STADSNIEUWS *yESC0MPTO KNCX9fT|936 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 TIET VORSTELIJK HUWELIJK De feestelijkheden Plenaire vergadering van de Nationale Contact-Commissie Gisteravond vergaderden afgevaardig den van verschillende vereenigingen op nationalen grondslag onder praesidium van den voorzitter van de Nationale Contactcommissie Mr. G. H. E. Nord Thomson, Op deze avond diende de beslissing ge nomen te worden t.a.v. de feestviering, al dus de Voorzitter in zijn openingswoord. Met groote vlotheid is daarna beraad slaagd en bet resultaat was, dat aan het einde.iran den avond het programma voor de Leidsche Oranjefeestdag, welke op Maan dag 4 Januari zaj gehouden worden als volgt vrijwel definitief is vastgesteld: 's Morgens tusschen 10 en 12 zal een mili taire wandeling worden gehouden van het 6e R. V. A. en het 4e Reg. Infanterie bege leid door het muziekkorps van het 6e Reg. Veldartillerie. Tusschen 9 en 2 uur zijn er Cineac voorstellingen voor alle leerlingen van lagere scholen in de Stadsgehoorzaal en een bioscooptheater (voor ongeveer 10.000 kinderen). Duur van elke voorstel ling pl.m. drie kwartier. Hieraan is verbon den een Bruidsuikerattractie. Aan elk kind zal een zakje bruidsuikers worden uitge reikt, voorzien van de beeltenissen van het Prinselijk paar en een opschrift. Tusschen 2 en half vier wordt een optocht gehouden van versierde rijwielen met muziek, waar aan prijzen verbonden zullen zijn. In de Stadsgehoorzaal zal een gevarieerd programma worden geboden in de avond uren, verzorgd door diverse Leidsche Orga nisaties, o.a. door de Timdelercub, welke in het tweede gedeelte van de avond optreedt met een Oranjestuk. In de Schouwburg wordt door de Kon. Vereen. „Litteris Sacrum" een schitterend gemonteerde, echt Leidsche Oranje-Revue opgevoerd. De generale repetities van beide den zullen kosteloos toegankelijk worden gestelde voor het garnizoen en voor de ver zorgden van liefdadige instellingen. Ondanks het feit, dat er groote finan- cieele bezwaren te overwinnen waren, om de opvoering van de Litteris-revue te waarborgen, meende de vergadering al les in het werk te moeten stellen om deze opvoeringen mogelijk te maken, daar deze revue als een van de glans punten der feestviering wordt be schouwd. De dag wordt besloten met een vuurwerk op het verlichte Schuttersveld waar ook een hosvlonder en muziek zullen aanwezig zijn. Op verschillende plaatsen en langs verschillende routes wordt door Leidsche Muziekveneenigingen den geheelen dag ge musiceerd. In overweging is nog het instel len van eervolle vermeldingen voor illumi naties en .versieringen .van huizen straten. Het lijdt geen twijfel Of h'eï hier opge somde programma van de Leidsche feestvie ring zal met instemming door de burgerij worden ontvangen. Er is echter nog één moeilijkheid. De commissie heeft door het gering aantal collectanten een groot deel van Leiden bij haar collecte moeten ver- waarloozen. Velen zijn niet in de gelegen heid geweest het hunne hij te dragen voor het welslagen van de feestdag. Het js daar om, dat de commissie nogmaals wijst op de weg welke openstaat: het giro-nummer van den penningmeester, de heer J. Mulder, Steenschuur 16 Leiden no. 165940 (met bijvoeging: Contact-commissie op de linker st rook). Daar de heer v.Santen verhinderd is, verder het secretariaat waar te nemen, heeft de heer J. Mulder zich nog bereid ver klaard ook het secretariaat op zich te ne men. Zijn telefoonnummer is 1598, Het eeuwfeest 3er grofsmederij De viering iu_„ I De viering van het eeuwfeest van de Kon. Ned. Grofsmederij, die in verband met een aan den directeur, den heer N. C. F. van Ginke] overkomen ongeluk, was uitgesteld, is thans bepaald op 28 November a.s. dan zal aan het personeel een feestavond worden aangeboden in de Stadsgehoorzaal met een gevarieerd programma. Op dezen avond zal aan directie en commissarissen der Grofsmederij een bronzen gedenkplaat worden