds, alsnog tol verjaging dient te worden overgegaan. Besloten werd 'zich bij het besluit den Minister neer te leggen. De heer Weyers informeerde naar den nieuwen rijksweg, die inbreuk maakt op het kooirecht. Spreker vraagt of dit ge oorloofd is. Efe Voorzitter deelt mede, dat volgens bestaande rechten aanleg geduld moet worden, doch dat d'e gemeente een billijke schadeloosstelling kan eischen. Onderhandelingen zijn reeds gaande. ZOETERWOUDE GEMEENTERAADSVERGADERING In de voortgezette vergadering van Maandagavond, ter behandeling van de ge meente-begrooting 1937, kreeg allereerst de heer Starrenburg het woord voor het hou den van algemeene beschouwingen. Hij be pleitte verbetering van de verlichting, sprak over het Burgerlijk wetboek van Strafrecht en memoreerde, dat in 1935 een motie van wantrouwen tegen hem was aan genomen. De heer Paardekooper noemde de begroo ting een slag in de lucht nu de gulden van zijn ankers is geslagen en wees er op, dat de veehouderij daarvan de dupe zal worden. Over het werk van B. en W. en d( begrootingscommissie inzake de wegen, was hij dankbaar en voldaan. Hierna hield de heer Meijdam zijn alge meene .beschouwingen, mede als rappor teur van de begrootingscommissie, waarbij hij er op wees, dat de begrootingscommis sie met de, eerlijkste bedoelingen de begroo ting objectief heeft bezien. In de vorige rapporten was steeds een streven om te komen tot verlaging van de belastingen, welke voorstellen steeds de eindstreep niet. konden halen, omdat er steeds tegenvallers kwamen wanneer de voorstellen voor be handeling rijp waren. Wonderlijke speling der zaken, thans nu de commissie dit eens naliet, komt er van de zijde van B. en W. een begrootingswijziging, waardoor er weer een mogelijkheid wordt geopend, om een zeker bedrag te bestommen voor belasting verlaging, althans nu B. en W. cr geen be stemming aan hebben gegeven, zou hij gaarne dat bedrag van pl.m. 1500,zien aangewend tot verlaging van de Straten- belasting, voor ongèbouwd eigendom. Het antwoord van B. en W. aan de bcgrootings- commissie is teleurstellend en wijst op een afmaaksysteem. De heer Wessel brengt in herinnering zijn uitlating betreffende de kindertoeslag, die nog al verontwaardiging schijnt te hebben gewekt. Zijn bedoeling is nimmer geweest iemand te krenken. 'Hij heeft ech ter den indruk, dat de R.K. fractie een tipathie tegen hem heeft, gezien het feit, dat hij nimmer benoemd werd in een missie. Wethouder De Graaf wijst er den heer Starrenburg op, dat hij met zichzelf in te genspraak is, geeft den heer Meijdam de verzekering, dat B. en W. geen oorzaak zien voor zijn teleurstelling inzake het ant woord aan de begruotingscommissiet, doch dat de I-etircotingji- /-mmissie wel wat te ver is vooinit geloopen op het wegehp'an. De heer Paardekooper verzekert den heer Wessel, dat de R.K. fractie geen antipathie tegen hem heeft, maar, dat de fractie den heer Meijdam steeds benoemde, omdat zij hem in de commissies, gezien zijn arbeid, daar den meest geschiktste voor acht. De heer Wessel nam daar dankbaar acte van. De voorzitter merkte op, dat tegen den heer Starrenburg indertijd een motie van wantrouwen werd aangenomen, in verband met zijn beleedigende uitlatingen tej, den burgemeester .en het gemeenteperso- neel. Verder stelde hij namens B. en W. voor, om de posten t\l en 326 van de be grooting af te voeren en een commissie van bijstand te benoemen voor uitwerking van het wegenplan. Aldus besloten. Diverse posten worden daarna afzonder lijk besproken, waarbij de heer Meijdam als rapporteur der begroot ingscommissip