|lieuuie gTcihsdir QLmmvt ORANJE en SOESTDIJK Het goedkoopst en best verzorgde Christelijk dagblad hooren sinds eeuwen bijeen Vlaggen wapperen in Baarn Vreugde over de komst van het Vorstelijk Paar Allerfraaist Zondagsblad, gelijk nergens elders wordt aangeboden Wie helpt mee aan de actie EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 8 Een wit paleis met donkere luiken. Een vlaggestok steekt recht omhoogeen stratenmaker effent het plaveisel voor den ingang van den paleistuin. In de verte, recht tegenover het witte huis met de lange vlaggestok, verheft zich de Naaldhet uitroepteeken van de Koningslaan 1 Paleis Soestdijk, lustoord der Oranjevorsten sinds eeuwen, zomer verbijlf van Koningin Emma, die in Haar grooten een- Woud en liefde tot de armen, rondging, goeddoende. Paleis Soestdijk, het toekomstige woon van Prinses Juliana en Prins Bemhard, het ligt nu nog stil en verlaten, maar zal straks vol leven en beweging zijn, als de hofhouding der Kroon- jprinses en van den Prins-Gemaal weer levendigheid brengen I en vertier 1 Het bericht, 'dat het Prinselijk Paar zich na zijn huwelijk in het Paleis Soestdijk zal iVestigen. gaf ons aanleiding om het vrien delijke dorp eens te gaan bezoeken. Ieder, die het Paleis passeert kijkt onwil lekeurig even naar het gebouw en denkt: Hier komen weer Oranje-Vorsten wonen. Sinds de dood van Koningin Emma staat het gebouw daar verlaten en somber. Slechts Zaterdagmiddag jl. waren de luiken openToen heeft het verloofde Paar het gebouw bezichtigd. En als wij dan voor het Paleis staan, 'denken wij aan Emma. De zwarte luiken roepen herinneringen op aan het zwart waarin onze geliefde Koningin Moeder al tijd gekleed was.... Het witte exterieur van het Paleis doet ons denken aan het Witte kapje dat Zij placht te dragen.... En als wij dan een tuinman aanklampen en hem iets willen vragen over het Vorste lijk Paar dat hier te Soest komt wonen, dan fis zijn eerste woord: Het is er alles nog precies zoo, als toen Emma stierf...... Bij den 'Adjunct-Intendant Bij afwezigheid van den Intendant van het Paleis, Jhr de Jonge van Zwijnsbergen, werden wij vriendelijk te woord gestaan door den Adjunct Intendant, den heer Schouten, wien wij naar aanleiding van het bericht enkele vragen stelden. Naar aanleiding van het onderhoud dat Wij met den Intendant hadden, kunnen wij mededeelen. dat het enthousiasme te Soestdijk wel bijzonder groot is. Nauwelijks was het bericht bekend, öf de Adjunct Intendant' kreeg zeer vele sollicitaties. Van alle kanten kwamen verzoeken in om in aanmer king te komen voor het personeel dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard eventueel wenschen aan te stellen. Wij vernamen echter dat van een personeels-aanstelling op groote schaal geen sprake is. De Intendant verzekerde ons dat het Vorstelijk Paar als het te Soestdijk komt wo nen alles op bescheiden wijze zal aanleggen. Een groot deel van het personeel van wijlen Koningin Emma is wel gepensio neerd, maar er is toch nog een deel dat niet met pensioen is gegaae. Het ligt voor de hand. dat die menschen in de eerste plaats in aanmerking komen voor de benoeming tot personeel aan het Paleis te Soestdijk. Maar het zal toch zeker een heele veran dering geven in Soestdijk vroegen wij. Natuurlijk, gaf ons de Adjunct In tendant ten antwoord. Het Paleis staat daar in alle eenzaamheid en verlatenheid en voor het vreemdelingenbezoek aan deze plaats deed het ook geen goed. Het zal hier des zomers natuurlijk weer veel drukker worden. Ik hoorde zelfs