STADSNIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE HEER P. MAZUREL 80 JAAR De geestelijke vader van het groote Prediker-gezin Woensdag 18 November a.s. hoopt de heer P. Mazurel zijn 80sten verjaardag te vieren. Dit is een feit, waarbij .wij wel eens een oogenblik stil mogen staan. De heer Ma zurel zelf, wars van alle huldebetoon, zou maar het liefst willen, dat dit feit on opgemerkt voorbii ging, maar waarschijn lijk zullen de vele vrienden van den 80- jarige dezen wensch toch niet kunnen eer biedigen. En vooral zijn Prediker-vrienden zullen den ouden voortrekker dezer ver- eeniging op dezen merkwaardigen dag onge twijfeld hun hulde willen brengen. Want de heer Mazurel heeft op velerlei terrein gearbeid en waar 'hij werkte deed hij dat steeds met veel liefde en groote ambitie, maar zijn naam blijft toch steeds in de eerste en voornaamste plaats verbonden aan de J. V. ..Prediker 12 la". Daarin deed hij op 17-jarigen leeftijd zijn intrede en in de notulenboeken komt zijn naam voor het eerst onder de bestuursleden voor op 20 Aug. 1878. En tot op den huidigen dag is hij de vereeniging trouw gebleven, niet op de manier van den belangstellenden toeschouwer, maar als iemand, die nog dagelijks schier zijn medeleven daadwerkelijk toont, als de geeste lijke vader van het groote Prediker gezin, die de jongens die tegenwoor dig de Vereeniging vormen met raad en daad bijstaat. Als er in „Prediker" iets bijzonders aan de hand is. als er een min of meer belangrijke beslissing moet worden genomen dan gaat men onveranderlijk eerst aijvies inwinnen bij den ouden heer Mazurel. Dat spreekt zoo vanzelf, dat men er ge woon niet aan denkt de zaak op eigen houtje op te knappen. De heer Mazurel was in Prediker de vader van het bouwfonds, waarvoor hij steeds met hart en ziel gezwoegd heeft en dat het mo gelijk maakte, dat de Vereeniging reed» vroeg een eigen gebouw had, een gebouw, dat nog heden ten dage in het Christelijk Vereenigingsleven van Leiden van zeer groote waarde is. Van 1880'83 was de heer Mazurel, nadat hij in 1878 vice-voorzltter was geworden, voorzitter van de J. V. Hij was ook voorzitter van de Zondagsschool van de Vereeniging en ook de arbeid aan deze school was hem zoo dierbaar, dat hij dit werk tot in zijn hoogen ouderdom heeft volgehouden. In 1904 werd de heer Mazurel benoemd tot eere-voorzitter van Prediker, maar dit wenschte hij allerminst als een eere-baantje op te vatten. Integendeel hij bedong voor den eere-voorzitter het recht om de bestuursvergaderingen bij te wonen en hij heeft van dit recht meermalen een dankbaar gebruik gemaakt. En nu moet men niet denken, dat de jongelui dit niet altijd even prettig vonden. Alweer: Integen deel. Zijn adviezen en raadgevingen, hem ingegeven door zijn liefde voor Prediker, werden op zeer hoogen prijs gesteld en de manier waarop hij ze gaf was altijd die van den vriendeliiken vader, die steeds wist wat zijn jongens noodig hadden. Er was geen Prediker-feest, waarbij de oude heer Mazurel ontbrak en er was geen feit in het vereenigingsleven, waaraan hij zijn mede werking niet had gegeven of waarover hij zijn oordeel niet had laten gaan. Nog bij de feestelijkheden ter gelegenheid vaar 'het 75- jarig bestaan, dat kort geleden gevierd is, was hij den geheelen dag tegenwoordig en de toen toch ook reeds bijna tachtigjarige scheen van geen vermoeidheid te weten. Er zouden bij het overzien van het leven van den heer Mazurel veel data en cijfers te noemen zijn, maar wij zullen dat niet doen. Nadat wij over zijn leven in „Pre- diker" uitgeweid hebben, kunnen wij over zijn arbeid op ander terrein ook kort zijn. De heer Mazurel is reeds vele jaren lid van het bestuur van de Leidsche Christe lijke Oranjevereeniging. Hij was vele jaren bestuurslid van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", die hij ook als ge woon lid, in de vroegere spannende verkie zingsdagen, met