het woord voerde. Het Raadhuis te voor zien van centrale verwarming, viel bij B. en W. niet in goede aarde. De commissie had echter slechts gevraagd aan B. en W. om te doen onderzooken of centrale verwar ming bij de voortduur niet tot bezuiniging zou leiden. Verder besloot de Raad om viermaal per jaar de boeken en bescheiden van den ge meente-ontvanger door het bureau van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten te laten controleeren, hoewel dit eenige bestrijding ondervond, omdat men wilde weten, waarom juist nu daartoe moest wor den overgegaan. Post 145, bclooning volontair, bracht nog al wat tongen los. De heer Meijdam kreeg bevestigend antwoord op zijn vraag of, wan neer we geen volontair nemen, er dan een ambtenaar moet komen. De gemeente pro fiteert eigenlijk van een verderfelijk systeem om volontairs als ambtenaar te laten wer ken en niet als ambtenaar te betalen. Bij post 157 bleek, dat de gemeenteveld wachter aan den Hoogen Rijndijk wel in een ziekenfonds is opgenomen, dat de ge neesheer van het Dorp weigert den aldaar wonenden veldwachter in 't ziekenfonds op te nemen. Ook de subsidie Burgerwacht kwam weer aan de orde. De heer Meijdam stelde voor deze post met 100,te verla gen, waarbij de heer Tijssen zich aansloot. Met 7—4 stemmen \yerd echter het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij post 204 had de commissie twijfel uit gesproken of de brugdekken en afscheidin gen wel op tijd werden geteerd. De heer Wessel meende, dat deze twijfel zeker ge motiveerd is. B. en W. waren van meening. dat in Mei 1936 de brugdekken wel waren geteerd, althans volgens opgave van den gemeente-opzichter. De heer Meijdam vroeg daarover nader onderzoek en antwoord in de volgende zitting, nadat de heer Wessel de brugdekken had genoemd, die dit jaar zeker niet waren geteerd. Nadat ook de ontvangposten waren ge passeerd, stelde de heer Meijdam voor,, om het bedrag van 1492,40, welk bedrag ge vonden was door verlaging van sommige, alsmede verhooging van andere posten, dit niet naar „onvoorzien" over te brengen, maar te bestemmen tot verlaging van de Stratenbelasting. allereerst afschaffing van de belasting op het ongebouwde eigendom B. en W. meenden dat de aangeboden be- grooting met het daarin opgenomen bedrag „onvoorzjen" de goedkeuring van G. S. zou wegdragen, zoodat het bedrag dat vas vrijgekomen daaraan niet behoefde te worden toegevoegd. De heeren Paarde kooper cn Starrenburg ondersteunden dit voorstel, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. De begrooting werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot slot benoemde bij schriftelijke stem ming de Raad tot leden van de commissie van bijstand voor het wegenvraagstuk, de heeren Paardekooper, Meijdam en Tijssen Nog voor het middernachtelijk uur konden de raadsleden naar huis. HAARLEM Schoterweg 1 - Telefoon 16659 MARKTBERICHTEN KOUDEKERK, 17 Nov. (Eierenveillng1 Kou- _3kerk-Rt1ndl1k) Aangevoerd 172-5 stuks eieren. Pr ij sen: Kipeleren 5.906.40. kuikeneleren 4.30 -4.70, eendeneieren 3.904.10 per 100 stuks; oter 0-65—0.71. kaas 0.210.26 p. p.: kippen .400.70, hanen 0.400.60. konijnen 0.50—1.10, uiven 0.080.15, per stuk. ROTTERDAM, 18 Nov. Heden kwam hier de vlschmarkt 1 motorlogger en werden IJmuiden, Den Helder. Scheveningen en elders 60 manden en kisten versche en 20 kistj' evende bot en spiering en 120 kistjes harde boking en gerookte paling aangevoerd. Prijzen: groote tong £566.4: eniddel 48—54; kleine 3644; groote tarbot £24—30; middel 4; kleine f 1420; groote gri f 14—.18groote schol 2632; ftilddel f 16—24; kleine