ratim ALLE HEN// Last met Uw stoelgang? 6 - <6 MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 DERDE BTI4D PAG. 0 DE VRIJE UNIVERSITEIT Een officieel bezoek van Minister Slotemaker de Bruine Minister Dr J, R. Slotemakejl de Bruine, vergezeld van dén chef der Onderwijsafdeling aan zijn Depar tement, Mr J. A. L. van Bee c ic Cal koen, heeft Zaterdag de gebou wen van de Vrije Universiteit te Am sterdam bezocht. Paedologisch Instituut aan de Vossiusstraat, waar Z.Exc. te 11.15 's morgens is ontvangen door Prof. Dr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen, en door Prof. Dr. J. Watcririk, den hoogleeraar-directeur. Bij deze ontvangst waren verder tegenwoordig Dr. R. Veddcr, Dr. R. Brumniclkamp, Drs. J. H. Buysch van Dugteren, Dra. A. W. van Dijk, mevr. M. A. A. Veldhorst en de heer P. Eisses. Minister Slotemaker de Bruïne en Mr. van Beeck Calkoen hebben hierna het ge bouw bezichtigd, inzonderheid de college zaal niet de laboratoria, de werkplaatsen en de school. Een bezoek, dat de Minister zeer bleek te waardeeren en waarbij Z.Exc. zijn ingenomenheid heeft uitgesproken over het doel eri den arbeid van het Instituut. Na een lunch in het Doelenhotel, waarbij mede aanzaten Prof. Dr. J. Waterink en hoogleeraren-vertegcnwoordigcrs der on derscheiden facultateiten, had te 2 uur de officieelo ontvangst plaats in het hoofdgebouw der Vrije Universiteit aan de Keizersgracht. In de senaatszaal hadden zich o.m. hiertoe vereenigd de hncglecrarei., alsmede vertegenwoordigers ■van Directeuren, Curatoren en het Studen- tex corps. Rede Prof. Waterink Te rector-magnificus, Prof. Dr .T. W a t e- r i n k, heeft hier namens de Vrije Universi teit den Minister en zijn hoofdambtenaar toegespreken en uiting gegeven aan de groo- te voldoening in den kring der V.U., dat Z.Exc. aan haar een officieel ambtelijk be zoek wilde brengen. Na te hebben gewezen op het historisch karakter van de plaats der begroeting, herin nerde spr. eraan, dat de Regeering aan Bij zondere Universiteiten eens in de 25 jaar f 100.000 uitkeert, hetgeen voor de V.U. be tekent een jaarlijksch subsidie van f 4000. Het is begrijpelijk, dat daarenboven belangrijke sommen worden gevraagd van hen, die zioh geroepen weten een Universiteit in stand te houden, welke I de wetenschap beoefent overeenkom stig de beginselen van het Geref. be lijden. Voor klagen is echter geen reden, als wij, ging spr. voort* zien hóe onze Universiteit in 56 jaar is gegroeid tot een inrichting met bijkans 600 studenten en 23 hoogleer*- ren, en als wij denken aan de groot e sorfi- men, die ondanks voortdurend' dreigende te korten toch jaar in jaar uit voor de instand houding dezer Universiteit worden bijeenge bracht. Prof. Waterink besprak nu de onderschei dene faculteiten der V.U., gewaagde van de goede verhouding tusschen hoog leeraren en studenten en zeióe vervolgens zich erover te verheugen, dat de Minister waardeeriug heeft voor de Universiteit vanwege haar wetenschappelijke werken en vanwege de beginselen, die zij wenscht hoog te houden. Wij zijn aldus spr. overtuigd, dat Uwe Exc. met ons van oordeel is, dat de waarachtige volkskracht, da&r gebouwd wordt, waar ook op het erf <icr wetenschappen eerbiedige on derwerping is aan de majesteit van Hem, TlS GRIEP DREIGT! Neem (Adv.) Professor Debije. de Neder- landsche geleerde, wien de Nobelprijs voor chemie voor 1936 werd toegekenr. in zijn laboratorium in het bekende Kaiser Wilhelm intstituut voor physica te Berlijn Dahlem. BEGRAFENIS Ds. W. VAN 'T SANT De teraardebestelling te