Jlieuwc £Vi ösil)tGfmmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Nationaal Huwelijksgeschenk Hoest bij kinderen ■Fampo dubt op eo geneest» abomttmtntsprijS: Pu kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche lending450 Bij dageJijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5939 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 16e Jaargang qtiberttntieprijjtn: Van I tot 5 regelsM7'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer- 045 Voor het bevragen aan 't bureau V v.'ordt berekend0.10 ZEER OUDE PLUNJE In deze dagen, nu de samenwerking in één kabinet met sociaal-democraten telkens ter sprake komt, veroorloofde de roomsch- kath. Utrechtsche Crt. zich de opmer king, dat „gelijk bekend, de anti-revolution- paire partij in dit opzicht althans prin- cipiëeler dan vele katholieken nooit iets yan een samengaan met de socialisten heeft willen hooren". „Do Opmarsch", het propaganda-orgaan der Roomsch-Kath. Staatspartij, vat hierop meer vuur, dan de hoeveelheid aanwezige brandstof zou doen vermoeden, en schrijft op sarcastische toon: Gelijk bekend, is deze bewering in v Vierkante strijd met de waarheid. I Gelijk bekend, bracht immers de anti- revolutionnaire partij reeds vijftig jaar geleden den eersten zeer radicalen cialist, den gewezen predikaut Domela Nieuwenliuis, door haar steun in de Kamer. Kuyper en Keuchenius de eenige, die in de Kamer aan Domela een hand gaf vonden liberalen en socialisten lood om oud ijzer. Het was juist deze daad van Kuyper, die sommige Katholieken in die dagen rebolsch maakte tegen Schaepman's propaganda voor de coalitie. Jk Wat de „Utr. Crt." vertelt, is dus al f of niet. bekend, de uitgezochtste fantasie. Een onzer lezers in Twente heeft zich aan deze uitlating gestooten en vraagt naar de historische juistheid van dit verwijt. We zien het nut niet in, hierover een breede geschiedkundige beschouwing te houden en volstaan daarom met een paar korte aan- teekeningen. Bij de stembus van 188S was het er om te doen de overmacht der liberalen te bre ken en tevens was het de periode, waarin volle nadruk gelegd werd op het feit, dat het liberalisme in wezen even revolutio nair Is als b.v. het socialisme. Toen dan ook in Schoterland de zeer Iinksche liberaal Heldt in herstemming kwam met den socialist Domela Nieuwen- huis, gaf Dr Kuyper het advies: „In geen geval Heldt". De leïder der anti-revoutio- nayen wilde daarmee zeggen: Principieel hebben wij geen voorkeur, maar het ligt zeker niet op onze weg om de liberale 'over- heersching door ons toedoen te bevestigen. Een aanbeveling van Heldt zou in die dagen vooral, toen het Christelijk volks deel nog losgeweekt' moest worden van de liberalistische politiek, psychologisch on juist geweest zijn. Vandaar, gelijk sommi gen schreven., het geruchtmakend advies. Het resultaat van de stembusstrijd was. Öat gekozen werden 46 liberalen, 27 Anti revolutionairen, 25 Roomsch-Katholieken, één conservatief en één socialist. Dit zegt genoeg. Dat Mr. 