f 8—15; puf f 5—7; kabeujr £1822; leng £812; middel schellvisch £10 20; kleine £58; middel gullen f S12; kleine gullen fS: wijting f 37; spiering f 0.901.20; haring f 5—7; garnalen f2.40 alles per mand of kist: gerookte paling £2—4; har<ie bokking f 1.101.20 beide per kistje VLAARDIXGEN, 18 Nov. Heden werd betaald voor vole haring Eng wal f 10.6011; ijle dito f9.40.9.56 steurharlng 8.509 alles p ktj. ROTTERDAM 18 NOVEMBER Vroegkoersen van heden: MAÏS: November 87; Januari 88 B; Maart 90 B Mei 91 TWEEDE KAMER RIJKSBEGROOTING 1937 Vergadering van heden Aan de orde zijn de hoofdstukken 2 (hoogc colleges van Staat),, 7a (Nationale Schuld), 14 (Onvoorziene Uitgaven) en de wet op de middelen. 7-a werden zonder debat en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Evenzoo het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen in de be- grootingsjaren 1937 en 1938 (n.l. 20 opcen ten op successiebelasting en schenkingen, evenredige zegelrechten, registratierechten, dividend- en tantièmebelasting) Octrooi Ned. Bank Aan de orde is het wetsontwerp tot ver lenging met, vijf jaar en wijziging van het aan de Nederl. Bank verleende octrooi. De heer Van der Waerden (s.d.) ver klaart zich teleurgesteld. Spr. gaat de ge schiedenis van het octrooi der Ned. Bank na. Spr's verzet gaat tegen het laten voor bijgaan van de gelegenheid om een gron dige wijziging aan te brengen. Nu hebben particulieren, aandeelhouders, een overwo- genden invloed op primaire gemeenschaps belangen behouden. PROF. MENGELBERG TERUGGEKEERD Een onderhoud met den dirigent Bericht over het verlies van partituren fantasie AMSTERDAM, 18 November. Met den nachttrein uit Boedapest, welke te 9.48 uur aan het Centraal Station arriveerde, is prof. dr. Willem Mengelberg, vanmorgen in de hoofdstad teruggekeerd. Ter begroeting waren mevrouw Mengelberg, dr. Rudolf Mengelberg en de heer Boissevain, de laatste namens het bestuur van het Concertgebouw, aanwezig. In een onderhoud, dat een A.N.P.-verslag- gever met den heer Mengelberg had, ver klaarde deze dat het bericht over de vermis sing van partituren volkomen onjuist was. Dat Mahler en Bach niet gedirigeerd werden, had heel andere oorzaken: de tijd om te re- peteeren was te kort. En nu wij over Mahler gesproken hebben, acht ik het goed dat u eens mededeelt, dat men in Duitschland geen principieel bezwaar heeft om een compositie van Mahler in het programma van een avond op te nemen en dat men mij er zelfs om ver zocht, heeft Het gesprek werd hierna nog even bracht op het kortelings in de Nederlandsche pers verschenen bericht, waarin mededeeling wordt gedaan van de vernieling van Men- delssohns standbeeld te Leipzig. Gelooft daar toch niets van, antwoordde prof. Mengelberg. Ik ben er van over tuigd, dat van dit bericht geen woord waai jis! Teraardebestelling oud-gouverneur G. J. Staal Het stoffelijk hulsel van den heer G. J. i'Staal, in leven oud-gouverneur van Suri name, is vaijdaag in stillen eenvoud op de algemeene begraafplaats te Den Haag ten grave geleid. Uit allerlei kringen waren belangstellen den naar den doodenakker gekomen om den ontslapene een laatste groet te brengen. Onder hen bevonden zich de ministerpre sident, dr. II. Colijn, de minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, de oud-ministers van Koloniën, S. de Graaff en dr. J. C. Koningsberger, de oud-gouverneur van Suriname staatsraad dr. A. A. L. Rutgers, de secretaris-generaal van het departement van Koloniën, jhr. mr O. E. W. Six, de oud-secretaris van dat de partement mr dr Koster, de oud-vice-presi dent van den Raad van Ned.