groote trouw heeft gediend Bij zijn 75sten verjaardag werd hetm het eere-Iidmaatschap dezer vereeniging aan- gebodèn. Voorts heeft hij veel gedaan de afdeeling Leiden van het Ned. Werk- liedenverbond „Patrimonium", dat hij als voorzitter door moeilijke jaren, toen ver- brokkeling dreigde, heeft heen geholpen. De heer Mazurel zal dus nu, als 'het God belieft, overmorgen den leeftijd der zeer sterken bereiken. De jaren drukken hem nog niet. Nog dagelijks .verricht hij zijn werkzaamheden in da kleermakerij van de fa. Jongmans aan het Rapenburg, waar hij, naar hij zelf zegt, tot de inventaris behoort En zijn patroons getuigen van hem: hij mag het jeugdige uithoudingsvermo gen missen, wat uit zijn handen komt is nog altijd prima werk. Zoo is er dus ruimschoots reden tot grooten dank aan God, die aan het Christelijk vereenigingsleven dezen man, die woekerde met de talenten die hij ontving, gegeven heeft. Ook in het hart van den heer Mazurel zelf en in de harten van die hem lief en dierbaar zijn, zal groote dank rijzen voor de goede gaven en volmaakte giften die op dit leven van den Vader der lich ten zijn afgedaald. Zoo kan de mijlpaal in dit leven dan ook niet onopgemerkt voorbij worden gegaan Deze verjaardag zou kunnen worden gevierd in den intiemen kring van het gezin, maar dan rijst de vraag: wie behooren allemaal tot het gezin? Daartoe behooren toch zeker ook de Prediker-kring, de ouden en de jongen. Daarom heeft dan ook de familie de gelegenheid geopend den heer Mazurel op zijn tachtigsten verjaardag geluk te ko men wenschen en wel van acht tot half tien des avonds in gebouw Prediker. Het betalen van Directe Belastingen Aangezien nog herhaaldelijk blijkt, dat belastingschuldigen meenen te kunnen vol staan met het betalen van hun directe be lastingen in twee keeren, zooals dat vroe ger zooveel gebruikelijk was (nl.. de eene helft bij ontvangst van het aanslagbiljet en de andere helft bij den afloop van het be lastingjaar), wordt ons van bevoegde zijde gevraagd, de aanda'cht nog eens te willen doen vestigen op de omstandigheid, dat de directe belastingen betaald moeten worden in zooveel maandelijksche termijnen als er na de dagteekening van het aanslagbiljet nog maanden in het belastingjaar overblij ven. Het aantal termijnen van betaling is ech ter nooit minder dan vijf. Is dus. om eens een voorbeeld te noemen, een aanslagbiljet van de personeele belas ting 1936 gedagteekend op 24 Mei 1936, dan is deze aanslag dus invorderbaar in 7 ter mijnen (immers, er blijven 7 maanden o\er né de maand van de dagteekening van hei aanslagbiljet en wel de maanden Juni Lm. December 1936). Na het verschijnen van iederen termijn als bovenbedoeld, is de belastingschuldige dus in gebreke, indien hij niet zorgt, dat op of vóór den vervaldatum telkens één termijn is betaald, waardoor hij zich bloot stelt aan eventueele vervolging met de daaruit voort vloeiende kosten. Wanneer aanslagen in 7 of meer termij- ïn vervallen moet de Ontvanger in ieder geval vervolgen na het vervallen van 2 ter mijnen, van 5 termijnen en bij de eindver- volging (dus né, 2/7 en 5/7 en 7/7), A.R. Hulp-centrale Leiden Cursusvergadering Zaterdagmiddag werd door de A.R. Hulp centrale Leiden een cursusvergadering be legd in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal alhier. Door den cursusleider, den heer Chr. v. d. Heuvel, waren in een 16-tal stellingen de voornaamste politieke vraagstukken aan de orde gesteld, die bij de komende ver kiezing in 1937 in het centrum der belang stelling zullep staan. Deze stellingen wa ren van te voren aan de K.V. en Prop.- Clubs in het ressort der Hulpcentrale toe- De vergadering stond onder leiding van den heer D. Limburg, van Voorschoten. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat de voorzitter der Hulpcentrale, de beer A. Vogelaar, van Sassenheim, door ziekte ver hinderd was de vergadering hij te wonen Nadat hij vervolgens allen welkom had ge- heeten, werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld om vragen te stellen. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt. Vragen werden gesteld over de financieele politiek; de depreciatie van den gulden; de vaste lasten; de werkloosheidssteun; de eco nomische politiek; defensie; Volkenbond en herstel van de coalitie. In een heldere en uitvoerige rede werden de gestelde vragen door den heer v. d. Heuvel beantwoord. Met een bezielend woord om de boodschap van ons A. R. beginsel te brengen tot geheel ons Nederlandsche volk besloot spr. zijn leerzaam betoog. Het hartelijk applaus der aanwezigen was meer dan een beleefdheidsbetuiging! Nadat spr. in dankgebed was voorgegaan, sloot de voorzitter deze goed geslaagde cursusvergadering. De wonderen der film Lezing van den heer D. van Staveren Zaterdagmiddag organiseerde de Vereen, van Mathesianen een lezing met film in het Casino Theater aan den Hoogewoerd, dat geheel gevuld was. Do voorzitter, de heer v. d. Linden, open de dezen middag en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker, den heer D. van Stavenen, voor zitter der Centrale Filmkeuring in Neder land, den spreker van dezen middag. De heer Van Staveren begfcn daarna met zijn leerzaam, boeiend en ook meerdere ma len zeer geestig betoog. Aan de band van een fraaie collectie lichtbeelden toonde hij aan de werking van het menschelijk oog, dat, hoe prachtig gebouwd ook, toch niet in staat is beelden, die zeer snel op elkaar volgen, afzonderlijk te onderscheiden. Op do „luiheid" van het oog berust de filmkunst. Men trachtte door een snel draaiende bewe ging van figuren in een zeer weinig ver schillende stand een levend beeld te vor men. Met de gebroeder Lumière wordt een nieuw tijdperk ingeluid en de proeven die zij namen in de jaren 1895 en 1896 gaven verrassend goede resultaten. Op onderhoudende wijze besprak spr. de verdere groei van de filmindustrie en be steedde daarna eenige bijzondere aandacht aan de geluidsfilm. Aanvankelijk was geluidsfilm slechts mogelijk doordat synchroonmotor gelijktijdig film en gramo- fnonplaat draaida Met het uitvallen van enkele gedeelten der film door beschadiging van perforatie enz. werd de film korter, doch de plaat behield dezelfde speelduur, zoo dat vaak een sterk hinderende ongelijktij- digheid aan den dag trad. Thans, nu film en geluid op eenzelfde celluloidstrook wor den vastgelegd, is dit bezwaar vervallen. Dat de techniek nog steeds weer voor nieu we moeilijkheden komt bij haar vorschlng naar nieuwe mogelijkheden van de film valt te begrijpen. Daarna werden er nog eenige films ver toond over de ontwikkeling der film-tech niek. Hiermede was deze leerzame middag ten einde. De voorzitter herinnerde de aanwezigen aan de excursie van a.s. Zaterdag naar de kunstaardewerk-fabriek der fa. Zaalberg, Afscheid mej. N. Larrewijn Ee kosteres der Doopsgezinde Gemeente. j. N. Larrewijn, die de Doopsgezinde Gemeente alhier bijna 44 jaar heeft gediend, •van de laatste zestien jaar als koste- heeft gistermorgen afscheid genomen het werk dat haar lief was en waar aan zij zich geheel en al gaf. Zeer vele ge meente-leden en belangstellenden woonden 's-morgens de godsdienstoefening bij. Ds. Ten Cate-, die in dezen dienst voor ging, heeft in zijn voorafspraak gewezen op dit bijzondere afscheid, dat plaats zou hebben. Spr. bepaalde hierna de aanwezigen bij Matth. 