K AG> O Madrid wordt zonder onderbreking gebombardeerd WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland DE NIET-INMENGING Van hetgeen de deel neme re aan de niet- ïnmengingscommissie, welk© regelmatig te Londen haar bijeenkomsten houdt, zoo da; lijks uitvoeren, verneemt men over het al gemeen bitter weinig. De besprekingen heb ben goeddeels plaats, zonder dat daarv iets van belang naar buiten uitlekt, en slechts af en toe spitst men overal de ooren, zoo men de woede-ui tbarsfingen hoort, waar mede sommige opposanten elkander te lijf gaan. Zulk een woord-duel was bijvoorbeeld de controverse tusschen de gedelegeerden van Italië en van Sovjet-Rusland, die langs in diplofnatieke bewoordingen, doch toch vrij ongezouten, elkander hebben ver teld hoe zij over de wederzijdsche regeerin gen dachten. Het verloop van deze schier eindelooze onderhandelingen over traliteit ten opzichte van de in Spanje oor log voerende partijen herinnert iemand op een onbehaaglijke manier aan zekere Ge- neefsche verhandelingen, in de periode, waarin de onafhankelijkheid van Abessinië nog op het spel stond. Toen leek het feens erop, of de betreffende volkenbonds- ïns tan ties zoozeer verknocht waren aan.de theoretische zijde van hun optreden, dat zij aan den practischen kant daarvan sohenen te zullen toekomen. De geschiedenis, die zelve zulke aarzelingen niet kent, heeft toen haar bloedige Oost-Afrikaansche blad zijde ten volle kunnen uitschrijven, zonder Üat de inmenging van welke internationale macht ook haar daarin heeft kunnen ver hinderen. Het gelijkt er eeer sterk op, dat iook thans aan de woordenwisseling der be langhebbende partijen niet eerder een eind zal geraken dan aan den Spaan- schen burgeroorlog zelf, welke intusschen voortgaat met een onverminderde verbitte ring en met verschrikkingen, die nog in be langrijke mate zijn toegenomen, nu de volk rijke hoofdstad aan een beleg is onderwor pen, hetwelk over-talrijke slachtoffers vraagt. Volgens de jongste berichten van het trijgstooneel is thans in Madrid en naaste omgeving het gebulder van geschut en het gedreun van machtige explosies schier niet meer van de lucht. Huizenblokken in volk rijke arbeidersbuurten worden door de zware bommen der vliegtuigen geteisterd en ïn brand geschoten. Vrouwen en kinderen, 'die niet uit den weg kunnen uit deze mo derne oorlogshel ondergaan de verschrikkin gen van een gewapend pleit, dat het onder scheid tusschen al of niet combattanten blijkbaar niet meer kent. Talrijk zijn ook de geruchten over. vliegmachines, welke wor den neergehaald en tanks der regeerings- tröepën, die in de handen dèr nationalisten vallen. Strijk en zet leest men daarbij, dat het hier bijna uitsluitend om Duitsche en Italiaansche vliegtuigen gaat, terwijl buitgemaakte tankmateriaal immer van Russisch fabrikaat zou zijn. Men ontkomt dan ook moeilijk aan den indruk, dat dit partij kiezen in het buitenland voor deze of gene Spaansche fractie den strijd in dit rampzalige land zelf nog onnoemelijk heeft gerekt en verzwaard. Had men, hoofdzake lijk uit de drie aangeduide staten, niet op allerlei wijze brandstoffen aangedragen, menschelijkerwijs gesproken eou het vuur nu reeds aan het uitdooven zijn geraakt bij gebrek aan voldoende brandstof. Nu lijkt het wel daarentegen of de oorlog in felheid toeneemt en zich op steeds grooter schaal kan ontplooien, naarmate hij langer van duur is. Men zou dan ook geneigd zijn te veronderstellen, dat de Londensche bespre kingen hun doel geheel en al hebben gemist, waar immers zoo overduidelijke blijken ge vonden worden van allerlei neutraliteits- schending en inmenging. Men moet echter hierbij niet uit het oog verliezen, dat Blum en Eden nimmer de bedoeling hebben gehad, door hun non-interventie-actie in Spanje zelf ten gunste van