Sleeuwijk (N.Br.) Naar zijn uitdrukkelijken wcnsch werd Zaterdagmiddag op de algemcene begraaf plaats te Sleeuwijk (N.Br.) ter aarde l>esteld Ds W. van 't Sant, in leven predi kant der Geref. Kerk van Den Haag-West. Op eenigen afstand van het graf van zijn vader, zijn moeder en zijn oorn, den vroege- ren burgemeester van Sleeuwijk en De Wer ken, ligt thans het stoffelijk overschot van Willem van 't Sant, lot den dag zijner ver- rijzonis. Willem van 't Sant; die zijn jonge jaren doorbracht In zijn geboortedorp Sleeuwijk, waar hij zoo bemind en gezien was door karakter en afkomst, werd voor het laatst vergezeld van vele dorpsgenooten, die zich begeven hadden naar het kerkhof achter den rivierdijk. Echter, ook vele Hagenaars waren getuige van de droeve plechtigheid. Zoo waren or meer dan honderd gekomen in vijf Vios- bussen en een bijna even groot getal in par ticuliere auto's, waaronder ook ae Minister van Binncnlandscne Zaken, Mr J. A. de Wilde, die zijn wijkpredikant de laatste eer wilde bewijzen. Mede waren aanwezig I)r J. Hoek, Dr K. Dijk, Ds P. Names en Ds A. de Bondt, collega's van den overledene in Den Haag-West, de heeren J. Diepersloot, scriba van den kerkeraad, C. Guijt, voorzitter van de diaconie, H. Smits-kamp, voorzitter van de Geref. Ziekenverpleging, waarvan Ds van 't Sant vice-voorzitler was, Mr L. de Vries, personeel van de Geref. Ziekenverpleging en de heer P. van der Veer, vice-voorzilter van den wijkraad III. Ook waren aanwezig de heeren W. Beu kenkamp, burgemeester van Werkendam, De Werken en Sleeuwijk, L. van 't Sant, wethou der van Sleeuwijk, halfbroeder van den overledene, W. H. H. van den Born namens ilc Geref. Kerk te Zwartebroek, G. van Dam «n Arie van Vaneveld namens ri'e Geref. Kerk van Voorthuizen, Ds. W. J. J. Vel der s, De Minister antwoordt In antwoord op de rede van Prof. Wate ring heeft Minister Slotemaker de Bruïne zijn erkentelijkheid betuigd voor de ontvangst. Z.Exc. zeide er van overtuigd te zijn, dat hetgeen in de V.U. door het particu lier initiatief is tot stand gekomen, van groote waarde is, gedragen als het wordt door de offers van een bepaald volksdeel. De Minister zeide reeds in de morgen uren hiervan onder den indruk te zijn ge komen en verklaarde er zeker van te zijn, dat deze indruk nog zou worden versterkt bij het verdere bezoek. Hierna werden de aanwezigen aan den Minister voorgesteld en nam Z.Exc. een kijkje in het Bilderdijk-museum, in de zaal van de Theologische faculteit, de bibliotheek en de seminarium-bibliotheken. Na de rondwandeling door het hoofdge bouw der V.U. bezocht de Minister de laboratoria in de De Lairessestraat. Ontvangen door de hoogleeraren van de wis- en natuurkundige faculteit, de hoogleeraren Dr. J. Coops, Dr. G. J. Sizoo en Dr. J. F. Koksma, heeft de Minister achtereenvolgens nog bezocht het óhemisoh en het natuurkundig laboratorium, waar eenige demonstraties zijn gegeven. van R'dam en Ds. F. A. den Boeft, van Kra- lingen, uamens deputaten voor de Zending onder Chineezen en Oosterlingen, Ds G. R. Kuijper, van Kralingen, als vriend, Ds H. Popma, van Katendrecht, Ds'H. van Reenen, van Sleeuwijk, Ds C. .T. Hakman, van Alrn- kerk, en Ds J. W. Boerkoel, van Water graafsmeer, Ten huize van den zwager van den over ledene, den heer J. Schouten, werd een rouw dienst geleid ooor Dr J. Hoek, die over 2 Tim. 4 vs. 7 en 8 sprak: Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop geëindigd, ik heb het geloof behouden; voorts is mij weggelegd de kroon dor rechtaardigheid, welke mij de Ileere, de