dat de huishuren al omhoog gegaan zijn En verder moeten we maar afwachten, want het is heelemaal nog niet zeker, wanneer het Paar hier komt. Het Paleis is een zomerverblijf, dat moeten wij niet uit het oog verliezen aldus onze zegsman. We gingen verder op informaties in het schoone dorp Soestdijk en maakten hier en daar een praatje. Een winkelier kon het besluit niet anders dan toejuichen. Dat zal weer wat leven in de brouwerij brengen, zei hij. Ik weet niet of het voor lang is of voor kort, in ieder geval zal het aan ons dorp weer een heel ander ca chet geven. Een boertje nam het minder enthousiast op en wilde eerst maar eens zien wat er nu werkelijk zou gaan gebeuren. Och. zei hij, als het paar hier komt, dan zal het heusch niet voor lang wezen. En een juffrouw in een merkwaardig ge zellig tabakswinkeltje annex briefkaarten zaakje was er bijzonder verheugd over. Ze had Zaterdagmiddag uren staan wachten bij het Emma Monument, in de hoop dat het Paar daar uit de auto zou stijgen om Bovenstaande foto laat zien het paleis Soestdijk. De foto rechts boven stélt voor de toren van de kerk, waarin Koningin Emma vaak de godsdienstoefenin gen bijwoonde. het Monument te bewonderen. Die hoop zag zij vervliegen, het Vorstelijk Paar reed door. Dien middag was zij teleurgesteld, maar het zou in de toekomst alles weer goed komen, want immers de Prinses en de Prins komen nu hier, we kunnen ze dik wijls genoeg zien dan. Zoo verkeert heel de burgerij van Soest dijk en Soest en Baarn in vreugde In Baarn had men zelfs de vlaggen uitge stoken. Ongetwijfeld zal het verblijf ook al is het niet permanent een opleving in deze plaatsen teweeg brengen. De monumenten, welke hier in de ge meente Baarn staan, herinneren aan een heerlijke tijd toen Emma in het witte Pa leis woonde. Vele straten dragen namen die herinneren aan dien tijd, die ons het Oran jehuis niet doen vergeten. Ongetwijfeld zal Soest of Soestdijk een straatnaam of plein genoemd worden naar het Vorstelijk Paar. Zoo zal in de toekomst de naam van deze Vorsten onafscheidelijk aan Soestdijk worden verbonden. In de Hervormde Kerk Tenslotte maakten wij een praatje met den koster Herwaarden van de oude Her vormde Kerk van Soest, de kerk, waarin wijlen Koningin Emma iederen Zondag de eere-dienst bijwoonde in de hooge bank met het wapen en de oude Bijbel.... Het is er alles nog precies zoo alsof Emma er nog ter kerke gaat. Die oude Bijbel, de kussens, alles roept herinneringen op aan die Edele Vrouwe, die Vrome Moeder des Vaderlands. Het is geen toevalligheid dat men het Monument ter Harer gedachtenis vlak bij die kerk geplaatst heeft. De koster had het bericht dat Pa3eis Soestdijk 1 «eer bewoond zal worden, goed 't Is natuurlijk aardig, zei hij. Ze ko men ook hier ongetwijfeld in de kerk. Al zal het niet zoo dikwijls zijn als Koningin Emma. die altijd in Soestdijk verbleef, toch zullen Zij in de bank van Emma plaats ne men en die oude Bijbel, die er nog zoo ligt, zullen Zij opslaan. En de dominee is er ook over content. We zouden de kerk wel wat mogen op knappen. eigenlijk gezegdmaar er is, enfin mijnheer, u weet het wel en hij maakte de bekende beweging met vinger en duim, die ons zijn gedachte aan geld gebrek verried. We lieten de koster weer alleen met zijn oude kerk. Mijnheer, ik ga weer eens verder, zei hij, want ik moet de kachel aan maken, en er is altijd werk genoeg. En wij namen afscheid. Een gure wind knerpte om de hoek bij de oude kerk en deed bladeren opwaaien tot hoog boven het Emma-monument. Zoo