aangeboden, ontworpen en vervaar digd door de Rijnlandsche Kunstgieterij II. W. Stöxen en Zn, alhier. Op Vrijdag 4 Dec. a.s. zal des middags van S—5 uur in de bovenzaal van de sociëteit Amicitia door commissarissen en directie een receptie worden gehouden. .Veilig Verkeer Een remmen- en lichtweek voor fietsers In veiibanid met het nog steeds toenemen de verkeer en de als gevolg daarvan gedurig klemmender noodzakelijkheid van „veilig verkeer" wordt van 712 December a.s. over het gaheele land een remmen- en licht week voor fietsers gehouden, waarbij, zooals de naam reeds duidelijk aangeeft, speciale aandacht zal worden geschonken aan de Verlichting en remmen-inrichting van rij wielen. In onze stad wordt deze actie voorbereid én uitgevoerd door het plaatselijk afdeelings- bastuur van „Veilig Verkeer", waaraan uit sluitend' voor deze gelegenheid uitbreiding is gegeven door toevoeging van den brigade commandant der rijksveldwaoht, majoor Bron, den chef-veldwachter van Oegstgcest_ den heer Krijger en een redacteur van het Leidsdh Dagblad, waardoor hopelijk zal wor den verkregen, dat ook de naaste omgeving {van de Sleutelstad, o.a. Oegstgeest, Leider dorp en Zoeterwoude in deze actie zal wor den betrokken. Het ligt niet in de bedoeling om even- lueele overtredingen direct te bestraffen met een proces-verbaal, doch wel zullen de namen der overtreders door de politie wor den genoteerd en zullen zij binnen een be paald tijdsverloop worden uitgenoodigd op het politiebureau van de plaats hunner in woning" te verschijnen, teneinde te toonen, 'dat zij de waarschuwing hebben ter harte genomen en de vereischte verbetering (en) hebben aangebracht. In het bellang van de goede zaak van „vei lig verkeer", dat het belang is van iederen weggebruiker, onverschillig of hij of zij automobilist clan wel motorrijder, fietser of voetganger is, wekken wij het wielrijdenl publick nu reeds op om door een tijdige zelf-controlo mede te werken tot het wel slagen van deze actie, in dien zin, dat het aantal geconstateerde overtredingen zoo ge ring mogelijk zij. Leidsche Chr. Besturenbond De November-propaganda. Wij brengen nogmaals in herinnering, dat morgenavond om acht uur in het ge bouw Prediker de groote November-propa- ganda-vergadering van den Leidschen Chr. Besturenbond wordt gehouden. Als sprekers zullen in deze samenkomst optreden de heer G. Hordijk, voorzitter van den Chr Metaalbewerkersbond, die zal spre ken over „De nood van onzen tijd" en de heer J. Schipper, secretaris van het C.N.V., die het onderwerp „De eisch van ons begin sel" zal behandelen. Ds. H. A. Wiersinga zal het slotwoord spreken. Deze avond zal verder worden afgewisseld met muziek en vertooning van enkele komi sche- en natuurfilms door de Ned. Chr. Filmcentrale. PROF. Dr. JAN VAN DER HOEVEN- STICHTING VOOR THEORETISCHE BIOLOGIE. Symposion over het instinct-begrip Op Zaterdag 2S November zal onder lei ding van Dr. J. A. Bierens de Haan, privaat docent aan de Universiteit van Amsterdam, een symposion plaats hebben over het in stinct-begrip in de moderne dierpsychologie, 's Ochtends zullen in een ook voor studen ten toegankelijke bijeenkomst spreken Dr. J. A. Bierens de Haan uit Amsterdam Dr. Konrad Lorenz uit Altenburg (Oosten rijk). 's Namiddags heeft een bijeenkomst plaats ter nabespreking hierover, waartoe vakgenooten in engere zin zijn uitgenoodigd De bijeenkomsten hebben plaats in Zoölogisch Laboratorium der Rijksuniversi teit te Leiden. GEREF. KERK Door dein Raad dier Ge-ref. Keink alhier werd als missionair Dienaar des Woords be roepen Ds. J. Verkuyl te Laren. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: E den DubbeldenVoerman GEHUWD: TL ten Wolde wedren J M Engels UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN HULDEBLIJK VOOR HET A.S. VORSTELIJK PAAR De feestelijkheden op 7 Januari a.s. In de trouwzaal van het Huis der Ge meente is Maandagavond onder leiding van den burgemeester, den heer P. A. Co- lijn, een bijeenkomst gehouden met het doel te komen tot samenstelling van eenige commissies, welke belast zullen worden met het inzamelen van gelden voor het na tionaal huldeblijk bij het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard en de voorbereiding en regeling der feestelijkheden op 7 Januari as. Aanbieding Hnldeblijk Inzamelingscommissie Voor de aanbieding van het huldeblijk werd een inzamelingscommissie gevormd, waarin zitting namen de heeren G. M. Herngreen, W. J. Sprey, mr. F. A. Helm- strijd, ds. Stehouwer, deken Hellegers, ds. Bosch, ds Hartkamp, dr. Cannegieters, A. J. Dekker, S. Aardewerk, J. B. Samsom, dr. Munting, A. C. de Haan. L. de Graaf, J. M. J. Scheerder, H. G. Boks, Jac. Groen*- veld, M. A. Hoogendijk, L. N. van Dien, C. van Gaaien, C. dien Uyl, A. F. Ruyssenaars, W. Geerlof en C. Koren. Werkcomité Uit deze commissie waarin ook onder staande dames zitting hebben is een Werk comité gevormd, bestaande uit de dames mevr. P. A. Colijn, mevr. G. H. Bannier, mevr. J. P. Liefhebber, mevr. P. Duinker, mej. van Zwieten, mej. Jongenburger, mei, Sprey. Hieraan zijn voor de organisatie toege voegd dë heeren mr. F. A. Helmsirijd, II. G. Boks en A C de" Haan. De Feestelijkheden z Voor de feestviering op 7 Januari zijn. de olgende commissies gevormd: Financieele Commissie Schoolcommissie J. L. J. Gaillard. voorzitter. W. J. v. d. Brink, J. Bol, S. Kleinenberg, P. Smits, H. S. v. d. Putte. Verlichting en Versiering Ir. J. Waardenburg, voorzitter, B. Lemkes, M. van Muiswinkel, W. van Diest, C. IJ. Ponsioen, J. L. H. Boeren, Muziek en Zang Vermakelijkheden. W. A. Lam, voorzitter, dr. K. Fokkema, E. de Goede, A. Groeneveld, D. v. Dien, B. Hof enk, P. Zuidam, G. van Staalduinen, A. Verruijt, J. F. Allart. Pers en Propaganda Ph. J. G. Roest, voorzitter, J. J. C. Böck- ling, J. Vis, C. A. van Wicringen, II. C. v. cl Spel en J. H. Noomen. Dagelijksch bestuur De voorzitters van deze commissies vormen tezamen het dagelijksch bestuur, clat on- c leiding slaat van den algemeen voor zitter, dén lieer J. II. Bel graver. GRONDBORINGEN BIJ DE ALPHENSCHE BRUG Dat er plannen bestaan om een nieuwe brugovergang over den Rijn te maken weet iedere plaatsgenoot. Maar degenen die mop perden: wat heb je aan plannen, er moe: aan gewerkt worden, die kunnen zich nu overtuigen dat er inderdaad aan die plan nen gewerkt wordt. Wamt vanwege den Pro vincialen Waterstaat is men thans begon nen met grondboringen te verrichten. Het doel hiervan is de diepte van de zandlaag vast te stellen. Op een viertal plaatsen zul'len deze bo ringen worden verricht, n.l. ter weerszijden van de brug aan de Oost- en Westzijde, GESLAAGD De heer K. Munting, alhier, is aan do Handelshpogjesohiooi te Rotterdam geslaagd voor het canclidaats-examen Handelsweten schappen. CHR.-HIST. JONGERENGROEP Morgenavond 8 uur hoopt de Ohr.-Hislt. Jongerengroep haar jaarvergadering te hou den in het Vereenigingsgebouw. Als spreker hoopt op te treden de heer J. Valkenburg Jr. te Fijnaart, met het onderwerp: „Ondergang of Opgang". Muziek en declamatie zullen de gewenschte afwisseling geven. HAZERSWOUDE A.R. PROPAGANDACLUB Rede burgemeester Warnaar Door de A.R. Propagandaclub „Schrift en Historie" werd gisteravond in het lokaal achter de Geref. Kerk een propagandaver- gadering gehouden, die door velen werd bij gewoond. De voorzitter, de heer C. Bogaards, open de op gebruikelijke wijze, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bijzon der tot den heer A. Warnaar, burgemeester der gemeente, die dezen avond voor de Pro pagandaclub zou optreden. In het openings woord werd gewezen op de noodzakelijkheid van het geloof voor de hope der toekomst. Gewezen werd op het sterk geaccentueerde dualisme dat in onze dagen is waar te ne men op alle terrein des levens, de roep om eenheid demonstreert zich in het tegendeel; de roep om vrijheid doet steeds knellender banden aanschouwen, de hoop op de metro pool: der werelddiplomatie is bij velen ver vlogen, en we aanschouwen haat, naijver, autarkie, grenzen loos nationalisme. De we reldpers verkondigt om de oproep van Pre sident Roosevelt aan zijn volk om over te gaan tot mobilisatie van allen die op den grondslag van het geloof staan; zoo ook hoo- de waarschuwing van Engelands grooten over communisme en fascisme. Gewezen werd op de vele banen die ont plooid werden en ten slotte werd gewezen op de eenige universeele banier, die de ge broken eenheid kan herstellen. De spreker van dezen avond, de heer A. 