2311. „Maar de meste van u zal Uw dienaar zijn", waarbij hij uitvoerig gelegenheid had te wijzen op de heerlijk heid. die in het dienon opgesloten ligt. Na afloop van den dienst heeft de heer Broere, sprekende namens den Kerkeraad, zich tot de scheidende kosteres gericht en haar gedankt voor al haar arbeid in dienst der gemeente verricht. Spr. vond hierbij ge legenheid in het kort te wijzen op het ko men van mej. Larrewijn (die hij liever Neetje wilde noemen) in 1893 als assis tente van wijlen den heer Borneville. Bij al haar werk, dat zich later door de ontwikke ling van het gemeente-leven heeft uitge breid, was bescheidenheid één van haar grootste deugden. Namens de verschillende vereenigingen waarmede zij in den loop der jaren heeft te maken gekregen, dankte spr. haar voor al haar diensten, vrijwillig en met groote opge wektheid steeds bewezen. Ook namens de gemeente sprak de heer Broere een welge meend dankwoord uit. Spr. deed hierna mededeeling van het kerkeraadsbesluit om mej. Larrewijn een jaarlijksche toelage uit te keeren. Namens de gemeente bood spr. later nog een envelop met inhoud aan. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat het mej Larrewijn gegeven mocht zijn nog menig jaar van de welverdiende rust te mogen genieten. Ds. Ten Cate, een afscheidswoord spre kend herinnerde aan de groote vriendelijk heid, hulpvaardigheid en opgewektheid van de thans scheidende kosteres. Steeds stond zij klaar de belangen van de gemeente te dienen. „Gij kunt, aldus spr., terugzien op een goed volbrachte levenstaak." Moge het u gegeven zijn, dat de levensdagen u nog in ruime mate moge toevloeien." Ds. Ten Cate verzocht hierna de gemeente mej. Larrewijn de zegenbede uit Gez. 193 toe te zingen. Na afloop van den dienst was er gelegen heid om van mej. Larrewijn persoonlijk af scheid te nemen, waarvan allen gebruik maakten. Federatie van diaconieën in de Ned. Herv. Gem. 19 Dec. a.s. wordt in het Nuts- gebouw een vergadering gehouden van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk in welke vergadering als spreker op treedt Dr. G. P. v. Iterson, uiit Den Haag. Voor bijzonderheden verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. Geref. Kerk Verkiezing van ambsdragers Bij de gisteravond gehouden verkiezing van ambtsdragers der Geref. Kerk zijn tot ouderling gekozen de heeren A. J. Anes, JJ G. v. Es, M. Heemskerk, H. Lamjjpoy, C. Mulder, J. W. Reijneveld, D. G. de Rooy, J. H. Wattez en J. Wessel en tot diaken de heeren J. de Bruyne,, P. A. Kouwenhoven, J. M. Kraan en G.' v. Zwieten. De plannen voor een overdekte zweminrichting In de voormalige Mon Père-kerk De acte voor de aankoop van de voorma lige Mon Père-kerk, door een cornhmatie van personen, die daarin een zweminrichting wil Vestigen, is voorioopig geipasseerd, d.w.z. dat de combinatie het gebouwen-complex oanvaardt, zoodra de bouwvergunning doof de gemeente is verleend. De heer E. A. Freyser, kantoor van vaste goederen, hypotheken en assurantiën, heeft -het gebouwencomplex in opdracht van zijn lastgever, waarvan voorloopig alleen de heer A. Koster, architect te Haarlem, ge noemd kan worden, aangekocht van het R.-K. Par. Kerkbestuur. De heer A. Koster heeft reeds overdekte zweminrichtingen gebouwd te Alkmaar, Groningen, Leeuwarden. Velzen en Hil'le- gersberg. Hij is de motor van de combina tie van personen, die middels een N.V. deze zweminrichting zullen exploiteeren. De kos ten dezer inrichting zullen rond f 150.000 bedragen. Er zal natuurlijk aan het oude kerkge bouw en aan de pastorie heel wat verbouwd en veranderd moeten worden, aoodat vooral het idee van kerkgebouw zal verdwijnen. De totaal-oppenvlakte van de nieuwe zweminrichting zal 1590 M2. bedragen. De hoofdingang komt midden in het front en is geprojecteerd met een hal, waar links en rechts kantoorlokalen grenzen. Het groote zwembassin zal een afmeting hebben van 12 x 25 M., daarachter komt een kinderbassin van 5 x 6 M. Rondom het bassin komt een perron van 3 M. br., daar omheen bevinden zich de cabines, 17 vaste en 13 wisselcaihines ter linkerzijde, 20 vaste en 10 wissel cabines ter rechterzijde-. Voorts worden douches aangebracht, ka mers voor Eerste Hulp en Personeel, terwijl in het gedeelte, dat nu de oude pastorie is, de technische installatie zal worden onder gebracht, terwijl daarnaast gelegenheid is voor afzonderlijke kuip- en