gaat het leven verder en waar eens de oude Koningin Emma wandelde om de kerk bin nen te treden, zal in de toekomst het Vor stelijk Paar met jonge tred naar binnen gaan.... Oranje en Soestdijk behooren bij elkaar en werkelijk, de geruchten dat öaaln. Soest en Soestdijk het bericht enthousiast heb ben ontvangen, bleken niet ongegrond. DEN HAAG Benoeming Dr. L. J. J. M. Fick Directeur Ziekenhuis-Westeinde DEN HAAG, 14 November. Naar wij vernemen is dr. L. J. J. M. Fick benoemd tot directeur-geneesheer van het ziekenhuis van den H. Johannes de Deo te 's-Gfavenhage (Westeinde). Dr. Fick werd in 1890 in Oosterhout ge boren. Hij studeerde aan de Utrechtsche Uni versiteit en werkte eenigen tijd na de ver krijging van zijn aarts-diploma als hulpge neesheer aan het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage. In 1918 volgde zijn benoe ming tot geneesheer-directeur, aan het Algj Burger-Gasthuis te Bergen op Zoom, waar hij weldra ook een uitgebreide stadepraktijk verwierf. In 1922 ging dr. Fick zich bekwamen in de röntgenologie in Frankfort, onder leiding van prof. Dessauer. In 1927 behaalde hij te Utrecht den doc torstitel door een proefschrift over gelijk tijdige actieve immunisatie zoowel tegen roodvonk als tegen diphterie. Het hiertoe be stemd middel „Diro", dat door hem werd •beproefd, wordt ook nu nog in de groote steden van ons land toegepast. In 1935 legde hij zijn functie als geneesheer-directeur van het Burgergasthuis te Bergen op Zoom neer doch bleef de algemeene praktijk trouw. Evenwel'niet lang mocht hij zich in de nu veel rustiger werkkring verheugen, waar hij thans door Den Haag geroepen werk en daaraan heeft gegeven. DE RESIDENTIE IN FEESTTOOI Een feeërieke versiering Bloemenregen op het Vorstelijk Paar Nauwelijks was de route van de Vorste lijke stoet Zaterdag bekend gemaakt of er ontwikkelde zich een hartstochtelijke handel in plaatsen. Ook het aanbod van houtfirmanten voor het bouwen van tribu nes en stellages, nam ongekende afmetin gen aan, terwijl de decoratiefirma's uiter aard evenmin stil zaten. Wij zullen hierop nog wel nader terugkomen, doch zijn thans reeds in staat een aantal interessante mede- deelingen te doen over het sprookjesachtige karakter, dat de binnenstad zal krijgen. Midden op de Groenmarkt zal een kolossale lichtmast worden geplaatst van niet minder dan 18 meter hoogte. De top van deze mast zal als knooppunt dienen voor honderden lange slingers groen, die met de daken van de omliggende gebouwen zullen worden verbonden. Aldus zal als het ware een hemel van dennentakken worden geformeerd. De gevels vanaf de Gravenstraat, Groen markt, Driehoekjes, Rond-de-Groote-Kerk, Torenstraat, Riviervischmarkt en weer terug naar de Groenmarkt zullen met fraaie blauwe decoratiestof worden bekleed, zulks vanaf een hoogte van 2y% meter vanaf het wegdek. Over het blauw zullen twee zilve ren banden loopen met'de bedoeling het licht van de aan te brengen illuminatie zooveel mogelijk te reflecteeren. Portretten van de beide Vorstenkinderen zullen bovendien op regelmatige afstanden op deze decoratiestof worden gehecht. De ingang van het Stadhuis aan de Groenmarkt zal met een stamboom van de Oranjes worden versierd, terwijl de gevel aan de Gravenstraat getooid zal worden met de wapens en kleuren van het vorsten huis Lippe. De gevel aan de zijde van de Groote Kerk zal met feeërieke symbolieken van de gemeentebedrijven worden aange kleed. De Groote Halstraat zal in de rich ting aan de Driehoekjes vermoedelijk ge heel worden overkoepeld