'Keuchenius, 'de vrome en strikt rechtvaardige Christen, de eenige was, de burgerlijke beleefdheid tegenover den „aristocraat" Domela in acht nam, pleit alleen tegen alle anderen, die hem ne- zijn uiteindelijk hopeloos streven om de oude maatschappij in nieuwe vormen te bewaren", zuiver als een negatieve bewe ging openbaart. Hot gevaar van het negativisme,, zooals zich dat in het nationaal-socialisme open baart, staat ons, naar wij meenen, even helder voor oogen als één der leden van het Comité van Waakzaamheid en wij stel len er onze positieve beginselen tegen over. Maar die hebben zoo weinig ge meenschap met de argumenten, welke b.v. de communisten aanvoeren, dat elke sa menwerking o.i. uit den booze is en slechts tot teleurstelling kan leiden. Al die comité's, welke zich tegenwoordig vaak met veel gerucht aandienen, zijn niets voor ons, omdat ons beginsel er in het gedrang komt Het pleit echter niet voor de kwaliteit Van de argumenten van De Opmarsch, 'dat het blad dit incident aanvoert Het mooie in dé politiek is nog steeds, dat ieder rechtschapen man zich richt tegen begin selen, maar geen strijd tegen personen Voert Overigens is Het ons ten eenenmale on- 3uidelijk, wat het advies van 18S8 te maken heeft met de samenwerking tusschen anti-revolutionairen en sociaal-democraten. Het spijt ons het te moeten zeggen^ maar hier was De Opmarsch als een oude- kleerkoop wel met zeer „oude plunje" op marsch.- NIETS VOOR ONS Eenige maanden geleden heeft zich een comité van Anti-Nationalistische Intellec- tueelen geconstrueerd, dat onder de leuze „Comité van Waakzaamheid" de invloed yan het fascisme in welke vorm ook legen wil gaan. Dit comité streeft naar ver hoogde activiteit en vraagt daarvoor ook pnze medewerking. Wij kunnen deze, om herhaaldelijk ge publiceerde bezwaren, niet verleenen. Het comité bestaat uit een amalgama (het Ne- derlandsche woord „mengelmoes" ware beter, als men er maar niets ongunstigs onder verstaat) van personen, die op zeer enkele uitzonderingen na, van vrijzinnigen huize zijn: communisten, sociaal-democraten, vrijzinnig-democraten, enkele liberalen, men schen van Kerk en Vrede enz. Van zoodanige samenwerking in principi- eele zaken verwachten we niets goeds. Wie m bond met de communisten de nationaal- «ocialisten wil bestrijden, roept de gedachte op aan het uitwerpen van den duivel met beëlzebub. Op welk een gevaarlijk terrein men zich in zoo'n heterogeen gezelschap begeeft, blijkt reeds uit de doelstelling, dat men opkomt „voor de vrijheid van onderzoek en mee- ningsuiting en daarmee voor de ontwikke ling van maatschappij, cultuur en weten schap", en dat men zich tegen het nationaal- locialisme verklaart, omdat zich dit J(in MUSSERT BIJ HITLER? De Telegtaaf deelt mede, dat de lei der der nationaal-socialisten in Nederland, Ir Mussert, Maandag een bezoek heeft afge legd bij den Duitschen Ftihrer, Adolf Hitler. Dit bezoek duurde ongeveer een uur. Vóór eenigen tijd liep het gerucht, dat de leider der Rexisten in België, Degrelle, m Duitschland was ontvangen door Goebbels. De rexisten, wien dit blijkbaar niet te pas kwam in hun propaganda, hebben de samen- spreking tusschen Goebbels en Degrelle ten sterkste ontkend. Welke verklaring hier zal komen van de samenspreking tusschen Hitier en Mussert, indien deze heeft plaats gehad, moet afge wacht worden. Burgemeesters-install atie te Zwollerkerspel Geestdriftige ontvangst en hartelijke toespraken De nieuwe burgemeester van Zwol lerkerspel, Jhr. Mr. G. A. S t r i c k van Linschoten, gekomen van Krabbeeadijke, werd gister in een speciale Raadsvergadering geïnstal leerd. Do nieuwe Burgemeester werd met zijn familie op feestelijke wijze ingehaald door de geheele bevolking. Voorafgegaan door de Commissie van ontvangst en een groot aantal ruiters van Landelijke Rijvereeniging „Sallan/d", trok de stoet door Spoólde. De leerlingen van de scholen te Westenholte zongen een welkomstlied. Daarna ti^»k de stoet naar het gemeentehuis. 