douchebaden voor degenen, die niet willen of niet kunnen zwemmen. Ook aan de zijde van de Oude Vest, is een ingang. Geheel ter rechterzijde van de inrichting is gelegenheid voor rijwielstalling, terwijl aan de zijde Oude Vest een ruime gelegen heid voor au to-stalling wordt gemaakt. Er zal een groot aantal -tarieven worden gemaakt, om het den owoamtrs t-n zwem sters zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voorts zal de combinatie zich in verbin ding stellen met de zwemvereenigingen ier plaatse, om haar voor haar leden gelagen heid tot zwemmen te geven. Wanneer deze zweminrichting gereed zal zijn? Dat is een vraag, weilke moeilijk te beant woorden valt. Wanneer de bouwvergunning vgn de ge meente afkomH, kan onmiddellijk worden begonnen, want de bouw is reeds gegund. Aannemer is de heer Visser uit Leeuwarden. Indien B. en W. spoedig de gevraagde bouwvergunning verleenen hoopt men de inrichting met Mei a.s. gereed te hebben. AANRIJDING Zaterdagmiddag is op den Morschweg een auto bestuurd door R. U. in botsing ge komen met den 33-jarigen wielrijder J- E. De laatste brak hierbij een sleutelbeen en is door d'en E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 13 Nov. 6841. Celeste Massaro, Leiden, Haarlemmerstraat 46a, granietbewerker. E.: C. Massaro, Leiden. Wijziging. 13 Nov. Firma S. Vies, Leiden. Haarlemmerstraat 163 en Botermarkt 1, win kei in heerenkloeding. Wijz. handelsr.. in: Firma van Rooy en Leune. N.V. I-Iandel-Mij Ter Beek (f.). Leiden. Schapensteeg 2, hooföz.: 's-Graivenhage, 3. L de Colignystraat 142. Vost. fill.: Alphen a. d. Rijn, Leliestraat 17. Gebr. van Veen, Oegst.geest, de ivempe- naerstra&t 26, ooteruaiulel enz. Bijv. uit- geoef. bedr.: winkel in zuivelproducten ,Het Zuivelhuis". Gebroeders Massaro Co., Leiden, Narm- stfaat 32, granietbewerkers. De vennoot schap onder firma is dd. 19 October 1936 ontbonden. 14 Nov. Alphensche Glasverzekering-M.j, Alphen a. d. Rijn, Julianastraar, 65. De statu ten zijn gewijzigd. Wijz, handelsn. in: Al- phensch'i Glasverzekcring-Mi] NV. Zilveren jubileum Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. van Nieuwenhoven Sr. als drukker dienst trad bij de N.V. Boek- en Handels drukkerij v.h. Batteljie en Terpstra, alhier De jubilaris is vanmorgen in de directie kamer ontvangen en toegesproken namens Commissarissen en Directie door den direc teur, den heer Is. Leman, die hem in harte lijke bewoordingen gelukwenschtc en een geschenk onder couvert aanbood. Namens het personeel sprak de heer C. v. d. Ham Sr., terwijl voorts nog het woord gevoerd werd door den chef der drukkerij, den heer A. A. v. Tienhoven. Verschillende geschen ken werden den jubilaris aangeboden, die na deze korte plechtigheid vrijaf had om den dag verder in den huiselijlcen kring door te brengen. DOOR EEN KELDERLUIK GEVALLEN Zaterdagmiddag te 5.15 uur is de 32-jarige. J. J. de J. op het erf van het perceel Morsch weg 162 gestruikeld en in een openstaand kelderluik gevallen. Daarbij sloeg hij mef de arm door een ruit, waardoor een slag ader werd doorgesneden. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. POLITIE-VOETBAL Morgen speelt de Leidsche Politiesport- vereeniging te 2 uur op het N.B.L.O.-terrein een wedstrijd tegen Hermandad uit Rotter dam. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: N Rozier 20 J. en P v Stra- ter 19 j. E J Spier 31 en W J v Drlesum 33 j TBBiegrstraaten 29 j. en M v Polanen 23 j. _H Stikkelorum 21 j. en A v d MeU 24 J. wc Schouten 24 J. UIT DEN OMTREK ALKEMADE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente heeft vergaderd. Voorzitter Mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig 12 van de 13 leden. Afwe zig met kennisgeving de heer P. de Jong. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen aan gehouden. Tot de ingekomen stukken behoort een adres van P. de Jeu e.a., houdende ver zoek over te gaan tot weder ingebruikstel ling van cle straatlantaarn, staande aan het noordeinde van Oude Weterinfg nabij het voormalige pontveer. Aangezien door het vervallen van het pontveer de publiek bestemming van dezen weg is komen te vervallen en de lantaarnpaal voor de uit breiding van de huizen nabij den Kanaal- weg te Oude Wetering kan worden ge bruikt, stellen B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Na veel bespreking wordt dit adres gerenvoyeerd naar B. en Wi. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbe stuur van de Vrije en Lage Boekhorst over 19351936, welke rekening sluit met een batig saldo, groot f 78.35. De Voorz. merkt op, dat hem gebleken is, dat dit saldo nog is uitgekeerd geworden aan het R. K. Armbestuur van Oud-Ade. hetgeen niet had mogen plaats vinden. Ge let op 'het geringe bedrag wil spr. hierop niet verder ingaan, omdat verdekening met het R. K. Armbestuur nog altijd kan plaats hebben. De rekening wordt z.h.s. vastge steld. Voorts verleent de Raad, na kennisne ming van het schrijven van de Gemeene Armen van Rijpwetering, goedkeuring aan de beide rekeningen over 1934 en 1935, waar van op het batige saldo over 1934, groot f 761.26, uit te keeren aan de kerkelijke armbesturen, een korting wordt toegepast van f 111.60, wegens gemaakte onkosten van rechtskundig advies. Zonder discussie en z.h.s. wordt overge gaan: lo. tot vaststelling van de vergoeding als bedoeld bij art. 101 der L. O. wet over 1934 op f 8.35 per leerling; 2o. tot vaststel ling van eenige pensioensgrondslagen we gens veranderde jaarwedde; 3o. tot vast stelling suppletoir kohier hondenbelasting, en 4o. tot afhandeling van een drietal re clames tegen den aanslag in het school geld, overeenkomstig voorstel van B. en W. Aan de orde komt. hierna 'n voorstel om over te gaan tot verbouwing van het ge meentehuis, bestaande in het bouwen van 2 nieuwe arrestantenlokalen en 't maken van een stofvrije ruimte voor de berging van brandstoffen voor de centrale verwar ming en het stofvrij stoken dezer verwar ming. De Voorz. licht aan de hand van de tee keping het plan nader toe, daarbij Grijzen de op het groote voordeel, dat de arrestan tenlokalen in het gemeentehuis blijven ondergebracht. De kosten worden door den gemeente-opzichter geraamd op f 800, ter wijl nog f 200 door B. en W. aan de be grooting zijn toegevoegd voor opvanging van eenige kleine tegenvallers. De begroo ting is dan ook aan de ruime kant ge houden. Na veel bespreking nemen B. en W., staande de vergadering het voorstel terug en stellen thans aan den Raad voor de ver bouwing publiek uit te besteden onder toe staan van een maximum crediet, groot f 1000. Blijkt uit de besteding, dat met het toegestane crediet niet kan worden vol staan, dan zal deze verbouwing wederom in den Raad ter tafel worden gebracht. Het voorstel, hierna in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Pennings, Hogen boom en Van den Broek. De verordening op de heffing en invorde ring van schoolgeld ten behoeve van 'het bijzonder lager onderwijs wordt na eenige discussie door B. en W. teruggenomen, ten einde te overwegen of aan' de gemaakte op merkingen tegemoet kan worden gekomen. Vaststelling capitulantenverordening met wijziging ambtenarenreglement Na toelichting door den Voorzitter, waar bij door spr. in het licht worden gesteld do vele nadeelen, welke voor deze gemeente aan de vaststelling dezer verordening voor bonden zijn, besluit de Raad met" algemeene stemmen tot vaststelling dezer verordening over te gaan. waarbij tevens wordt beslo- fen het ambtenarenreglement te wijzigen door opneming van een bepaling dat de capitulant voor vast wordt aangesteld, met een proeftijd van een jaar, welke proeftijd nog eenmaal kan worden verlengd. De weg te Oude Wetering Wijziging gem. begrooting, dienstjaar 1936 De Voorzitter licht de wijziging nader toa. De weg te Oude Wetering nadert bijna zijn