WECOTEX DE REGENJAS De Saneering in het Bloembollenbedrijf MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 J TWEEDE BUAD PAG. 5 N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie' Interlock artikelen Op de pier te IJmuiden heerscht sinds eenige dagen groote drukte. Veel werkloozen trachten hier n.l. hun tijd productief te maken en probeeren of het lukt met hun hengel eenige visschen aan den haak te slaan. PUNENBURG's WEVERIJEN ».v. GOIRLE N.Br. HESSIAN9 MATRASDEKKEN TARPAULINGS SPANSTOF MATRASLINNENS ZAKKEN DE IDEALE VLOER BEDEKKING D. ROOS CZN.'i V1TRAGEHANDEL NT, AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 30.27 TELEFOON 1031 ME U8ELFA8RIEK *.h. GEBROEDERS SCHNEIDER Onze «maakvol Ingerichte toonzalen bieden U een ruime keuze SALON-, HUIS-EN SLAAPKAMERMEUBELEN Uit baggermolen gevallen Arbeider zwaar gewond W. H., uit M e d e m b 1 i k, werkzaam bij het baggerbedrijf in den Wieringermeerpol- der, had het ongeluk uit den baggermolen te vallen, waarbij hij op een modderbak terecht kwam. Ernstig gewond werd de man opgenomen en per ziekenauto naar Medemblik gebracht. Zijn toestand is zor gelijk. DE DUITSCHE STAP De gevolgen voor Rotterdam Zaterdagmiddag is, naar reeds in een deel onzer edities is meegedeeld, namens de Duitsche regeering in de hoofdsteden der betrokken landen meegedeeld, dat de Duitsche regeering de bepalingen van het verdrag van Versailles inzake de scheep vaart op de Duitsche rivieren Elbe, Oder, Njemen, Donau en Rijn opzegt. Deze opzegging beteekent, dat Duitsch- land de commissies, die de toepassing van het verdrag controleeren, niet meer erkent. Practisch zou er echter zoo goed als niets veranderen. De Duitsche regeering deelt daarom ech ter tegelijkertijd mee, dat zij de volgende regeling heeft gemaakt: De scheepvaart* op de Duitsche waterwe gen staat open voor alle staten, die met Duitschland in vrede leven. Er zal geen verschil worden gemaakt tusschen Duitsche en binnenlandsche schepen. Dit geldt ook voor de kwestie der scheepvaartgelden. Hierbij wordt ondersteld, dat de andere re geeringen voor hun waterwegen het begin sel der wederkeerigheid zullen huldigen. De plotselinge opzegging wekte bevreem ding, omdat de Centrale Rijncommissie, welke te Straatsburg bijeen is, op het punt stond, de regelingen van kracht te doen worden, welke in de plaats moesten komen van de bepalingen in het verdrag van Ver sailles. En ook Nederland was juist Zater dag tot de in Mei gesloten accoorden toe getreden. Door het onverwachte Duitsche besluit herleeft de toestand van de Mannheimer acte van 1868 en de vertegenwoordigers van Italië en Engeland zullen dus uit de Rijn- vaartcommissie geweerd worden. Wat de gevolgen van deze stap voor Ne derland zullen zijn is nog niet bij benade ring te zeggen. Waarschijnlijk zullen ze niet ongunstig zijn. Sommigen brengen deze gebeurtenis reeds in verband met Rijn- vaart-premies en sur t-axe, maar op dit oogenblik zou elke voorspelling voorbarig zijn. Dit blijkt ook wel daaruit, dat in geen enkel land beroering van eenige beteekenis is ontstaan over deze Duitsche stap. Af wachten, hoe de dingen zich zullen ont wikkelen is noodzakelijk. Officïeele Berichten v ONDERSCHEIDINGEN '~r Verleend la de eere-medallle, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ln zilver, aan E. Jessen te Eindhoven. RECHTERLIJKE MACHT Eervol ontslag ls verleend aan mr J. F. de Jong Posthumus, als kanton rechter,-plaats verv. ,1a het kanton Eeetaterzwaag, Land- en Tuinbouw VII Bindende bepalingen blijven voorloopig noodig Niettegenstaande do verruiming die van de depreciatie van dien gulden voor het bloembollenbedrijf wordt verwacht, staal wed vast, dat voor 1936/1937 de verschillende maatregelen nog niet kunnen worden ge mist. Wij meenen zelfs, dat zij gedurende ddt seizoen noodiger zijn dan ooit. Blijkens het gepubliceerde verslag van de vergadering van het hoofdbestuur der Algeaneene Vereeniging voor Bloembollen cultuur was bij dit bestuur een schrijven ingekomen van het anti-saneeringscomité. met verzoek de kwestie der saneering op nieuw aan de orde te stellen in de alge- meene vergadering van December. Terwijl een vorig jaar deze zaken in de Deoember- vengadering werden besproken, heeft men dit in het loopendie, jaar in Juni gedaan, omdat