1 Hiér werd het eere escorte geïnspecteerd, 'terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. Voor de installatie bestond groote belang stelling. Aanwezig waren de burgemeester van Zwolle, Dalfsen, Geneimuid'en, Hasselt, Oldebroek en Almelo, de oud-burgei an Zwollerkerspel en vele anderen. De loco-burgemeester Mr. F. H. Baron de Vos van Steen wijk genaamd n Essen, riep de nieuwe burgemeester een hartelijk welkom toe, waarbij hij wees op den bewogen tijd, waarin Zwollerkerspel leeft, door de annexatiepogi/ngen van Zwolle. Spr. wenschte Gods zegen toe op het werk van den nieuwen burgemeester. Als oudste raadslid sprak daarna de heer J. Dunnewind, die hartelijke woorden sprak en wenschte, dat het den burgemees ter gegeven moge zijn Zwollerkerspel te be- stuneu onder Gods leiding. Jhr. Mr. Strick van Linschoten voerde daarna het woord en bracht dank voor de ontvangst, voor de goede woorden en beste wenschen. Spr. deelde mede, Chr. Historisch te zijn, d<och zich van alle poli tieke bemoeienissen te onthouden. Hij ziet het burgemeestersambt niet als een politie ke functie. Spr. richtte zich daarna tot de ambt/cnaren en de politie. Namens de ambtenaren heeft nog het woord gevoerd de heer B. J. Klumper. Na het sluiten der vergadering werd een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar nog het woord werd gevoerd door dien oud-burgemeester U. P. C a v a 1 i den bur- eemeester van Zwolle Dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, den burgemeester van Almelo, den heer Mr. M. S i c h t e r- m an, den burgemeester van Hasselt, den heer J. P. Roij er en vele anderen. DE DEPRECIATIE EN DE LANDBOUW Welke voor- en nadeelen verwacht de Regeering'? Groote armoede bij landarbeiders Verschenen is hel Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de be- grootingen van Landbouw en Vlssche- rij en van het Landbouwcrislsfonds 1937. Hierin stellan verscheidene leden 1 de vraag aan de Regeering, in hoe verre deze van de depreciatie van den gulden voor- of nadeel voor den land bouw als geheel verwacht. Diverse leden meenden, dat over Het ge sel genomen geen groote opleving te wach- n is. Er zijn eohter gunstige uitzonderin gen. In het bijzonder dachten sommige leden hierbij aan .de teelt van bloembollen, welke van de waardevermindering van den gulden zeker zal profiteeren. Verscheidene leden meenden, dat door de depreciatie van den gulden de weg gebaand is voor een geleidelijke opheffing van een gedeelte der landbouwcrisismaatregelen. Verscheidene leden informeerden belang stellend naar de werking van den pas in- gestelden dienst voor de kleine boeren bedrijven. Vele leden hadden waardeering voor de maatregelen, welke de minister heeft geno men ten bate van de landarbeiders. Maar ondanks deze maatregelen leeft een deel van hen nog in diepe armoede. 9 Akkerbouw en veehouderij Sommige leden oordeelden het bedrag van 2.000.000, uitgetrokken voor steunuitkeerin- gen aan kleine boeren, te laag. Versoheidene leden achtten den richtprijs voor de groene erwten, een voor onzen akker bouw zeer belangrijk product, ten eenen- male onvoldoende. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de prijs van de aardappelen nog steeds zoo laag is, dat hij den producent geen bestaan, meer geeft. Zij hadden vooral bezwaar tegen de heffing van 30 per H.A. Versoheidene leden drongen er op aan, dat aan de varkenshouders eindelijk een looup.n- de prijs voor hun product zal warden gega randeerd. In de gehouden commissarisvergadering heeft de heer J. Rypperda Wierdsma afscheid genomen als directeur der H.A.L.: v. I. n. r.: zittend H. de Monchy. Rypperda WierdsmaW. v. d. Vorm/A. Gipsstaande van links naar rechts: mr, R. Mees, D. G. van Beuningen, mr. P. Hofstede de Groot, mr. K. van der Mandele, C. J. P. Zaalberg en W. Ruys Bzn. Verscheidene leden achtten Het ver loop van zaken t.a.v. de haconindust io hoogst onbevredigend. Thans is inge schreven voor ƒ2.60 per 100 kg., ter wijl vroeger ƒ4.80 betaald werd. De baconfabrikanten hebben op deze wijze, behalve de normale winst, enkele millioenen extra verdiend ten koste van de gemeenschap. CHR. VROUWEN EN MEISJES Jaarvergadering van de Federatie te Amsterdam De aangesloten vereenigingen hebben samen 34000 leden In het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam is gistermiddag aangevangen de algemeene vergadering van bovenge noemde Federatie, die daar heden is voortgezet. Na een korte wijdingssamenkomst opende de presidente, Jkvr. van Reijgersberg Versluys, de bijeenkomst met een be- .groetingswoord tot de aanwezigen, inzon- ierheid tot de vertegenwoordigster van Jen Vlaamschen Meiejesboond en belang- 5 dl eisenden uit Ned. Indië. 'flk. Medegedeeld werd, dat de algemeene secretaresse, mej. M. W. Barger, wegens familie-omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Beslotenwerd een -telegram te zienden naar H.K.H. Prinses Juliana, de Bescherm vrouwe van de Federatie, waarin Haar Gods zegen werd toegewensoht. Bestuursverkiezing ,SIR HENRY" GEHULDIGD Bij zijn afscheid als Directeur- Generaal van de Koninklijke Twee nieuwe Directeuren benoemd Gister werd te Amsterdam een vergadering gehouden van aandeelhouders van de Ko ninklijke" in verband met het aftreden van Sir Henry Deterding als directeur-generaal In deze vergadering is Sir Henry Deterding toegesproken door Jhr. H. Loudon. Ik behoef u wel niet te zeggen, aldus 6pr.. dat wij, die hem zoovele jaren als de groote leider van ons bedrijf gekend en bewonderd hebben, door zijn heengaan diep zijn getrof fen. Dr Deterding, die gedurende meer aan 40 jaren aan onze maatschappij verbonden is on reeds op zeer jeugdigen leeftijd na het overlijden van den hear J. B. A. Kessler tot Van verschillende zijden werd er verder op aangedrongen, de minimumprijzen aan de veilingen te verhoogen. Naar de meening van verscheideno leden is de nood in den tuinbouw thans zoo hoog gestegen, dat dezen winter aanvullende hulp naast de steunuitkeeringen niet ontbeerd kan worden. Verscheidene leden dirongen er opnieuw op aan, of wel de graanrechten te verlagen of aan de pluimveehouderij een ruimere compensatie te verschaffen voor de hoogere kostten, welke van dié rechten een gevolg zijn. Stroomlijnlocomotieven Naar wij vernemen heeft dé proef met 't verbouwen van een serie-locomotief type 3700 tot stroomlijnlocomotief zoo goedo resultaten gehad, dat thans besloten is vijf machines van dit type en een van het type 3900 van een ommanteling te voorzien in stroomlijnvorm. GIFTEN voor het Nationaal Huwelijksgeschenk kunnen op ons gironummer gestort worden. Men vindt dit nummer in de kop van ons s blad aangegeven. De binnen- X gekomen bedragen voor dit mooie doel zullen aan het Algemeen Comité worden overgemaakt, en in ons blad worden verantwoord. De Administratie HET STERFTECIJFER DAALT De doodsoorzaken in 1935 Hartziekten en kanker nemen de voornaamste plaatsen in Door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd de jaargang 1935 van de sterfte naar den