rechtvaaroige Rech ter, in dien dag geven zal; en niet alleen mij, maar ook allen, die Zijne verschijning liefgehad hebben. Daa rna werd de baar onder klokgelui graf waarts gedragen door zeven wijkou.lerlin- gen, t. w. de heer J. F. v .d. Brugge, L. den Broeder, E. A. Louwerheirn, T. Mulder, F. Schotte, J. G. Wcgncr en Ant. Westèrveld en drie wijkdiakenen, nl. de hoeren G. Boon, L. Buth en G. Hoogenbirk. Een paim, geflan keerd door een lint, waarop de woorden: De Meester is daar, en Hij roept u, dekte de baar. Aan de groeve Aan de groeve werd gesproken door Dr J. TI o e k, die allereerst stil staat bij de betee- kenis van dit verlies voor vrouw, kinderen, collega's en gemeente, oin daarna de bewo gen gedachten tot rust to brengen door de woorden van Paulus in zijn rede te Anti- ochië: En David, als hij in zijnen tijd den raad Gods gediend had, is ontslapen, en is bij zijne vaderen gelegd. Spr. wijst er op, hoe Ds van 't Sant den raad Gods, die over alles gaat, ook in zijri ambtelijken arbeid heeft gediend. Zijn werk was af. God heeft tot dezen dienstknecht gezegd: over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zetten. Willem van 't Sant is op dit eenvoudige; kerkhof bij zijri vaderen gelegd én het doet ons verstaan den hechten band des bloeds, die zoo sterk bij hem sprak. Die gedachte van hem lag ook in Gods Verbond. HeekÉijn bediening en leven was Verbondsmatig. In zijn geslacht zag hij dia Verbondslijn door gaan. Laten wij die lijn, alrlus spr., zien, en moge die rijke Verbondslijn doorloopen tot Christus' wederkomst Wij hebben hem bij zijn vaderen gelegd. Zijn stof ruste in vre-ie. Wij gedenken hem met groote dankbaarheid en loven Gods naam, want ook dit graf van Gods kind zal geopend worden en hij zal in heerlijkheid verrijzen. Dit verderfelijke moet onverderfe lijkheid aandoen en dit sterfelijke m.oet on sterfelijkheid aandoen. Da dood is verslon den tot overwinning. Namens alle kerken, die Ds van 't Sant heeft gediend, spreekt Ds H P o p in a, Rotterdam-Zuid (Katendrecht). God heeft gesproken, aldus spr.; wij hebben gehui verd; een schok ging door de kerken en door de vrienden van Ds van 't Sant Eerst had hij gejubileerd en werd gedacht, dat na zijn ongesteldheid zijn werk zou doorgaan. God zeide echter: neen; Mijn knecht, kom bij Mij in bet Vaderhuis en geniet daar het leven, voor u in Christus weggelegd. Wij leggen de hand op den mond en z.ullen stil zijn, heel stil. En wij zetten ons werk voort, zon- branden buitengewoon zuinig (8 7 °/o nuttige warmte). Sierlijke modellen in prijzen van IL 37-SO at (Adv.) Gemengd Nieuws FELLE BRAND TE GORINCHEM Sigarenwinkel in de asch gelegd Bewoner met moeite gered Men meldt ons uit Gorinchem: Iri den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer half drie, ontdekte de politie agent Bartels, toen hij per fiets op de Kalk- haven te Gorinchem surveilleerde, dat er vlammen uitsloegen uit een perceel op den Langen dijk. De heer Bartels begaf zich onmiddellijk naar de politiewacht, waar men met mate riaal uitrukte en direct met twee slangen ater gaf. In ecu minimum van tijd nam tie vrijwillige brandweer het werk over. Hoe de slapende bewoner gewekt werd De politie moest met de sabel de rui ten van het brandende perceel inslaan, om den eigenaar, den sigarenwinkelier W. Vervoorn, te wekken. Uit een dak venster zich wringend wist de heer Ver- voorn via het dak het perceel van zijn r-Jsuurmari. den beer Tukker te bereiken en zich zoo in veiligheid te stellen. De "J heer Vervoorn was alleen thuis. Zijn vrouw was