-Indië J. B. van der Houven van Oordt, de oud-presi dent van het Hof van Justitie in Suriname mr. S. D. de Vries, de president van de Alg. Rekenkamer R. Zuyderhoff, de oud-presi dent van de Alg. Rekenkamer in Indië, B. T. W. van Hasselt; voorts mgr. B G. Groe nen, prof. dr. J. H. Scholte, prof dr W Leen- idertz, Th. van Voorthuysen, gecommitteer de voor Indische Zaken bij het departe ment van Koloniën, dr. C. W. T. baron van Boctzelaer v. Dubbeldam, jhr. mr. C. Feith. oud-secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, dr. A. ten Sande, adjunct- directeur van het Veeartsenijkundig Toe zicht en inspecteur van de Volksgezondheid, ir. J. J. Stieltjes, oud-inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen, H. M. Bielke, predikant E\ang. Broeder-Gemeente, oud- praeses van het Surinamefonds. dr. F. J. Fokkema, rector en A. van der Endt, inter naat-directeur van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest. De moord op een fabrieksmeisje te Leiden Verdachte* tot acht Jaar veroordeeld Hot Gerechtshof te "s-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 25-jarigen gewezen meesterknecht C. M. B., uit Leiden, gedetineerd, die door de recht bank is veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, wegens doodslag, gepleegd in den avond van 14 April, in de hal van een bios cooptheater aan den Stationsweg te Leiden, waar hij de 22-jarige fabrieksarbeidster Jo- hannen Siera, uit Zoeterwoude, uit wraak met een broodmes eenige srteken in den rug heeft toegebracht, met het gevolg, dat het meisje is overleden. De advocaat-generaal requireerde tot ver nietiging van dit vonnis en tot veroordee ling van B., wegens moord, tot twaalf jaar gevangenisstraf, zooals ook in eerste instan tie door den officier \an justitie is geëischU Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank en veroordeelde verdachte tot 8 jaar gevangenisstraf. Minder verkeersongevallen in 1935 Doodenaantal echter gestegen tot 763 (v.j. 744). Blijkens mededeeling van het Centraal Bu/reau voor de Statistiek vonden in 1935 43.043 verkeersongevallen plaats (44.705 in 1934), waarvan 13.437 (13.430) met licha melijk letsel voor een of meer personen. In (7.122) van de vorenbedoelde gevallen kwam behalve lichamelijk letsel, tevens ma- terieele schade, voor, terwijl 29.600 (31.269) ongevallen uitsluitend materieele schade ten gevolge hadden. Het aantal slachtoffers van de ver keersongevallen beliep 14.901 (14.936), waarvan 385 (398) personen ter plaatse van het ongeval rijn gedood. Bovendien zijn in 1935 tengevolge van de bekomen verwondingen nog 378 (346) personen overleden, waardoor het aantal gedoode slachtoffers is gestegen tot 763 (744). WATERSTANDEN RIVIEREN Relnfelden Breisach Kehl Maxan iden Vorig 2.50 2.48 1.57 1.50 2.92 2.85 4.69 4.62 3.86 3.92 2.00 2.04 1.56 1.69 2.56 2.63 2.99 3.11 3.27 3.67 1,90 1.80 3.55 3.64 3.00 3.09 2.48 2.52 2.46 2.44 Heden Vorle Keulen 39.49 39.58 LoOitö 12.56 12.50 Nijmegen 10.05 9.97 fit Andrlea 4.66 4.50 Arnhem 9.90 9.81 Vreeswijk w 1.55 1.47 Westervoort 10.48 10.38 Deventer 4.45 4.10 Kampen 0.85 0.26 Maastricht Belfeld Venlo Graveslula Lith 43.37 42.74 13.10 >2.69 12-63 12.17 7.89 7.79 2.22 2.20 Malnz Bingen Caub Coblena Trier Keulen Knsseidorf Ruhrort Wesöel Emmerik tSlANUNUANDSCHBl WATERSTANDEN 18 NOVEMBER Alle waterstanden waren heden voldoende. HOOGWATER NED, ZEEHAVENS 19 NOVEMBER Defzljl 1.44 14.15 HellevoetsL 6.46 17.56 Terschelling 11.27 23.34 Willemstad 6.42 Hariingen 12.00 Brouwers h. 4.58 i7.L8 Den ileJdei 9.5U 21.45 Irierikzee 6.53 17.40 lJmolden 5.51 18.06 Wemeldingt 5,5l 18.04 H. v. HoIL 5.14 17.11 Vllasingen 3.67 16.18 fichevening. 