het herstellen van den vrede invloed uit te oefenen. Zij zouden daarbij dan ook geheel buiten hun bevoegd heid zijn gegaan. Hun toeleg was uitsluitend het conflict binnen de grenzen van het ver deelde Spanje te localiseeren, om daardoor het ovenslaan van den brand, eventueel naar Portugal en Frankrijk, te verhinderen. Bo vendien was het gevaar verre van denkbeel dig, dat er tusschen de verschillende staten, 'die zich uit politieke oogmerken zoo leven dig voor het Iberische schiereiland interes seeren .gedrang en wrijvingen zouden ont staan, welke tenslotte een nieuwen Europee- schen oorlog na zich hadden kunnen slee pen. Dit gevaar althans heeft Londen onder vangen, zij het dan ook langs den meer en meer gebruikelijken weg van praten en pra ten. Uit al deze discussies is tenslotte een plan naar voren gekomen, dat afdoende Contröle van alle Spaansche, Spaansch-Ma- rokkaansche en naburige Middellandsche Zee-havens beoogt. Niet minder dan een duizendtal beambten zou daarvoor speciaal moeten worden in functie gesteld. Zou deze maatregel worden ingevoerd, dan mag toch twijfel worden gekoesterd of hij nog tijdig genoeg zal komen, om voor Spanje zelf nog eenig resultaat op te leveren. Met Madrid loopt het klaarblijkelijk op een eind. t- Vorstelijke rouwplechtigheid ie Athene Zeshonderd duizend Grieken, waarbij een 500.000 uit de provincie, stonden opgesteld op den weg van het Centraal Station naar de Metropolitaankerk. om eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van koning Constantijn en de koninginnen Olga en Sophie, die uit Italië naar hier zijn over gebracht. In de kerk zal het stoffelijk overschot drie dagen lang opgebaard liggen. De stad is in rouw gehuld. Vlaggen waaien half- mast van de huizen. Alle kerkklokken luid den bij de aankomst der vorstelijke dooden. Hunbijzetting zal Zaterdag*™,, te Tatoi, I MeJY «ta gSa^de'S^in de Êr iïï10A#»ïr komnkl,jke familie, omgeving van de Fransche ambassade te >5 kilometer van Athene, plaats hebben, I blusschen. De Spaansche burgeroorlog ER SPELEN ZICH HART ROERENDE TOONEELEN AF Corps diplomatique verlaat de stad De bombardementen, welke de Spaan sche hoofdstad teisteren, zijn thans niet van de lucht Op sommige oogenblikken waren de explosies zoo talrijk, dat hoo- ren en zien vergingen. Tusschen het'ge weld der ontploffende bommen mengde zich het donderend lawaai van do artil lerie. het ratelend geluid van de mitrail leurs en het geknetter van het flank- geschut. 1-Iet meerendeel der bommen kwam terecht in de omgeving van de model- Den geheelen nacht reden de ambu lancewagens af en aan voor het afhalen van dooden en gewonden. Er speelden zich hartroerende tooneelen af. Schreien de moeders klemden de lijken van haar kinderen vast en weigerden ze door de Roode Kruismannen te laten weghalen. In een enkel huis in de San Agustino- straat werden dertig personen gedood. De materieele schade is ontzaglijk groot. Het ziekenhuis van San Carlos is afgebrand. Een dikke rook, die een scherpe kruitlucht verspreidt, stijgt hoog op in de straten verduistert het uitzicht. Gezegd kan worden, dat in de laatste drie dagen door bommen en granaten twee honderd personen zijn gedoood en vijf hon derd min of meer ernstig gewond zijn. Lot van het Escüriaal Uit Talavera wordt vernomen, dat cjU 1 volksfronttroepen onherstelbare schade heb- MINISTER SALENGRO OVERLEDEN Roger Salengro, de Fransche mi nister van binnenlandsche zaken, is te Parijs plotseling overleden. Gelijk men weet. maakte Sal e n g r o, sinds het op treden van het kabinet-Blum op 4 Juni j.L lid uit van de Fransche regeering. Zijn taak is vanaf het eerste pogenblik bijzonder zwaar geweest, daar de sociale onrust in Frankrijk, een gevolg van het po litieke optreden van het volksfront, geen einde wilde nemen. Salengro