met guirlandes van groen. In dit gedeelte van die straat zal door meisjes een eere-poort worden ge vormd met behulp van witte linten. Deze linten zullen mede dienst doen om een ware bloemenregen te voorschijn te roepen op het oogenblik, dat de stoet passeert Men wil dit bereiken door boven de straat opgehangen bloemenkorven te laten kante xen. Verder zal het Postkantoor, zc*>mede de Nutsspaarbank en waarschijnlijk ook nog andere gebouwen, een zeer fraaie versiering krijgen. De gevel van de Groote Kerk zal niet worden versierd, zulks, omdat men bepaal de wenschen van de Kerfcvoogdij wenscht te eerbiedigen. De toren daarentegen zal 's avonds in floodlight baden. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Giften kunnen aan ons blad worden toegezonden Het zijn grootsche plannen, die het Algemeen Comité tot aan bieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernard in voorbereiding heeft. Onze lezers zullen er ongetwij feld met groote instemming van hebben kennis genomen en zonder uitzondering hun steentje willen bijdragen om de actie van het Comité te doen slagen. Ook ons blad stélt gaarne de gelegenheid open giften voor dit mooie, nationale doel in ont vangst te nemen. Zij kunnen gestort worden op onze giro rekening: DORDTSCH DAGBLAD No. 194262. Deze giften worden door ons overgemaakt aan het Algemeen Comité, terwijl in ons blad ver antwoording zal plaats hebben. Let wel: elke gift is welkom, van de grootste tot de kleinste! DE ADMINISTRATIE UIT DE A.R. PARTIJ Kieskring-centrale Overijssel EEN GOEDE VERGADERING De heer Amelink spreekt De kieskring-Centrale Overijssel der A.-R. Partij vergaderde in hotel Van Gijtenbeek. De morgenvergadering werd geopend door Prof. Dr. J. Ridderbos, leeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. Naar aan leiding van 't verkiezingsmanifest der A.-R. Partij sprak de vooratter een openingswoord en bepaalde zich daarbij speciaal tot twee hoofdzaken en wel do handhaving van het gezag en de handhaving der vrijheid, en deze beide in de kracht Gods. Mededeeling werd gedaan van de benoa ming door het 'bestuur van een propaganda commissie voor Overijssel. Aan deze com missie kunnen de kiesvereonigingen be richten, hoeveel propaganad-lectuur zij wen schen te ontvangen. Hierna werden de amendementen op de voorstellen van het Centraal Comité behan deld. In groote hoofdzaak gaat het ProV. Comité accoord met de vooistellen van het •Centraal Comité. De heer H. A. Kroeze, uit Zwartsluis, werd benoemd voor de be handeling t DE MIDDAGVERGADERING De middagvergadering, die zeer druk be zocht werd, werd geleid door den he9r Oprei, burgemeester van Ambt Harden- berg, die na een kort inleidend woord het woord verleende aan het Tweede Kamerlid den heer Amelink. Deze begon zijn rede met te herinneren aan den a.s. verkiezingsstrijd, in het teek en waai*van deze vergadering staat. Spr. staat siil bij de verlangens en verwachtingen van de vorige verkiezingen en wil de balans op- malton over de laatste vier jaren. In 1933 was er een vierhoeksprogramma, dat de volgende onderwerpen noemde: Gezag, Fi nanciën, Economisch leven en Werkloos heid. Spr. vraagt wat er van deze vier zaken terecht is gekomen. Wat de handhaving van het gezag betreft, kan onze partij tevreden zijn. Wat de financiën betreft, is een alge heel herstel nog niet verkregen. HoeweJ er belangrijk bezuinigd is, werden nieuwe be lastingen ingevoerd, de stortingen iü het Invaliditeitsfonds verminderd, terwijl ook verschillende uitgaven naar de gemeende