'arnaar, verkreeg daarop het woord en be gon met te wijzen op het woord van den Prediker: „Niets nieuws onder de zon", op de oude strijd tusschen gezag en vrijheid; op de nieuwe leuzen van het nationaal-so- cialisme, die veel doet denken aan het tijd perk der oude liberalen; ook zij streden voor eenheid, voor een Christendom boven geloofsverdeeldheid; er was even reactie op het revolutie-tijdperk, al vinden i zelfde grondslag in beiden. Ook thans is de dictatuur die wij rondom waarnemen reactie op het drijven van revolutionaire groepen. Eenzelfde grondslag nemen we bij bitterste tegenstanders waar: beide staan, op den verkeerden grondslag, mensch, de rede, §n niet op den grondslag! van Gods souvereiniteit over alles. Gewezen werd op de velen die op de gren zen van het fatalisme de handen slap laten hangen; het verkeerde hiervan werd getoond; de levensroeping werd helder be licht, omdat bij bet juist zien van de din gen, eeuwigheidslicht over ons werk valt, omdat het gebod Gods het beginsel voor allé levensterrein is. We zien de beginselen van socialisme en N.S.B. steeds veranderen, omdat de grondslag geen vastheid biedt; maar het Antirev. beginsel is geen men- schenwerk van Dr. Kuyper, maar ligt vast in de eeuwige beginselen. Verder werd in groote trekken het Ver kiezingsmanifest besproken, in 't bijzonder vrijheid en gezag, en de historische goede- in dien strijd voor de vrijheid verkre gen. Het gezag is door de woelingen onder de krachtige leiding van onze voormannen veel sterker geworden. Het zal in de a.s. verkiezingsstrijd gaan om de fundamenten van ons volksleven. Het vreest God en houdt Zijn geboden zal ons ook getrouw doen zijn in deze tijden. Door een 6-tal der aanwezigen werden vragen tot den spyeker gericht, die hem de gelegenheid gaven op enkele punten nog der in te gaan. i woord van warmen dank van den voorzitter tot den heer Warnaar voor zijn bezielend woord, ging de heer Warnaar voor in dankgebed. KATWIJK AAN DE RIJN DE NIEUWE KLOK Alles op dit aardsche is vergankelijk. Dit ondervond men vorig jaar ook hier toen de luidklok in den toren der Ned. Herv. Kerk na van af 1598 zijn diensten te hebben gedaan, 't begaf gn haar bronzen stem niet meer kon laten hooren. Zoo heeft men het moeten stellen 17 maanden lang met een miniatuurluidklok, allesbehalve den dienst waarvoor zij luidde, en het kerkgebouw waardig. Het eigenaardige geval dat het kerkgebouw behoort aan de kerkelijke, en het kerkhof met toren aan de burgerlijke gemeente, werkte er toe mee dat het met het vernieuwen der luidklok niet zoo vlot, zoo vlug liep, als men wel wenschte. Doch ten slotte kwam het oogenblik, dat èn de toren, die noodig reparatie vereischte, èn de klok, die men moeilijk een „luidklok" kon noemen, de volle aandacht had van het gemeentebestuur. Zoo was dan gisteren de dag aangebroken, waarop de nieuwe klok naar boven, naar haar bestemming zou worden gebracht. Hiervoor was, begrijpelijk, veel belangstelling. Jammer dat het zulk ongunstig weer was. Doch het werk moest doorgang hebben en te half 2 werd met de voorbereidende werkzaamheden begon nen. Alles verliep zeer gunstig en voor den avond daar was had de Ned. Herv,. Ge meente te Katwijk a. d. Rijn weer een zijn. mooie luidklok, waarop men trotsch kan De klok is van een bijzondere samenstel ling en de uitvoering is van een carillon- klok, in de f-toon. Het mooie stuk werk werd geleverd