voltooiing, zoodat het geheele werk thans is te overzien. Gebleken is, dat met het in de vorige vergadering toegestane ver hoogde crediet van f 1000 niet kan worden volstaan en dat verhooging met f 1250 nood zakelijk is, waaronder is begrepen een be drag van f 250 voor huur van een kleine motorwals, wegende circa 2500 K.G., tr einde het verbreede weggedeelte, waarop een puinlaag is aangebracht, in te walsen, zoodat de geheele weg begin December weer normaal berijdbaar zal zijn. De heer Los vraagt hoe hoog de weg zal komen te liggen na gereedkoming van het RADIQ- DISTRIBUT1L MAANDAG 16 NOVEMBER III: 8 05 PartJs R„ 9.05 Keulen of die., 9.20 Deutschl.s., 9.50 Keulen of div., 11.20 R. Danmark, plm. 12.15 Brussel VI.. 14.2o dlver- 55 Parijs R.. 15.20 Keulen. 16.20 Parijs R.. 17.20 Keulen, 18.05 diversen, 18.35 Brussel Fr., 19.20 Berlijn, 21.40 Weem russel VI., 22.35 Weeene Programma IV. 8-0" Agenda Donderdag, 19 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 u. Opvoering „Yvonne", door de Vadertje Lang beenclub, *ten bate der wijkvereeniging „Staal wijk". Donderdag, 19 Nov. Gebouw Prediker, 8u. Groote November-Propaganda-avond Chr. Vakbeweging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, L. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. De Voorzitter antwoordt, dat de hoogte za' komen tot even beneden het bovenste gat in de schoeiing. Verder wijst spr. er op, dat de weg slechts aan één kant afwaterend zal worden gemaakt, zooals de weg ii Veen, die zeer goed voldoet, in tegenstelling met het Zuideinde van Oude Wetering, waar de weg veel te tonrond ligt Voorts ligt het niet in de bedoeling een trottoir in het nieuwe gedeelte aan te leggen, om dat de weg zijn volle breedte moet houden. De heer Penning de Vries wijst op den hinder der bewoners, wanneer aan de auto's gelegenheid wordt gegeven pal langs de huizen te rijden. De toestand is nu reeds zoo, dat voorwerpen in woningen en lages staan te schudden, nu er slechts met een matige gang wordt gereden. Spr. stelt voor een commissie uit den Raad te noemen, die de wijze van aanleg van zen weg nader onder de oogen ziet. De Voorz. merkt op, dat de straataanleg eerst later aan de orde komt. De weg blijft voorloopig liggen met hier en daar een en kele ophooging voor afwatering. Degenen, die meenen, dat morgen aan den dag met de reconstructie van dezen weg wordt be gonnen, zijn verkeerd ingelicht. De weg zal niet op een zoodanige wijze worden opge hoogd als in de Veen plaats heeft gehad daar op de meeste plaatsen de weg zal dienen te worden afgehakt, hetgeen niet wegneemt, dat enkele bewoners door een partieele ophooging hiervan hinder zullen ondervinden. De heer Penning de Vries kan thans tot zijn genoegen constateeren, dat de Voor zitter nu eerst duidelijke taal spreekt, zoo dat hjj zich met 'het antwoord kan tevre den stellen. De wijziging van de 'begrooting wordt' hierna z.h.s. vastgesteld. Aan de orde is hierna "de vaststelling van de gemeente-begrooting 1937,. Rede van den heer VerweiJ Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt gebruik gemaakt door de heeren Verweij, Van Ruiten en Penning de Vries. De 'heer Verweij, het eerst het woord ver krijgende, maakt allereerst een opmerking over den noodlijdenden toestand der ge meente met als gevolg een verdere inboe- i of div., pl-m. 22.15 of diversen, lael VI.. 9.20 divers 10.35 Droitwlch. 