leeftijd en tie oor zaken van den dood gepubliceerd. Het cijfer van de totale sterfte be weegt zich over het algemeen in dalen de richting. Van 26.56 per 1000 inwoners in de jaren 1840-'49 daalde het met schommelingen tot 8.41 in 1934, om in 1935 te stijgen tot 8.73. Onder de doodsoorzaken neemt in 1935 de .riekte van het hart" de voornaamste plaats in. Ruim 15 pet van alle sterfgevallen. Bijna even belangrijk is de sterfte aan kanker, welke bijna W/2 pet van de totale sterfte bedraagt. Voor het jaar 1935 is voor kanker, ten opzichte van 1934 een daling waar te nemen van 14.80 pet op 14.45 pet Een vrij groote rol speelt ten onzent voorts de ziekte der ademshalingsorganen (waaronder de aan t.b.c. overledenen niet zijn begrepen). De sterfte aan deze ziekte vorderde in genoemd jaar ruim 1/10 van de totale sterfte op. Dank zij de hygiëni sche maatregelen neemt de sterfte aan t.b.c. niet meer zulk een voorname plaats in. In 1935 nog geen 6 pet van alle sterf gevallen, dat is dus zeer belangrijk lager dan bijv. de kanker. Van de overige doods oorzaken zijn als vrij belangrijk nog te noe men: hersenbloeding (ruim 7Yo pet), ziek ten van het urogenitaalstelsel (ruim 5 pet), aangeboren lichaamszwakte. enz. (ruim 5 pet) en ouderdom (ruim 7 pet). De griep was dit jaar bijna twee maal zoo hoog als in 1934 (ruim 2 pet tegen ruim 1 pet in 1934). Ten slotte zij nog aangetcekend, dat ruim 3 pet der overledenen een geweld dadigen dood stierf. Verdrinking en ver keersongevallen namen onder deze rubriek de belangrijkste plaats in. Verkeersonge vallen met doodelijken afloop werden het meest veroorzaakt door automobielen en motorrijtuigen. Het aantal zelfmoorden nam iets af (0.9 pet tegen 1.0 pet in 1934). VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, In de Tweede Kamer zijn de replieken gehouden bij de algemeene beschouwin gen over de Begrooting. In de avondver gadering kwam Binnenlandsche Zaken in de orde. Te Amsterdam is de jaarvergadering- gehouden van de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Gister is de alg. syn. commissie van de Ned. Herv. Kerk bijeengekomen. De weekstaat van de Nederlandsche; Bank vertoont meer geldruimte. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Begrootin gen van Landbouw en Visscherij en van het Landbouwcrisisfonds. De Vereeniging voor Actieve Han-f delspolitiek heeft te 's-Gravenhage cL algemeene vergadering gehouden. Te Amsterdam is een groote knoeierij met invoer ontdekt. De geruchten over een anti-communïs-i tisch front, gevormd door Duitschland, Japan en Italië, nemen aan hardnekkige heid toe. De Fransche minister Salengro i3 plotseling te Parijs overleden. Het corps diplomatique heeft besloten' heden het geteisterde Madrid te verlaten* Er zou een conferentie over den toe stand hebben plaats gehad tusschen Azana, Companys en Caballero. De aftredende bestuursleden, Mej. S. M. H. del Campo, Mej. C. Dreckmeier en Mej. C. J. W. Spoor werden herkozen. In de plaats van Mevr. C. van MamenFabius, nöet herkiesbaar, is gekoaen Jkvr. M. J. baronesse van Heemstra. Jaarverslag Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Na de vreugde te hebben geuit over Het i.s. huwelijk van de Beschermvrouwe der Federatie, H.K.H. Prinses Juliana, wordt stilgestaan bij de samenwerking met andere organisaties. Allereerst de Centrale voor Werkloozenzorg, die een commisie Vrouwen Crisiszorg instelde. Zoo kwam een wensch der Federatie in vervulling, toen van Pro- testainitsche zijde het eerste