door de firma Van Bergen te Heiligerlee en weegt ruim 1200 K.G.. Het zelfde opschrift, dat op de oude klok stond, is ook op de nieuwe klok aangebracht, nl.: tot dienst der noot voer clein dien ick gelyck arm epde rijck; anno 1598. Willem Wegewaart heft mei gegoten to Deventer, Hergoten van Bergen te Heiligerlee. In te genstelling met de oude luidklok loopt de nieuwe klok op kogellagers, hetgeen een buitengewone krachtbesparing geeft. Eén persoon kan de luidklok bedienen. Na regen komt zonneschijn, na een tijd •an behelpen komt weer een andere, mooiere tijd. Spoedig zullen de kerkgangers der. [EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ N*. Opgericht 1857 Bankzaken Elfectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM: Keizersgracht 573-575 's-GRAVENHAGE: Lange Vijverberg 13 Ned. Herv. Kerk door de nieuwe klokke- stem kerkwaarts worden geroepen. Het gemeentebestuur kop$ ip deze wel een woord van dank'toe. DAMMEN Door de Damvereeniging K.D.C. alhier werd de laatste ronde van den bordenwed- strijd gespeeld. De eindstand is: Eerste groep gesp., gew. rem. verl. pnt J,. Freke 7 5 1 1 11 J. C. van Rijn 7 5 1 1 11 L. de Haan 7 4 1 2 9 C. van Delft 7 3 4 6 C. van Rossüm 7 2 2 3 6 G. J. de Vink 7 3 4 6 J. Laven 7 2 5 4 T. van Beelen 7. 1 1 5 4 Tweede greep C. Korpelshoek 7 5 2 12 A. Schouten 7 4 1 2 9 A, Wassenaar 7 4 1 2 9 W. Böttcher 7 2 4 1 8 J. Schoneveld 7 3 2 2 8 C. van Veen 7 2 1 4 5 R. Haasnoot 7 1 1 5 2 J. van Elk 7 2 5 2 Derde groep C. Durieux 7 6 1 13 A. Barnhoom 7 5 1 1 11 A. Vooijs 7 4 1 2 9 P. v. d. Gugten 7 4 3 8 J, Stabij 7 2 1 4 5 J. v. d. Meij 6 2 4 4 D. Hartkamp 6 1 5 2 C. J. de Jong 7 1 6 2 Vierde groep T. Spierenburg 7 6 1 12 Z. Retel 7 4 2 1 10 C. P. Schoneveld 7 4 2 1 10 j. van Delft 9 5 1 3 11 J. Koelewijn 5 2 2 1 6 rl. Koelewijn 7 3 3 6 W. Koelewijn 5 2 1 2 5 J. Houwer 8 2 6 4 VI. v. d. Gugten 8 2 6 4 G. Versteeg; 5 5 0 KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT Hedenavond om 7 uur spreekt in de zaal van Prol Belangen aan de Voorstraat Ds. R. P. A. Rutgers, Schriftdeel: Openbaring 1 vers 18. .Onzie plaatsgenoot de 'heer C. Dulfer s! de te Leiden voor het examen machine- schrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur). KOUDEKERK HET GROENE KRUIS Donderdag 19 Nov. as., des avonds 8 zal in het zaaltje van hotel De Bruin alhier de alg. jaaiiijksche vergadering worden ge- houden van de afd. Koudekerk van de Z.- Holl. Vereen. „Het Groene Kruis". Het bestuur van deze vereenigimg heeft besloten, bij voldoende deelname, dezen winter weer een cursus te geven in E.H.B.O., onder leiding van Dr. Vlaanderen, alhier. Voor dezen cursus kan men zich opgeven bij het bestuur. LEIDSCHENDAM CHR. HIST. KIESVEREEN. De Chr. Historische Kiesvereeniging houdt morgenavond een openbare vergadering in het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Als spreker zal optreden het Tweede Kamer lid J. Bakker met het onderwerp: ,.De hui dige geestelijke en maatschappelijke ont wrichting". GROENE KRUIS-AVOND De afdeeling van het Groene Kruis houdt op Donderdag a.s. een feestelijke bijeenkomst het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Een aantal dames onder leiding van mevr. Flinterman zal zorgen voor muziek, zang, voordracht en tableaux. BEBOUWING LOOIERSLAAN Bij schrijven van 15 Juli i.l. is door den heer P. L. Kuitems, bouwondernemer te Voorburg, verzocht aan B. en W. van Veur, medewerking te verleenen voor de uitvoe ring van een bouwplan op een terrein langs de Looierslaan, bestaande uit 7 heerenhui zen. waaronder twee met winkel etc- Daar het uitbreidingsplan slechts mogelijk maakt het houwen van ten hoogste 6 woningen elkaar met een perceelbreedte van 5.75 M. (open bebouwing C) wil het B. en W. voor komen. dat er voor wijziging van het mtbrei- dinsplan ter plaatse, in dien zin, dat de mo- felijkheid wordt geopend voor bebouwing B ten hoogste 8 woningen aan elkaar met een perceelbreedtevan 5.50 M.) alle