zag zich geplaatst voor de opgave, de stakingen te beëindigen, zonder het dientengevolge ,tol een scheuring in de volksfront-coalitie te doen komen. Het bezetten der fabrieken, waartoe men steeds meer zijn toevlucht •nam, wekte bovendien een groeiend onge noegen in den boezem der radicaal-socialis tische partij, die bij herhaling dreigde, het politiek accoord te verbreken, zoo aan dit optreden van arbeidierezijde geen einde werd gemaakt. Bijzonderheden over Salcngro's overlijden ontbreken nog. Het zou intusschen geon bevreemding behoeven te wekken, zoo hij physiek bezweken zou blijken onder een taak, dae zoo onafgebroken beslag op al zijla krachten heeft gelegd. FRONTVORMING TEGEN DE SOVJETS De „Giornale d'Italia", welk blad na de besprekingen te Berlijn liet voorzien, dat het anti-communistische Italiaansch Duitsche front spoedig zou worden uit gebreid tot Japan, verzekert thans dat tusschen Duitschla.nd en Japan te dien aanzien inderdaad een overeenstemming tot stand is gekomen. „Het anti-communistische front tus schen Italië en Duitschland te Berlijn in het leven geroepen, dat reeds tijdens de besprekingen te Weenen is uitge breid met de deelneming van Oosten rijk en Hongarije, omvat thans, d.w.z. na een maand, een deel van het Verre Oosten, door toetreding van Japan. De aaneensluiting tusschen Italië, Duitschland en Japan voor den defen sieven strijd tegen het communisme, welke aaneensluiting ten doél heeft, het behoud van de hoogste waarden der be schaving en der physieke en moreele gezondheid der volkeren, was noodzake lijk geworden door het bewust opgevatte plan van agressief karakter van het communisme. gevangenis, waar de vdfissfronters eenigo batterijen in stelling hadden gebracht. Ook het Roemeensche gezantschap werd door een bom getroffen. Gelukkig was het gebouw reeds ontruimd. Drie granaten ploften neer in de Calle Valverde, waar de bevolking in de tun nels van den ondergrondschen spoorweg en in schuilkelders was gevlucht. Een vliegerbom kwam terecht op het marktplein, waar tal van personen wer den getroffen. Het corps diplomatiqué heeft besloten Madrid thans definitief te verlaten. Tot het nemen van dit besluit heeft vooral het feit bijgedragen, dat het Roemeen sche gezantschap door een bom werd getroffen. Beleg kan nog dagenlang duren Stafofficieren van generaal Var el a heb ben verklaard, dat de bezetting van de hoofdstad nog verscheiden dagen in beslag zou nemen, tenzij de rooden hun verzet plot seling zouden opgeven of uit de stad zouden vluchten. Varela en ook de commandanten van de voor Madrid opereerende legergroepen zijn echter ten volle er van overtuigd, dat hun voornaamste taak op het Madrileensche front thans is volbracht. In verschillende wijken kan het tijdens de zuiveringsactie nog wel tot hevige straatgevechten kómen, doch in verhouding tot hetgeen de witte troepen nu reeds gepresteerd hebben zou dit nog slechts een bagatel zijn. Generaal Varela heeft gisteren zijn hoofd kwartier naar het Casa de Campo overge bracht De verliezen der nationalisten zouden ge lig zijn in verhouding tot hun successen. De volksfronttroepen moeten de laatste dagen 600 man hebben verloren. Een aanval van de rooden op Villa Verde werd afgeslagen en twee Russische tanks vielen daarbij in handen van de witten. In totaal hebben zij thans twintig van deze irlogsrnachines buitgemaakt. Drie jachtvliegtuigen van het volksfront, welke het Casa de Campo onder vuur wil den nemen, zijn omlaag geschoten, 't Roode commando maakt blijkbaar gebruik van een gemotoriseerde „vliegende colonne", welke snel naar de bedreigde punten worden ge dirigeerd. Radio-Sevilla deelde verder nog mede, dat krijgsgevangenen verklaarden, dat een spe ciale garde achter de vuurlinie ligt en op de militiemannen schiet, die hun post wil