5.14 17.21 Ternenzen 4.31 16.51 Rotterdam 6.52 19.16 Haasweert 5.11 17.32 Geen protest van de diplomaten te Madrid LONDEN, 18 November. Vernomen wordt, dat de diplomatieke vertegenwoordigers te Madrid! niet voornemens zijn nieuwe stap pen te doen in verband met het bombarde ment van de stad. Iedere poging om in contact te treden met de opstandige generaals in verband met het bombardement van de stad is afhankelijk van een vraag van de raad van verdediging van Madrid. De K.L.M. naar Abessinië Bijzondere vlucht met Fransche passagiers Een week voor Kerstmis, op 17 Decem ber zal de Kwak, de Douglas DS 2 PH-AKQ an het Parijsche vliegveld Le Bourget star ten op weg naar Abessinië. Een Fransch. bankdirecteur heeft het K.L.M.-toestel ge charterd, voor deze bijzondere vlucht, welke ongeveer een maand zal duren. Het gezel schap bestaat uit zes toeristen w.o. een film operateur, die de aardigste momenten van deze reis op de gevoelige band zal vastleggen De Fransche reizigers zijn aan de goede zorgen van Duimelaar toevertrouwd, een van de oudste piloten der K.L.M. die in 1923 in dienst der maatschappij trad en reeds 12.000 vlieguren op zijn naam heeft staan. De bemanning van de „Kwak" zal hestaan uit de heeren: J. J. Duimelaar, gezagvoer der, H. C. A. van Montfoort, tweede piloot; Chr. Biesheuvel, boordwerktuigkundige en J. W. Hoogland, marconist. Aanbesteding den rijkswaterstaat is heden het uitvoeren van baggerwerk in het Soheur boven Maassluis en van daarmee i verband staande werken. Laagste inschrijf ster was de N.V. A. Vol- ker te SILedrecht voor f 7S.OOO. Deli Maatschappij Interimdividend van 5 pet Volgens mededeeling van de directie der Deli-Maatschappij zal van 20 November a.s. interim-dividend van 5 pet. betaalbaar worden gesteld. De opzegging van het rivieren-verdrag GENEVE, 18 November. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat de Zwitsersche regeering niet zal deelnemen aan een col lectief protest bij de Duitsche regeering ia verband met het opzeggen van de bepalin gen van het verdrag van Versailles inzake de Duitsche rivieren, UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter L. óe heer H. A. Weber. Den Haag. Examen van Apothekers-assistent te Lelden de dames C. Valkis, Den Haag. M. A. Groot, Den Haag en de heer U. Meijer. Leiden. ZWIJNDRECHT, 18 Nov. (Veiling) Prijzen: andijvie £0.501; bloemkool 3.806.50; 2e srt 1.503.90; boerenkool 1.502.20; gele sav kool tl.1.20; groene idem £1.302.50: wilte knolen £0.90—2; knolseldery £1018; kropsla le srt f 1.503.70; 2e srt £0.50L10: etoofsla 1018 ct: kroten f 1.102.10; hanqdperen £20 23; peterselie £11.70: prei 1.201.50; radijs witpunt 1.192; rammenas 60—80 ct: roode kool £1.402.50; seldery 7—18 ct spinazie (glos 41gó ct p kist; spruiten le srt 5:80—7.20; id losse £24.50: tomaten 1.502.80; veldsla per Rist 1527 ct; uien £1.502.10; winterpeen 0.90 —1.50; witlof le srt f 8.609.50; 2e srt £4.90— 6.50; wortelen 2.5(16.50; afbr.peen £1.292.80 Premie voor aanbrengers en aangebrachte abonné's in de campagne: EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar. waarbij zal worden betaald per kwartaal met rec^ op £e per week VERLOVINGS-HWELL)£&-x'REMIE voor AANBRENGER en NIEUWE ABONNé. Aanbrenger: Naam „mvr Nieuwe Abonré: Naam «mmmi Nieuwe Abonné: Naam nmnwn Woonplaats nT Adres Woonplaats Adres Woonplaats Adres niii Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet yerlangd wordt. DatumBreestraat 123, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7