aanleiding bestaat. Totstandkoming dezer wijziging brengt tevens mede, dat reeds tot stand geko men nieuwbouw langs de Looierslaan geheel ln overeenstemming wordt gebracht mét het uitbreidingsplan. De commissie van advies voor de uitbreidingsplannen in Z.H. heeft geen overwegend bezwaar, derhalve stellen l en W. den Raad voor, het ter inzage ge legde ontwerp-besluit tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente vast te stel len, RECONSTRUCTIE VOORBURGSCHEWEG Destijds werd, door den Raad van Veur besloten tot hét in eigendom aanvaarden van verschillende stukjes grond benoodied voor de reconstructie van den Voorburgsche- weg, welke inmiddels grootendeels aan dr gemeente in eigendom werden afgedragen. Door verkoop o a kwamen achter „eenigo perceeltjes voor het passeeren der akte in andere handen, tengevolge waarvan met d« nieuwe eigenaren wederom over deze grond- overdrachten moest worden onderhandeld. Deze onderhandelingen hebben er toe geleid, dat alle betrokken eigenaren zich bereid hebben verklaard de alsnog over te dragen stukjes grond gratis aan de gemeente af te staan. In verband hiermede behoeven tevens de bovenbedoelde besluiten wijziging. W. stellen den raad voorzover te gaan tot vaststelling van het desbetreffende ter in zage liggend ontwerp-besluit. LEIDERDORP ONDERSCHEIDING De heer P. v. d. Kwaak ontving van den Kon. Ned. Touristenbond (A.N.W.B.) insigne met diploma voor zijn langdurige diensten in betrekking bij de fam. Dr. G. A. de Bruijne. A. R. PROP. CLUB Maandagavond hield de A.R.P.C. „Ned. Oranje" haar maandelijksche vergadering. Door een der leden werd ingeleid art. 8 van O. P. Spr. Avees er o.m. op, dat dit art. op komt voor rechtmatige volksinvloed. De Sta- ten-Gen. is geen overheid, maar de gecon centreerde natie. Zij behooren geen wet gevende macht te bezitten, waarvan onze grondwet spreekt. Dit leidt tot dualisme. Spr. zet dit nader uiteen. De St. Gen. behoo ren te bestaan uit mannen die dragers van beginselen zijn. Vervolgens zette spr. uit een welke de verhouding tusschen kabinet en de volksvertegenwoordiging dient te zijn, Wij wijzen hierbij alle valsche democratie af. Hierop volgde een korte bespreking. LISSB JAARVERG. NED. BIJBELGENOOTSCHAP De jaarvergadering van de- afd. Hillegom en Omstreken van ,'het Ned. Bijbelgenoot schap aal hedenavond worden gehouden de Geref. kerk aan den Heereweg te Lisse, Als spreker zal optreden Ds. G. J. Waarden- burg, van Haarlem. De samenkomst vangt aan om 8 uur. WEEKDIENSTEN Geref. Gem.: Donderdagavond 7 uur Ds Ligtenberg. WERKLOOSHEID Bij de Gem. Arbeidsbemiddeling alhier IJSCLUB USSERDIJK Dinsdagavond werd in café Faas de jaar vergadering gehouden door de IJsclub Lis- serdijk. De vergadering stond onder leiding van den heer B. Berbee. Deze sprak een openingswoord, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over het herstel van .den penning meester, den heer Ant, de Bruin. Voorts spraJk d-e voorz. de wenscth uit, .dat alle leden propagandist zullen zijn voor do IJsdluh. De heer Ant. de Brein bracht verslag uit rer de financiën, welke er gunstig voor staan, De vereeniging mag over een kas saldo (beschikken van f 860,18. De kas missie bracht een gunstig rapport uit van het onderzoek der boeken. De aftredende bestuursleden II. Huis in 't Veld, G. Been en.Ghr. v. d. Klauw werden bij entkele candidaatstelling herkozen en na men deae benoeming aan. Vervolgens werd da rondvraag gehouden. De heer J. de Butter vroeg waarom de alf. Lisserbroek géén lid is van de Z.H.IJ. Zulks naar aanleiding vam de opmerking op de verg. der afd. Lisse. Welke reden iS er voor om niet als lid -toe te treden? Do voorz. zeide dat het bestuur zich niet langer antwoord zag oni lid te blijven. De afd. Lisse werkt niet naai' den kant van de Haarlem mei-meer. De op ons geworpen blaam kun nen we gerechtvaardigd op de afd. Lisse terugwerpen, aldus spr. Hetgeen te doen is, kunnen wij wel doen, ook zonder lid te zijn van de Z.H.