werden verschoven. Wij mogen hiervan ue Regeering geen verwijt maken, gezien ook de belangrijke vermindering van het inko men der ingezetenen. In 1933 schreef de C.D.U. dat dze vermindering lang niet zoo erg was als Dr. Colijn en Prof. Diepenhorst beweerden, doch later bleek wel, dat Dr. Colijn volkomen juist had gezien. Ten op zichte van het economisch herstel en de werkloosheid werden aanmerkelijke resul taten verkregen. De politiek moet hierop gericht blijven, om de werkloosheid ver minderd te krijgen. Onze goederen moeten tegen concureerende prijzen op de wereld markt kunnen worden aangeboden. De bui- tenlandsche industrie kon belangrijk lager prijzen noteeren. waardoor ons land werd uitgeschakeld. De aanpassing in Nederlani had reeds heel wat bereikt. Opgelegde sche pen zijn er niet meer. Door de devaluatie Ls de aanpassing met een ruk een belangrijke stap verder gebracht. Men wil nu alle ver beteringen op de devaluatie schuiven, wat onjuist is. Een belangrijk deel is aan de maatregelen der regeering te danken. Het was sprekers meening, dat men met de werk loosheid het diepste punt had bereikt.. De arbeid van het Kabinet Colijn is belangrijk geweest en we mogen niet ontevreden of ondankbaar zijn voor hetgeen is verricht De heer Amelink gaat daarna over tot bespreking van het verkiezingsmanifest van de Antirev. Voor de rust en orde en vrede en voor het behoud van den rechts staat is het noodzakelijk dat een krachtig gezag wordt gehandhaafd. Onze strijd gaat in bel-anrijke mate tegen Marxisme en Nationaal-Socialisme. Onze vrije Kerken, scholen, jeugdorganisaties, politieke organl saties, vrijheid van godsdienst en geweten, zijn bij geen van beide veilig. Wij pleiten eenerzijds voor een krachtig gezag en ander zijds voor behoud van de volksinvloed bij de regeering. Van groote beteekenis is, dat het Chr. huwelijks- en gezinsleven wordt gehandhaafd. Ook internationaal moeten de rechtsbeginselen in het volksleven worden ingeleid. Spr. waarschuwt, dat wij in ons econo misch leven er nog niet zijn. Alle bezuini gingen kunnen niet ongedaan gemaakt worden. Onze honderdduizenden werkloozeu moeten weer arbeid hebben. Dan eerst kun nen weer verbeteringen worden aangebraent Spr. beveelt bestudeering aan van 't rapport over de maatschappelijke ordening, zooals de A.-R. Partij dit wenscht. Wij willen geen dwang, doch alleen leiding van de Overheid. Betreffende de inperking van de crisis maatregelen, zegt spr., dat deze maatregelen niet zoo spoedig kunnen worden ingetrok ken. Waar het kan moet het echter geschie den. Wij hebben tot taak de gerechtigheid van het koninkrijk Gods te zoeken, ook op het politieke terrein des levens. De strijd, die we ingaan, zal zwaar zijn, vooral als wo letten op de actie van het Marxisme en het Nationaal-Socialisme. Er zal een riool van vuil over ons land worden geopend. Op de rede van den heer Amelink volgde een zeer drukke discussie, waaraan erd deelgenomen door de heeren Ds. Kroes van Dalfsen, Groen van Wijhe, Post van Zwolle. Mal da van Lutten, Kloosterziel, van Hoog Zuthëm, Böerrigter uit Enschedé, Seineu uit Ommen, Aalbers uit IJsselmuiden en Boone. Dé verschillende vragen werden door den spr. uitvoerig beantwoord, waarna de voor zitter den heer Amelink hartelijk dank bracht voor zijn rede en een slotwoord uit sprak. De voorzitter sloot daarna de verga deiing, nadat Ds. Kroes voorgegaan was in dankgebed. RECHTZAKEN Advertentiecontracten en de goede zeden De Hooge Raad beeft arrest gewezen in een procedure tusschen