len verlaten. De jongste bombardementen Een correspondent van Havas meldt in tusschen nog de volgende bijzonderheden 'er de jongste bombardementen. De door de nationalistische vliegers uit jeworpen bommen kwamen neer in ver scheidene wijken van het centrum, vooral in San Miguel, waar bommen op de markt vielen en tal van personen doodden of ver wondden. Den geheelen nacht en den geheelen mor gen zijn de brandweermannen, bijgestaan door reddingsploegen, bezig geweest met het bestrijden van de branden, die op verschil lende punten van de stad waren ontstaan. ben aangebracht aan het Escüriaal. Vele voorwerpen van waarde zijn verdwenen en men kan de bibliotheek als vernietigd be schouwen. Een gevangen genomen soldaat van de volksfronttroepen deelde mede, dat een aan slag was gepleegd op Largo Caballero, toen hij naar Barcelona reisde. Zijn auto werd getroffen. De dader is gearresteerd. Het Madrileensche communiqué De verdedigingsraad van Madrid heeft gistermiddag om twaalf uur het volgende communiqué uitgegeven: Gisteravond hebben de vliegtuigen der opstandelingen Madrid opnieuw gebombar deerd. Drie ziekenhuizen zijn ernstig door bommen beschadigd. Twee brandbommen zijn gevallen op het ziekenhuis San Carlos, dat in brand vloog. Om moeilijkheden te ver mijden, moest men de zieken en gewonden uit het ziekenhuis verwijderen. Dit alles is in goede orde geschied. De brandbommen hebben eveneens ver schillende huizen beschadigd. Vanmorgen om half vijf werd een der arbeiderswijken gebombardeerd, waarbij vele slachtoffers ge vallen zijn. Om zes uur zijn verschillende projectielen van de zware artillerie der rechtsche troepen in hetzelfde kwartier te recht gekomen. Marokkaansche troepen, die gisteren er in geslaagd waren tot aan de gebouwen der filosofische faculteit van de universiteitsstad door te dringen, zagen zich genoodzaakt in verband met tegenaan vallen van linksche zijde zich terug te trekken. Wij zijn erin geslaagd een afdeeling der vijandelijke strijdkrachten te omsingelen en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal is in onze handen gevallen. Gedurende den nacht zijn de vijandelijke troepen erin ge slaagd tot aan het Casa Velasquez door te dringen. In den morgen is op beide flanken een dubbele aanval ontketend, in den loop waarvan de linksche troepen erin zijn ge slaagd terrein te winnen. Van de overige fronten om Madrid valt niets nieuws te melden. Een politiek consult? Azana, de president der Spaansche repu bliek en Companys, de president van Cata- lonië, zijn gistel-morgen plotseling met on bekende bestemming uit Barcelona ver trokken. Volgens geruchten zouden zij zich naar 't dorp Benicarlo hebben begeven, waar zij een ontmoeting met Largo Caballero zouden hebben gehad. Uit Valencia wordt gemeld, dat men daar den indruk heeft, dat de cortes op 1 Decern- in Valencia bijeen zullen komen. Carl von Ossietzky vrijgelaten? T-Iet Duitsche ministerie van propaganda bevestigt het gerucht, 'dat de roode schrij ver Carl von Ossietzky, die langen particuliere zijde verluidt, dat Carl von Ossietzky zou lijdende zijn aan tuberculose. Zijn toestand wekt ernstige ongerustheid. Anderzijds wordt vernomen, dat von Os sietzky ernstig ziek zou zijn en rnet spoed uit het concentratiekamp, waar hij was opgesloten, is overgebracht naar een zieken huis te Berijm, HET TEMPO WAARIN BEWAPEND WORDT Fransche en Duitsche vlootprogramma's De Engelsche luchtstrijdkrachten De Fransche minister van Marine heeft aan het blad „l'Intransigeant" verklaard, dat vier pantserschepen gebouwd worden, twee van 26.500 ton, n.l. de „Dunkerque" en de „Strasburg", en twee van 35.000 ton, de „Richelieu" en de „Jean Bart". Dit laatslo schip moet nog op stapel gezet worden. Hier moeten nog aan worden toegevoegd de pantserschepen „Provence", „Lorraine' en „Bretagne", die uit den oorlog dateeren. doch geheel gemoderniseerd zijn. Voor 1937 staan op het programma de bouw van een kruiser van 8.000 ton eo eenig torpedojagers, aangezien die van 1,500 ton beginnen te verouderen. Voorts zullen duikbooten en een tankschip worden gebouwd. De minister zal bij de kamer een voorstel indienen voor den bouw van 26 kleine boo ten en hulpschepen. Tenslotte zullen nieuwe vliegbooten van groote tonnage worden gebouwd. Wat Duitschland doet! Onder de nieuwe Duitsche vlooteenheden, welke in aanbouw zijn, bevindt zich een kruiser van 35.000 ton, welke volgens de Duitsche deskundigen vergeleken zal kun nen worden met de „drijvende forten", wel ke admiraal van Tirpitz heeft ontworpen. Bovendien bouwt Duitschland momenteel groote torpedojagers, welker tonnage geheim wordt gehouden, benevens een moederschip voor vliegtuigen van 19.150 ton. Ook Engeland up to date! De vlootcorrespondent vain de „Daily Tele graph" meldt, dat zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot een belangrijke uit breiding van het Britsche aantal marine- vliegtuigen. Aanleiding tot dit besluit is het feit, dat andere mogendheden thans een veel sterker marine-lucht wapen zouden bezitten dan Engeland, hetgeen in officieelie kringen be zorgdheid heeft gewekt. In het begin van dit jaar had de Engel sche marine slechts 179 vliegtuigen in dienst en nagenoeg geen reserves. Zij beschik* over zes vliegtuig-moederschepen met een totale capaciteit van 68 machines, doch tot vixir kort bevonden zich aan boord van deze schepen slechts 144 toestellen. De Britsche vliegtuigmoederschepen kun nen minder toestellen bergen dan die van andere mogendheden. De „Courageous" en do „Glorious", elk van 22.500 ton, kunnen elk vijftig vliegtuigen dragen, en de „Eagïe" van 22.600 ton slechts 21. De vijf moderne yliegtuigmoederschepen der Vereen. Staten bieden daarentegen elk plaats aan tachtig machines. De nieuwe Britsche carrier „Ark Royal", die binnenkort te water zal worden gelaten, moet 70 machines kunnen berg*. en de kleinere „Victorious" en „Illustrious" elk vijftig. MetLinbegrip van de 130 vliegtuigen, noo- dig vóór de slagschepen en kruisers, welke met catapults zullen worden uitgerust, zal de marine binnenkort 450 toestellen noodig hebben, d. 1. meer dan het dubbele van het thans beschikbare aantal. Volgens de laatste gegevens heeft de marine der Vereen. Staten reeds 950 vlieg tuigen der eerste linie in dienst, en zal de sterkte tegen 1942 tot 1910 toestellen uitge breid zijn. Japan moert in 1938 over 1000 toe stellen kunnen beschikken. Ook Frankrijk en Italië beschikken over machtige luchtstrijdkrachten voor samen werking met hun vloten, t'ijn en vol van smaak MAGGF VERMICELLI-SOEP Een Heerlijke soep, waarin de beste kwaliteit vermicelli en vleesextract zijn verwerkt. Voedzaam, lid* ver teerbaar en vlug klaar. Per doosje met 2 zakjes voor 4-6 borden 10 cf. Ut op do geef-rode^elikatteft en ^de ^fabrieks- „L De Amerikaansche zeeliedenstaking Geen arbitrage mogelijk? De president der Amerikaansche vakver- eeniging van havenarbeiders, Harry Brid ges, heeft verklaard, dat het heel goed mogelijk is, dat de zeeliedenstaking aan de kust van den Stillen Oceaan, nog 150.000— 200.000 zeelieden meer zal gaan omvatten, wanncre de eischen der stakers niet inge willigd worden. De hoop op vredelievende bijlegging van het conflict schijnt werkelijk zeer gering. De arbitrage-onderhandelingen tusschen de sta kingsleiders en. de Reecering ,.,2djn tot nu toe zonder resultaat verloopon. In San Francisco en omgeving wordt het' aantal stakingen van kleine groepen met den dag grooter. Alle^j aan de kleinere sta kingen nemen naar schatting 25.000 deel. De stakende zeeliedën hebben op de uit- noodiging der burgers om het geschil