uitstedig. Hoe het vuur omsingeld werd cZooals gezegd, was de vrijwillige brand weer, dank zij het alarmstelsel, onmiddel lijk met bluschmateriaal ter plaatse. De motorspuit kwam er eveneens hij. In een oogwenk had de brandweer, onder leiding van haar commandant, den heer A. Kreuk niet, de slangen uitgelegd in de Haven. In totaal gaven vijf slangen water. Van voren en van achteren werd het oude perceel, welks inhoud begrijpeliikerwiis gretig voed sel aan 't vuur gaf, omsingeld. Binnen door het huis van den heer Tukker werden de slangen gelegd naar den tuin, zoodat ook achter den Langendijk het vuur aangetast kon worden. Bovendien werd water gege ven van den brandladder af en kon ook boven op de daken het vuur inwendig be streden worden. Een groot gevaar afgewend Door het onmiddellijk optreden van de brandweer publiek was bijna niet aan wezig bleef de dicht-béhouwde Langen dijk voor een groot gevaar bewaard. De verf van de puien aan den overkant werd geblakerd en geschroeid door het felle vuur en daar de brand zich ernstig liet aanzien, werd ook de stoomspuit gereed gehouden. Om drie uur was het vuur op zijn grootste hevigheid, doch te half vier waren de vlam men bedwongen en te vier uur kon de mo torspuit inrukken. De nablussching ge schiedde nog op de waterleiding. Op de plaats van den brand waren aan wezig burgemeester G. Kootstra, wethou ders S. Biegel en mr E. J. E. G. Vonken- r- iërg en de commissaris van politic, de heer W. v?.n der MareL Het perceel van den heer Vervoorn is finaal uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De belendende perceelen hebben water schade gekregen van slechts weinig be- teé.kenis. - Een twintig jaar geleden heeft op "den Langendijk ook een felle brand gewoed, waarbij twee kinderen om het leven kwa men en een vrouw te water sprong. Da.nk zij de spoedige ontdekking door de politie en het vlugge optreden van de brandweer is een dergelijke ramp thans voorkomen. De geblakerde ruïne had den geheelen dag veel bekijks. RIJWIELDIEFSTAL Verzekert Uw rijwiel tegen diefstal vanal 1.80 per jaar. Geen waardevermindering. Geen bedriegelijke polisvoorwaarden. Geen chicanes. Bij de Alg. Ned. Rijwiel-dielstal Verz. Ond. A.N.R.O., Keizersgracht 153 Amsterdam-C. - Tel. 43431 Actieve personen kunnen zich tegen hooge prov. bij ons voor een agentschap aanmelden (Adv.) der hem, geprikkeld door zijn voorbeeld, ver trouwend óp God. Laat ons bij dit graf on3 afvragen of wij gereed zijn. Onze weg zij niets anders dan hemelvaart. Spr. eindigt met woorden van troost tot weduwe en kinderen. Namens deputaten voor de Zending onder Chineezen en Oosterlingen, spreekt Ds VV. .T. J. Velders, van Rotterdam, die op ae diepe droefheid wijst door het verlies van den man, wiens reiskleed hier is neergelegd. In ons gebed durfden we haast niet vragen om zulk een plaatsvervanger in deputaten als hij. Spr. richt troostwoorden tot de familie, waarna Ds H. van Reenen, namens de Kerk van Sleeuwijk, wijst op den band, wel ke Ds. van 't Sant aan Sleeuwijk bond. Als de oudste in 't gezin van vader Van 't Sant, voelde hij zijn verantwoordelijkheid Het is moeilijk te realiseeren, dat hij hier niet meer in Sleeuwijk komt. Nadat Ds van Reenen de nabestaanden heeft toegesproken, wordt gezongen Psalm 89 vs. 8: Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht. Namens de fafmilie dankte de oudste zoon voor de deelneming in het verlies, waarmee de droeve plechtigheid was beëindigd BRUTALE ROOVERS Bende aardappeldieven gegrepen Met autovrachten tegelijk gestolen De Rijks- en