Internaat tot opleiding voor dienstboden kon worden opend. Een kamp met Meisjes in Crisistijd werd door deze samenwerking finantieel mogelijk gemaakt. In samenwerking met het Boekencentrum N.V. werd uitgegeven de brochure: „Eva, waar zijt gij?", een bij drage in de kennis van het vrouwenvraag stuk, door Mevr. H. Visser 't Hooft—Bod- daert. Van het gereorganiseerde Nederlandsch Jeugdleiders-Instituut wordt gehoopt, dat diit, behalve de uitkeering uit de opbrengst der gelukstelegrammen, ook weer op 't progTam zal zetten jeugdleiders-conferen ties. waar de leiders uit allerlei vereeni gingen elkaar ongedwongen ontmoeten kunnen. De samenwerking met den We reldbond der Kerken, maar vooral die in het Oecumenische Jeugdcoraité doet haar invloed gelden, en wordt gezien als een vaste achtergrond achter de vredesbewe gingen. Door de aandacht die de Zending vraagt, wordt de noodzaak gevoeld ook op dat gebied meer scholing te geven. De sa menwerking met het Vakantiehuis „De Hoeve" te Laren, werkte uit dat 300 Fede ratieleden dezen zomer van de gereduceer de prijs hebben gebruik gemaakt. De Commission der Federatie deden hun werk. Het Indische Secretariaat kon, dank zij het werken van Mej. Gunning, weer vol doende gesteuind. De finantieele basis der Federatie moet worden versterkt, de 1 ets. actie (1 et. per lid per week) moet geheel doorgevoerd. 1-Iet aangesloten zijn aan den Wereld bond van Chr. Jonge Vrouwen Vereeni gingen geeft veel inspiratie. Het aantal aan de Federatie aangesloten Verecnigin- iren bedraagt 14, met te zamen ruim 34000 led/en. Het jaarverslag alsmede het financieel verslag, werden na bespreking goedgekeurd In het verder verloop der vergaderine zijn mededeelingen gedaan over het werk in Indië en den Wereldbond. Gisteravond hebben in de aula van hpt Lyceum leden van den Chr. Jeugdbond voor Meisjes, opgevoerd het leekenspel „De dienende schare", geschreven door den heer Jan H. de Groot. Daarna vond de °ni*ste vertooning plaats van de film „Lich tende Bakens", uitgaande van de „Union" welke in dezen winter op onderscheidene bijeenkomsten zal worden vertoond. Heden zijn huishoudelijke zaken hehan- e-lrl en is de vergadering door Mr. N. Stufkeus besloten met een toespraak over „Elite of Massa" Sir Henry Deterding directeur werd benoemd, is ontegenzeggelijk de man, die door zijn genialen blik op com mercieel'gebied en zijn groot organisatorisch talent, de schepper is van de Kon. Petroleum Mij. in' haar tegenwoardigen vorm. Een man, die voor de leiding van de aan zijn zorgen toevertrouwde onderneming zoo vele jaren verantwoordelijk was, verlaat zijn post niet zonder de overtuiging te hebben, dat hij met gerustheid aan andere, jongere krachten de leiding kan overdragen. Wij verheugen ons er intusschen in., dat de heer Deterding zich bereid heeft ver klaard, in het college van commissarissen zitting te nemen. Wij zullen daardoor, naar wij vertrouwen, gedurende vele jaren op zijn krachtigen steun en zijn waardevolle adviezen mogen rekenen. Dit is vermoedelijk de laatste vergadering die dr. Deterding als directeur-generaal bij woont, en ik ben overtuigd ook uit uw naam, mijne heeren aandeelhouders te spre ken, wanneer ik hem onzen oprechten dank betuig voor hetgeen hij voor onze maat schappij. die zijn levenswerk was, tot stand bracht. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels en gaven door langdurig applaus hun instemming met de woorden van den voorzitter te kennen. De heer Deterding dankte den voor zitter voor zijn woorden van waardee ring en de aandeelhouders voor het ver trouwen, dat zij zoo vele jaren in hem hebben gesteld. (Applaus). Aan den heer Deterding werd met alge meene instemming op de meest eervolle wijze per 31 December 1936 ontslag verleend als directeur-generaal, onder dankzegging voor de belangrijke diensten aan de vennoot schap bewezen. werd de heer Deterding met stemmen tot commissaris ge kozen. In overeenstemming met de voorstellen van het bestuur werden de heeren J. M. de Booy en Mr. J. C. Panthaleon Baron van Eek met ingang van 1 Januari 1937 tot direc teur der vennootschap benoemd. Mr. R. J. G. Boissevain spreekt Namens aandeelhouders heeft hierna de heer Mr. R. J. G. Boissevain in treffen de bewoordingen uitdrukking gegeven aan de groote waardeering die rij hebben voor den aftredenden directeur-generaal. Na een overzicht gegeven te hebben van Sir Henry' levenswerk, huldigde spr. hem om de voor treffelijke samenwerking, die hij tusschen 1 GEBRUIK OOIC |DE ANDERE HELFT! jlzenden menschen gebruiken sleefib Je fltlV n hun capaciteiten. Als U de andere heHt ook te U gebruik neemt, bent U 2 X zooveel waard! Geeslo» K lijk eo materieel. Ons gratis boekje „De Volwas*. J dige Mensch" wijst U den weg. Vraag bet co» ag en noem dit blad K.V.P. iPELMAN-INSTITUUIj -Damrak 68 - Amsterdam OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.T. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Botterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) (Adv.) arbeid en kapitaal heeft tot stand gébracht, daardoor dit allergewichtigste probleem voor alle tijden tot oplossing brengend. Een sprekend getuigenis hiervan ziet spr. in den geest van saamhoorigheid binnen do groep der Koninklijke, waar 180.S00 werkne mers zijn vereenigd. Met verwijzing naar dé hospitalen en de laboratoria voor medisch onderzoek herinnerde spr. aan Dr. Deter- ding's arbeid op het gebied van den socialen voorzorg. Gij wordt, zeide sprn niet alleen; geëerd in uw buitengewone werken, doch eveneens om uw toewijding aan de zaken en aan de personen. Dit afscheid, zoo besloot spr., is een zon nig afscheid, omdat men er op mag rekenen, hem nog vele jaren als commissaris terug te zien. (spontaan applaus.) De heer Hubert Cleerdin gaf ten slotte namens oud employé's uitdrukking aan de waardeering, welke deze voor den heer Deterding koesterden. De heer Deterding dankte de sprekers voor hun bewijs van waardeering en zeide ervan overtuigd te zijn, dat de employé's de leiding in niet minder goede handen zul« len weten, andere was hij niet heengegaan. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Prof. Yening Meinesz Een nieuwe tocht Naar wij vernemen, zal Prof. Dr F. A, Vening Meinesz, die van zich heeft doen spreken door zijn reis met de K 18, binnen kort een nieuwen tooht maken, welke even eens gewijd zal rijn aan het zee-onderzoek, De tocht zal duren van 11 Januari tot 17 Maart e.k. en worden gemaakt aan boord van Hr Ms O 16. Het „terrein" van Prof. Vening Meinesz* onderzoekingen zal zijn de Atlantische Oceaan. MOTORSCHIP GEZONKEN Op he-t Hollandsch Diep, aan de mond van de Dordtsche Kil, is gisteren het motorschip „De Hoop", uit Werkendam, geladen met bieten en op weg naar Puttershoek, vol wa ter geloopen en gezonken. De opvarenden konden door in de roeiboot te springen zich het leven redden. Hec borstje inwrijven met Dampo, J Po1 ,0- D<x>* 30 ct. Bij Apoth. co Drommen. (AdcJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1