aan arbitrage te onderwerpen, ten antwoord ge geven, dat geen arbitrage mogelijk is ovei fundamcnteele beginselen, waarom gestre den wordt. Voedselgebrek op Hawal-eilanden Als gevolg van de staking der zeelieden is op Hawai gebrek aan levensmiddelen ontstaan. De rijstvoorraad is uitgeput (het voornaamste voedsel voor de inlandsche be volking is rijst) en de prijzen der overige levensmiddelen stijgen met den dag. Hawai moet ongeveer 80 pet van zijn levensmiddelen invoeren. De gouverneur heeft president Roosevelt om hulp verzocht en hij is ook voornemens het ministerie van Marine te verzoeken oor logsschepen ter beschikking te stellen voor het vervoer van levensmiddelen De in Rusland gevangen Duitschers LItwinoff heeft dien Duitschen ge zant te Moskou op diens informatie mede gedeeld, dat de in Rusland gearresteerde Duitschers beschuldigd worden van militaire economische spionnage, van het ver spreiden van fascistische geschriften onder de Russen en van daden van terrorisme. Het meerendeel der gearresteerde Dui echers, voegde Litwinoff hieraan toe, 'leeft reeds een bekentenis afgelegd. De gezant heeft geantwoord, dat er wol groepen nazi's bestonden in andere landen, maar niet in Sflyjet-Ruslamid. nee Bobby HET IS TEN HOEVE'S ROGGEBROOD DAT LUST HET BAASJE ZELF VEEL TE GRAAG VRAAGT UW BAKKER.' QEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL.335298 TEL.53949 Werkwilligen ontruimen bezette fabriek In de textielfabriek Tornynck te Roubaix heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen een dertigtal stakers die het gebouw bezet hielden en de werkwilligen, die daar zij door de Fransche overheid niet worden beschermd, besloten hadden thans zelf hun recht op arbeid te handhaven Vrijwel het geheele personeel was voor hervatting van het werk en een aantal ar beiders drong dan ook de fabriek oinncn. Er ontstond daarop een gevecht, dat twee uur duurde en waarbij tien personen wer den gewond. Tenslotte heeft de mobiel» garde de fabriek met geweld ontruimd Daarop liert de directie de roode vlag, die sedert den aanvang van het conflict van het gebouw woei, neerhalen en vervangen door de driekleur, hetgeen tot gejuich aan leiding gaf. Van de tallooze nieuwsgierigen, die zich op straat hadden verzameld bij de vecht partij, werden verscheidene arbeiders licht gekwetst. Kort Nieuws In Februari a.s. hoopt Mussolini een be zoek te brengen aan Libye. In het oude Ro meinsche theater van Sabathra, de Phoeni cische stad, op 70 K.M. van Tripoli aan zee gelegen, zullen alsdan klassieke voorstellin gen worden gegeven. Een Duitsch vliegtuig van de lijn Ber lijnMijnchen is op het vliegveld van Neu renberg verongelukt. Er zijn twee dooden. Lord Baden Powel] aal zijn 80sten ver jaardag in Bri'tsch-Indië doorbrengen. I-Iij zal 8 Januari met zijn echtgenoote naar Briifsch-Indië vertrekken, waar hij te Delhi de jamboree van de Britsch-Indische pad vinders wil bijwonen. Controle op den Spaanschen burgeroorlog Ontwerp der non-interventie-commissle Het controle-ontwerp, dat door de com missie voor niet-inmenging in den Spaan schen burgeroorlog is opgesteld, is van groré teren omvang dan men aanvankelijk meende. Met voorbehoud van de goedkeuring dar beide in Spanje in conflict zijnde partijen zou men neutrale waarnemers benoemen en con troleposten instellen op 40 plaatsen, havens in Noord-Spanje, in Spaansch Marokko en op de Balearen, benevens op de Spaansche Middellandsche zeekusten en aan de Fransch-Spaansche en Fransch-Portugee- sche grenzen. Een duizendtal waarnemers schijnt noodig te zijn voor de uitvoering van liet ontwerp, Ook de kwestie van de te betalen kos ten is aan de orde gekomen- en een der voorstellen houdt in, dat de kosten ©uilen worden verdeeld op den grondslag van de contributie, die de verschillende mogend