gemeentepolitie van Weert en N e d e r w e e r t is er in geslaagd de hand te Jeggen op een groep aardappel- dieven, die vooral de laatste drie weken hun operatieterrein hadden in Weert, Neder- eert en Eli, althans voor zoover thans be kend. Het zijn de 31-jarige H. J. M. J., uit Venlo verblijvend te Weert; de gebroeders F. J. en S. J. uit Weert, resp. 20 en 14 jaar oud, de 21-jarige v. d. H. aldaar, alsmede vrouw G. J. T. De laatste drie weken hadden op tal van plaatsen in Weert, Nedenveert en Ell groote diefstallen van aardappelen plaats, welke ingekuild waren en het viel op, dat de dieven steeds van een auto hadden gebruik gemaakt. Rijks- en gemeentepolitie stelden een specialen dienst in en het gelukte met behulp van den crisisopsporingsdienst de dieven te vangen op 't oogenblik, dat zij weder een vracht aardappelen van EU naar Weert vervoerden. Ze zouden dien nacht nog een vracht halen in E1L De twee medeplichtigen, die bezig waren met het opzakken van deze aard appelen zagen de auto niet terugkeeren en moesten te voet naar Weert, waar zij werden gearresteerd^ evenals de vrouw, J. T. in wier woning in de salon ook nog 1500 kg. aardappelen werd aange troffen, welke in beslag werden ge nomen. Voordat de gedupeerde landbouwer in Ell wist, wat er gebeurd was, zat het geheele gezelschap al achter slot en grendel. Bij den groentehandelaar F. C., te Weert, waar de dieven een gedeelte van hun buit aan den man hadden gebracht, kon nog partij in beslag worden genomen. Zeker hebben de dieven hun operatieter rein ook nog buiten de genoemde plaatsen gehad, want de gestolen hoeveelheid over treft verre hetgeen als gestolen bekend of aangegeven is en zeker worden dan nog aangiften door gedupeerde landbouwers ver wacht bij de politie. De dieven hebben alles bekend wat hun ten laste was gelegd. H. J., F. J. en W. v d H. werden voorgeleid aan den Officier van Justitfe te Roermond: de beide anderen wer den voorloopig op vrije voeten gesteld. NIEUWE TIJDSCHRIFTEN Uitgeverij en Drukkerij AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 4 40 goedkoper dan wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral voor verenigingen van groot belang! (Adv.) DINSDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzendii»e. 4.00—5.10 HIRO. 8,00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Het KRO-ork st en Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.CO Modecursus. 4.00 Gr.pL 4.05 Causerie. 4.30 Gram.pl. 4.35 UIRÖ- Post. 4.40 Gram.pl. 4.45 Causerie „Wat is parapsychologie?". 5.10 KRO-lvIelodisteo en solist. 6 40 Esperanto-cursus.' 7.00 Be richten. /'.15 Causerie „De materieete do- sirie van het groote gezin". 8.00 Berichten ANP. 8.10 Muzikale causerie. 8.30 Stcd. orkest Maastricht en soliste. 9.15 Gram pL 10.20 Gram.pl. 10.30 Berichten ANP. 10.35 De „Golden Band". 11.15—12.00 Gram.Dl» HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitxending. 11.00 en 6.30 XV 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenw'-'ding. 10.15 Gram.pl. 11.00 Cau serie over het eerbiedigen van natuur schoon. 11.30 Gram.pl. 12.00 De Minstreels en Gram.pl. 2.00 Het Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 En- gelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavond trein. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.10 Orkest. 1.10 Or kest en solist. 1.5Q Kwintet en solist. 4.40 Orkest. 5.35 Kwintet. 6.45 BBC-orkest en solist. 8.20 BBC-orkest, koor en solisten. 11.10 Band. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest, 5.50 Kamerorkest. KEULEN ''6 M. 5.50 Kamerorkest. 