dit tijdstip in het algemeen gunstiger werd geacht Het hoofdbestuur heeft uitge sproken dat men hieraan vast wil houden omdat in de eerste plaats nog niet vaststaat of de gewijzigde monetaire omstandigheden inderdaad aanleiding zouden kunnen geven tot een ander advies, terwijl bovendien de Regeering aan een bepaalde uitspraak toch geen gevolg zou kunnen geven voor het plant jaar 19361937. Ofschoon blijkens een onder de leden van dien Bond van Bloemboilenhanidelanen hou dien referendum de meerderheid leden voor de opheffing der minimum prijzen was, deelde de voorzitter op laatst gehouden vergadering van den Bond mede, dat de Regeering toch besloten had de minimum-prijzen voor het komende seizoen te handhaven. Volgens den voor zitter gaat de Regeering uit van het stand punt: De eaneering is er nu eenmaal, je weet nu wat je hebt,* dooh je weet niet wat er komen zal In verband hiermede besloot de Bond aan de Sierteeltoentrale te adviseeren de prij zen voor het komende seizoen met 20 te verhoogen, met uitzondering van di€ voor het artikel vroege tulpen, die 6lechts met 10 zullen worden verhoogd. Dit beteekent dus dat in landen als de Vereenigde Staten, Engeland en Scandina vië, de prijzen voor Hollanldsohe bloem bollen im het algemeen bij een depreciatie (ran den gulden met 20 ongeveer gelijk zullen blijven en dat de prijzen voor het artikel vroege tulpen in deze landen met 0 zullen worden verlaagd. Deze maatregel stemt geheel overeen met *1 XI etop-ö lp. ons blad yaa 15 .October. de l tikel uitspraken, dat het best zal zijn te trachten voor ongeveer dezelfde hoeveelheid bloembollen een grooter bedrag aan guldens binnen te krijgen. Dat men de prijzen voor het artikel vroege tulpen iets lager stelt is alleszins te billijken, gezien het groote sur plus der laatste jaren. Ofschoon wij dus deze prijzenpolitiek in het algemeen toejuichen, rijst de vraag of deze over de geheele linde is door te voeren. Frankrijk en Zwitserland devalueerden ge lijk met Nederland en met een nog hooger percentage. In die landen zullen dus de bollen op de®e mander belangrijk in prijs stijgen, en dit moet toch ongewensoht wor den geacht Terwijl ook in Amerika eenige prijsverlaging de afzet misschien wel zou kunnen bevorderen. Worden de buitenlandsche prijzen met 20 verhoogd, dan zullen natuurlijk de binnenlandsche prijzen ook met ongeveer hetzelfde percentage verhoogd moeten wor den. In verband met wat wij hierboven op merkten, kwam de gedachte bij ons naar voren of onder de gewijzigde omstandig heden een gewijzigd systeem van prijszetting en van heffing voor het surplusfonds niet gewenscht zou zijn. Wij dachten ons de gang Van zaken als volgt. De binnenlandsche prijzen blijven voor het jaar 1936-'37 ongewijzigd of worden slechts zeer matig verhoogd. Dit zou mogelijk maken dat men de prij zen voor landen als Frankrijk en Zwitser land ook maar zeer weinig behoefde te ver hoogen. Alle landen worden verder individueel be keken. Meent men b.v. dat voor een land als En geland de prijzen voor 1937 niet lager ge steld moeten worden dan voor 1936 dan wor den daar de verkoopprijzen in guldens met 20 verhoogd. Voor Amerika zou men de verkoopprijzen in guldens b.v. met 10 kunnen verhoo gen wat in dollars een verlaging vam 10 beteekent De koerswinsten die op deze manier zou den worden gemaakt, zouden gestort moe ten worden in het exportfonds. De algemeene heffing voor het surplus fonds van 10 van de waarde van alle uit gevoerde tulpen, narcissen en hyacinthen zou dan waarschijnlijk kunnen vervallen, en dientengevolge natuurlijk ook de 15 korting die de kweekers thans voor het sur plusfonds hebben toe te staan. Op deze manier zouden de kweekers, bij het handhaven van dezelfde prijzen toch een povideel hebben y.afl 15 Natuurlijk zijn wij er ons van bewust, dat deze gedachte nader uitgewerkt zou moe ten worden, en dat verschillende berekenin gen zouden moeten worden gemaakt om ze kerheid te hebben, dat alles klopt, en dat o.a. het bedrag dat beschikbaar zou komen voor het surplusfonds ongeveer evenredig >u zijn aan de behoeften. Wij geven hiermede dan ook geen uitge werkt systeem doch slechts een algemeene gedachte. Maar toch meenen wij hiermede eenigs zins aangegeven te hebben op welke wijze de verschillende bezwaren het best kunnen worden ondervangen. De volgende punten moeten toch steeds in het oog gehouden worden: 1. Er moet voor worden gewaakt dat de voordeelen die de depreciatie van den gul den voor het vak op kan leveren, niet aan het buitenland worden cadeau gedaan. 