heden betalen .voor het onderhoud van den Volkenbond. Een emigratie-conferentie in voorbereiding De commissie van deskundigen van het internationaal arbeidsbureau voor emigra tievraagstukken te Genève heeft een reso lutie aangenomen, waarin aan den raad van beheer opdracht gegeven wordt een interna tionale conferentie bijeen te roepen. In de motiveering van deze resolutie wordt uiteengezet, dat de algemeene toestanden in. de wereldhuishouding geleidelijk gunstiger worden voor een hervatting van de land- landverhuizingsbewegingen en dat het nood zakelijk is de kwestie in nauwe samenwer king met de belanghebbende landen steeds grondiger te bestudeeren. De ontploflingsramp In Frankrijk Slachtoffers krijgen staatsbegrafenis Arbeiders van de ontplofte kruitfabriek te Saint-Giamas zoeken, geholpen door sol daten, onder de puinhoopen of zich daar nog meer slachtoffers bevinden. Het onderzoek naar de oorzaak van dë ontploffing is zeer moeilijk, daar allen, die in het gebouw werkten, om het leven j komen zijn. Men gelooft echter, dat er geen sprake is van kwaadwilligheid. Op de pjaats, waar het fabrieksgebouw no 104 stond, bevindt zich tlians öeh' küil ter diepte van 4 k 5 meter en ter breèdta van 20 meter. Als een merkwaardige bijzonderheid valf te vermelden, dat vlak bij den haard der ontploffing zich tien vaten met ontplof fings- stoffen bevonden, die intact zijn gebleven. De Fransche ministerraad heeft besloten, de slachtoffers van de kruitramp op staats kosten te doen begraven. GEMENGD NIEUWS AUTO IN DE MAAS GEREDEN Twee dames met groote moeite gered Men melldt ons uit Rotterdam: Gisteravond omstreeks 10 uur is nabij het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeil'vereenigiing „De Maas", aan den Veerdam, een auto, waarin twee dames waren gezeten, door de duisternis mis, leid te water gereden. De heide inzit tenden konden, dank zij de hulp van een jongeman, nog juist bijtijds worden De bestuurder, een bewoner van Wasse naar, was in gezelschap van zijn echtgenoo te en een andere dame op weg naar den aanlegsteiger van de Holland—Amerika]ijn, om aldaar een kennis af te halen, die met '■s. „Volendam" zou arriveeren. Bij het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereeni- ginig gekomen, is de bestuurder uitgestapt en terwijl hij zich in het gebouw be vond, heeft zijn echtgenoote achter het stuur plaats genomen, om de auito naar den ingang van het gebouw te rijden. Door de duisternis misleid is zij in' de Maas gereden. De auto verdween bijna onmiddellijk in de (bepte. De beide dames, die in een bontjas waren gekleed, hebben op het laatste oogen- blik nog kanis gezien uit de auto te klimmen. Zij kondeii zich nog eenige oogenblikken zwemmende boven water houden. Op haar huigeroep is de heer G. van Zeelit, de 22-jarige zoon van den con cierge van het clubgebouw, naar buiten gesneld en toen hij zag wat er gebeurd was. is hij gekleed te water gesprongen. Hoewel het ter plaatse zeer donker is, slaagde hij erin, de beide dames op het aldaar gelegen ponton te helpen. Hij kreeg weldra assistentie van eenige heeren, die zich in 't clubgebouw bevonden. Met behulp van touwen heeft men de beide dames en den beer Van Zeelt op de kade geheschen, die daar ter plaatse een hoogte heefit van circa vijf meter. De dames, die verkleumd van koude en zeer overstuur wa ren, zijn in het clubgebouw van droge k!ee- ren voorzien. Later in den avond beeft het gezelschap zijn weg vervolgd. De auto zal mei behulp van een kraan wagen op 't droge worden gebracht. nieuwe tijdschriften Uitgeverij en Drukkerij AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 ft 40 goedkoper Ö»a wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral yoor yerenigingen yan groot lAdvJj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2