11.20 Blaasorkest. 12.35 Omroeporkest. 3.20 Amer. Volksmuziek. 4.20 Omroepkleinor- kest en solist. 7.30 Kamermuziek. 8.50 Vocaal en instrumentaal concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salon orkest. 8.20 OmroepsymphonieorkesL 484 M.: 1.30 Salon-o.kest. 5.20 Zang. 6.35 Salori-orkest. 8.20 Klein-orkest. DEÜTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 So- listenconcert 9.50 Kamer-orkest. Aio Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat G(J er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tfldl Maak Schoon Schip, neemt; M.S.S.-cachets Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge* heel afwijkend van andere laxeer-middelen» Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed. Uw lever en Uw i-je wanden te reinigen. Wilt" Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt G(j snel er goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd» 't Is een vondst van Apotheker Dumont, Prettig innemen, want Gij proeft niets» Per koker y n 12 etuka 60 ct. Overal verkrijgbaar. (AdvJ DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET door G. TH. LOTMAN 39. Net als ik met hakken klaar ben en het hout op het vuur wil gooien, komt Hein binnen. Hij kijkt met zijn geniepige oogjes over Bibbersnoets schouder of zijn soep niet aanbrandt. Die arme Bibber wordt hoe lan ger hoe zenuwachtiger, want ze kan niet hebben, dat ze op haar vingers gekeken wordt. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Het arme kind gaat hoe langer hoe harder roeren..» 40. Totdat opeens de steen, waarop ze staat, omkantelt! Bibbertje schiet voor over. Gelukkig net niet in de soep, maar er naast. De groote soepketel echter kiepert om en Hein krijgt al de heete soep over z'n bee- nen. Hij springt als een zot en blaast en mauwt als een wilde kat. Doodelijk ver schrikt vluchten we elk naar een hoekje van het vertrek (Wordt vervolgd) VEWWUÜUIT WET^** IDS WE yfsSCHERSUEVEN dooog.van TEIJLINGEN Moeder haalde verruimd adem. Vader voelde zich voldaan., Als je goed zei, waar het op aan kwam, kon je die jongens een andere kijk op de dingen geven. Maar ziet U. vervolgde Kees, dat kan ik krek probee- ren. 't Is de laatste reis. En als het me niet bevalt, is het ge lijk gedaan. Het schip vaart niet meer uit, en ik blijf lekker thuis. Mag ik? Moeders gelaat betrok. Vader liet niets blijken. Dacht echter, een gewiekst ventje, die jongen van hem. Het onaangename was alleen, dat er niet veel tegenin te brengen was. Hij kon nu slechts ja of neen zeggen. Praatjes hielpen niet meer. Zijn vrouw zag hem dralen. Het was duidelijk te zien, dat hij wikte en woog. Het gaat niet. Kees. Zeg nou nee, vaderl De man zei niet nee! Hij antwoordde in 't geheel niet. Wat wilde die jongen dolgraag naar zee. Zou het misschien toch beter zijn hem piet te beletten? Hij wisti wat het beteekende. Zelf was hij gaarne scheepsteekenaar geworden. Het geld om te studeeren ontbrak. Zijn vader was jong gestorven, liet vrouw en vier kinderen achter. Toen moest hij naar een kui perswinkel om iets te verdienen voor het gezin. Jaren achtereen had hij met bedwongen spijt gezwoegd. Nu was hij er overheen. Maar z'n kind. Indien het een jongens vleug was, zou hij met één reis genezen zijn. Was het dit niet, wie weet, klom hij nog op. Matroos, stuurman. Vadertrots. Hij werd in z'n overpeinzingen gestoord door een roep: Kees! Hoor eens! Een kameraadje. Kees ging naar buiten. Dadelijk overstelpte moeder met verwijten. Waarom heb je niet direct geweigerd? Nou