Ï. De vergadering ging hiermede accoord. NOORDWIJK BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM De schietoefeningen in dezen win - len weder beginnen op: Vrijdag 20 Novem ber a.s. in Café de Zwaan, ingang Offem- weg, van half 8 tot half 10. Op de eerste oefening is tevens gelegenheid zich als lid op te geven en zullen legitimatiebewijzen worden uitgereikt. Vervolgens worden de oefeningen gehou den op de Vrijdagen 27 November er December, terwijl op Dinsdag 22 December een onderlinge wedstrijd zal worden ge houden In 1937 begint men weer op Vrijdag 15 Januari en vervolgens iedere Vrijdagavond, tot nadere aankondiging op de genoemde uren. Laat ook deze winter iedere Landstormer toonen dat hij „Landstormer" is; en trouw de oefeningen bezoeken. NOORDWIJK AAN ZEE KERKDIENST Ned. Herv. Kerk: Donderdag a.s., nam. 8 uur, Ds. Kloosterman, van Amsterdam. OEGSTGEEST De Burgemeester van Oegstgeest, de heer A. J. van Gerrevink, heeft het initiatief ge nomen tot oprichting van een plaatselijk comité inzake de aanbieding van het Na tionaal Huldeblijk bij het a.s. Vorstelijk huwelijk. Woensdagavond 11 Nov. j.l. werd dit co mité geïnstalleerd, bestaande uit de heeren H. Ch. Gooszen, R, Reitsma, J. A. Kitten- busch, T. van Egmond, J. van Noord, Mr. C. J. Goudsmit en K. Kruizinga, waarvan drie eerstgenoemden zulen optreden onderscheidenlijk als voorzitter, secretaris en Penningmeester. De burgemeester heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard. Besloten werd alle mogelijke steun te ver leenen inzake het Nationaal Huldeblijk door gelden in te zamelen, huis aan huis, en een ieder in de gelegenheid te stellen daaraan deel te nemen. Het comité stelt zich voor, vertrouwende op de medewerking van alle ingezetenen, de inzameling te doen plaats vinden in de week van 30 November tot 5 December a.s., met gesloten bussen en een lijst voor de namen van een ieder, die met welke gift ook, wil bijdrage aan het Huldeblijk van heel het Nederlandsche Volk. SASSENHEIM GEMEENTERAAD De gemeenteraad kwam Maandagmiddag :n voltallige vergadering bijeen. De notulen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren diverse goedkeuringen over raadsbesluiten van vo rige vergaderingen, alsmede goedkeuring van de begrooting van 1936. Tevens' was een mededeeling van Ged. Staten van Zuid-Holland ingekomen, hou dende mededeeling, dat de De Visserschool RADIO- DISTRIBUTIE WOENSDAG 18 NOVEMBER Programma 3: 8.115 Parijs R; 9.20 Keulen of div; 10.50 Dental len; pl.qi 13.15 3 Programma 4: S Brusi GRD; 10 35 Droitwich; Droitwich; 14.20 London 18.20 Diversen; 19 Droi 20.35 Droitwich DONDERDAG 19 NOVEMBER I.BOLonilen Keg: 13.50 Reg; IC.20 Droitwich; wich; 20.20 Londen II; l 3: 8.05 Pai 9.05 Keulen of div; 9.50 Parijs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Diversen: 14.50 Parijs R; 15.50 Londen R; IC.50 Keulen; 18.05 Brussol VI; 18.50 Londen Reg; 19.20 Berlijn; 20.20 Beromunster; 21.36 Boedapest of div; 21.55 Berlijn; 23.2q Weenen Program-ma 4: 8 Brusseu VI; 9.20 Diversen; IC.35 Londen Reg; 15.35 Droitwich; 18.20 Diver sen; 19 Droitwich: 19.30 Sportpraatje J. G. Jan sen; 20 Londen Reg; 22.20 Droitwich. Agenda Donderdag, 19 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 u. Opvoering „Yvonne", door de Vadertje Lang beenclub, ten bate der wijkvereeniging „Staal wijk". Donderdag, 19 Nov. Gebouw Prediker, 8u. Groote November-Propaganda-avond Chr. Vakbeweging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en mot Zóndag 22 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, L. Rijn IS, tclef. 