de N.V. Moormans pe riodieke pers te 's-Gravenhage en de N.V, bureau-marteriaalstaat te Amsterdam. Beide partijen waren overeengeko men, dat in een door Moorman uitge geven tijdschrift 650 regels advertenties zouden worden geplaatst in 26 maan- delijksche advertenties onder bepaling, dat het totale bedrag der bestelde regels terstond opvorderbaar zou zijn, zonder dat de bestelde ruimte zou worden gereserveerd, wanneer ge noemd bureau in gebreke mocht blij ven, geplaatste advertenties te betalen. Van de 13 advertenties heeft, het bureau er 8 betaald, terwijl het in gebreke bleef de overige 5 te betalen. Moorman heeft toen betaling gevorderdl van het bedrag, dat betaald zou zijn als voor alle 650 regels betaling zou zijn verkregen. De kantonrechter te Amsterdam heeft alleen het bedrag toegewezen, verschuldigd wegens geplaatste advertenties en Moorman voor het overige niet ontvankelijk verklaard', In hooger beroep heeft de rechtbank te Amsterdam deze uitspraak bekrachtigd. Moorman ging van dit vonnis in cassatie. In zijn vandaag gewezen arrest heeft de Hooge Raad overwogen, dat de opvatting der j rechtbank in haar algemeenheid in geern i wetsbepaling steun vindt en dat ook in de bijzondere bepalingen, bij de onderhavige overeenkomsten getroffen, geen grond ligti om hetgeen hier overeengekomen is, in strijd1 met de goede zeden te achten. Op deze grondr heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd en de zaak naar de rechtbank te Amsterdam terug verwezen. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK. 11 DECEMBER TARWE.No. 1 Manitoba No. 2 Harde winter No. 2 Roode winter MAIS. No. 2 Mixed West ROGGE. Can. W. no. 2 MEEL. Sprlngclear 115X4 133% 120X4 127X4 Vor. slot :nll4X4l 133— j 128X41 128X4 6.15 de ten deele op likwldaties doo zen en eenige winstnemingen matig. Loco prijshoudend. Rio. no. 7 loco Santos no. 4 loco 1 December Mai KATOEN. De markt opende prjjsh. en 8 P hooger. steeg op depeches uit Liverpool, op groot binnenlandsch verbruik en aankooper door den handel; reageerde ten deele op hedge- verkoopen en likwldaties. Slot prijshoudend. Middling Upland 12.18 12.15 December 11.73 11.70 SUIKER. Slot nauwelijks prijshoudend. November 2.78 2,78 December 2.76 2.74 RUBBER Slot vast December 17.85 17.69 Januanl 17.86 17.72 c. hooger, steeg op berichten van aankoopeu, per Dec. door locobelangen. Slot vast Slot Vor. slot December 116% 115% i Mei 114X4 113X4 MAIS. De markt opende prijsh. en X4 c hoogefl wa^ aanvankelijk gesteund in sympathie met) tarwe, doch reageerde vervolgens op eenige lit kwidaties. Slot nauwelijks prijshoudend. December 102X4 102X4 Mei 35% 95X4 PROVISIEN. Slot prijshoudend. Reuzel: Prima W Steam loco 11.30 December 11.80 Varkens: 160-230 pd. 8.75 240-325 pd. 9.30 WINNIPEG, 14 NOVEMBER TARWE. De markt steeg op berichten van' Italiaansche aankoopen van Australische tarwa en Duitsche vraag daarnaar, Het slot was vast* Slot Vor. slot December 105% 105X4 Mei 107X4 106%; ROGGE per December 74% 72% Mei 72% 71% HAVER per December 4544% Mei 45X4 44% GERST per December 61— 61X4 Mei 57% 67% LIJNWAAD per December 159159X4 Mei 172— 172X4 ROSARIO, 14 NOVEMBER Slot Vor. slot TARWE per November 10.45 10.45 MAIS per November 5.45 December 5.50 5.55 LIJNZAAD per November 13.90 December 14.— 13.95 BUENOS-AIRES, 14 NOVEMBER Slot 10.43 10.43 Slot Vor. slot TARWE per November 10.8K December MAIS per November December 5.65 5.63 LIJNZAAD per November 14.05 ^-reraber 14.05 14.02

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8