hoopt hij nog op je toestemming. Hij mag niet, hoor je? Kijk vrouw, het is moeilijk pertinent neen te zeggen. Eri vader zette z'n bezwaren uiteen. Ja, ja, dat kan allemaal waar wezen. Maar zeeman moet ik ook altijd in angst zitten? Net als mijn moeder. En dan die gevaren? Die zijn er aan wal ook. Weet ik wel. Maar niet zoo veel als op zee. Je kan gelijk hebben. Toch vergeet je een belangrijke zaak. Het komt er op aan of de Heer ons bewaart. We leven uit Zijn hand, of je op het water bent of in een kuiperij. Daar heb jij in je vrees geen rekening mee gehouden. Deze woorden troffen. Er viel niets tegen te beweren. Bovendien is Schipper Volk een beste kerel. En de be manning? Hein Veldhoen bijvoorbeeld. Kan j"e degelijker vent vinden? Laten we hem z'n zin eens geven. Bevalt het niet, dan zal hij weer kalm naar den winkel gaan. Juist kwam Kees binnen. Hij hoorde vaders woorden. Mag ik? Mag ik? Fijn. Fijn! Moeder, kijk nou niet boos. Toe nou? Niet huilen. Wat geeft het, zeeman of kuiper, 't Blijft precies hetzelfde. Moeder schreide. Op die manier ging er toch iets van je vreugde verloren, vond Kees spijtig. Den volgenden morgen was Kees vroeg wakker. Moeder sneed brood voor hém en vader. Ze was stil en had beschreide oogen. Kees was blij en droef tegelijk. Hij had veel willen vragen. Nu zweeg hij, at vlug. zei goedendag en verdween. Snel liep hij naar de haven. Misschien ontmoette hij den schipper nog. Er waren loggers en „fietsen" binnengeloopen. Het scheeps volk rolde tonnen aan wal. Een drukte van belang. De jongen gunde zich evenwel den tijd niet er naar te blijven kijken. Hij moest naar de H 130. Die lag bij de brug. Op de ka stonden tonnen. Kolendragers smeten er donkey kolen in. Wat zien die kerels eruit, dacht Kees. En dan zoo vroeg in den morgen. Die wasschen zich beslist niet, als ze uit bed komen. Is de schipper al an boord? vroeg hij. Volk? Nee, die komt pas om acht uur. Jammer! Affijn, als hij brood voor de kuipers ging halen, zou hij nog wel eens langs komen. In de kuiperij was het vuur nog niet aangemaakt Kees haalde gloeiend zaagselmot uit de schouw, blies een vlam onder de roosters. Eén voor één kwamen de knechts van Baas Berg binnen. Moggeü Moggeü Geeuwen, rekken, dissels scherpen. En Kees? Ga je En of! Dik voor mekaar! Wat? Vond je vader het goed? En je moeder? Vervelend, dat ze nu over moeder begonnen te spreken. Eerst niet, maar later welFijn lui, jullie achter je blokkie, ik in de ruimte. Allé. Wat een praats! Je zal nog terugverlangen, kereltje'. Ik zie je al over den muur hangen. Zeeziek. Ja, dan kan je je lol wel op. ventje. Ook al goed. Je mot er wat voor over hebben. Hoor nou toch eens an. Jij liever, dan ik, zei de jongste knecht. Papkerel! schold Kees. Schiet op, an je werk, lachten de mannen. De jongens gingen dissels slijpen. De draaiende steen piepte en knerste. De kuipers hakten en sloegen de ijzeren beslagen om de duigenrompen. Het fust mocht niet te buikig rijn. Krap aan de maat. was het devies. De haringhandelaren accepteerden geen enkele kleine af wijking meer. De concurrentie was te scherp. Het moest ge zocht worden in mindere pakking. Om half negen moest Kees brood en thee halen. Hij nam zijn gekerfden ketelstok en deed den broodhaak om de hals. Nu wilde hij z'n kans benutten. Naar de haven! Bij de H 130 stonden twee heeren en een zeeman te praten. Hij wachtte even tot het bonzen in zijn keel bedaarde. Dat kwam door het snelle loopen natuurlijk. Waar zou het anders van wezen? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9