523 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. Uw rijwiel Is qoed. MaarUwzgjiel.?, ri zweefzadel in beroep was gekomen tegen het vorige raadsbesluit inzake aflossingen leeningen, Dit had volgens dit beroep niet door deïi Raad mogen geschieden met de daarin ver vatte voorwaarden, doch door B. en W. De Voorzitter deelt mede dat dit zeer terecht is opgemerkt door het bestuur der school, doch wijst tegelijkertijd op een be sluit der Kroon, waarin de Raad van een andere gemeente, een dergelijk besluit ge nomen hebbende, in het gelijk wordt ge steld. De stand van de werkloosheid is aan merkelijk beter 'geworden, in verhouding tot het vorig jaar. Wij geven hieronder een schema, hetgeen de Voorzitter aan den Raad heeft voorgelezen. Einde October 1935 156 werkloozen, waar van steuntrekkend 119; einde October 1936 118 werkloozen, waarvan steuntrekkend 89. Midden November 1935 210 werkloozen, waarvan steuntrekkend 136; midden Noveen ber 1936 137 werkloozen, waarvan steun trekkend 87. - In Ociober 1935 bedroeg het steunbedrag f 1108.23 per week; in October 1936 be droeg dit f 817.37 per week. Midden November 1935 f 1494.89 per week en-midden November 1936 f 785.85 p. week. Dit alles bewijst dat de toestand aan merkelijk beter is geworden. In 1935 werd aan steun uitgekeerd over de eerste 10y2 maand f 72.312.9S en in 1936 over de eerste 10V2 maand f 71.762.54. Dit slechts geringe verschil vindt zijn oorzaak in het feit dat de maanden Januari tot Mei aanmerkelijk hooger waren in vergelijking met het jaar 1935. Als volgende punt komt op de agenda voor: aanbieding gemeente- en bedrijfsbe- grootingen 1937. De gemeentebegrooting kon nog niet wor den aangeboden, daar deze nog niet ge heel gereed is. De bedrijfsbegrootingen waren echter reeds ter tafel, waaraan wij het volgende ontleenen: Het Gasbedrijf sluit met een voordeelig saldo van f 2055.06; het Waterbedrijf sluit met een voordeelig saldo van f 3415.93; ter wijl de Grond-, Woning- en Badbedrijven resp. met een nadeelig saldo sluiten van f 1397.07, f 519.51 en f 3680.85. De gemeentebegrooting zal binnen korten tijd worden aangeboden. Benoeming Financieele Commissie komt thans op de agenda voor. Gekozen werden de heeren Van Zonneveld, Verkley en Sehra ma, terwijl na een vrije herstemming nog wordt gekozen de heer Beekman. Als plaats vervangend lid werd gekozen de heer Van Breda, Een rekening-courant overeenkomst mét Bank voor de Ned. Gemeenten voor 1937 wordt weder goedgekeurd. Eenige wijzigingen in de begrooting 1936 worden goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening van f 170.000 tegen 2% pet. met 3 maanden aflossing, via kantoor Van Staal te Den Haag, wordt goedgekfeurd. De heer Van Zonneveld dringt er op aan zoo gauw mogelijk een leening aan te gaan en niet op het laatste moment te wachten, omdat het niet geheel denkbeeldig is dat wij later niet meer zoo voordeelig zouden kunnen sluiten. De Voorzitter deelt mede, dat het- zeer aandacht heeft om zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te komen Aan den Raad wordt voorgesteld een ge heel nieuw aflossingsplan van de loopen- de geldleeningen. Het eerste plan, hetwelk een mindere aflossing bedroeg van f 5500 per jaar, werd niet door de Griffie goedge keurd. Een nieuw voorstel bracht een be drag van f 3700 per jaar mindere aflossing in het vooruitzicht. In den breede wordt "in en ander besproken. Wethouder Warnaar dringt er op aan om toch vooral alles te baat te nemen om de nieuwe begrooting sluitend te krijgen. Ver schuiving van de lasten naar de toekomst is niet altijd gerechtvaardigd, doch in dit geval licht spr. duidelijk toe dat er wel aan leiding toe kan 'bestaan. Indien wij niet ons uiterste best doen is belastingverzwaring on- vemiijdelijk, hetgeen niet welkom is. De Voorzitter licht'toe dat het alles gaat om den Raad te demonstreeren dat de Om zetting der leeningen steeds de aandacht heeft Vervolgens komt ter tafel het voorstel aankoop grond Ter Leede naar aanleiding van legging gasbuis. Doordat de Rijkswaterstaat voor het leg gen van de gasaanvoe.r-leiding van Lisse on der de gemeente Sassenheim het trottoir aanwees, en dit trottoir geen gelegenheid meer bood voor deze leiding, daar de bo dem reeds vol ligf? met kabels en buizen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6