2. Alles dient te worden voorkomen wat het buitenland een excuus zou kunnen ge ven voor tegenmaatregelen, als hoogere in voerrechten, invoering of verscherping van contingenteering enz. 3. Waar eenige prijsverlaging mogelijk is, en kans biedt op vergrooting van den afzet zonder gevaar voor tegenmaatregelen, moet deze mogelijkheid worden uitgebuit. Uit dit alles blijkt wel dat ook in 1937 „d e sterke hand" niet zal kunnen worden gemist. De uitvoercijfers over Sept. waren zeer bevredigends en toonden aan dat ook reed, voor het loslaten van den gouden standaard het bloembollenvak den strijd dapper vol hield en steeds weer elke nieuwe teleurstel ling overwon. Wij zouden het van harte toejuichen als de depreciatie van den gulden inderdaad de verdere verruiming zou geven die er van wordt verwacht, en dat dit mooie vak weer spoedig zóó sterk en zóó gezond zou zijn dat alle Regeeringshulp kan worden gemist, zoo dat het zich weer verder in vrijheid zou kunnen ontwikkelen. Maar zoo ver is het nog niet, en er staat te veel op het spel om bijzondere risico's te loopen. Het mag niet worden verwacht, dat men in staat zou zijn door vrije overeenkomsten die maatregelen te nemen die noodig zijn. Voorkomen moet worden dat een minder heid als spelbedervers op kan treden. In deze onzekere tijden moet soms plotseling gehandeld kunnen worden en dat kam al leen op afdoende wijze door de Regeering gebeuren. Wij verwachten dan ook dat de verschil lende maatregelen, zij het allicht op bepaal de punten gewijzigd, voor 1937 onvermin derd zullen worden gehandhaafd. KOOLZAAD OOGST-1936 Geen teeltpremie Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor koolzaad oogst-1936. dat in het tijdvak 27 September 1938 tot en met 7 November 1936 is verkocht, geen teeltpremie zal worden ge geven. Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k.g. netto T uinbouwvraagstukken Besproken in de Kring van veiling- vereenigingen Rotterdam, Berkel, Loosduinen De Kring van veilingvereenigingen Rotter dam, Berkel, Pijnacker, Loosduinen, heeft onder voorzitterschap van den heer Q. A. Nederpel uit Loosduinen te Den Haag vergaderd. In deze bijeenkomst zijn uitvoerige bespre kingen gevoerd over de nieuwe toepassing van de Landbouwuitvoerwet, voor meerdere tuinbouwproducten. De heer J. Vlaardingerbroek- uit Loosduinen heeft de bespreking inge leid, en op verschillende gevaren èari de nieuwe bepaling verbonden, de aandacht ge vestigd. Spr. meende dat de controle niét ge heel afdoende kan zijn, doordat producten waarop goedkeuring is verleend, aan andere veilingen bijgeladen of verwisseld kunnen worden. Hierdoor zouden ernstige gevaren voor den export ontstaan. Voorts werd de aandacht gevestigd op het vraagstuk van de richtprijzen voor de tuin bouwproducten. Gewezen werd op het feit, dat door gebrék aan Duitsche deviezen, een deel van de z.g. gelichte sla laag in prijs was, terwijl ook voor de platte glas-komkommers en koude tomaten een ruimer steun noodig werd geacht. Men besloot af te wachten, op welke wijze het derde voorschot op de steunvérleéning 1936 verdeeld zal zijn, alvorens verdere stap pen te doen, Koning Edward Vlll heeft de inspectie der vloot te Portland voortgezet. De koning (rechts) aan boord van de koninklijke barkas, waarmee de inspectietocht langs de onderzeeërs en destroyers vn de marinehaven werd gemaakt De groote Jdompenfabriek aan den Oirschotschen weg te Best werd geheel door brand vernield. Alle machinerieën en ongeveer 35.000 paar klompen werden verwoest. De ruïne der uitgebrande fabriek. Door onbekende oorzaak brak brand uit in een wind- graanmolen te Raamsdohk, waardoor daze grootendeels werd venvoestterwijl voorts 'n groote hoeveelheid graan en meel ten prooi vielen aan de vernielende vlammen. Tijdens den stormwelke aan de Engelsche kust woedde, geraakte het Noorsche s.s. ,J3elpareil" vast aan den Zuidelijken oever van de Theems bij Grave- send. Het schip werd door sleepbooten vlotgesleept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5