11.50 Londen R., 17.35 Droltwlch 18.20 diversen, 19.50 Droit •h, 20.29 Weonei div., plrn. 20.50 Droltwlch, 21.20 Londen R.. 22.3( diversen, 22.45 Londen R. 3DAG 17 NOVEMBER rogramma 3: 8.05 Parijs R; 9.05 Keulen or 11.20 R. Danmarlc: pl.m 12.15 Brussel VI; 5 Keulen: 17.40 Brussel VI; 19 Beromunster; 5 Brussel Fr; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.3S snen of div. rogramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 5 Londen Reg; 16.50 Droitwlch: 18.20 Diver- 18.45 Droltwlch; 19.50 London Reg; 22.20 ersen; 22.45 London Reg. ting der autonomie. Hoewel spr. erkent het i vele goede, dat gelegen is in werkverschaf fing, vraagt hij zich toch af, vooral in ver- j band met de vrij belangrijke nevenkosten, of hiermede kan worden doorgegaan. Voorts wijst de heer Verweij op de begrooting zelve, die z. i., al wordt er van hoogerhand veel geregeld, aan belangrijkheid nog even groot is, omdat de Raad de volle ver antwoording voor een richtig bestuur draagt Vervolgens wijst de heer Verweij op het ten vorigen jare genomen besluit inzake toe zending aan elk lid van de 'begrooting met memorie van toelichting. Dit besluit werd niet uitgevoerd, omdat het geld ontbrak. Met een enkel woord wil spr. wijzen op de resultaten van het door hem gesprokene van een jaar geleden inzake de samenstel ling van het dagelijksch bestuur. Op het geen toen door hem is behandeld geworden deed de R. K. raadsfractie het zwijgen toe. Vervolgens moest 'hij in de „Leidsche Courant" kort er na lezen, dat hij hier had staan lasteren, terwijl verder hem gebleken is, dat er niet teruc^edeinsd werd de Prot. Chr. raadsfractie verantwoordelijk te stel len voor de samenstelling van het dag. be stuur. Spr. heeft voor zich de overtuiging, dat noch van lasteren noch van verkeerd verantwoordelijk stellen sprake is geweest als de R. K. raadsfractie niet in zwijgen haar heil 'had gezocht. Spr. richt tot de andere partij het vriendelijk verzoek ter gelegener tijd behoorlijk bescheid te geven, want zwijgen op een ernstig gesproken woord is niet bevorderlijk voor een goede politieke verhouding. Komende tot het burgerlijk armbestuur, wijst spr. er op,dat de i 12.000, welke hier op de begrooting zijn uitgetrokken, wel sterk illustreeren den tijd, in welke wij nu nu leven. Gelijk bekend gaf het zoeken naar een juister functioneering van de 1 -ïi'-j gerlijke armbesturen nog. al eenige moeite. Men verstond elkander wel eens niet, wat aanleiding gaf, dat uitdrukkingen werden gebezigd, welke de vrees deden boven ko men of degenen, die hier een taak te ver vullen hebben, dit alles wel juist zien. Nu dit alles voorbij is, durft spr. de 'hoop uit te spreken, dat de burgerlijke armbestu ren, behoudens uitzonderingen, slechts aan vullend optreden. Ten slotte wenscht spr. nog even stil te staan bij de Zondagsrust in deze gemeente, waarbij hij moet consta teeren, dat de toestand zoodanig is gewor den, dat hij zich afvraagt: waar gaan wij heen? Men hoede zich échter voor overdrij ving. Anders staat het en ernstiger wordt het als we zien, dat de sport steeds bezig is aan den mensch de rijkste goederen, welke God ons in de Zondagsrust ter hei liging geeft, te ontnemen. Spr. betreurt het. dat veel op het gebied van de sport door verkeerd gebruik vaak aanleiding geeft tot bezwaren. Degenen, die in deze een taak te vervullen hebben, geven dan ook toe, dat geen taak moeilijker is dan de regeling der sport, gezien in het licht der Chr. levensbe schouwing. Wat deze gemeente betreft, is spr. van oordeel, dat door degenen, die in de eerste plaats tot handelen geroepen zijn, veel wordt gedaan om deze sport bin nen de palen van het redelijke te houden, Spr. richt dan ook van deze plaats een woord van waardeering tot den Voorzitter en de politie en 'hij eindigt met den wensch, dat het door hem gesprokene zal mogen leiden tot versterking van de Chris telijke grondslagen in onzo sam^n'evii ALPHEN a.d. RIJN DE GEMEENTE-BEGROOTING 1937 Ter toelicETing op cle gemeentebegrooting 1937 valt nog het volgende op te merken: B. en W. durven het batig saldo van Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar, waarbij zal worden betaald per kwartaal met rec^ op per week VERLOVINGS-HUWELIJKS-PREMIE voor AANBRENGER en NIEUWE ABONNé. Aanbrenger: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet verlangd wordt. Datum Breestraat 123, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6